IBS: Steeds groter deel Inkomen naar huishuur xamens Het was één grote puinhoop kvoor de misten Janmaat wellicht voor de rechter Kritische Dijkman mag van CDA—fractie niet meer debatteren RIJKSPOLITIE NA STORM: Pupillen ontsnapt VAARSCHUNLIJK WEER ECHTE 'HOLLANDSE rezondheid grootste oed voor 11e Nederlanders boeiend verzet STAAT DER NEDERLANDEN 8%96 LENING 1983 PAGINA 2 BINNENLAND 'Truc' ontdekt in wetsontwerp wwv- uitkeringen RDM-besluit nu in raad Rotterdam OESTEMCOMMENTA AR DEN HAAG/KOPENHAGEN - De kans dat Nederlandse vissersschepen dit jaar weer bij na als vanouds op haringvangst kunnen gaan, is gisteren weer aanmerkelijk groter gewor den. WONINGBOUWSPECIALIST Nog geen spoor van daders bomaanslag 99 99 T5 1/tTERPAG 14 ME11983 T22 PAGINA 3 Russische autoriteiten hern, zullen laten gaan, liet zijn vrouw woensdag weten. De Oostenrijkse regering ver klaarde vorige maand dat zij Sacharov zou uitnodi gen om voor een jaar een gastdocentschap te aan vaarden aan de universiteit van Wenen. Aanvankelijk wilde Sacharov de Sowjet- Unie niet verlaten uit vrees dat hij nooit meer terug zou kunnen keren. Maar nu hem wordt belet zijn we tenschappelijk werk voort te zetten zou de 61-jarige Sacharov toch hebben ge kozen voor vertrek uit zijn vaderland. Van onze redactie binnenland j haag - Het deel van het inkomen dat |,uur wordt besteed is tussen 1977 en 1981 \Lren van 12,5, naar 14 procent. Dit blijkt IKtde resultaten van het woningbehoeftenon- j noek van het Centraal Bureau voor de Sta- jV (CBS), waarbij 53.000 hoofdbewoners Lrden ondervraagd. Daarmate het inkomen hoger is blijken de [.middelde huurlasten af te nemen. In de onderscheiden inkomensklasse (min der dan 14.000 gulden per jaar), die vijftien procent van de huurders bevat, bedroegen de huurlasten gemiddeld 21,8 procent, terwijl in de hoogste inkomensklasse (42.000 gulden of meer per jaar), met tien procent van de huur ders, gemiddeld 9,5 procent van het inkomen aan huur werd besteed. Voor de eerste maal zijn door het CBS ook voor eigenaar-bewoners de netto lasten onder zocht. Eind 1981 bedroegen de netto lasten voor eigenaar-bewoners met een hypotheek gemid deld 16,6 procent van hun inkomen. Voor alle eigenaar-bewoners was dit percentage 12,5. ROTTERDAM - Het wetsont werp van het ministerie van Sociale Zaken dat wwv-uitke- ringen voor werklozen onder de 23 jaar drastisch aan ban den legt, strekt zich ook uit tot een grote groep mensen met zo'n uitkering, die 23 jaar of ouder zijn. De Rotterdamse Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) trekt deze conclusie op basis van een artikel in het wetsontwerp, dat de dienst ontdekt heeft. Daarin staat dat voor het stoppen of bekorten van een wwv-uitkering voor jongeren niet de leeftijd op de dag van ingang van de wetswijziging maatgevend is, maar de leef tijd op de datum dat de eerste aanvraag voor deze uitkering is ingediend. De Rotterdamse GSD zegt dat door deze „be zuinigingstruc" alleen al in de Maasstad ongeveer duizend uitkeringstrekkers, die 23 jaar of ouder zijn, van de ene op de andere dag van een redelijk wwv-inkomen omlaag duike len naar de bijstandsnorm van circa 1.450 gulden. De nieuwe wet wordt naar verwachting uiterlijk 1 juli van kracht. De Tweede Kamer is al akkoord, de Eerste Kamer moet nog een oordeel vellen. DEN HAAG - Het voortbe staan van de RDM-reparatie- werf, met vijfhonderd werk nemers, hangt nu af van een besluit van de Rotterdamse gemeenteraad. Een Rotterdamse delegatie en top-ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken hebben gisteren in Den Haag overleg gevoerd over de laatste kans die minister Van Aardenne de RSV-werf geeft. De minister is bereid twee dokken (waarde tussen de tien en twaalf miljoen gulden) te betalen met een „vriendelijke" hypotecaire lening. Dat geld moet dan na 1990 geheel zijn afbetaald, terwijl de eerste af betaling pas in 1985 hoeft te gebeuren, zodat de nieuwe RDM-werf de eerste tijd niet in geld-problemen komt. Het hangt nu van de Rotter damse gemeenteraad af, of men akkoord wil gaan met een extra financieel risico (de af betaling) of vasthoudt aan de eis dat Van Aardenne de dok ken voor het symbolische be drag van één gulden ter be schikking moet stellen aan de RDM-werf. De minister wil niet voldoen aan die eis en als Rotterdam geen water bij de wijn wil doen, betekent dat het einde van de kans dat de RDM-repartiewerf open bliift. ositief advies ver haringvangst thema. Ofschoon het de leer lingen op het eerste gezicht wel meeviel werd er nogal mt kennis gevraagd. Ook moest behoorlijk worden doorge dacht. Handenarbeid, wat het alge mene gedeelte betreft gelijk aan textiele werkvormen en tekenen, werd door de vwo- kandidaten gekarakteriseerd als: viel reuze mee. MAVO Voor het expressievak muziek zijn we een kijkje gaan nemen op een mavoschool. Er werd in dit examen wat meer dan in voorgaande jaren gewerkt met schema's. Ook moesten nogal wat ritmes en toonhoogten worden ingevuld, wat zeker niet gemakkelijk is. De muziekband startte met een aardig binnenkomertje, popmuziek. Maar de band 'ging al vlug over op Bach, Mozart en de Italiaanse opera. Nogal zwa re kost voor jongeren van leeftijd. Overigens was de band dit jaar veel beter getimed was dan vorig jaar. De kandidaten konden 'hem' redelijk bijhouden en hoefden niet in paniek te raken. Mavo had naast expressieve vakken in de morgenuren meerkeuzevragen over han delskennis 1. Heel veel kandi-J daten waren er al binnen het uur mee klaar, de rest een halft uur voor het einde. Het dan ook om vrij gemakkeliji werk. Economie-Engels Economie II voor het vwo ws| volgens onze leraar over het geheel genomen een pittig, maar toch niet té moeilijk exo-j men. Opgave 1 over de kost prijsberekening van een in-] dustriële onderneming was be" paald niet gemakkelijk. Opga-] ve 2 over de omschakeling hand- op machinale produkU was goed te doen. Bij de derdi opgave, een financierings- vraagstuk, zullen sommis' leerlingen wel moeite hebbel gehad met de journaalposten meende hij. Engels voor de havo-kancv daten was goed te doen. waren leuke teksten, zei oi leraar. De enige moeilijke was eigenlijk de vierde ot plaats van een eventuele de: Londense luchthaven. De leer lingen oordeelden nogal vet schillend over het werk. Bt onderlinge vergelijking ble ken velen toch lager te hebl gescoord dan zij verwacht halt- den. LBO Het lbo, behalve het Imo (W middenstands onderwijs) gisteren Duits (open vra De kandidaten moesten naa aanleiding van een eenvoudig tekst met als titel 'Ein Aii/W fiir Schwester Vera' acht vm; gen beantwoorden, werd een beroep gedaan op eigen vaardigheid. Ook moesten zinnen wol gevormd aan de hand van^t gegeven woorden. Een i de opdracht betrof het ken van zinnen door mi vier woorden toe te voe®e... Verder moesten de kandidaW tien ontbrekende woorden vullen in een tekstje en zint vormen met woorden die a' elkaar stonden. Het werk voldeed, aldus Von onze redactie binnenland (MSTERDAM - Nagenoeg alle Nederlanders vinden ge- tondheid het belangrijkste in hun leven. Daarna komen menden en kennissen, het gezin en eten en drinken. In het ijtje van wat het belangrijkste voor het leven wordt gevon- enkomt vrije tijd voor het werk en de vakanties. Geld, sex n sport volgen daarna en helemaal onderaan staan het ge- >ol, de kerk en de politiek. Dat is het resultaat van een opinie-onderzoek, dat is uit- jevoerd door het NIPO. Politiek is nog niet voor een vijfde leel van de bevolking van belang. Van de CDA-stemmers rindt maar 14 procent het er toe doen. Nederlanders, die tichzelf bij uiterst links indelen hechten meer aan de poli- ifk (39%) dan de uiterst rechtsen (23%). In het politieke mid- en ziet slechts 15% de politiek als echt belangrijk. man vrouw allen gezondheid 97 96 97 menden 77 78 78 gezin 81 72 76 eten en drinken 73 64 68 vrije tijd 66 61 63 werk 67 57 62 vakanties 56 50 53 geld 50 43 47 sex 52 39 45 sport 40 35 38 geloof/kerk 27 38 33 politiek 20 16 18 leraar, aan de doelstelling m\ melijk het testen van de Du' vaardigheid. De kandia0J vonden het een pittig, goed examen. ,,e( In de morgenuren had", leao (lager economisch en ministratief onderwijs), 'A (lager huishoud en nijverW onderwijs) en Ito (lagen te nisch onderwijs) handelsW nis II. [AMERIKA verdient ene John Naisbitt een dikbelegde boterham or met een aantal medewerkers dagelijks een paar honderd Wen en tijdschriften door te lezen. Door het systematisch ana- eren van het dagelijks nieuws -„we verzuipen in informatie Br hongeren naar kennis"- meent hij nieuwe maatschappelijke prikkelingen te kunnen aanduiden nog voordat deze als zoda- 11onderkend zijn. Zo'n nieuwsanalyse zou, wat Nederland be lt, wel eens tot de conclusie kunnen leiden dat het nivellerings- W hier zijn langste tijd heeft gehad, fcn het gegeven, dat de hoogste inkomens er bij ons dit jaar ""wjjks op achteruit gaan. Het kabinet wijt deze als „onbevre- 1" aangeduide situatie aan de onwil van werkgevers- en Wnemersorganisaties om de bestbetaalde werknemers, bij- "beeld door een aftopping van het vakantiegeld, meer te laten 'eren. Maar als grootste werkgever van het land gaat de over- 1(1 hier natuurlijk zelf ook niet vrij uit. Wel moet hierbij worden Wekend dat de hoogstbetaalde ambtenaren, blijkens een re- studie van Flip de Kam, een achterstand in inkomen heb- 1 vergeleken bij topfunctionarissen in het vrije bedrijfsleven. 'Sens De Kam zou de overheid echter desondanks best meer ambtenarensalarissen kunnen bezuinigen. Gezien het zeer "«aanbod op de arbeidsmarkt en de grote werkloosheid is de 5Sering dat ambtenaren, zoals in de zestiger jaren op grote is gebeurd, overstappen naar het vrije bedrijfsleven. ..nog ondergronds gebleven verzet" tegen (verdergaande) ;!lering speelt overigens niet alleen bij de vijf procent van de «rlandse beroepsbevolking die meer dan 80.000 gulden per verdient In een lezenswaardige beschouwing in het laatste wer van „De Gids" toont Szirmai aan dat in brede lagen van «roepsbevolking de mening, dat er een duidelijke koppeling we bestaan tussen beloning en prestatie, het „nivelleringse- begint te overvleugelen. De bereidheid tot nivellering neemt br geval af. Minder salaris betekent niet alleen minder koop- wmaar wordt door velen ervaren als een aanwijzing dat men oer gewaardeerd wordt. Dat geldt evenzeer voor directeuren «drijven, die in Nederland in het algemeen niet overdadig eri gehonoreerd, als voor geschoolde arbeiders: zij verdie ts niet veel meer dan hun ongeschoolde collega's. «een het er wel over eens, dat het een goede zaak is dat frijnende inkomensongelijkheid van vroeger scherp is te- wacht (volgens Tinbergen en Pen met vijftig procent in de 3® 1938-1977), het kan niet ontkend worden dat aan het ni- ■'n9sproces ook schaduwkanten kunnen kleven. Szirmai ziet «menhang tussen nivellering, zwart werken en de sterk toe- belastingfraude. Andere wetenschappers wijzen op de jatte die van nivellering kan uitgaan. Er zou zelfs een „an- statie moraal" door zijn ontstaan. Bij het afwegen van al die ,..n beeft tot nu toe in de politiek de visie op de samenleving »siag gegeven. Tot 1981 was de keuze dank zij de wel- groei niet moeilijk. Maar nu er alleen nog maar bezuinigin- sverdelen zijn zitten we in de problemen. Problemen kunnen we niet voor ons uitschuiven in de hoop i0 ,vanzelf wel opgelost zullen worden door de economische 4*^9 in Amerika en West-Duitsland. Zelfs als die conjunc- ihl.ring doorzet zal de werkloosheid hier voorlopig op "3 niveau blijven. Bij het bedenken van denivellerende die ons kunnen helpen de „Jan Salie"-geest af te leg- fchets) zullen we er dus met z'n allen voor"hebben te wa- Ivan Kiet een andere kwade geest wordt opgeroepen, namelijk TOn H vr'ie sPel van maatschappelijke krachten. Want dan fc' de werklozen en andere niet-actieven weer weerloos 'onderworpen aan de wet van de sterksten. Van onze redactie binnenland De adviescommissie voor het Beheer van de Vis stand (AFCM) heeft namelijk een positief advies uit gebracht over het vissen op haring in de Noordzee. De AFCM, het hoogste ad viesorgaan van de Internatio nale Raad voor het Onderzoek van de Zee (ICES), vergadert tot eind volgende week in Ko penhagen over de vraag hoe veel vis er gevangen mag wor den. De Europese Commissie had de commissie gevraagd de haring bij voorrang te behan delen. Het advies van de AFCM zal worden voorgelegd aan de Europese Commissie, waarna deze op korte termijn contact zal opnemen met de Noorse re gering over de vraag hoeveel haring er mag worden opge vist en door wie. Nederland heeft de Europese Commissie al gevraagd om een voorschot, opdat Nederlandse vissers 1 juni, voor het eerst sinds 1977, weer kunnen uitvaren voor het vangen van maatjesha ring. Ons land heeft om het voor schot gevraagd, omdat de vis serijministers van de gemeen schap pas op 6 juni bijeenko men om een uiteindelijke be slissing te nemen over de ha ringvangst. Voor de Neder landse vissers is het van groot belang dat zij 1 juni kunnen uitvaren, omdat met name de Deense vissers op die zelfde dag uitvaren voor de haring vangst in het Skagerrak. Zoals bekend wordt de „Hollandse nieuwe" voornamelijk door Denen gevangen. De Neder landse vissers hebben al ge dreigd toch te zullen uitvaren, ook als er op 1 juni geen goed keuring is. In het zuidelijke deel van de Noordzee mochten het afgelo pen jaar enige tienduizenden tonnen haring worden opge vist. In het centrale en noorde lijke deel was het vissen op haring verboden. Volgens het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek gaat het totale ha ringbestand in de Noordzee dit jaar de achthonderdduizend ton te boven en zou het vangen van een hoeveelheid van in het totaal ongeveer honderddui zend ton kunnen worden toe gestaan. De Nederlandse haringvis sers zijn al geruime tijd bezig met de voorbereiding van de tot 1977 traditionele haringra ce. Zaterdag 28 mei wordt in Scheveningen ouderwets 'vlaggetjesdag' gehouden. En kele dagen later varen de kot ters dan uit. 5 DAAR kan geen bezoeker omheen: de Keukenhof laat met koeieletters weten, dat in 3 E LisSe nu ook een tuin te bewonderen is, die geheel aan lelies is gewijd. Of 'Jacoba van 1 Beieren' met het bord ook permanent aanwezig is, werd niet gemeld. - fotoanp s liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÜ Ik mag aannemen dat u giste ren een zware dag hebt gehad. De auto wilde niet starten, de kinderen molden uw derde ge luidsinstallatie in vier maan den en de griesmeelpap brand de aan. Ja, het was vrijdag de 13-de. Een uniek verschijnsel op de kalender, maar de pechvogels zitten er maar mee. Gelukkig is alles nu weer voorbijZater dag de 14-de, dat klinkt ge ruststellend. Toch kan alles nog uit de hand lopen. In Italië zijn ze aan het donderjagen met de Etna. Ex plosies moeten de lava naar een ander spoor laveren. Als we niet uitkijken neemt een wervelwind de brandende lava mee en deponeert die op een nacht op auto's en huizen in Nederland. En lava schroeit iets harder dan Sahara-zand. De wetenschapslieden in Italië zijn vol goede moed. Maar voor de brandende kwesties sluiten ze hun vulkanol-ogen. Misschien krijgen de mensen gelijk die steeds hardnekkig beweren dat de woede-uitbar stingen van de Etna de oor zaak vormen van ons slechte weer. Na de ingreep krijgen we dus mooi weer. Benzine wordt goedkoper, al cohol duurder. Giet uw laatste glaasje dus vol benzine, dat is extra voordelig. Wie ook steeds duurder wordt? Cruyff. Hij is onbetaalbaar. Straks speelt hij op zaterdag voor PSV en op zondag voor Feij- enoord en betalen beide clubs de helft. Nu maar aftellen hoeveel uurtjes NAC nog in de eredivi sie zit. MERIJN lllllllllMUIIIllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIN DEN HAAG - Een Haags echtpaar heeft een klacht wegens dis criminatie en racisme ingediend tegen het Tweede-Kamerlid Janmaat van de centrumpartij na diens uitlatingen in een tele visie-uitzending op 20 april. De Haagse hoofdofficier van justi tie, mr. R. van Randwijck, is inmiddels een onderzoek begonnen. Tijdens de bewuste uitzending sprak Janmaat over Turken, terwijl beelden werden getoond van een schietpartij in Delft. In de uitzending werden voorts kleurlingen en babies uit de derde wereld bestempeld als „tuig dat voor galg en rad opgroeit". Tegen zijn 'geestverwant' Glimmerveen, oud-voorzitter van de extreem-rechtse Nederlandse Volksunie, heeft de officier van justitie in Den Haag gisteren tien weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist wegens opzettelijke belediging van joden in een artikel in het blad 'De Storm Amsterdam'. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimmiimimimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiii Homeopathie DE WD voelt niets-voor het plan van de ziekenfondsen om homeopathische geneesmidde len uit het ziekenfondspakket te schrappen. De WD voelt daar bitter weinig voor omdat er voor deze groep patiënten geen alternatief bestaat, aldus gezondheidsspecialist Dick Dees. Rijksbegroting DRS. J.K.T. Postma (40) is be noemd tot directeur-generaal van de rijksbegroting van het ministerie van Financiën. Hij volgt dr. L.J.C.M. Ie Blanc op, die per 1 september benoemd is tot lid van de raad van be stuur bij F. van Lanschot Ban kiers n.v. te 's-Hertogenbosch. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De woningbouwspecialist van de CDA-fractie Stef Dijkman mag volgende week tijdens het Kamerdebat over de voorjaarsnota niet het woord voeren, omdat zijn ideeën niet stroken met het fractiestandpunt. ADVERTENTIE E N D R A I bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 17 mei vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 juni aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1984 af inschrijving 17 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 juni 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Zijn plaats wordt ingeno men door drs. Frans Wolters uit Venlo-Blerick, die zich over de verlaging van de indi- Van onze correspondent TILBURG - Nog steeds is niet bekend wie verantwoordelijk is voor de bomaanslag donder dagochtend op het PSP-kan- toor in Tilburg. Ook het poli- tie-onderzoek heeft nog geen nieuwe gegevens opgeleverd. Wel is inmiddels bekend ge worden dat bij de PSP in Til burg in de weken voorafgaand aan de aanslag drie tele foontjes zijn binnengekomen waarin, naast scheldkanonna des, ook dreigementen zijn geuit. Dat heeft een woord voerder van de PSP vrijdag meegedeeld. Ook bij de Tilburgse afde ling van de PPR blijkt ander halve week geleden een derge lijk telefoontje te zijn binnen gekomen. Van onze redactie binnenland DRIEBERGEN/LELYSTAD - „Het was één grote puinhoop. Iedereen was in paniek. Van een goede coördinatie was nauwelijks sprake. Zo iets hebben we nog nooit meege maakt". Deze ongezouten kritiek op de manier waarop het red dingswerk donderdag in de vliegende storm op met name het IJsselmeer gebeurde le verde gisteren de plaatsver vangende districtscomman dant U. de Lange uit Leeu warden. Vanuit die plaats worden reddingsacties op het IJsselmeer gecoördineerd. Volgens de commandant was met name het feit dat men on bekend was met de mogelijk heid van een storm de hoofd oorzaak van de puinhoop. Daarnaast werd het reddings werk bemoeilijkt door het ont breken van marifoons aan boord van de helicopters, zo dat geen radiocontact met de in moeilijkheden verkerende schepen mogelijk was. De he licopters zullen overigens op korte termijn wel met derge lijke apparatuur worden uit gerust. Volgens een woordvoerder viduele huursubsidie en over de aard en samenstelling van het woningbouwprogramma minder kritisch zou opstellen tegenover het kabinet dan Dijkman. Volgens de CDA-woord- voerder geeft de meerderheid van de fractie de voorkeur aan de visie van Wolters dan aan die van Dijkman. Wolters wil eerst de uitwerking van de maatregelen bezien van CDA-staatssecretaris Brokx en voorts vernemen welke voorstellen hij nog in petto heeft. De CDA-woordvoerder ontkent dat Dijkman het woordvoerderschap zou zijn ontnomen. De fractie oordeel van geval tot geval wie het beste het fractie-standpunt kan verdedigen. Dijkman is van mening, dat de voorstellen van de regering ernstige gevolgen hebben voor de volkshuisvesting. Zij kun nen niet worden geaccepteerd. Hij typeert de voorstellen als „een ramp, een uitverkoop van de volkshuisvestingsbelan- gen". De meerderheid van de CDA-fractie vindt de voor stellen wel aanvaardbaar, maar wil eerst nog de kat uit de boom kijken betreffende de uitwerking van het woning bouwprogramma en de wijzi ging van het stelsel van de in- dividuelehuursubsidies. HET BIJ Gaasterland aangespoelde reddingsflot, waarvan de herkomt nog onbekend is. -fotoanp van het KNMI was de zuid westerstorm van donderdag van een dusdanige kleinscha ligheid, dat de computer die niet op tijd heeft zien aanko men. Momenteel wordt veel onderzoek gedaan naar appa ratuur die zulke situaties wel kort van te voren kan voor spellen. Deze eeuw zal dit ech ter nog niet lukken, aldus de KNMI-woordvoerder. Volgens onze weerkundig medewerker Hugo v.d. Elshout uit Dongen is een storm met orkaankracht uniek voor deze tijd van het jaar. Tussen mei en augustus komt wel een en kele maal storm voor, maar verder dan windkracht 9 komt het dan niet. Wel kunnen in warme perioden windhozen ontstaan waarin windstoten voorkomen met orkaankracht. Kan deze storm abnormaal genoemd worden, volgens v.d. Elshout is ook de rest van het weer dat tot nu toe. Neem bij voorbeeld de zon. Tot en met de 12e mei scheen de zon 35 uren, terwijl we voor dezelfde periode recht hebben op 78 uren. Er viel gedurende 37 uren neerslag, tegen normaal 15 uur. Plaatselijk kwam al gemiddeld 50 mm regen naar beneden. Bijna genoeg voor de hele maand. Ook de gemiddelde maxi mum temperatuur is tot nu toe met 15 graden aan de zéér lage kant. De enige dag met een temperatuur boven 20 graden was op 18 april. Nadien bleef de thermometer onder dit punt steken, terwijl we vol gens een gemeten gemiddelde van de afgelopen 15 jaren ook weer recht hebben op 5 dagen met temperaturen boven de 20 graden. De luchtdruk bedraagt in deze eerste twee weken van mei gemiddeld 1005 millibar. Hij ligt daarmee 10 millibar onder het gemiddelde niveau van mei. En dat terwijl de vooruitzichten voor de komen de dagen nog geen zicht geven op een periode met stabiel weer. Vervolg van pagina 1 Bij de rijkspolitie bestaat het vermoeden dat de ontsnapten, of een deel van hen, zijn ont komen in een gestolen auto. Die wagen, een lesauto, is om streeks dezelfde tijd aan de Rijsbergseweg ontvreemd. Getuigen hebben daar twee jongens in zien stappen. Iets later, zo hebben anderen ge zien, zijn er nog een aantal knapen in de wagen gestapt. De politie heeft intensief naar de wagen uitgekeken, tot dus verre echter zonder resultaat. Volgens de woordvoerder van het ministerie was er „geen signaal dat dit zou kun nen gebeuren". Uit de rond vijftig pupillen van de tucht school was een deel uitgeselec teerd, dat niet mee mocht op de wandeltocht.

de Stem | 1983 | | pagina 3