Ipraten rr Tijd voor Ka ,#i iCHTER DE Stgjl Produktie 1982: Ruim 370 miljoen liter GOLF VAN UITWIJZINGEN VAN S0WJET- SPIONNEN ZATERDAG 14 ME11983 M OPA, HET KUUROORD in de Belgische Ardennen, wordt allang niet meer bezocht door koningen, hertogen en graven. Tegenwoordig zijn de gasten dagjesmensen, die zih verdringen om de bronnen, waaruit al eeuw na eeuw prikkelend, en naar velen menen, heilzaam water welt. Vorig jaar verdween niet minder dan 370 miljoen liter Spa water door dorstige kelen. MONOPOLE Ongewild S !an ïiHw ITERDAG 14 ME1198: Levensaders Spi 3IONAGE staat opeens weer midden in de belangstelling en namen als KGB, CIA, MI-5 en MI-6, DST, SDECE, BND, GRU, Mossad, en BVD zijn bijna zo bekend als die van internationale voetballers. Dit jaar wordt nu al gekenmerkt door een reeks van diplomatieke incidenten waarbij met name de KGB aan het kortste eind heeft getrokken. Ivan Varkensbaai Handicaps Uske en Wiske: Het Wimdiii ddfmet)3 W -nu most hit ttiKHini Door Aad Jongbloed Plinius de oudere, de beroem de Romeinse natuurhistoricus uit de eerste eeuw na Chris tus, maakte al gewag van „een beroemde fontein waarin belletjes opborrelen". Hij had het over het water van Spa, het kuuroord in de Belgische Ardennen, dat dit jaar her denkt dat precies vier eeuwen geleden het eerste bronwater geëxporteerd werd. Spa is lang niet meer de spranke lende badplaats, waar koningen, her togen en graven zich kwamen ver kwikken. Er verdringen zich nu dag jesmensen om de bronnen, waaruit al eeuw na eeuw het water stroomt, dat voor velen heilzaam heet en voor an deren niet meer dan een dorstlesser is. Bovenal is Spa nu de plaats, waar vandaan de wereld als het ware over stroomd wordt met bronwater. Vorig jaar verdween niet minder dan 370 miljoen liter Spa-water door dorstige kelen. In Nederland dronken we daarvan per hoofd der bevolking 7 li ter. Spa is een plaats, die gezegend is door de natuur. De stad waar het be roemde water vandaan komt ligt te midden van hoogvlakten in een veen achtige streek, waar de bodem de functie heeft van een uiterst fijne fil ter. Regen en smeltende sneeuw, die door de grond worden opgenomen, komen uiteindelijk terecht in de py- riet-houdende mergellagen, die ook nog eens rijk zijn aan zinksulfide. Het water neemt bovendien nog eens zwavelzuur op, waardoor de diep lig gende kalkformaties worden aange tast en dan wordt Spa eigenlijk pas echt Spa, omdat er dan aanzienlijke hoeveelheden koolzuur en kooldyoxi- de vrijkomen. De bewoners van Spa hebben door de eeuwen heen een aardige cent aan de meer dan 300 ijzerhoudende, on- deraardse wateraders verdiend, maar menig keer hebben ze het hard vast gehouden, toen leek alsof de natuur het plotseling liet afweten. Het oudst bekende geval, waarin de bronnen opgedroogd leken, speelde zich af in 1558. De oorzaak bleek te liggen in het feit dat een bewoner bij graafwerkzaamheden de natuurlijke loop van een waterader had veran derd. Op bevel van de prins van Luik moest hij als de weerlicht de zaak herstellen. In 1692 deed zich een aard beving voor, waarna de bronnen nog slechts een troebel, smakeloos water tje leverden. Door de aardbeving was er een kloof ontstaan, waardoor on zuiver water zich met het bronwater kon vermengen. De hele bevolking trad met schop pen en houwelen aan om het onzuive re water af te leiden. Een eeuw later opnieuw paniek; de bronnen lieten het nu afweten, omdat men op een verkeerd punt aan het bouwen gesla gen was. Koning Willem I zou er ten slotte ongewild voor zorgen dat de bronnen opnieuw tijdelijk verdwe nen. De koning had zich voorgeno men om van Spa het belangrijkste kuuroord ter wereld te maken en liet een groot gebouw optrekken in de SPA zeer heil zaam voor SPA buurt van de wateraders. In 1819 stopten de bronnen. De bouw- en graafwerkzaamheden werden stilge legd, men gooide de bouwputten dicht en jawel, de bron kwam weer tevoor schijn. Al in de zestiende eeuw had de faam van het Spa-water zich over heel Europa verspreid. Gekroonde hoofden en welgestelde burgers trok ken naar Spa toe, wat toen niet meer was dan een verzameling van dertig Ardense hutten rond een kerk. Maar in 1619 meldde een geschiedschrijver al dat „Spa is samengesteld uit zo'n vijfhonderd gerieflijke huizen voor de buitenlanders, die uit alle hoeken van Europa komen om het genees krachtige water te drinken". Een arts stelde zich toen ook de vraag: „Als de patiënten niet naar de bron kunnen komen, waarom bren gen we het water dan niet naar hen toe?" Vervolgens trokken zogenaam de waterbezorgers het land in, zwaar beladen met flessen mineraalwater, soms afstanden van 250 kilometer af leggend, te voet. De flessen waren groen of bruin van kleur om te ver mijden dat het bezinkingsproces door het licht zou worden versneld. De kurk werd afgedekt met geiten- of varkensleer om te voorkomen dat het koolzuurgas zou ontsnappen en dat [ï&j&jSÉ r-> jl 5->„--vr4| X- ■ii- HET THERMALE instituut van Spa. De koolzuurgasbaden, die in de jaren 30 voor het eerst toegepast tuerder, door dokter Joseph Lambert, hebben veel bijgedragen tot de ontwikkeling van Spa als behandelingscentrum voor hartpatiënten. "I ut iii mxm. i I *1 „„iiiiiiimiiiiiiiHiiiiiniiiiinmiiuiiimtuiiiiii I Mies Bouhuys is al heel lang I schrijfster. Op haar 18e schreef ze een gedichten bundel waar ze meteen een I prijs voor kreeg. Daarna is lie blijven schrijven, vooral (voor kinderen: Gedichten, I verhalen, musicals en to- Ineelstukken. Ze is dol op ■katten en heeft een hele la- I ge, mooi stem. Ze trouwde de ■dichter Ed Hoornik. Toen |nog bijna niemand geloofde [wat er met de Joden zou [gaan gebeuren, schreef hl] er al over. Het gebeurde en gd Hoornik heeft zelf in het oncentratiekamp Dachau gezeten. Hij is in 1970 over leden. ;n prachtig boek met prachtige tekeningen is „Achter de berg". Mies Bou- "mys heeft de twaalf verha len in dit boek geschreven, lie verhalen gaan over kin leren en mensen uit Portu gal, Turkije, Marokko en de Xaapverdische Eilanden en iver het verschil dat er is tussen die landen en de lan- len waar jij en ik wonen. M.i Sommige van die kinde- |ren uit de derdewereldlan- Iden komen bij ons terecht, in de stad en in de straat, maar dikwijls blijven ze heel lang vreemden. Misschien wor- v d o fii Ai H« bi di Miiii'iiitj NIEUWE vullingsinstallatie voor het bronwater van Spa. De controleruimte en de siroopinstallatie, waar alk mengprocessen door een computer worden bestuurd. het water zijn 'geest' zou verliezen. Door de druk van het gas gebeurde het overigens regelmatig dat de fles ontplofte. Op 10 juni 1583 liet de Spaanse landvoogd per brief weten dat Hen drik III, koning van Frankrijk, be hoefte had „het water van Spa te drinken". Er werden de koning wat flessen bezorgd; de export was be gonnen. In het begin van de vorig eeuw werd het mineraalwater al vrij mas saal naar het buitenland vervoerd. Vanuit Spa vertrokken door paarden getrokken karren, elk met 350 liter in flessen of manden beladen in de rich ting van Breda of Den Bosch. Het kostte de voerlui, die twee derde van de produktie naar Holland brachten, vijf tot zeven dagen om in Breda of Den Bosch de vracht te kunnen over laden op schepen, die naar Amster dam of Rotterdam vertrokken. Van daaruit vond het Spa-water zijn weg naar bijvoorbeeld Engeland, waar men de smaak van het water al danig te pakken had. In Den Bosch en Breda ontwikkelde zich een nieuw beroep, dat van watermakelaar. Be kende namen onder hen waren die van Noël, De Grandchamps in Den Bosch en Jacob Calekberner in Breda. Zij berekenden een prijs van onge veer vijf sou per liter in een tijd dat een volwassenen circa duizend sou per jaar nodig had voor zijn levens behoeften. Niet in het minst door de concur rentie van ander bronwater zoals Vi chy, beleefde Spa rond de eeuwwisse ling zorgelijke tijden, maar Spa Rei ne, water zonder prikkeltjes, en Citron zorgde weer voor een oplevii Maar pas na de Tweede Wereldoorl kan men van een kassucces spreki via een productie in 1945 v 28.066.526 liter via 77.898.380 liter 1955 naar ruim 370.000.000 liter voii jaar, wat een exportbedrag opleven) van ruim een miljard gulden. In Nederland willen we nog »i eens vraagtekens zetten bij de heila me werking van bronwater, landen waar men koestert men ze vaak als ware vensaders. Het is nou ook niet woon dat Belgische artsen hun tiënten een drink- en badkuur in voorschrijven voor de meest uiteenls pende kwalen. Maar voor de niet-j lovers gaat een Spa-tje er ook welii al was het alleen maar ten verdf ning van de whisky. KGB: meer macht, grotere risico 's Door Jan Koesen „Vechten," zegt de Chinese fi losoof Sun Tzu, „is de primi tiefste manier om oorlog te voeren." Vandaar de duikboten in Scandinavische wateren, sa tellieten die vanuit 300 kilo meter hoogte kunnen zien of iemand zich geschoren heeft, en op gezette tijden een grote schoonmaak van ambassades. Frankrijk schopt 47 Russen de deur uit, Teheran wijst 18- Sowjet-diplomaten waar het gat is, Zwitserland zet jaar lijks twee tot drie Oostblok- spionnen over de grens en Ita lië overweegt om binnenkort liefst 100 Russen duidelijk te maken dat ze niet welkom meer zijn. De lijst is nog lang niet afgelopen. Amerika beschuldigt drie Russen van diefstal van geheime documenten, Australië stuurt de eerste secretaris van de Russische ambassade terug, de derde secretaris van de Sowjet-am- bassade in Engeland wordt uitgewe zen en zelfs ons eigen landje verstout zich de Beer uit het Oosten woedend te maken door net als België twee le den van een Russische handelsdele gatie in het diepste geheim over de grens te zetten. In Japan ontstaat grote opschud ding over de onthulling dat oud-mi- nister Ishido vooral diensten aan het Rode Plein heeft bewezen. Er gaat nauwelijks een maand voorbij dat er geen KGB'er voortijdig over de grens wordt gewerkt. West- Duitsland meldt triomfantelijk dat de op heterdaad betrapte Batasjev de belangrijkste man van de Russische geheime dienst in de Bondsrepubliek is. 31 van de 120 diplomaten die de Sowj et-ambassade in Bonn heeft, zouden voor de KGB werken. De dienst zou zelfs achter de moordaan slag op de paus, in mei 1981, staan. Het merkwaardige is dat het Kremlin tot dusver amper represail les heeft genomen voor de golf van uitwijzingen, hoewel de invloed van de KGB enorm is gestegen sedert haar vorige baas, Andropov, de abso lute macht in handen kreeg Onlangs benoemde hij een van zijn eigen dis cipelen, Fedortsjoek, tot minister van Binnenlandse Zaken die ook het toe zicht heeft op de politie. Dat betekent dat Andropov nu de steun geniet van twee van de drie machtige armen van zijn unie van volksrepublieken. Al leen het leger is nog niet helemaal on der zijn controle. Wat is nu eigenlijk die KGB die met de CIA wedijvert om de luguber- ste reputatie in de wereld van spiona ge? We stappen vier eeuwen de historie in. Ivan IV de Verschrikkelijke is aan de macht. In dienst van de Tsaar da vert de Opritsjina over de steppen en toendra's: een bende van zwarte rui ters, op zwarte paarden, met een af gesneden hondekop aan het zadel. Ook Ivans nazaten weten zich be diend van een terreur-apparaat dat carte blanche heeft. Telkens veran dert de naam van de geheime politie, maar haar werkwijzen zijn onveran derlijk. In de vorige eeuw verandert haar image. Het zijn niet alleen meer bruten en sadisten, maar enkelen gaan subtieler te werk als agent pro vocateur. Uit dit mengsel van geheime vere nigingen ontstaat uiteindelijk de Ochrana, de grootvader van de KGB, met als hoofd graaf Dmitri Tolstoi. Hoewel de loyaliteit van de Ochrana in eerste instantie gericht heet te zijn op de belangen van de Tsaar, blijkt de geheime dienst hopeloos corrupt en bestaat zij het zelfs te heulen met de bolsjewieken. Een van de Ochrana's is Jozef Djoegasjvili, later bekend als Stalin. Ook Lenin weet zich van de gehei me politie te bedienen. Uiteindelijk benoemt hij zelfs de Pool Dzerzhins- ky tot leider van de Tsjeka, de Ochra na nieuwe stijl. Dzerzhinsky is een der eersten van een keten van mense lijke monsters. Hij foltert en liqui deert naar eigen inzicht, massaal en individueel. Ter ere van deze draco nische figuur is een plein benoemd in Moskou waarin de huidige KGB ze telt. De Tsjeka verandert telkens van naam en baas en krijgt namen als OGPU, NKVD, MVD, Agitprop en tenslotte KGB. Een van de beruchtste leiders is Beria, streekgenoot van Stalin, een man wiens naam vereenzelvigd wordt met de bloederigste zuiverin gen in de mensheid. Hele volkeren gaan onder het mes, door Rusland stromen rivieren van bloed, Siberië wordt een synoniem voor verbannen zijn. En Rusland, altijd inwendig ver scheurd, altijd gegeseld door armoe, oorlogen, uitbuiterij, willekeur, wordt voor de zoveelste maal geleid door een schrikbewind dat zijn weer ga niet kent. De Russische burgeroor log, waarin Lenin uiteindelijk als overwinnaar te voorschijn komt te gen een overweldigende meerderheid van overigens chaotisch georgani seerde Witrussen, heeft geen illusies achtergelaten. Ook Stalin en Beria kennen geen erbarmen. Stalin bestaat het zelfs om door zijn geheime dienst aan Hitier een lijst van Duitse com munisten te doen toekomen bij wijze van voorschot op hun vermaledijde pact. Het is vermoedelijk Kroesjef zelf geweest, die in 1953 over een tafel een geladen pistool naar Beria schuift. Als de schedel van Stalins beul en vertrouweling opensplijt, wordt een nieuwe stijl geïntroduceerd. Een jaar later krijgt de geheime dienst haar definitieve naam van KGB. In 1961 krijgt de KGB een enorm budget en de staatsmachine wordt gereorganiseerd. Het is het tijdperk waarin de Amerikaanse tegenvoeter, de CIA, pijnlijk blundert in de Var- SOWJET-LEIDER Joeri Andro pov gaf de KGB een nieuw gezicht. - FOTO'S ANP kensbaai van Cuba en waarin Kroes jef zijn schoen uittrekt en in de Vere nigde Naties voor de ganse wereld zichtbaar op de tafel beukt. Het zijn de laatste jaren van de koude oorlog. James Bond wordt ge boren in de lectuur en naar zijn beeld en gelijkenis wordt een trits van su per-agenten gecreëerd. De wereld is eenvoudig, wit en zwart, maar krijgt al spoedig grijsnuances. Onder de efficiente Andropov wor den geraffineerder technieken toege past. Hoewel Andropov bepaald de hardste hand niet schuwt en bijvoor beeld Hongarij neersabelt als dat tot opstand komt en dissidenten uitroeit, is hij het type van de pragmaticus. Hij zwelgt niet in bloed, maar in re sultaten. In tegenstelling tot de open Ameri kaanse maatschappij waar de vele blunders van de CIA worden geëxhi- bitioneerd, laat het Kremlin officieel niets los over haar geheime dienst. Zij is wat dit betreft paranoïde. Toch is veel naar buiten gekomen. Naast de KGB heeft de Sowjet Unie de GRU, de militaire inlichtingendienst. Beide diensten leven niet in harmonie. De KGB heeft een eigen leger en is geïn filtreerd tot in de verste uithoeken van het onmetelijke rijk. In elke flat in elk bedrijf, op elke boot, op elke akker, in elke vereniging zit wel iemand van de KGB. Ook KGB'ers worden consequent bespioneerd. Elke Sowjetrus die naar het buitenland gaat (diplomaten, ar tiesten, sporters, wetenschappers en journalisten) hebben de verplichting en passant inlichtingen in te winnen. Wijlen Breznjef zei het treffend: „De buitenlandse politiek is ons belang rijkste binnenlandse probleem." De KGB is een staat in de staat en haar macht neemt toe. Ook de CIA heeft zijn evoluties ge kend. Vanuit een modern paleis van staal, glas, plastic en elektronica in het landelijke Langley in Virgina strekt de dienst haar tentakels uit tot in de hele wereld. De rol van de CIA in Vietnam, Midden- en Zuid Ameri ka is bepaald niet geschreven in pasteltinten. De CIA telt 15.000 leden, heeft een imposant budget, en mag onder president Reagan weer alles wat voorganger Carter verboden had, mits ze maar buiten de grenzen ope reert. In het binnenland heeft de FBI (te vergelijken met de Britse MI-5 en de Franse DST) het voor het zeggen. De ze tweespalt in macht kent de Sowjet Unie niet. De KGB mag overal, tot in Moskou functioneren en is formeel slechts ondergeschikt aan de Partij en het Presidium. En ook de Israëli sche Mossad is niet gehinderd door geografie. Mossad is Hebreeuws voor „Instituut". De wereld merkte voor het eerst pas van deze uiterst effi ciënte geheime dienst toen Eichmann in Argentinië door haar werd opge spoord. Andere fameuze staaltjes van bekwaamheid leverde de Mossad af rond de oorlogen met haar buren, het oprollen van de nazi-raket-experts die Nasser in huis had gehaald en vooral met de actie rond Entebbe toen een gekaapt vliegtuig uit de klauwen van Idi Amin werd gerukt. De CIA heeft lang niet die reputa tie. Haar naam is voornamelijk met onverkwikkelijkheden verbonden, zoals de moord op president Allende van Chili en het geknoei in landen als San Salvador. De dienst is na de oor log gevormd naar Brits model (MI-6), en later naar de Duitse Abwehr. In het begin ontbrak het de CIA dan ook aan ervaring en kwaliteit, getuige de flop van de Varkensbaai en het feit dat de Sowjets ongehinderd raketten konden plaatsen in Amerika's voor tuin Cuba. De presidenten Eisenhower en Kennedy hadden ook nooit snelle mi litaire acties van de CIA verlangd. Dat begon pas met Johnson en were vlijtig voorgezet door Nixon en® Reagan. Hoewel de CIA over ultra moderne apparatuur beschikte, haar staat van dienst veelal in hetbe- gin lachwekkend. De CIA blundert niet alleen in Cuba, maar ook in W Midden en Verre Oosten. Pas MP""'""""""""!"!!!!!»!!!!!!!»!!»»!!!!!!!»!!!!!!!! heeft de dienst haar stiel beter leerd. Hier zie je de poezen Pim en i bronnen y^petekend door Fiep Westendorp. Over de poezen i Ken je deze poez Dit zijn Pim en I Pim is rood met en een beetje dor Pom is wijs en dt en als roet zo zwi Pom loopt als eer Pim loopt altijd Zo begint een grappig boekje v „Tijd voor kattekwaad" en het g en Pom. Er staan niet alleen versj en een heleboel héle leukte teke dorp, die je vast wel kent van Schmidt. Pim en Pom bestaan Mies Bouhuys zélf, dus wie kan Nog veel meer over de poezen en zen in de dikke Pim- en Pomnibu voor kinderen van vijf tot acht jar Tijd voor Kattekwaad, uitgever!; en Pomnibus, uitgeverij Querido, Een van de handicaps van de Cli is, dat ze in eigen huis met concurret tie te maken heeft, zoals de eerder gr melde en veel meer ervaren FBH niet te vergeten de NSA, Nationals curity Agency, een superduur de» deer-apparaat. Ook valt de lucht macht met haar gigantische mogt lijkheden van super-vliegtuigen a -satellieten niet onder haar toezicht En ook de onderzeevloot met een F radijs aan elektronica aan boord in de lucht is slechts verantwoordi schuldig aan de marine die haar vindingen liever doorgeeft aan NSA dan aan de gehate CIA. Tensloj' te kent Amerika nog de DIA, de fence Intelligence Agendy, ook kolossale instelling die niet altijd g' charmeerd is van de CIA. De allerbeste spionnen zijn meer van vlees en ruimte-systemen zijn dermate fijnd dat ze vanuit honderden k® meters hoogte het verschil tussen» konijn en een haas kunnen regist» ren. Ruimte-camera's volgens tl» penbewegingen over de hele Big Bird en KH-11(KH is Keyi sleutelgat) seinen hun bevinding®, de vorm van elektronische impin» naar de Aarde, waar een compute' weer foto's van maakt. De Russen kennen de Kosmos- Molnij a-satellieten. Deze spioi kunnen zich niet alleen op mnen zyn bloed. MiliW richten, maar ook op warmte ent' pD/zo A 7., A dere signalen. Ze kunnen zelfs dw* l pp ais ae door een laag zand kijken naar™- verborgen rivier. Het tijdperk van legendarische spion Cicero die ffl oorlog met een mini-camera gehe® stukken fotografeerde, lijkt laafP merhand passé. Zonder van zijn sf af te komen kan een officier in denberg in Amerika zien of die daat in de Oekraïne zijn scht* heeft gepoetst. En als we alles van kaar weten, zou er dan vrede zijn-

de Stem | 1983 | | pagina 16