fenbeetje nieter he in altij d in huis. ef Tom Smits is er heel de week mee bezig „Een punt in Haarlem moet mogelijk zijn" SAC-Feyenoord na negen jaar de reprise van een thriller: Taroczy Lendl pakt Zeldzaam fijne 6 jaar oude whisky Bertus Quaars: „Dat was ik" ^an der Yen oopt in bij motorcross Roosendaler Jacques Edelbloedt PAGINA SPORT 2 13 ME11983 van onze sportredactie ÏHENEN - Kees van der Ven heeft in de derde kampioeng. jjnotocross uit de kwart-U. terklasse zijn achterstand op tien Wilken verminderd. On- er bijna onmogelijke om. standigheden op het circuit de Kwinteloyen bij Rhenen won Van der Ven beide manchei net ruime voorsprong. De rijder uit Bakel, die de eerste wedstrijd in Roden we- jens ziekte had gemist, klom aaar de vierde plaats in het klassement van de strijd om de nationale titel. Uitslagen: 250cc: eerste manche: 1. Kees van der Ven (Bakel), KTM, 2. Henk van Mierlo (Boekei), Yamaha, 3. Bennie Wil- ken (Nieuw-Schoonebeek), Honda, Gert-jan van Doorn (Veghel), Suzuki, 5 Peter van der Nieuwenhof (Son), Suzuki 6 Henk Poorte (Nijverdal), Honda' Tweede manche: 1. Van der Ven, 2. Van Mierlo, 3. Wilken, 4. Bert van Berkel (Veghel), Suzuki, 5. Poorte, 6. Van der Nieuwenhof. Stand na drie wedstrijden: 1 Wilken 158 pnt, 2. Van Doorn 125 pnt.3 Van Mierlo 121 pnt, 4. Van der Ven 120 pnt, 5. Poorte 106 pnt, 6. Jan de Haan (Zeijen), Honda, 102 pnt. 500-cc interna tionaal: eerste manche: 1. Toon Karsma- kers, Honda, 2. Jaak Verwaayen, Honda, 3. Gerard Rond, Suzuki, 4. Graham Noy- ce (GBR), Honda, 5. Peter Klomp, Maico, 6. Dave Thorpe (GBR), Honda. Tweede manche: 1. Rond, 2. Thorpe, 3. Peter Her- lings, Yamaha, 4. Karsmakers, 5. Ver- waayen, 6. Gieljo van Zoggel, Suzuki Derde manche: 1. Herlings, 2. Rond, 3, Thorpe, 4. Verwaayen, 5. Heinz Kinigad- ner (Oos) KTM, 6. Karsmakers. Klasse ment: 1. Rond 6 pnt, 2. Thorpe 11 pnt, 1 uur 15 minuten 23,2 seconden, 3. Ver waayen 11 pnt 1.15.55,6,4. Karsmakers 11 pnt 1.15.56,1. DUITSE LOTTO HAMBURG - BIJ de Weatdultae midwMkk* to „7 uit 38" zijn woensdag de volgende winnende getallen getrokken: 5-13-14-25-26-32-33, reservegetal: 6 Het winnende getal bij het Splel 77 luidde als volgt: 3205516 o Jansen: het einde van een lange weg van onze sportredactie HAMBURG - Ivan Lendl is duidelijk uit vorm. De Tsje- choslowaak werd donderdag door de Hongaar Balasz Ta roczy uit het toernooi in Ham burg geslagen. De vormcrisis van Lendl openbaarde zich voor het eerst in het WCT-finaletoernooi. In Dallas verloor hij de finale van de Amerikaan John McEnroe. Een paar dagen later ver loor Lendl in een heel zwakke partij van de Fransman Henri Leconte in het toernooi der kampioenen in New York. Daar kwam de nederlaag inj drie sets met de duidelijke cij fers 2-6,6-4,1-6 tegen Taroczyi overheen. In Hamburg werd; Lendl voortdurend verrast door de backhandslagen van de Hongaar, die zijn beste re sultaten altijd in het dubbel spel boekte. In de eerste set verloor Lendl vijf games achter el kaar. Halverwege werd de partij door regenval enige tijd onderbroken. In de lange pau ze herstelde lendl zich enigs zins. Hij bracht de tweede set op zijn naam, maar zakte inde beslissende derde opnieuw naar het bedenkelijke niveau van de eerste set. Hamburg, Open Duitse kampioenschip- pen, Grand Prix, tweede ronde: lwF Fromm (USA) - Michael WestpM (Wdl): 6-3, 1-6. 6-2, Wojtek Fibak (Par Corrado Barazzutti (Ita): 6-3. 5-t.H Balasz Taroczy (Hon) - Ivan Lendl (Tsj). 6-2,4-6,6-1. T43 BREDA - Het is zijn af- scheidsduel. Na tien jaar trouwe arbeid, vrijwel iedere dag zijn Fordje door de poort sturend, be gint Jo Jansen morgen avond aan zijn laatste ne gentig minuten bij NAC. „Niet belangrijk", wijst hij eventueel geplande huldigingen meteen van de hand, „ongeacht het resultaat weet ik van me zelf dat ik er alles aan ge daan heb. En dat is voor mij voldoende". Jo Jansen meent het. Het liefst sluipt hij morgenavond via een poortje achteraf het stadion uit. Typerend voor de trainer die nog niets achter de hand heeft. Zijn toekomst plannen beperken zich tot nu toe immers alleen maar tot wat vage contacten in Bolivia. „Ook niet belangrijk", vindt hij, „dit seizoen wil ik uiter aard het liefst met behoud van het eredivisieschap afsluiten. Dan is het boek NAC uit. Zo gaat dat nou eenmaal in de voetballerij". Voor dat boek uit is, zal er morgenavond echter nog een zeer moeilijke bladzijde gele zen moeten worden. Daar krijgt de Bredase club precies negentig minuten de tijd voor. Dat kan genoeg zijn om het boek van een leuke slotalinea te voorzien. De voorwaarden zijn bekend, winnen van Feyenoord en vervolgens ho pen dat Haarlem zo vriende lijk is om Helmond Sport te la- - Teksten: Romain van Damme en Léon Krijnen ]o Jansen, voor de laatste maal op de bank bij NAC: „Het boek is uit. Zo gaat dat nou een- aal in de voetballerij". foto archief de stem ten struikelen. Van dat laatste zal volgens Jo Jansen alles af hangen. Want: „Wij winnen van Feyenoord. Dat staat als een paal boven water". „De basis voor die overwin ning", zegt hij dan, „is in de laatste wedstrijden gelegd. Ik heb het al eerder aangegeven. Iedere club krijgt een serie wedstrijden waarin punten gepakt worden. Daar is NAC nu mee bezig. Als we van Feyenoord winnen, hebben we uit vijf wedstrijden zeven punten gehaald. De laatste vier wedstrijden hebben we niet verloren. Ondanks al die teleurstellingen. Roda was een teleurstelling, AZ'67 was een teleurstelling, Willem II was een teleurstelling, FC Utrecht een meevaller. Eindelijk. Maar goed, uit vier duels haalden we vijf punten". En onmiddel lijk wijzend naar Helmond Sport: „Die zijn net de andere kant uitgegaan. Die hebben de laatste wedstrijden niets meer gehaald. Trouwens, op die dingen ga je uiteraard alle maal letten". Zeker als het niet bijster sterke seizoen van NAC aan een nadere analyse onderwor pen wordt. Natuurlijk komt dan het aantal onnodig ver speelde punten aan de orde. Maar Jo Jansen wil zich niet alleen daar achter verschui len. "Heel de competitie is het eigenlijk een kwestie van stre pen", meent hij, „ik heb PEC in Rotterdam van Excelsior zien winnen. Excelsior speelde toen niet scherp genoeg. Twee belangrijke punten voor PEC. Ach, er zijn voorbeelden zat. En dan hoef je niet alleen naar de slotfase van de competitie te kijken. Neem de resultaten tegen NEC er maar bij. Thuis komen we vlak voor tijd op 1-0. Nog geen minuut later is het alweer 1-1. In Nijmegen laten we kansen liggen. Maar dat geldt wellicht ook voor an dere clubs. Bovendien, er is niets meer aan te veranderen, wij moeten winnen en Hel mond moet verliezen, daar is geen speld tussen te krijgen". Jo Jansen, baard wellicht iets grijzer dan aan het begin van dit seizoen, haalt dan Ajax tevoorschijn. „Die club heb ik dit seizoen misschien wel acht keer aan het werk gezien", stuitte hij bij het zoe ken naar de oorzaken op de Amsterdamse club, „want NAC kreeg altijd veertien da gen later de club die bij Ajax op bezoek geweest was in Bre da te zien. Dat is toch van in vloed. Bij Ajax calculeert iedereen verlies in. De volgen de uitwedstrijd is dan NAC. Daar moet het dan gebeuren. Wat gebeurt er dus, de clubs komen om een punt. Kijk maar naar Excelsior. Onbe vangen voetballen tegen Ajax. Leuk allemaal, positieve pers, publiek tevreden, Excelsior is zo'n leuk ploegje en veertien dagen later ligt Excelsior met tien man voor de pot. Toeval lig wel in Breda. Want dan moet dat punt gepakt wor den". Maar ook dat is niet meer terug te draaien. Jo Jansen weet het en richt zich daarom weer op NAC-Feyenoord en Haarlem-Helmond Sport. „Ik heb er alle vertrouwen in", houdt hij voor, „een volle bak, een geweldige entourage, dat alles speelt mee. We zullen die winst niet alleen afdwingen met inzet en wilskracht, maar ook met goed voetbal. Ik geloof er in, ja. Luister, het is geen toevalligheid dat Guus van der Borgt er in vier wedstrij den zeven ingeschopt heeft. Daar kijk je naar. Zoals naar Haarlem. Ik heb die ploeg dit seizoen vaak aan het werk ge zien. De ploeg is op eigen veld bijna nooit in de problemen geraakt. Haarlem heeft thuis nog maar tweemaal verloren. Van Ajax en PSV. Dat neem je mee. Maar goed, we zijn af hankelijk van anderen. Dat blij ft zo". geschiedenis herhaalt zich VOETBAL - De ex-trai van het Joegoslavische voel' balelftal en Valencia, MUI Miljanic, treedt vrijwel zeH in dienst van Kadzija, een clu in het oliestaatje Koewei Miljanic zou, volgens t*» vertegenwoordigers van club die de Joegoslaaf in - grado opzochten, iets meer oa 75.000 gulden per maand ga* verdienen. ÜTENTIE) REDA - Na negen jaar i twee dagen wordt een lein stukje geschiedenis trhaald. Op zondag 12 1974 ontving NAC iyenoord aan de Beat- Etraat. De hoofdtribu- was ongeveer de helft wat hij nu is en de •htmasten bestonden jken nog maar op auwdrukken. Veel Mballers hadden nog nei aag haar. Feyenoord faalde nog iets van de a" lorie, die het enkele ja- zekej n daarvoor in de Euro- 'Cup vergaarde, uit. De otterdammers waren al impioen, met vier pun- voorsprong op FC kente, dat dus toen heel at beter voetbalde. Twee clubs moesten er in degraderen en vier clubs ,Jmen daarvoor op die laat- 'specldag in aanmerking: ®a JC, NEC, FC Groningen "AC. Roda JC ontving u ^'.niets meer te winnen verliezen had. Groningen de gastheer van PSV, dat •teen aspiraties meer koes- de, NEC moest thuis tegen li'em en, last but not least, wachtte in Breda met «estroopte mouwen op ™Pioen Feyenoord. Tot ft over vier bleef de span- s er helemaal in op die ge- "•waardigedag. f?l maakte zelf geen enke- - in Nijmegen. Haarlem oin De Goffert met 3-0 op- o'd, maar het lachen ver- sdeNijmegenaren al gauw plaatste fluitsignalen. Ro- nog onder de Duitse «er Fritz Pliska, bereikte 'oelpuntloos gelijkspel te- 'eea mat Ajax. Vlak na de P en de wurgende span- konden de Roda-spelers p. met tranen in de ogen armen vallen bij het ho- i,an de andere uitslagen. n°g onder Keesje Rij- verzaakte niet aan de we v®rPlichtingen in en Leningen. Het werd 1-2 ieiit e noorden en dat be- csj Voor de Groningers de te.i? e' Nesteerde het duel benoord. Waren Ajax .«noord er op die dag in lil t 0m slechts ®én doel- ,r Produceren, dan was Jered en zou NAC er uit j^kkerd zijn. feesten van de maar liefst 21.000 supporters, die op 12 mei 1974 samengeperst wa ren rond het veld, weten onge twijfeld nog wel hoe het alle maal afliep in Breda. Treytel was geblesseerd en werd ver vangen door Reitsma, Van Daele en Ramljac speelden niet mee en een geïrriteerde Van Hanegen („we geven die poen godver..... niet cadeau") viel pas in de tweede helft in. Schrijvers al na tien minuten met een gapende wónd het veld moest verlaten. Tom Smits, de enige NAC'er van toen die er ook nu weer bij is, gleed regelmatig langs zijn di recte bewaker Schneider. Ber- tus Quaars werd matchwinner toen hij een voorzet van Bouwmeester (Reitsma dook onder de voorzet door) in het lege doel kopte. De stand onderaan: Helmond Sport25 punten, doelsaldo -26 NACi25 punten, doelsaldo -35 FC Twente23 punten, doelsaldo -26 NEC22 punten, gedegradeerd. Programma: FC Twente-PEC, Haarlem-Helmond Sport NAC-Feyenoord Theo Dierckx schakelde eerst Theo de Jong en later Van Hanegem uit terwijl uit blinker Jan de Jong zijn de fensie strak in de teugels hield. Voorstopper Rijsbergen faalde volledig tegen de snelle Brouwers en achter hem viel international Rinus Israels onder de ogen van wijlen de bondscoach dr. Fahrdronc door de mand. Bouwmeester bleef meesterlijke passes rondstrooien, terwijl Daan Dat betekende 1-0, en dat bleef het. Het pandemonium barstte los en de gehele selec tie kreeg van elftalleider Tim Meeüs een reisje van vier da gen naar Torremolinos aange boden. Het bleef die avond nog lang vrolijk en onrustig in Breda. Al voor aanvang van Sport in Beeld, het huidige Studio Sport, waren er al ca- fé's aan het laatste vaatje bier" bezig. Terwijl het Jazz-Festi- val in 1974 pas veertien dagen later een aanvang zou nemen. Negen jaar en twee dagen later is het begin van het sprookje vrijwel identiek, maar het is nog maar de vraag of het weer zo'n voor Breda gelukkige afloop kent. NEC is het lachen al weer vergaan, maar wel een weekje eerder. NAC moet opnieuw van Feyenoord winnen en het is nu Helmond Sport, dat in en te gen Haarlem aan het kortste eind zal moeten trekken voor dat het feest in Breda weer los kan barsten. De bookmakers, die dit weekend nog een centje bij willen verdienen, kunnen zich naar Breda spoeden. Er valt werkelijk geen zinnig woord te zeggen over het eindpunt van de krankzinnige raderen van avontuur, die zaterdag avond op dezelfde tijd, maar in verschillende plaatsen gaan draaien. Niets wijst erop dat NAC ditmaal meer kansen heeft dan negen jaar geleden, of minder. Het blijft alleen de vraag in hoeverre die gemiste penalty van Jan Wouters zijn uitwer king zal hebben op de spelers groep van Feyenoord. Het stormpje van verontwaardi ging dat hier en daar opstak over die inmiddels haast be ruchte strafschop zal de Feye- noorders misschien extra in spireren, al was het alleen maar om de schijn niet tegen te hebben. Vecht NAC zich desondanks een weg naar en door het doel van Feyenoord om daarna angstig af te wach ten wat er in Haarlem alle maal gebeurd is? Loopt Helmond Sport zich stuk op Haarlem dat immers moet winnen om nog kans te maken op Europees voetbal? Of verslikt de ploeg van Van Doorneveld zich in het credo van Jan Notermans dat deze avond alleen maar „aanvallen tot je er bij neervalt" kan lui den?. Wie het weet mag zijn vinger opsteken. „Tropenjaren tellen dubbel", zo heette het vroeger bij de KNIL'ers en andere Oost-In- dië-gangers. Mensen, die rechtstreeks bij de degrada- tiecarroussel van zaterdag avond zijn betrokken, of het nu spelers, trainers, bestuurs leden of verzorgers zijn, weten wel beter. „Zo'n wedstrijd kost je tien jaar van je leven", verzuchtte verzorger Geert van der Wiel gisteren nog over dat duel van negen jaar geleden, „maar ik zou hem voor geen goud willen missen Bertus Quaars aarzelt niet lang als hem gevraagd wordt of hij zich het vorige degra datieduel NAC-Feyenoord nog kan herinneren. „Natuurlijk", meldt Bertus, na negen jaar nog steeds zo trots als een aap met zeven staarten, „dat was 1-0, waar door we er in bleven. En weet je wie dat doelpunt maakte? Dat was ik". Quaars, die bijna een kwart eeuw het geel-zwart droeg, met twee jaar PSV als onderbreking, weet dat NAC- Feyenoord altijd iets spe ciaals heeft uitgeademd. Hij kan zich ook herinneren dat Feyenoord in Breda wel va ker „op de mat" is gegaan. „Eigenlijk zou NAC-Feyen oord een wedstrijd als die andere 33 moeten zijn", al dus de inmiddels 36-jarige ex-middenvelder, „maar er gebeurt altijd wel iets met NAC-Feyenoord waardoor het een heel aparte wedstrijd wordt. Bertus Quaars, de enige speler in de geschiedenis van het betaalde voetbal die ooit een kopstoot van een grensrechter (Griek) kreeg, vindt het jammer dat NAC de zaak niet helemaal in eigen hand heeft. „Dan zou ik er heel wat geruster op zijn", al dus Quaars, „want winnen doet NAC ditmaal weer van Feyenoord, dat staat voor mij als een paal boven water. „Maar ze zijn nu ook afhan kelijk van Haarlem-Helmond Sport, dus het wordt ook nog afwachten. Maar ja, dat was het negen jaar geleden ook, toen moesten we afwachten wat Groningen deed. En je weet nog wel hoe het toen af gelopen is. We hebben het bewuste doelpunt nog maar eens uit het archief getoverd. Quaars lacht al, als hij de voorzet van de niet zichtbare Bouwmees ter tegen de touwen heeft ge werkt. Theo Dierkx ziet het nog niet goed, terwijl Wim Jansen er het zijne van denkt. Achter de goalgetter half zichtbaar Rinus Israël en keeper Reitsma die over de voorzet heen geduikeld is.» - foto archief de stem /j0han vangurp Tom Smits op deze foto in actie in een van de roemruchte uitgaven van Nac-Feyenoord met ondermeer Joop van Dael,e, Eddy Treytel, Michel van de Korput en Wim Jansen: We moeten ons niet gek laten maken". - foto archief de stem BREDA - „Ik weet wat het inhoudt", meldt Tom Smits als hij geconfronteerd wordt met de komende wedstrijd tegen Feyen oord. Immers, Smits is de enige NAC'er, verzorger Geert van der Wiel even buiten beschouwing latend, die tien jaar geleden het beslissende duel tegen Feyenoord mee maakte. „Het was mijn eerste jaar in het basisteam", diept Tom Smits moeiteloos uit zijn her innering op, „maar destijds stond ik daar niet zo bij stil. Ik was jong. Speelde pas in het eerste, aan andere dingen dacht je toen niet. Nu ligt dat wel even anders". „Ik heb er veel meer moeite mee", bekent hij, „dertig ben ik geworden. Ik ben er heel de week mee bezig. Neem die wedstrijd tegen FC Utrecht. Ongelooflijk eigenlijk. Pas laat na de wedstrijd besefte ik wat er allemaal gebeurd was. Waren mijn benen plotseling loodzwaar. Edie de Schepper had precies hetzelfde. Nee, ik heb nog nooit een degradatie mee gemaakt. Ik moet er niet aan denken". Dat doet Tom Smits dan ook maar niet. „Ik geloof in be houd", stelt Tom Smits daar om nadrukkelijk, „tegen Feyenoord spelen we voor een uitverkocht huis. Dan heb je weer dat aparte sfeertje. We gaan nu in trainingskamp. Voor het eerst ja. Ach, dat maakt me niet zoveel uit. Al heeft het wel zijn goede kan ten. Je leeft nu als groep naar die wedstrijd toe. Je kunt el kaar goed oppeppen. Trou wens, wat erg belangrijk wordt, is blijven spelen met het koppie. We moeten ons niet gek laten maken. Geduld kunnen opbrengen. Vijf minu ten voor tijd 1-0 maken is ook goed voor de winst. En dan maar hopen dat Haarlem wint. Ons voordeel is toch dat Haarlem nog Europees voetbal kan spelen. Sparta heeft in derdaad meer kansen, maar die moeten toch ook nog tegen Willem II spelen. Pas om kwart over negen is die uitslag bekend. Haarlem kan niets aan het toeval over laten. Wij zullen dat in ieder geval ook niet doen". ROOSENDAAL Jacques Edelbloedt neemt dit weekend voor lopig afscheid van het Nederlands voetbal. De middenvelder van Helmond Sport is rond met een Belgische eersteklasser die volgend seizoen ook kan pronken met de snelle Johan van der Hooft. De naam wil Edelbloedt echter nog niet prijs geven. Pas na het weekend. Want Jacques Edelbloedt wil in stijl afscheid nemen. Met behoud van het eredivi sieschap dat vanavond in en tegen Haarlem veilig gesteld moet worden. Eén punt is vol doende om de debutant in het eigenlijk al eerder geplande feest te doen storten. Immers, Helmond Sport kon na de eer ste competitiehelft uitermate tevreden zijn. „Toen hadden we zes punten voorsprong op de degradatiekandidaten", heeft de in Roosendaal woon achtige voetballer nog eens nagekeken, „dat was niet zo slecht". Bovendien werd na de winterstop nog eens flink uit gehaald tegen het bezoekende NAC. Met maar liefst 6-1 leek Helmond Sport definitief op weg naar minstens nog een jaarlje eredivisie. Leek, want na die zege kwam er danig de klad in. Helmond Sport, vorig seizoen oppermachtig in de eerste divisie, verloor steeds meer terrein. „Ja, ik had wel verwacht dat we nog in de problemen zouden komen", geeft Jacques Edelbloedt toe, „we hebben in die tweede helft een zware reeks gehad. Zware uitwedstrijden. Uit hebben we drie punten gepakt". Geen al te beste basis om vol vertrouwen naar Haarlem af te reizen. Dat gebeurt overi gens via Beverwijk waar Hel mond Sport in trainingskamp gaat. „Het wordt moeilijk", vermoedt Jacques Edelbloedt, via Feyenoord waar hij met een conflict vertrok en uitein delijk in Helmond belandde, „maar ik denk dat we een punt Jacques Edelbloedt: „We zullen er keihard tegenaan gaan in Haarlem. - foto archief de stem halen. Een nadeel is dat Haar lem Europees voetbal kan ha len. Dat maakt het extra moeilijk. Kijk, NAC zie ik wel van Feyenoord winnen. Feyenoord heeft niets meer te verliezen of te winnen. En NAC thuis tegen Feyenoord is altijd een aparte wedstrijd. Veel sfeer, dat ligt NAC wel". We zullen er in Haarlem in ieder geval voor knokken. Als we er in blijven is dat toch grote klasse. Want laat ons eerlijk zijn, we hebben geen ploeg met vedetten. Zo sterk is Helmond Sport niet. Trou wens, eerlijk, ik zou het dood zonde vinden als NAC moet degraderen. Die club hoort toch in de eredivisie. Maar ja, sentimenten tellen nu niet mee. Het gaat keihard om de punten". I

de Stem | 1983 | | pagina 7