:amens riakkie en havo Bom ontploft in Tilburgs kantoor rbr Nog weinig volle knaken-kaarten PRINS OP DANSVLOER Bevriezing op 1 juli: half procent minder erelU Hoogste inkomens buiten schot is „onbevredigend" ZIEKENFONDSRAAD: ZELF BETALEN Kam door kortingen autoverzekeringen I binnenland |Blanke Baasskap blijft Veel schade door storm BINNENLAND pagina 3 mensen Lmo I TILBURG - In het kantoor van de PSP in de Nieuwlandstraat in Tilburg is gisterochtend omstreeks vier uur een bom ontploft. Bij de aanslag vielen geen gewonden, maar de ravage was groot. Hoe groot de schade is en wie voor de bomaanslag verantwoor delijk is, is nog onbekend. Kamer zet punt achter |Kema-affaire I ®N HAAG - De Tweede Ka rn» heeft woensdagmiddag I Mgenoeg definitief een punt I !»et achter het ai jaren sle- Me schandaal rond het ra- Idio-actieve KEMA-afval in I Arnhem. QE STEM COMMENTAAR MINIMUMLOON EN UITKERINGEN: VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN WILLEN ORDE SCHEPPEN Smit-Kroes naar Koeweit met plan voor oliebestrijding Vrouw doodt man met slagtand RDM DE KONING EN VAN AARDENNE: Zelfstandige: meer premie Je hebt van die dingen, die te lekker zijn om op te bezuinigen. Neem nou Echte Boter. Die is niet alleen lekkerder, maar ook lichter verteerbaar. En bovendien zitten er natüürlijke vitaminen in. Allemaal dingen om zuinig op te zijn. Niet te versmaden. T5 VRIJDAG 13 ME11983 T22 et meest gezaghebbende ugblad van Joegoslavië, is in de kant gezet. Als reden an zijn ontslag wordt op egeven dat hij er in zijn ommentaren te vrijzinni- e ideeën op na hield. Uit alidariteit met Trailovic ijn ook twee redacteuren pgestapt. Twee maanden eleden begonnen de Joe- oslavische autoriteite nn an een campagne tegen de etrekkelijk onafhankelij- e pers in het land, met het .rgument dot deze een on- igenlijk gebruik maakte tan de persvrijheid en te veel kritiek liet horen op de communistische maat- tchappij-inrichting van foegoslavië. ORDINAAL RAUL SILVA HENRI- 1UEZ, aartsbisschop van de Chileense hoofdstad San tiago, is teruggetreden. Tot ypvolger is benoemd de 68- j arige Mgr JUAN FRANCISCO FRESNO LARRAIN aartsbis- tchop van La Serena. Kar- iinaal Silva Henriquez, die xinaf 1961 het aartsbisdom leidde, heeft sinds de machtsovername door ge neraal Augusto PINOCHET in september 1973 zich vooral beijverd voor het herstel van de democratie en voor de respectering van de mensenrechten in het land. Dit heeft hem meermalen in conflict gebracht met de militaire gezaghebbers. Op zijn initiatief heeft het aartsbisdom een vicariaat ingesteld dat opkomt voor de rechten van de politieke gevangenen. De pil blijft in pakket ziekenfonds Van onze Haagse redactie j DEN HAAG - Een voorstel van de Zieken fondsraad om de anti-conceptiepil uit het zie kenfondspakket te halen, maakt geen kans in de Tweede Kamer. Ook staatssecretaris drs. J. van der Reijden (Volks gezondheid) voelt er nu nog weinig voor om het zie kenfonds te verbieden de pil te vergoeden. kundigen van de Raad, maar het is nog onbekend of de werkgevers straks bij stem ming alleen financiële rede nen de doorslag willen laten geven bij dit vraagstuk. In de Tweede Kamer wijst de meerderheid (WD, PvdA, D'66) het voorstel af. Ook CDA-minister Gardeniers heeft het plan toen ze nog mi nister was als „onbespreek baar" afgewezen. Staatssecre taris Van der Reijden zegt dat hij geen aanleiding ziet om te rug te komen om dat stand punt van Gardeniers. Pas bij veranderingen in het ziekenfondspakket, waarbij de verzekerde zelf kan bepalen wat wel en niet in het pakket zit en waarvoor men een eigen risico wil aanvaarden, zou een deel van de verzekerden kun nen afzien van gratis ver strekking van de anti-con ceptiepil. Het voorstel om de anti- conceptiepil uit het zieken fondspakket te halen, komt eind deze maand in stemming in de Ziekenfondsraad. Vol gens de FNV is er een meer derheid van de Raad, bestaan de uit werkgevers, zieken- fondsen en artsen, voor dat n. Zelf is de vakbond fel te- I gen het bezuinigingsvoorstel. De FNV vreest dat .jonge I meisjes die weinig geld heb ben, nu weer hun hand moeten ophouden bij hun ouders" en dat het aantal abortussen zal toenemen. Overigens is het nog niet ze- I ker dat de meerderheid van de I Ziekenfondsraad steun geeft het voorstel om de pil uit I het ziekenfondspakket te ha- I len. Het door de FNV open- I baar gemaakte en fel bekriti- I seerde ontwerp-voorstel is [voorbereid door enkele des- hebben doorgenomen konden met dit examen gemakkelijk uit de voeten. Dat neemt echter niet weg dat het toch nog een hele kluif was. Vooral tegen het einde uw het gevaar levensgroot aanwe zig dat de aandacht verslapt, terwijl juist de laatste opgaven aan de tamelijk pittige kant waren. In het mavo-D-werk zaten niet al te veel opgaven over go- neometrie en statistiek. En tij liet mavo-C-werk viel op dat er enig inzicht noodzakelijk was in de aloude stereometrie. Bij wiskunde voor havo wa ren er vijf opgaven, steeds on derverdeeld in drie vraagstuk ken. De eerste twee ervan wa ren goed te maken, maar het derde vraagstuk zorgde voor problemen. Er werd nogal wa puzzel en denkwerk gevraagd Gelukkig hingen de dn® vraagstukken niet met e'*®} samen, zodat men het dert best kon missen en de andere twee toch goed kon maken. Bij het vwo was wiskun® zonder al te veel hoofdpijn maken. Volgens de leraar wv het aardig werk. De kandvw- ten oordeelden: niet moeUV*- Bij het lbo moest het lmo (M ger middenstands ondermJ woensdagmiddag nog als eni0 aan de slag en wel met izxire j kennis. Het was een 'gekleu examen in die zin dat een de opgaven vergezeld ging w 1 een kleurenafdruk van e doorsnede van een boomstam Onderwerpen die aan aew\ de kwamen waren: elekto I teit, warmte, glas, keram' I houtkunststoffen, voeding, 9 I notmiddelen, metalen, v®* stoffen en micro-organtsm Over negen van deze e„| derurcrpen moesten vm worden beantwoord. A Het werk, samengesteld I meerkeuzevragen en open 1 gen, vereiste een sedegent I retische kennis. Maar ar» naast waren er ook meer p J tisch gerichte vragen, hoe heeft de consument a kerheid dat de gepasteur»\..| de metkprodukten "ie koopt vers zijn óf: noem maatregelen van de ove om bespraingen op energie j bruik aan te moedigen. ,j. Al met al was het een P A examen dat redelijk e^eNym aandeed en dat goed te m" .J viel binnen de gesteld# van twee uur. Uil- M 10 (Tm Van onze redactie binnenland De bom, een gaspijp met een lengte van 27 centimeter en een diameter van vier centi meter, ontplofte kort na vier uur. Op dat moment was nie- jmand in het kantoor aanwe- Wel sliepen mensen in het I pand waarin het PSP-kantoor is gevestigd. Door de kracht 'an de explosie sneuvelden Van onze pari. redactie vijf ruiten en werden gaten in muren en plafond geslagen. De brandweer heeft het pand direct na het gebeurde met planken dichtgespijkerd. De explosieven opruimingens- dienst noemde de bom gisteren de categorie „gevaarlijk en niet amateuristisch". Het pro jectiel was voorzien van een elektrische ontsteking met een vertragingsmechanisme. Welk explosief materiaal is gebruikt is onbekend. Dit wordt nader onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Het is voor de tweede keer dat het Tilburgse PSP-kan toor doelwit is van een aan slag. In de nacht van 30 april op 1 mei werd een soortgelijk projectiel naar binnen ge gooid, dat toen echter niet ont plofte. De verantwoordelijk heid voor die eerste daad werd in een pamflet opgeëist door 'Het Nationaal Jeugdfront Til burg', een in Tilburg onbeken de groepering. ^GRONDWETSWIJZIGING waarmee premier Botha de rond miljoen kleurlingen en de 800.000 Aziaten in Zuid-Afrika een wtje medezeggenschap wil geven, stelt, gemeten naar demo nische maatstaven, weinig voor. Het apartheidsbeleid wordt «chts voorzien van een nieuwe make-up, zou je kunnen zeg- 9en De blanken (4,5 miljoen) blijven als van ouds de baas; de [''Arte meerderheid (16 miljoen) heeft nog steeds niets in te "'en9en Desondanks stuit zelfs die hele kleine bijstelling van de "Partheid, zoals bij tussentijdse verkiezingen in Zuid-Afrika is ge- rten, onder de blanke bevolking al op fel verzet. B°tha heeft reeds een paar keer gewaarschuwd: blank Zuid- heeft maar één keus: zich aanpassen of sterven. Die uit- Wak is hem komen te staan op een scheuring in zijn partij. En erger is: de afgescheiden extreem-rechtse conservatieven :anDr. Treurnicht die geen tittel of jota aan het absolute blanke a®schap wensen te veranderen, staan sterker dan Botha ge- Wt heeft. De oppositie tegen het aanpassingsbeleid (stapje voor stapje) 2°°tha voor ogen schijnt te staan, is het sterkst onder de min- geschoolde' blanken en de blanke bevolking op het platte- De eerstgenoemden vrezen door beter ontwikkelde zwarten de arbeidsmarkt verdrongen te worden. Op het platteland, de meeste zwarten wonen - door hun hoog geboorte-over- rn°'zijn zij daar steeds nadrukkelijker aanwezig - leeft onder de <en de angst door een zwarte vloedgolf overspoeld te wor- zodra er maar iets in het apartheidsbeleid verandert. De |:,°eP (meer ontwikkelde) blanken die inziet dat zo'n star beleid [.woepelijk „tranen over Johannesburg" moet afroepen, is "rbetrekkelijk'klein. e conclusie ligt voor de hand: in Zuid-Afrika blijft, als het aan "anken ligt, voorlopig alles bij het oude. Maar zal de steeds laster wordende zwarte meerderheid daarin blijven berus- L' Die meerderheid heeft deze week, voor zover zij er nog in Jfjöfde, te verstaan gekregen, dat de weg naar een vreedzame l'^tie geblokkeerd blijft. Rn DEN HAAG - Het aantal ziekenfondspatiënten dat de „knaken-kaart" vol heeft, is nog niet erg groot. Er zijn tot nu toe enkele tientallen Ne derlanders die al meer dan vijftig keer een eigen bij drage van 2,50 voor een ge neesmiddel hebben betaald. Dat zegt de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen. Wie de „knaken- kaart" vol heeft, en dus vijf tig keer 2,50 betaald heeft, krijgt een vrij waringsbewijs van het ziekenfonds. Bij vertoning van dat bewijs, hoeft men verder geen eigen bijdragen voor geneesmid delen meer te betalen. De VNZ, die de vrijwa- ringsbewijzen naar de zie kenfondsen in het land heeft gestuurd, heeft nog geen in ventarisatie gemaakt van het aantal ziekenfondsver- zekerden dat zo'n kaart heeft gekregen. Dat gebeurt eind deze zomer, als onder zocht wordt wat de effecten zijn van de „knakenkaart" op het medicijngebruik en de portemonnee van de pa tiënten. Als de resultaten niet naar de zin van staats secretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) zijn, dan gaat de eigen bijdrage-rege- ling van 2,50 op de helling. Uit voorlopige informatie bij de VNZ blijkt dat er tot nu toe slechts „enkele vrij- waringsbewijzen zijn uitge geven". J. Drees uit Vrooms- hoop was waarschijnlijk de eerste Nederlander die zo'n bewijs kreeg, nadat hij in zes weken tijds al 125 aan eigen bijdragen had betaald. Drees, die in de WAO zit, ge bruikt zelf vijf verschillende soorten medicijn voor maagklachten en nog enkele andere geneesmiddelen. Ook zijn vrouw en kinderen, die als mede-verzekerden van dezelfde kaart gebruik ma ken, slikken regelmatig me dicijnen. PRINS Bernhard verrichtte gisteren de officiële opening van het nieuwe Landbouwhuis in van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij in Zwolle. Na de plechtigheden werd de prins door een volksdansgroep uitgenodigd voor een dansje. - fotoanp Vervolg van pagina 1 In Oosterhout woei een enor me eikenboom om en kwam bovenop een gashuisje terecht. Door de schade die daarbij ontstond ontsnapte enige tijd gas. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. In Breda en omgeving bleef de schade beperkt tot een aan tal omgewaaide bomen. In de wijk, de Haagse Beemden liep een aantal splinternieuwe wo ningen behoorlijk wat schade op. Rondvliegende dakpannen beschadigden bovendien ge parkeerde auto's. Koeien in een boerenschuur aan de Achtmaalseweg in Zundert raakten bedolven on der pannen en puin toen het dak door het stormgeweld in stortte. Ook op kampeerterreinen en in jachthavens in Zeeland en West-Brabant was de scha de aanzienlijk. De rijkspolitie in Zeeland verzamelde omge waaide caravans op parkeer plaatsen langs rijksweg 58. Volgens de politie hebben tientallen caravans de storm niet overleefd. Ook in de Rotterdamse ha ven raakten diverse schepen op drift toen de trossen bra ken. DEN HAAG - De bevriezing van het minimum-loon en de daar aan gekoppelde sociale uitkeringen op 1 juli, betekent eigenlijk een half procent inleveren. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken, dat heeft berekend dat de prijscompensatie per 1 juli eigenlijk een half procent zou moeten zijn. Normaal worden minimumloon en -uitkeringen „automatisch" verhoogd met dat percentage, zodat de stij ging van de prijzen niet in de portemonnee te voelen is. Door de bevriezing van bruto mini mumloon en uitkeringen (die netto wel lager worden door de premie-verhogingen) ont staat er dus een nadeel van een half procent. Al met al betekenen de ka binetsmaatregelen dit jaar dat mensen met een minimum loon en -uitkering er dik drie procent op achteruit gaan. Dat geldt ook voor mensen met een minimum AOW-uitkering. Gehuwde AOW-ers met een minimum-uitkering gaan er, volgens Sociale Zaken, dit jaar 3,5 procent in koopkracht op achteruit. Door een veelheid aan verschillende soorten pen sioen-regelingen is het koop kracht-verlies voor andere be jaarden nauwelijks aan te ge ven. Veel aanvullende pen sioenen zijn zo gekoppeld aan indexen dat de uitkeringsge rechtigde nauwelijks iets merkt, maar het pensioen fonds opdraait voor de AOW- verlaging. Voor het ABP zou dat zelfs twee miljard gulden extra aan uitbetalingen kun nen zijn. Tot slot blijkt uit de cijfers van het ministerie dat als het kabinet sinds aantreden geen bezuinigingen en bevriezingen had doorgevoerd, mensen men een minimumloon -en uitke ringen er dit jaar maar een half procent op achteruit zou den zijn gegaan in de porte monnee. Nu is dat drie procent meer. door Louis van de Geijn DEN HAAG - De autoverze keraars willen orde scheppen in de chaotische concurrentie slag. De hevige tarievenoorlog dreigt een aantal kleinere maatschappijen in gevaar te brengen. De eind 1982 afgesproken wapenstilstand tussen de ver zekeraars loopt 1 juli af. Mo gelijk zullen de maatschap pijen op 19 mei tijdens een bij zondere vergadering van de branche tot een verlenging van deze premie-afspraak be sluiten. Waarschijnlijk komen ook maatregelen aan de orde die moeten voorkomen dat het werven van klanten met valse middelen wordt voortgezet. Zo is er momenteel sprake van oneigenlijke 'vloot-kor- tingen' en hanteren sommige maatschappijen zogenaamde 'fluistertarieven' die afwijken van de geadverteerde premies. De verzekeringsbranche kwam begin 1982 na zorgvul dige voorstudie met een bo nus/malus systeem. Schade vrij rijden wordt daardoor qua premie voordeliger en no toire brokkenmakers betalen extra. Het systeem voorziet ook in kortingen voor een aan tal 'veilige' regio's en houdt rekening met de leeftijd van de verzekerde en het aantal kilometers dat jaarlijks wordt afgelegd. Deze introductie is het sein geworden voor een ongebrei delde concurrentieslag, die over de hele linie heeft geleid tot lagere premie-inkomens voor de verzekeraars. Die strijd werd al opgeroepen door de stagnatie van de autover kopen. De verzekeraars moe ten de groei nu immers zoeken bij de klanten van de concur rentie. De directies van enkele gro te verzekeringsmaatschappij en hebben de afgelopen weken gewaarschuwd voor ongeluk ken in de branche, waarvan ook de cliënten de dupe kun nen worden. Weliswaar be staan er wettelijke voorschrif ten over reserves e.d., maar de toezichthoudende Verzeke ringskamer zou niet in staat zijn om ontsporingen tijdig te signaleren. Voor de automobilisten zijn er grote kortingen uitgerold, maar de Consumentenbond is toch verre van gelukkig met deze ontwikkeling. Grootste bezwaar is dat een goede ver gelijking tussen de maat schappijen praktisch onmoge lijk is geworden. Een in okto ber gepubliceerd onderzoek leidde tot de conclusie dat er vrijwel evenveel systemen zijn als maatschappijen (240). De Bond heeft bovendien be zwaren tegen de 'discrimina tie' van jeugdige autorijders (die extra premie betalen) en de regio-kortingen. De Consumentenbond heeft daarover sinds oktober een uitvoerige maar vruchteloze briefwisseling gehad met de autoverzekeraars. Een woord voerder zegt op het punt van de doorzichtigheid van de ver- zekeringsmarkt weinig te ver wachten van de komende ver gadering. Het gaat de verzeke ringsmaatschappijen in eerste aanleg vooral om het opvijze len van de premie-inkomens. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) vertrekt zondag a.s. naar Koe weit om de autoriteiten daar een plan aan te bieden voor de opruiming van de olievlek in de Perzische Golf. De minister is daartoe uitgenodigd door de minister van Gezondheid van Koeweit. De olieverontreiniging in de Perzische Golf, die enige we ken geleden ontstond door een lekkende boorinstallatie in Iran, is onbetwist de grootste milieuramp aller tijden. Het gaat om een olievlek met een dikte van circa een meter en een oppervlakte ter grootte van Nederland. Om een oplossing te kunnen bieden hebben zeven Neder landse bedrijven onlangs een consortium gevormd, dat in samenwerking met deskundi gen van Rijkswaterstaat en de Exportbevorderings- en Voor lichtingsdienst van Economi sche Zaken een draaiboek heeft opgesteld voor de be strijding van de ramp. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een 27-jarige Rotterdammer is gisteren in een ziekenhuis bezweken aan de verwondingen die een 22- jarige vrouw hem dinsdag met de slagtand van een olifant had toegebracht. De vrouw verklaarde tegen over de politie dat de man, die zij pas kort kende, met haar naar haar woning was gegaan. Zij was niet gediend van de avances die de man maaktè. Toen hij haar daarop bedreig de met een luchtdrukpistool en een mes en de vrouw enkele malen in het gezicht had ge stompt, deelde ze de fatale klap uit, aldus de politie. De man werd met ernstige hoofd wonden in een ziekenhuis op genomen. De vrouw zit vast op verdenking van zware mis handeling, de dood ten gevolge hebbende. MINISTER Van Aardenne (Economische Zaken) geeft de gemeente Rotterdam vandaag de laatste kans om de werkge legenheid van de vijfhonderd werknemers van de reparatie- werf RDM te behouden. De minister is bereid tot een laat ste miljoenen-steun, als ook de gemeente extra financiën ter beschikking stelt. Tussen de vrije dagen in toch nog even een serieus stukje om u een hart onder de riem te ste ken. Hebt u uw vakantiegeld al? Of was de kassier net met vakantie -3 Wielrenners fietsen de laatste tijd van de ene baas naar de andere alsof het niks is. De ploeg van Peter Post loopt leeg als een lekke band. Jan Raas demarreert en neemt een paar man mee. De veel ge roemde eenheid is weg. Hoe heet de sponsor ook weer? Rel- lie? O, dan wordt alles duide lijk. Maar wie is begonnen? Wie de schoen Post, trekke hem aan. Zendt Veronica weer een film uit? Op Emmanuelle 1 of 2? Hoe was het examen? Pittige vragen, ik denk dat ik er hoog stens drie goed heb. Oh, maar dan heb je in ieder geval de. prijs van 5 gulden. Het schijnt erg goed te gaan met de film in ons land. De Ne derlandsefilm zit in De Lift. A Waarom zeggen ze op radio en tv altijd „rond de klok van kwart over tien?" en niet ge woon „ongeveer kwart over tien"? Dan hoeven ze die klok niet steeds mee te slepen. Dit is het dan weer. Morgen meer. MERIJN >a DEN HAAG - Het kabinet vindt het „onbevredigend" dat de best-betaalde werknemers er dit jaar nauwelijks op achteruit' gaan, terwijl de rest van de werknemers flink moet inleveren. Toch is het kabinet niet bereid om daar nu nog wat aan te doen, want dat hadden werkgevers en werknemers onderling moeten regelen. Dat schrijven de minister De Koning (Sociale Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken) de Tweede Kamer aan de vooravond van het debat over de Voorjaarsnota. „De regering is van mening dat het heeft gedaan wat in haar vermogen lag om de in komensontwikkeling van de hoogste inkomens in de door haar gewenste richting bij te buigen. De uiteindelijke resul taten (laagste inkomens leve ren 3,5 procent in, hoogste in komens bijna niets) acht de regering onbevredigend. Zij heeft dit ook meerdere malen doen weten aan de sociale partners (werkgevers en werknemers), hen daarbij dringend verzoekend maatre gelen te treffen welke tot een acceptabeler beeld zouden kunnen leiden", aldus de mi nisters, die vervolgen: „Het kabinet heeft echter gemeend zich vooralsnog te moeten neerleggen bij de ontstane si- tiuatie". Als het kabinet wel zou heb ben ingegrepen en de vakan tie-toeslag net als vorig jaar (en ook dit jaar voor de ambte naren) aan banden zou hebben gelegd, zodat niemand meer dan 7,5 procent van het bruto loon met een maximum van ƒ5200 aan vakantie-geld zou krijgen, dan zouden vooral de hoogste inkomens harder ge troffen worden. In plaats van een half procent koopkracht verlies, zouden werknemers met een inkomen rond een ton dan 3,5 hebben ingeleverd, evenveel als mensen met een inkomen beneden de 40.000. Het kabinet vindt echter niet dat zo'n looningrëep moet' plaatsvinden. Ten eerste had het bedrijfsleven dat zelf moe ten regelen, ten tweede gaat het maar om een kleine groep goed-betaalde werknemers (1 van de 20), ten derde is het ju ridisch moeilijk omdat cao's opengebroken moeten worden en de vakantie-toeslagen bij na al uitbetaald zijn, ten vier de zouden die werknemers er voor zorgen dat het geld op een andere manier in het loon zakje terecht komt en tot slot hebben deze hoogste inkomens de afgelopen jaren al erg veel koopkracht-verlies geleden. DEN HAAG Zelfstandigen betalen dit jaar ruim vier pro cent meer aan sociale premies. Dat kan oplopen tot 3500 ex tra. Dat schrijven de ministers De Koning (Sociale Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken) de Tweede kamer. Een deel van die extra premie-be taling wordt overigens gecom penseerd door fiscale aftrek. Door de premie-stijgingen bij AOW, AKW en AWBZ en de premie-dalingen bij AAW en AWW, betalen zelfstandi gen dit jaar 4,2 procent meer premie dan vorig jaar. ADVERTENTIE "Zuinig op lekker."

de Stem | 1983 | | pagina 3