JROFA. RONDA Sociale school Hulst gaat cursisten samenvoegen Aanvragen bij studiefonds fors afgenomen LMER AND Direktie ZWN verwacht toch opheffing Bredabus PLAATSELIJK NIEUWS KLOMP-POP EEN SUCCES 20.000e bezoeker in streekmuseum Hulst Geweldige drukte op Clingse rollendriedaagse Werkgroep redt het financieel niet fdilbar sche spelhal erbol" ie Linde -lof te Zande ILEVUE en PALM _A121 VRIJDAG 13 ME11983 D! Of HM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 RIJPLEZIER. ECIALE BIERBAR 't VAT BASF: winst van 526 I miljoen frank [Wapenvangst Jin Axel I OOSTBURG - Door de rijks- Ipolitie uit Oostburg zijn een Idrletal revolvers en honderd I scherpe patronen in beslag ge- I nomen. De drie revolvers be- I vonden zich in een auto. Bij leen verkeerscontrole in Axel I kwamen de revolvers tevoor- Ischijn. markten TERNEUZEN - Er komt dit jaar in Terneuzen geen kunstmanifest. Wat vorig jaar juli direct na de vijfde uitgave ervan al in de lucht hing, is bewaarheid geworden. De uit vier leden be staande werkgroep ziet zonder subsidie van de provincie en slechts 1500 gulden van de ge meente Terneuzen geen kans een behoorlijke kunstmarkt op te zetten. Kloosterzande Welwaarde A. Duerinck neemt afscheid van brandweer in Hontenisse Nederlands hervormde kerkdiensten zondag 15 mei Westdorpe Koewacht Onderscheidingen bij Rode Kruis in Terneuzen T16 is ook de superluxu- uitvoering leverbaar. TW. Af importeur. V., TEL.: 070-209209. abaritse Automobiel <zoom, Polenweg 1 egens reservering gesloten Amber Trio et avondje uit 7 - Kloosterzande soorten buitenlands bier aaronder Voor groepen speciale arrangementen. Telefoon 01148-1320 Van een onzer verslaggevers I ANTWERPEN - BASF Ant- I werpen NV heeft in het afge- I lopen jaar een winst behaald [van 526 miljoen frank. Het I ijar daarvoor was er een ver lies van 4 miljoen frank. I Bij BASF werken honder den Westbrabanders en Zeeu- 'iepe raad van beheer merkt jn het woensdag verschenen jaarverslag op, dat de finan ciële toestand van de onderne em nog steeds goed is. Grootste probleem blijft de beperkte afzetmogelijkheid van die produkten, waarvoor op de wereldmarkt een over aanbod bestaat. Het gaat hier vooral om de produkten uit de luinststoffensector. De eigenaar van dit tuig is W. van N. uit Sluis. De hon- Iderd scherpe patronen, die bij I de revolvers behoren, kwamen laan het licht tijdens een huis- I zoeking bij Van N. Omdat men I vermoedt dat het bezit van de- |ze revolvers nog een verdere I vertakking hebben wordt nog leen nader onderzoek ingesteld. llERNEUZEN - Prijsbericht van ■veiling Terneuzen. Per stuk: sla 1 ■25-38. All 19-20, bloemkool A 100- |l40. All 50-150, B 60-122, koolrabi I, ijsbergsla 44. Per bos: selde- liil 46-56, peterselie 40-48, bospeen 1144-191, kroten 89-120, radijs 40-56. Iter kg., andijvie 88-110, breekpeen lil. peulen 1760, prei 35-43, rabarber ■22-54, sav. kooi 95-126, spinazie 67- |li. spitskool 90-113, Chinese kool ■24-26, witlof Bil 180, asperges 540. Van een onzer verslaggevers HULST - De direktie van het streekvervoer Zuid- West-Nederland (ZWN) gaat er vanuit dat de Breda bus mettertijd toch zal ver dwijnen. Dat blijkt uit het ant woord dat de Stichting Ge-, meenschapswerk Hulst heeft gekregen op een brief waarin werd gevraagd de Bredabus niet op te heffen. „Wanneer voldoende rei zigers van deze dienst ge bruik blijven maken", aldus de ZWN, „kan van opheffen van de dienst geen sprake zijn. Het is derhalve niet zo dat wij hopen dat genoemde autobusdienst zal worden opgeheven; wij verwachten echter wel dat dit zal moeten plaatsvinden wanneer de nieuwe verbinding via Sint- Niklaas zal zijn ingebur gerd". Die verbinding, die eigenlijk deze maand had moeten ingaan is zoals be kend inmiddels een jaartje vertraagd. Met de Bredabus worden momenteel ongeveer 100 rei zigers per dag en per rich ting vervoerd. „Ondanks het feit dat deze dienst gemeten naar het aantal reizigers op dit moment ruimschoots voldoet", aldus de ZWN, „kan toch niet worden ge steld dat op een bevolking van 100.000 de Bredabus in een reële behoefte voorziet". Volgens de vervoerson derneming wordt voor een te groot deel van het totaal aantal verplaatsingen de auto als enig alternatief ge zien om via Antwerpen naar de rest van Nederland te rei zen. „Een snelle en frequente ontsluiting via het intercity- net te Sint-Niklaas zal zeer zeker appeleren aan de be hoefte bij een groot deel van de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen", meent men. En de verbinding Hulst-Sint Niklaas komt daaraan vol gens de ZWN teeemoet. Geen kunstmanifest Terneuzen dit jaar Van onze correspondent^ „Met dat bedrag alleen red den we het niet", aldus een eensgezinde werkgroep, die overigens niet van plan is zich nog verder te laten degraderen door wie dan ook. Kritiek alom op het subsi diebeleid van de provincie: „Voor Walcheren kan alles, maar voor Terneuzen niets". Als grote boosdoener voor het IBrandweerfeest - De vrijwil lige brandweer van Hontenis- Ise houdt morgen een feest- I avond in De Reizende Man te Kloosterzande. Op die avond ml bekend worden gemaakt wie de nieuwe ondercomman dant van de brandweer wordt. Tevens worden er diploma's en medaille's uitgereikt. Na het officiële gedeelte, dat om 118,15 begint, krijgen de pom piers een dineetje voorgescho old, waarna er gelegenheid is lom te dansen. IHandbaltoernooi - Handbal vereniging Hontenisse houdt Ikomend weekeind een hand- lhaltoemooi. Zaterdag komt de |jeugd binnen de lijnen en zon- strijden de senioren (da- .-J en heren) tegen elkaar op |de handbalvelden aan de Em- IMstraat 17 te Kloosterzande. Pelde dagen aanvang 9 uur. |w deelnemende verenigingen OTi: Utopia Terneuzen, Sluis- M Olympus Vlissingen, HVH IHulst, KHV Nieuw-Namen, Parathon Vlissingen, Opera- 'Tl Ooostburg, SV Ouwer- fk en Hontenisse. ehengelwedstrijd - Zater- aB 14 mei houdt zeehengel- l'ereniging De Vogel de derde p'Jbwedstrijd. Er wordt gevist IS il Westerschelde nabij de rwielmuspolder van 15.45 tot IM5 uur. Inschrijving en IWjsuitreiking vinden plaats 1*3 café De Kastanje te Kloos- pttande. Wengelen - Zeehengelvere- i®ng De Puit hield de derde ^wedstrijd, meetellend voor I* clubkampioenschap. 26 "ars wierpen hun lijntje uit s Westerschelde bij Baal- *k. De vangst was zeer ma- rj» want er werden in totaal ®r 24 vissen aan de haak f'agen. Uitslag: 1. E. Du- f'f, 2. A. de Kort-van der '«en, 3. Th. de Kort, 4. Th. n goethem, 5. B. Kints. Na wedstrijden ziet het tus- Massement voor het kam- l'oenschap er als volgt uit: 1. Ilcerland- 2- de Poorter, 11» Mangnus. Zaterdag 11 ju li.8 de volgende wedstrijd om I.,JUr nabij het oude gemaal dierentuin, waar de harmonie veel succes oogstte. Het is steeds gebruikelijk dat er een gastkorps optreedt. Na een lange afwezigheid te Hulst treedt na de pauze de Harmo nie de Verenigde Vrienden uit Sas van Gent op. Dit korps, dat evenals de Hulster harmo nie onder leiding staat van Jo- han de Wit, mag gerekend worden tot een van de bester harmoniën van Zeeland. asitie - Morgen en zondag seert de bekende kunst- ■Jider Co de Jonge in het ^centrum in Vogelwaar de openingstijden van de witie zijn zaterdag van 13 1,21 uur en zondag van 10 tot r uur. de krant. '''woncert pe Koninklij- Narmonie uit Hulst houdt I^a 15 mei weer een van Lr inmiddels traditioneel [.p or<fen koffieconcerten. Het i||.Cert, dat om 11 uur begint Len Dullaert, is voor ieder- toegankelijk. Op het Jramma staan enkele po- yre werken, die onlangs Werden uitgevoerd tijdens °Ptreden in de Antwerpse Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Ondercom mandant A. Duerinck van de Hontenisser vrijwillige brand weer, tevens postcommandant Vogelwaarde, neemt vandaag afscheid van de brandweer. De heer Duerinck, die te vens twintig jaar bij de brand weer is, heeft de leeftijd van 55 jaar bereikt, zodat hij zogehe ten functioneel leeftijdsont slag krijgt. Voor de gemeentelijke her indeling in 1970 was hij com mandant van de vrijwillige brandweer van de voormalige gemeente Vogelwaarde. Ter gelegenheid van het afscheid wordt vanavond om 19.30 uur een receptie gehouden in de brandweerkazerne te Vogel waarde. Wie de heer Duerinck op volgt is nog niet bekend. Dat wordt zaterdag bekend ge maakt tijdens de feestavond van de brandweer. AARDENBURG 10.30 uur Ds. H. Valk, Axel 10 uur Ds. L. Vogelaar Biervliet 11 uur Ds. W. Meeuse, Breskens geen opgave ontvangen, Cadzand dient te Retranchement Groede 9.30 uur Ds. H. van Kerk- hove, Hoek 10 uur Ds. W. van Meeuwen, Hontenisse 9 uur Ds. R.M. Hartog, Hoofdplaat 11 uur de heer M. Rouw, Hulst 10.30 uur Da. A. Schellevis, Nieuwvliet 9.30 uur mevrouw M. Taalman-De Ruijter, Oostburg 10 uur mevrouw C. den Herder-Brugman, Philippine geen dienst, Retranchement 11 uur Ds. C. Balk, Sas van Gent 9 uur de heer W. Jansen, Schoondijke 9.30 uur Ds. P. Brinkman, Sint Anna Ter Muiden dienst te Sluis, Sint Kruis 9 uur Ds. H. Valk, Sluis 9.30 uur Ds. C. Balk, Sluiskil 10.30 uur de heer W. Jansen, Terneuzen (Grote Kerk) 10 uur Ds. E. Rietveld, (Op- standingskerk) 9 uur Ds. D. Koel man, (Goede Herderkerk) 10 uur de heer D. van Es 19 uur Ds. D. Koel man, Waterlandkerkje 11 uur Ds. M. Hooymeijer, IJzendijke 9.30 uur Ds. W. Meeuse, Zaamslag 10 uur Ds. R. Hartog, Zuidzande 9.30 uur Ds. M. Hooymeijer. feit dat er dit jaar geen geld uit de provinciale subsidiepot komt ziet de werkgroep de di recteur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de heer H. Koch. Deze heeft vorig jaar in een rapport een bijna vernietigend oordeel geschreven over het vijfde kunstmanifest in de Scheldestad. Overigens is hij op die dag -zo hij dan wel in Terneuzen is geweest, hetgeen door de werkgroep sterk in twijfel wordt getrokken-, niet in con tact getreden met een van de organisatoren. Gedeelten in dit rapport zijn overigens vol gens de werkgroep ook een re gelrechte aanval op het ge meentebestuur van Terneu zen. Men is er vrijwel geheel van overtuigd dat dit rapport van grote invloed is geweest om subsidie te weigeren. Vorig jaar werd nog een bedrag ont vangen van 4.000 gulden van de provincie, waarbij dan wel de eis werd gesteld dat moest worden gestreefd naar wat werd genoemd: vernieuwende en grensverleggende activitei ten. Dit jaar geen kunstmanifest dus in Terneuzen, maar de werkgroep laat het er niet bij zitten. Een evenement dat steeds duizenden bezoekers trok moet blijven bestaan en dat moet dan worden gebracht op een wijze zoals de Zeeuwschvlaamse en met na me de Terneuzense bevolking dat wil zonder al te veel be moeienissen vanuit Middel burg. Van onze correspondente HULST - De sociale school nieuwe stijl in Hulst heeft de eerste cursisten afgeleverd die het getuigschrift behaalden van het eerste (7 leerlingen) en tweede jaar (8 leerlingen). Het citerium voor het aantal leerlingen van elk cursusjaar is tien, zodat men al de cursis ten van beide leerjaren nu sa men het derde cursusjaar 'Zicht in de economie' wil la ten volgen. De sociale school staat on der auspiciën van de Stichting Vormings- en Ontwikkelings werk en heeft huisvesting in de levensschool aan de Hulster Sportlaan. Tot nu toe heeft men voor het eerst cursusjaar nog maar vijf aanmeldingen, maar men hoopt dat dit nog wat zal aantrekken. Aan de leerlingen van de af- Kaarting - Zaterdag 21 mei wordt in Het Oude Raedhuys een vleeskaarting gehouden. Men speelt bieden met roem. De deelnemers kunnen zich vanaf 18.00 uur laten inschrij ven, waarna om 19.00 uur wordt begonnen. Een beeld van de derde editie van Klomp-pop. FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondente HEINKENSZAND - De derde editie van het Klomp-pop festival, georganiseerd door de jeugdsoos De Klomp in De Stenge in Heinkenszand, is zeer succesvol verlopen. On danks het feit dat de storm veel popliefhebbers uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de overkant hield, trokken de diverse groepen 's-middags al zo'n 500 betalende bezoe kers. Vooral The Amazing Stroopwafels als duo bleken bij de jongeren uitgesproken favoriet. Als straatmuzikanten trokken zij de gangen door, terwijl de Zeeuwse groepen H B Square, The Gideons met hun reggae, The View en Feed Back ook het nodige applaus incasseerden. 's-Avonds kwam de publiektrekker Herman Brood op het podium met His Wild Romance en dat heeft men ge weten ook. De bezoekers raakten in extase en lieten dat hun idool duidelijk blijken. Daarna kwam de H. Gang, de swingende Molukse groep, op het podium en bracht zowel Molukse als Neder landse teksten. Surrender, de driemans rockband uit Heinkenszand, zorgde voor stevige rockmuziek. Coldsteel and Friends sloot het twaalf uur durende Klomp-popfes tival af met een swingende uitsmijter. Marcha van Seters wordt geluk gewenst door mevrouw Stallaert. FOTO WIM K00YMAN i ifdente Van onze correspo HULST - Zondagmiddag was een klein meisje de 20.000e be zoekster van het streekmu seum De Vier Ambachten te Hulst. In bet museum loopt op het moment de expositie „Goed gemutst in Zeeland". Marcha van Seters, 7 jaar oud en uit Terneuzen afkom stig, bezocht met haar buur- vriendinnetje en de ouders daarvan het museum. Zij was helemaal beduusd van de be langstelling rond haar per soontje. Namens de museum commissie ontving zij uit han den van mevrouw Th. Stal laert het boekwerkje „Zichtjes van Hulst" door T. Brand ge schreven met foto's uit de col lectie van E. Taelman. Marcha was toch zichtbaar blij met het geschenk dat ook volgens het buurgezin in goede aarde zal vallen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Het Zeeuws studiefonds heeft in het vorig schooljaar heel wat minder geld uitkegeerd dan in het jaar daarvoor. Het totaalbedrag aan renteloze voorschotten daalde met bijna 68.500 tot 183.940. In een verslag van het stu diefonds wordt de afname ge weten aan de strengere eisen die aan de aanvragers woden gesteld en aan een lichte da ling van het aantal aanvragen. In totaal deden 188 personen een beroep op het studiefonds. In 85 gevallen werd een aan vraag gehonoreerd, in 75 ge vallen afgewezen en 28 aan vragen werden uiteindelijk als ingetrokken beschouwd. In het jaar daarvoor kwamen 193 aanvragen binnen. Daarvan werden er toen 87 gehono reerd. In het vorige schooljaar werd 33.600 gulden uitgekeerd aan in België studerende in woners van Zeeuwsch Vlaan deren. In 18 gevallen werd een aanvulling verstrekt op rijks- beurzen ten behoeve van het middelbaar beroepsonderwijs. De overige 50 voorschotten werden toegekend ten behoeve van opleidingen waarvoor geen rijksbijdrage wordt ver leend. Daartoe behoorden 14 toelagen voor part-time stu dies. De strengere eisen die door het studiefonds worden ge hanteerd hebben te maken met de beperkte inhoud van het fonds, dat is aangetast door de hoge rentestand in de afgelopen jaren. In verband daarmee verhoogde het pro vinciebestuur de subsidie tot maximaal 110.000 gulden en verhoogden de meeste ge meentebesturen hun bijdrage tot 30 cent per inwoner. Daar door is het voortbestaan van het fonds voorlopig veilig ge steld. Fietstocht - De KPJ-afdeling Koewacht houdt morgen een fietstocht, dit in het kader van de Meifeesten bij café Wilton op 't Zand. Deelname kost per groep 2,50 gulden en het ver trek is om 13.30 uur. gelopen twee jaar zal het al vast niet liggen. Zijn zijn una niem enthousist over zowel de geboden leerstof, de wijze waarop die werd gebracht, als over de mogelijkheid tot on derling contact. De doelstel ling van de sociale school is dan ook het geven van inzicht in de samenleving, in het recht en in de economie. Daarbij werkt men vrij emancipato- risch door de nadruk te leggen op de zelfwerkzaamheid van de leerlingen. De geslaagden van het eer ste jaar zijn: G. de smet, sint- Jansteen, B. Verstraeten, Hulst, F. van Waterschoot, Clinge, E. Hamelinck, Hulst, a. van Leemput, Lamswaarde, G. Rottier, Hulst en N. Busschots, Clinge. Voor het tweede cur susjaar slaagden: M. Roels, Lamswaarde, R. Hendriks, Axel, R. van Buiten, klooster zande, An Benenga, Sint-Jan- steen, R. Asselman, Klooster zande, J. de Witte, Clinge, E. de Frel, Kloosterzande en W. Heyens, Lamswaarde. CADZAND - In de Zeekraal straat is de bromfietser R. M. uit Cadzand met zijn brom fiets tegen een personenauto, eigendom van R. A. de M. uit Nieuwvliet, gereden. M. liep beenwonden op. NIEUWVLIET - Aan de Zee dijk is een drietal ruiten van de kantine vernield, alsmede een stenen muurtje. Dit ge beurde in de nacht van woens dag op donderdag. De eige naar van de kantine is de heer De L. uit Cadzand. HULST - Aanzienlijke ma teriële schade was het gevolg van een botsing tussen een personenauto, bestuurd door M. van de V. te Hulst en een achteropkomende vrachtauto bestuurd door P. de N. te Kloosterzande. De aanrijding ontstond toen Van de V. rij dende nabij Terhole linksaf de Havendijk wilde oprijden. Dë vrachtwagenbestuurder be merkte kennelijk te laat dat het voor hem rijdende voer tuig snelheid minderde en reed er tegenop. TERNEUZEN - Tijdens de deze week in hotel Rotterdam gehouden jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van het Rode Kruis zijn een vijftal dames, werksters bij het welfarewerk gehuldigd. Uit handen van burgemees ter C. Ockeloen, voorzitter van de afdeling Terneuzen ontvin gen zij een oorkonde en de Ro- de-Kruisspeld. Dat waren: mevrouw P. van Hoeve-Den Hamer en P. Maliepaard-Van- deville, die twintig jaar bij dit werk betrokken zijn en de da mes J. Butler-Van Geijt, W. van Raalte-Labé en C. Hol- Platteeuw, allen voor 10 jaar werk. Van onze correspondent CLINGE - Gisteravond ging de derde rollendriedaag se in het gemeenschapscentrum Malpertuus van start. In totaal namen 32 renners aan de wedstrijden deel. Zij werden door Ton Koo- men aan de honderden aanwe zigen voorgesteld. In groepen van vier renners zouden ze el kaar bestrijden in de sprint wedstrijd welke gewonnen werd door Harrie van Putte. De voorzitter van de stich ting rollendriedaagse Frangois Ferket moest de radio- en tv- speaker Theo Koomen veront schuldigen wegens werk zaamheden elders. Het was de gewezen wethouder van sportzaken, Bernard de Key- zer, die vol lof was over de or ganisatoren. Zij zetten zich in voor de sport om de plaatselij ke verenigingen te steunen. De Keyzer: „Het getuigt van een grote eensgezindheid onder de verenigingen in het dorp". In groepen van vier renners werd de eerste koers gereden namelijk een sprintwedstrijd over een afstand van 375 me ter. Alle renners zullen nog moeten deelnemen aan een af- valkoers en aan een ploegen- koers over 1500 meter. Pas op vrijdagavond zal de voorlopi ge rangschikking worden op gemaakt. Alle renners werdei door een firma gesponsord. Tijdens de pauze bracht de fanfare Weldoen Door Ver maak enkele nummers ten ge hore, terwijl de boerenkapel De Stoefers uit Graauw enkele vrolijke nummers speelde. Een geweldige spanning heerste er in de zaal tijdens het inter view met de wielrenners Rik van Steenbergen en Roger de Vlaminck. Later op de avond speelde het orkest Trio Harry Lubbers nog wat dansmuziek.

de Stem | 1983 | | pagina 11