167514.95 2.49 59 1.75 1.98 11.98 4.98 L49 de 4 in 1 krant" Zeeland zegt nee tegen kruisraket m 1Q: Voorwaardelijk en boete voor gooien van taartje na discriminerende opmerking PROVINCIE: NADER ONDERZOEK BU DE SCHRIJVER „Aanleg van LPG- station in St. Jansteen is onbegrijpelijk' (Gelukwensen voor honderdjarige Op vredesmanifestatie in Goes e aanbieding. iel> 1 £Q s ±Xj*J DE STEM. ksv.bedrijf >ibf is weer elfstandig Belangstellenden kunnen meepraten over Zeeuwse verpleeghuizen Motorolie, Qkl super huismerk multigrade, 15 W 50, 5 liter Theedoek, in fris ruitdessin. of bruin gram en, gram deau, kilo "A Tichsia's, WOENSDAG 11 MEI 1983 Hulst wil niet opdraaien voor kosten Ivan onderzoek Buurtbewoners bij Raad van State: .99 KAPELLEBRUG - Het terrein van het schrootverwerkend bedrijf De Schrijver in de Hulster buurtschap Kapellebrug is „ernstig verontreinigd". Aardenburgse bejaarden zeer verontrust na diefstallen Probleem Doorlatend Ramses Shaffy vrijdag in Terneuzen Voor 40 mille gestolen bij inbraak in Terneuzen Vijver van Kloosterzande is 'bomvrij' 6.98 lOQQ &48 deze advertentie kunt u in inkels kopen, behalve de ie cijfertjes bij staan, unt u alleen kopen in Is waar één van de cijfertjes gelden van woensdag i 14 mei a.s. raad strekt. "DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Van ome correspondente IDDELBUBG - „Vieze rfc", riep het meisje achter toonbank van het zelfbe- ,gsrestaurant in het jdelburgse Trefcentre. En 't was op 31 mei van het vo- jaar. Er volgden toen tafe- iD die deden denken aan ouderwetse gooi- en smijt- Ipe aangesprokene (de 23-ja- l«e Middelburger M.Ö.) pakte |t taartje - waar hij niet aan |d mogen zitten - op en Lakte het pardoes in het ge- ht van de vrouw. f\ndere personeelsleden helden te hulp en binnen en- L[e seconden was het restau rant het toneel geworden van een vechtende kluwen om standers. M.'s broer (de 30-jarige C.Ö) nam het voor de taartsmijter op en trok op een kwaad mo ment zijn zakmes, waarmee hij wild om zich heen sloeg. Tenslotte kon het mes de man worden afgepakt en dinsdag stonden de gebroeders voor het beklaagdenhekje voor de politierechter in Middelburg Via een tolk deed M. zijn verhaal: omdat het vooraan liggende gebakje duidelijk be schadigd was, wilde hij het achterliggende taartje pak ken, dit tot ongenoegen van de vrouw achter de toonbank die aan haar uitval nog toevoeg de: „Dat doen jullie nu altijd". „En ik laat nu eenmaal niet broeder betaamd, zijn broer te discrimineren", zo liet M. we- hulp gekomen waarbij hij, al ten. C. was, zoals de goede dus C., zijn mes wel moest pakken, om de woedende me nigte van zich af te houden. Uit het proces verbaal bleek overigens, dat M. in het wa renhuis regelmatig moeilijk heden veroorzaakte, waarbij de politie al meermalen be middelend was opgetreden. Anderszij ds voerde de verde diging aan, dat er in het Tref centre wel vaker sprake is van discriminatie van buitenlan ders. Politierechter mr. Verste gen veroordeelde M. tenslotte tot een boete van ƒ200,- en 4 weken gevangenis voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. C. kreeg 3 weken opge legd, waarvan 2 voorwaarde lijk. gif- HULST - De bodemver ontreiniging bij het schrootverwerkend be- drijf De Schrijver in Ka- pellebrug heeft de vraag doen rijzen wie opdraait voor de kosten van ver der onderzoek en even tuele oprumingswerk- zaamheden. Volgens nieuwe wette lijke bepalingen zou de gemeente Hulst het grootste deel van de kos ten moeten betalen. Het gaat daarbij om bedra gen die de 100.000 gulden al gauw te boven gaan en I op kunnen lopen tot en kele veelvouden daarvan. Volgens milieu-wet houder G. van de Voorde (CDA) is de gemeente vooralsnog niet van plan om het benodigde geld zomaar op tafel te leggen. „Wij hebben er niet op gerekend en hebben ook geen haast omdat er voor het terrein geen bouw plannen bestaan". Volgens de wethouder moet dan ook worden aangeklopt bij al degenen die met het oog op de drinkwatervoorziening op korte termijn nader onderzoek nodig vinden. Hij wijst daarbij naar de waterleidingsmaat schappij WMZ. „Die heeft nooit bij ons aan de hel getrokken." Een woordvoerder van de WMZ zei gisteren dat het nog helemaal de taag is of zijn bedrijf mee gaat betalen wan neer dat nodig mocht zijn. Hij wees erop dat de WMZ ten behoeve van het onderzoek al kosten heeft gemaakt. „Er is ook nog zoiets als een regel dat de vervuiler betaalt", zo opperde hij. DA - De Machinefabriek £™a is weer een zelfstandig "ijf. De MFB is daarmee de dochteronderneming „Rijn Schelde Verolme die zich heeft los kun- 'a maken van het concern. Dc rechtbank in Rotterdam gisteren de surséance ^.«taling opgeheven. Deze gissing betekent nu dat de definitief op eigen benen fder kan gaan. wen jTerneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- S°P pagina 2. lactie [''reuzen: Rein van der eirn (editie-chef). Jan Jan- (plv. chef). Frank Dey. de Schipper, Cor de (foto). Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- Ion. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Hcepunten lstorzande: mevr. Neve, LA|oxanderstr. 4, 01148- «ntle-expl. Weur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. Drinkwater Hulst bedreigd door gif Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Het is onbegrijpelijk dat de gebroeders de Beule in de Brouwerijstraat in Sint Jansteen een LPG-station willen aanleggen. Het is veel te gevaar lijk en bovendien komt hier geen enkele auto!" Namens 299 andere inwo ners protesteerde mevrouw Metsers-van Hoylandt uit Sint Jansteen bij de Raad van Sta te tegen de voorgenomen aan leg van een LPG-station in de Brouwerijstraat. Het gemeentebestuur van Hulst heeft daar onlangs toe stemming voor gegeven. Vol gens Metsers, wiens tuin grenst aan de voor LPG-op- slag bestemde plek, gaat de gemeente zelfs voorbij aan eerdere beloften. Metsers: „Het gemeentebestuur zei in 1980 dat in de bebouwde kom Van een onzer verslaggevers Er zijn stoffen gevonden die een voortdurende be dreiging vormen voor een nabijgelegen drinkwater- wingebied. Dit is volgens een medede ling van de provincie Zeeland duidelijk geworden uit een oriënterend bodemonderzoek. Als het aan de provincie ligt wordt nog dit jaar een nader onderzoek ingesteld naar de omvang en verspreiding van de verontreiniging. Dat wordt niet alleen van belang geacht voor de drinwatervoorziening, Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Onder de bejaarden in Aardenburg is grote onrust ontstaan als ge volg van enkele forse diefstal len bij oudere inwoners. Deze moeten zijn gepleegd door be kenden van de gedupeerden. In het ene geval is in een pe riode van een half jaar voor enkele duizenden guldens ont vreemd, in het andere gaat het om een diefstal van 2300 gul den aan spaargeld. De bejaarde Aardenburger C. Cauwels, een van de besto lenen, ontdekte dat er iets mis was toen er met tussenpozen steeds geld uit zijn woning verdween. Hij uitte tegenover de politie bepaalde verdenkin gen, maar deze heeft na on derzoek daarvoor geen bewij zen kunnen ontdekken. Niet lang daarna werd de hoogbejaarde P. Hoogerwerf het slachtoffer van diefstal. Na terugkomt van een bezoek aan de kapper ontdekte hij dat zijn spaargeld a raison van 2300 gulden was verdwenen. Ook hij verdenkt een bekende ervan zich het bedrag te heb ben toegeëigend tijdens zijn afwezigheid. De politie heeft deze zaak nog in onderzoek. Zowel het echtpaar Cauwels als de heer Hoogerwerf zijn door het gebeuren zo ontdaan dat zij zich onder doktersbe handeling hebben moeten stel len. Volgens Cauwels zouden de beide nu bij de politie bekende diefstallen nog maar het topje van de ijsberg zijn. „Ik weet dat er nog bij meer bejaarden in Aardenburg op een derge lijke manier geld is verdwe nen", zegt hij. VLISSINGEN - Huldiging sportkampioenen - Op maan dag 30 mei om 19.30 uur zullen B en W van Vlissingen in de burgerzaal van het stadhuis de inwoners van deze gemeen te huldigen die vorig jaar in teamverband of individueel een sportkampioenschap heb ben behaald. Tevens wordt een kleine expositie over de behaalde kampioenschappen gehouden. maar ook voor de omringende woonbebouwing. De waterleidingmaatschap pij WMZ heeft de raad gekre gen om het opgepomte water extra te controleren. Een pro bleem is de vraag wie het ver dere onderzoek en eventuele opruimingswerkzaamheden gaat betalen. De kosten daar van kunnen hoog oplopen. De gemeente Hulst voelt er in ieder geval niet veel voor en ook de WMZ houdt de boot nog af (zie elders op deze pagina). Het terrein van het schroot verwerkend bedrijf ligt in een beschermingszone van het waterwingebied, bovenlaag en grondwater zijn in ieder geval verontreinigd met hoge con centraties minerale olie. Ver der zijn polycyclische aroma ten, benzeen, cadmium, koper en nikkel aangetroffen. De bedreiging voor de drinkwatervoorziening wordt vergroot, doordat de bodem ter plaatse goed doorlatend is. Bovendien onttrekt de WMZ water uit een zandpakket dat tot onder het verontreinigde terrein doorloopt. Pompen van de WMZ staan tot op een paar honderd meter afstand van het bedrijf. Een woordvoerder van de WMZ zei gisteren dat de wa terleidingsmaatschappij de zaak al geruime tijd in de ga ten houdt, maar dat nog niet bekend is of van een werkelijk gevaar sprake is. „Mocht het zover komen dan gaan wij ze ker gillen." De Hulster milieu-wethou der G. van de Voorde (CDA) sprak er gisteren zijn blijd schap over uit dat het schroot verwerkend bedrijf binnen kort verplaatst kan worden naar het industrieterrein Ho- geweg. „Daardoor wordt ver dere verontreiniging in ieder geval voorkomen. In de hin derwetvergunning voor het bedrijf zal volgens hem als eis worden opgenomen dat het nieuwe terrein wordt voorzien van een vloeistofdichte ver harding. mmmmm Mevrouw Boertien felicitee rt de honderdjarige •s-HEER ARENDSKERKE - Gisteren vierde mevrouw PM. de Leeuw-Goeree in Huize Poelwijck in 's-Heer Arendskerke bij Goes in goe de gezondheid haar hon derdste verjaardag. Zij is sinds 1940 weduwe. Mevrouw De Leeuw werd in Driewegen geboren. Tot 1977 woonde zij in Oude lan de. Zij heeft haar twee kin deren overleefd. Burgemeester mr. W. Blanken van Goes, zijn echt genote en mevrouw Boer tien, de echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, kwamen de hon derdjarige gelukwensen tij- - FOTO WILLEM MIERAS dens een feestelijke bijeen komst in Huize Poelwijck. 's Middags vierde mevrouw De Leeuw haar „eeuwfeest" te midden van haar veertien kleinkinderen en 21 ach terkleinkinderen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Deze maand houdt de provincie Zeeland in de verschillende regio's voorlichtings-/inspraakbijeenkomsten over het voorontwerp verpleeghuisplan voor de gezondheidsre gio Zeeland. Het voorontwerp is enkele weken geleden door ge deputeerde staten vastgesteld. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse Staten nog dit jaar de de finitieve versie vaststellen. Maar voor het zover is kan een ieder nog tot 7 juni reacties indienen. In Zeeuwsch Vlaanderen vinden drie bijeenkomsten plaats, namelijk in de verpleeghuizen De Blaauwe Hoeve te Hulst Van een onzer verslaggevers GOES - Zeeland zegt nee te gen de kruisraket. Onder dat motto vindt komende zaterdag een manifestatie plaats in jon gerencentrum 't Beest te Goes. Deze manifestatie is bedoeld als aanzet voor een Zeeuwse krachtenbundeling bij het verzet tegen de dreigende plaatsing van kruisraketten in Nederland. Er is een avondprogramma samengesteld dat voor ieder een toegankelijk is. Het heeft een informatief en cultureel karakter. Overdag praten Zeeuwse vredesgroepen en andere belangstellenden over activiteiten waarmee men de (dinsdag 17 mei, 19.30 uur), De Stelle te Oostburg (donderdag 26 mei, 16 uur) en Ter Schorre in Terneuzen (donderdag 26 mei, 19.30 uur). Verder vinden bijeenkomsten plaats in Der Boede Koudekerke (maandag 16 mei, 19.30 uur) en Ter Valcke (woens dag 25 mei, 19.30 uur). Op de bijeenkomsten zullen medewerkers van de provinciale raad voor de volksgezondheid een toelichting op het plan geven. Verder is er gelegenheid tot discussie en tot reageren. De bijeen komsten zijn vrij toegankelijk en vooral bedoeld voor een ieder die op de een of andere manier iets met de verpleeghuiszorg te maken heeft Daarbij denkt men onder meer aan de mensen die er werken en wonen, aan huisartsen en wijkverpleegkundigen. Zeeuwse samenleving hoopt te mobiliseren. Er hebben zich hiervoor al zo'n 70 deelnemers gemeld. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt wat minder belangstelling verwacht omdat vandaaruit nogal wat mensen meedoen aan de zaterdag te houden de monstratie tegen de kerncen trales in Doel. De manifestatie in Goes wordt georganiseerd door het Walchers Vredesplatform, een samenwerkingsverband zoals er ook een in Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat. Tijdens geen LPG-station meer moet komen. Toch wordt er toe stemming gegeven voor de bouw van een station, terwijl dezelfde firma vlakbij nóg een LPG-pomp in gebruik heeft." Zij wees op de grote aantallen Belgische automobilisten die in Sint Jansteen komen tan ken. „Wij willen niet het slachto- fer worden van de Belgische LPG-behoefte," zo liet zij de staatsraad weten. De woord voerder van de gemeente Hulst liet slechts weten dat deze zich aansloot bij de ad viezen van het directoraat-ge neraal van de Milieuhygiëne. Daarin wordt, onder strenge voorwaarden, toestemming gegeven voor de aanleg van het station. De vertegenwoordiger van de firma de Beule, Van Veen, zei dat de exploitanten 'op de regels letten' en weersprak Metsers, die eerder liet weten dat er 'geen enkele auto' in de Brouwerijstraat komt. Uit spraak over enkele weken. TERNEUZEN - Ramses Shaf fy en zijn nieuwe begelei dingsgroep de Amitabh Band treden vrijdag 13 mei op in het Zuidlandtheater te Terneuzen. Aanvang 20 uur. Lange tijd is het stil geweest rond Ramses' muzikale activi teiten, maar hij is nu weer volledig tot leven gekomen. Met zijn begeleidingsgroep heeft hij een nieuw repertoir ontwikkeld dat hij in een aan tal theaters aan zijn publiek zal presenteren. Zijn optreden is meer introvert dan vroeger, maar heeft zeker aan diep gang gewonnen. Van onze correspondent TERNEUZEN Bij een in braak in een winkel, eigendom van R.J. H. te Axel, aan de Nieuwediepstraat te Terneu zen is maandagnacht voor 35 a 40.000 gulden aan zendappara tuur gestolen. De dader(s) verschafte(n) j zich toegang tot het winkel pand via een dakraam dat werd geforceerd. Om daar te geraken had men bij omwo nenden een trapje 'geleend'. Volgens de politie is de in braak, gezien het 'select mate riaal' wat is meegenomen, door kenners op dit gebied ge pleegd. het avondprogramma presen teert Jaap Looise van het IKV Walcheren de resultaten van de overdag gevoerde gesprek ken. De aanstaande secretaris van Pax Christi, Jan ter Laak, komt de landelijke ontwikke lingen binnen het verzet tegen atoomwapens toelichten. Ver der treden op de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt, het Walchers koor Links Kol- lektief, de Walcherse theater groep Walg en de Molukse muziekgroep H. Gang uit Oost-Souburg. Het avondpro gramma begint om 19.30 urn en is toegankelijk voor drie gulden. Het dagprogramma begint om 10.00 uur. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De mannen van de Explosie ven Opruimings dienst (EOD) hebben ook giste ren geen vliegtuigbom aangetroffen in de vijver in het wandelplantsoen achter het Hof te Zande- plein in Kloosterzande. De waterplas werd tot op de centimeter afgetast met detectors, maar be halve wat oud ijzer en een eergisteren al opge duikelde granaat kwam er niets bovenwater wat op een bom leek. De gemeentelijke tech nische dienst kan volgen de week dan ook met een gerust hart aan de slag om de vijver uit te diep en.

de Stem | 1983 | | pagina 7