amens i. aar ïhten rkunde Ruding: Extra bezuinigen tot 15 miljard Ambtenaar moet meer inleveren dan werknemer Officier eist twintig jaar tegen Albert T. I )e5reiyd RACHAEL HELPT KONINGIN Huisarts niet vervolgd wegens euthanasie ■GEEF TV-NETTEN EIGEN KLEUR /AT ER lood in greep der techniek VNO tegen afschaffing aftrek van reiskosten Benzine: Een gulden belasting per liter Zo mag u het ver x,*n een NVA-lid wel v ao woensdag 11 mem 983 BINNENLAND 8 ,vf Zwart geld bij sportlieden achterhaald FINANCIERINGSTEKORT DE STEM COMMENTA AR Minister Ruding: Ontzien AOW- ers kost jaarlijks half miljard Brinkman wil nationaal fonds monumentenzorg Ziekenfondsen kraken „vage' plannen kabinet Schijventarief straks ook bij huursubsidie Speurneuzen in RSV-zaak hebben haast dv\eS evnen- „ALLERGROOTSTE ZORGVULDIGHEID IN ACHT GENOMEN T22 pagina 3 J5 algemene omroepen rits Stommels rie van de vier teksten the- a's behandeld die door ie •erlingen als interessant wer en ervaren: de problemen md de aanleg van een start- an in Frankfurt, de verra- erlijke aantrekkingskracht in bepaalde sectes op de ugd en de nieuwe opzet van |e tv-serie 'Ein Fall für Zwei', e vierde tekst over litteratuur de tv was nogal gecompil eerd. Xlavo dtuurkunde was zowel voor havo-D als mavo-C bijzonder puk werk. Er hoefde niet over- Ireven gerekend te worden en lok de hoeveelheid te lezen stof ileef ruim binnen de perken. pe afbeeldingen en tekeningen wamen duidelijk over. De opgaven (over het metse len van een muur, een proppe- khieter, feestverlichting en ten parachutist die uit een liegtuig springt) waren goed espreid over de totale leerstof jn waren erg praktisch gericht. De meesten hadden de opga ren ruim binnen de tijd af en verlieten met tevreden en vaak blije gezichten het examenlo kaal. Ook Duits vonden de kandi paten van mavo-C en mavo-D hiet te moeilijk. De gekozen thema's over dolfijnen, na- ■uurgebieden en vakantie ppra/cen wel aan. De vragen poaren over het algemeen goed :e beantwoorden. Een addertje vormde het woord Rummel dat in de wan het verhaal over natuurge bieden niet als rommel ver haald moest worden, maar als id-rukte. Bij vraag 19 mavo-D jwas het goede antwoord dus C fstóren viele Leute die Ruhe im jWald) en niet D (werfen viele Leute ihre Abfdlle achtte weg). Lbo Bij het lbo had alleen het l 1 lager technisch onderwijs)' Inatuurkunde met als onder- •werpen geluid, elektriciteit, iwarmte, kinematica en statica. Er waren opgaven over twee |sta!en staven, die scharnierend met elkaar zijn verbonden (statica), een slee waaraan aan lbeide kanten wordt getrokken kinematicaen een trillendeJ Istemvork (geluid). De kandi daten hadden er niet al te veel\ moeite mee. Het examen Duits bij het lbo was met uitzondering van hel Imo (lager middenstands on- derwijs) hetzelfde als Duits bij mavo-C. De teksten gingen over een succesvol verkoper, over hel prille begin van de radiozen- |ders in Duitsland, over de rei- [ding van een jonge dolfijn én over hoe klanten in levens- middelenzaken worden aange zet tot het kopen van vooral [duurdere artikelen. De opvattingen van de kan didaten over de moeilijkheids graad liepen nogal uiteen maar de meesten vonden hel niet te moeilijk en van hel normale niveau. Bij het Imo moesten de kan didaten naast het vertalen va" een stuk Duitse tekst ook *0 open vragen in het Duits antwoorden. Bovendien moes ten er met behulp van enkele gegeven woorden zinnen uiot' den gemaakt en aangevuld. D* teksten hadden de rechten van de consument tot onderwerp De te vertalen tekst stelde w kandidaten niet voor al te gra te problemen. Wat moeilijk' vonden de kandidaten de be antwoording in het Duits van I zes open magen. Van onze parlementaire redactie PEN HAAG - De VVD-fractie wil dat uit de iinroepwet het artikel wordt geschrapt dat imroeporganisaties verplicht vanaf 1985 aan e tonen dat zij wortelen in culturele/geestelij- ;e stromingen in ons land. Met dat standpunt in een officiële fractienota thaart de VVD zich zonder meer achter de algemene inroepen AVRO, TROS en Veronica, die al weken te loop lopen tegen het voornemen van minister Brink man (WVC) om aan dit artikel van de omroepwet scherp de hand te gaan houden. De VVD wil ook af van het igenoemde volledig pro- ramma-voorschrift in de om- epwet, dat omroeporganisa- jesverplicht in redelijke ver- ouding aandacht te besteden an cultuur, informatie en trstrooiing. In de nota van de and van de VVD-kamerleden aja en Hermans worden de «roepen in staat geacht zelf (bepalen welke programma's et best aansluiten bij de wen- fnvan kijkers en luisteraars. WD vindt verder onder- ar dat er omroepverkiezin- lan moeten komen en dat de twee tv-netten ieder In eigen kleur moeten krij- fn: op het ene net de politiek /of religieus gekleurde or- [nisaties, op het andere net zich onafhankelijk noe- ende organisaties. [liet de publicatie van de ID-medianota lijkt de poli ce strijd rond het mediabe- pas goed losgebrand. De )A-fractie, die de VVD-nota als een tegenzet tegen de ftwerp-nota van haar eigen inister Brinkman, reageerde steren terughoudend maar rbolgen. „Door de opstelling jn een eigen nota gedraagt VVD zich als een buiten lander, die niet bij het te [rmuleren mediabeleid zou betrokken", aldus de CDA-reactie. Het overbodig verklaren van het volledig programma-voorschrift „doet negentiende eeuws aan. Het ontkent de functie van radio en tv als cultuurgoed en mis kent de behoeften in brede kringen van de samenleving." DEN HAAG - Een steekproef door de fiscus bij sportspon- sors in 1981 heeft tot resultaat gehad, dat bij 116 van 235 in die steekproef betrokken (top)sportbeoefenaren, die in een jaar meer dan ƒ2.000 aan geld of goederen van hun sponsors ontvingen, de aangif ten inkomstenbelasting 'ge corrigeerd' moesten worden. Dit leverde de belastingdienst in totaal 400.000 gulden op. Dit bleek gisteren uit ant woorden van minister Ruding (Financiën) op vragen van Tweede Kamerleden over de fraudenota. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De stijgende werkloosheid zal het kabinet jaar lijks een miljard gulden extra aan sociale uitkeringen kosten. Dat schrijft minister Ru ding (Financiën) aan de Twee de Kamer. Mede daardoor moet er de komende jaren meer bezuinigd worden om het financieringstekort (nu zo'n 12,5 procent) te verlagen. Zonder „tegenvallers" had /HANASIE Is een woord van Griekse oorsprong. Het betekent "lijk „een goede dood", maar in de discussie wordt er voor- mee bedoeld het opzettelijk verrichten (actieve euthana- e)of nalaten (passieve euthanasie) van handelingen, die het le- 'ivan een ongeneeslijk zieke in diens eigen belang bekorten, [vrijwillige euthanasie gaat het initiatief van de patiënt zelf uit, longevraagde heeft hij dat niet gedaan of kunnen doen en gaat (lom een besluit van medici en naaste familieleden. Passieve panasie is niet duidelijk strafbaar; actieve valt echter in Neder- M onder het wetboek van strafrecht en kan bestraft worden «I maximaal 12 jaar gevangenisstraf. Daarom is het een zeer [merkelijk feit dat de Alkmaarse rechtbank, voor het eerst in de "schiedenis van het Nederlands recht, een evident geval van euthanasie-op-verzoek wel bewezen maar niet strafbaar slt bevonden. het gaat hier om een geval waarin door de betrokken huisarts grootst mogelijke omzichtigheid is betracht. De patiënte, 95 i! was ongeneeslijk ziek. Zij leed ondraaglijke pijnen. Haar be- 5 om de verlossende ingreep te vragen was vrijwillig en wel- pwogen genomen. De arts heeft zijn daad niet verdoezeld &de politie in alle openheid geïnformeerd. Het lijkt hier dus 'een geval te gaan waarover een euthanasie-commissie uit het ®in 1979 concludeerde: „Actieve euthanasie is onaanvaard- dit dient een strafbaar feit te blijven. Maar het kan in een uit erlijk geval voorkomen dat het lijden zo ondraaglijk is, dat 'tehts bestreden kan worden met maatregelen, die de dood ode patiënt in versneld tempo ten gevolge hebben. Dan kan de psing van deze handelwijze in de rechtspraak toch leiden tot '■strafbaarheid als voltjaan is aan strafuitsluitings- of recht- Wigingsgronden, die irfonze wetgeving uitdrukkelijk zijn er- Aldus een van de conclusies van de commissie-Schroten fhetCDA. 5j alle respect voor de Alkmaarse rechtbank en Dr. Schroten «oog) en de zijnen: kwesties die regelrecht te maken hebben 'wen en dood, behoren niet door een toevallige rechtbank of ^commissie geregeld te worden maar door het parlement of, W nog langer in gebreke blijft, door de Hoge Raad. Het is «om een verstandig besluit geweest van het Openbaar Minis- s°m, juist met het oog op de verdere rechtsgevolgen, tegen .■'vonnis van de rechtbank hoger beroep aan te tekenen. l aar het is toch ondenkbaar, zou men kuhnen tegenwerpen, 'Ier nog eens die misdadige vormen van euthanasie zullen -maken als in de Nazi-tijd, toen „waardeloos" geacht leven ®niente bejaarden en krankzinnigen op grote schaal vernie ld. Laten we 't hopen. Maar wie heeft dertig jaar geleden fen dat abortus provocatus van een uitzonderingsgeval een >aal dagelijks gebeuren zou worden? En wie durft nu garan- Njdat ons denken over euthanasie niet beïnvloed zal worden 'bel gegeven, dat de bejaardenzorg in het begin van de vol- -■eeeuw nauwelijks nog betaalbaar zal zijn? '"slotte zijn wij het in de westerse wereld in nog geen veertig '"'strekt normaal gaan vinden dat de staat de verantwoorde- E'='d van de kinderen voor hun bejaarde ouders, zoals die eeu- ''a"g in het traditionele familieverband bestaan heeft, nage- Wedig heeft overgenomen. Euthanasie is voor velen een «hskwestiê, voor de-totale gemeenschap een èthisch-juridi- P'obiemafiëk-met grote konsekwenties. Hoe verschillend we 'vef het zelfbeschikkingsrecht van de mens over het eigen Wgen denken „doordat de dood dóór de ontwikkeling van "ische. wetenschap in de greep van de techniek is geko- r .Prof. Leenen), dienen er* rechtsregels te zijn en te. blijven, Ijwrborgenv dat menselijke waarden in ere worden gehou- 1 be hulp aan eeh mens in Stervensnood het enige legitieme dat tekort in 1986 tot 7,5 pro cent kunnen worden terugge bracht met jaarlijks bezuini gingen van zeven miljard gul den. Dat staat ook in het re- geer-akkoord. Maar door de tegenvallers, vooral de lagere aardgas-opbrengsten, moet er veel meer bezuinigd worden. Volgens minister Ruding zou er dan volgend jaar 10 miljard bezuinigd moeten worden en in 1986 zelfs 15 miljard. Anders lukt het niet om het financieringstekort te rug te brengen tot 7,5 Ru ding wijst er op dat de schul denlast van de staat, zonder extra bezuinigingen, te hard groeit. Zelfs zonder aflossing van schuld is de schatkist dit jaar al bijna vijftien miljard gulden aan rente-uitgaven kwijt. Bij zijn voorlopige prognose zegt Ruding dat er jaarlijks ook nog een miljard gulden voor de werkgelegenheid „ge vonden" moet worden en dat zich natuurlijk nieuwe „tegen vallers" kunnen voordoen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De werkgevers organisatie VNO is fel tegen de door minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) geop perde afschaffing van de reis- kostensaftrek in de belastin gen. Volgens het VNO betekent zo'n ingreep een belastingver zwaring van vele honderden miljoenen voor de werkne mers. De werkenden moeten niet door de fiscus worden ge straft, maar juist worden aan gemoedigd, aldus VNO.-voor- zitter mr. C. van Veen giste ren. Het pleidooi van het VNO tegen afschaffing past in zijn streven naar een hogere af trekmogelijkheid voor werk nemers. Het VNO zegt al jaren dat werknemers meer van de belastingen moeten kunnen aftrekken. Dit spoort met het VNO-beleid, dat de werken den en niet-werkenden in in komen verder uit elkaar wil drijven. Het VNO is bang dat de vakbonden met extra cao- eisen eventuele hogere kosten voor de werknemers op de werkgevers zullen afwentelen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan om het ex tra dubbeltje benzine-ac- cijns per 1 juli te laten ver vallen, als de olie-prijzen weer verder stijgen. Een liter super gaat door die belasting-verhoging op 1 juli zeker 1,86 kosten, waarvan ruim een gulden naar de schatkist gaat. Dat schrijft minister Ruding (Financiën) de Tweede Kamer in ant woord op vragen over de Voorjaarsnota. Ruding verwacht dat de accijns verhoging met tien cent dit jaar ƒ225 miljoen extra in de schatkist brengt en vol gend jaar ƒ450 miljoen. Daarbij houdt hij dan al rekening met het feit dat er door de prijsverhoging minder gereden zal wor den. Begin deze maand kostte een liter super benzine aan de gemiddelde pomp maxi maal 1,77. Het grootste deel daarvan is belasting. De echte produktwaarde is nog geen 64 cent. Accijns, BTW en enkele milieuhef fingen kosten samen 91 cent. De rest is voor de handel. Na 1 juli zal dus meer dan een gulden van de li ter-prijs die aan de pomp betaald wordt, naar de schatkist vloeien. De ver wachting is dat een liter super dan 1,86 kost, maar als de olie-prijzen deze zo mer nog wat hoger uitko men kan dat enkele centen hoger zijn. Als er sprake is van een verdergaande prijsstij ging, is het kabinet niet be reid af te zien van het ex tra dubbeltje accijns, waartoe werd besloten toen de benzine-prijs rela tief laag was (april: 1,65). Want, schrijft Ruding de Tweede Kamer: „Het gaat er niet om een bepaald prijsniveau tot stand te brengen", het was voor het kabinet een betrekkelijk eenvoudig middel om te genvallers in de schatkist op te vangen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meeste ambtenaren gaan er dit jaar veel har der in koopkracht op achteruit dan de werknemers in het be drijfsleven. Dat blijkt uit gegevens die minister Ruding (Finan ciën) de Tweede Kamer gisteren heeft gestuurd. Ambtenaren met een inko men tussen het minimum-loon en 40.000 gaan er dit jaar vol gens de verwachting van het kabinet met vijf tot zes pro cent in koopkracht op achter uit. Dat is anderhalf procent meer dan werknemers met eenzelfde bruto-inkomen. Ook de ambtenaren met in komens boven de veertig mille gaan er vijf tot zes procent in de portemonnee op achteruit. Vooral voor de best-betaalden, met een jaarinkomen van een ton, valt op dat ze daardoor zo'n vier procent meer moeten inleveren dan vergelijkbare werknemers, die in koop kracht gelijk blijven. De ver schillen ontstaan vooral door de bevriezing van de vakan tie-uitkering op 7,5 procent met een maximum van 5200 per jaar. Bij de ambtenaren wordt het vakantiegeld wel aan banden gelegd, in de meeste bedrijven niet. Overigens komt de klap nog harder aan bij WAO-ers, die na 1 juli geen recht meer heb ben op de WAM-toeslag. Deze toeslag, ooit ingesteld om de WAO-ers bij een technische wetsoperatie te ontzien van te grote financiële klappen, wordt dan definitief afge schaft. Iemand met een mini mum WAO-uitkering levert (mede) daardoor dit jaar zeven procent aan koopkracht in, terwijl de maximum-WAO-er er ruim acht procent in de por temonnee op achteruit gaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiimiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE 5-JARIGE Rachael mocht gisteren koningin Beatrix assisteren bij het openen van een nieuw ziekenhuis in Den Helder. Samen met de koningin tekende Rachael het vignet voor het nieuwe ziekenhuis. Op voorstel van de koningin mocht ze er ook haar handtekening onder zetten. -fotoanp llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Twintig jaar gevangenisstraf heeft officier van Justitie mr. J. Nabben gis teren bij de Bijzondere Straf kamer van de Maastrichtse rechtbank geëist tegen Bert T. (63) voor het plegen van enig misdrijf tegen de menselijk heid in het kamp Kaufbeuren- Riederloh. Voor de officier stond het als een paal boven water: Bert T. had zich tussen 1 oktober 1944 en 10 januari 1945 in pu blieke dienst van de vijand als kamp-oudste in Kaufbeuren in zes gevallen schuldig ge maakt het plegen en medeple- gen van moord en doodslag op Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het zou ƒ470 miljoen per jaar kosten als de AOW wordt uitgesloten van de verlaging van de sociale uitkeringen met twee procent. Dat schrijft minister Ru ding (Financiën) aan de Twee de Kamer. Het kabinet wil alle sociale uitkeringen op 1 okto ber met twee procent verla gen, omdat ook ambtenaren en werknemers er in inkomen op achteruit gaan door het ver korten van de werkweek. Als dat overigens niet op 1 oktober lukt, omdat minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) de ambtenaren nog niet zo ver krijgt om in te leveren voor arbeidstijdverkorting, dan gaan de uitkeringen toch drie maanden later, op 1 januari, met 2% omlaag. Op 1 oktober komt er dan een andere inko mensmaatregel om ƒ225 mil joen te bezuinigen. joodse dwangarbeiders. „Wanneer ik alleen de ernst van de feiten als uitgangspunt zou hanteren, dan was mijn eis uitgemond in de maxi mumstraf voor moord: levens lang. In plaats daarvan vraag ik een gevangenisstraf, waar van overigens - gerekend naar de huidige leefdtijd van T. - de duur mogelijk gelijk gesteld kan worden met levenslang", aldus de officier in zijn bijna viereneenhalf uur durend re quisitoir. 'Bijzondere' omstandighe den weerhielden mr. Nabben ervan om levenslange gevan genisstraf te vragen. Een daarvan was dat Talens in fei te als 'Nacht- und Nebelgefan- gene' ook zelf slachtoffer van een ooglogsmisdrijf of mis drijf tegen de menselijkheid is geweest. „In feite schieten de menselijke wetten tekort, wanneer het erop aankomt een rechtvaardige straf te be palen voor onmenselijke ge dragingen als waarvan we in deze zaak spreken", meende mr. Nabben. ZEIST - Minister L. Brink man van WVC wil de rijks subsidiëring in het kader van de monumentenzorg .afschaf fen. Daarvoor in de plaats moet er een nationaal fonds komen, waaruit belangheb benden bij restauraties hypo theken op gunstige voorwaar den kunnen krijgen. Verder ziet de minister in de naaste toekomst geen taak meer weggelegd voor de pro vincies op het gebied van mo numentenzorg. Op een 100-tal nationale rijksmonumenten na, zal de volledige verant woordelijkheid op dit gebied bij de gemeentes komen te lig gen. .99 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen kan geen touw vast kno pen aan de kabinetsplannen met een volksverzekering. „Onduidelijk en verwarrend", vat VNZ-secretaris J. de Vries de kritiek samen. Het kabinet heeft de So ciaal-Economische Raad, de Ziekenfondsraad en de Natio nale Raad voor de Volksge zondheid gevraagd snel advie zen te geven. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen vindt het goed dat die ad viezen gevraagd worden, maar noemt het „te betreuren dat in de advies-aanvragen geen houvast is te vinden met betrekking tot de koers die moet worden ingeslagen", al dus VNZ-secretaris De Vries, die spreekt van „losse flod ders, zonder uitgekristalli seerde gedachten." De ziekenfondsen vragen zich ondermeer af hoe het nu zit met de „volksverzekering" die Van der Reijden heeft aan gekondigd, maar die door het kabinet naar de achtergrond is verschoven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De fiscus staat per 1 januari niet meer alleen in het hanteren van het schij ventarief. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wil het systeem ook gaan toepas sen bij de individuele huur subsidie (IHS). Er komen vijf of zes schij ven bij de IHS. In welke schijf een rechthebbende op huur subsidie valt hangt af van de huur die hij betaalt. Bij elke schijf zal een korting worden toegepast op de huur die voor subsidie in aanmerking komt (en dus op de huursubsidie). De bedoeling ervan is, om iemand die in een duurder huis wonen daarvoor meer zelf te laten betalen dan de huurder die een goedkoop huis bewoont. J V 15 Engels op de lagere school, heeft dat nu eigenlijk wel zin? Spreken de kinderen nu al niet beter Engels dan hun meesters en juffen?. Tien- en elf-jarigen commu niceren uit de losse hand in deze stijl: „Wat doe joe want?" - „Loek out, Ai kil joel!" Daar hebben ze totaal geen moeite mee. Amerikaanse songteksten zingen ze foutloos na. Wat kun je deze kinderen leren? Dat ze „Dallas" nog be ter kunnen volgen? De tv richt zich voor een groot deel in het Engels tot ons. De school is bedoeld om de kinde ren Nederlands te leren. Je kunt ook aan de tv merken dat dat niet zo best lukt. I Het is gek dat de media-den- kers in Nederland de tv zo wei nig zien als talen-machine. Het beeld biedt gratis onderwijs. Maar ondertussen piekeren ze hier maar over de indentiteit van onze omroepen. De VVD heeft nu ook een plan. De „zware" omroepen op Ne derland 1 en de „luchtige" om roepen op Nederland 2. Media a la carte, zeggen ze. Nou, eet smakelijk. Nederland 2 kan dan TRA- VRONICA genoemd worden. Daar kunnen Wallis de Vrifes (AVRO), Minderop (TROS) en Bordewij k (Veronica) elke avond uitleggen hoe populair hun omroep bij Het Volk is. De VVD-specialisten hebben de zendtijd keurig verdeeld. Kamerlid Keja wordt omroe per op Nederland 1 en Her mans op TRAVRONICA. Merijn is ondertussen in het Nederlands in alle huiskamers te ontvangen. Maar morgen is hij vrij natuurlijk. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De deskundigen die de Tweede Kamer heeft ingehuurd om onderzoek te doen in de RSV-zaak, moeten binnen vijf maanden klaar zijn. Daarna begint de parle mentaire enqüete-commissie van de Tweede Kamer met het (ver-)horen van „verdachten". De Kamerleden krijgen hulp van twee groepen des kundigen. De eerste groep, ac countants, organisatie-des kundigen en juristen, zal de boeken van RSV en betrokken bedrijven vanaf 1967 onder zoeken. Het tweede team zal het overheidsbeleid (regering en parlement) onder de loupe nemen. In deze groep zitten oud-PvdA-staatssecretaris en bestuursdeskundige mevrouw drs. Saskia Stuiveling, mr. J. Donner (ministerie van Justi tie) en dr. R. Gerritse van het Instituut Voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Verkiezingen OM te voorkomen dat in 1986 drie verkiezingen (voor de Tweede Kamer, provinciale staten en voor de gemeentera den) moeten worden gehouden heeft minister Rietkerk beslo ten tot uitstel met een jaar van de verkiezingen voor provin ciale staten. ADVERTENTIE D92 V41Ö& I De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. nval. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. ALKMAAR (ANP) - De recht bank in Alkmaar heeft dins dagmorgen een 35-jarige Pur- merendse huisarts, die eutha nasie heeft verricht op een 95- jarige patiente, ontslagen van rechtsvervolging. Het is voor de eerste maal in de Nederlandse rechtsgeschie denis dat een actieve euthana sie wel bewezen maar niet strafbaar wordt geacht. De rechtbank overweegt in haar vonnis dat het zelfbe schikkingsrecht inzake de beëindiging van het eigen le ven bij een uitzichtloos en on draaglijk lijden maatschappe lijk in steeds bredere kring wordt aanvaard. De recht bank meent dat in het onder havige geval sprake is geweest van een volstrekt vrijwillig, weloverwogen en duurzaam verlangen van de overledene, na een zeer intensief beraad van de arts met zijn patiente, haar familie en een collega arts. Gelet op alle omstandig heden spreekt de rechtbank als haar oordeel uit dat de arts de allergrootste zorgvuldig heid in acht heeft genomen en onder meer door zijn melding van een niet-natuurlijke dood aan de gemeentelijke lijk schouwer en de plaatselijke politie in alle openheid heeft gehandeld. Volgens hoofdofficier van justitie mr A.N.A. Josephus Jitta zal het openbaar minis terie formeel hoger beroep te gen het vonnis instellen, om de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven en de minister de gelegenheid te bieden zich op verdere strafvervolging te be zinnen. Zowel het Openbaar Ministerie als de van rechts vervolging ontslagen arts heb ben namelijk grote behoefte, aan duidelijke richtlijnen voor actieve euthanasie, bij voor keur geformuleerd door het parlement en bij gebreke daaraan tenminste door een gerechtshof of door de hoge raad. (zie ook commentaar)

de Stem | 1983 | | pagina 3