U 49 BEKERFINALE MOET NOG BEGINNEN Ontslag voor Henk Louwmans Massale valpartij in Yredeskoers US vrijwel zeker failliet Knetemann gaat goed vooruit KLACHT TEGEN ATKINSON LOTTO EN TOTO IHATSU Meer dan 35 attrakties en fascinerende shows voor slechts één enkel entreebiljet j W), \ALTJE AUTOVERNUFT, WOENSDAG 11 ME11983 m m n illy Jansen blijft nog Jaar bij NAC door Rob van Dourson Derde plaats Yan Ylimmeren in diverse Bestel-uitvoeringen rsonenbusje; naar keuze met zen v.a. f 8.500,-excl. BTW DE STEM 50, Tel. 01640-36285, b.g.g. 6-710449./DONG EN, iarage C. de Hoon, (sub-dealer), Lange 3ont Terneuzen B.V., p naar Postbus 259,1000 AG .raag ontvang ik het gratis met pensioen". en Garage Bedrijf Cen- "rins Reinierstraat 3, tel: lijke: Garage A.P.J. van 22, tel: 01680-23380. HBBMHHW Van ome sportredactie AMSTERDAM - De finale van de strijd om de nationale voet balbeker moet nog beginnen. Pas volgende week slaat de vlam in de pan, als Ajax met je dan niet meer geschorste vedette Johan Cruijff naar het \ijmeegse Goffert-stadion koerst. De ouverture, gisteren in een slecht bezette De Meer, had beter overgeslagen kun nen worden. Vorige week za- werd Ajax voorspel baar kampioen van Neder land, en degradeerde NEC op dramatische wijze bij PEC Zwolle. De inspiratie bij beide par tijen ontbrak dan ook de volle negentig minuten, voor een volwassen voetbalgevecht. Het was NEC nauwelijks kwalijk nemen, de Ajacieden des te meer. De Amsterdammers .erzuimden hun trouwste aanhangers op een heerlijk oetbalavondje te trakteren. Terwijl NEC begrijpelijk de rat uit de boom keek, waagde de thuisclub zich nauwelijks aan tempoversnellingen, die Nijmeegse defensie zouden kunnen verontrusten. Zodoen de kwam Ajax in de eerste helft niet verder dan enkele schoten uit de tweede lijn. Ke- je Molenaar, Sören Lerby en Dick Schoenaker probeerden ver de NEC-veste te door ren, maar doelman Harrie ihellekens stond zijn man- Stijlvol hield de NEC- iluitpost de nul geruime tijd 'ast. NEC bracht het in de eerste 15 minuten tot slechts éen ech- kans: Grim schoot bijna aak na een kopbal van Frans 'anssen, maar hield zich in bij zien van de kolos van Piet :hrijvers. Ajax, naast Cruijff ook nog tonder de geblesseerden Olsen :n Van Veen brak pal na de lauze de ban. Lerby toog met Ie bal aan de voet recht op het loei af, en prompt was het aak:1-0. NEC leek vanaf dat moment 'eggespeeld te worden, maar ïtstelde zich wonderbaarlijk iel van de Ajax-tik. Henk irim liet de bal lekker draai- i uit een hoekschop en bij de irste paal kopte Dick Mulde- j attent in: 1-1. De Nijmege- laren beseften, dat de schade iu binnen de perken gehouden mi worden, en verzetten zich ichterin wat feller. Dat mond- püEDA - Willy Jansen speelt volgend seizoen betaald Nbal bij NAC. De van PSV Itkomstige speler tekent bin- lfflkort een eenjarig contract lij de Bredase club. 1 Willy Jansen kwam op luurbasis naar NAC, maar l'erd aan het eind van het vo lg seizoen overgenomen van |SV. Deze competitie speelde PiUy Jansen, onder Kees Rij- ■ers uitgroeiend tot een vol- Tjoardige kracht en later door Pees Rijvers in het Neder- Ns elftal gehaald, slechts pven wedstrijden. Diverse Pessures hielden Willy Jan- f" dermate lang aan de kant F de Eindhovenaar terug f5" kijken op een volledig t seizoen. 3ÏÏÏÏ K - De Portugese '^-afstandsloper Carlos sinds de marathon van Fwdam de snelste man in Ha °P deze afstand, wil een aanval doen op 'werelduurrecord, dat nog *ds in het bezit is van Jos pens. De Nederlander liep L mei 1976 op de atletiek- C.van Papendal een af- t van 20,944 kilometer. De "Jarige Lopes, in 1976 win ti Van het Olympisch zilver 19.000 meter, krijgt in «abon steun van dertien dse atleten. de uit in een gele kaart voor Piet Wijnberg, die Wim Kieft vloerde. Halverwege de tweede helft kwam Ajax alsnog op 2-1. Kieft deed eindelijk iets goeds met de bal en bediende op tijd de naar voren gestormde Dick Schoenaker. Van dichtbij gaf het drafpaard Schoenaker Schellekens het nakijken. Ophof schoot bij het schei den van de markt zijn vroege re clubmakkers alsnog met een droge knal naar een 3-1 nederlaag. Ajax-NEC 3-1 (0-0). 47. Lerby 1-0. 56. Mulderij 1-1. 66. Schoenaker 2-1. 66. upnoi 3-1. Scheidsrechter: Weerink, toeschouwers: 8000. Gele kaart voor: Wijnberg (NEC). Ajax: Schrijvers, Molenaar, Möl- by, Ophof en Boeve, Rijkaard, Schoenaker en Lerby, Vanenburg, Kieft en Van Basten (Van 't Schip). NEC: Schellekens, Selbach, Mulde rij, Wijnberg en Visser, Willemse, Wanders en Vievermans, Van Zin nen, Janssen en Grim. AMERSFOORT/VEENDAM - Damescoach Henk Louwmans is in het introverte schaatswe- reldje het slachtoffer gewor den van een achter de scher men weken durende macht strijd. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond besloot namelijk de Hilversumse gymnastiek-leraar geen con tract aan te bieden voor het Olympisch seizoen '83/'84. Daarmee week het college van bestuurders van de KNSB af van een al oude traditie dat in een Olympische seizoen aan de samenstelling van de trai nersstaf niets veranderd wordt. Officieel heette het bij monde van KNSB-voorzitter Quarles van Ufford dat „Louwmans niet paste in het functioneren van de beleids groep training in zijn totali teit". En dat juist die beleids groep de hoeksteen vormt van het meer-jaren-beleid dat de KNSB op dit moment voert". De oorzaken van het ontslag van Louwmans zitten echter veel dieper. Met name Henk Boer (trainings-coordinator en coach van de heren all-roun- ders) duldde het vaak solitisch optreden van zijn collega het afgelopen seizoen niet. Boer nam het Louwmans verder zeer kwalijk dat hij na een van de eerste na-besprekingen van het seizoen, uit de school klapte en liet mededelen dat hij, Louwmans, in ieder geval met de dames kernploeg zou doorgaan. Verder werd intern nog al gelachen om het feit dat Louwmans aan het eind van het schaatsseizoen de Delfte naar Ferdi Oyen als mentaal begeleider van de damestop binnenhaalde. Iets wat hem door het hoofdbestuur van de KNSB ook nog eens - finan cieel gezien - zeer kwalijk werd genomen. De 'val' van Louwmans als coach werd echter vooral ver oorzaakt door het feit dat hij een aantal dames een verkla ring liet tekenen, waarin zij zich akkoord verklaarden met het door hem gevoerde beleid. En dat terwijl de dames in de veronderstelling werden ge bracht dat zij op dat moment de presentie-lijst onderschre ven. Voor Henk Boer allemaal reden om Louwmans finaal af te vallen. De Groningse fysio therapeut uit Veendam zal aan het eind van deze week aan het hoofdbestuur van de KNSB voorstellen geen opvol ger voor Louwmans te benoe men. Het is zijn bedoeling zelf de zomer-training van de da mes, heren en junioren in het noorden en oosten van het land ter hand te nemen. En dan Eddy Verheyen te belas ten met die taak in het westen van het land. Daarnaast zal Boer (hem werd gevraagd voorlopig tot oktober door te gaan als part-time coördina tor) aandringen op het toevoe gen van een ij strainer (Egbert van 't Oever?) aan het trai nersbestand zodra het ijssei zoen begint. En verder wil hij dan vanaf dat moment Gauke Nijholt weer belasten met de leiding van de sprintgroep. Overigens zal Henk Louw mans zich niet neerleggen bij het ontslag. Gisteren zocht hij contact met Uniekaas in Gou da met de vraag of dat bedrijf (de laatste zeven jaar sponsor binnen de schaatssport, maar voor komend seizoen 'vervan gen' door een andere firma) er niets voor voelde het vijftal Ria Visser, Yvonne van Gen- nip, Boukje Keulen, Ingrid Haringa en Marieke Stam in een avontuur buiten de kern ploeg om te sponsoren. Vol gens Louwmans waren die vijf het namelijk niet eens met zijn ontslag. De vijf schaat- sters zelf schrokken gisteren echter terug van de conse quenties van het zich buiten de kernploeg om voorbereiden. Louwmans verweet Henk Boer trouwens weinig colle giaal gehandeld te hebben. Voorzichtig zei hij„Het is niet correct zoals het gespeeld is. Ik heb het gevoel dat Boer mij kwijt wilde, omdat ik wel eens lastig voor hem ben. Maar las tig zijn, is toch geen zonde. Op die manier kom je vaak tot zinnige discussies en daarna tot juiste besluiten". Louw mans kondigde aan nog een gesprek te willen hebben met het hoofdbestuur van de KNSB. Dat zal hem worden toegestaan, maar aan zijn ont slag zal dat, volgens Quarles van Ufford, niets veranderen. ma Oosterbosch Post trouw UTRECHT - Henk Lubberding, Bert Oosterbosch en Theo de Rooy hebber,i gisteren hun contract met Peter Post verlengd. Daarmee kwam het aantal renners dat ook in 1984 bij de ploeg Post blijft op zeven. Eerder kwamen Peter Winnen, Gerrie Knetemann, Johan Lammerts en Ludo de Keulenaere tot overeenstemming met hun ploegleider. Sören Lerby ontwijkt een sliding van Sije Visser en knalt de bal hard voor het doel van NEC. foto ami TORUN (ANP) - Oleg Sjoesjda uit de Sovjet Unie heeft gisteren in de tweede etappe van de Vredeskoers de leiding overgenomen van de Oostduitser Uwe Raab, die evenals zijn sterk rijdende landgenoot Berndt Drogan be trokken raakte bij een massa le valpartij. Thomas Barth (Oost-Duitsland), die eveneens bij het ongeluk was betrok ken, moest naar een zieken huis worden afgevoerd, waar schijnlijk met een gebroken sleutelbeen. De renners kampten in de etappe, die voerde van Olsztyn naar Torun, met slecht weer en een stormachtige wind. De ritzege kwam toch bij de Oost duitsers terecht, omdat Olaf Ludwig zich na 171 kilometer de rapste sprinter toonde. In het algemeen ploegenklasse- ment bleef Oost-Duitsland on danks de problemen de Sovjet Unie voor, al is het verschil slechts elf seconden. De Nederlandse afvaardi ging handhaafde zich goed. In het algemeen klassement schoof Bert Wekema op naar de vierde plaats op elf secon den van de nieuwe leider Sjoesjda. Westlander Gerrit Solleveld is terug te vinden op de zevende plaats met een achterstand van negentien se conden. De uitslag van de tweede etappe van de Vredeskoers is: 1. Olaf Ludwig (OD1) 3.59,57 (tien sec. bonificatie), 2. Rober to Rodriquez (Cub) 4.00,01 (zes sec. bonificatie), 3. Istvan Toth (Hon) 4.00,04 (drie sec. bonifi catie), 4. Oleg sjoesjda (sOv) 4.00,07, 5. Antonio Quintero (Cub), 6. Ron Snijders (Ned), 7. Orestes Mora (Cub), 8. Falk Boden (OD1), 9. Bruno Wojti- nek (Fra), 10. Joeri Kasjirin (Sov), 13. Henk van Weers (Ned), 16. Bert Wekema (Ned), 53. Gerrit Solleveld, 58. Teun van Vliet, 77. Rinus Ansems 4.15,38. Het algemeen klassement is: 1. Oleg Sjoesjda (Sov) 7.57,25, 2. Pjotr Oegrioemov (Sov) 7.57,30, 3. Falk Boden (OD1) 7.57,31, 4. Bert Wekema (Ned) 7.57,36, 5. Lech Piasecki (Pol) 7.57,36, 6. Miroslav Sikora (Tsj) 7.57,40, 7. Gerrit Solleveld (Ned) 7.57,44, 8. Thurlon Rogers (VSt) 7.57,45, 9. Ladislav Ferebauer (Tsj) 7.57,46, 10. Andrzej Seredioek (Poi) 7.57,48,15. Teun van Vliet 7.57,58, 19. Henk van Weers 7.58,09, 36. Ron Snijders 8.01,52, 60. Rinus Ansems 8.14,40. HAAG (ANP) - De Haagsche IJshoc- j'ichting (HIJS) zal op korte termijn vrij- BU failliet worden verklaard. Dat zou C gevolg zijn van het gisteren ingedien- oek aan de Haagse rechtbank door be roerder van de ijshockeyclub, mr. P.J. ii»L ar> tot intrekking van de surseance Ff.^taling. Lr- Trijzelaar heeft de afgelopen maanden I. cht met de fiscus en de bedrijfsvereniging - lossing te vinden voor de hoge schulden- v3n HIJS (circa 350.000.-) bij deze twee instanties. Ook staan nog andere schulden uit ter hoogte van ruim 200.000 gulden. Voor een oplossing werd ook om medewer king van de hoofdsponsor gevraagd. Deze bleef echter uit, waardoor zowel aan de fiscus als aan de bedrijfsvereniging onvoldoende garan ties geboden konden worden ter inlossing van de schulden en voor een positief resultaat in het nieuwe seizoen. Als de stichting failliet wordt verklaard, zal HIJS niet deelnemen aan de nieuwe competi tie, die in september start. MANCHESTER (ANP) - Ron Atkinson, de manager van Manchester City, dreigt de wedstrijd tussen zijn team en Brighton in de finale van de strijd om de FA-beker te missen. De tuchtcommissie van de 'Football Association' (FA) heeft hem aangeklaagd wegens het in diskrediet bren- DESTELBERGEN (ANP) - Mario van Vlimmeren eindig de gisteren op de derde plaats in een wielerwedstrijd voor profs over 147 kilometer in het Belgische Destelbergen. Win naar werd de Belg Etienne de Wilde. In Lommei zegevierde de Fransman Philippe Pois- sonnier in een koers over 146 kilometer. De uitslagen zijn: Destel bergen: 1. Etienne de Wilde (Bel) 147 km in 3.30, 2. Etienne van der Helst (Bel) z.t., 3. Ma rio van Vlimmeren (Ned) op 20 sec, 4. Werner de Vos (Bel) z.t, 5. Rik Caethoven (Bel) z.t., overige Nederlanders: 10. Jac van Hooydonck z.t., 15. Jan Jonkers op 2.20., 23. Heddy Nieuwdorp op 2.45; Lommei: 1. Philippe Poissonnier (Fra) 146 km in 3.26., 2. Ronny de Cnod- der (Bel) z.t., 3. Stan Tourne (Bel) z.t., 4. Eric van de Perre (Bel) z.t., 5. Roger de Cnijf (Bel) z.t.. 18. Peter Heeren z.t. gen van de voetbalsport tij dens het competitieduel met Arsenal vorige week. Atkinson liep een boeking op en moest het veld verlaten, nadat hij aanmerkingen maakte aan het adres van ar biter Read toen deze Manches ter-middenvelder Remi Moses van het veld stuurde. Moses mist daardoor de finale op 21 mei op Wembley. De aan klacht van de tuchtcommissie van de FA is gedaan op grond van een regel die 'onsportief gedrag, belediging of onfat soenlijk gedrag' omvat. „Ik heb op zeker gespeeld", vertelde Henk Lubberding (29) gisteravond in zijn woon plaats Voorst, „ik had ook met Jan Raas mee kunnen gaan, hij heeft mij een tijd geleden gevraagd. Maar toen was alles nog vaag. Post heeft mij altijd goed behandeld en ik geloof dat hij voor het komende sei zoen opnieuw een sterke ploeg op de weg zal brengen. Ik vind het wel jammer dat Raas ver trekt, want ik heb met hem al tijd erg goed kunnen opschie ten, en als iemand het niet leuk vindt dat de ploeg wordt opgedeeld, dan ben ik het wel." Theo de Rooy (26) verlengde dus ook zijn contract. Hij is herstellend van de sleutel beenbreuk, die hij op 20 april jongstleden opliep in Ander- luez in België. Er zijn geen complicaties in het genezings proces en De Rooy verwacht binnen niet al te lange tijd weer in wedstrijden uit te kunnen komen. Zijn voorbe reidingsprogramma op de Tour komt niet in gevaar. Onzeker is nog wat Johan van de Velde gaat doen. „Ik ga zeker niet met Raas mee, ik sta buiten de groep Raas", vertelde Van de Velde gister avond. „Het beste aanbod tot nog toe heb ik gekregen van de ploeg Metauromobili in Italië, waarvoor ook Frits Pirard rijdt, maar het kan ook zijn dat ik alsnog bij Peter Post blijf. Ik ben er eerlijk in. Voor mij is het een kwestie van waar ik het meeste geld kan verdienen." Van de Velde heeft de laat ste weken ook onderhandeld met de Italiaanse ploegen Bianchi en Sammontana. „Ik heb eens geluisterd wat ze te zeggen hebben, maar hun aan bod vind ik niet zo interessant dan dat van Metauromobili", aldus Van de Velde. In Romandië hebben Van de Velde en Post enkele keren ge sproken over verlenging van hun overeenkomst. „Ik vind het een moeilijke beslissing", zei Van de Velde, „ik moet er nog eens goed over nadenken en de voor- en nadelen afwe gen." In Namen confereerde in tussen gisteren Robert Mar- laire, de grote man achter de ploeg Euro-Shop-Splendor met zijn ploegleider Berten de Kimpe. Het gesprek ging over de afronding van de nieuwe ploeg rond Jan Raas. De komst van Lomme Driessens als tweede ploegleider lijkt nu vrijwel van de baan te zijn, omdat De Kimpe zich daar fel tegen vertzet heeft. Vandaag heeft Jan Raas een mogelijk afsluitend gesprek met Berten de Kimpe. Inmiddels is het zeker dat Leo van Vliet Jan Raas naar zijn nieuwe sponsor volgt. De winnaar van Gent-Wevelg- hem en de etappekoers, 'Vier daagse van Duinkerken', is er van overtuigd dat hij die suc cessen voortal dankt aan Jan Raas, die Van Vliet op de be slissende momenten vooruit stuurde en vervolgens diens vlucht verdedigde. De in Oudenbosch wonende West lander gelooft dat hij zelf het kopmanschap voor de klassie kers in de formatie van Peter Posty niet kan dragen. Van daar dat hij het wiel van Jan Raas koos en eveneens ver trekt bij Post. DEN HAAG (ANP) - In lotto 18 van de afgelopen week was nie mand zo gelukkig alle getallen juist te gokken. De twee win naars van de tweede prijs krijgen ieder 150.000 gulden. Buiten het cijferspel - waarin twee winnaars ieder honderdduizend gulden ontvangen - en de tweede prijs in de lotto, viel het groot ste geldbedrag in de toto. De elf winnaars houden elk bruto ruim 5650 gulden over aan hun twaalf goede voorspellingen van de op het totoformulier 18 voorgekomen voetbalwedstrijden. De uitslagen zijn: Lotto 18: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 2 winnaars, die eik bruto 150.000,00 ontvangen, 3e prijs: 78 winnaars, die elk bruto ƒ4.960,40 ont vangen, 4e prijs: 5064 winnaars, die elk 76,40 ontvangen, 5e prijs: 89.115 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Toto 18: le prijs: 11 winnaars, die elk bruto 5.650,10 ontvangen, 2e prijs: 257 winnaars, die elk 106,60 ontvangen, 3e prijs: 3353 winnaars, die elk 20,40 ontvangen. Toto-gelijk 18: le prijs: 1 winnaar, die bruto 4.771,40 ontvangt, 2e prijs: 4 winnaars, die elk 198,80 ontvangen, 3e prijs: 53 winnaars, die elk 75,00 ontvangen, 4e prijs: 775 winnaars, die elk 8,20 ontvangen. Cijferspel 18: le prijs: (6 cijfers goed): 2 winnaars, 2e prijs: (5 cijfers goed): 4 winnaars, 3e prijs: (4 cijfers goed): 19 winnaars, 4e prijs: (3 cijfers goed): 258 winnaars, 5e prijs: (2 cijfers goed): 2.562 winnaars. Van ome sportredactie GENT - Gerrie Knetemann zal binnenkort het contract van de nieuwe sponsor dat Peter Post hem voorlegt, absoluut zeker te kenen. „Buiten dat er geen enkele ploeg belangstelling heeft voor een coureur in de lappenmand, zie ik geen redenen om, zo als Jan Raas, op te stappen". Knetemann kondigde gisteren van uit het Akademisch Ziekenhuis in Gent zijn terugkeer op de ra cefiets aan. „Zo afscheid nemen vind ik niets. Liever probeer ik het nog een half jaar. Als het niet meer gaat, kan ik er altijd nog mee ophouden". Een positief bericht uit het kamp van de Raleigh-ploeg, die een gevoelige klap te verwerken kreeg door het aanstaande ver trek van Jan Raas. Knetemann geneest voorspoedig van zijn verwondingen, overgehouden aan die afschuwelijke valpartij op 24 maart in 'Dwars door België' op 24 maart. De doktoren in het Vlaamse ziekenhuis plaatsten schroeven, bouten en moeren in de gebroken en gebarsten botten van het rechterbeen en hebben inmiddels ook het gevoel teruggebracht in de rechterringvinger. Alleen de pink is nog gevoelloos. „Maar ook dat komt wel weer goed", riep Nederlands populairste wielrenner optimistisch uit. Knetemann is vijftien jaar wielrenner, waarvan tien als be roeps. Bij een zware valpartij kreeg hij zijn populariteit, waar hij al die tijd aan werkte, over zich heen. Toen hij voor het eerst een weekend naar huis mocht, zag de straat in Huybergen zwart van de mensen. Knetemann zei wel te begrijpen dat Raas opstapt. „In de koers vormden we altijd een hecht blok. Er was natuurlijk wel eens wat. Raas heeft de voorvallen onoverkomelijker opgevat dan Post, denk ik. Omstanders hadden dat kennelijk eerder in de ga ten dan onze ploegleider. Het nieuws was te vergelijken met de ontdekking van een man dat zijn vrouw vreemd gaat. We zullen als ploeg moeten proberen zonder Raas en Priem verder te gaan. Het zal een groot gemis zijn als Raas er niet meer bij is. De ploeg moet echter ook zonder hem kunnen. We moeten gewoon probe ren tevreden te zijn met wat minder overwinningen. Voor ons is het beroerd dat Raas weggaat. Voor de Nederlandse wielersport maakt het niets uit. Raas blijft Nederlander, al rijdt hij voor een Russische ploeg". (ADVERTENTIE) B 2451 - Lichtaart (België) bij Turnhout tel. 09-32-14/55.78.11

de Stem | 1983 | | pagina 19