DF! fiTEM_S£m£ Per jaar 10 procent meer zaalvoetballers Sterk seizoen Moirés-formaties Voorzitter van KNWU-Zeeland Walter van Acker: VERDIE Dubbele topprestatie "DINSDAG 10 ME11983 TJ DINSDAG 10 MEI 1i Zesde plaats jeugd HWP Van onze sportmedewerker 1 AXEL - Het zaalvoetbal is B in de ruim tien jaar dat het bestaat als een raket om- hoog geschoten. Tien keer 3 zoveel zaalvoetballers als er 1 in 1972 bij de KNVB waren S aangesloten, speelden hun partij voetbal in 1981 in de S sporthallen. Een ontwikke- ling die het van de onderste plaats in de rij van specifie- 2 ke binnensporten naar de tweede plaats van deze 2 ranglijst bracht. Ondanks 2 deze stijging van tien pro- E cent per jaar, is de verwach- B ting bij de KNVB dat het 1 stijgingspercentage in de eerstkomende tijd 15 pro- cent zal bedragen. De KNVB afdeling Zeeland 2 houdt het op 10 procent. E Conclusies die staan te lezen E in de conceptnota die de E naam „honderd hallenplan KNVB" meekreeg. H Bij de groei-explosiviteit van het zaalvoetbal bleef de E bouw van sporthallen wat achterwege. In dezelfde pe- riode steeg het aantal be- 2 schikbare sporthallen van 200 naar 600. Het aantal vol leybalspelers dat de KNVB- voetballers nog overtreft - in 1981 148.988 - steeg in de zelfde periode met de factor 3. Over de groei van het ten nis wordt in de nota niet ge rept. DJt wordt mogelijk veroorzaakt door het feit dat er veelal in specifieke tennishallen wordt gespeeld waardoor het aantal be schikbare uren van de sporthallen niet in het ge ding komt. Beschikbare uren, die wat de vraag be treft in aantal bij lange niet voldoende zijn om in de be hoefte te voorzien. Opvallend is de conclusie die naar voren komt na een onderzoek van de KNVB- afdelingen. Hieruit bleek zonneklaar dat het zoge naamde „wilde" voetbal - het niet bij de KNVB aange sloten voetbal - in aantal uren en aantal spelers beter af was dan het KNVB-zaal- voetbal. In Zeeland is dit niet het geval. Hier is het KNVB-zaalvoetbal vier keer zo groot als het wilde voetbal. Landelijk gezien is het wilde voetbal omstreeks twee keer zo groot als het KNVB-zaalvoetbal. Mo menteel zijn er in totaal om streeks de 250.000 tot 300.000 zalvoetballers. Een aantal dat gezien de verwachtin gen nog zal stijgen. Een half miljoen zaal voetballers zullen binnen afzienbare tijd dan in de sporthallen hun partijtjes spelen. Factoren die deze groei moeten stimuleren zijn, zo staat in de concept- eindnota werkgroep accom- modatiebeleid zaalvoetbal te lezen, het bevorderen van het jeugdvoetbal in de zaal en het zaalvoetbal voor da mes. Met name met het laat ste vervult de HuZaVo in Hulst een voortrekkersrol. Daar draait de competitie voor dames al twee jaar. Andere factoren die de groei in het zaalvoetbal moeten stimuleren zijn: het bouwen van meer goedko pere accommodaties, het eventueel „ombouwen" van leegkomende bedrijfsruim tes (De Vlaanderen in Sas van Gent is daar een voor beeld van) en het gaan smenwerken van voetbal clubs en andere sportvere nigingen om te komen tot het bouwen, beheren en ex ploiteren van sportaccom modaties. Op sportief gebied zouden maatregelen als erkenning van het zaalvoetbal door de UEFA en FIFA, het organi seren van Europese en we reldkampioenschappen voor deze tak van voetbalsport en het komen tot meer interre gionale en landelijke com petities, het aantal deelne mers kunen doen toenemen. Onder het moto „zaalvoet bal gaat altijd door" en e „zaalvoetbal kent geen har- 2 de tackels" moet de oude 2 garde veldvoetballers wor- 2 den gestrikt voor het zaal- voetbal. Overigens is het eveneens 3 opvallend dat het aantal S veldvoetballers dat tevens g in de zaal wil spelen, groeit, e De groei in deze groep is e niet meer zo groot als in de E beginfase. Oorzaak hiervan E kan zijn het verbod dat nog 2 vaak geldt voor selectiespe- 3 Iers om in de zaal te spelen. 3 Een groot deel van de veld- voetballers dat bij de KNVB is aangesloten, speelt even- g eens in de zaal. In het KNVB-zaalvoet- E balbestand komen zij echter E niet voor omdat zij uitko- 3 men in „wilde" competities. 3 Het zijn juist deze zoge- 3 naamde „wilde" voetballers 1 die een „doorn" in het oog zijn van de KNVB. Want het is dat fenomeen dat de KNVB in ledenaanatal dui- E delijk een stuk omhoog kan 1 brengen. En dat is aantrek- 5 kelijk. Ook dat valt te con- j| cluderen uit de bijlage van het KNVB-lijfblad Voetbal Totaal. ^iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiüiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii; „Conflicten voorkomen" door Rinus Verberkmoes KOEWACHT - „De be langrijkste taak die voor lopig ligt te wachten is het imago van de wieler sport in Zeeland weer wat zien op te vijzelen. Of we daarin zullen slagen, zal mede afhangen van het krediet dat we krij gen om tot goed functio neren te kunnen komen. Want we zijn er uiteinde lijk niet om conflicten op te lossen, maar om ze te voorkomen.'En daarvoor ontbreekt momenteel het inzicht nog", aldus Wal ter van Acker, voorzitter van het KNWU-district Zeeland en daarmee te vens leider van de nieuwe club bestuurders die het roer in handen heeft ge nomen. Dat Koewachtenaar Van Acker voorzitter van de KNWU in Zeeland zou wor den, had waarschijnlijk enke le maanden gelegen niemand verwacht. Hijzelf ook niet, te meer omdat hij meer ambities had om de functie van dis- trictssportcommissielid van Evertse over te nemen. Vreemd genoeg werd hij toen als „totaal ongeschikt" door Evertse aan de kant gescho ven. Deze uitlating werd de toenmalige DSL niet in dank afgenomen, maar ook Van Ac ker kwam voor deze functie niet meer aan de bak. Over deze affaire zegt Van Acker: „Die uitlatingen waren dacht ik niet terecht, maar iedereen mag zijn mening hebben. Persoonlijk vind ik het nog jammer dat ik de DSL-functie ben misgelopen, maar tevens ben ik er van overtuigd dat men met Arjaan de Schipper zonder meer een goede keus heeft gemaakt. Toch ben ik tevreden met mijn keuze als voorziter van het district, al heeft het me wel verbaasd dat ik unaniem ben gekozen. Gezien de geleverde kritiek engiszins verba zingwekkend. Maar ja, zo gaat dat nu eenmaal in de sport. Tenslotte kent iedere bond zwarte bladzijden". Het zijn deze zwarte plek ken in de Zeeuwse wielersport die Van Acker weg wil wer ken. Passend in het harmonie model, is hij niet bepaald iemand die graag conflicten oproept. Het is daarom dat hij nog geen concreet plan op tafel kan leggen over het reilen en zeilen in de toekomst. Van Ac ker: „Als nieuw bestuur moe ten we eerst de zaken eens op een rij gaan zetten en dan be kijken hoe we er voor staan. Pas als we ons een goed beeld gevormd hebben, gaan we het beleid uitstippelen. Daarbij wil ik echter wel stellen dat we meer contacten met de clubs, jury's en wielerocmité's zullen onderhouden dan voor heen het geval was". Een voordeel dat het nieuwe bestuur heeft, is de recht streekse lijn naar het KNWU- hoofdkantoor in Woerden. Van Acker komt daar regel matig als lid van de commissie jeugd- én nieuwelingenzaken terwijl De Schipper daar zit ting heeft in de sportcommis- sie. Daarbij heeft men vanuit Woerden laten weten meer contact met de districten te gaan onderhouden door meer dere malen bijeen te komen. Dit laatst eoverigens op aan drang van Ad 't Gilde, voorzit ter van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. Het geschil dat het district Zeeland van de KNWU in stukken deed vallen, lijkt ver ten einde te zijn. De derde Zeeuwse wielervereniging kreeg zijn erkenning terwijl er .binnenkort een definitieve uitspraak over de „ruzie" tus sen de wielervereniging Theo Middelkamp en de WV Zee land verwacht kan worden. Van Acker speelde in deze af faire eveneens een actieve rol. Hij was het die er mede voor zorgde dat het drietal rennerj- tes dat geschorst werd door de WV Theo Middelkamp toch weer kon gaan fietsen. Van Acker hierover: „Ik ge loof dat we daar goed aan ge daan hebbem. Door deze ren- nertjes onder te brengen bij een club buiten Zeeland, is er een rustpauze ontstaan die be nut is om de zaken op te los sen. Ondanks dat er dan nog wel een uitspraak gedaan moet worden, fietst het be wuste trio weer heerlijk mee in Zeeland. En, wat nog beter is, alles loopt weer op rolletjes. Mijn standpunt is altijd ge weest, laat de jongetjes fietsen en laat die niet de dupe wor den van een conflict tussen ouders. Toch hoop ik dat dat Walter van Acker uit Koewacht, de nieuwe voorzitter van het district Zeeland van de KNWU. - foro archief de stem probleem de wereld uit is en dat we daar niet onieuw mee geconfronteerd worden. Trou wens daar reken ik op, zo opti mistisch ben ik wel. Laat ons de oude koeien niet meer uit de sloot halen, maar met een schone lei beginnen. Dan pas kunnen we de belangen van de wielersport werkelijk beharti gen. En dat is nu net wat we willen". Tafeltennisvereniging in Hulst Van onze tafeltennismedewerker HULST - De tafeltennis sport in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft sinds enkele weken een afsplit sing die afkomstig is uit de Graauwse vereniging St.-Aloysius, waarbij een aantal in Hulst woonach tige St.-Aloysius-spelers de oprichting heeft be vorderd van de nieuwe vereniging „Reynaert". Al veel eerder, al voor de start van de voorjaars competitie had dit idee zich bij een aantal be stuursleden en spelers van de Graauwse vereni ging geopenbaard. Dat idee was geboren uit het feit dat het merendeel van de leden van St.- Aloysius in Hulst woont en inmiddels had begre pen, dat er met name in de Reynaert-stad veel animo bestond voor deze sport. De noodzaak daarvoor naar Graauw te moeten, weerhield vele geïnteresseerden van deze sportactiviteiten, want zij za gen het pendelen tussen Graauw en Hulst niet zo zit ten. Op een in januari gehou den ledenvergadering kwam zelfs een voorstel in stemming om geheel St.-Aloysius maar oyer te hevelen naar Hulst, maar daar werd door een aan tal getrouwen via deze stem ming een stokje voor gestoken. Sinds enkele weken namen echter, ondanks deze stem ming, enkelen dan maar zelf het initiatief. Zij huurden een deel van de sporthal Den Dul- laert en begonnen op de vrij dagavonden te spelen. „Dat het initiatief in Hulst aan is geslagen, mag blijken uit het aantal aanmeldingen van nieuwe leden", merkt gen vergenoegde Bennie Schuren op, die in de nieuwe vereni ging Reynaert de functie van secretaris en wedstrijdleider gaat vervullen. „Al ruim 100 mensen hebben zich bij ons in laten schrijven waarbij vooral ook veel mensen zijn die louter recratief willen gaan spelen. Bovendien hebben we al een groot aantal jeugdleden opge nomen, terwijl er zelfs een aantal Belgen beangstellend is". Op 7 april vond een officiële oprichtingsvergadering plaats en daarin werd een voltallig bestuur gekozen. Naast secretaris Schuren, die zijn woonadres aan de Oude Polderstraat 31 in Hulst en zijn telefoonnummer 01140- 16009 openstelt voor verdere aanmeldingen, heeft Johan Braet de voorzittershamer ter hand genomen. Johan Braet heeft, voordat hij in Hulst kwam wonen al een aantal Zeeuwse verenigingen versle ten in zijn Walcherse tijd, waarbij hij lid was van PZEM Middelburg, 't Zand en Wes- terzicht. Als coach begeleidde hij enkele jaren geleden nog het St.-Aloysius-damestrio in de ereklas. Johan Braet gaat voorlopig ook als trainer fungeren en hij heeft in zijn bestuur boven dien de medewerking van Paul Coolsen (penningmees ter), Henk Wolfelaar (club blad), Fred Portier (jeugdtrai ner), Rinus Westerweele en Marieet de Roos als leden van het bestuur. Met de 12 tafels die Den Dullaert elke vrijdagavond ter beschikking stelt, is men dus begonnen en men hoopt, ge zien de stormachtige leden- aanwas, in de toekomst spoe dig over meer speelavonden te kunnen beschikken. „We gaan uiteraard ook met wat teams aan de competitie meedoen", aldus Schuren, die overigens wat aan de voorzichtige kant blijft. „Maar we moeten niet ineens teveel hooi op onze vork nemen". Voorzitter Eddie Tieleman van het Graauwse St.-Aloy- sius is uiteraard niet gelukkig met het ledenverlies waarmee zijn vereniging is geconfron teerd. ,;We voelden de afsplit sing natuurlijk al lang aanko men, maar we kunnen nu een maal in onze huidige speelzaal niet al te veel recreanten ber gen". De zelf in .Hulst woon achtige Tieleman blijft in ieder geaval zijn oude vereni ging trouw. Dat blijkt ook voor het merendeel van de competitiespelers, die de eer ste twee teams van St.-Aloy- Johan Braet, ex-coach van het St.-Aloysius-damestrio dat nog in de ereklas heeft gespeeld heeft de voorzitterhamers ter hand genomen bij de nieuwe Hulsterse tafeltennisvereniging Reynaert. - foto archief de stem sius vormen. „De meesten die kwalitatief op wedstrijdni- weggingen, speelden bij ons in veau is dat geen verlies. Maar de vierde en vijfde klas, dus minder leden betekent ook minder inkomsten en daar zullen we toch iets aan moeten doen". Morres-coach Jo Everaert: „Promotie van zowel de dames als de heren is propaganda voor de volleybalsport in Zeeland". - foto archief de stem HULST - Enkele weken geleden zorgden de Morres-dames voor een grandioze afsluiting van het volleybalseizoen op landelijk niveau. Een Zeeuwsch-Vlaamse ploeg op eerste divisie niveau, een uniek gebeuren. Jo Everaert heeft samen met het dames- en herenteam van Mor- res gezorgd voor een zeldzame gebeurtenis in de Zeeuwse volleybalgeschiedenis. Een terugblik op het afgelopen seizoen. „Voor het seizoen had den we voor de heren min of meer al op een titel gerekend", zegt de dolgelukkige coach. „Voor de dames verwachtten wij een moeilijk tweede sei zoen in die zware tweede divisie". Toch bleef de aanpak van de Hulsterse trainer niet zonder succes. De heren moesten al vrij snel na het begin van de competitie samen met WC 2 uit Vught uit gaan maken wie de langste adem had. In de voorbereiding had de Morres—ploeg al meerdere malen tweede divisionisten verslagen. „Het herenteam speelt compleet volleybal", vervolgt Everaert. „Eigenlijk was Morres te goed voor de derde divisie. Soms vergat het echter wel eens voluit te spelen, maar dat werd op tijd hersteld". „Evenals vorig seizoen viel er een kleine terugval te bespeuren. Everaert: „Vooral door een mindere concentratie vielen de heren iets terug. Zelf je concurrent achtervolgen, is gemakkelijker dan achtervolgd worden". De herenselectie zal zoals het er momenteel uitziet geen wijzigingen ondergaan. In het afgelopen seizoen heeft het duidelijk bewezen, over de meeste kracht te beschikken en duidelijk de beste te zijn. De gemiddelde leeftijd ligt om en bij de twintig jaar. Een hoopvolle toekomst? Everaert: „Als ze de stijgende lijn kunnen voortzetten kunnen ze misschien ook in de tweede divisie hoge ogen gooien. Een volleyballer met talent die blijft doorgaan, is rond zijn 27e op volle kracht. We moeten het echter jaar voor jaar bekijken". De prestatie van de Hulsterse heren was goed. Toch staat deze een beetje in de schaduw van de promotie van het damesteam naar de eerste divisie. Artemis, de naaste cncurrent werd overduidelij k terug gewezen met 3-0. Jo Everaert: „In het begin van de competitie maakten we bijna geen fouten, ter wijl de andere ploegen fout op fout stapelden. Per onge luk kwamen we aan de lei ding, zelfs royaal, maar we bleven vrijuit spelen, on danks het feit, dat we met elf zware en gelijke tegen standers kregen te maken". Toch bleef het goed gaan. „Als de dames iedere wed strijd gemotiveerd zouden zijn geweest, was er niets aan de hand geweest. Af en toe werd dat wel eens ver geten, maar op de belang rijke momenten van die motivatie er in ieder geval wel". Het is voor de eerste maal dat een Zeeuwsch-Vlaamse ploeg in de eerste divisie speelt. „Voor Zeeland is het accent verlegd naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij onze vereniging draait het geweldig. We hebben ook nog veel volleyballers over van vijfjaar geleden. Toch zijn deze resultaten positief voor Zeeland", vervolgt Everaert. Een dergelijk grandioos seizoen is vrijwel uniek. Meerdere malen is reeds over de Morres-school en de Everaert-aanpak gepraat en geschreven. Is dit nu toeval of bezit de enorm fanatieke Hulsterse coach toch aparte kwaliteiten? Everaert: „Dat is moeilijk van jezelf te zeggen. Ik geloof wel in wat ik doe. We moeten bijvoorbeeld altijd vrijdagavond trainen. Dat is j| een handiacp. We proberen zoveel mogelijk de fouten weg te werken. We trainen heel speels en veel mini- volleybal. Veel teams hebben bepaalde spelpatronen. Als je daar doorheen prikt is het team verslagen", zegt de Hulsterse leraar. „Wij spelen man-to-man-1 volleybal. De persoonlijke duels worden uitgevochten" En tenslotte zegt hij (of is het een advies voor andere volleyballers): „Onze techniek is niet altijd de mooiste, behalve die van de heren. Het gaat voroal om de beweeglijkheid. Vooral je voeten moeten erg goed staan". Voor Morres staan er de komende weken toch nog enkele feestelijke activiteiten op het programma. Zaterdag 4 juN houdt het een groot internationaal volleybaltoernooi. Voorde Hulstenaren kan het volleybalseizoen 1982-1983 met gouden inkt in de geschiedenis worden geschreven. Van onze TERNEUZEN - In de vie pide tegen elkaar gelijk. Di actie. Bij de heren won Ra tweede klas bleek het al g Aeolus. Goes speelde tege won verdiend. Heren tweede klas: OLYM strijd van Olympia. Een w; Olympia. Voor rust werd scoorde echter nog voor c Olympia uit naar 2-1 dooi Verfeem en Arjen de Leeuv Olympia. In de slotfase ma verdediging van Olympia k Heren derde klas: MIDDE eerste helft. Rust 0-0. In de Belg Van on ZAAMSLAG - „De ins lijk. We kunnen zoveel krijgen als we willen, hun medewerking toegt ste troeven van die boi komen", zegt Paul Lion de Badts en Marilène missie rond het interna de Vliegende Holland^ (Hemelvaartsdag) word de vierde maal verreden Plaats van handeling is o nieuw het bekende ruite sportterrein van Rob Picav aan de Kamperseweg Zaamslag. De organiseren! vereniging, de Landelijke Ri vereniging en Ponyclub Lu tor et Emergo, heeft zich nu verzekerd van enkele klinken de namen uit de Belgische nationale ruitersportwereli Paul Lion: „Zo zijn we er n ker van dat in Zaamslag J< han Lensen van de partij i Dat is een internationale rui ter, die deel heeft uitgemaal van de Belgische jeugdéquip* Hij heeft de nodige ervarin opgedaan in international concoursen in Oostenrijl West-Duitsland en Engelan en zal ook in Zaamsalg hog ogen gooien. Voorts komt Willy Hof mans, die onlangs nog heel geschitterd in Jumping Ant werpen en die nog niet zo lani geleden de Grote "Prijs vai Luik op zijn naam heeft ge schreven. En niet te vergetei Van onze schaakmedewerker STROE - Het B-jeugdteam van de schaakvereniging Het Witte Paard uit Sas Gent is ei zaterdag tijdens de finale van het Nederlands jeugdteam- kampioenschap niet in ge slaagd bovenaan de lijst te eindigen. De Sassenaren moesten genoegen nemen met een zesde plaats. Het C-team van de schaakvereniging Mid delburg werd tweede met drie punten achterstand op win naar Leiden. Het was in de finale voor de "-teams een regelrechte nek- aan-nek-race. Een partij winst of verlies kon een eerste een laatste plaats beteke- en. Zo liepen de resultaten met veel uiteen. Een belangrijke partij was het duel van Noud Marquinie tegen Stronkhorst. Had Mar quinie die partij gewonnen dan waren alle ploegen gelijk geëindigd met 2% punt. HWP zou dan overwinnaar gewor den zijn door het beste resul taat op de eerste drie borden, maar Marquinie startte ook deze keer langzaam, hetgeen de Sassenaar tegen het einde 'n een geweldige tijdnood acht. Hoewel Marquinie een goede snelschaker is, was dat deze keer niet in zijn voordeel. vlag viel en het lot van hWP was bezegeld. ti Mate de Waal won regelma- j® Van Esschert uit Apel- fiv?rn' Martin van Kampen rceerde een knappe remise ven de sterke Erik van Hoe- en uit Wassenaar. Mamix "eman verloor regelmatig jU1 Oskam uit Hardenberg. J~Yan Dorsselaer stond vrij v a', met een loper in zijn twdeei. Een vol punt zat er verfr in' maar in het eindspel "oor Van Dorsselaer in een L„ack-°ut" een toren. Opge- h-? van de HWP-speler was St„ resultaat. Na de finale in atroe reikte de heer Wille, vetter van de Koninklijke Drn r Schaak Bond de ied tut- Bovendien kreeg ere deelnemer aan de finale „.^ohaakbord met stukken. SMB 314, ASV 214, Waw re 2Vi> Apeldoorn 214, assenaar 214HWP 114 punt.

de Stem | 1983 | | pagina 8