amens Ambtenaar nog steeds [onkreukbaar99 ACTIE TOT BEHOUD 'KINDERTELEFOON' MEERDERHEID KAMER STEUNT SMIT-KROES: Advocaten massaal de straat op voor behoud gratis rechtshulp Rechtbank wacht niet op getuigen Meerderheid GS wil loyaal meewerken aan Iregeringsbeslissing BOOT VOOR OPSTEL OVER BOS )esre|yd PROCES ALBERT T. T5- BINNENLAND el weinig te raden ONDEN BOOS OP VONHOFF I den HAAG - De ambtena ren zijn boos op ambtenaar Vonhoff. Zij vinden het een I kwalijke zaak, dat de com- I missaris van de koningin in Groningen gevaar van cor- I niptie in ambtelijke kringen Let toenemen. I In elke gemeenschap vind je I corrupte mensen, ook bij [ambtenaren. Maar zij vor- |men een te verwaarlozen I minderheid. In z'n algem- I eenheid dekt de uitlating [van Vonhoff de waarheid niet. De Nederlandse ambte- I naar verdient nog steeds de naam onkreukbaar." KRUISRAKETTEN IN DE PEEL? [Weer drie [Eindhovense [ambtenaren aangehouden I eindhoven - De Eindho- Het Beterschap: Patiënten meer thuis verplegen DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en VVD) blijft voorlopig de door de minister van Verkeer en Waterstaat (Smit- Kroes) aangekondigde tariefsverhoging van het openbaar vervoer steunen. Schrik NASLEEP RAMP PRINSENDAM Kapitein kan niet in hoger beroep tegen schorsing Horeca-cao nlNSPAG 10 ME11983 J22. PAGINA 3 et recht van de gelovigen s dekmantel had gebruikt n systematisch, monde- ng en schriftelijk, de staat i het sociale stelsel te be steren, aldus het persbu- au Tass. De arrestatie en :roordelin van Svarinskas mogelijk een vergelding yyr de benoeming in ja- uari van de Litouwse bis hop JULUANS VAIVODS tot i rdinaal. W/V WILLIAMS is naar in La illa in Californië op 80- rige leeftijd overleden, z in Engeland geboren Imacteur speelde een hal- eeuw lang op film en \k op toneel de flegmatie- brit met 'stiff upper lip', .or, bolhoed, opgerolde iraplu en de Times. Zo as hij in 'Dial M for Mur- •r' met GRACE KELLY en RAY 'LLAND, inspecteur Hub- trd die op het einde 'de eutel in de hand houdt', ihn Williams speelde in 146 professor Higgins in toneelstuk Pygmalion in Shaw, later verfilmd s My Fair Lady. •n de installatiekosten en de oopkosten die in de toekomst emaakt moeten worden. lavo iavo kreeg met handelskennis een vrij grote hoeveelheid ;erk te verzetten. Toch waren kandidaten, wat mavo-D etreft, redelijk op tijd klaar. )e stof was dan ook niet echt loeilijk als men in de loop an het schooljaar heeft opge- et. Aan de orde waren onder ndere de geijkte problemen, oals het afsluiten van een ver ekering. Maar juist daar gaat iet vaak mis, omdat men alle ledragen (het verzekerde WA- edrag, premie en bonus) bij Ikaar optelt. Op die wijze omt men op een autokosten- ierzekering van boven de twee ailjoen gulden uit. Een onge woon kostbare zaak. Mavo-C had een minder ge makkelijke start met handels- ennis II, omdat de eerste de este opgave een statistiek be- rof en daar hebben de meeste andidaten een hekel aan. lij het lbo hadden leao (lager conomisch en administratief nderwijs) en Imo (lager mid- enstands onderwijs) handels- ennis I. Dit examen bestond .it de onderdelen: organisatie an handel en handelsverkeer n rechts- en wetskennis. Van e kandidaten werd behoorlijk nat kennis en inzicht ge raagd. Ze vonden het dan ook link en pittig werk. Bij het eerste onderdeel .wamen onder andere zaken an de orde als betalingsver- eer (bank en giro), organisa- ies en instellingen (SER, CBS n Kamers van Koophandel) n betalings- en leverings voorwaarden. Bij rechts- en oetskennis ging het om zaken Is trouwen onder huwelijkjse •oorwaarden, erfrecht, ar- leidsovereenkomsten en :inderbijslag. Het llo (lager landbouw on- lerwijs) had ook handelsken- tis, wat meer toegespitst op leze vorm van onderwijs. Er :wam onder andere een gede- ailleerd bedrijfswinst-over- icht aan de orde. De kandida- en hadden het daar een beetje noeilijk mee, maar vonden het xamen als geheel goed loen. Het Ito (lager technisch on- lerwijs) had gisteren open vragen over natuurkunde, y* >pgaven gingen over statten een vraag over een spring' jlank), hydrostatica (over ee naatcilinder met vloeistofh lerostatica, warmte en licht. Het werk was goed afge' Vonhoff echter acht de Abva-Kabo wijzer. „Ik ben zelf al jaren ambtenaar", zegt de commissaris. „Waar het mij om gaat, is het sig naleren van een mogelijk heid en het aangeven van een organisatievorm, waar in de mogelijkheid tot fout handelen wordt weggeno men." Het huidige organisatie systeem kan, aldus de com missaris, mensen in verlei ding brengen. Uit publica ties van de laatste tijd blijkt naar zijn mening, dat steeds meer ambtenaren over de schreef gaan: in Amster dam, Eindhoven, Rijnmond, enkele Limburgse dorpen bijvoorbeeld. De gevallen kunnen in de toekomst ge makkelijk toenemen. Mr. P. Cammaert, alge meen secretaris van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel: „Het aantal fraudezaken dat voor de rechter komt is bijna te verwaarlozen op het grote aantal ambtenaren. Ik ben niet bang dat het aantal fraudezaken in de toekomst zal toenemen." De heer Vonhoff ziet zijn uitlatingen eigenlijk als een reminder aan de regering. Die heeft van de commissie- Vonhoff een rapport gekre gen over herstructurering van het overheidsapparaat, maar de overheid lijkt niet van zins op korte termijn veranderingen in de struc turen aan te brengen. „Ik acht het mijn plicht de overheid nu en dan op haar verantwoordelijkheid te wijzen. De druk moet op de ketel blijven. Vanuit mijn werk in het verleden en mijn verantwoordelijkheid hou ik die druk erop, omdat de tekenen verontrustend zijn. Een toenemend aantal ambtenaren gaat over de schreef", aldus de heer Von hoff. Van een onzer verslaggevers De Abva-Kabo reageert Ifel: „Het is een smerige zaak I de Nederlandse ambtenaren Ivoor corrupt uit te maken. Commissaris Vonhoff is eenzelfde mening toegedaan, maar hij signaleert toch ge- varen: de ondoorzichtige en [oncontroleerbare structuur, [waarin de ambtenaar moet werken, brengt de man ge lmakkelijk in de verleiding. Een ambtenaar bevindt zich in een positie waarin bui- tenstaanders hem nodig hebben. Hij krijgt daardoor extra aandacht, speciale be- handeling. Daarin schuilt [gevaar. De grens van het toelaatbare kan worden overschreden, aldus Von- 1 hoff. Drs. F. Roefs, voorzitter van de Ambtenarencentrale, ziet de onkreukbaarheid van [de Nederlandse ambtenaar niet in gevaar gebracht. Die [eerlijkheid zit er zo geheid in, staat zo als een interna- tionaal voorbeeld bekend, [daarin komt niet zo snel [verandering. Door de uitlatingen van I Vonhoff voelen nu vele ambtenaren zich in hun eer [aangetast, meent de Abva- Kabo te weten. Mensen die vele jaren naar eer en gewe ren hebben gewerkt krijgen nu publiekelij k een schop. liliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiNimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminl Van een onzer verslaggevers [DEN BOSCH - Gedeputeerde Staten van Brabant hebben de Iminister van Defensie gevraagd ook overleg te plegen met de provincie eer de regering mogelijk een beslissing neemt over de plaatsing van kruisraketten. Het college is, op één lid na llTon Brugman, PvdA), van Lening, dat lagere overheden ■loyaal moeten meewerken met pn beslissing. Brugman [vindt, dat ze zich wel degelijk tegen de effectuering van zo'n Wissing mogen verzetten. Dat blijkt uit antwoorden [vense politie heeft weer drie [opzichters van de gemeente [Eindhoven aangehouden. De pannen die betrokken waren ["j de uitvoering van grond- [kerken en wegenbouwprojec- worden verdacht van het aannemen van steekpennin gen. v°rige week hield de politie [oie collega's van hen aan, [ineens verdacht van het [aannemen van steekpennin- |!ffl maar ook van valsheid in [«Schrifte en oplichting. Weer [tnrder had de politie dertien |®ibtenaren en een gepensio- dn ambtenaar aangehou- Ook zijn enkele buiten ftaanders aangehouden. temd op de kennis van de candidaten. Dat gold zowel d onderwerpen als het nive" laarvan. blokkade 'EEHONDERD ontslagen J Wtnemers van de RDM heb- gisterochtend twee en een uur lang de Waalhaven- E in Rotterdam geblok- etd. Met hun actie wilden de ■jPJM-ers bereiken, dat er op- |Juw een gesprek op gang J": over de oprichting van ^nieuwe répara tie-werf. De I 'ie had gigantische files tot TVolg, Wmerbajes Fvangenbewaarders t0e Bijlmerbajes in Amster- [J,1 Qjn gisteren een stipt- LJsactie begonnen uit pro-1 I logen de voorgenomen be togingen in het gevange nen. van GS op schriftelijke vragen die bijna 2 maanden geleden zijn ingediend door het PvdA- statenlid C.v.Erp over de mo gelijke plaatsing van kruisra ketten op de slapende vliegba sis De Peel. Op dit moment zijn GS niet bij de besluitvorming over eventuele plaatsing op De Peel of elders in Brabant betrok ken, schrijven ze, en ze weten ook niet of dat in de toekomst zal gebeuren. Ze verwijzen naar de brief van 16 maart van de minister aan IKV-secreta- ris M.Faber waarin staat dat de regering, na overleg met het parlement, over een locatie kan beslissen, maar dat dat nog niet is gebeurd en dat er ook nog geen sprake is van werkzaamheden aan enige ba sis. GS halen ook het antwoord van de minister aan op vragen van het Tweede Kamerlid Schutte, waarin hij heeft ge zegd, dat op een nog niet te be palen tijdstip informatie aan gemeentebesturen kan wor den gevraagd, voorafgaande aan het moment waarop de Tweede Kamer in kennis zal worden gesteld van de keuze van een locatie. GS vinden, dat de minister op eenzelfde ma nier met de provincies contact moet opnemen en hebben daar dan ook om gevraagd. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Het ministerie van WVC moet de subsidiëring van de vijftien kindertelefoons in Ne derland overnemen. Dat is kortweg de inhoud van een brief, die de stichting Kindertelefoon aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het NOS-jeugd- journaal van gisteren werd dat bekend gemaakt. Het experiment van de kindertelefoon is begon nen met startsubsidies van particulieren fondsen, later aangevuld met bijdragen van de overheid. Nu worden die startsubsidies in getrokken, waardoor dit instituut in het gedrang dreigt te komen. Van daar, dat de stichting, die er op wijst in in 1982 70.000 kinderen gebruik hebben gemaakt van de kindertelefoon (variërend van problemen met ver liefdheid tot klachten over mishandeling, incest en ongewenste zwangerschap) voorstelt, dat WVC - en later wellicht provincies - de subsidies overneemt. Aan die subsidiëring van een landelijk driejarig voortgezet experiment moeten wel voorwaarden worden verbonden, aldus de brief. Openbaar vervoer jaarlijks duurder MEVROUW Wermeskerken heeft de eerste prijs gewonnen in de prijsvraag „Geef in uw eigen woorden de betekenis van het Nederlandse bos aan". De prijsvraag, uitgeschreven door de Stichting Bos en Hout, werd gehouden in het kader van de Floriade en trok bijna tiendui zend deelnemers. Op kasteel Groeneveldt in Baarn, waar de stichting momenteel een exposi tie houdt, werd de prijs, een boot dus, uitgereikt door minister Braks (links) en de heer Kila van Bos en Hout. - F°T° ANP UTRECHT - De belangenver eniging voor verpleegkundi gen en verzorgenden Het Be terschap wil een ommekeer in het huidig ziekenhuissysteem bereiken. Het pleit ervoor dat verpleeging en verzorging door deskundigen zoveel mo gelijk thuis plaatsvinden. Dat is ook veel goedkoper. Het Be terschap zal hier vandaag op de Dag van de Verpleging tij dens een congres in Ede nader op ingaan. Volgens Het Beterschap breekt politiek Den Haag met de verzorgingsstaat. De zie kenhuizen vechten tegen de toenemende buren- en vrien denhulp en voor meer status en invloed. Verpleegkundigen blijven niet achter door vooral hun medisch-technische rol te verstevigen. Daardoor ver vreemden zij van de patiënt en maken zij zichzelf langzaam maar zeker overbodig, omdat hun taken steeds gemakkelij ker door anderen overgeno men kunnen worden. Verpleegkundigen moeten zich meer gaan toeleggen op een intensieve relatie. Dat kan het beste gebeuren in de eigen omgeving van die patiënt, al dus de vereniging. Zij wil dat het ziekenhuis in de toekomst niet langer opgebouwd zal zijn rond medisch specialisten, maar opgebouwd wordt naar een meer open zorgniveau. Pa tiënten moeten dan alleen nog samengebracht worden naar gelang de zorg die zij nodig hebben en niet op basis van hun kwaal. Zoals bekend betekent dit een jaarlijkse prijsverho ging van de strippenkaart met 10 procent tot 1987. Een treinkaartje moet jaarlijks drie procent in prijs stij gen. De verhoging houdt in dat in 1987 ongeveer ƒ.12. betaald moet worden voor een strip penkaart die, na procentprijs verhoging van afgelopen okto ber, nu ƒ.7,10. kost. De CDA- fractie (Hennekam) en de VVD (Jorritsma) lieten wel doorschemeren dat als de re sultaten van de verhogingen gunstig blijken uit te vallen de minsiter 'wellicht' een minder snelle prijsstijging in de ko mendejaren moet bekijken. De minister liet daarop we ten dat zij bereid is van jaar tot jaar te bekijken of de voor genomen prijsverhoging 'aan gepast' moet worden. Dat is gebleken tijdens een vergadering van de Vaste Commissie van Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer. Tijdens die vergade ring schaarde de CDA-fractie zich bij monde van woord voerder Henmekam zich dui delijk achter de plannen van WD-minister Smit-Kroes, die nauwelijks van plan bleek de inmiddels in werking ge treden prijsverhoging onge daan te maken. „De kwaliteit van het open baar vervoer in Nederland kan alleen in stand worden gehouden als een prijsstijging doorgezet wordt," zei de be windsvrouw. Het felst bleef de PVDA- fractie zich verweren tegen het tarievenplan. Woorvoer- der Castricum: „Van een eer lijke verdeling van vervoer in geen sprake meer. De laagst betaalden worden de dupe. De uitwerking van de tariefvoor- stellen voor het stedelijk open baar vervoer zijn desastreus. Vervoerskosten van diverse huishoudens zullen drama tisch stijgen," aldus Castri cum. De PVDA-fractie deed nog een vertwijfelde poging de bewindsvrouw van haar plan nen af te brengen: van de voorgenomen stijging van de benzine-accijns van tien cent, zou twee cent gebruikt moeten worden voor de verlichting van de tekorten op het ope naar vervoer. Smit-Kroes is hier niet toe bereid. Tegen het tarievenplan ble ven ook de fracties van D'66, PSP, PPR, CPN, Van een oneer verslaggevers UTRECHT - „Het zou in de toekomst wel eens zó kun nen worden dat, als je in moeilijkheden komt, het zaak is dat in de eerste helft van het jaar te doen, vóór de gratis rechtsbijstand op is. En omgekeerd zit het er dan in dat oktober inplaats van slachtmaand öntslagmaand wordt: schop je mensen er dan uit, dan is er grote kans dat ze geen advocaat meer krijgen om zich tegen het ontslag te kunnen verzet ten..." Dit is, volgens mr. D.A. van der Stelt een van de mo gelijke cynische consequen ties van de machtigingswet, waarover de Tweede Kamer deze week praat. De advoca ten hebben al in alle toon aarden laten weten dat ze het er zéér mee oneens zijn, maar ze zetten hun houding vandaag nog eens extra kracht bij door in Utrecht massaal te gaan protesteren. „Uniek", zegt Van der Stelt namens de Nederland se Orde van Advocaten. „In het verleden hebben wel eens groepen advocaten ge protesteerd, maar zo'n mas sale demonstratie is er nog nooit geweest. Waaruit dan mag blijken, dat een groep die niet zo gauw boos wordt, nu echt razend is." Oorzaak van die woede is de vorm waarin justitie de (noodzakelijke) bezuiniging wil gieten. Ten eerste zal er van iedereen - ook de niet draagkrachtigen - een eigen bijdrage worden gevraagd. Bovendien wil de minister zich laten machtigen zelf te mogen bepalen tot welke grens rechtshulp gratis kan worden verleend aan men sen die zelf het geld niet hebben. De minister kan op twee gebieden beperken. Hij kan bepalen dat bepaalde rechtsgebieden niet langer voor gratis hulp in aanmer king komen, en hij kan per WPSflQ arrondissement een maxi- 3 mum aantal gratis 'toevoe gingen' vaststellen. teerbaar. En bovendien kan de mi nister gebieden simpelweg uitsluiten. Hij kan zeggen 'wie tegen de overheid pro cedeert krijgt geen gratis rechtshulp meer' - of hij kan alle zaken uitsluiten waarbij sprake is van drankgebruik in het verkeer. Of zelfs alle zaken waarbij, pak weg, hoofddeksels een rol spelen. Nou kun je wel zeggen 'die minister is natuurlijk niet gek' - maar het gaat om het principe. Je kunt eenvoudig niemand deze verwerpelijke mogelijkheden in handen geven." Van der Stelt: „Als je daarover doordenkt schrik je je rot. Als de minister zo'n maximum gaat hanteren loop je de kans dat je als weinig draagkrachtige aan het eind van het jaar géén hulp krijgt, terwijl je een paar maanden eerder wél zou zijn geholpen. Dat is voor ons volstrekt onver- De advocaten vinden het voorstel dat nu op tafel ligt des te wranger, omdat het op de proppen kwam precies vier dagen nadat het sociale recht op rechtshulp in de grondwet verankerd is. Van der Stelt: „Je gaatje dan wel afvragen wat zoiets eigen lijk betekent. De advocaten beseffen best dat er overal geprotes teerd wordt tegen bezuini gingen en dat het effect daarvan maar moet worden afgewacht. „Maar in een tijd als deze moet je - hoe voor- eigen-parochie-prekerig het ook klinkt - de rechtshulp sparen. Die is, met een duur woord 'anti-cyclisch'. Ofte wel: hoe slechter de econo mie, hoe meer behoefte aan juridische bijstand: ontsla gen, kortingen, faillissemen ten enzovoorts. Het aardige is bovendien dat we niet voor onze eigen portemon nee protesteren. Het totale bedrag dat te verdelen valt blijft gelijk, dus voor onszelf hoeven we het niet te doen. Het gaat echt om het princi pe van een goede juridische hulp", aldus Van der Stelt. Alternatieven hebben de advocaten ook op tafel ge legd. Ze hebben voorgesteld om elk geval van 'toevoe ging' scherper te controleren op de draagkracht van de aanvrager. En bovendien hebben ze voorzichtige vraagtekens gezet bij de in voering van het nieuwe bur gerlijk wetboek, dat zonder twijfel tot een reeks proces sen gaat leiden. Van der Stelt: „Als je de achterstanden ziet die er nu al zijn, met als koplopers Den Haag en Zutphen met wachttijden van een half tot één jaar, dan moet je je af vragen of je op dit moment die nieuwe toevloed over je moet afroepen." -J i/ 15 Onze harten kloppen sneller. Willem DeVries, de kunsthar- ten-maker is in ons land. Z'n naam klinkt Nederlands, maar hij is Amerikaan, kunst-Ame rikaan liever gezegd. Hij is een chirurg in hart en nieren, maar de nieren laat hij doorgaans zitten. Hart, daar is-ie dol op. Als een hond. Verschillende collega's heeft hij vriendelijk een hand gege ven. Navraag leerde ons dat het wel degelijk om een échte hand ging. Willem DeVries weet hart stikke goed dat je in de kunst handel goed geld kunt verdie nen. Straks komt het hart mis schien in het ziekenfondspak ket. NAC kreeg een strafschop on der de kont en bleef in de ere divisie. Er zal nog lang gespro ken worden over deze knal die je zou kunnen vergelijken met het ontkurken van een fles champagne. Bij Utrecht staat FC voor „Fij ne Collega's". Razende reporter Heidemann van Der Stern is spoorloos. Hij zit in een huisje op de heide, man! Hij zit als een gek te wer ken aan een nieuw dagboek. Z'n eigen dagboek. Maar nie mand zal geloven dat het van hem is. Maggie Thatcher heeft de En gelsen officieel toestemming gegeven op 9 juni op haar te stemmen. Wat een nobel mens. MERIJN Van onze pari. redactie DEN HAAG - Kapitein C. D. Wabeke van het cruiseschip De Prinsendam, dat in oktober 1980 brandend ten onder ging in de Golf van Alaska, kan niet in hoger beroep tegen de schorsing die de Raad voor de Scheepvaart hem heeft opge legd. Dat zegt de afdeling Recht spraak van de Raad van State, die de inmiddels ontslagen ka pitein gisteren niet-ontvanke- lijk verklaarde. Van een in houdelijke behandeling van de zaak kan daardoor geen spra ke meer zijn. De tuchtstraf die de Raad voor de Scheepvaart de HAL- kapitein oplegde in de vorm van drie weken niet varen wekte destijds nogal verba zing, omdat Wabeke aanvan kelijk geen schuld aan de ramp op het cruiseschip ten laste werd gelegd. Kort nadat in de nacht van 4 op 5 oktober de brand in de machinekamer was ontdekt en blussen zinloos was gebleken, werden de 320 passagiers en 190 bemanningsleden veilig van boord gehaald. Het schip zelf zonk 11 oktober, nadat het op 120 zeemijl uit de kust van Alaska bijna een week bran dend had rondgedreven. Met zijn beroep bij de Raad van State wilde Wabeke pro beren zijn schorsing te toetsen aan het oordeel van de AROB- rechter, om op grond van die uitspraak in beroep te kunnen gaan tegen zijn ontslag. De uit het Zeeuwse Krab- bendijke afkomstige kapitein was daarmee de eerste die een uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart - een tuchtrecht- bank die geen hoger beroep kent - bij de administratieve rechter ter discussie stelde. DE FNV steunt de Voedings bond FNV volledig in het con flict dat vorige week is ont staan bij de onderhandelingen over de horeca-cao. De Voe dingsbond werd bij dat over leg niet toegelaten. In het ver leden zijn in vergelijkbare si tuaties stakingen uitgebroken. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Vier buiten landse getuigen die de advoca ten van de van oorlogsmisda den verdachte Albert T. (63) hadden laten opgeroepen, worden niet door de Bijzonde re Strafkamer van de Maas trichtse rechtbank gehoord. De Bijzondere Strafkamer zag geen aanleiding om het proces te schorsen om de vier getuigen, die eerder al verstek hadden laten gaan, opnieuw op te roepen. „Hierdoor wor den de advocaten niet in de belangen van hun verdediging geschaad", stelde de Bijzonde re Strafkamer. Op de negende dag van het proces tegen T. hadden Philip Mauer uit het Duitse Gerns- heim en Henri Weydert uit het Luxemburgse Osweiler giste ren in het getuigenbankje moeten zitten. Philip Mauer was er niet omdat hij-in een kliniek is op genomen. De behandelende artsen, hadden via Interpol of ficier van Justitie mr. J. Nab- ben laten weten dat de man hulpbehoevend is en dat hij in een zodanige geestelijke toe stand verkeert dat hij geen verklaring kan afleggen. Voor de raadslieden, mr. Pfeil en mevrouw mr. Odekerken, kon Mauer na kort beraad met Bert T. van de lijst met getui gen décharge geschrapt wor den. De advocaten bleven wel op het standpunt staan dat Henri Weydert, een mede-gevangene van T. uit het kamp Natzwei- ler, als getuige naar Maas tricht moest komen. Hij liet verstek gaan omdat hij, vol gens zijn arts, hartpatiënt is en geen lange reis kon maken. „Hij had op 29 april moeten komen, maar toen was hij ver hinderd omdat hij met een ge zelschap per bus naar Dachau ging- Daarna heeft hij toege zegd dat hij kwam als hij ge bracht en gehaald werd met een huurauto. Weylert heeft niet in het kamp Kaufbeuren gezeten, maar hij kan uit de doeken doen hoe T. zich daar heeft gedragen, voordat hij naar Kaufbeuren ging", meende mr. Odekerken. De Bijzondere Strafkamer vond het niet nodig om Wey lert - die eerder op de ambas sade in Luxemburg een ver klaring had afgelegd - op nieuw als getuige te laten op roepen en hem op een later tijdstip te verhoren. De raadslieden vonden ook dat Oscar Baron (79) uit Mon treal en Victor Glasser (76) uit New Yersey, die als joodse dwangarbeiders in Kaufbeu ren hadden gewerkt en waar T. als kamp-oudste gevange nen zou hebben doodgeslagen, naar Maastricht moesten ko men om hun pntlastende ver klaringen af 'te leggen. „Zij zijn niet op de volgens de wet voorgeschreven manier door de officier gedagvaard. De op roep heeft hen bereikt en zijn niet gekomen. In Canada en Amerika hebben zij onder ede verklaringen afgelegd tegen over de Maastrichtse rechter commissaris mr. Klaufuss. Deze verklaringen beschou wen we alsof ze hier zijn afge legd", aldus de Bijzondere Strafkamer. De Bijzondere Strafkamer las de verklaring van ex-gym nastiekleraar Oscar Baron al eerder tijdens het proces voor. Baron had T. in Kaufbeuren boksles gegeven. Hij wekte T. 's morgens en trok hem zijn sokken aan. In ruil daarvoor kreeg hij o.a. suiker. „T. heeft in Kaufbeuren nooit geslagen, hooguit een duw gegeven. Hij liep ook niet mank", had hij tegen de Maastrichtse rechter commissaris verteld. Victor Glasser zei indertijd onder ede tegen de rechter commissaris dat het de plaats vervangend kampcomman dant Rumpke was die in Kaufbeuren sloeg of andere gevangenen opdracht gaf om mede-gevangenen af te ranse len. Vandaag wordt het proces voortgezet. Officier van Justi tie mr. J. Nabben houdt dan zijn requisitoir.

de Stem | 1983 | | pagina 3