'Wageningen' bestudeert ruilverkaveling Oude toren St. Kruis aan restauratie toe Zeeuwsch Genootschap koopt Weense vleugel Zeeuwen geslaagd voor kader EHBO WEL KLEINERE ACTIVITEITEN IN DORPEN 'Uitstel oesterdam volstrekt zinloos9 Aerobic dansen nu ook in Hulst Provincie moet tekort dekken >AGINA ZEELANDi DINSDAG 10 ME11983 T16 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 4' 'erneuzen 'OLSKIDZIB 'POLS DAGBOEK I EE3 Bezet land' Sinte Pier- cross met 390 deelnemers OOSTBURG - De vakantiespeelmarkt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, het sinds 1975 jaarlijks groot opgezette zomerspektakel voor de schooljeugd, is definitief van de baan. IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN R.Baalkman kampioen 't Turp Hoofdplaat Uitgaan in Zeeland Plaatselijk nieuws Hoofdplaat Schoondijke Sluis VIJFHONDERD JAAR 1483 Aftakeling EVERSDIJK PROVOCEERT VVD: Advies Van belang ;ode Kruis - De afdeling tJ leuzen van het Rode KrJ loudt vanavond de jaarver»] lering in Hotel Rotterdam, g lie gelegenheid worden eni« Tijwilligers onderschei^ Vanvang 19.30 uur. GOES, 9 mei 1983 - Andijvie tg kl 11,10. Bloemkool st. kl l nï ,30, kl 2 X 0,23, 0,17-1,20. Rabat? tl 1 0,09-0,20. Radijs bos kl 1 o^i 0,41. Spinazie kg kl 1 0,80-o'J ?rei kg kl 1 A 0,22-0,40. Kroten J tl 1 1,40. Uien kg kl 2 MD oL tardbeien glas ds. x 200 gr. u| ,00-1,30. Late aardappelen GTol Door Paul de Schipper leging zitten of het kleuter- riderwijs verzorgen. Die 'eten precies welke moe- ers met baby's het meest ebrek hebben. Je hebt er ok paters Jezuïeten die veel iet de Poolse jeugd optrek- en. Ze organiseren vakan- ekampen en andere activi sten. Ook daarbij kunnen re vanuit Zeeuwsch-Vlaan- eren helpen". Hij stelt met adruk graag door te gaan iet het 'werken voor Polen'. Belangrijk is dat we het elf wegbrengen, dan weet in grote lijnen waar je pullen terecht komen. Dan unnen we ook verantwoor- ling afleggen tegenover hen I lie hier kleding of voedsel er beschikking stellen". Zijn indruk over het Po en van Jaruzelski is weinig rleiend. Hij spreekt van ,een bezet land". Baart: ,Het feit dat de mensen je sverdag niet aanspreken naar je 's avonds vanuit een aortiek een bedelbrief toe- itoppen spreekt voor zich". Uit dat oogpunt is voor nem de Westerse hulp ook een morele steun: „Ja, on danks dat sommigen, ook in Polen, zeggen dat je daar mee de huidige situatie be vestigd, maar we kunnen dit land niet laten verrekken zoals we dat met andere Oostbloklanden in het verle den wel hebben gedaan". Eenmaal terug in West- Duitsland haalde hij enigs zins opgelucht adem, durfde zelfs weer een leeg sigaret tenpakje uit het raam te smijten. De 'pet' in het laat ste DDR-grenskantoor droeg daar extra aan bij Enfin, pastoor Knipscheer, onze reisgenoot uit Lams- waarde, trakteerde op frites met bief in de eerste beste Raststette'. Zijn boord en zijn toog zijn een vrijbrief, zelfs in landen waar Marx religie is. „Als je van een grote reis terugkomt moetje blut zijn", sprak hij afreke nend met de ober. Wie het Polen van vandaag bezoekt raakt wel blut. Je moet zelfs je best doen om thuis te ko men met de kleren die je aan hebt. DELFT IJZENDIJKE Afgelopen zaterdag slaag den vier Zeeuwen er in om het examen voor de voorop leiding kader EHBO met goed gevolg af te leggen. Deze personen waren me juffrouw B. Dooge en me vrouw E. Samman uit St. Jansteen, de heer T. de Witte uit Westdorpe en P. Verr- ijzer uit Goes. Ook een ander lid van het district Zeeland, A. Overdiek uit Hoogerhei- de, slaagde voor de voorop leiding. Het examen werd afgeno men in Delft op het TNO-in- stituut. Deze maal waren Zeeland. Brabant en Lim burg aan de beurt. De cursus kader EHBO kwam tot stand met medewerking van het district Zeeland van de Katholieke Bond EHBO. Er waren afgelopen zater dag in totaal twintig kandi daten en het was dan ook een unieke prestatie dat alle Zeeuwse afgevaardigden slaagden. Vooral gezien het feit dat de vooropleiding enorm zwaar is en waarbij alleen de beste kandidaten overblijven. De docenten, die de cursus verzorgden, waren dokter Zwartelé uit 's-Heerenhoek en mevrouw Rietveld uit Middelburg. Van onze correspondent NIEUWVLIET - Zaterdag middag heeft de elfde Sinte Pier-cross plaatsgevonden. Deze cross werd georganiseerd door de gehandicapten sport vereniging in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en vond plaats onder auspiciën van de KNAU. Het ging hier om een afstand van 4 en 8 km, die om acht uur vanaf het re creatiecentrum Panneschuur vertrok en voor een groot ge deelte over het strand voerde. Er waren ongeveer 390 deelne mers, die onder vrij goede weersomdigheden de tocht lie pen. Vakantie- speelmarkt definitief van baan Van een onzer verslaggevers Door de toenemende bezuinigingen heeft de organi serende Streekjeugdcentrale (SJC) moeten besluiten het evenement van de activiteitenlijst te schrappen. houdend natte weer van*-' gelopen weken, aldus i ten. Zelden is de met een dergelijk nat voor] geconfronteerd. En om te laten zien hoe j nog natter kan, werden de zoekers die gistermorgen 1 speciale trein op de den\ stratieterreinen in LieWJ arriveerden, al meteen vochtigd door de uitbun waterstralen van een exp® van beregeningsinstalf De drassige gronden van- uitgebreide landgoed y 1 waar de nieuwste landw vindingen zijn uitgestald men dit water al lang meer op. Soppend stapten de honderden bezoekers ui nen- en buitenland J vroeg gistermorgen naa "1 dertigste Werktuige 1 waren getogen, 'anLJ nieuwste foefjes op lan? er gebied. De organisatie voorbereid om ook van ^yjzï morgen de volgende o "j den op de demonstra J expositieterreinen te gen. In totaal 100 man rijkspolitie zijn paraat bezoekersstromen ui banen te leiden. Als compensatie worden de ze zomer in twee Westzeeuws- vlaamse kernen kinderspelen op touw gezet. Slaat de nieuwe opzet aan, dan zal in 1984 deze gedecentraliseerde vorm van kindervakantiewerk worden uitgebreid tot meer dorpen. De vijfdaagse speelmarkt werd de afgelopen acht jaar steeds centraal gehouden in een grote tent, ergens in de streek. De vakantievierende schooljeugd werd met bussen uit heel West-Zeeuwsch- Vlaanderen aangevoerd en 's- avonds ook weer thuis afgele verd. In de hoogtijdagen van de speelmarkt, eind jaren '70, konden op die manier jaarlijks meer dan drieduizend kinde ren bij het gebeuren worden betrokken. „Maar sinds 1981 is door de bezuinigingen de klad erin ge komen", zegt Jelle Koen, coör dinator van de SJC. „Het bud get voor de speelmarkt moest omlaag, waardoor ook de kwaliteit van het aanbod, zo als films en optredens, minder werd". Als gevolg daarvan liep de laatste jaren ook het bezoe kersaantal terug en bereikte afgelopen zomer met zo'n der tienhonderd belangstellenden een dieptepunt. De grote tent, die bijna een kwart van de be groting van de speelmarkt op slokte, was toen al niet meer betaalbaar, zodat het evene ment moest worden verplaatst naar de Oostburgse sporthal. Ook het aantal bussen dat voor aan- en afvoer van be zoekers zorgde moest uit be zuinigingsoverwegingen wor den gehalveerd. Jelle Koen: „Dit alles heeft er toe geleid dat we hebben besloten het kindervakantie werk in het vervolg niet meer centraal te organiseren. De nieuwe opzet die we deze zo mer gaan hanteren is een proef", In welke twee plaatsen het vakantiewerk dit jaar wordt gehouden is overigens nog niet bekend en hangt af van de be reidheid van diverse clubs en dorpsraden om hun schouders onder de activiteiten te zetten. Uit het jaarverslag van de SJC over 1982, dat gisteren werd gepresenteerd, blijkt dat "et werk van de stichting vo- ;'g jaar flink is uitgebreid, terwijl de financiële middelen daarentegen afnamen. In drie bezuinigingsrondes heeft de SJC een kleine 50.000 gulden "geleverd, bijna een kwart 'an de totale subsidie die in 1982 werd ontvangen. «Wij willen benadrukken dat het telkens weer toepassen van 5,7 of 10 procents-kortin- gen op de subsidie een zeker begin van het einde is", zo wordt in het jaarverslag ge steld. „Het lijkt ons reëler om vast te stellen wat een werk soort mag kosten en dat te be reiken via bijvoorbeeld een af bouwregeling". Ondanks de forse bezuini gingen en de verminderde mankracht heeft de SJC nog geen werkzaamheden moeten afstoten. „Door allerlei interne aanpassingen en veranderin gen hebben we dat tot nu toe weten te voorkomen", aldus Jelle Koen. „Gaan de ingrepen in ons budget echter door, dan valt er niet aan te ontkomen dat we met verschillende acti viteiten zullen moeten kap pen". Een beeld varTde speelmarkt van vorig jaar. - FOTO ARCHIEF DE STEM OOSTBURG - De vakgroep Planologie van de Landbouw hogeschool in Wageningen gaat „meedenken" over de in richtingsproblemen voor de West-Zeeuwsvlaamse land bouw in het kader van een ruilverkaveling. De vakgroep is ingeschakeld door de landbouworganisaties die zeer teleurgesteld zijn over het feit dat West-Zeeuwsch- Vlaanderen de aangevraagde ruilverkaveling de eerste 10 het jaar wel kan vergeten. De ruilverkaveling werd in 1978 aangevraagd na een uit voerige informatieronde in de diverse kernen. In 1980 en 1981 bleek geen ruimte te zijn op voorbereidingsschema voor een ruilverkaveling in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Toen de streek in 1981 ook niet in het struktuurschema Land inrichting bleek voor te ko men, wist men dat de zaak op de lange baan was geschoven. In de komende zomermaan den zal een viertal Wage- ningse studenten van de Vak groep Planologie werken aan een vooronderzoek. Blijkens informatie in Het Kringblad van de NCB hopen zij in sep tember hun verslag klaar te hebben. HULST - Vanaf volgende week is het voor belangstel lenden mogelijk om ook in Hulst het veelbesproken Aero bic dansen te beoefen. De lessen vinden plaats in Den Dullaert en worden gege ven door fysiotherapeute Sop hie Wilking. Zij geeft momenteel al een paar weken les in het Hulster VJV en stuitte daar op zoveel belangstelling dat ze heeft be sloten in Hulst met Aerobic dansen te beginnen. Naar ver luidt verhogen deze intensieve gymoefeningen op discomu- ziek de zuurstoftoevoer in het bloed, waardoor men een bete re conditie en een grotere weerstand krijgt. „Het is een leuke manier om conditie te krijgen", zegt Sop hie, die komende dinsdag om 19 uur een informatiebijeen komst houdt in Den Dullaert. Belangstellenden kunnen dan met het Aerobic dansen kennis maken. Wie niet kan maar er toch wat meer over wil weten kan ook altijd even bellen, 01140-13397. „Het gaat er bij Aerobic dansen nogal stevig aan toen", zegt Sophie Wilking „dus mensen met bijvoorbeeld een hartkwaal of andere lichame lijke klachten kunnen er maar beter niet aan beginnen". HOOFDPLAAT - Voorzitter R. Blaakman is de nieuwe clubkampioen 1982-1983 ge worden van de Hoofdplaatse biljartvereniging 't Turp. Dit bleek tijdens de feestavond in Het Wapen van Zeeland, waarbij de uitslagen van de jaarklassementen werden be kend gemaakt. Ook werden de prijzen uitgereikt van het ne- derlaagtoernooi. UITSLAGEN: Libre: 1. R. Blaakman, 2. J. Rutenfrans, 3. M. Alblas. Bandstoten: 1. J. Ruten frans, 2. M. Alblas, 3. A. Scherbeijn. Bij de jeugd werd Frank Cornelis clubkampioen. Voorzitter Blaakman zei dat met name bij de jeugd veel voor uitgang is te constateren. „Volgend seizoen krijgen onze jongste leden biljartles van een bekende leer meester uit de streek". Jeugdlibre: 1. Frank Cornelis, 2. Peter Martens, 3. Erwin Scherbeijn. Jeugdband- stoten: 1. Peter Martens, 2. Robin van Voren, 3. Frank Scherbeijn. Aan het nederlaag toernooi werd deelgenomen door zeven ver enigingen. 't Turp wist in totaal 5 keer te winnen en 2 keer te verlie zen. Uitslag: 1. BCD Draaibrug, 2. OBV Oostburg, 3. Molenhoek Hoek, 4. TMW Sluis, 5. Ons Ver maak Lamswaarde, 6. HBC Hulst, 7. WBC Walsoorden. AXEL Streekmuseum- Expositie van Cees Jansen met olieverfschilderijen. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17 u. vrijd. ook 19-21 u. (t/m 4 juni). GOES Grandtheater - 20 u. The thing, 16 j KLOOSTERZANDE De Hoogaars- 13.30 u. schieting voor bejaarden. KOEWACHT Oude Molen-13.30 u. schieting voor bejaarden. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Geheime trau- me, 18 j. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Porky's pikante pretpark, 16 j. Alhambra 2 - 20 u. First blood, 16 j. Galerie Marquis, Nieuwendijk 15- Expositie van An tonio Segui met schilderijen en pastels. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u. zond. 14-17 u. IJZENDIJKE Streekmuseum West-Zeeuwsch-V- laanderen- Zomerexpositie van bo debussen en kantklossen. Geop. werkd. 10-12 en 13.30-17 u. zat. en zond. 14-17 u. (tot 15 aug.). Bedevaartreis - De rk bejaar- denbond in samenwerking met de rk parochie houdt woensdag 18 mei een bede vaartreis naar Oostakker. Niet-leden van de bejaarden- bond mogen ook mee. De bus vertrekt om 13.00 uur vanaf de parochiekerk. Gevraagd zal worden om daar een mis op te dragen. De reiskosten, inclu sief koffiemaal bedragen 20,- Opgaven zo spoedig mogelijk bij mevoruw Soulimans, Oost- langeweg 3. Alleenstaanden - Zaterdag 14 mei wordt belegt de soos voor alleenstaanden afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen in zaal Wijffels weer een gezellige avond. Er wordt bingo ge speeld en er is ook een verlo ting. Voor de muziek wordt gezorgd door de Apollo's'. Aanvang 20.00 uur en iedereen is welkom. Handbaitoernooi - Op het ge meentelijk sportcomplex aan de Zuiddijkstraat wordt vrij dag 13 mei weer het jaarlijkse handbaitoernooi voor de meis jes van de lagere scholen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Dit toernooi is de tegenhanger van het school- voetbaltoernooi voor de jon gens van de lagere school, dat elk jaar in Oostburg wordt ge houden. Het toernooi wordt georganiseerd door de sportle raren W. Schram en J. Henry. Aan het toernooi wordt door 19 teams, verdeeld over vier pou les, deelgenomen en begint om half tien. De prijsuitreiking door een vertegenwoordiger van het Sluisse gemeentebes- stuur, zal om ongeveer 14.00 uur zijn. Van onze correspondent ST. KRUIS - Met een acade mische zitting werd zaterdag in de Dorpskerk van St.-Kruis het 500-jarig bestaan van de bekende toren „de Peterbusse" herdacht Op uitnodiging van het Aardenburgse gemeentebe stuur waren talrijke genodig den naar deze bijeenkomst ge komen, die geopend werd met een welkomstwoord door bur gemeester drs. W. Lockefeer. Gemeentesecretaris G. van Vooren, gemeentearchivaris en secretaris van de heemkun dige kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen, hield een inlei ding over „de geschiedenis van St.-Kruis en zijn kerk". St.-Kruis, dat zijn naam ontleent aan een kerk toege wijd aan het H. Kruis, ont stond in de dertiende eeuw, en wordt voor het eerst vermeld in 1218, in een akte van gravin Johanna van Constantinopel, die gronden onder St.-Kruis schonk aan de bekende Vlaamse abdij Ter Doest. Hoe wel de ouderdom van parochie en kerk niet nauwkeurig vast zijn te stellen, is wel bekend dat in 1467 een nieuwe toren ontworpen werd die in 1483 met het vergroten van de kerk gereed kwam. Dit feit werd toen feestelijk gevierd met de inwijding van een vijftal alta ren in de kerk. De heer Van Vooren wist tal van bijzonder heden over de historie van het kerkje te vertellen, onder an dere over de bezittingen, de schenking van goederen en ge gevens over pastoors en kape laans voor de reformatie, die in St.-Kruis definitief zijn in trede deed in het jaar 1652, toen er een eigen hervormde gemeente kwam. Juist in het j aar van het 500- jarig bestaan van de kerkto ren, is de aftakeling van dit bekende bouwwerk in een stroomversnelling gekomen, want nog onlangs vielen enor me brokstukken uit de toren. Dit gegeven vormde voor do- mina H. Valk, Nederlands hervormde predikante te St.- Kruis, aanleiding op te mer ken dat haar gemeente nog slechts 35 adressen telt, en dat ook uit de kerkelijke gemeente hele brokstukken zijn weg ge vallen, iets wat zij erg be treurde en waarvan zij meen de dat dit tot nadenken moest stemmen. Het hervormd kerk koor Jubilate uit Oostburg, zorgde onder leiding van diri gent Jaak Roose uit Brugge voor de muzikale omlijsting van de feestelijke herdenking. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN DEN - „Later aanleggen van '9 Oesterdam in de Ooster- «helde is niet alleen het plak- van een pleister op een jouten been - volstrekt zinloos '98 - het is ook een maatregel °te uiterst nadelig is voor de j visserij." Dat zei zaterdag in Scheve- teigen het Zeeuwse CDA-Ka- te^rlid Huib Eversdijk. In zijn Jinetie van voorzitter van de '9ste Kamercommissie voor Je Visserij reikte hij daar een aahtal prijzen uit aan leden l'?n het productschap voor %erij. In zijn speech riep Eversdijk I )n partijgenoot minister iks (Landbouw en Visserij) «üijk 0p „jet voor smit- •yoes (Verkeer en Waterstaat) °°r de knieën te gaan. „Landbouw en Visserij moet ervoor waken dat andere de partementen belemmeringen opwerpen voor de visserij. De kinderkamerfunctie komt door te grote vermenging van zoet en zout water in gevaar en dat is voor de toekomst van een deel van de zeevisserij een slechte zaak," aldus Eversdijk, die hiermee de WD nogal provoceert omdat in het kabi net Smit-Kroes en Braks nu al geruime tijd overhoop liggen over het al dan niet later bou wen van de Oesterdam. Het kabinet en de WD-Ka- merfractie wachten daarover nog een door Smit-Kroes ge vraagd advies van de Raad voor de Waterstèat af, maar Eversdijk laat steeds duidelij ker merken in uitstel al op voorhand niets te zien. „Voor de mossel- en oester cultures kan het een zeer ge voelige klap - misschien zelfs de nekslag - betekenen. De minister van Visserij zou er dan ook goed aan doen om in de ministerraad de poot stijf te houden," aldus Eversdijk, die er in dit verband op wees dat „al die miljarden voor die pe perdure pijlerdam" toch niet voor niets mogen zijn uitgege ven. Na een soortgelijk pleidooi eerder deze week voor mosse len riep Eversdijk in Scheve- ningen de Nederlandse bevol king op meer vis te eten. „Maak er een gewoonte van minstens eenmaal per week visproducten op tafel te heb ben. Ik kan u verzekeren dat dit in de Tweede kamer vrij wel altijd het geval is. En als dat zou veranderen zou ik ze ker op de kast springen," aldus Eversdijk. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen wil een collectie oude mu ziekinstrumenten aanschaf fen ten behoeve van de „authentieke muziekbeoefe ning". Het eerste instru ment, een Weense vleugel uit het begin van de vorige eeuw, is inmiddels voor de somma van 39.000 gulden aangekocht. Maar de finan ciering heeft nogal wat voe ten in de aarde. Er is nog een bedrag nodig van 14.000 gulden. „In de stellige verwachting" dat het provinciebestuur dit te kort zal dekken, heeft een aantal leden van de werk groep muziek van het ge nootschap het geld voorlopig uit eigen zak betaald. Maar of ze hun geld terug krijgen valt nog te bezien, want aan de afhandeling van het sub sidieverzoek zitten allerlei haken en ogen. Een positief advies van de sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad is plotseling ingetrokken. De sectie kwam op het laatste moment tot de conclusie dat nader beraad geboden is. Zo bleek bij nadere beschou wing dat het instrument niet was te vinden op de plaats waar men het verwacht had: de Zeeuwse muziek school in de Middelburgse Kuiperspoort. Woordvoerder A. Jager van de sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad, hult zich, gevraagd om na dere uitleg in geheimzinnig heid. „Dat hoeft u niet te weten. Dat handelen we wel in de sectie af", is zijn eerste reactie. Na enige aandrang spreekt hij over een „wat moeilijke situatie die inmid dels is opgelost". Binnen de Zeeuwse Culturele Raad heeft men zich al bedacht zaam geuit over het feit dat de vleugel is aangekocht. Men voelt zich min of meer voor het blok gezet. Woordvoerder drs. J. Kluiver van het Zeeuwsch Genootschap verwacht des- verantwoord kan worden geplaatst in een ruimte met klimaatbeheersing en een constante temperatuur. Daarom wil men de vleu gel een vaste plaats geven in de Kuiperspoort en slechts bij hoge uitzondering en na de nodige voorzorgsmaatre gelen elders in gebruik ge ven. Het mechaniek ver draagt verder geen agressie ve speeltechniek, daarom moet bij het toelaten van be spelers selectief te werk worden gegaan. ondanks dat de zaak wel in orde komt. Hij onthult dat de vleugel zich bij hem thuis bevindt in afwachting van een reparatiebeurt. Zo moe ten de snaren nog vervangen worden omdat ze door roest zijn aangetast. Het instru ment is al aangekocht omdat het anders aan de neus van de Zeeuwen voorbij zou zijn gegaan. DE WEENSE vleugel uit het begin van de vorige eeUW. - FOTO WILLEM MIERAS Een aspect dat bij de be oordeling van de subsidie aanvraag meespeelt is het beperkt gebruik dat van de vleugel kan worden ge maakt. Het instrument, om streeks 1820 vervaardigd door Anton Ziere, is zo kwetsbaar dat het alleen Desondanks vindt men de aanschaf van groot belang voor het culturele leven in de provincie. „De authentie ke muziekbeoefening", luidt de motivering in de subsi- die-aanvraag, „is een be langrijke vernieuwende stroming van oudere mu ziek. Men verkrijgt hierdoor niet alleen een juister klankbeeld, maar ook een dieper en beter inzicht in de muziek die voor historische instrumenten is geschreven. Dit leidt tot een nieuwe ap preciatie van oudere muziek en werkt grensverleggend". Men vindt het verder van grote betekenis dat docenten n het muziekonderwijs „met deze belangrijke nieuwe stroming in de muziekbeoe fening in aanraking ko men". Verder wordt beloofd dat jaarlijks een achttal openbare concerten met het orgel woren gegeven. Mocht de Zeeuwse Cultu rele Raad tot een positief advies komen, dan zal de waarde van de vleugel als onderwijs- en museumstuk de doorslag geven.

de Stem | 1983 | | pagina 17