Onafhankelijkheid voor Namibië; terug naar af Ronald K Grote meerderheid bevolking tegen overtreden wetten Grünen zitten in hun maag met Bondsdag ijax laat -ruyff fachten an Rijn segt nee ZATERDAG 7 ME11983 ACHTERGROND 7ATERDAG 7 ME1198 Enquete Uiterst middel Wantrouwen Levensgevaarlijk Halverwege 'Oorsprong Nederlands Wisteam PvdA blijft toch maar burgerlijk gehoorzaam Door Pieter-Jan Dekkers SINDS de partijraad van de PvdA de partijtop op dracht gaf een studie te verrichten naar een nieuwe strategie om het beleid van het zittende kabinet te bestrijden - mogelijk via burgerlijke ongehoorzaamheid wordt hierover druk ge polariseerd. Aan de ene kant de socialistische achterban, waar burger lijke ongehoorzaamheid door velen als een legi tiem middel wordt ge zien, aan de andere kant de VVD en - zij het in mindere mate het CDA - die zich scherp verzetten tegen elke 'aanslag' op de parlementaire democra tie. Burgerlijke ongehoor zaamheid. Oud-premier Van Agt omschreef dat be gin dit jaar in een interview met Elseviers Weekblad als volgt: "Volgens de meest gangbare definitie is bur gerlijke ongehoorzaamheid een schending van een wet telijk voorschrift, uit gewe tensnood gedaan en belan geloos gepleegd met de be doeling een maatschappelij ke discussie los te maken over het rechtvaardigheids gehalte van het aangevallen voorschrift". Voorwaar een omschrijving, die niet voor tweeerlei uitleg vatbaar is. De onrust die ontstond nadat de PvdA het onder zoek naar mogelijkheden van burgerlijke ongehoor zaamheid had aangekon digd, had dan ook meer te maken met de uitleg, die WD en CDA aan dat PvdA- voornemen gaven, dan met het principe, dat Van Agt hierboven ter discussie stel de. En waar hij niet eens af wijzend tegenover staat. Daarom is het goed on derscheid te maken tussen twee soorten van burgerlij ke ongehoorzaamheid: die vorm van actie die wordt gedragen door de gewetens nood van de burger en ge- Een tastbare vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid: de blokkade van Dodewaard. Van Agt.onwettig. heel belangeloos is èn de neiging van steeds meer burgers zich niets van de wet aan te trekken als dat in hun kraam te pas komt. In dat verband is het aar dig PvdA-Kamerlid Marcel van Dam te citeren, die vindt dat in geen enkel an der land het gezag zo „be kwaam" wordt gesloopt als in Nederland. De burger neemt steeds vaker het 'recht' in eigen hand en maakt steeds vaker zélf wel uit wat goed en kwaad is. Een overwerkte politie en justitie is daar volgens Van Dam het bewijs van. In uiterst linkse kringen wordt daar vaak nog een 'le gaal' tintje aan gegeven met de veelgehoorde medede ling: „Uw rechtsorde is de onze niet". In andere krin gen worden winkeldiefstal len al heel serieus als „prole tarisch winkelen" bestem peld. Duidelijk is dat gewetens nood in dit soort gevallen niet de drijfveer van de bur gerlijke ongehoorzaamheid is, maar louter het eigen be lang. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft naar aanleiding van de onrust rond burgerlijke ongehoor zaamheid een enquete ge houden onder ruim 1.000 Ne derlanders van 18 jaar en ouder, die geacht worden een afspiegeling te vormen van de Nederlandse bevol king. Omdat burgerlijke ongeh oorzaamheid in zijn uitingen zich (nog) beperkt tot het niet betalen van rekeningen, het ontduiken van belastin gen, het door het rode licht rijden, het blokkeren van openbare (vaar)wegen, het bezetten van gebouwen en het frauderen met sociale Van Dam .afbraak. verzekeringen („Als de' overheid op mijn uitkering bezuinigt, jat ik het gewoon terug"), is in dat onderzoek het principe-a-la-Van Agt buiten beschouwing gelaten. Dus geen vragen over bur gers, die bepaalde over heidsmaatregelen niet kun nen uitvoeren, zonder in ge wetensnood te geraken. De uitkomsten zijn nogal opvallend: ruim 11 procent vindt allerlei vormen van wetsovertreding toelaat baar, zelfs als die een min der principieel karakter hebben. Nog eens 38 procent van de bevolking kan daar wel begrip voor opbrengen, al vindt men ze eigenlijk niet toelaatbaar. Ongeveer 53 procent van de bevolking staat overwe gend afkeurend tegenover burgerlijke ongehoorzaam heid, waaronder 20 procent sterk afkeurend. Voorstanders van burger lijke ongehoorzaamheid en - FOTO'S ARCHIEF DE STEM allerlei vormen van wets overtredingen vinden we vooral onder de aanhangers van de kleine linkse partij en: CPN, PSP en PPR. In vrij sterke mate is ook de achterban van de PvdA door burgerlijke ongehoorzaam heid gebiologeerd. Aanhan- gers van de twee regerings partij en CDA en VVD staan daar in sterke mate afkeu rend tegenover. Uit het onderzoek blijkt echter ook, dat maar liefst 71 procent van de Nederlandse bevolking burgerlijke on gehoorzaamheid in bepaalde gevallen toelaatbaar acht. Bijna een kwart van de be volking zegt: Nooit! Slechts 4 procent meent dat burger lijke ongehoorzaamheid al tijd en onder alle omstan digheden toelaatbaar is. Dat is volgens de NSS echter nog wel een groep van zo'n 400.000 Nederlanders. 'Oude' vormen van bur gerlijke ongehoorzaamheid zijn het weigeren belasting te betalen, als het kabinet dat in militaire projecten steekt en het weigeren de electriciteitsrekening te vol doen, omdat men tegen kernenergie is. Van dat geld kunnen immers kerncentra les worden gebouwd of in stand gehouden. Beide vormen van bur gerlijke ongehoorzaamheid zijn niet populair, zo blijkt uit de enquete. Het eerst 'scoort' niet hoger dan 16 procent, het tweede 14 pro cent. Ruim eenderde van de bevolking kan overigens wel begrip voor dergelijke acties opbrengen, hoewel men het tegelijkertijd ontoelaatbaar vindt. Het voorkomen van de aanleg van een weg door na tuurgebied door blokkades en dergelijk is voor een kwart van de Nederlandse bevolking daarentegen wél een aanvaardbare methode, ook als het parlement die weg heeft goedgekeurd. Ruim 37 procent toont be grip. Slechts 35 procent acht dat soort methodes zeker niet toelaatbaar. Het overtreden van de maximum-snelheid op auto wegen acht 15 procent toe laatbaar, 27 procent toont begrip, maar keurt het af. Ruim 55 procent vindt dat echter ontoelaatbaar en dat is, gezien de ervaringen van de verkeerspolitie, opval lend. Evenals trouwens het feit, dat bijna een kwart van alle WD-stemmers juist deze vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid accepta bel vindt. De NSS heeft in dit ver band ook onderzocht hoe men denkt over blokkades en/of bezettingen van kern centrales in het geval rege ring en parlement op basis van het eindrapport van de Brede Maatschappelijke Discussie tóch besluiten nieuwe kerncentrales te bouwen. Bijna een kwart van de ondervraagden vindt dat soort acties begrijpelijk èn aanvaardbaar. Ruim de helft eveneens begrijpelijk, maar niet aanvaardbaar. Bijna 23 procent kan daar totaal geen begrip voor op brengen en keurt elke actie dan ook scherp af. Geen wonder dat de Ka merfractie van de PvdA in een nota van oud-minister van Binnenlandse Zaken drs. Van Thijn geen steun wenst te geven aan acties van burgerlijke ongehoor zaamheid. Immers, een der gelijke politiek is weinig wervend. We zagen al dat slechts 11 procent van de on dervraagden het eens is met allerlei vormen van wets overtreding en dat het aan tal mensen dat er enig be grip voor kan opbrengen ook niet erg groot is. Trouwens, van de PvdA-aanhang zelf is amper de helft te porren voor dergelijke acties. In zijn nota erkent Van Thijn dat burgerlijke on gehoorzaamheid een uiterste middel is, slechts gerecht vaardigd in uitzonderlijke omstandigheden. Burgerlij ke ongehoorzaamheid kan alleen worden getolereerd als het gaat om zaken van groter belang dan het parti culiere en wanneer de be ginselen van de democratie in het geding komen. Bur gerlijke ongehoorzaamheid is altijd geweldloos, zegt Van Thijn. Blijft de vraag wat de PvdA straks gaat doen, als een zeer kleine meerderheid van het parlement toch ak koord gaat met de plaatsing van nieuwe kernraketten in ons land. Stel dat de om standigheden inderdaad uit zonderlijk zijn (Van Thijn) en de regels van zorgvuldig heid niet helemaal zijn be- I tracht of de Kamermeerder heid weinig respect heeft ge toond voor de opvatting van de Kamejminderheid (even- j eens Van Thijn). Opiniepei lingen blijven uitwijzen dat I de meerderheid van de Ne derlandse bevolking tegen de komst van die raketten is. Is dat dan een uitzonderlijke situatie? De PvdA is met aanzwen gelen van de discussie over burgerlijke ongehoorzaam heid toch wel een gevaarlij- I ke weg ingeslagen. Want Van Thijn kan daar dan nog zo afwijzend tegenover staan, hij laat zijn achterban yvèl in het ongewisse over de omstandigheden, waarin hij burgerlijke ongehoorzaam heid geoorloofd acht. Duidelijkheid hierover is I gewenst. Want, dat wijst het NSS-onderzoek ook uit, de tolerantie van 'ongehoor- zaamheid' of onwettig ge drag beperkt zich lang niet I uitsluitend tot zaken met een principeel karakter. Integendeel. Men meent in I ruime mate het recht te heb ben zich op alle manieren te verzetten tegen wettelijke maatregelen, ook al gaat het niet om een principiële zaak. De PvdA zou zich duidelijk van deze groep moeten dis- tanciëren, al was het alleen maar niet te schijn te wek ken louter een partij voor wetsovertreders te zijn. Door Leo de Boer „ER MAG geen uitstel meer zijn in de kwestie Namibië", zo sprak VN- secretaris Perez de Cuel- lar vorige week in Parijs. „Het geweld neemt toe en het vertrouwen in de po gingen van de VN om een regeling tot stand te brengen, neemt af". Het waren de openingswoor den op een VN-conferen- tie die een bijdrage wilde leveren aan de zelfbe schikking van 1.300.000 Namibiërs, een volk wiens soevereiniteit al bijna honderd jaar in bruikleen is bij vreemde mogendheden. De 136 verzamelde naties slaagden er niet in om het onafhankelijke Namibië één stap dichterbij te brengen, de fraaie openingswoorden van de VN-secretaris-gene- raal ten spijt. Grote afwezige in Parijs was Zuid-Afrika. Het land van de springbokken kwam niet opdagen, omdat de Na- mibische bevrijdingsbewe ging SWAPO ook tot de ge nodigden behoorde. Zuid- Afrika liet de wereld weten niet mee te werken aan „de grootste propaganda-show die ooit voor de SWAPO is georganiseerd". Pretoria's mening over de volkerenor ganisatie is daarmee aardig weergegeven: „partijdig". En het verwijst met graagte naar de VN-resolutie uit 1973 die de SWAPO erkent als „enige en authentieke vertegenwoordiger van het Namibische volk". De Zuidafrikaanse zetel bleef dus leeg en elke hoop op een vruchtbare conferen tie was daarmee al bij voor baat vervlogen. Want het zijn Zuidafrikaanse 'veilig heidstroepen' die de vlag in de mineraalrijke Namibi sche bodem hebben gesto ken. „Een westelijke voor post in de verdediging van zuidelijk Afrika tegen het communisme", zoals de be velvoerder van het Zuid afrikaanse Namibië-legioen eens uitlegde. Al in 1976 oordeelde de Veiligheidsraad die bezet ting illegaal en in 1978 resul teerde die constatering in de inmiddels befaamde resolu tie 435: een wapenstilstand in de Namibische strijd ge volgd door 'vrije en algeme ne verkiezingen' onder VN- supervisie. Die verkiezingen lijken nog verre toekomst muziek, ondanks alle verba le aandrang van de Verenig de Naties. 'Verbaal', want de Veilig heidsraad bleek niet bij machte de economische aders van Zuid-Afrika door te snijden. De dreigementen met sancties waren niet meer dan een papieren tij ger. Zo leidde een oproep tot een volledige boycot, in 1981, eigenlijk tot niets anders dan Zuidafrikaanse veront waardiging. De slechte relatie tussen de „partijdige" VN en het „rascistische" Zuid-Afrika deed vijf westerse landen in 1977 besluiten een 'contact groep' te vormen. Het initia tief van Frankrijk, Enge land, Canada, West-Duits- land en de Verenigde Staten heeft na zes jaar moeizaam onderhandelen ook nog geen vruchten afgeworpen. De SWAPO toonde zich al van af het begin af aan achter dochtig over de goede bedoe lingen van de vijf en wees daarbij op de ironische dub belrol die de landen spelen: zij zijn, samen met Japan, de grootste importeurs van Na mibische grondstoffen zoals uranium, diamant, koper, tin, zink en lood. Het wantrouwen van de SWAPO leidde er vorige week toe dat de leider van SWAPO, Sam Nujoma, riep am een ontbinding van de contactgroep. Zijn impulsie ve oproep werd snel gesust door andere Afrikaanse sta ten, die de SWAPO-leider er ongetwijfeld op zullen heb ben gewezen dat hij daar door alleen met Zuid-Afrika en het Amerika van Reagan zou achterblijven aan de on derhandelingstafel. De Reagan-regering han teert bij haar Afrika-poli- tiek het wapen van de 'con structieve betrekkingen', een door de Amerikaanse onderminister Chester Crooker ontworpen benade ring die er op neer komt dat de VS in beginsel met elke staat op het Afrikaanse con tinent willen praten. Ach terliggend doel: een halt toe roepen aan het oprukkende communisme. In dat concept past de handhaving van het Zuidafrikaanse regime; een trouw bondgenoot, bolwerk tegen het communisme, be schermheer van economi sche en strategische belan gen. Namibië, en haar recht op vrije verkiezingen, is in die Amerikaanse politiek een bruikbare troef. In septem ber '82 verklaarde premier Botha, na zijn terugkeer uit Washington, dat het berei ken van de Namibische on afhankelijkheid geen pro bleem hoefde te zijn, mits de 30.000 Cubanen in Angola zouden terugkeren naar hun thuisbasis. De Cubanen vormden, volgens Botha, een toekomstige bedreiging voor een vrij Namibië. Een gege ven dat al in 1982 leidde tot een Zuidafrikaanse invasie van een zuidelijke strook Angola, een bezetting die in tussen een permanent ka rakter heeft gekregen. Voor Reagan en Botha was de gedachtengang zo helder als glas, maar de VN verwierp het 'koppelings- voorstel', omdat het de onaf hankelijkheid in Namibië verbond aan de hele politie ke situatie in de Zuidafri kaanse regio. En dat bete kende een extra complicatie en onnodig uitstel in de kwestie-Namibië. Een standpunt dat Perez de Cuellar vorige week nog eens benadrukte. Maar de Amerikaanse op- Perez de Cuellar .uitstel. - FOTO ARCHIEF DE STEM zet was succesvol: in decem ber '82 ging Angola, voor het eerst sinds de onafhanke lijkheid, aan tafel zitten met Zuid-Afrika en toonde de bereidheid om een Cubaanse terugtrekking te bespreken. Angola kon ook moeilijk an ders. Door de oorlog in Na mibië raakte het land de controle over haar zuidelijke grensstreek volledig kwijt en de strijd met beurtelings Zuidafrikaanse troepen en de door Pretoria gesteunde UNITA, trekt een zware wissel op de wankele, Ango lese economie. De machteloosheid van de Verenigde Naties in de hele kwestie is bijna gênant. In zijn rede waarschuwde Pe rez de Cuellar Zuid-Afrika geen interne verkiezingen te organiseren. Die zouden im mers in strijd zijn met reso lutie 435. Nog dezelfde dag kondigde Pretoria zulke verkiezingen aan. De VN- conferentie verwierp het koppelingsvoorstel 'krach tig', maar drie dagen later werd bekend dat Angola voor de tweede maal had toegestemd in een gesprek met Zuid-Afrika. De VS, Zuid-Afrika en de westerse contactgroep wer den in de slotverklaring al len veroordeeld, maar daar liggen ze vast niet van wak ker. Het enige effectieve dwangmiddel tegen Zuid- Afrika is van economische aard, zo stelde de slotverkla ring. Die, op zich juiste, con statering klinkt als een pa rodie op de Verenigde Na ties. Van onze correspondent Gerard Kessels BONN - De bedrukte stemming in de stadshal van Bonn/ Bad Godes- berg is als bij toverslag verdwenen. Er gaat een oorverdovend gejuich op als de koele com puters van de Duitse televi sie-stations melden dat de Grünen de sprong naar de Bondsdag toch nog gemaakt hebben. Dat was 6 maart. Nu, nauwelijks twee maan den later, weten de Grünen .eigenlijk niet of ze wel zo blij moeten zijn met hun 28 parlementszetels. Uren gaan er verloren met interne discussies. Iedereen praat over alles mee. Zelfs de onnozelste de tails worden voor het front van de complete fractie be handeld. Voor het eigenlijke parlementaire werk blijft er nauwelijks tijd over. „Tegen de zomer zitten we allemaal in een psychiatrische inrich ting", verzuchtte onlangs een nieuw Bondsdaglid. Verder wordt de fractie door de almachtige basis met onverholen wantrou wen bekeken. Het partijbe stuur heeft boven de fractie een soort comité geplaatst dat moet bekijken of de nieuwbakken parlementa riërs zich ook wel precies aan het programma houden. Het meedogenloze aantal uren dat de Grünen in hun werk steken, heeft al een slachtoffer geëist. Petra Kelly, de knappe, vlotpra- tende Beierse, heeft een tijd lang een kuuroord opge zocht om aan te sterken. De breekbare Kelly, een van de drie fractie-woordvoerders, leeft al enkele maanden op de rand van een zenuwin zinking. Na een uitputtende verkiezingscampagne is het rond de klok vergaderen van de alternatieven haar teveel geworden. Daarnaast heeft ze nog andere dingen aan haar hoofd, zoals honderden brieven per week. Maar aangezien de partij echter weigert haar een secretares se ter beschikking te stellen, moet ze alle brieven zelf be antwoorden. Voor de Grüne volksver tegenwoordigers is het ver- werven van enige populari teit levensgevaarlijk. De ba sis loopt te hoop tegen alles wat lijkt op personencultus. Het gaat om het program ma, niet om de personen. Wie al te zeer opvalt, krijgt meteen een tik uitgedeeld. Daarom hebben de Grünen ook niet, zoals de andere partijen, één fractie-voor zitter. Die zou zich immers te zeer profileren. Er is ge kozen voor een systeem van drie fractie-woordvoerders. Naast Kelly zijn dat de ad vocaat Otto Schily en Ma- rie-Luise Beek Oberdorf. Nu Kelly een tijd in de lappenmand is, heeft de be kwame Schily zich meer en meer ontpopt als de leider van de fractie. Dat heeft Schily meteen weer moeten bekopen met een bekorting van zijn spreektijd. De vrees is niet ongegrond dat 'de grauwe muizen', de ijverige, maar weinig begaafde bu reaucraten de dienst uit gaan maken bij de Grünen. De Grünen blijven nit zo als hun collega's van de an dere partijen vier jaar in de parlementsbanken zitten. Halverwege de rit maken ze plaats voor de volgende kandidaten van de lijsten. Ook dat is weer gebeurd om te voorkomen dat afgevaar digden teveel aanzien, macht, en kennis verzame len. De opvolgers, de 'Nach- rücker', fungeren momen teel als een soort assistenten van de parlementariërs. Voor hetzelfde salaris. Over twee jaar worden de rollen omgedraaid. Er is één ont snappingsclausule: Als 70 procent van de leden uit de deelstaat waar de Grüne parlementariër uit afkom stig is, wil dat hij blijft, dan hoeft hij niet op te stappen. Het opstappen gebeurt trou wens op vrijwillige basis. Niemand kan immers een parlementariër dwingen na twee jaar zijn plaats vrij te maken. Hij is immers wette lijk voor 4 jaar gekozen. Als straks drie Grünen Petra Kelly kuuroord - FOTO'S ARCHIEF DE STEM weigeren hun plaats af te staan en uit de partij wor den gestoten, is de rest vleu gellam. Met 25 parlements leden verliezen ze hun status van fractie met alle gevol gen van dien. Kohl heeft in dat verband al laten weten „dat het probleem van de Grünen zich binen twee jaar zelf oplost". Parlementslid zijn is voor de Grünen geen vetpot, van een bruto-maandsalaris van 7.500 mark mogen ze netto 1950 mark overhouden. Net zoveel als een geschoold ar beider per maand mee naar huis neemt. Zo heeft de basis het bepaald. De rest gaat naar de partij. Ook de belas tingvrije onkostenvergoe ding van 4500 mark per maand, gaat aan de neus van de parlementariërs en de opvolgers voorbij. In een brief aan de fractie heeft het partijbestuur bepaald dat de afgevaardigden nota's van alle uitgaven dienen te over leggen en dat ze aan de hand daarvan uitbetaald krijgen. Hoewel ze het erg druk met zichzelf hebben, spuien de Grünen royaal moties en bedelven ze voorzitter Rai- ner Barzel van de Bondsdag onder verzoeken. Ze willen andere zeep in de toiletten, omdat een deel van de Grü ne afgevaardigden alkali- vrije zeep gebruikt. Ook zijn er verzoeken voor fietsen in plaats van de gebruikelijke dienstauto's. Barzel moet zich ook buigen over een verzoek van de Grüne Han- nelore Saibold om in het Bondsdagrestaurant alleen nog macrobiotisch voedsel te serveren. Bovendien één dag in de week maaltijden zon der vlees", zo voegt ze eraan toe. Ondanks dit soort hob- j byisme en al het onderling gekrakeel, hebben de Grü nen het in de eerste maan den helemaal nog niet zo slecht gedaan. In het onder- j zoek naar het Flick-om- koopschandaal hebben zij het voortouw genomen en om een parlementaire on derzoekscommissie ge vraagd. Een verzoek dat la ter door de socialistische SPD werd overgenomen. Beweging of parlementai- re partij? of allebei? Die dis cussies speelt de Grünen zwaar parten. „Buitenparle mentaire acties zijn voor ons I belangrijker dan het parle- ment", zo heeft Schily ge zegd en zo denken de mees- I ten erover. Mar hoe binnen dat uitgangspunt een fractie in een deftig parlement als de Bondsdag moet functio neren, weet eigenlijk nie mand precies. Zonder een behoorlijke vrijheid van handelen kan geen enkele fractie op het weerbarstige veld van de dagelijkse poli tiek uit de voeten. Maar de basis bij de Grünen, wie dat dan ook moge zijn, lijkt vooralsnog niet bereid de Bonner vertegenwoordigers die ruimte te geven. De kans is levensgroot dat Kohl gelijk krijgt en dat de Grünen zichzelf om zeep helpen. In de deelstaat Hes sen is een dergelijk proces I aan de gang. Op de golven van de acties tegen de uit breiding van het vliegveld van Frankfurt, kwamen de Grünen daar in de herfst van vorig jaar tot 8 procent van de stemmen. Nergens in Duitsland scoorden bij deel staat-verkiezingen zo hoog. Maar bij de Bondsdag-ver-1 kiezingen kregen ze in Hes sen de rekening gepresen teerd voor hun oppositie die vooral gekenmerkt wordt door luidruchtigheid. 2e zakten in de deelstaat naar 6 procent. Hessen, dat mede door de houding van de I Grünen onregeerbaar is ge- worden, moet dit jaar op- I nieuw naar de stembus. Het zit er dik in dat de Grünen onder de 5-procents drempel komen en uit het parlement in Frankfurt verdwijnen. Van onze sportredac AMSTERDAM - Internati Koeman heeft gistermiddag contract ondertekend bij la Ajax. De twintigjarige midc FC Groningen is door de club aangetrokken als opv< naar Bayern Miinchen verti ren Lerby. Ajax heeft geen transfei gemaakt. De vergoedingsson Koeman, die nog een tweej, met Groningen had, bedraag ting 1,4 miljoen gulden. De transfer van Ronald K( tot stand, nadat zijn broer Ei dagavond laat een tweejarig ondertekend bij FC Groni Koeman speelde dit seizoen een opvallende rol op het mi< FC Groningen, dat alle uitzie Europees bekervoetbal. De Gi Van onze sportredactie tECHT - Cor van Rijn, Voorzitter van Sparta, heeft de 10 laten weten de voorzit- srshamer van het sectiebe- ïur betaald voetbal niet ter id te kunnen nemen. We tens te drukke werkzaamhe den ziet Van Rijn af van de cm aangeboden functie. Het nee van Van Rijn is een elijke streep door de rekening kan de FBO die dit weekend Je clubs uit het betaald voet- al een voordracht voor het Vieuwe sectiebestuur wilden an. Dit weekend zal de FBO fachten een vervanger voor fan Rijn te vinden. Ton armsen, Henk Hut en Renze Vries hebben voorlopig in wacxhtkamer plaats geno- an. Het drietal wil eerst zien ie de FBO als voorzitter naar i voorgrond schuift. De negen clubs uit de eerste ivisie die al hebben laten we en verontrust te zijn over de ïg van zaken, maar niet uit FBO zullen stappen, heb- en woensdag een vergade- ng. De clubs willen dan tot en kandidaatstelling voor het ieuw te formeren bestuur ko nen. De vertraging kan verstrek- ende gevolgen hebben voor et betaalds voetbal. Medio zal WVC-staatssecretaris ran der Reijden het BBI-rap- jort door de tweede kamer la- en behandelen. Als de over- eid dan nog niets gehoord eeft van het betaald voetbal el de subsidie nstop gezet 'orden, waardoor tal van |ubs in moeilijkheden komen. Van onze sportredactie STERDAM - Op verzoek l*n Ajax-voorzitter Ton armsen is het onderhoud met ""yff waarin beider stand- n op 'a'e' 8ele£d zouden 'orden, verschoven naar 'aandag. Eerder had Hans puler, zaakwaarnemer van pyff een gesprek tussen bei- Partijen uitgesteld. [Zoals bekend wil het be- fiur van de landskampioen f Hefst breken met de 'su- frstar'. Cruyff, die de weige- 7*8 van Ajax om te praten *r hoog zit, schermt inmid- 's.me| tal van buitenlandse «biedingen. De meest se- ■M? aanbiedingen komen F Parijs, Paris SG en Zwit- piand (Young Boys). I Nederland blijven ook pyenoord en PSV, dat on- ?s manager Ploegsma naar Keveen stuurde, nog geïn- gsseerd. SSabon (ANP)- Nederland f® Lissabon een voor- L»S.yan 2-0 genomen in de [rijd tegen Portugal uit v»„ l ronde Europese zone shaj, tennistoernooi om Ito beker. L Schapers besliste Tsto enkelspel op het M Wedstrijdpunt tegen wocordeiro. uitslag van de partij, die hMc,Uur duurde, is: Pedro L(Por> - JMichiel Scha af (Ned) 2-6,4-6,4-6. ^«•land bouwde de voor- Se i| y®rv°lgens uit tot 2-0. Li, t01^ won het tweede lel rioin ^rie sets van Ma- Sousa. De setstanden "reh 6-2 6-3 7-5. zi vi m va w< va da ov lij ro: op WE VI ba Fr tef zij Br lei Ai rei de ch< no< rer als tij ma La sci goe ver gin niv del 421 nee I var del zijr slai een terl ten del< ner daa seri beo ter. sch bij Bra teri hiel pun

de Stem | 1983 | | pagina 6