inen DE MAAND MEI Zure regen MAZE GAAT HET MAKEN AGENDA ONTDEK DE VERSCHILLEN popspraak Gloedvolle soul van Frankie Berverly c.s. VLAANDEREN TICWERKEN ndacht: 9 Lente Hé, doe jij ook mee? akbekwaam rood-banket akker QUEX DEKKfeRS li. i- CU-U. Piu Piu en MAM op Lochem VWS VLAANDEREN ilgf I OPLOSSING tTERDAG 7 ME11983 PAGINA GIDS 2 café de Kastanje Een warme donderdag in mei KLEINTJE j Van Zoelen ig ophalen huisvuil Stilstand Marvin Gaye bske en Wiske: Het Bretoense broertjem Lucky Luke: Daisy Town. p breid assortiment EMSTUKKEN lanten alsook NGPOTTEN lPpie Happie Als Aerobic Robot. T3 50 wagens «zaKedoen. 111900.- 1A40O- <m 1&35CT,- 15560." liU0O- 1&40O- iL90O- 14500- 16500.- &60O- weea- 10000." i&eeo,- ■10800,- 1O60O.- IO80O,- km 10990." km 10000- km 1O00O;- i 13000- 2200O- km 15000- km 10.500,- 13.900,- 17.500,- 14.500,- 13.900,- 17.500,- 17.400- 13.900,- 15.900,- 9.500- 10.650,- 10.500- 14.900,- 15.900,- 18.850,- 14.500,- 12.500- 9.500,- 9 900,- 12.950- 21.900,- 14750,- 20 35 Oe maand mei heet bloeimaand en je ziet nu dan ook overal bloesem en bloemen. Weet je hoe mei bij de Sioux-indianen I beeft? Maan-als-de-pony's-werpen. De Creek-lndianen noemen 0el: Moerbei-maan, de Cheyenne-indianen: Maan-ais-de-paar- ijen-vet-worden, de Winnebago-lndianen: Maïs-schoffelmaan en ijs Osage-indianen: Maan-als-de-kleine-bloemen-sterven. Alle maal namen die bedacht zijn in een tijd waarin zure regen nog niet bestond; daarover meer in de Kleine Stem. Muriel Zure regen..., je hebt er I vast wel eens van gehoord. Voor het eerst werd daar over gepraat in Scandinavië. Daar ontdekte men dat dui- ttnden meren hartstikke I dood waren. Zo noem je dat als er geen planten meer in groeien en de visseëieren Liet uitkomen. En dat ge beurt als er in regen te veel zwavelzuur zit. Van zichzelf is regen al- I tijd al een beetje zuur. Het echte „ver"-zuren komt door het stoken van olie en kolen I waar zwavel in zit die dan in de lucht komt. Ook in Zuid- Nederland is het water aan getast door de zure regen, I vooral daar waar weinig I kalk in de grond zit, bij I zandgrond. Een groot aantal I vennen en sloten zijn voor 180% verzuurd. Zuren en kalk lossen in I elkaar op. Als de douchekop I verstopt is, moet je die in azijn leggen. De klakaanslag is dan zó verdwenen, maar Zondag 8 mei schieting in voorheen Ft. v. Kruijssen, Kloosterzande. Aanvang 14.30 uur. De lente is fijn. Er zijn tulpen en rozen. Maar geen boze rozen. Er zijn lammetjes in de wei. Alleen in mei. Clndy Klep, 7 jaar. ook het zuur van de azijn. Zit er dus kalk in de bodem, dan lost het zuur van de re gen daar wel in op. Door het verzuurde water gaan veel oeverplanten, biesvarens en waterlobe lia's, dood, sommige soorten zijn zelfs uitgestorven. Eie ren van vissen en kikkers komen niet uit. Er moet heel gauw iets gebeuren voor het te laat is. Ook de bossen lo pen gevaar als de bodem zuur wordt. Er zouden ont zwavelingsinstallaties moe ten komen bij elektriciteits centrales en grote fabrieken. Dat gaan ze in Duitsland doen, hoewel het veel geld kost. Maar daar is veel kalk voor nodig en waar die van daan gehaald moet worden, is nog een groot probleem. f9°8c«e.. brieven naar: splnveld55 4815hvbreda 't Is warm, een warme donderdag in mei. We hebben nog een uur biologie. De magen van de koe. Zijn het er drie? Daarmee staat hij nu heerlijk in de wei. Er hangt iets van de lente in de klas. Op 't bord staat nog een oude rekensom. Zon. Blauwe lucht. Dat uur wil maar niet om. Meneer de Bie draagt, néé, geen mooie das. Er zit een dikke bromvlieg op de ruit, Nu danst hij naast de pot met de cyclaam. Hoe zou hij heten? Heeft zo'n dier een naam? Martinus? Arie? Kijk, hij wil eruit. Dat wil ik ook wel... Zou hij?.... Ja, het lukt. Zoemend zoekt hij de vrijheid van de straat, terwijl meneer de Bie, na rijp beraad, een nietig pluisje van zijn jasmouw plukt. Hè, 't ging nog nooit zo moeilijk als vandaag. Er slaat een klok. Dan is het kwart voor vier. Nog even opletten. Nog een kwartier. Zo'n koe in mei ligt wèl zwaar op je maag! HAN G. HOEKSTRA Dit gedicht over een lange, warme meimiddag op school staat ln gedichten voor kinderen die zijn v een boek met nog véél meer mooie gedichten voor kinderen die zijn ver zameld door Kees Fens. Het boek heet: Nou hoor je het eens van een ander. Uitgeverij Querido, prijs 19,50. Vanaf 8 jaar. Vatasïïauandën^nneëïe, 7 jaar, uit Hoofdplaat te- kende poesen in alle kleren van de regenboog. Best 'n leuk gezicht, jammer dat je 't in de krant niet ziet. Over twee maanden Is het zover: de schooldeuren gaan Een plaatsen: resultaten boe ken. v. diploma 1e gezel, sluitend schriftelijk aan: ithouders van Hulst maken bekend dat g, de route St. Jansteen, Kapellebrug, Hei- foensdag 11 mei 1983 en de route binnen- Nieuw Namen op vrijdag 13 mei 1983 zal emeester en wethouders van Hulst, urgemeester, P.J.G. Molthoft. ecretaris. J.F. van Denderen. Alex Dekkers uit Etten-Leur is vorig jaar met een vrachtwagen naar Italië geweest. Hier is de Turbo Mack! dicht en het is grote vakan tie. Lekker zes weken lang dingen doen die je zelf leuk vindt. Misschien ga je wel met je ouders op vakantie, of met vrienden op tienertoer. Maar wist je dat je in de buurt van Breda ook een toffe vakantie kunt hebben? De Stichting Zomerkampen Breda organiseert dan drie weken lang kamp. Je kunt spelen, stoeien, lekker luie ren, spannende verhalen vertellen, voetballen en nog veel meer. En 's nachts sla pen in een tent of boerderij, lekker in je eigen slaapzak. Dit alles Is voor jongens en meisjes van 5 tot en met 13 jaar. Voor de 14-, 15- en 16- jarigen is er het fietskamp: met een groepje van zes en de leiding door Midden-Bra bant fietsen, in boerderijen slapen en veel lol maken. Misschien heb je deze week op school al zo'n geel fol dertje gekregen. Daarmee kun je je opgeven voor één, twee of drie weken kamp. Je kunt vanmiddag tussen 2 en 5 uur een kijke nemen op het J.J.C. (Nieuwe Ginneken straat 18, Breda, telefoon 223220). Daar draaien we dan dia's en je kunt er nog veel meer zien en horen over de zomerkampen. Groetjes van Peter, Stef, Henk en Angeline Door Wim van Leest SUCCES KUN je niet voor spellen, maar voorvoelen wel. Zo voel ik aan mijn wa ter, dat Maze dit jaar abso luut gaat doorbreken. Nooit van Maze gehoord, zegt u? Kan kloppen, want Maze ge niet in Nederland maar bij een kleine groep soullief hebbers bekendheid. In Amerika ligt het iets anders daar zit de groep na zes el pees al aan een miljoenen verkoop per plaat en met de nieuwe elpee 'We are one' gaat de 'hel' losbreken. En dat om de doodeenvou dige reden dat op die plaat zoveel kwaliteit staat, dat de soulliefhebber er niet om heen kan. De vorige, dubbele live-elpee was al een over tuigend bewijs van de kwa liteiten, die de groep in huis heeft en de nieuwe plaat is dat zo mogelijk nog meer. Je moet er dan ook niet van versteld staan, dat Maze straks een status la Earth, Wind Fire heeft. De gloedvolle, fraai uitgewerk te soul van de groep is zo in tens, dat het een lust is om er naar te luisteren. Vorige week was de groep in ons land voor een uitste kend concert en wat toeris tisch verpozen en bij die ge legenheid sprak ik met Frankie Beverly, de grote kleine man achter de groep, die met zijn zang en compo sities het Maze-geluid be paalt en zich dan ook laat adverteren als 'Maze featu ring Frankie Beverly'. De historie van Maze als platen makende groep gaat terug tot 1976 toen bij Capi tol de eerste elpee 'Maze fea turing Frankie Beverly' werd uitgebracht. Die plaat verkocht, ondanks geringe publiciteit, goed en met de daaropvolgende platen werd langzaamaan een miljoe nenpubliek bereikt. De eigenlijke geschiedenis van Maze gaat nog verder terug. Alles bij elkaar is de groep, zij het onder andere namen, al een jaar of 17 actief. Het was niemand minder dan Marvin Gaye, die de groep ertoe bracht de naam in Maze te veranderen en voor de huidige stijl te kie zen. Bovendien is er veel van Marvin Qaye's stijl terug te vindén'in het Maze-geluid. 'Wé are one' is een weekje uit. Wat kan de Maze-fan of de geïnteresseerde soullief hebber verwachten als-ie die plaat koopt? Frankiè Beverly: „We hebben met deze plaat ge probeerd ons live-geluid zo dicht mogelijk te benaderen. Want live klinken we nog steeds het beste. Dat is geen schande, want iemand als Jimi Hendrix had daar ook last Van. Verder kun je ho ren, dat vooral de groep is gegroeid in de instrumentale prestaties, terwijl ook mijn zang intenser is geworden. De nummers op zich ver schillen niet zo gek veel van vroeger werk. Ik ben wel ge groeid wat componeren be- 1 Maze met middenin Frankie Beverly. foto emi treft, maar mijn onderwerp is nog steeds mijn gevoelsle ven en dat is niet zo gek veel veranderd." Ik heb de indruk dat de Amerikaanse zwarte muziek alsmaar beter wordt. Ben jij die mening ook toegedaan? Frankie Beverly: „Ik ge loof, dat de zwarte muziek niet zozeer beter is, maar dat vooral de rest van de wereld eindelijk toe is aan onze mu ziek. Voor mij is de soul uit de jaren zestig nog steeds de beste. De disco, die er na kwam heeft veel jonge bands en zangers ervan weerhouden echt door te breken. Daardoor heeft de ontwikkeling van de zwarte muziek jaren stil gestaan. Er wordt weer beter gezongen tegenwoordig en de muziek klinkt goed, maar toch mis ik nog iets substantieels. Met al die dansmuziek is er een verkeerd beeld ontstaan van de soulmuziek. Er is in de soul veel meer te beleven dan alleen dat. Het is net als met de jazz, er zijn een hele boel manieren om je met soul te uiten." Wat mij opvalt is dat er in de zwarte muziek, met name als het over liefde gaat, bete re teksten geschreven wor den dan bij blanke muziek het geval is. Frankie Beverly: „Een lo- ve-song is voor eeuwig. Met een nummer over liefde zit je altijd goed, want het nummer heeft meteen in houd. De teksten zijn erg be langrijk. Ik ben opgegroeid met muziek van James Brown, Marvin Gaye en an dere Motown-artiesten en het peil van toen wordt nu niet gehaald. Te veel van het songmateriaal van tegen woordig is nog middelmatig. Instrumentaal klinkt het wel beter, maar de begeeste ring ontbreekt. Zodoende kun je er wel op dansen, maar echt houvast biedt het niet." Wat maakt Maze dan zo bijzonder? Frankie Beverly: „Het gaat om de kwaliteit van het materiaal zoals ik al zei. Mensen zoeken naar muziek met blijvende waarde en bij ons zullen ze dat vinden. Iemand, die van muziek houdt, hoort immers of er eindredaotie wim van leest gewoon gespeeld wordt of dat het rechtstreeks uit het hart komt. Groepen als Ma- ze zullen op den duur dan ook tot zijn recht komen." Je bent weg van de zestiger jaren-soul, wat zijn jouw grote invloeden geweest? Frankie Beverly: „Voor iedereen, die de dertig is ge passeerd in deze muziek, hoort Marvin Gaye tot zijn muzikale achtergrond. Bo vendien is hij een persoon lijke vriend van me gewor den en heeft als zodanig een enorme invloed op me ge had. Hij is zo iemand, die het beste in je boven brengt." Wat vond je van zijn laat ste plaat? Frankie Beverly: „Instru mentaal is het een te gekke plaat, maar de tekst van 'Se xual healing' vind ik te grof. Als hij nou 'sensual' had ge zegd had ik het spannender gevonden. Maar Marvin is en blijft een baanbrekende kunstenaar." Zijn er verder nog belang rijke zwarte muzikanten poorjou? Frankie Beverly: „Stevie Wonder, met hem moet je altijd rekening houden, en Earth, Wind and Fire. Al kan ik die groep de laatste tijd niet meer zo goed vol gen. Ik mis iets in hun re cente werk, maar ik weet nog niet precies wat het is. Verder doet George Duke fantastische dingen als pro ducer. Hij is muzikaal ge sproken een genie." Is dat iets voor jou, een baantje als producer? Frankie Beverly: „Ik zou het willen doen, maar dan moet ik niets anders aan mijn hoofd hebben. Nu komt de groep op de eerste plaats en al mijn energie en creati viteit gaan daar in op. Als we eenmaal op het niveau zijn, dat we verdienen, en dat is hetzelfde niveau als van Stevie Wonder en Earth, Wind and Fire, dan zal ik me daarop gaan toe leggen. En dat we dat niveau bin nenkort bereiken staat voor mij vast. We zullen nu ein delijk ook op de gewone popstations gedraaid wor den en dan staat er niets meer in de weg. Wij verdie nen het. Als we eenmaal zo ver zijn, zou ik nieuwe din gen willen gaan doen. Me concentreren op het produ ceren van jonge, onbekende artiesten en filmmuziek schrijven. Een hele nieuwe carrière dus." DE TILBURGSE groepen Piu Piu en Sammie Ameri ca's MAM behoren tot de fi nalisten, die op het Lochem- festival op Hemelvaartsdag gaan strijden om 'De grote prijs van Nederland'. Verder staan in die finale Techno- ville uit Eindhoven, De Kof- fieband uit Leeuwarden, Tröckener Kecks uit Am sterdam en Neel uit Amster dam. Elke groep speelt een set van 20 minuten en rond 1 uur 's middags wordt de winnaar bekend worden ge maakt. Verder zijn op het Lochem-festival de Kreu- ners, The Undertones en Het Goede Doel te zien. DE AGENDA voor de komende weken ziet er als volgt uit: Joan Armatrading, 7 mei in Rot terdam (Ahoy) Flock of Seagulls, 7 mei in Rot terdam (Arena) Tears for fears, 14 mei in Rotter dam (Arena) Belle Stars, 13 mei in Rotterdam (Arena) Pinkpop met TC Matlc, Fun Boy Three, Nena, Men at Work, Gary Moore, Simple Minds en Doe maar, 23 mei in Geleen (Sport park) Al Jarreau, 28 mei in Rotterdam (Ahoy) Weather Report, 31 mei in Den Haag (Congresgebouw) Supertramp en Mink DeVUle, 8 juni in Amsterdam (Olympisch stadion) Crosby, Stills and Nash, 12 juni in Leiden (Groenoordhal) Dire Straits, 13 juni in Den Bosch (Maaspoort) en 16 juni in Rotterdam (Ahoy) Steve Winwood, 15 juni in Den Haag (Congresgebouw) en 16 ju ni in Nijmegen (Vereeniging) David Bowie, 25 en 26 juni in Rotterdam (Feijenoord-stadion) Nits, 7 mei in Oud Gastel ('t Veerke) John McLaughlin, Paco de Lucia en Al DIMeola, 16 juni in Den Haag (Congresgebouw) Tuxedo Moon, 27 mei in Rotter dam (Parkzicht) Robert Palmer, 17 mei in Utrecht (Vredenburg) Rod Stewart, Joe Cocker en Nor maal, 10 juni in Rotterdam (Feij enoord-stadion) Little River Band, 25 mei in Den Haag (Congresgebouw) en 26 mei in Utrecht (Vredenburg) ZOZET DEKARAVAAN ZJCWN BEWEGING. hoeft niet meer, laat uw rtrekken In P.V.C. plastic, shtmaken van dakgoten badkamer, w.c. enz. enz. sllulken In P.V.C. plastic :h wenden tot de efoon 01153-2254 ncL.C ikoions1., app1b edn week zesrrs -Sg^CEws-lESSEM acvoteo Em 4" •sw-nsv, a#r n XA ahJoo Tel. 01140-14087 in huis in Hulst ^tMAAfZM£T •sgqaaj uaSjaq 'jnaniBjap 'ueui uea snau 'snuit agaapeiqaS 'notqsgcu 'Sjaq aSoq do; 'ueui uca uin 'japuosgqaaj '[apez 'gad uba dajyt

de Stem | 1983 | | pagina 27