Rabobank êM J Vier Koreaanse kinderen vieren Moederdag in Nederland In deze Gids- Chaim Herzog, eens soldaat In Nederland, nu president van Israel Kernwaoenvriie flw! Iilruyvllff J zone oude Europese droom Èjjf 1 'Alle radii op de acht 9 40 tv-program van het it nieuwe ers voor pagina zeeland 5 IET INTERIEUR van de Amro-bank, de fleurig ingerichte etalage van uitzendbureau Randstad, postzegels, het telefoonboek. Dagelijks worden we geconfronteerd met de letters, symbolen, kleuren en ruimtelijke ontwerpen van Total Design. De Beyerd in Breda zette alle ontwerpen op een rijtje. Op deze pagina komen de scheppers aan het woord. M neder land VriJ thoff' +20c 0R Identiteit Expositie van Antonio Segui met schilderijen en pastels. Geop. woe t/m zat. 13.30-17.30 u. zond. 14-17 u, IJZENDIJKJE Streekmuseum West- -Zeeuwsch-Vlaanderen- Zome- rexpositie van bodebussen kantklossen. Geop. werkd. 10-12 en 13.30-17 u. zat. en zond. 14-17 u. (tot 15 aug.). ZUIDDORPE M. de Cock -14 u. schieting. ZONDAG EXPOSITIES: ZIE ZATERDAG CLINGE C. Weemaes-14.30 u. schieting. GOES Grandtheater - 14 u. Billie Turf 2 a.l. 19 en 21.30 u. The thing, 16 j. hulst De Koning van Engeland -13.45 en 16.15 u. Tron, a.l. 13.45,16.15 en 21.15 u. The road warrior, 16 j. 13.45 16.15,18.45 en 21.15 u. Aas der azen' a.l. 16.15,18.45 en 21.15 u. Society af fairs, 18 j. 18.45 en 21.15 u. Diva, 16 j 14.30 en 18.45 u. Toppunt der wel- lust, 18 j. OZO- 14.30 u. schieting. Den Dullaert-10 u. postzegelbeurs KLOOSTERZANDE Café Kastanje -14.30 u. schieting. KOEWACHT G.v. Rumste- 15 u. schieting. Oude Molen-14.30 u. schieting. OOSTBURG Ledeltheater-14 u. E.T. a.l. 16.30 en 20 u. Geheime traume. 18 j TERNEUZEN Luxor- 13.45, 16 en 21.15 u. Lemen popsicle, a.l. 13.45 en 18.45 u. Tron a.l. 21.15 u. 'n Goed stuk is nooit weg, a.l. 16 en 18.45 u. De rechter en linker hand van de duivel, a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 14 u. Zorro, a.l. 19 en 21.30 u. Porky's pikante pretpark, 16 j. Alhambra 2 - 14,19 en 21.30 u, First blood, 16 j. VOGELWAARDE J. v. Schayck -14.30 u. schieting. Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. Zoutelande - Catharinakerk: zond 10 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 8.30, 10 en 11.30 u.Blaauwe Hoeve. zat. 17.15 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat, 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. zond. 9 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u, zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat, 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus - maand, t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat, 17 u. zond. 9.45 u. Strandkerken Dishoek - zond. 10 u. Oost- en Westkapelle - zat. 19 u. Zoutelande - zat. 19 en zond. 10 u. Vrouwenpol der - zat. 19 en zond. 10 u. kerk): 10 u. ds. E. Rietveld. 19 u. ds. E. Wolbers. (Opstandingskerk): 9u. ds. E. Wolbers. Waterlandkerkje: 11 u. Dhr. J. Sin- ke, Oost-Souburg. IJzendijke: 9.30 u. Dhr. Kruidenier. Zamslag: 10 u. ds. A. Schellevis. Zuidzande: 9.30 u. Dhr. J. Sinke. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Aardenburg: 10.45 u. ds. J. Noord hof, 's-Gravenpolder. Breskens: 9.30 u. leesdienst, 17 u, Kand. M. Taalman. Oostburg: 9.30 u. ds. J. Noordhof. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. ds. C.v.d. Vaart, 's-Hertogenbosch. Axel: 10 en 17 u. ds. A. Lunshof. Hoek: 10 u. ds. P.v. Tiel, 15 u. ds, L. de Noord (Gent). Terneuzen (Noordstr. kerk): 9 u. ds. A. Verhoog. (Opstandingskerk): 10.30 u. en 17 u. ds. a. Verhoog. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voet. GEREFORMEERDE KERK VRIJ GEMAAKT Axel: 10 en 15 u. ds. J. Borgdorff. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. H.v.d. Berg. Terneuzen: 9 en 15 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. Stud. H. Pathuis, Kampen. CRISTELIJKE GEREFORMEER DE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. DOOPSGEZINDE KERK Aardenburg: geen dienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen* komst, 11.45 u. Zondagsscholen. Ij' u. verlossingssamenkomst o.l.v. ki en Mevr. Jager. Centraal Instituut Midden- Kleinbedrijf, bestaat uit twee gedeelten. Het commercie® gerichte deel zal nader ingaa» op de problematiek rond marktbenadering. Hierbij zullen onderwerpen aan de orde komen als relatj® produkt- markt, produKj' concurrentie, prijsbepalerw factoren, promotie en marke' tingplannen. Het financiee gerichte gedeelte bevat nader uiteenzettingen omtrent 'n* vesteringsnoodzaak, eigen nanciële inbreng, extern® geldstromen en overheidstal' liteiten. Door Henk Egbets „Je mag ons wel zien als verleiders tot het kennisnemen van in formatie. Verleiding mag echter nooit mis leiding worden. Daar voor zijn we uiterst waakzaam. Total Des ign levert geen hand boek hoe Nederland er uit moet zien. Toch heeft TD de afgelopen 20 jaar school ge maakt. Het publiek weet meestal niet dat dingen ontworpen zijn; denkt dat alles vanzelf ontstaat. Deze tentoonstelling brengt dat onder de aandacht en met name het aan- del dat TD daarbij had". We praten met Ben Bos, die 20 jaar Total Design meemaakte, met Jelle van der Toorn Vrijthoff en Wim van der Weerd, medewer kers van het ontwerpbu reau. Tenslotte neemt een andere bekende man van TD, Wim Crouwel ook nog deel aan het gesprek. Het Centrum voor Beel dende Kunst, De Beyerd, in Breda heeft onder leiding van directeur Frank Tiesing het initiatief genomen tot een tentoonstelling over het werk van Total Design, dat nu twintig jaar bestaat. De ze expositie gaat tot het midden van 1985 op reis, in binnen en buitenland. Als op 5 juni de opstelling in Breda wordt afgebroken gaat het geheel naar het Stedelijk Museum in Amsterdam. Daarna volgen Endhoven en Gent. Uitgeverij Reflex brengt tijdens de tentoonstelling een rijk geïllustreerde gids voor 30,- op de markt. In de winkel kost het boek 35,-. Sonja Herst van De Beyerd vertaalde de teksten integraal in het Engels. Een paar jaar geleden is TD nogal in discussie ge weest. De kreet „De Nieuwe Lelijkheid" werd toen gebo ren. Aanleiding tot verhitte gemoederen waren het nieu we telefoonboek en de cij- ferpostzegels, ontworpen door Crouwel. En Joop den Uyl zei bij de opening van de tentoonstel ling in De Beyerd in Breda: „Ik aanvaard de conseptie van TD als een lang volge houden poging om van de prullaria en het zinloos or nament naar het essentiële te komen en ik vind de nieu we lelijkheid niet lelijker dan de oude lelijkheid. Maar ik ben er niet mee ver zoend". In de Derde Wereldlanden heeft een stoel gewoon vier poten, een huis vier wanden en een dak, en bestaat een boek uit simpel bedrukt pa pier. Zijn de meubelontwer pen met de uitgekiende lij nen, de snufjes-architectuur en de uitgekookte typografie niet decadent? TD: „Wat wij doen zijn hier culturele ver worvenheden. We kennen Derde Wereldlanden en voe len ons er goed, terugge drongen als je er wordt tot de essentie van het leven. De problemen daar los je niet op door ons culturele pa troon te ontkennen". TD is een ontwerpbureau en geen reclamebureau. „Reclame bespeelt de media via advertenties. Koop-dat- nu-boodschappen. Vreet- meer-dat-signalen. Er zijn grensgebieden. Maar onze verantoordelijkheid ligt méér bij de cliënt/consu ment dan bij de opdrachtge ver. We maken wel het ge zicht van commerciële in- stellingen. Onze visie op de mens en de maatschappij daarbij wordt niet zozeer bepaald door het houden van weekends over dit the ma, maar vanuit het sociale klimaat bij TD zélf; de teamstructuur. Het TD-team vindt zelf dat het daarin bijvoorbeeld redelijk geslaagd is bij de vormgeving/huisstijl van de AMRO-bank. Het grimmige gezicht van de granieten bunker, waar je in de rij moest staan voor geld, werd weggepoetst. De bank als service-instituut, waar niet alleen het contact met het publiek, maar ook de ar beidssfeer voor de werkne mers een ander klimaat kreeg, werd in vormen ver taald. De TD-stijl streeft naar een heldere ordening, die weinig ruimte Iaat voor per soonlijke tierelantijnen. Wim Crouwel, één van de oprichters van TD, zegt nu: „In de zestiger jaren waren onze uitgangspunten tame lijk dogmatisch. In de ze ventigerjaren is er nogal in gegrepen in de bemanning van het bureau. Dat bracht het voordeel van een nieuwe pluriforme vrijheid. Zo zijn we niet vastgelopen in onze eigen dogma's. Het affiche en het boek voor deze ten toonstelling is ook bewust gemaakt door de jongste ge neratie van TD. Ik persoon lijk en Ben Bos zouden nooit zo'n affiche hebben ge maakt. We hebben geslikt bij het schuin afgesneden boek, waarvan de pagina- fP der^frnds0^<^ opmaak drie stramienen kent, die slag leveren met el kaar. Een boek dat zeker voor ontwerpers van bete kenis is". Ben Bos: „We zijn calvi nistisch. Proberen overbo digheid te voorkomen. Als je dan een hand hebt in de huisstijl van de PTT is het wel spijtig dat je geen greep hebt op de telefoons die het bedrijf in de handel brengt. Ik denk aan dat Rembrandt- toestel met alle tierelantij nen erop en eraan". Natuur lijk heeft TD ook zijn morele code. Er zijn opdrachten waartegen men néé zegt. In ons gesprek vallen namen van bedrijven en instellin gen waarmee TD niet in zee gaat. Is er ook .een techni sche code, bestaan er vui stregels die de ontwerpen van Total Design tot een succes maken? „Kwaliteit" is het enige antwoord, dat overigens verder moeilijk te definiëren is. Gezegd wordt dat momenteel de hele auto matisering ook het ontwerp bureau de nodige hoofdbre kens kost om de kwaliteit daarop te enten. Er rijdt een PAM-tank- wagen voorbij met zijn be kende rode druppel. „Daar heb je TD".... Als de wagen weg is kijken we tegen slor dig beletterde winkelpanden aan. „Je ziet wel, er is nog werk genoeg voor ons. De hele openbare bewegwijze ring in Nederland is een puinhoop. Die is in handen van technocraten. Die han gen een algebra op waar niemand nog iets van snapt. Alles wordt gecodeerd. .v.l.n,.Mle^der Tooit1 Beit Bos ervWiirt^ «w»' -4,/ie telefoo' rfjÊLrnm- Daaraan weigeren we mee te werken. Ben Bos, die nogal eens rijksgecommiteerde is bij de eindexamens op kunstaca demies, maakt zich zorgen over de opleiding in dit ont werpersvak. Jelle van der Toorn Vrijthoff, docent aan de Amsterdamse Rietveld academie: „Momenteel is er een tendens, die zich afkeert van de vrije opvatting van laatste vijftien jaar. _de O' Iedereen deed maar wat. Dat is in de jaren zestig be gonnen. De leerlingen wer den zó kritisch dat ze eigen lijk niets meer leerden. Er wordt nu weer meer gepro grammeerd les gegeven. Het is een vrij jong vak. De ont wikkelingen gaan snel. Vaak kan de opleiding geen gelijke tred houden met die evolutie. Ér is een soort de faitisme, omdat er geen geld meer zou zijn". Joop den Uyl in zijn rede: „Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk, dat veel van wat TD heeft geproduceerd in feite is toegedicht en toe geschreven naar de in de ja ren '60 opgekomen nieuwe klasse van vrijgestelden, die vanuit het hogere oplei dingsniveau het dunne let tertje en de toto het uiterste doorgevoerde stylering als signalen van de incrowd hebben gecultiveerd. Tussen Avenue en Panorama is er behoefte aan een vormge ving, waarin mensen niet al leen de hogere identiteit van de PTT, maar ook hun eigen identiteit terug zouden moe ten vinden"..... TD: „We zijn een integer bureau, dat management projecten vanuit verschil lende categoriën zo zuiver mogelijk probeert op te zet ten. Onze medewerkers ma ken zelf ook deel uit van het publiek waarvoor ze wer ken. Dat is een goede graad meter. De reactie vanuit de eigen omgeving is belangrij ker dan een zogenaamde al wetende computer, waar mee men in Amerika soms meent te moeten werken. Dat wij een duur bureau zijn is een fabel. Onze ge middelde uurprijs ligt zelfs onder het tarief dat door de beroepsvereniging is vastge steld". De tentoonstelling, waar- .voor Wim van der Weerd het fraaie, lichtvoetige ver voer en opstellingssysteem bedacht, wil een retrospec tieve zijn, met de nadruk op het recente werk. Toen en nu. TD: „Als je het geheel overziet - een kans die we eigenlijk zelf nooit zó gehad hebben - valt het mee. Je merkt dat de zorgvuldigheid en de toewijding van toen ook nu nog aanwezig is. De vorm evolueerde; de uit gangspunten zijn gebleven. Geen religieus fanatisme, maar geloof in helderheid en ter zake. TD is geen saaie so berheid. Onze filosofie heeft in de voorbije twintig jaar wortel geschoten". MÉ ^Mi

de Stem | 1983 | | pagina 21