4 WG ken op DJ cle4in1krant Brievenlawine naar mevrouw Reagan en mevrouw Andropov Celstraf en tbr geëist wegens brandstichting DE STEM Bestem Insteekhaven Sloegebied o DE STEM ORIGINEEL SPEELTUIG GESLAAGDE DANSMIDDAG OUDEREN streekziekenhuis I Reparatie kerncentrale Borsele blijkt geslaagd i r# ZATERDAG 7 ME11983 T18 PAGINA ZEELAND 1 ACTIE VROUWEN VOOR VREDE ZEELAND INISTRATIEF TENCENTRUM :E ELAND Aardenburg Uitbreiding TERNEUZEN - Het Terneuzense gemeentebe stuur wil minister Van Aardenne van Econo mische Zaken er op korte termijn van door dringen dat bij het Sloegebied niet zomaar een nieuwe insteekhaven voor de aanvoer van ko len mag worden gegraven. Internationaal zeehengel- concours in Sluiskil W eekenddienst Stem-redactie DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VANZEELAND n het Bestuur van de Stich ting Oosterscheldezleken- fiulzen te Goes en Zierlkzee Dntstaan binnenkort vakatu- 'es voor itaat statutair uit zeven leden, sleden worden benoemd door Maatschappelijke Rekening en na voorbereiding door en in selektiekommissie, waarin be- tndernemingsraad en specia- teren. oestuursleden hebben, naast bestuursverantwoordelijkheid, tachtsvelden: eid en organisatie onomie en administratieve or- i, die woonachtig zijn op Mand of op De Bevelanden. zich binnen een week na het deze advertentie te melden bij de Raad, J.C. Kram, Berg- Goes, tel. 01100-15038. dacht wilt vestigen op perso- mening in aanmerking komen es, wordt het op prijs gesteld iken. de Inhoud van deze niet ge- iktle wordt gaarne gegeven uurslld A.C. Schraven te 1-27140. ameen bestuur van het t Deze foto van haar kinderen sluit een Zeeuwse moe ier in bij haar brief aan mevrouw Reagan in Washing ton en mevrouw Andropov in Moskou in het kader van ie massale briefactie van werkgroep Vrouwen voor Vrede Goes/Heinkenszand. - fotowillem mieras Door Gé van Berkel GOES - Een lawine van brieven uit aUe delen van de wereld zal omstreeks pinksteren mevrouw Rea- i, de echtgenote van de Amerikaanse president en mevrouw Andropov, de echtgenote van de Sovjet- ische regeringsleider bereiken. Alle brieven (naar verwachting zuUen bet er vele duizenden zijn) bebben dezelfde inhoud: raast de brief zelf is een foto van een kind of kinde ren bijgevoegd. In de brief doet de af zendster een dringend be roep op de geadresseerde in Washington en/of Mos kou „alles te doen wat in uw macht is om uw man ervan te overtuigen, dat er eindelijk vrede op aarde moet komen". De brief gaat dan verder: „Wij kun nen als beschaafde mensen niet langer in termen van vernietiging denken. Er is door de geschiedenis heen te veel lijden geweest. Het is meer dan genoeg! Laat onze en uw kinderen op deze wereld in geluk en vrijheid leven, zonder angst en elkaar respecte rend als beschaafde men selijke wezens. Daarom zijn wij op aarde. Met vre- des- en moederlijke groe ten, Hoogachtend, Het is de bedoeling dat alle brieven, waar ook ter wereld, tegelijkertijd op maandag 16 mei vóór 's- middags vijf uur worden gepost. Deze grootscheepse briefactie is een initiatief van de werkgroep Vrou wen voor Vrede Goes/ Heinkenszand. Zegt Joke Siepman uit Colijnsplaat, van de vijftien leden tellende werkgroep: „De reacties zijn overstelpend. Van alle kanten, zowel in Nederland als uit het bui- Wand, krijg ik verzoeken inlichtingen en toezen ding van een concept-brief. <J°k de telefoon bij mij tas rinkelt de hele dag. 'S verwacht dan ook dat Postzakken vol brieven en foto's van kinderen bij me- "rouw Reagan en me vrouw Andropov zullen worden bezorgd". Phia Verstraete uit noes, een ander lid van de «euwse werkgroep, voegt (raan toe: „Natuurlijk zijn *c reuze benieuwd naar de reaches van de dames Reagan en Andropov op de brieven. Daarom hebben we de grote internationale persbureaus UPI en Reu ter gevraagd te proberen deze reacties los te krij gen". Joke Siepman gunt de Aardenburger Schelte van Jelgershuis de eer toe het idee bedacht te hebben voor de massale brief- schrijverij naar de vrou wen van de twee machtig- ste staatshoofden in de we reld. Eind februari van dit jaar ging de werkgroep Goes/Heinkenszand van de internationale bewe ging Vrouwen voor Vrede het idee van de Zeeuws- Vlaming uitwerken. „Op 8 maart zijn er in Brussel achthonderd brief formulieren verspreid en toen is de actie via een Zweedse krant naar onder andere West-Duitsland, Noorwegen en Canada overgewaaid. In Canada is het uitgelopen op een mas sale demonstratie waaraan veertigduizend vrouwen hebben deelgenomen. Je kunt inderdaad wel zeggen dat het een wereldactie van vrouwen en moeders is geworden", aldus Joke Siepman. Phia Verstraete vindt dat iedere vrouw andere vrouwen kan opwekken aan de „kettingbrief" mee te doen. „Zelf heb ik mijn zusters in Engeland, Lim burg en Drente over de ac tie verteld en die hebben erg enthousiast gerea geerd". De werkgroep is nog steeds constant met de uit breiding van de briefactie bezig. Dagelijks komen nog steeds uit alle wind streken adhesiebetuigin gen binnen, zowel van vrouwen als mannen. Dat de PTT intussen wel weet dat Joke Siepman het cen trale punt van de actie is blijkt uit het feit dat een envelop of briefkaart met alleen haar telefoonnum mer 01199-546 of de ver melding Vrouwen voor Vrede Colijnsplaat al vol doende is om prompt op het juiste adres te worden bezorgd. istuurskamer van het A.D.Z. te gen, Mercuriusweg 12. W0R ZUOWEST NEDERLAND "«ren [kneuzen. Hulst en Goes, i en telefoonnum- pagina 2. Nzen: Rein van der n (editie-chef). Jan Jan- w. chef), Frank Dey, Schipper, Cor de 1(foto). Ton Koomen rj). Hulst: Eugène Ver- ,®n. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- ""burg: Co Meertens. Punten s[crzande: mevr. Neve, L'tanderstr. 4, 01148- ntle-expl. «deur Zeeland: C. Me- l™4 01150-95839. Van een onzer verslaggevers 1 MIDDELBURG - De repa- i ratie van de kerncentrale van de PZEM in Borsele, die tussen 23 maart en 18 april 1 werd uitgevoerd, blijkt te 5 zijn geslaagd. Een inspectie- 1 beurt, waarvoor de kerncen- trale de afgelopen zes dagen opnieuw heeft stilgelegen, heeft dit uitgewezen. De PZEM heeft dit bekendge- maakt. De kerncentrale is nu weer in bedrijf gesteld en men hoopt dat deze nu zon der verdere problemen door kan draaien tot de eerstvol gende splijtstofwisseling in maart van het volgend jaar. Zouden zich namelijk weer problemen voordoen dan be staat de kans dat de voor dit jaar begrote bedrijfstijd niet wordt gehaald en dat heeft flinke financiële consequen ties. Zoals gemeld bestond de jongste reparatie uit de ver vanging van een aantal kleppen op de drukhouders in het primaire systeem van de centrale. De vervanging was nodig omdat er roest- vorming in de kleppen was geconstateerd, waardoor lekkage optrad in het nu cleaire deel van de centrale. Bij de reparatie werd er- Van uitgegaan dat de roest veroorzaakt was door chloor, die was gevormd door een chemische reactie in een vetoplosmiddel dat tijdens de grote stop van de centrale in januari zou zijn gebruikt. Men had hierover echter geen zekerheid. Van daar dat nog een inspectie nodig was. Die heeft uitge wezen dat de veronderstel ling juist was. T erneuzen beklaagt zich bij minister Van een onzer verslaggevers Van onze correspondent rERNEUZEN - Hengelaars vereniging ZCS (Zeehengel- club Sluiskil) houdt morgen (zondag) een internationale zeehengelwedstrijd. Gevist wordt op het bekende par koers nabij de Terneuzense watertoren, aanvang II uur. De wedstrijd telt mee voor het Belgisch en Nederlands kampioenschap van de Wes- terschelde Federatie (WSF). Ook niet-leden van hengel- clubs kunnen aan deze wed strijd deelnemen. Inschrijven in café Dallinga te Sluiskil tot zondagmorgen 10 uur, kosten zeven gulden en vijftig cent per persoon. Hoofdprijzen zijn een trim- fiets, eetservies, een cassette, enz. De wedstrijd wordt gevist onder de reglementen van de WSF. De prijsuitreiking volgt zo spoedig mogelijk na afloop in café Dallinga. Dat plan zou de positie van Terneuzen als belangrijke ko- lenhaven ernstig in gevaar kunnen brengen, zo meldt het college van b en w in een telex aan de minister. Die telex be vat tevens het verzoek om een spoedig gesprek over deze halszaak. Dat Terneuzen het PZEM- plan (aangezwengeld in ver band met de ombouw van de oliégas-centrale op kolen) als zodanig opneemt blijkt ook uit het feit dat afschriften van het telex-bericht zijn verzonden aan gs, en de statencommissies van economische en bestuurs zaken. Beide commissies ver gaderen maandag 9 mei over de havenplannen. Zoals be kend liet PZEM-directeur Da lebout deze week nog weten dat Terneuzen niet in aanmer-| king komt voor de aan- en' doorvoer van de kolen voor de centrale. Volgens het gemeentebe stuur zou de investering in een nieuwe kolenhaven bij Vlis- singen grotendeels wegge gooid geld zijn. Er is sprake van een 'onrendabele top van ongeveer 25 miljoen gulden'. Wat vooral steekt is echter de poging om die onrendabele top drastisch te beperken door te azen op subsidies van rijk en provincie. De provincie zou er 5 miljoen voor uit willen trek ken, het rijk (minister Van Aardenne) zelfs een veelvoud van dat bedrag. B en W van Terneuzen wil len zich enkel laten overtuigen door een onafhankelijk onder zoek. Als dat aantoont dat voor de aanvoer van kolen naar de PZEM-centrale aan aparte Sloe-haven nodig is, zal het college zich bij die conclu sie neerleggen. „Het graven van een haven echter die dit doel ver voorbij schiet, zou het op rijkskosten vernietigen van de Terneuzense infrastructuur kunnen inhouden", aldus het telex-bericht. Een normale af weging van die belangen is nu niet mogelijk. Daarom wil Terneuzen zo zpoedig mogelijk een gesprek. Aan gs en in het bijzonder aan de statencommissies die maandag vergaderen, vragen B en W om, in afwachting van de resultaten van nader over leg, nog geen definitieve be sluiten te nemen over de nieu we kolenhaven. Voor redactionele aange legenheden is dit week einde te bereiken Frank Deij. Zijn telefoonnum mer is 01153-2019. QAGfilAD VOOR ZUOWEST NEDERLAND n «y» SINDS kort beschikken de kinderen van de Bresken- se bassisschool „De Schelphoek" over een origineel speeltuig. Op hun schoolplein staat een scheepje ge parkeerd. De belangstelling voor dit nautisch speelob- ject is zo groot dat er een dienstregeling is ontworpen zodat iedere klas aan zijn trekken komt. Het schip werd in Walsoorden door pastoor Omer Gieliet op de kop getikt. Het plaatselijk bedrijfsleven zorgde voor vervoer en het hijswerk. Door tussenkomst van de Stichting Mensen Zonder Baan „Het Baken" hebben Lucien Buijs, Maurice Aper en Peter Boeckhout het vaartuig grondig opgeknapt en het stevig op het schoolplein verankerd. Het karwei verschafte hun twee weken arbeid. Het project heeft het volkje van de aan palende kleuterschool „Kien Kan Koorn" in beroering gebracht. Ook zij willen een schip voor de deur. De pastoor heeft inmiddels al een aardige sloep op het oog... - f0t0destem/c0r j. de boer Van onze correspondente MIDDELBURG - De 30-jarige Middelburger P. L. stond vrijdag voor de meervoudige strafkamer terecht op beschuldiging van brandstichting, tweemaal gepleegd. De eerste maal gebeurde dit op 7 november, toen L. de garage box van een hem bekende familie in brand stak. Op 22 december liet L. opnieuw de rode haan kraaien, nu in een auto nabij het benzinestation van dezelfde familie. Hij schrok hier zelf zo van, dat hij onmiddellijk de pomphouder waarschuwde voor het ge vaar. Een motief kon L. voor zijn daden niet geven: „Ik mag die mensen eigenlijk heel graag", aldus L. Het psychiatrisch rapport sprak dan ook van een verminderde toerekenbaarheid en adviseerde tot opname in een psychiatri sche inrichting. Officier van Justitie mr. Daverschot kon met deze gedachte wel meegaan en eiste 8 maanden gevangenis, waarvan 3 maan den voorwaardelijk (hetgeen zou betekenen dat L., die sinds de cember gevangen zit, over 14 dagen vrij zou zijn) en voorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering met de bijzonde- re voorwaarde dat L. zich zou laten opnemen in een psychiatri sche inrichting. Uitspraak over 14 dagen. IN Oostburg hebben talrijke ouderen gistermid dag de gelegenheid aangegrepen om bij gelegen heid van het afsluiten van het seizoen zich nog eens lekker uit te leven tijdens het volksdansen. De Stichting Welzijn voor Ouderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zette met dit 'grootse bal een punt achter de activiteiten van dit seizoen. Lieve Maenhout, leidster van de volksdansgroep Avogro in Aardenburg, trad bij het volksdansen voor ouderen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen als projectleidster. Met plezier en voldoening sloeg zij gisteren de verrichtingen in sporthal De Veer- hoek gade. - foto de stem/cor j. de boer

de Stem | 1983 | | pagina 15