'End CORKS ROUTE HONGAAR Toon Suykerbuyk spaart exclusieve auto's, maar. Mercedes op Military Sportieve Tercel SR Alfa komt metArna KORT NIEUWS Space Wagon: veelzijdige personenauto Fiets- en molendag Havendag Vrije tijd Links en rechts van de autobaan en WiskeHe Happie Als A Prettig weekeindt OP WEG EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN Dat wordt dit weekeinde de auto laten staan en de fiets pakken: za terdag is het voor de tiende keer landelijke fietsdag. Ter gelegen heid daarvan zijn van honderdelf plaatsen uit dertig tot veertig kilo meter lange fietsroutes langs mooie plekjes uitgezet. Omdat het zaterdag ook voor de elfde maal nationale molendag is, lopen vele van de speciale fietsroutes langs molens. Voorzover mogelijk zullen die molens hun wieken laten draai- Wie er toch met de auto op uit wil kan dat natuurlijk ook. Naar Oud- Beijerland bij voorbeeld. Ter gele genheid van haar vijftigjarig be staan heeft de watersportvereni ging Het Spui daar op zaterdag van 10 tot 17 uur' een havendag georganiseerd. Men kan dan on der andere een gaffeltopzeil schoener, een stoom sleepboot, een rivierklipper en een tonnen- legger bewonderen. Nostalgie In het kader van het honderdvijf- tigjarig bestaan van de koninklijke harmonie Unie is zaterdag in Se- venum, westelijk van Venlo, een 'nostalgische dag' op touw gezet. Het programma, dat om 13.30 uur begint, vermeldt onder andere een muzikale optocht-in-oude-stijl, volksdansen en demonstraties van oude handwerken. Zeeland Onder auspiciën van de stichting Delta-Cultureel worden tot en met 31 augustus in de Grote Kerk in Veere tentoonstellingen gewijd aan het landschap in Zeeland, aan Zeeuwse natuurmonumenten en aan schelpen die gevonden zijn op de Nederlandse stranden (zon dags van 14 tot 17 uur, overige da gen van 10 tot 17 uur). Bloesem en bol Ook dit keer weer de in deze tijd van het jaar onvermijdelijke stand van het bloesem- en bolgewas. In de kop van Noord-Holland bij Den Helder, Anna Paulowna en Julia- nadorp en bij Castricum, Bakkum en Heiloo bloeien op de velden nog volop hyacinthen en tulpen. Hier en daar nog narcissen. Tus sen Haarlem en Leiden staan de narcissen, hyacinthen en tulpen nog in bloei. Op de Keukenhof, waar de hyacinthen, tulpen en nar cissen evenais de blauwe druifjes en het „bijgoed" als bomen en heesters in volle bloei zijn, wordt tot en met 8 mei in de Koningin Ju- lianahal de tentoonstelling Specia le Bolgewassen gehouden. Op Flevoland beginnen de eer ste koolzaadvelden kleur te krij gen. Met beter weer zullen de vel den het komende weekeinde en de daarop volgende week in bloei komen te staan. De folder van de koolzaadroute is bij de VW's op Flevoland en in Amsterdam gratis verkrijgbaar. De route leidt langs een landbouwschuur van de rijks dienst van de IJsselmeerpolders. Hier wordt tot en met 3 juni een expositie gehouden over kool zaad. Deze expositie is gratis te bezichtigen en dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. In Zeeland rondom Goes staan de kerseboomgaarden in volle bloei. In de Betuwe staat de appel bloesem in bloei. Hier en daar ker- se- en perebloesem. In Zuid-Lim burg bloeit vooral de appel-, pere en witte kersebloesem, terwijl de roze kersebloesem in de loop van de komende week zal gaan bloeien. In de Jaarbeurs in Utrecht wordt tot en met 8 mei voor de vierde maal de manifestatie „Techniek in vrije tijd" gehouden. Liefhebbers kunnen kennis maken met de lan delijke verenigingen voor model bouwers, radio- en tv-amateurs, foto- en film-amateurs, luchtvaar thobbyisten, sterrekundigen enz. Oldtimers Bosrestaurant Anna's Hoeve in Hilversum vormt zondag het décor voor het tweede internationale oldtimer truckfestival. Aan een rondtrekkend défilé nemen circa 150 antieke trucks en honderden antieke luxe auto's en tractoren deel. De buitenlandse deelnemers komen o.a. uit België, Duitsland en Zwitserland. De dag wordt muzi kaal opgeluisterd door 7 tot 8 or kesten van dixieland tot rock and DOOR HANS LUTZ roll. Afhankelijk van het weer zul len hete-luchtballonnen worden opgelaten. Beekse Bergen De bezoekers aan het Safaripark van de Beekse Bergen kan in het vervolg onder leiding van een 'gids' zijn tocht in de auto maken Het is een bijzondere gids: er is een gesproken begeleiding ge maakt van 1 uur, die in de zeven afdelingen gedurende de 7 kilome ter lange tocht in het safaripark veel interessante informatie geeft Men kan het cassettebandje voor 5 gulden kopen. Thuis kunnen scholieren, die geen onderwerp kunnen verzinnen voor een spreekbeurt er ook nog handig ge bruik van maken. Men moet na tuurlijk wel een cassette in de auto hebben HET IS een bekend feit dat niet iedereen gelukkig is met hetgeen de motels en restaurants langs de Westduitse autobanen te bieden geven. Niet alleen zijn de prijzen vaak hoog, ook op kwaliteit/ service valt nogwel eens het e.e.a. aan te merken. In de onmiddellijke nabijheid van deze autosnelwegen, zijn vaal voortreffelijke restaurants te vin den. De prijzen voor het overnach ten in deze hotels, liggen vaak eer stuk lager (soms wel 40 procent) dan in de motels aan de snelwe gen. Daarnaast komt het ook nog vaak voor, dat men in de directe omgeving van een dergelijk res taurant of hotel, ook een benzine station aantreft, waar men voor aanzienlijk minder geld kan tan ken. Om een overzicht te krijgen var de diverse mogelijkheden linkser rechts an de autobanen, is ook® jaar weer het boekje „Links- +Rechts der Autobahn" versche nen. In de gids (bij alle ANWB kanto ren te koop voor 8,25) is het'"" Ie Duitse autobanen net in trajecten onderverdeeld, leder tra ject is op twee manieren in beeld gebracht. Op de linker bladzijden wordt aangegeven via welke uit'"- ten men goede hotels en restau rants kan bereiken en op welke al- stand ze liggen. Daarnaast ook nog een categorie-indeling en P"ï zen van overnachtingen. Op de rechterbladzijden worden nog bezienswaardigheden in deocS8" ving genoemd. RIJPAG 6 ME11983 i""»""""""»""""" Door Marjan Mes Peter Gothar behoort tot de belangrijkste, jongere Hongaarse cineasten. Zijn film „En de tijd stond stil" is een impressionistisch ver slag uit het leven van enkele Hongaarse tieners, hun ouders en leraren zonder een bepaald verhaal, maar ook zonder een duidelijk politie ke strekking. Toch speelt de politieke achtergrond de meest door slaggevende rol en zitten er bepaalde opmerkingen en situaties in de film, die voor niet-Hongaren niet allemaal even begrijpelijk zijn. De Nederlandse vertaling lijkt me ook niet steeds erg ade quaat, maar het kan ook zijn, dat er moeilijk Neder landse equivalenten voor bepaalde begrippen te vin denzijn. „En de tijd stond stil" (Me- géll az idö) begint met docu mentaire zwart-witbeelden van de Russchische onder- dukking van de Hongaarse opstand in 1956. De bij het verzet betrokken vader van Gabor en Dini vlucht naar Amerika en laat zijn vrouw Eva en zijn twee zoons ach ter. Als het beeld in kleur overgaat, is het 1963. De jon gens zitten op een school, die streng de nieuwe politieke richting ondersteunt. Een le raar met oude, christelijke opvattingen over maat schappij en seksualiteit wordt ontslagen en maakt plaats voor een intelligente communiste, die er wel op gebrand is om de leerlingen tot kritisch denken aan te zetten. Haar man is als oud- verzetsstrijder (de film blijft daar en over andere zaken onduidelijk) het slachtoffer van het nieuwe regiem. Net als een vroegere vriend van de vader van Dini en Gabor, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Grand Theater in Breda prolongeert „Gandhi", het soms aangrijpende spekta kel over het leven van de profeet van het geweldloos verzet door Richard Atten- borough. Ben Kingsley draagt de hele film door zijn voortreffelijke titelrol. Casino 1 in Breda prolon geert „An officer and a gent leman" met een goed spelen de en sexy Richard Gere als een jongen uit het volk, die het tdoor een keiharde mili taire opleiding tot officier brengt. Een melodrama met rechtse, conventionele op vattingen, maar wel meesle pend. Cinesol 3 in Breda en Ci- nem'actueel 3 in Bergen op Zoom prolongeren „Tootsie" met Dustin Hoffman in tra vestie. Casino 2 in Breda brengt naast „Force Five", een misdaadfilm van Walter Graumann uit 1975, als nachtfilm die andere traves tie-film „VictouVictoria" van Blake Edwards. Het is een kostelijke komedie met een serieuze ondertoon over een vrouw (Julie Andrews), t drp.Vnhe Ut hdpnmtel m Heer A tattmeh VRIJDAG 6 ME11983 door Jan van Zuilen EERLIJK GEZEGD valt het ons wat tegen. Het verhaal van de geruisloos zwevende Rolls Royce gaat voor die van Toon Suykerbuyk uit Bergen op Zoom in elk geval niet op. De automaat scha kelt allesbehalve feilloos en ook is het gebrom van de mo tor duidelijk hoorbaar in het passagierscompartiment. De lederen bekleding vertoont slijtplekken, het fineer op het dashboard en de deur stijlen is op sommige plaat sen dof geworden, het pluche waarmee de hemel en de deuren zijn bekleed, begint hier en daar wat te rafelen. En bij het instappen was ons al opgevallen dat een ferme ruk noodzakelijk is om de portieren te sluiten. Suykerbuyk had ons daar van te voren ook al wel voor gewaarschuwd. „Je moet niet vergeten: Het is er een van bijna dertig jaar oud. En dan mag het tien keer een Rolls Royce zijn, maar ook die ontkomt, om het zomaar eens te zeggen, niet aan de tand des tij ds. Nu moet ik er wel bijzeggen dat het voor een deel ook een kwestie van onderhoud is. Zodra we een keer tijd hebben, zullen we hem nog eens goed onder handen nemen". De beige/bruin gespoten Rolls van Toon Suykerbuyk, eigenaar van een in bedrijfs wagens gespecialiseerde ga ragebedrijf, is er een uit de eerste serie van het type Sil ver Cloud, waarvan er in de periode 1955 tot 1959 zo'n zes duizend zijn gebouwd (inclu sief de vrijwel identieke Bentley's). Deze Silver Cloud kan worden beschouwd als het laatste klassieke model van Rolls Royce. Weliswaar kwamen er nog een Silver Cloud II en III, maar daar zat al duidelijk de lijn in van de in 1965 verschenen Silver Shadow. Deze auto's hadden ook een achtcylinder motor in tegenstelling tot de Silver Cloud 1 die een zescylinder had. Suykerbuyk kocht zijn Rolls zeven jaar geleden van autocoureur Toine Heze- mans uit Eindhoven. Die had hem op zijn beurt weer van een Belgische baron. Suyker buyk heeft zijn Rolls zelf op geknapt en kwam toen al tot Zelfs van een Rolls gaat het nieuwe a f de ontdekking dat ook het verhaal over de roemruchte service („asbakje vol, andere wagen") een fabel is. Suy kerbuyk: „Misschien dat ze voor een koninklijk huis de onderdelen per helicopter opsturen, naar mij in elk ge val niet. Ik heb er meer dan Toon Suykerbuyk, trotse bezitter van een Rolls Royce Het sy mbool van 's werelds beste en duurste auto, de Flying Lady of zoals het merkte ken officieel heet 'The Spirit of Ecstasy. Suykerbuyk heeft het kostbare symbool extra goed vastgezet om te voorkomen dat het wordt gestolen. - foto s de stem dick de boer een jaar op moeten wach ten". Niet echter dat Toon geen plezier beleeft aan zijn wa gen. „Het is en blijft een Rolls Royce, met de handge maakt. Dat merk je aan al les. Die van mij heeft bij voorbeeld al stuur- en rem- bekrachtiging. Dat was voor die tijd uniek. En neem de radio: dat is ook nog steeds de originele, een lampenra dio, die eerst warm moet worden. Maar het rijden ook, als je zo 100, 110 rijdt dan komt deze wagen het beste tot zijn recht. Dan voel je wel datje Rolls Royce rijdt.". De Silver Cloud is overi gens niet de enige bijzondere wagen, die Toon in zijn gara ge heeft staan. Zeker zo ex clusief is de Princess Van- derplas van 1948, een wagen waarvan het technisch ge deelte destijds door Austin werd gemaakt (de typenaam Princess is vanaf 1976 nog een paar jaar terug geweest in het gamma van British Leyland) en de carrosserie door de Londense koetsen- bouwer Vanderplas (een naam die British Leyland nu nog geeft aan zijn meest ex clusieve auto's). En wat te denken van de Cadillac cabriolet die Toon tijdens autoraces in Daytona op de kop tikte. Toch ook be paald een wagen die de lief hebber doet watertanden bij het horen van de naam al leen al. Kortom, je zou zeggen dat Toon zijn 'dagelijkse' Merce des 350 SE nog al eens laat staan om te gaan toeren in een van zijn drie sleeën. Maar typisch genoeg is dat niet het geval. Toen hij ze pas had nog wel, maar nu worden ze hoofdzakelijk ge bruikt als bruidsauto bij trouwerijen. Voor die gele genheden heeft hij ook een aparte chauffeur, maar zelf rijdt hij er niet zoveel meer mee. „Och", doet hij badine rend, „in het begin is dat leuk. Vooral ook door de re acties van het andere ver keer. Je krijgt bijna overal voorrang als was het maar omdat de mensen stil blijven staan om te kijken, al heb je er natuurlijk ook altijd reac ties bij van: daar heb je weer zo'n kapsoneslijer, maar ge loof, zelfs van een Rolls Roy ce gaat een keer het nieuwtje af. En denk er om: praktisch is zo'n wagen al helemaal niet. Je kunt hem moeilijk ergens parkeren en als je al een gaatje gevonden hebt, zou je er eigenlijk een man netje bij moeten zetten om er op te passen, want anders zit Jan en Alleman er met z'n fikken aan. Nee, af en toe een keer, bij een bijzondere gele genheid, gaan we er nog mee op pad, maar verder niet meer". TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM^ Tijdens de Military van de Baronie van Breda, die giste ren van start is gegaan en die tot en met zondag duurt, geeft Mercedes-Benz dealer Rütt- chen acte de présence met een aantal terreinwagens. De „G"-wagens („G" staat voor het Duitse „Gelandewagen" oftewel terreinwagen) staan zondag ter beschikking van de bezoekers van de Military. Er zullen dan rondritten over het uitgestrekte terrein worden gemaakt. Zaterdag rijden er al vier Mercedes terreinwa gens mee met de Cross Coun try, het zwaarste onderdeel van de Military. De Mercedes G was win naar van de jongste uitgave van de monsterralley Parijs- Dakar. De G is verkrijgbaar met 4- en 6-cylinder benzine motoren en en 4- en 5-cylinder dieselmotoren. De sportieve Tercel SR is uitgevoerd met een vijfver snellingsbak. RAAMSDONKVEER - Toyota heeft een sportieve SR uitvoe ring van de voorwielaange- dreven Tercel op de markt ge bracht. Aan de buitenkant on derscheidt de wagen zich voornamelijk door de speciale kleurcombinatie: blauw en zilver metallic. Verder zijn de flanken van de wagen breder en opvallender geworden. AMSTERDAM - Het ziet er naar uit dat Alfa Romeo nog dit jaar met twee nieuwe mo dellen komt. De co-produktie tussen Nis- Lichtmetalen velgen zijn eveneens op de wagen te vin den. In het interieur natuurlijk sportstoelen met zijdelingse steun, een toerenteller, een di gitale klok, speciale bekleding en standaard een vijf versnel lingsbak. De radio, de geschei den neerklapbare achterbank en de achterruitwisser, welke ook al in de normale Tercel DX zijn te vinden, treft men ook aan in de SR-uitvoering. De prijs van deze sportieve Toyota is 18.495.-. san en Alfa Romeo, heeft er toegeleid dat al vrij snel de „Arna" verwacht kan worden. Het gaat om een wagen welke veel weg heeft van de Nissan Cherry. De wagen heeft voorwiel aandrijving en motoren be schikbaar van 1200, 1300 en 1500cc. Toyota heeft in Japan een produktierecord gevestigd. Bijna 48 jaar nadat de eerste Toyota werd geproduceerd, kwam in maart van dit jaar de veertig miljoenste auto van dit merk uit de produk- tjeh al. Het eerste kwartaal van dit jaar is voor de Engelse auto industrie erg succesvol ge weest. In vergelijking met de eerste drie maanden van vo rig jaar, stegen de autover kopen met 21,3 procent tot 500.700 stuks. Ford heeft een eigen die selmotor op stapel staan voor de Escort en de Fiesta. Het gaat om een 1,6 liter diesel. De motor is ontwikkeld in samenwerking met het Duit se bedrijf Klockner-Hum- boldt-Deutz. Naast deze lich te diesel, welke waarschijn lijk in oktober voor de kleine Ford's beschikbaar is, wordt ook gewerkt aan zwaardere motoren. In Bochem is de 5 miljoen ste Opel Kadett van de band gekomen. Inclusief de in an dere Opel fabrieken geas sembleerde Kadetts, werden sinds 1962 meer dan 6Vi mil joen stuks gebouwd. ■k British Leyland zal in de nieuwe Rover, welke thans onder de codenaam XX sa men met Honda wordt ont wikkeld, voor minstens 80 procent Britse onderdelen verwerken. BL is hiertoe ge dwongen omdat anders geen onbeperkte toegang tot be paalde Europese markten (o.a. Frankrijk en Italië) mo gelijk is. Voor een mijlpaal in de bromfietswereld heeft de „Honda Super Cub" gezorgd. Enkele weken geleden kwam de 15 miljoenste bromfiets van dit type uit een van de Japanse fabrieken. De „Su per Cub", welke overigens in Nederland (nog) niet te koop is omdat deze "brommer geen trappers heeft, is al sinds 1958 in produktie. Mitsubishi lanceert in het najaar de multifunctione le „Space Wagon"; een auto welke de normale buiten afmetingen van een personenwagen heeft, maar niet alleen als gezinswagen dienst kan doen, maar ook als recreatievoertuig of als bedrijfswagen. SASSENHEIM - De „Prairie" van Nissan, door de hoge dak lijn en de schuifdeuren een opvallende auto in de sector van gezinswagens, zal over enkele maanden zijn exclusie ve positie moeten prijsgeven. Mitsubishi heeft namelijk besloten om de „Space Wa gon" in het najaarin Neder land te introduceren. De Space Wagon heeft hetzelfde uit gangspunt als de Prairie: een gezinsauto, welke een combi natie is tussen een sedan, een stationwagen en een mini- busje. De Space Wagon is 4,29 m. lang en 1,64 m. breed en heeft een wielbasis van 2,62 m. De hoogte is slechts 1,52 m.; de binnenhoogte bedraagt 1,28 m. Dit veelzijdige voertuigje biedt plaats aan 7 personen. In vergelijking met de Prairie is de Space Wagon 10 cm lager en 20 cm langer. De wagen is uitgerust met een vijfversnellingsbak, wel ke gekoppeld is een 1,6 of 1,8 liter motor, welke dwars voorin geplaatst is en die de voorwielen aandrijft. Het ma ximum vermogen van de krachtbron is 88 pk; de top snelheid ligt op 150 km/u. Het interieur kan men aan vele wensen aanpassen. Het geheel -ook de plaatsing van de stoelen- is op 10 verschil lende manieren verstelbaar. Een lange smalle of b.v.een laadvloer over de volle breed te, zijn te creeëren. Maar ook een zitpositie met tweemaal twee stoelen tegenover elkaar. De Space Wagon is ook om te bouwen tot slaapwagen.

de Stem | 1983 | | pagina 18