Jan te Veldhuis vindt go belangrijk AL 100.000 GASTEN INGESCHREVEN V arenscentrum in Terneuzen is echte thuishaven VRIJDAG 6 ME11983 BE0TEM VAN ZEELAND GEEN brugtunnel, duurdere èn slechtere veren en wellicht ook nog milieuschade door latere aanleg van de compartimente rings dammen in de Oosterschelde: Het lijkt alsof minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) voor élke bezuiniging Zeeland pakt. Jan de Voogd, oud-collega van 'Neeltje' en nu Zeeuws gedeputeerde voor onder meer de veren, laat zich dan ook regelmatig in minder enthousiaste zin uit. Maar zijn opvolger Te Veldhuis vindt, dat Zeeland zeker niet alleen maar te klagen heeft. VRIJDAG 6 ME11983 1 Zaamslag Schieting DEN HAAG - Halver wege het gesprek recht hij de rug en zegt: „Mag ik nu ook eens aangeven wat er al wèl voor Zeeland gedaan is? Want dat is ook een heleboel. En ik houd van een beetje evenwichtige benade ring." Morele plicht Redelijke mensen Oosterschelde Taboesfeer NEDERLANDSE PROGRAMMA'S NEDERLAND 1 Spraakverwarring Bezoek Uitgaan in Zeeland JVEDERLAND 2 Dit kabinet heeft al een hoop voor Zeeland gedaan" De u Muziek - Op verzoek van veel donateurs maakt muziekvere niging De Volharding dins dagavond 10 mei (bij goed weer) een rondgang door het dorp. Zaterdagmiddag 7 mei zal de muziekvereniging om half twee in Spui optreden in verband met de Molendag. Verder loopt De Volharding op hemelvaartsdag mee in de stoet in Biervliet en zal voor de begeleiding van de wande laars zorgen in Zaamslag en Terneuzen op respectievelijk 9 en 16 juni. OVEZANDE - Willem Teil, 61 schutters, 13 verenigingen: Wip 1: eerste hoge vogel: F. Koens, Spes Nostra; tweede hoge vogel en eer ste zijvogel: R. Belaert, Diana; tweede zijvogel: A. van de Dries- Geus, Eensgezindheid; derde zij vo gel: P. Rentmeester, Willem Teil; vierde zij vogel: M. van Oosten, Doel naar Hoger; grootste aantal (7): M. van Oosten, Doel naar Ho ger. Wip 2: eerste hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; tweede hoge vogel: B. Boudens, Willem Teil; eerste zijvogel: F. Knopjes, Doel naar Hoger; tweede zijvogel: G. van Garsel, Soranus 2; derde zijvo- gel: A. Rentmeester, Willem Teil; vierde zij vogel: A. Voet, Soranus. Door Frans Boogaard Jan te Veldhuis (36, sinds vorig jaar september VVD- Kamerlid) houdt niet van de magogie en eenzijdigheid. En evenmin van haastige en dus minder voldragen oordelen. De afspraak voor een gesprek met hem wordt dan ook niet meteen in daden omgezet, maar blijft even liggen tot het Haagse wereldje wat ver trouwder aandoet. Na talloze debatten over de 'natte' waterstaat en landelijk de aandacht trekkende bijdra gen over de regelgeving op het gebied van milieu en ruimte lijke ordening, is dat het geval. En wil Te Veldhuis - voorheen raadslid in Haelen (L) en afde lingsvoorzitter in Middelburg - ook op een aantal Zeeuwse zaken wel nader ingaan. De laatste tijd hebben Te Veldhuis en zijn Zeeuwse col lega's Beinema, Eversdijk (CDA) en Van der Doef (PvdA) hun 'eigen' provincie niet met zoveel verheugend nieuws kunnen plezieren. Dat lijkt vervelend, maar wie zich niet direct als Zeeuws ambassa deur in Den Haag opstelt, heeft er ook weer niet over dreven veel last van. En zo ziet ook Te Veldhuis zijn job niet. Want Kamerleden die over dreven veel aandacht vragen voor hun regio of sectorbe- lang, lopen het risiko dat ze al gauw niet meer au sérieux worden genomen. „Natuurlijk," zegt Te Veld huis, „mag de regio van je ver wachten dat je Zeeuwse be langen extra in het oog houdt, dat je een minister - ook als het er één van je eigen partij is - kritisch benadert als lande lijke ontwikkelingen voor je eigen gebied minder fraai uit pakken. Dat is je morele plicht. Maar als Kamerlid dien je toch primair de belangen van het land in het oog te hou den." Maar als dan plotseling zo'n brugtunnel geschrapt wordt, dat moet dan toch minder prettig zijn. „Het vervelendste was dat Smit-Kroes in januari plomp verloren haar besluit aan Zee land meedeelde, zonder vooraf het gebruikelijke overleg te voeren. Daarom hebben we in de Kamer gezegd: je moet op nieuw praten. Maar inhoude lijk heeft de minister sterke fi nanciële argumenten, daar komt ook het provinciebestuur niet onderuit. Overigens zijn we er nog steeds niet helemaal mee klaar. De Kamercommis sie heeft vorige week de mi nister gevraagd nog eens uit voerig in te gaan op de nieuwe argumenten van de provincie. We mogen van haar, vind ik, een betere motivering ver wachten." Ook voor de bezuinigingen op de veren? „Dat ging hetzelfde. Opeens pats-boem, daar ligt 36 mil joen, en daar moeten jullie het maar mee doen. Strikt geno men strijdig met de provincie wet, want die eist goed overleg als een rijksbesluit voor een provincie consequenties heeft. Maar ik vind dat ook mate rieel die zaak nog maar eens goed moet worden doorgemar cheerd. Want als die 36 mil joen echt de limiet zijn, en er mag nooit meer wat bij, dan zal de provincie de tarieven moeten verhogen of zelf meer moeten bijdragen. Zo'n bijdra ge voor een ontbrekende scha kel in het rijks wegennet, dat is nog nooit eerder vertoond. In tussen zou Zeeland er natuur lijk verstandig aan doen bin nen te halen wat er birinen te halen valt. Met oog voor reali teiten, zoals de teruglopende vervoerscijfers." Vind je het gek dat die zak ken, als de dienstverlening steeds slechter wordt? „Dat is een kip-en-ei-kwes tie. Een veerverbinding heeft natuurlijk altijd het nadeel van wachttijden, en bij mist zelfs van lange wachttijden. Ik vind ook dat we moeten op passen dat Zeeuws Vlaande ren niet in een zodanig isole ment komt dat het bedrijfsle ven erdoor in moeilijkheden raakt en het hele sociale ver keer wordt ontregeld." Het provinciebestuur heeft heel lang aan de VOW vastge houden. Zijn daardoor niet juist de veren in het gedrang gekomen? „Ik denk dat het z'n voorde len had gehad als er wat meer op twee kaarten gespeeld was, maar dat is achteraf makke lijk gezegd. De onderhandelin gen van de afgelopen jaren gaven daar geen aanleiding toe. Het had ook de Zeeuwse onderhandelingspositie kun nen verzwakken. Daarbij moet je bedenken dat Smit- Kroes die derde dubbeldekker toch snel heeft geregeld. Als ik in Zeeland rondkijk heb ik het gevoel dat men het jammer vindt dat de brugtunnel er niet komt, maar dat men daar niet echt wakker van ligt. Dat ligt met de veren anders. De on dernemers in Zeeuws Vlaan deren klagen dat we hun posi tie niet verder mogen ver zwakken, de burgers klagen ook. Maar als men in West Zeeuws Vlaanderen de garan tie krijgt dat straks met de dubbeldekkers in Breskens de halfuursdienst intact blijft, is het te doen. En Oost Zeeuws Vlaanderen heeft voor nood gevallen gelukkig nog een al ternatief." Van een nachtboot kan na tuurlijk helemaal geen sprake meer zijn? „Je moet kijken naar het rendement. Je laat ook 's nachts geen treinen rijden als de bezetting minimaal is. Het zijn natuurlijk allemaal din gen die je je eigen achterban wat minder makkelijk ver koopt dan leuke ontwikkelin gen. Maar mijn ervaring is dat mijn achterban uit heel rede lijke mensen bestaat. Natuur lijk zijn ze gepikeerd als er zonder overleg en zonder ar gumenten besluiten worden gedropt, maar daar heeft de Kamer dan ook werk van ge maakt." Toch lijkt het erop dat Zee land driedubbel wordt gepakt, nu ook de bouw van de com- partimenteringsdammen in de Te Veldhuis: „Het verve lendste was dat Smit-Kroe s in januari plomp verloren haar besluit aan Zeeland mee deelde, zonder vooraf het ge bruikelijke overleg te voe ren. Daarom hebben we in de Kamer ge zegd: je moet opnieuw pra ten. Maar in houdelijk heeft de minister sterke finan ciële argumen ten, daar komt ook het provin ciebestuur niet onderuit." - FOTO ARCHIEF DE STEM Oosterschelde nog wordt uit gesteld. „Ik vind dat als we naar een halfjaar nieuw kabinetsbeleid kijken, de balans ook voor Zeeland positief is. Maar posi tieve dingen worden meestal snel vergeten, en over de ne gatieve blijft men maar door gaan. Positief vind ik dat de Oosterscheldewerken door gaan, conform de gekozen op zet. Dat is heel wat als je in ogenschouw neemt, dat Smit- Kroes een bijna-faillissement aantrof op haar departement. Zij heeft in het kabinet weten door te drukken dat de extra kosten verdeeld worden over de departementen, dat de open Oosterschelde weer een natio nale zaak is. Zij heeft ook de verbinding Schouwen Duive- land Walcheren, de weg over de pijlerdam, weer boven wa ter gebracht. Die was onder het vorige kabinet ook ver dwenen. De dijkversterkingen zijn ook geregeld, daar is weer geld voor. De onzekerheid rond de kerncentrale van Borssele is weggenomen, en dit kabinet heeft ook gezorgd voor een veel grotere LPG- vrijheid. Er worden natuurlijk nog veiligheidseisen gesteld, maar de aanvoer is gegaran deerd. Grote bedrijven als Eurogas en Dow Chemical we ten nu waar ze aan toe zijn." De vraag is natuurlijk of dat allemaal zo positief is. Kernenergie, een verdere ont sluiting van Walcheren, meer LPG. Kun je je ook voorstellen dat er mensen zijn die dat al lemaal niet leuk vinden? „Ja, maar veel waardering heb ik daar niet voor. Ik vind dat te veel zaken in Nederland in de taboesfeer worden ge trokken. Over kernenergie kun je met sommige mensen in Nederland gewoon niet meer praten. Over LPG tot voor kort ook niet. Wethouder Van der Pols in Rotterdam zei zelfs: laat deze gifbeker maar aan mij voorbijgaan. Nu blijkt uit een studie van TNO dat je de gevaren van LPG wel niet mag onderschatten, maar dat je ze ook weer niet moet over drijven. Dat risiko weeg je dus af tegen andere factoren. Als wij in Nederland helemaal geen risiko's meer willen lo pen, zijn we economisch zó uitgeteld in de wereld. Neder land is groot geworden dóór risiko's te lopen." En zo moet ook het eventue le uitstel van de bouw van de compartimenteringsdammen worden beoordeeld: milieuge volgen tegen financieel voor deel. „Precies, het is hier nooit het één of het ander, zwart of wit. We wachten nu op het ad vies van de Raad voor de Wa terstaat, en dat gaat straks, gecombineerd met alle brieven die we al hebben van belan gengroeperingen, op het weeg schaaltje. Ik ben het in elk ge val niet eens met al die men sen die zeggen dat Smit-Kroes dit advies niet had mogen vra gen. Het zou mij ook een lief ding waard zijn als uitstel niet nodig was, maar ik zei al: ze trof een bijna failliet departe ment aan. Daarom moeten we nu alle belangen gewoon af wegen. Mijn CDA-collega Huib Eversdijk heb ik voor de radio al de indruk horen wek ken dat uitstel niet mag, maar ik vind dat prematuur. Ik denk trouwens dat je jezelf een keer tegenkomt als je in drukken vestigt die je achteraf niet waar kunt maken." Is Eversdijk zichzelf dan al een keer tegengekomen? „Ik wil geen ruzie met hem, dat is niet in het belang van Zeeland, maar ik kan daar wel een voorbeeld van geven. Toen begin dit jaar de brief van Smit-Kroes over de brugtun nel kwam, was hij op vakan tie, en overlegde ik met Jaap van der Doef hoe we zouden reageren. Maar toen Huib te rug kwam riep hij meteen: we moeten eerst Zeeland horen. Dat had hij ook al doorgespro ken, en daarmee wekte hij de indruk, dat er nog heel wat mogelijkheden waren. Daar om verwachtte ook Boertien, de commissaris van de konin gin, nog zoveel van een ge sprek. Op die manier heb je natuurlijk wel leuke publici teit vooraf, maar uiteindelijk komt het op het stemgedrag aan. Ik ben benieuwd wat Eversdijk en het CDA dan gaan doen." Maar hij doet het handig. „Zeker, en ik heb ook res pect voor het feit dat hij zo snel opgeklommen is. Ik wil zijn kwaliteiten en zijn ver diensten voor Zeeland niet ontkennen." Het kabinet is nu druk I met de stroomlijning van mi lieu- en planologische vooi schriften. Heb je goede dat daarin je eigen ideeën ovt ali-in-vergunningen een langrijke rol spelen? „Minister Winsemius he< in ieder geval gezegd dat hij tj positief op wil insteken, denk ook dat iedereen er ge| lukkig mee kan zijn: de over heden, het bedrijfsleven ook de burger. Want ook i zit niet meer met handen t voeten aan allerlei kleine i geitjes gebonden. Het klassiej ke voorbeeld: iemand met e schuin dak die een koekoe wil, die zit met en heletx kosten en stampij." Maar veel (milieu)regei| zijn ook gewoon nodig. „Ik wil het goede behourie| en de overdaad wegsnijdt;' Toen ik bij de provinciale grif fie in Zeeland hoofd van 1 bureau Milieuzaken wa:| moesten we daar de aanvraal van Total voor een hydrocracl ker behandelen. Voor dat erJ object waren alleen op het gel bied van milieu en ruimtelijk! ordening achttien beschikte! gen nodig. Het moet een vera| deming zijn als je dat in vergunning kunt bundelen." I De werkgeversorganisatie] hebben al volop belangstel» getoond, maar de milieubewt] ging vreest het ergste. Hoe i dat komen? „De milieu-organisatiJ willen ook naar één vergur! ning toe, maar zij hebben nil tuurlijk maar één belang: ds| van het milieu. Het bedrijfslef ven heeft te maken met vel schillende aspecten. Je moetiT die belangen, inclusief die val het milieu, tegen elkaar aftel gen. Gelukkig zie je nu een hel le kentering bij de vakbete] ging. Die is ook steeds mee bereid de zaken wat integrale] af te wegen." van Maar zonder regels is I geen enkel bedrijf meer bere in milieu te investeren? „Dat is geen stelling mij, maar ik vind natuurlij ook dat een zekere regelgev geboden blijft. Maar mind gedetailleerd, niet zo versta] rend, dat alle initiatief woii weggenomen. En ik vind zeker onjuist, om alléén ma] naar milieubelangen te ken." TERNEUZEN - Aan de Westkolkstraat 17 in Ter neuzen is de Stichting Va renscentrum Kanaalzone Zeeuws Vlaanderen geves tigd. „Your home in this area", zoals deze „Seamen's Club", ofwel in goed Neder lands dit „Schipperscen trum" zichzelf presenteert. Niet ten onrechte, getuige het feit dat onlangs de hon derdduizendste varensgast het schipperscentrum be zocht. Een feit dat met ge paste feestelijkheid omlijst werd. Het Varenscentrum werkt er dan ook naar best vermo gen aan om inderdaad een opvangcentrum te zijn. Een van de eerste zaken, waarmee het beheerder sechtpaar Kentin-Duerick bij de meeste nieuwe gasten wordt geconfronteerd is de behoefte om op te bellen naar het eigen gezin, al is het naar een uithoek van de wereld. De verzorging van tele foongesprekken is een be langrijke faciliteit van het Varenscentrum, het bemid delen bij geld overmaken naar het thuisfront van de varenden, verder het bezoe ken van patiënten in zieken huizen, kortom het „met raad en daad bijstaan van varenden en schippers". „Wat ook kan bestaan uit de opvang van de beman ning van een aangevaren schip" aldus de heer Kentin, die het „Varenscentrum sinds 1970 als zijn broekzak kent, „het is sinds de oprich ting dertien jaar geleden maar een enkele maal ge beurd, dat er vanwege de spekgladde weg geen enkele taxi meer reed en wij met het busje van de Stichting talloze keren zijn heen en weer gereden naar de haven om de drenkelingen op te halen". Met koffie en thee worden ze dan weer wat op verhaal gebracht, er worden kleren gedroogd en het zou de eer ste keer niet zijn dat zelfs de sokken van het echtpaar naar de voeten van de ver kleumde gasten verdwenen. De folder, waarmee het Schipperscentrum zijn faci liteiten presenteert biedt al net zo'n Babylonische spraakverwarring als de ontvangstzaal. In zo'n tien talen staat erin te lezen wat er te vinden is: een bar, waar men een pintje kan drinken (sterke drank wordt niet geschonken), een souve nirshop, een leeszaal (met een Nederlandstalige biblio theek), een televisiezaal. Verder zijn er dagbladen aanwezig, diverse gezel schapsspellen. Behalve de telefooncellen is er nog een wissel- en postkantoor. De talen die er gesproken worden, volgens de heer Kentin zowat alle talen van de wereld, zijn terug te vin den in de gastenboeken. Heel wat logées hebben bij hun naam iets geschreven, dikwijls een bedankje, dat vaak begint „in de naam van God". De handschrften dik wijls niet te ontcijferen, de tekst niet te lezen, maar dui delijk bedoeld als een hom mage aan de Kentins. Elke dag bezoekt de heer Kentin de nieuw binnenge varen schepen, maakt ken nis met de bemanning en legt de bedoeling van het Varenscentrum uit. Gasten worden met het busje van de Stichting gehaald en ge bracht naar het voormaige sluiswachtershuis. Daar worden ze opgevangen door het echtpaar Kentin en hun „rechterhanden", het echt paar de Bruijn-Leenderts, sinds 1979 aan het centrum verbonden. Verknocht als ze zijn aan het Schipperscentrum, in Het beheerdersecht- paar Kentin-Duerick: „met raad en daad van varenden en schippers bijstaan". - FOTO ARCHIEF DE STEM het begin weken draaiend van bijna honderd uur, zul len de Kentins toch niet zo veel jaren meer hun werk kunnen doen. „Ik word met een jaar of twee gepensioneerd, dan neemt het echtpaar de Bruijn de beheerdersfunctie over", aldus de heer Kentin. „Maar misschien dat hier toch nog wel wat voor me te doen blijft?" fn.]e derde aflevering van 'Vijf dagen in december' houden de milieubescher mers, die de Duitse atoom geleerde Carl Berens ont voerd hebben, hem gevan gen in een verlaten boerde rij, waardoor ze hopen, dat de uitreiking van de Nobel prijs aan Berens voorkomen kan worden. Ze zijn echter niet op de hoogte van het be- staan van een groep buiten landse terroristen, die het plan hebben Berens te ver moorden. AXEL Streekmuseum- Expositie» Cees Jansen met olieverfscli derijen. Geop. woe. t/m i 13.30-17 u. vrijd. ook 19-21 (t/m 4 juni). GOES Grandtheater - 20 u. T' thing, 16 j. 23 u. Kom, kus e geniet, 18 j. HENGSTDIJK Camp. de Vogel- 20 u. prii kaarting. HULST De Koning van Engeland 19.15 u. Tron, a.l. 19.15 u. road warrior, 16 j. 19.15 en 21 u. Aas der azen, a.l. 19.15 21.30 u. Society affairs, 21.30 u. Diva, 16 j. 21.30 u.To; punt der wellust, 18 j. Caféf lermo- 20.30 u. bingo. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. E.T. a.l. 23.40 Orkest repetitie De film, die Federico Fellini en Brunello Rondi in 1978 maakten van een roerige or kestrepetitie, wekte in Italië veel consternatie, omdat men achter de verfilming allerlei verborgen bedoelin gen zocht, zoals o.a. kritiek °P de Italiaanse staat. In een oude kerk repeteert een groot orkest, waarvan de te- levisie een reportage gaat waken. Ruim voor tijd zijn ae reporters aanwezig om de orkestleden te interviewen over hun leven, hun ambi ties, hun muziek en hun in strumenten. In de pauze komt de dirigent aan het woord. Niemand heeft ech ter in de gaten dat buiten al les m gereedheid wordt ge- racht om de oude kerk te s'open. De las ma thj dv va na lod ricf onl Haf TERNEUZEN Luxor- 19.30 u. Lemon cle, a.l. 19.30 u. Tron, a.l. 21 u. 'n Goed stuk is nooit a.l. 21.45 u. De rechter en ker hand van de duivel, a.l ['9.12^ Tedshow Dok voor de Tedshow is de "atste aflevering van dit VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. Porky'sl kante pretpark, 16 j. 23 u tussen start en finish, 18 j-j hambra 2 - 20 u. First btooj j. 23 u. Diva, 16 j. Galerie M' quis, Nieuwendijk 15- ExP" tie van Antonio Segui schilderijen en pastels. W woe. t/m zat. 13.30-17.3® zond. 14-17 u. IJZENDIJKE Streekmuseum -Zeeuwsch-Vlaanderen- merexpositie van bodebusj en kantklossen. Geop. w®r 10-12 en 13.30-17 u. zat zond. 14-17 u. (tot 15 aug-1 ^Jfe°rge Baker in de Tedshow.

de Stem | 1983 | | pagina 16