Jabbo Smith en Spencer Clark op nachtconcert i Monty Sunshine op jazz-festival in Middelburg AGENDA BRTS- pnamen van festival Jim en Machteld Moderne jazz tijdens het festival Nieuwe Bredase jazzplaten OPLOSSING DONDERDAG 5 ME11983 PAGINA GIDS 2 Zaterdag concerten in vier zaal van het Turfschip INTER JAZZ O Openlucht E Uj CC °-> m Zondag Nachtconcert Finale Vandaag tot en met zaterdagnacht Grote dag T3 Zaterdagavond 14 mei dan toch nog in Het Turfschip het grote nachtconcert met als grote gast de Ameri kaanse trompettist Jabbo Smith, die samen met de Franse formatie Hot Antic jazz Band voor het voetlicht treedt. Hij was een van de pioniers van het eerste uur in het orkest van Charlie Johnson in de twintiger ja ren en heel wat ogen zullen op hem gericht zijn. Ongetwijfeld zullen vele jazzliefhebbers ook blij zijn met een hernieuwde kennis making met de 'Original Prague Syncopaters Orche stra' uit Praag. In 1978 was dit orkest de sensatie van het festival. De muziek was zo origineel, dat sommigen beweerde dat alle de 'ruis' ontbrak. Vooral de zanger gaf je de indruk, dat je naar een oude 78-toerenplaat met een orkest uit de twintiger jaren zat te luisteren. Dan is er nog de bassaxofo- nist Spencer Clark uit de Verenigde Staten. Deze in 1908 in Baltimore geboren musicus zat ook al in de twintiger jaren middenin de jazzscene. Voor hij 1927 een plaats inneemt bij de Cali fornia Ramblers van Rollini, bespeeld hij o.m. xylofoon, klarinet en saxofoon. Voor de zaterdag echter aan deze muziek toe is, staat er nog heel wat op het pro gramma. De dag start al goed, namelijk met de Duo Special om elf uur in het New Orleans Centre (Het Congres aan de Bosch straat). Op deze special, die vorig jaar voor het eerst op het festival werd geïntrodu ceerd, spelen enkele cori- feeën van het festival met elkaar. Vorig jaar leverde dat onverwacht fijne combi naties op, waar af en toe ook wat nieuws werd geboren. EINDREDACTIE EDO SAUREN De Bredase Radio en Tele visie Stichting gaat tijdens het festival radio en televi sie-opnames maken en uit zenden via de kabel. De ra diouitzending gaat via de FM-frequentie 97.1 Mhz (ka naal 34 FM) en de tv-uitzen- ding via het kanaal BRT1. De radio geeft woensdag een voorbeschouwing op het fes tival. Van donderdag tot en met zondag zijn er nieuws flitsen, interviews, en uiter aard veel live-jazz. Vrijdag Original Prague Syncopaters Orchestra. Eveneens om 11.00 uur be- I ginnen de openluchtconcer ten in de binnenstad. Op de I Grote Markt treden achter- I eenvolgens Blue Rhythm Jugglers, Hot Shots (D), Marktown Syncopater met Beryl Bryden (GB), Bay City Stompers (Zw), Greame Bell I All Stars (Aus) en concour- I sorkesten op. Op de Haver- I markt zien we Alpinorleans I het spits afbijten, gevolgd I door Hot Frogs (Zw), Hot Antic Jazzband (F), Dixie Town Jazzband, Captain I Cook's Jazzband (DK) en en- I kele concoursorkesten. [Om twee uur beginnen de I openluchtconcerten op het I Kerkplein en in de Vee- I marktstraat. Phoenix Socie- I ty Seven, River City Jazz- Imen (GB), Captain Cook's I Jazzband (DK) en Traditio- I r.al Jazzgang Dortmund (D) I nemen op deze twee plaat- I sen de muziek voor hun re- I kening. Terwijl op die vier podia de jazz weerklinkt, lopen Idoor de binnenstad vanaf Oranje Nassauzaal: Mem phis Queen Jazzband, Aunt Hagar's Gang, Original Vic toria Band. Jabbo Smith twee uur ook nog tien straatorkesten. Dit zijn Black Diamonds Brassband (B), Brandaris, Dirty Dozen, Footsteps, Intercity, NO Mu sic Company, Ochtenchloor, Scat Cats en Zenith Brass band (B). Gedurende alle dagen van het festival is er gelegenheid voor jamsessions in het New Orleans Centre aan de Boschstraat 86. Weer terug bij het nacht concert, dat zich in vier za len van het Turfschip af speelt van negen uur tot ze ker drie uur in de nacht. Het programma ziet er als volgt uit: - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Grote hal: Gulf Tides Trio and Friends (GB), Hot Antic Jazzband met Jabbo Smith (F/USA), Jeggpap New Or leans Jazzband (B), Lillian Boutté and Friends (USA/ D/GB/N/S/), Original Pra gue Syncopaters Orchestra (CS) en tot slot de JOJO Swingband met buitenland se gasten. Concertzaal: Thomas Örn- berg's Blue Five (S), Jazz- O-Matic Four met Spencer Clark (NL/USA), JOJO Swingband, Hot Antic met Jabbo Smith en Gulf Tides Trio. Foyer: Lillian Boutté and Friends, Original Prague Syncopaters Orchestra, Thomas Örnberg, Jazz-O- Matic Four met Spencer Clark en Jeggpap NO Jazz band. Dit jaar weer een Jazz- kerkdienst met als muzikale omlijsting Lillian Boutté and het Music Friends. Die 'Friends' bestaan voor een groot deel uit leden en oud leden van de Noorse Magno lia Jazzband en Papa Tom's Lamentation Jazzband. De oecumenische dienst begint om 11.00 uur in de Grote Kerk. Om 12.30 begint de Bredase Jazzmarathon met een serie openluchtconcerten. Tot ze ker vijf uur in de middag treden op de podia op de Grote Markt en de Haver markt Bredase orkesten op. Dit zijn King Oliver Creole Conserven Blik, Footsteps, Charlie's Big Band, NO Mu sic Company, Scat Cats, Blue Rhythm Jugglers, Al pinorleans en JOJO Swing- band. Het andere deel van de ma rathon speelt zich af in de foyer van de Stadsschouw burg en in Theater Achter om. In de foyer begint om 14.10 uur de Original Victo ria Band, gevolgd door South Point Big Band en Aunt Hagar's Gang. Om 15.00 uur in Theater Achter om start de marathon met Scat Cats, gevolgd door In tercity Braasband en Mem phis Queen Jazzband. De finale van het interna tionale jazzconcours begint om twee uur in de Stads schouwburg. De vijf orkes ten, die de voorronde van vrijdag hebben overleefd, gaan dan om de eerste plaatsen strijden. Om vier uur zorgt dan de Franse for matie Hot Antic Jazzband voor het slot van het der tiende Internationale Oude Stijl jazzfestival in Breda. Het kan deze maand in het zuiden niet op met de jazzfestivals. Middelburg heeft 5, 6 en 7 mei zijn zesde oude stijl jazzfestival, dan volgt Breda rond Hemelvaart, met Pinksteren hebben we Jazz in Duketown in Den Bosch, een week later Het Schel de Jazzfestival in Terneuzen, het Philip Morris Jazzweekend in Bergen op Zoom en op zondag 29 mei een achttal jazzconcerten in Etten Leur. Be langrijk is deze maand dan ook nog de Tiende Jazzmarathon in Groningen van 20 tot en met 22 mei, waat de blues, moderne jazz en avant-garde de hoofdmoot vormt. Maar eerst Middelburg. De Jazz Akltiviteiten Stichting Zeeland heeft als grote gasten voor dit festival Monty Sunshine Jazz Band en Male Mur phy's Storyville Stompers weten aan te trekken. Vanmiddag start het festival met het Pihama Jazz Quartet in De Mug, Scheldt River Jazz Company in Het Koper galjoen en Lighthouse Quartet in Tap perij Harlekeijn (14.00-17.30). In dezelfde zaken spelen vanavond van 21.00 tot 01.30 uur de orkesten Salt Lake Jazz Band, Dixie Daddies en de Keesjes. Vrijdagavond speelt het festival zich af in de Concert- en Gehoorzaal met de New Orleans Roof Jazz Men (B), Waso (B) en Doohackedoodles Jazz band (D). Zaterdag is de grote dag voor het Middelburgse festi val. Het festijn begint al om elf uur 's morgens met open luchtconcerten op de Pottenmarkt en de Lange Delft, res pectievelijk treden hier de Ho Ho Hot Club en de Salt La ke Band op. 's Middags zijn er streetparades en podiumconcerten. The Old Time Freewheelers, NO Music Company en de Delta Brassband zorgen voor de streetparades en op de podia spelen The Barrelhouse Jazzband, The Davind Li vingstone Jazzmessengers en Ixie Dixie Jazzband. In de al eerder genoemde horecabedrijven spelen van 14.00 tot 18.00 uur het Lighthouse Quartet, C-Side Evergreens en Schelde Dixies. Op zaterdagavond verschijnen er drie buitenlandse formaties op het podium in de Concert- en Gehoorzaal. The Cotton City Jazzband bijt om 21.00 uur het spits af. De Engelse formatie Male Murphy's Storyville Stompers komen daarna en tot slot de grote apotheose met Monty Sunshines Jazzband uit Engeland. en zaterdag brengt de BRTS televisiebeelden van het fes tival. Morgen gaat de Ameri kaanse cornettist Jim Good win in het huwelijksbootje stappen met Machteld van Buren uit Breda. Al jaren lang is Jim Goodwin een vaste gast op het Bredase jazzfestival. Steeds langer werden zijn verblijven in Nederland. Hij was vaak al maanden voor het festival in Breda en reisde dan weer pas weken daarna af naar de VS. Machteld van Buren is niet alleen als jazzmusicus actief, maar vooral bekend als portrettiste van jazzmu zikanten. Het huwelijk heeft plaats om 15.30 uur op het stadhuis. Het is tijdens het jazzfes tival in Breda niet alles oude stijl wat de klok slaat. De MJB zorgt voor moderne jazzconcerten op 12, 13 en 14 mei in 't Hijgend Hert. Op donderdagavond brengt de MJB iets nieuws, namelijk Tranquilizer met een totaal eigen geluid, vallend onder jazz-funk en LA-achtige muziek. Yvonne de Kok vormt met Mary Hehuat, Wout Hen driks en Eric Ineke al gerui me een quartet, dat regel matig op de Nederlandse en belgische podia te beluiste ren valt (vrijdagavond). Za terdag treedt het Kwintet Carlo de Wijs op. Hij wordt bijgestaan door Ton van der Geijn-sax, Hein van der Geijn-bas, Erik Bakker trompet en flügelhorn en Matty de Wijs op drums. De concerten beginnen om 22.00 uur. In de serie Feel The Jazz zijn afgelopen weken drie nieu we platen uitgekomen. Twee van Bredase formaties. Op de eerste plaats die van The Marktown Syncopaters, die afgelopen zaterdag haar 20- jarig bestaan vierde. Een verrassend goede, volop swingende dixieland elpee. Dan de hele fijne elpee van Joop Hendriks „Both Sides". Op de ene kant in duet met pianist Joep Peeters en op de andere kant met Wout Hen driks, Rob Langereis, John Engels, Eric Ineke en Harry Emmery. Het neusje van de zalm van Nederlands jazz scene. Op beide platen hoop ik nog terug te komen. De derde elpee is al op de markt, maar moet nog offi cieel gepresenteerd worden. Dat is 'Lillian Boutté Live'. DONDERDAG 5 mei Bergen op Zoom: De Hemel, Moer- grebstr. (21.30) Hein van der Gein, Debbie Poryes en Hans Eykenaar. Middelburg: Oude stijl Jazzfesti val. Antwerpen: Jazzclub September, Hoofdkerkstr. 7 (21.00) VRIJDAG 6 mei Oosterhout: 't Kerkepadje, st. Janstr. (21.00) Sammy Rimington Band. Middelburg: Oude stijl Jazzfesti val. Rotterdam: Harbour Jazzclub, Weena 221 (21.30) Birdland Quintet. Antwerpen: Jazzclub September, Hoofdkerkstr. 7 (21.00) ZATERDAG 7 mei Breda: RTCB, zaal De Vrachtwa gen, Ginnekenmarkt (21.30) War ming Up; Met Amerikaanse, Duit se en Nederlandse gasten van het festival. Bachelorclub, rest. Markendael Ginneken (20.00) Rebound Jazz band. Etten-Leur: Carillon, Markt 30 (15.00) Caldo Sextet. Middelburg: Oude Stijl Jazzfesti val. Rotterdam: Harbour Jazzclub, Weena 221 (21.30) Greame Bell All Stars (Aus). Eindhoven: OSJE, Trafalgarpub (21.00) Sammy Rimington Band. ZONDAG 8 mei Breda: MJB, 't Hijgend Hert, Pas- baan 7 (15.00) Trombonemiddag met Bart van Lier. MAANDAG 9 mei Breda: De Vrachtwagen, Ginne kenmarkt (21.00) South Point Big Band. Etten-Leur: Zaal Arnouts, Markt (20.00) Tee Wee's Big Band. DINSDAG 10 mei Capelle a/d IJssel: De Roode Leeuw (21.00) Breda International Festival Jamband. DONDERDAG 12 mei Breda: Oude stijl Jazzfestival. Modern Jazz: 't Hijgend Hert, Pas- baan (22.00) Tranquillizer. Antwerpen: Jazzclub September, Hoofdkerkstr. 7 (21.00) Rotterdam: Harbour Jazzclub, Weena 221 (21.30) Lillian Boutté and Friends (VS). VRIJDAG 13 mei Breda: Oude Stijl Jazzfestival. Modern Jazz: 't Hijgend Hert (22.00) Yvonne de Kok met Trio Mary Hehuat. Rotterdam: Harbour Jazzclub, Weena 221 (21.30) Jazzband Ball Orchestra (P). ZATERDAG 14 mei Breda: Oude Stijl Jazzfestival. Modern Jazz: 't Hijgénd Hert (22.00) Kwintet Carlo de Wijs. Baarle Nassau: 't Plushok, Breda- seweg 4 (21.00) Tilburgse Workshop Orkest. Rotterdam: Harbour Jazzclub, Weena 221 (21.30) Stevedore Jazz band. MAANDAG 16 mei Etten-Leur: Zaal Arnouts, Markt (20.00) Tee Wee's Big Band. Antwerpen: Jazzclub September, Hoofdkerkstr. 7 (21.00) DINSDAG 17 mei Capelle a/d IJssel: De Roode Leeuw (21.00) Green River Revival Band. BREDA Stedelijk Museum: tot 29 mei Ex positie Bladmuziek 'Een beeldver haal over jazzmuziek op papier', ma t/m za 10-13 en 13.45-17 uur. Zon- en feestdagen 13.30-17 uur. •pjeeci uea >pu 'uappiui 3}japBiqag ';oo§ japuo unajs 'puojgje;qoE pjBBd uaaq 'uibej 'squq [apez 'sjaij uba jnrqs 'uiooq UBA qe} 'pjBBd UBA JOO 'pjBBd UBA aiuyj

de Stem | 1983 | | pagina 31