w? Akkoord tussen KMS-directie en Van Aardenne Zeeland herdacht gevallenen Doek valt voor Jeugd en Muziek Zeeland de 4in1 krant E STEM DESTEM )ER IS (ADO RVERS RflD Actiekaravaan tegen kortingen jeugdlonen )ok Pep 39 komt in Sloegebied 'EN DONDERDAG 5 ME11983 T20 PAGINA ZEELAND 1 rOBANDEN HOKDEMPERS VIBLOKKEN VISCHIJVEN LPVEREN LIJNEN EN LANCEREN HANDEL IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN IJBELlüN M1HJKE mrsdijk welt osselboer MIDDELBURG (ANP) - De Raad van Bestuur van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft gisteren een kre diet van een miljoen gulden beschikbaar ge steld voor de aanschaf van een tweede grote windturbine, die onder de naam Pep 3 in het Sloegebied zal komen te staan. Capaciteit marinewerf DISK roept op tot steun aan KMS-motie A69 3 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND n VAN ZEELAND 4538 AX TEHNEUZEN Nijverheidsstraat 2 Tel. 01150-17916-13981 mil iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiuiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondent jOES - ..De belangstelling jongeren om actie te voe- tn tegen de verlaging van de linimum jeugdlonen is denk laag, omdat ze het gevoel ebben dat het toch niets uit- aalt". Dat zei Koos de Mei het FNV in jongerencen- um Het Beest op een actie- jerleg van de FNV-jongeren- tweging in Goes. De bijeenkomst werd ge- juden om Zeeuwse acties wr te bereiden, gericht tegen forse beknottingen in de inimum jeugdlonen en uit- ïingen. Zowel Koos de Mei als Tjitze Rijssel van het CNV zijn >t erover eens: „Als jonge nbeweging loop je er tegen- ndat actievoeren weinig zin tft. De plannen van de rege- ng gaan toch gewoon door en bij jongeren verdwijnt niet al leen de motivatie om actie te voeren tegen hun steeds ver slechterende positie maar ook verdwijnt de motivatie om hun situatie te verbeteren. Er wordt door de regering geen perspectief geboden. Daardoor verdwijnt ook, ondanks de slechter wordende inkomens positie, de lust bij jongeren om zelf een baan te zoeken". Beide vakbondsvertegen woordigers zijn het erover eens dat aan de andere kant steeds meer wordt geprobeerd om jongeren via werkloos heidsprojecten allerlei geldbe- sparende gemeenschapstaken te laten uitvoeren. Door Zeeuwsch-Vlaanderen trekt van 23 tot en met 28 mei een karavaan van het FNV die de ze problematiek onder de aan dacht van jongeren zal bren gen. Op 28 mei is er een bijeen komst in De Halle met onder andere een optreden van het vormingstoneel Genesis en een popgroep. Illlllllltlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'ZEM koopt ERS tweede ■dstraat 10/12 euzen 31150-12031 indturbine 'Terneuzen >0-13339 i uur koopavond 18.30-20 uur IN HAAG - Het Zeeuwse IA-Kamerlid Huib Evers- li heeft een nieuwe ne- nfunctie: die van mossel- tr. Al zijn collega's van de ste Kamercommissie van iserij, waarvan hij voor fris, stuurde hij gisteren imens de Zeeuwse mos- 'ranche" een potje luwse mosselsalade, „in- laakt in fijne kruiden 1 paprika, augurk en I leen begeleidend briefje takte de Zeeuwse CDA-er fielijk dat de kwaliteit en laak van 'zijn' product te ken zijn „aan zowel de |'sk- en verwateringsme- xlen in de voedselrijke rochelde" (die Evers overigens in een nog zo ver verleden liefst le afsluiten) en „de ja- flange ervaring van de fuwse bedrijven". „Bin- vier uur worden de selen verwerkt en ge serveerd. Zodoende '1' een optimaal behoud 'geur, smaak en aroma pikt", aldus de juichende •lichting van het Kamer- |iet potje mosselsalade, zo puit het vervolg van het is een vooraankon- 1 van een uitnodiging I Je Kamercommissie bin- port krijgt, om na het zo- |"eces een dag lang de mossel productieketen sland te komen bewon- Pn. Eversdijk hoopt dat Jë de hele commissie liii overtuigd raakt, dat I.Sederland nog veel te PS mosselen worden ge ruïneerd. i5 VOOR zuidwest nederland [('neuzen, Hulst en Goes. i en telefoonnum- pop pagina 2. factie pauzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- Piv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de Coto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- 'an. Goes: Gé van Ber- f Middelburg: Henk Post- f Jostburg: Co Meertens. rICePunten rjbrzande: mevr. Neve, l^xanderstr. 4, 01148- Henlie-expL. ijateur Zeeland: C. Me- ■'"ivé 01150-95839. Het is de bedoeling van PZEM om met de twee windturbines vergelijkingsgegevens te vergaren. De eerste turbine in het Sloe, Pep 2, is van het fabri kaat FDO, terwijl de machine waarvoor de bestelling inmid dels geplaatst is; van het fa brikaat Polenko is. Beide Ne derlandse opwekeenheden hebben specifieke eigenschap pen, maar een vrijwel identiek elektrisch vermogen (circa 300 kilowatt). De FDO-windturbine heeft een zeer geavanceerd regel systeem, waarvan het hart wordt gevormd door een com puter. De windturbines van Polenko zijn voortgekomen uit eenvoudige molen-concepten. Het gaat hier, aldus ir. L. G. Sisouw de Zilwa, adjunct-di recteur van de NV PZEM en hoofd van de PZEM-wind- groep, in feite om twee ver schillende scholen van molen bouwers. Een opstelling van twee turbines naast elkaar is noodzakelijk, omdat nu de manier van bouwen van beide scholen kan worden vergele ken. Dat is van belang voor de advisering aan verbruikers die zelf windturbines willen gaan exploiteren. De PZEM heeft al een Po- lenko-molen van 60 kilowatt op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Deze heeft in de maand april zijn honderdduizendste kilowatt uur geproduceerd. Dat staat gelijk aan de jaarlijkse elek triciteitsbehoefte van circa dertig gezinnen. De 60-kilo- watt-turbine draait sinds augustus vorig jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Zaken) en de KMS-directie zijn het eens geworden over de toekomstige capaciteit van de marinewerf van De Schelde. KMS-directeur Pröpper vindt het bereikte resultaat 'positief'. De vakbonden wor den vandaag ingelicht over de gevolgen voor de werkgele genheid. Minister Van Aardenne ont ving gisteren KMS-directeur Pröpper en de Zeeuwse Gede puteerde Barbé op het minis terie om de toekomstige capa citeit van de KMS-werf te be spreken. De minister meende dat, gezien het werk dat de or ders voor de marine met zich meebrengt, de marine-tak voldoende heeft aan een capa citeit van een miljoen man uren. De KMS-directie meen de dat 1.235.000 manuren de grens voor verdere afslanking is. Ook de Tweede Kamer wil dat er dit jaar in ieder geval een capaciteit van 1.235.000 man-uren blijft, in de hoop dat er export-orders kunnen wor den aangetrokken om die „ex tra" werknemers snel aan de slag te kunnen helpen. In het gesprek hebben mi nister en KMS-directie op een rijfje gezet, hoe die aantallen technisch zijn „opgebouwd". Volgens directeur Pröpper heeft minister Van Aardenne in het gesprek „een opening" gemaakt „op basis waarvan een verstandige invulling ge geven kan worden van de ca paciteit. Een invulling die re kening houdt met de motie", waarin de Kamer zich uit spreekt voor een capaciteit van 1.235.000 uren dit jaar en eventuele verdere afslanking in 1984. De Tweede Kamer wil vol gende maand, vóór de Kamer op vakantie gaat, minister Van Aardenne (Economische Zaken) uitvoerig aan de tand voelen over de toekomst van de ketelbouw in Nederland. Binnenkort gaat een com missie onderzoeken welke kansen de twee Nederlandse ketelbouwers (De Schelde in Vlissingen en Stork in Henge lo) hebben en hoe ze eventueel kunnen samenwerken. DE KRANSLEGGING in Hulst. foto de stem/cor j de boer Van onze correspondenten TERNEUZEN - Zoals elders in het land herdachten ook de Zeeuwen de in Wereld oorlog II gevallen doden. De diverse plechtigheden trok ken een ruime belangstel ling. In Middelburg en Schoondijke werden her denkingsdiensten in kerken gehouden. Kransen werden gelegd bij monumenten en tijdens de altijd weer in drukwekkende 2 minuten stilte verwijlde ieders geachte bij de slachtoffers van deze rampzalige periode in onze geschiedenis. In Axel vertrok men in stille tocht vanaf het water schapsgebouw naar het Poolse monument. Tevens werden vanaf dat moment de klokken in Axel geduren de tien minuten geluid. Bij het monument werden twee minuten stilte in acht geno men en hierna vond een krans- en bloemenlegging plaats door het gemeentebe stuur van Axel en de vereni ging Axel-Polen. Vervol gens ontstak burgemeester A. Hack uit Axel het bevrij dingsvuur. In Hoofdplaat geschiedde de kranslegging bij het ge meentehuis door de heren A. O. Spinnewijn en C. van Vo ren. Eerstgenoemde had een belangrijk aandeel in de op richting van de gedenksteen in Hoofdplaat. De heer Van Voren heeft tijdens de oor log enige familieleden verlo ren. Nadat De heer R. Coc- quit The Last Post had ge speeld, volgde het Wilhel mus door fanfare Oefening Baart Kunst. Heel wat Hulstenaren waren aanwezig tijdens de plechtigheid in de burger zaal van het stadhuis. Bij de gedenkplaat voor de Poolse bevrijders werden bloemen gelegd door burgemeester P. Molthoff. Voorzitter P. Loof van het Oranje Comité legde bloemen bij de gedenkplaat voor de slachtoffers uit Hulst. Aan de plechtigheden werd deelgenomen door een aantal blazers van de Ko ninklijke Stedelijke Harmo nie Hulst en Marianne van Tienen. Vervolgens ging men in stille tocht naar het monument aan de Glacis. Hier werden kransen gelegd door. Kloosterzande Ongeveer tachtig inwo ners van Kloosterzande, on der wie burgemeester So- merskerktorens, trokken voorafgegaan door de ko ninklijke harmonie St. Ceci lia in stille tocht van het ge meentehuis naar de algeme ne begraafplaats. Daar wer den bloemen gelegd op de graven van de drie in de ge meente Hontenisse gesneu velde militairen. De harmo nie speelde The Last Post. Vervolgens keerde de stoet terug naar het gemeente huis, waar bloemen werden gelegd bij de herdenkings plaat. Na twee minuten stil te speelde de harmonie het Wilhelmus. Sas van Gent Traditioneel herdacht Sas van Gent zijn doden met een tocht naar de burgerzaal van het stadhuis aan de Westkade. Hier werd bij de gedenkplaat een krans ge legd door de heer R. Slock. Leerlingen van de lagere school legden bloemen. Bij deze plechtigheid, die werd bijgewoond door familiele den van de slachtoffers, het IN HOOFDPLAAT werd de krans gelegd door de heren Spinnewijn en Van Voren. - foto gerard blaakman college van B en W, raadsle den, bestuur van het Oran- jecomité en andere belang stellenden werd medewer king verleend doorhet rooms-katholiek parochie koor uit Westdorpe en mu ziekvereniging De Verenig de Vrienden. Terneuzen In Terneuzen was er meer belangstelling dan andere jaren voor de herdenkings plechtigheid in de Neder lands Hervormde kerk. Bur gemeester C. Ockeloen, lui tenant Jager van het Leger des Heils, pastoor Zegers en dominee Wolbers waren de voorgangers. Het orgel werd bespeeld door A. Karreman. Daarna werd vanaf de Markt een stille tocht ge houden naar het monument aan het sluizencomplex. Hier werd door burgemees ter Ockeloen namens het ge meentebestuur een krans gelegd. Bij het monument was een erewacht gevormd door padvinders van de Doorman-groep en van de Nationale Reserve. Daarna vertrok men weer naar de Markt, waar met het spelen van het Wilhelmus door harmonie De vliegende Hol lander de stoet werd ont bonden. Breskens Honderd inwoners van Breskens namen deel aan de stille tocht die van de NH kerk aan de Dorpsstraat naar de algemene begraaf plaats ging. Daar legde bur gemeester mr. C. Spijker boer een krans. Zangvereni ging God is mijn lied bracht daar enige liederen ten ge hore. Een lid van de muziek vereniging blaasde The Last Post. MIDDELBURG - DISK Zeeland (Dienst in de In dustriële Samenleving vanwege de Kerken) heeft een dringend be roep gedaan op de ka merfracties van CDA en VVD om vast te houden aan de motie van het PvdA-kamerlid Van der Doef. Die motie komt erop neer dat minister Van Aardenne de wens van de kamermeerderheid uit voert dat bij de KMS- werf in Vlissingen wordt volstaan met een gerin gere afslanking (520 in plaats van 750 ontslagen). DISK heeft met be zorgdheid geconstateerd dat minister Van Aar denne de wens van de ka mermeerderheid naast zich neerlegt. „Deze han delswijze heeft naar onze overtuiging niet alleen ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid in Zee land, maar zal ongetwij feld ook een ernstige te rugslag hebben op de ge loofwaardigheid van de politiek in onze democra tie". MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland staat aan de rand van de afgrond. Het Zeeuws provinciebestuur (door de decentralisatie de be langrijkste subsidiegever en het doorgeefluik van het rijk geworden) wil geen zaken meer doen met deze organisa tie, die „vernieuwende en grensverleggende" muziek naar de provincie haalde en daarmee landelijk de aan dacht trok. Het boekhoudkundig onder zoek dat de provincie bij Jeugd en Muziek liet instellen heeft voor een totaal van 252.000 gulden aan schulden blootgelegd. Het dagelijks be stuur van de provincie is tot de conclusie gekomen dat het fi nancieel beheer ernstig is ver waarloosd en noemt ook het organisatorisch functioneren onvoldoende. Reden waarom aan de staten is voorgesteld geen subsidie meer te verle nen. Gedeputeerde staten zijn wel bereid om voor het groot ste deel van de schulden op te draaien. Het is de bedoeling dat ook de gemeente Middel burg in de buidel tast. Burge meester en wethouders van Middelburg hebben al een voorstel gereed om 50.000 gul den voor rekening van de ge meente te nemen. Het Zeeuws provinciebe stuur en de gemeente Middel burg willen verder de belang rijkste activiteit van Jeugd en Muziek, het jaarlijks Festival Nieuwe Muziek, (in beperkter opzet) veilig stellen. De orga nisatie daarvan zal dan echter in andere handen moeten overgaan. Men denkt daarbij aan een voorlopige constructie waarbij de Zeeuwse Culturele Raad voor de organisatie zorgt en waarbij de (financiële) ad ministratie wordt onderge bracht bij het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zee land. Ook van de diensten van de manager van Jeugd en Mu ziek, Ad van 't Veer, hoopt men in ieder geval dit jaar nog gebruik te kunnen maken. Men wil zijn dienstverband bij het intergemeentelijk theater bureau „Uit" daartoe tot eind 1983 verlengen. Voor de redding van het Festival Nieuwe Muziek en eventuale andere activiteiten op het gebied van de „vernieu wende en grensverleggende" muziek wil het provinciebe stuur dit jaar 2,3 ton uittrek ken (1,3 ton voor apparaats kosten en salaris en 1 ton voor de evenementen zelf). De acti viteiten van Jeugd en Muziek vonden de laatste jaren vooral op Walcheren plaats, maar in cidenteel ook in gemeenten als Hulst en Goes. Het debacle raakt Jeugd en Muziek Ter neuzen niet, want daar func tioneert een zelfstandige afde ling. Voorzitter N. van den Boe zem van Jeugd en Muziek Zeeland toonde zich gisteren een geschrokken man. Hij had een gematigder opstelling van de provincie verwacht en noemt de maatregelen van de Zeeuwse bestuurders agres sief en brutaal. „Er is alleen maar over de financiën ge sproken zonder begrip voor de specifieke problemen die zich voordoen bij het organiseren van evenementen met ver nieuwende muziek". Flexibeler „De traditionele kunst heeft z'n eigen bureaucratie, waar bij het gemakkelijk is contrac ten af te sluiten. De nieuwe cultuur vraagt een veel flexi beler opzet omdat het vaak om éénmalige activiteiten gaat. Bovendien hebben wij te ma ken met wei tien verschillende subsidiebronnen en vanwege de relatie met de vroegere SCZ met twee boekhoudingen. We hebben er de provincie jaren geleden al op gewezen dat boekhoudkundige ondersteu ning nodig is, maar die hebben we nooit gekregen. Nu er ken nelijk een andere structuur wordt opgezet, komt die on dersteuning er wel". Volgens voorzitter Van den Boezem was men binnen Jeugd en Muziek al bezig met een eigen plan om het finan cieel beheer te versterken en de schulden weg te werken. „Dat kunnen we nu niet afma ken". Van den Boezem moet nog zien dat de provincie er in slaagt het Festival Nieuwe Muziek zonder zijn organisa tie overeind te houden. „Ik denk dat ze zich daarin vergis sen. Ze pikken er nu een man netje uit (manager Ad van 't Veer, red.), maar het gaat om de hele know-how die we heb ben opgebouwd".

de Stem | 1983 | | pagina 17