Aardige titels voor opstel havo De partijkaart is heilig examens DE STEM Blijven hopen de Stem comp Gifbeker Ernstige tegensl Bi OPENBAAR VEI DINSDAG 3 ME11983 DlBflM :PAGINA TWEE PAGINA 2 'Daar Pakken Ze Je Op' DINSDAG 3 ME11983 Oorzaak brand motel Nuland niet gevonden T5 CWGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.117 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vllsslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr, van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur VEELZEGGENDE foto uit het provo-jaar 1966 over de vraag of de politie recht heeft op haar eigen emoties. Deze agent blijkbaar niet. - FOTOAUDET Politie stikt onnodig in haar eigen emoties Door Hans Toonen E AMSTERDAM - Heeft de politie recht op haar eigen emoties? |j Natuurlijk, beweert dr. jg Frank Denkers. De ham- E vraag is echter: hoeveel E ruimte krijgt zij daarvoor E van de samenleving en van E haar superieuren? E Van weerszijden van de E balie helaas verdraaid wei- E nig. Voorbeeld: op een avond krijgt brigadier Jansen een burger aan de balie die zich luidkeels beklaagt over een eerder die dag gekregen be- E keuring. Wat de brigadier E ook opmerkt, de boze burger is voor geen rede vatbaar. 3 Integendeel, hij begint de brigadier te treiteren; maakt toespelingen op diens licha- melijk gebrek. De getergde agent grijpt de man bij zijn E lurven en zet hem hardhan- dig buiten de deur. E Uiteraard meldt de briga- E dier dit voorval aan zijn E baas. En die adviseert hem alvast een rapportje op te maken. „Zet er maar in dat hij verzet bood. Dan ben je, indien er een klacht komt, tenminste gedekt." Brigadier E Jansen sputtert tegen. „Die E man bood helemaal geen E verzet. Hij beledigde mij E Zijn superieur: „Prima, E maar daar heeft men bij een disciplinair onderzoek geen E boodschap aan. Toe, wees nou verstandig Onder de titel 'Daar Pakken Ze Je Op' heeft dr. Frans Den kers een boek geschreven over emoties tussen rechtsstaats en politie. Anders gezegd: hoe gaat de politie om met de emo ties van slachtoffers van cri minaliteit. Maar ook over de vaak weggedrukte vraag hoe de politie met haar eigen emo ties omspringt. De auteur weet waarover hij praat. Want als algemeen ad viseur bij de gemeentepolitie van Amsterdam heeft hij ach ter de coulissen van onze rechtsstaat mogen kijken. Een voorbeschouwing op het vandaag 2 mei verschijnend standaardwerk. Inslikken Hoewel Frank Denkers deze ontkenning van emoties over de schreef vindt, prijst ook hij zich gelukkig met het feit dat de politie haar woede waar nodig inslikt. Wel vraagt hij zich bezorgd af of de politie daarin niet te ver is doorgeschoten. En nu in haar eigen emoties stikt. Er zit ook een beetje eigen- schuld-dikke-bult achter, zo constateert dr. Denkers. „Mannen zijn toch al niet zo begaafd in het uiten van ge voelens. Als die dan ook nog eens bij elkaar worden gezet, gaat het -wat dit betreft- he lemaal mis. Dan ontstaat er een stoere, allesbehalve fijn besnaarde mannencultuur. Hoewel de meesten toch wel een beetje angstig en zenuw achtig zitten aan te hikken tegen een grootschalig ME- optreden is het not done om dat openlijk toe te geven. Bang geen echte vent te lij ken en daardoor uit de boot te vallen." Opgekropte emoties bij de politie ondermijnen de rechtsstaat, constateert de auteur. Want de politie wen telt haar eigen onveiligheid af op de burgers. En weet op den duur geen raad met het nuchter en herkenbaar openstaan voor geëmotio neerde burgers. Een bonnetje achter de ruitenwisser van een fout geparkeerde auto steken, is geen kunst. Maar nuchter en tegelijkertijd herkenbaar in spelen op de protesterende automobilist „dat ie daar toch ook voor zijn brood staat" noemt Denkers hoge school-werk. Puin ruimen Na ontruimingen van kraakbastions smaalde me nig politicus/burger ter lin ker en rechter zijde dat de „politie het puin ruimt van een falend huisvestingsbe leid". Om vervolgens over te gaan tot de orde van de dag. Juist aan deze lusteloze houding ergert Frank Den kers zich mateloos. „Want door vraagstukken van de openbare orde van meet af aan uit handen te geven, wprdt een maatschappelijk conflict (kraken e.a.) terug gebracht tot een ongewilde barricadenstrijd." Met als triest gevolg dat: manschappen in linie hun lichaam staan te be schermen; journalisten dagen van te voren een gunstige uit kijk post betrekken om toch vooral geen saillante primeur rond het treffen te missen; het publiek onderhand in een stemming verkeert van 'nog een paar nachtjes slapen en dan begint de rel; een klachtenbureau alvast voorbereindingen treft voor de uitgave van een zwartboek. Logisch dat dr. Denkers, na deze vlijmscherpe typering van mankementen in onze rechtsstaat, concludeert dat een samenleving die de poli tie de kastanjes uit het vuur te laten halen, zichzelf een spreekverbod oplegt. Opheffen Toch kijk je vreemd op als Frank Denkers pleit voor niet méér, maar juist zo wei nig mogelijk politie. Juist nu er geroepen wordt om het opentrekken van nog meer blikken politie, is dit een ge durfde stelling. Denkers: „Wanneer kleine kinderen als klaar-overljes al vanouds de verantwoorde lijk wordt gegeven om de veiligheid in hun eigen woon/schoolomgeving te waarborgen dan moeten en mogen volwassenen toch ook wat aankunnen." Als hoopvol voorbeeld wijst hij naar de wijze waarop FC Utrecht-supporters publie kelijk hun spijt hebben be tuigd over het beruchte, ras- cistische spandoek bij de wedstrijd tegen Ajax. Hier corrigeerde de samenleving zichzelf. „Dit laatste is te preferen. Want een overheid kan geen rascisme tegenhou den. Dat moeten de mensen zelf doen," meent Denkers, nuchter en herkenbaar. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir^ J.S. JACOBS wordt rabbijn van het opperrabbinaat Utrecht. Hij was al waarne mend rabbijn van het op perrabbinaat, dat geheel Nederland met uitzonde ring van Zuid-Holland en Amsterdam omvat. Met de benoeming van de heer Ja cobs is voor de eerste maal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een Neder lander die zijn rabbinale bevoegdheid in het buiten land heeft verkregen, tot rabbijn te benoemen. Tot vorig jaar, toen het Neder lands Israëlitisch Kerkge nootschap een reglements wijziging invoerde, was het alleen toegestaan een Ne derlander tot rabbijn te be noemen, als hij zijn oplei ding in Nederland had ge kregen. De nieuwe rabbijn is in Israel opgeleid. MB. ROBERT H0TKE is door KEI ZER HIR0HIT0 van Japan ter gelegnheid van diens ver jaardag onderscheiden met de Orde van de Heilige Schat. Hotke is directeur generaal culturele zaken van het ministerie van WVC. Hij krijgt de onder scheiding wegens zijn „op merkelijke bijdrage tot de bevordering van de cultu rele uitwisseling tussen Ne derland en Japan door middel van onder meer projecten op het gebied van kunst en culturele tentoon stellingen en de uitwisse ling van geleerden en stu denten". IR- H.J.J. VAN DER WERF, lid van de raad van bestuur van Akzo, is ter ge legenheid van de verjaar dag van de Japanse keizer onderscheiden met de Orde van de Rijzende Zon we gens zijn belangrijke rol bij de bevordering van in vesteringen, het tot stand brengen van 'joint ventu res' en de uitwisseling van technische kennis tussen Nederland en Japan. Door Jan Hooyman en Frits Stommels DE HAVO-kandidaten kregen gistermiddag bij hun eerste examen een aantal aardige en actuele opsteltitels voorgescho teld. Als men het nieuws van de laatste jaren wat heeft ge volgd had men voldoende in formatie om vlot uit de pen te komen. Het waren in ieder ge val titels, waar meer mee te be ginnen viel dan met die van het vwo in de morgenuren. De havo-kandidaten hadden naast het uitwerken van een opdracht over "burgers in ver zet - burgerlijke ongehoor zaamheid' (met onder andere teksten uit Vrij Nederland, De Volkskrant en Elseviers Week blad) nog tien andere moge lijkheden. ke en de rest kan stikken Andere titels als 'Tegen de verdrukking in', 'Robots' 'Presteren moet weer.gaven een mooie gelegenheid om dat te typeren wat ons (het meest?) bedreigt. VWO Bij de stelopdracht (opstel) voor het vwo hadden de kandi daten de keuze uit tien onder werpen. Zeven ervan hadden een titel meegekregen, bij drie andere 'mocht' de titel zelf worden verzonnen. De (getitelde) onderwerpen waren: Vooroordelen; Lees eens een gedicht; Totale dienstweigering; Horen en luisteren; Taboes; Scheiding én Kan ik er wat aan doen? Van negen ervan was de titel gegeven. Deze luidden: Tegen de verdrukking in; Van krom naar recht, van slap naar fit: Nederland O.K.; Robots; Ik leer voorde lol? de leraar? het leven?; Presteren moet weerDe crisis en ik; Een gezonde ontwikkeling?; Ikke, ikke, ikke en de rest kan stik ken én Gemengd boeket. Het tiende onderwerp, waar zelf een titel voor moest wor den bedacht, vroeg om een be schouwend opstel over horo scopen- De uit te werken opdracht is bij de scholengemeenschap, waar we informeerden, door 4 procent van de havo-kandida ten gekozen. De meest gekozen titels waren 'Van krom naar recht, van slap naar fit: Neder land O.K.' (21 procent) en 'Ik leer voor...de lol? de leraar? het leven?' (ook 21 procent). Negen procent van de kandi daten koos voor 'Ikke, ikke, ik- Kier Rond de cijfers dienen in de richting van de wijzers van de klok woorden van vier letters te worden ingevuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje bo ven het cijfer te staan. 1. vrucht, 2. toespraak, 3. ongaarne, 4. omroepvereni ging, 5. kier, 6. telwoord, 7. op die plaats, 8. kerkelijke rechtbank, 9. nauwe, 10. Per- zie, 11. bloedvat, 12. deel van het gebit, 13. spelonk, 14. pu- temmertje, 15. bijbelse reus, 16. middag. U30U 9i '3(ima gr 'Z33(D pi joj.6 gr 'pitoj zi 'xapv n 'umj oi 'aBua '6 'n;ox g Uvvp i 'aup 9 jaax g 'OHdA i> 'opou g 'apai z "szay '1 -DNISSOTdO ENOEMINGEN kunnen in België nogal eens raar tot stand komen. Je kunt maar beter op het juiste moment lid zijn van de juiste politieke partij wil je je partijtje mee- blazen als ophaler van huis vuil of bezorger van post, want anders grijp je ernaast. Jan van Hemelrijck was zo iemand, die kennelijk op het voor hem verkeerde moment geen partijkaart kon tonen. Hij greep er dus aanvankelijk naast, toen in Zichem een hoofdconservator voor het Er- nest Claes-museum benoemd moest worden. Dat het tij zich wellicht voor hem nog keert mag naar Belgische maatsta ven een mirakel genoemd worden. Jan van Hemelrijck, leraar Nederlands, was zeer bevriend met Ernest Claes, de schrijver die het Nederlandse taalge bied o.a. zijn roman 'De Witte' schonk. Twee jaar voor de dood van Claes, in 1966, kocht Van Hemelrijck het geboorte huis van de schrijver in Zi chem tegen het bedrag van ruim f35.000,-. Vervolgens ging hij de boer op om de oor spronkelijke meubelen van de familie Claes terug te ko pen en om brieven en manus cripten te verzamelen. Zo maakte hij van het geboorte huis van de schrijver het be langrijkste literaire museum van Vlaanderen, waar per jaar niet minder dan 60.000 bezoekers komen. De materiële beslommerin gen (hij betaalde alles uit eigen zak) werden Van He melrijck vorig jaar teveel en, hij was uiterst dankbaar dat de provincie Brabant hem aanbood het geboortehuis over te nemen. Op 2 april van het vorig jaar werd de ver- koopacte verleden, zoals dat heet, en kreeg Van Hemel rijck de mondelinge belofte dat hij aangesteld zou worden als hoofdconservator van het museum. Maar aan het einde van het jaar moest hij vernemen dat zijn gebrek aan politieke be langstelling, want hij was geen lid van een partij, een sta-in-de-weg was voor zijn benoeming. In zijn plaats werd benoemd een zekere heer Oleo, die wellicht een handvol bekwaamheden in huis heeft, maar die op een vraag of hij wel eens iets van Claes had gelezen, moest ant woorden: „Ik heb nog nooit iets ervan gelezen." Hij kreeg hulp van vijf mensen, die al len een partijkaart hadden en dus een benoeming kregen. Het Ernest Claes-genoot- schap klom in de hoogste boom. Het kreeg hulp van de Vereniging van Kempische Schrijvers, van het Noordbra bants Genootschap, van de Vereniging van Middenbra bantse Kunstenaars en tal van andere organisaties, die op de bres gingen voor de man zonder wie er nooit ge weest zou zijn. Er ging een stroom van brieven naar de gouverneur van de provincie Brabant in Brussel, waarvan het meest markante die van Theo Bel len, hoofdredacteur van het blad 'De Syndicale Strijd' was. „De aanstelling van de heer J. Oleo als conservator van het Ernest Claes-huis te Zichem heeft ons werkelijk geschokt", schreef Bellen. En hij vervolgde: „We hebben meegemaakt dat een been houwer als tuinman aange steld werd aan het Provin ciaal Domein Halve Maan te Diest en dachten dat daarmee het toppunt van onbe schaamdheid bereikt werd." Nu gloort er wat hoop, want de christen-democrati sche fractie in de Provinciale Staten wilde om twee rede nen eigenlijk niets van de nieuwe benoemingen weten. Ten eerste wilde zij dat voor Van Hemelrijck een adequate oplossing gevonden zou wor den en ten tweede ivas de be noemingenzaak een kwestie van de Socialistische Partij. Vandaar. Inmiddels werd op Jan van Hemelrijck steeds weer een beroep gedaan en hij kwam, bezeten als hij is van de nala tenschap van zijn geliefde schrijver, steeds weer opdra ven. Om de deuren te openen voor bezoekers, om hen rond te leiden, kortom om alles te doen waar hij niet voor aan genomen was. In de Provinciale Staten voltrok zich een Salomons- oordeel. Zij waren van me ning dat Oleo maar een stapje terug moest doen door alleen administratief conservator te worden, terwijl Jan van He melrijck dan cultureel con servator mag worden. En zo mogen dan zes partij leden en een partijloze een museum runnen dat zeven tien jaar lang door een man alleen, in z'n vrije tijd, ge daan werd. Ik zei het al: je kunt in Bel gië beter een partijkaart op zak hebben dan gehinderd te worden door kennis van za ken. AAD JONGBLOED. De drie onderwerpen (zon der titel) gingen over leerlin- genraad/medezeggenschaps raad, de discussie over 'lekkere' programma's in de 'Alles-is- anders-show' van begin 1982 és oud en nieuw in onze dorpen en steden. Veel van de titels waren, al dus het commentaar van een leraar, nogal abstract. Boven dien gaven ze slechts een alge mene aanduiding van het ge vraagde onderwerp aan en geen (scherpe) afbakening. De ze leraar sprak de vrees uit dat nogal wat kandidaten met een mag stuk zullen komen. Bij titels als Vooroordelen 'Taboes' en 'Scheiding' is dan wel een opstel in verhaalvorm mogelijk maar de kans is op een clichëverhaal is groot. Er waren geen titels bij die duidelijk aansloten bij een ac tueel onderwerp of actuele kwestie. De twee onderwerpen 'Totale dienstweigering' e" 'oud en nieuw in onze steden en dorpen' zouden met wat moeite kunnen worden ge noemd. Maar het waren, aldus onze woordvoerder, onderwer pen, waar slechts weinig leer lingen belangstelling voor hebben en -waar ze over kun nen schrijven. Grieks Voor het handjevol vwo-kan- didaten Grieks was er een naar het oordeel van onze leraar aardige passage uit 'De virtute' (over de deugd) van de christe lijke schrijver Dio Chrysosto- mus. Hij vertelt hierin over de cynische filosoof Diogenes zo als die zich begeeft naar de drukke stad Korinthe, daarin het park kampeert en bij g< genheid van de Isthmische Spelen zich aan de mensen aanbiedt om hun dwaasheid te genezen. Hij beklaagt zich over de ge ringe belangstelling terwijl - als hij arts was geweest - de kiespijn- en ooglijders ziel1 vast rond hem verdrongen zou den hebben. Dus een gezonde geest is kennelijk niet zo be langrijk voor de mensen als een rotte kies. Als vertaalstuk was deze passage naar inhoud en gram matica niet te moeilijk, hoevxl nauwkeurigheid bij Grieks eer- eerste vereiste blijft. De leer ling die wat meer ervaring we', filosofische teksten heeft op9e' daan, moest volgens de lerfi' zeer wel in staat zijn ook M' geestige in dit stuk te doen uit' komen. Het woordgebrum week af van de lespraktijk maar daar was dan ook W woordenboek voor. Van onze redactie binnenland UTRECHT - In Drenthe is een tandarts vrijgesproken van beschuldiging van kwakzalve rij. Wel vond de betrokken af- J delingsraad van de Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde dat de tand arts niet in elk opzicht de schijn had vermeden niet als tandarts te zijn opgetreden. Een patiënt hoorde van een psycholoog in een ziekenhuis over een dokter die iemand in één keer van het roken kon af helpen. Beide togen naar hem toe. Het bleek een tandarts te zijn. Die zette de man in zijn tandartsstoel en liet hem vele keren zijn hand naar zijn mond brengen.Toen kreeg de man te horen dat de behande ling geslaagd was: hij zou h ti Acti< zwaï Van onze correspondent DEN BOSCH - Het technisch onderzoek naar de oorzaak van de miljoenenbrand bij Motel Nuland heeft niets op geleverd. Hoe de brand, die op vrijdagavond 15 april twee verdiepingen van het Van der Valk-motel in de as legde, kon ontstaan, hebben politie en brandweer niet kunnen vast stellen. Dat blijkt uit de conclusies van het technisch onderzoek, dat eind vorige week werd af gesloten. Voor de politie is de zaak nu afgedaan. Dl ve 2 1 Ka dal pr< me toe toe I dri aai „di blij ma On da; I gro doo TV-KIJKEND Nederland heeft zond; zenders betreft, kunnen kiezen tuss gelijk" (VARA) en Emmanuelle 2 (Ver kertijd uitgezonden programma's gav sen een intelligente vorm van herseng pornofilm, tussen Marcel (Socrates grootste (nou ja) sexbom Sylvia Kriste zijn geweest, die zondagavond V\ Een interessante vraag nu (waarschijr ta aan omroepen als Veronica vrag staansrecht zullen worden gesteld. V nu op de hoogte: goedkope porno in denken te zetten. Misschien heeft de dat destijds voorzien. Daarom heeft gerd. HET BESLUIT van de Nederlandsche verhogen moge dan niet als een regelr men, de omvang van die verhoging, e Toment, dat hier en daar enige lichtp de ineengezakte economie aankondir een forse domper op het optimisme,' bereikt. Dat er een eind aan de rente-daling enkele weken merken op de geldmark ste revaluatie van de gulden de Neder der hard dan daarvoor. Het leidde er t< Toest aangaan tegen een hogere rer zefe dat was niet genoeg om voldoend Een officiële renteverhoging zat er ™ng gehouden met een verhoging var ue volle procent verhoging is een er dnjfsleven èn overheid. Het gaat de s voldoende geld op kapitaalmarkt te °at al voldoende om het rentepeil opnii aan weer in een spiraal, zij het deze kei Voor het bedrijfsleven komt de klap ™°rdt het moeilijker op die kapitaalmai nieuwe investeringen, het wordt in éér der. Een bedrijfstak als de bouw, toch i 'neenzakkende markt (niet in de laatste "end beleid van deze regering) ziet wiber in. De banken zullen deze wei "eektarieven in overeenstemming brer en van de Nederlandsche Bank. Jwton. een ernstige tegenslag voor 'anase economie. I'^DUIZENDEN Polen hebben op 1 n JVachtsvertoon, gehoor gegeven aan for!, en 'eiding van Solidariteit om vóó monstreren. De verwoede pogingen kon!?0 'n Polen orri Solidariteit met wo n dus niet tot het beoogde resultaat g uit massaal protest zal de Poolse bev hpinniet jn dank ziin afgenomen. Er bli üpio In van een vo"<' ondanks de ovi iocmu an de staat' niet blijvend onder het L oskou een wein'g geruststellenc Dan Pe Oostblokland waar de dictatui '"l als een knellend keurslijf wordt erv ran 1 2al intussen duidelijk zijn dat S< hoJ me' niet alsn°g ziin officiële erker /onri er eerst heel andere dingen gi Tor zullen de leiders van de verl brandCht'9 moeten blijven opereren: i al to bouden zonder een Russisch Wiepen. Hierop is ook het beleid Suer een beleid waarvan op korte ioonSen verwacht kunnen worden, P op betere tijden in de harten van te d

de Stem | 1983 | | pagina 2