Illy 'Geef Hulst geen subsidie voor vrachtwagenterrein9 ES 7,95 7,95 15,- 277 Zeeuwen op 23 BMD-avonden Ook ontspanning tijdens Clingse rollendriedaagse Radio Tiger viert eenjarig bestaan PLAATSELIJK NIEUWS !!!i!!!!i:.::=!!!!=!i:.. B10T1M VAN ZEELAND VERVOERSBOND IN BRIEF AAN GS: ■iiiii i|| lil iimiiiniiii! furgemeester fpent fnnisbanen 1 Koewacht Scholengemeenschap Hulst moet 85 uren bezuinigen ill ker 22.50 Axel herdenkt doden DINSDAG 3 ME11983 Si iiiiirl mik [GE JAREN •TERNEUZEN 111 Twintig jaar 111 wandelen in lllj Hontenisse teren een band, •r.„ )oden- lierdenking Hulst HULST - Bij de Jan senius scholenge meenschap in Hulst komen eind van dit schooljaar vijf leer krachten op straat te staan. Organisatie: „Kwaliteit belangrijker dan kwantiteit" Feestelijke heropening molen Spui Axel De Klinge Hulst Kloosterzande Vogelwaarde T20 PAGINA ZEELAND 2 =Üii§| Van een onzer verslaggevers HULST - De Vervoersbond pW wil dat Gedeputeerde Staten op hun toezegging te- Lgkomen om 160.000 gulden bij te spijkeren in de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtauto's in Hulst. Als dat terrein er komt, zo schrijft districtsvoorzitter Chr. Ollebek aan GS, betekent dat dat er een slordige 4 ton gemeenschapsgeld wordt weg gegooid voor een voorziening waarvan niemand gebruik zal Imaken. I Zoals bekend besloot de Hulster gemeenteraad al een paar maanden geleden om het terrein aan de Hogeweg aan te leggen en ook afgelopen don derdag kwam men daar, on- 25!!"* 55!!!ig danks felle protesten van de vrachtwagenchauffeurs, niet op terug. In de brief tekent de Ver voersbond bezwaar aan tegen de hele gang van zaken, omdat met de chauffeurs tevoren geen overleg is gepleegd. Ko mende vrijdag is er een ge sprek gepland tussen gemeen te en chauffeurs, maar dat vindt men mosterd na de maaltijd, omdat het besluit toch al genomen is. Volgens de districtsbestuurder zullen de chauffeurs van hun werkge vers helemaal geen gebruik van het parkeerterrein mogen maken. Een parkeerterrein midden in de polder vinden de chauffeurs onaanvaardbaar. „Wij vinden, als er een specia le parkeerplaats voor vracht-, wagens moet komen, deze zal moeten worden gecreëerd daar waar negentig procent van de chauffeurs wonen en dat is aan de andere kant van Hulst, in de buurt van de Blaauwe Hoeve". Ook bij de gemeente heeft men inmiddels een brief in de bus gekregen. „Het minste wat wij van u hadden verwacht was", schrijft de vervoerbond aan B en W en raadsleden, „dat u als vertegenwoordigers van alle burgers in de ge meente Hulst, inclusief vrachtwagenchauffeurs, dot besluit had opgeschort tot dat er overleg had plaatsgevonden met de Vervoersbond FNV als vertegenwordigers van de groep vrachtwagenchauf feurs. Wij zien dit en ervaren dit als minachting van deze groep". Nogmaals verzoekt men dan ook het raadsbesluit terug te draaien. Mocht dat niet gebeuren, dan wil men de juridische dienst van het FNV inschakelen om de zaak ver der uit te zoeken. mik 34 29. 17 79 01640)3 44 42. nu een herdruk ver- e Tweede Wereldoor- Terneuzen en Zaam- ,t door J.L. Platteeuw. n het boek ebonden (met vele in- 01150-12169) Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Dit jaar viert Wandelsportvereni- ging Hontenisse het 20- jarig bestaan. Op 14 mei zal in verband hiermee een receptie worden ge- houden van 18 tot 19.30 j uur in. hét gemeen- I schapshuis te Groenen dijk. Om 20 uur is er een i reünie van alle oud-le- den, eveneens in het ge- I meenschapshuis. Op 31 mei en 1, 2 en 3 I juni wordt voor de 20 e keer de avondvierdaagse 1 gehouden. Geprobeerd j wordt om aan dit evene ment een extra feestelijk I tintje te geven. Ieder jeugdige deelnemer tot en met 12 jaar krijgt een speciale vierdaagsepet, een gratis kaartje.voor de dierentuin, een voorraad- je stickers, de gebruike lijke tractaties onderweg en natuurlijk de bloemen. Op 18 en 19 juni wor den voor de 20 e maal de internationale Schelde- wandeltochten gehouden. Ook dit evenement krijgt een feestelijk karakter. Iedere deelnemer ont vangt een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde herinnerings medaille, alsmede diverse I tractaties onderweg. Verder zijn er dit jaar log meer speciale wan- deltochten, waarvan de data nog nader bekend worden gemaakt. Deze tochten worden op touw gezet in samenwerking met de Werkgroep Spor tieve Recreatie Hontenis- f se. Voor nadere inlichtin- i over de wandelsport en de activiteiten in 1983 kunnen belangstellenden contact opnemen met J. Tieleman in Walsoorden (01148-1322). Stem, 076-236911 ie en n. aar ;eft ïdag M dat an doen, n bt. iren evens gen. tuis. 259,1000 AG Amsterdam] :kje "Straks met pensioen J d, in samenwerking met I i'cn een onzer verslaggevers fel - In Hulst zal op Pensdag 4 mei de traditione- 1 Dodenherdenking plaats [Men met een bijeenkomst in burgerzaal van het stad- "is, een stille tocht en de 'anslegging bij het monu- Jfflt voor gevallenen aan de Pacis. |Het programma begint om T'Jur met een bijeenkomst in F burgerzaal en een krans- JSSng in de hal bij de ge- ►«tplaat voor de Poolse be- ftóers en bij de gedenkplaat 7® de slachtoffers uit Hulst, jen over half acht vertrekt Istille tocht vanaf de pui van stadhuis naar de glacis, [ar bij het monument even- 115 een krans wordt gelegd. B twee minuten over acht is [Plechtigheid ten einde. |oet programma in de bur- r®al wordt opgeluisterd Feen aantal blazers van de fj' Sted. Harmonie en door Famatie van mej. Marianne Ij1 Tienen. De erewacht bij ['monument wordt verzorgd T' leden van het peloton r8' van de Nationale reser- I een onzer verslaggevers PWACHT - Burgemeester rack van Axel opent zater- |s7 mei de twee nieuwe ten- r anen in Koewacht. Dat [,"urt om 14 uur. raorafgaande aan de ope- Tflser nog een officiële bij- l,;°mst in de nabij gelegen f "ne van schuttersmaat- rPpij St. Sebastiaan. De Ftters hebben hun gebouw l'P'kbaar gesteld, omdat f isclub Eikenhof nog niet A eigen onderkomen Ontslag voor vijf leraren Jansenius Gisteren begonnen ook aan het Jansenius de eindexamens voor havo/vwo. De ze zaal is een van de vele plaatsen waar komende dagen menig zweetdruppeltje zal vallen. De docenten kunnen er nu niets meer aan doen: het woord (en de pen) is nu aan de leerlingen. FOxo de stem/cor j. de boer Van een onzer verslaggevers De ontslagen zijn het gevolg van de bezuinigingen die de regering heeft doorgevoerd in het onderwijs. Het gaat voor het merendeel om leerkrachten die een deel tijdbaan hebben. Daarnaast zullen nog eens acht docenten komend schooljaar geconfron teerd worden met een al dan niet aanzienlijke verminde ring van het aantal lesuren dat ze mogen geven. Op het Jansenius moet in totaal 85 lesuren bezuinigd worden. Volgens rector A. Koopmans vallen de vijf ont slagen eigenlijk nog wel mee, omdat er een wat natuurlijk verloop van leraren is en om dat het leerlingenaantal hoger ligt dan verwacht. De onderwijsbezuinigingen hebben op de overige Hulster scholen voor voortgezet of be roepsonderwijs geen grote ge volgen. Op de beide mavo's in Hulst kan men voornamelijk uit de aanwezige reserve-uren putten om de bezuinigingen op te vangen. Van de vaste leer krachten wordt niemand ont slagen. Directeur R. de Potter, van de Clemensmavo sluit echter niet uit dat er wellicht wel een paar tijdelijke leer krachten volgend schooljaar buiten de boot vallen. Bij de Hulster lts heeft men. het geïuk dat twee leerkrach ten gebruik zullen maken van de VUT-regeling, zodat nie mand gedwongen ontslag krijgt. Het lager beroepson derwijs wordt overigens ook minder hard getroffen door de bezuinigingen. Daar wordt maar 3,5 procent gekort, ter wijl dat in het voorgezet on derwijs 4,1 procent- is: Boven dien is er ook geen verminde ring van taakuren. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In Zeeland hadden tot 17 april 277 men sen deelgenomen aan de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over ons toekomstig energiebeleid. De Zeeuwen bezochten 23 discussie-avonden. Net als de landelijke stuurgroep menen ook de regionale BMD-vertegenwoordigers dat de kritiek zich te eenzij dig richt op de opkomst tij dens de discussie-bijeen komsten. „De opkomst schommelt sterk, zelfs in plaatsen die dicht bij elkaar liggen. We krijgen ook nog veel tele foontjes en brieven met vra gen van 'waar komt het nog bij mij in de buurt'. We heb ben dan ook extra bijeen komsten ingelast. Op een aantal plaatsen komen we heel duidelijk op uitnodi ging, in Biervliet bij voor beeld" stelt Overbeeke. Hij probeert de kritiek te weerleggen met, het voor beeld Biervliet: „Daar wa ren 14 mensen. Dan kun je zeggen dat is erg weinig maar die mensen waren wel verschrikkelijk geïnteres seerd". Hij wordt daarin bijge vallen door Vic Meijers, BMD-organisator en discus sieleider. Die stelt veel meer in de 'kwaliteit' van de dis cussie te zien dan in de kwantiteit, oftewel het aan tal deelnemers. Landelijk stuurgroeplid Han Hoog op zijn beurt wijst naar andere landelijke discussiepogin gen. „Kijk maar naar de dis cussies rond de Planologi sche Kern Beslissingen (PKB). Daar is buitenge woon weinig opkomst. Die bereiken nog niet een een vijfde of een tiende deel van de mensen die de BMD be reikt. Bij landelijk 1800 bij eenkomsten praat je toch over 40.000 mensen die mee doen, dat is nog nooit eerder vertoond", meent Hoog. Hij tekent voorts aan dat nogal wat organisaties om hun mening wordt gevraagd waardoor de discussie-deel name (indirect dan wel) fors oploopt. Feit blijft echter dat er een tiental discussies is afgelast wegens gebrek aan deelname. Het gemiddelde aantal deelnemers is in Zee land 12 per avond. De drukst bezochte avond, die in Mid delburg, trok 21 belangstel lenden Uitersten Volgens de regionale BMD-leiding, en volgens Hoog geldt dat ook landelijk, is er geen sprake van dat tij dens de discussies de 'extre me opvattingen' domineren. „Het hele scala met zinnige en onzinnige meningen is aan de orde geweest", meent Hoog. Volgens Overbeeke zijn met name op de aller eerste bijeenkomsten de grootste uitersten aange troffen. Discussieleider Meijers: „De discussies wor den niet beheerst door de 2 uitersten (voor of tegen kernenergie, red.). Dat ligt ook aan een zaal. Die pikt het niet als de uitersten mo nopoliseren". De discussies worden eind juni beëindigd waarna de stuurgroep Maatschappelij ke Discussie Enegeriebeleid verwacht de eindrapportage rond oktober aan de rege ring te kunnen aanbieden. Van een onzer verslaggevers CLINGE - In gemeenschaps centrum Malpertuus te Clinge wordt 12,13 en 14 mei weer de rollendriedaagse gehouden. Zoals altijd is er niet alleen van sport te genieten, maar hebben de organisatoren de strijd tussen de 16 plaatselijke ploegen omkleed met een flin ke dosis ontspanning. Dit in de vorm van gesprekken met be kende sportlieden en optre dens van artiesten. De rollendriedaagse start donderdag 12 mei om 19.30 uur met later op de avond een in terview heeft met Roger de Vlaeminck en oud-wielerve- Van een onzer verslaggevers STEKENE - De ook in Zeeuwsch-Vlaanderen popu laire vrije Radio Tiger uit de grensplaats Stekene viert vol gende week het eenjarig be staan. Dat gebeurt met twee muzi kale evenementen op vrijdag 13 en zondag 15 mei in de sporthal te Stekene, waar bei de dagen een keur van beken de artiesten op het podium zal verschijnen. Vanaf 19.30 uur barst vrij dags 'Tiger's Vedettenparade' los met ondermeer optredens van Benny Neyman, Mike An thony, José, Patrick Retour en z'n Tockets, Tony McKemzy, Anita Leone, John Larry, Freddy Stewart, Bordeaux Rouge, Eddy van Kluisbergen, Sarah Kane, Peter and the Summernight Girls, Ricky Travers, Mac Marlow, Arizona Rangers, Flamingo's Lady Butterfly en Sylviane. Twee dagen later (zondag) begint om 16 uur 'Tiger's Pop concert', waarbij Guilt, The Scabs, Lee Block Rock and Roll Band en Peter Koelewijn en zijn Rockets hun opwach ting zullen maken. Na de eerste, officiële uit zending van Radio Tiger is er heel wat veranderd. Bij het streven om een vlotte pro grammering te krijgen hebben de luisteraars een flinke vin ger in de pap gehad. Het pro grammabeleid is aangepast aan de dagelijkse beroeps- en vrijetijdsactiviteiten van de potentiële luisterkring. Daar bij worden tevens de richtlij nen van de Vlaamse Raad niet vergeten, die programma's met informatief, ontspannend, vormend en animatief karater als criterium stelt voor de vrije radio's. Radio Tiger heeft het voor bije jaar heel wat meege maakt, zoals een diefstal van de professionele installatie's en een verzegeling met als ge volg inbeslagname van de zendinstallatie. Telkens kon men echter rekenen op de sympathie van de luisteraars, waarvan men er volgende week heel wat in de sporthal hoopt te zien. Van onze correspondent SPUI - De molen in Spui wordt zaterdag 7 mei feeste lijk opnieuw in gebruik geno men. De officiële heropening valt samen met de nationale molendag en de fietsdag. 's Morgens wordt om 9.30 uur de vlag op de Spuise mo len uitgestoken, waarmee de feestelijkheden officieel be ginnen. De pannekoek- en koffiekraam gaan dan ook open. Om 13.00 uur begint in het buurthuis een film over molens in Zeeuwsch-Vlaande ren. 's Middags om 13.30 uur wordt de molen heropend. Muzikale medewerking ver leent de Harmonie uit Zaam- slag. Optocht - De uitslag van de optocht op koninginnedag: Grote groepen: 1 De Warande, 2 De Zevensprong, 3 St. Anto- niusschool. Kleine groepen: 1 De Wasboys, 2 Pinario, 3 Zwart-witte meisjes op fiets. Individuelen: 1 Koning en hof nar, 2 Twee dikbuikjes, 3 Boer Harms. Het voor het eerst ge houden Oranjebal in gemeen schapscentrum De Halle bleek een schot in de roos te zijn. Ook de voor het eerst gehou den modelbotendemonstratie trok veel belangstelling. De kinderspelen konden door het doorgaan van de weekmarkt op het Szidlowskiplein geen doorgang vinden. Inplaats hiervan vonden diverse bin- nenactiviteiten plaats voor de jeugd. Karate - In de sporthal 't Sportuus te Axel, start een nieuwe cursus karate Choto- kan onder leiding van E. Mar- théze. De cursus is 's maan dags van 19.00 tot 21.00 uur. Voor inlichtingen kan men te recht aan de zaal of telefoon 01155-3231. Open dag - De Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub houdt zaterdag 7 mei een 'open dag' op het vliegveld van de zweefvliegclub nabij de wa tertoren te Axel. De bedoeling van deze dag is om iedereen die belangstelling heeft voor deze tak van luchtsport kennis te laten maken met een aantal aspecten van de zweefvliege rij. Verder bestaat de moge lijkheid om tegen de helft van de geldende prijs een vlucht in een zweefvliegtuig mee te ma ken. Om 10.30 uur zal een de monstratie met zweefvliegtui gen worden gegeven. Uiter aard is voor dit alles hoofd zaak dat de weersomstandig heden gunstig moeten zijn. Expositie - In de kindergalerij van boekhandel Bellemans aan de Oosterstraat te Axel wordt in de maanden mei en juni een tentoonstelling ge houden met werken van 'The Tjong Khing'. Hij is al jaren een der meest gewaardeerde illustrators in Nederland, waarvoor hij enkele jaren ge leden de hoogste Nederlandse onderscheiding (de gouden penseel) kreeg. Aan de expositie zijn twee prijsvragen verbonden. Voor de eerste moeten twintig vra gen worden beantwoord en de tweede bestaat uit vijftien schetsjes, waarbij de kinderen moeten trachten uit te vinden voor welke boeken die hebben gediend. De deelname is gratis en formulieren hiervoor zijn te verkrijgen tijdens de expo sitie. Deze is dagelijks met uit zondering van de zondag ge opend van 10 tot 18 uur. Jaarmarkt - In De Klinge werd gisteren de jaarmarkt gehouden. In totaal werden er 38 paarden, 13 pony's en 46 stuks rundvee aangevoerd, aantallen die ongeveer gelijk waren aan die van voorgaande jaren. Oranjekaarting - Aan de oranjekaarting bij Ron de Vil der deden 77 kaarters mee. Uitslag: 1. R. van de Branden (beker), 2. L. Verbunt (horlo ge), 3. P. Kouijzer (horloge), 4. W. Picavet, 5. C. van de Win kel. Schaakclub - Schaakvereni ging Hulst speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Belgische schaakvereniging Den Eik uit Bassevelde. De eindstand werd 516-5%. De vorige wedstrijd werd gewon nen door de Belgen. Oranjebingo - Aan de oranje bingo voor bejaarden in De Blaauwe Hoeve deden 50 per sonen mee. De prijzen gingen naar mevr. Wagenaar-Schau- waert, J. de Smit, mevr. M. de Roek en mevr. L. Blommaert- Vetter. Zwemwedstrijden - Aan de door het oranjecomité op touw gezette zwemwedstrijden de den zo'n 70 kinderen mee. De eerste prijzen, en daarmee ook de bekers, werden gewonnen bij de meisjes door Sandra de Geest (8-9 jarigen), Heidy van Houte (10-11 jarigen), Sandra van Vlierberghe (12-13 jari gen). Bij de jongens ging de hoogste eer naar Pieter Kerckhaert (8-9 jarigen), Jean-Paul Reunis (10-11 jari gen) en Rudy Koole (12-13 ja rigen). Jubilarissen - Voorzitter K. baron Collot d'Escury, pen ningmeester C. Roctus en J. Tieleman waren de jubilaris sen van het oranjecomié die de 25 jaar als lid daarvan hadden volgemaakt. De Koninklijke Harmonie bracht hen bij die gelegenheid een serenade, waarbij ze werden toegespro ken en gefeliciteerd door Jan Menu. Secretaris van het feestco mité, C. Schelfhout, sprak de jubilarissen eveneens toe en karakteriseerde hen als ple- zierge mensen om mee te wer ken. De voorzitter vooral ook als bindende factor, Tieleman als bijna 70-jarige als de man die overal op past en onver moeibaar bezig blijft. De pen ningmeester als man waar de ideeën vaak vandaan komen en een man waarmee hij zelf in de vele jaren de gekste stunts had uitgehaald. Overi gens kondigde Schelfhout aan dat hij zijn tijd van gaan ge komen achtte en dat hij na drie jaar voorzitterschap en 25 jaar werkzaam te zijn geweest als secretaris (dus ook een ju bileum) een stap terug zou doen en niet langer het secre tariaat zou voeren Koninginnedag - Koninginne dag was ook nu weer een prachtige speeldag voor de schooljeugd bij het Ganze- bordspel, waaraan ruim 200 kinderen tegelijk meededen, terwijl eveneens ruim 200 fiet sers meededen aan de 50 kilo meter lange toertocht of de puzzeltocht over 20 kilometer. Winnaar daarvan werd Ed. Steijns, 2. mevrouw Van Sik kelerus-de Kort en 3. me vrouw J. de Kock-Ringoot. Koninginnedag - In tegenstel ling tot andere jaren, toen maar een beperkte groep Vo gelwaardenaren deelnam aan de zeskamp, zijn zaterdag zo'n 300 mensen actief geweest in het spellencriterium. Het eve nement werd geopend door burgemeester mr. M. Somers. Toen het totaalklassement werd opgemaakt kwam Arno Wauters als eerste uit de bus, gevolgd door mevr. Van Goe- them, mevr. Strobbe, Ronnie Giele en Freddie de Klerk. De eerste prijzen gingen bij de verschillende spelletjes naar de volgende deelnemers: puit gooien Fred Jonkheim, pieken Thea de Schepper, doelschie- ten Fons de Schepper, hoef ijzergooien Mare Vonk, sjoelen Barbara Vogt, bussengooien mevr. Jansen, ringsteken Pa trick de Bruin, pieren Jos Du- rinck en lengten raden Marie- Louise Kint. dette Rik van Steenbergen, zo langzamerhand een vaste gast in Clinge. Donderdagavond klimmen de renners drie keer op de fiets. De strijd wordt on derbroken de verkiezing van Miss Rollendriedaagse 1983 en muzikale intermezzo's door fanfare Weldoen door Ver maak en Boerenkapel De St- oefers. Na het sportief gedeelte treedt het Trio Henny Lubbers op. Vrijdag binden de renners om 19.30 uur de strijd aan. Tussen de wedstrijden door zijn er interviews met Jean- Pierre Koopmans, Fred de Bruijne en Rik van Steenber gen en is ook Radio 77 te gast met optredens van Freddy Stewart, Ignace, Danny Fis her, Fancy en dj Werner Mi- chiels. De laatste wedstrijddag is er een huldiging van het Clingse voetbalelftal, dat af gelopen weekeind kampioen werd. Na nog twee wedstrij den wordt rond kwart voor tien de prijsuitreiking van de rollendriedaagse verwacht. Daarna is er volop muziek met het orkest Rob Mando en Punch en optredens van The Peanuts Dancers en Tina Trucker. Toeschouwers die meedoen aan de loterij om een gratis reis naar München kun nen om half twee alle span ning van zich afwerpen, want dan vindt de trekking plaats. Tijdens de rollendriedaagse zijn er overigens nog heel wat prijzen te verdienen met ver schillende andere loterijen. Van onze correspondent AXEL - In Axel vindt woens dag 4 mei de officiële doden- en bevrijdingsherdenking plaats. 's Avonds om 19.50 uur ver trekt men in stille tocht vanaf het waterschapsgebouw naar het Poolse monument. Tevens worden dan vanaf dat moment de klokken gedurende 10 mi nuten geluid. Om 20.00 uur is het 2 minu ten stilte ter nagedachtenis aan allen die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgeko men. Hierna is een krans- en bloemlegging bij het Pools monument, gevolgd door de ontsteking van het bevrij dingsvuur door burgemeester A. Hack uit Axel.

de Stem | 1983 | | pagina 11