SPEL. Se prijs! ias lopers! Vijf gewonden bij botsingen in Sluis de Stem ZEEUWS CONGRES UNANIEM: PAARD OP HOL Oude klippers en tjalken op bezoek DE STEM de4in1krant I Groepsvoorzitter Wouter Schauwaert legt functie neer A79I I" MAANDAG 2 ME11983 T15 PAGINA ZEELAND 1 tsfiets letalen. Ier lia" 5 uur of el hebt Ifrspel: lotto x toto Ifuurtje" EENTE TENISSE GOES - Het Zeeuws congres van PPR heeft zich unaniem uitgesproken tegen de plannen van de Belgi sche en Franse rege ring om samen in Doel twee nieuwe, uitzonderlijke grote, kerncentrales te bou wen. Moeilijkheden ilarcus Bakker (leidde fliscussie over Marx Afscheid bij scouting Hulst Weer nacht vol vernielingen Kloosterzande OP HEILLE-KR UI SING politierapport _n Drukbezochte 1 mei-viering in Terneuzen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ff VAN ZEELAND PR tegen nieuwe ÏS. kerncentrales Doel 'fenVT iders van Hontenisse ma- eerste lid, van het besluit ihriften met betrekking tot uiding van het gebied als de Wet agrarisch grond- Koninklijk besluit d.d. 14 idkeuring is verleend aan der gemeente Hontenisse ot vaststelling van een ge- iesluit met bijbehorende icretarie voor een ieder ter betaling van kosten alge- d. rders van Hontenisse, M. Somers, burgemeester, de Schepper, secretaris. !|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii"""""iiiiMiiiiiiii»i"i"iiiiii"iiii""iii"miiiiiiiii»»ii"»| De koetsier heeft het paard, net weer in bedwang Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een paar bange minuutjes waren het voor burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen en zijn gezelschap. Za terdag opgehaald in stij l door een koets plus paard om vervoerd te worden naar het vertrekpunt van de stoomtrein-express van Dow Chemical, deed zich op de Herengracht een opmerkelijk incident voor. Het paard dat het koetsje trok, toch al een wat nerveus beest, ontwaardde op een gegeven moment zijn spiegelbeeld in een etalageruit en schrok daar zo van dat het op hol sloeg. Een korte uitspatting overigens, want de alerte koetsier had het dier vrij snel weer onder controle. De inzittenden konden zich op tijd vastgrijpen en kwamen er zodoende zonder klee- scheuren, maar wel met enkele blauwe plekken, van af. Van een onzer verslaggevers In een motie wordt er bij de Nederlandse rege ring en de energiebe drijven met klem op aangedrongen om in geen enkel opzicht aan deze „onverantwoorde kernenergieplannen" mee te werken. De Zeeuwse PPR doelt daarbij op de plannen om elektriciteit van Belgische kerncentrales te ruilen tegen Nederlands aardgas. Volgens het congres moet er juist gewerkt worden aan het ontwikkelen van alternatie ven voor onze energievoorzie ning, zoals zon en wind, en dient energiebesparing met kracht te worden bevorderd. Het PPR-statenlid Constant van Waterschoot hekelde tij dens het congres de opstelling van de meerderheid van de Zeeuwse staten, die te lang eenzijdig de nadruk zou heb ben gelegd op het tot stand ko men van een VOW. „Dit heeft geleid tot ver waarlozing van de kwaliteit van de veerverbindingen, met name op het traject Breskens- Vlissingen", aldus Van Water schoot. Hij zei grote moeilijk heden te voorzien in de perio de van de ombouw van de hui dige aanleginrichtingen te Breskens en Vlissingen, wan neer slecht één reserveboot van mindere kwaliteit kan worden ingezet. Van onze correspondente flDDELBURG - Oud-CPN- f actievoorzitter Marcus Bak- fer leidde in de Middelburgse Tmcert- en gehoorzaal een fo- Nidiscussie naar aanleiding Iw het 100ste sterfjaar van örl Marx in. Hij opperde de Pdachte dat ook nu nog door pn verdere machtsvorming de arbeidersklasse en de Touwenbeweging een weg is f8 banen naar een socialisti- Pe samenleving. Na een inleiding over de Rorièn van Marx en de uit tering daarvan in de latere PSchiedenis kwam Bakker Terecht op de huidige maat- pappelijke problemen. „We wien de problemen van nu bals bijvoorbeeld het vraag- tuk van de atoombewapening fat oplossen met oude ge- rwiften. We hebben nu een Tjïler wapen in handen geno- pn en dat is de steeds groter fardende vredesbeweging, parmee moeten we strijden fSen de de barbaarse bewa- Mngspolitiek". I «Maar één ding uit de theo- fsén van Marx moet zeker r'Weind blijven en dat is de fhjdvaardigheid en het door- T'tingsvermogen om ook in i"Ze zeer moeilijke tijden ftereind te blijven", hield de ("■politicus de ongeveer vijf- |8 toehoorders voor. Na Bak- 1 inleiding volgde een fo- ^discussie. Jan de Vries |"a het Rijnschelde-instituut F1 Koos de Meij hielden daar- 'een korte inleiding. ZIERIKZEE - Zes schepen van zeil- vloot „De Zeeuwse Stromen" kwa men dit weekeinde voor het eerst dit jaar bijeen. Uit de verschillende plaatsen waar de 'oude' bruine klip pers en tjalken 's winters een lig plaats hebben, kwamen ze zaterdag naar Zierikzee. Vorig jaar ontstond de organisatie „De Zeeuwse Stromen" toen een aantal schip pers van de klippers en tjalken besloot samen te werken bij het verhuren van hun schip. De klippers „Avontuur", Anita Jaco- ba", „Door Vertrouwen" en de tjalken „De Verwisseling", „De Twee Gebroe ders" en „Boreas" waren gisteren in Zie rikzee te zien. De kotter „Pagensand", die ook deel uitmaakt van de vloot, was er dit weekeinde niet bij De schepen hadden bij de opening van dit seizoen dagmensen aan boord. Net als vorig jaar gaat „De Zeeuwse Stromen" ook beurtschipperen tussen Zierikzee en Veere. Van onze correspondent HULST - Zaterdag heeft de groepsvoorzitter van de scouting Hulst Wouter Schauwaert na een pe riode van 28 jaar als lei der van een groep gefun geerd te hebben - waar van zeventien jaar als groepsvoorzitter - zijn voorzittersschap overge dragen aan de waarne mend voorzitter Karei Blommaert. In de eerstvolgende be stuursvergadering zal er dan een nieuwe waarne mend voorzitter benoemd worden, waarbij dan tegelij kertijd de taken verdeeld zullen worden. De laatste jaren heeft scouting Hulst een grote bloeiperiode gekend. Wouter Schauwaert: „Het aantal le den is gegroeid van 60 naar 260. Er is een eigen blaadje verschenen dat regelmatig uitkomt en de naam draagt van 't Nieuwjagertje. En on der de opvolgers zit genoeg kwaliteit om het werk over te nemen. Bovendien blijf ik voorlopig nog contributie administratie verzorgen zo dat ik er toch nog bij betrok ken ben". Het neerleggen van de voorzittersfunctie had aller eerst plaats voor bevers, welpen, kabouters, verken ners, gidsen, sherpa's, ro- lands en pivo's op het bui tencentrum 't Jagertje. Er was een speciaal lied ge maakt dat uit zeven couplet ten bestond en uit volle borst werd gezongen. Daarna volge een tracta- tie om de rest van de dag met spelen door te brengen, 's Avonds was er in 't Ja gertje een officieel afscheid dat gepaard ging met een etentje. Hierbij waren aan wezig het stichtingsbestuur, de leiding en de kook- en werkploeg. Tijdens het etentje wer den tot de scheidende groepsvoorzitter veel loven de woorden gesproken, o.a. door oud-groepsvoorzitter Jo de Maat, collga Roger Mahu, Karei Blommaert en aalmoezenier pastor Ver- heyden, die hem tevens een glas-in-loodraam aanbood. Wouter Schouwaert zet voor het laatst in zijn functie I van voorzitter een tentje op fotodestem/corj. de boer Het motief in dit raam had betrekking op Hulst en het buitencentrum. Tot slot was er nog een kampvuur waar bij verschillende liedjes werden gezongen. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Op nieuw heeft een groep vanda len huis gehouden in Klooster zande. In de nacht van zater dag op zondag werd een spoor van vernielingen in het dorp achtergelaten. Nadat een telefooncel in de Kloosterstraat onder handen was genomen werd een fiets, eigendom van W.B. uit Wal soorden, dubbelgevouwen en geplooid. Op het Europlein moesten enkele geparkeerde auto's het ontgelden. Vooral de wagen van B.D. uit Vogel waarde liep daarbij grote schade op. De motorkap werd verbogen, de achterruit inge slagen, ruitewissers, mistlam pen en antenne gesloopt. In de motor werden bedradingen losgetrokken, waarna ter af ronding nog even een dansje op het dak werd gemaakt. Van de auto van G.D. uit Hoek werden de spiegels en de antenne afgebroken. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Bij twee botsingen op de Heille-kruising te Sluis zijn gistermiddag vijf personen gewond ge raakt. Twee werden met vrij ernstige kneuzingen opgenomen in het ziekenhuis, drie anderen konden na behandeling weer naar huis. Het eerste ongeval gebeurde rond kwart over één, toen P. van L. uit Aardenburg vanuit Sluis met zijn auto de kruising opreed. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een uit de richting van de grens komende wagen, bestuurd door mevrouw M.M. uit Knokke (België). Bij de daaropvolgende botsing raakten beide bestuurders ern stig gewond en hun voertuigen total-loss. Van L. werd hoofd- en schouderletsel opgenomen in het Oostburgse ziekenhuis, me vrouw M. moest naar het hospitaal in Knokke worden vervoerd. Enkele uren later vond op hetzelfde kruispunt een vrijwel identiek ongeval plaats. Nu was het R.W. uit Hulst die geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door P. van M. uit Middelburg, die vanaf de grens richting Oostburg reed. De Middelburger, die een bejaard echtpaar vervoerde, ramde de wagen van W., die over de kop sloeg en op de vluchtheuvel te recht kwam. Beide bestuurders en één van de bejaarde inzitten den raakte licht gewond. De twee auto's moesten total-loss wor den weggesleept. De auto van de Aardenburger P. van L., die bij het eerste ongeluk total-loss raakte - FOTO GERARD BLAAKMAN BIERVLIET - De personenau to van F.D. uit Biervliet is vrijdagavond laat bij een een zijdig ongeval geheel vernield. Terwijl hij over de Braak- manweg reed raakte de be stuurder met zijn voertuig in een slip, nadat hij eerst in de wegberm terecht was geko men. Vervolgens belandde de auto in een links van de weg gelegen sloot. D. moest naar het ziekenhuis te Sluiskil wor den overgebracht. Zijn auto is total-loss. OOSTBURG - In de Brouwe rijstraat kwam een motorfiets, bestuurd door K. R. H. uit Oostburg, in botsing met de fietser A. J. V. uit Oostburg. Deze aanrijding ontstond toen V. linksaf wilde slaan en dit door H. te laat werd opge merkt. H. liep enkele gekneus de ribben op en schaafwonden terwijl V. zijn linkerhand ver wond had. SLUISKIL - De Sluiskillenaar R. van O. heeft bij de Terneu- zense politie aangifte gedaan van de vernieling van zijn automatische auto-antenne. Het feit moet zijn gepleegd in de nacht van vrijdag op zater dag, toen zijn wagen stond ge parkeerd in de Goesestraat in zijn woonplaats. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND "O w— io E 03 br o cd 5 E F, - E <D I i E •E -H g ro ie r 03 C/3 CT) c: 5 n ra id 5 o a CD cis iI O er o nj LJ cd Van onze correspondent TERNEUZEN - Onder het motto „Solidariteit werkenden en haanlozen" vierden enkele honderden mensen zondag in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen de dag van de arbeid. De grote belangstelling begon al direct bij de aanvang 's middags, toen er een speciaal programma voor kinderen was. De kinderen konden genie ten van een poppenvoorstel- ling van Theater Opgepast en het kindertheater Optater. Naast deze activiteiten was er 's-middags nog een optreden van de Chileense groep Lauta- ro, een disco en een videovoor stelling. 's Avonds ging Jan de Boer, hoofd van de sociale dienst in Leeuwarden, in op de proble men van ónze verzorgings staat. „De huidige verzor gingsstaat gaat juist aan haar kapitalistisch karakter ten gronde", aldus Jan de Boer, die de verzorgingsstaat ver weet de mens van zijn zelfred zaamheid beroofd te hebben. „Als je verdriet hebt mag je niet uithuilen bij je vriend, nee, je moet naar een profes sionele hulpverlener, anders ben je concurrentievervalsend bezig". De oplossing van de problemnen zag hij enkel zit ten in arbeiderszelfbestuur, waarbij de arbeiders weer de macht over de technologie hebben. Mahmet Sar wees op de ge meenschappelijkheid van de problemen van de Nederland se arbeiders en de gastarbei ders. „Internationale solidari teit is een belangrijke zaak. We moeten hiermee niet wachten tot 1 mei 1984", aldus Mahmet Sar.

de Stem | 1983 | | pagina 5