Amerikaanse bisschoppen beslissen over 'Freeze' Socialisten temmen de Spaanse leeuwen Albanië volhardt in isolement ondanks interesse supermachten Humanistisch Verbond in aanvaring met de R.K.Kerk Hypotheekrente per 26 april '83 [opport II ZATERDAG 30 APRIL 1983 ACHTERGROND TilZATERDAG 30APRILI Spannende conferentie volgende week in Chicago Radikaal Wollige teksten Opsteker Indruk Linkse regering kan overweg met legertop Uitdunnen Al SINDS de breuk met Moskou in 1953 Is Albanië een van de meest geïsoleer de landen ter wereld. Welis waar volgde op de breuk met de Sovjet-Unie een kortston dige flirt met China, maar ook die samenwerking was niet van lange duur. Onder de strakke leiding van partij leider Enver Hoxha volgt Al banië al sinds de dood van Mao In 1976 een onafhanke lijke koers waarin voor geen van 's werelds supermach ten ruimte Is. De verwachting luidt dat hierin geen veran dering komt zolang de zeer dogmatische partijleider Hoxha de scepter zwaait. Maar na diens dood - Hoxha is 75- zou het straatarme land aan de Adrlatische Zee wel eens twistappel kunnen worden van de grootmach ten. Zolang Enver Hoxa de koers bepaalt Verschillen Zorgen Twistappel iReagan benoemt j [afgezant voor leidden-Amerika WASHINGTON - Het conomie verloopt op hJ fcnkele maanden geledt [taat in een rapport donetaire Fonds (IMF). hjernenko net uit gratie Vkte. Door onze correspondent Mare de Koninck CHICAGO - In Amerika's op een na grootste stad, Chicago, komen maandag en dinsdag a.s. alle 285 rooms-katholie- ke bisschoppen van de VS bijeen om een definitief standpunt te bepalen over kernwapens de manier om daarvan af te komen. Kort nadat de Westduitse bisschoppen zich over dat on derwerp hebben uitgespro ken en niet lang voordat hun Nederlandse collega's het zelfde zullen doen, zijn het in de superatoommacht Ameri ka nu de eigen Amerikaanse kerkleiders die een oordeel zullen vellen over de morele 'onaanvaardbaarheid van een politieke hoeksteen van de VS: het nucleaire vernie tigingsarsenaal. Meer dan in welk ander westers land ook vormen uitspraken terzake van de Amerikaanse bis schoppen onvermijdelijk een zwaar politiek geladen stel- lingname. Die lading heeft al twee jaar lang haar schaduwen vooruitgeworpen. De bis schoppen zullen zich in Chi cago zetten aan de vast steling van een derde ont werptekst (van 110 pagina's) van een brief aan de Ameri kaanse gelovigen, nadat se dert begin 1981 twee eerdere ontwerpen ingrijpend waren herschreven. Druk van alle kanten, van vredesbewegin gen tot het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van Defensie) en het Witte Huis, zorgde ervoor dat kardinaal Jo Bernardin van Chicago - voorzitter van de tekst commissie - voortdurend het ontwerp-stanpunt moest blijven wijzigen en/of nuan ceren. Wat de voorgeschiedenis van de bisschoppenconferen tie van Chicago zo be- langwekkend maakt is de schoksgewijze koersverande ring die zich daarin heeft af getekend. In de eerste con ceptbrief aan de 55 miljoen Amerikaanse rooms-katho- lieken hielden de bisschoppe lijke tekstschrijvers zich met algemene verklaringen over de onmenselijkheid van kernwapens nog buiten alle concrete en actuele politieke kwesties van ontwapenings strategieën en de ontwikke ling van nieuwe typen kern wapens. Maar dankzij intensieve pogingen van vooral de Ame rikaanse 'Freeze-beweging' om de bisschoppen aan hun kant te krijgen, bleek de tweede ontwerpbrief van de 55-jarige kardinaal Bernar din (die in de VS wel eens wordt getipt als de eerste Amerikaan die paus zal wor den) plotseling allerlei radi- kale vredesboodschappen te bevatten. De 'hardste' daar van was dat de Amerikaanse rk-kerkprovincie de Ameri kaanse regering opriep om met de Sowjet Unie een „on middellijke stopzetting van het testen, vervaardigen en installeren van alle kernwa pens" overeen te komen. Die formulering was vrijwel ge lijk aan de 'bevriezingsreso lutie' zoals die door leden van de democratische oppositie- KARDINAAL Bernardin Op het Witte Huis ontboden partij in het parlement is in gediend en waartegen zich republikeins president Ro nald Reagan nog altijd krachtig verzet, omdat een 'Freeze' de VS zouden opslui ten in een nucleaire achter stand jegens de Sowjet Unie. Verder zouden de bisscho- pen elk gebruik van nucleai re wapens gaan veroordelen en hun regering oproepen om de plechtige verklaring af te leggen, dat de VS nooit als eersten een kernwapen zul len inzetten. Tegen die herderlijke tekst is felle actie ondernomen door het Witte Huis zelve. In opdracht van president Rea gan schreven diens militaire veiligheidsadviseur William Clark en defensieminister Cas Weinberger gespierde brieven naar mgr. Bernar din, die door beide heren ook op het Witte Huis ontboden werd voor een les in wereld politiek. Niet alleen de Amerikaan se regering, ook het Vaticaan greep in. Paus Johannus - Paulus II belegde in januari j.l. een conferentie in Rome met Bernardin en diens min der radikale collega's uit Frankrijk en West-Duits- land. De paus, die zelf tijdens zijn speech in 1982 voor de Verenigde Naties in New - York de nucleaire afschrik king moreel aanvaardbaar (mits als stap naar ontwape ning) had genoemd, gaf daar een bevel dat omschreven kan worden als: de kerk is tegen kernoorlog, maar wij treden niet in details welke alleen maar tot conflicten binnen de kerk kunnen lei den. De bevelen zijn opgevolgd. In zijn derde en laatste ont werpbrief heeft Bernardin het woord 'stopzetting' in het bevriezingshoofdstuk ver vangen door 'beteugeling', hetgeen Reagans (en Andro pov's) beleid om tegelijk nieuwe wapens te produce ren en over verminderingen te onderhandelen, niet meer in de weg staat. Aan de ande re 'hete punten' is nuance rende taal toegevoegd. Zo er kent de tekst dat een verkla ring om niet als eerste kern wapens in te zetten, de kans op het beginnen (door de vij and) van een Kfernoorlog ook zou kunnen vergroten. En te vens wordt erkend, dat het standpunt dat kernwapens nooit tegen bevolkingscentra mogen worden ingezet, in de praktijk heel betrekkelijk is omdat „ons is gezegd, dat het Amerikaanse nucleaire be schikkingsplan alleen al in de stad Moskou zestig mili taire doelen heeft." Ook de afwijzing - in het tweede concept - van de nieuwe Amerikaanse tien koppige intercontinentale MX-raketten is door kardi naal Bernardin geschrapt. Woordvoerders van presi dent Reagan hebben hun te vredenheid uitgesproken over het bijgestelde ontwerp- schrijven aan de Amerikaan se katholieken. De spannende onzekerheid is nu of een meerderheid van de 285 Amerikaanse bis schoppen er in Chicago in zal slagen om de teksten weer aan te scherpen en daarmee oficieel stelling te nemen te gen het Witte Huis en het Vaticaan. Voorzitter Randall Kehler vn de Amerikaanse Freeze- beweging heeft goede hoop dat de bisschoppenconferen tie „de brief die niets aan de huidige bewapeningswed loop zal veranderen omdat alle regeringsleiders in Oost en West ermee in kunnen stemmen" op wezenlijke punten zal herschrijven. De bevriezingsadvocaten zouden zo'n opsteker wel kunnen gebruiken, want in het Amerikaanse parlement dreigt de geest van de Free- ze-resolutie eveneens ten on der te gaan in een eindeloos aanslepend debat over pun ten en komma's en over wol lige teksten die republikeinse tegenstanders aan de resolu tie willen toevoegen. De stemming in het Huis van Afgevaardigden over een „onmiddellijke bevriezing van alle productie en instal latie van kernwapens in Oost en West" is nu voorzien voor komende woensdag, één dag nadat de Amerikaanse bis schoppen zullen hebben geoordeeld. Door Anton Theunissen MET grote terughoudend heid en nauwelijks hoorbaar gemompel wordt in Spanje gereageerd op de zwaardere vonnissen, die eergisteren zijn opgelegd aan de deelne mers van de mislukte coup van 23 februari 1981. De Spaanse regeringsleider Fe lipe Gonzalez verklaarde so ber, dat de Spanjaarden deze pijnlijke gebeurtenis uit hun recente historie van nu af als afgedaan kunnen beschou wen. „Een zwarte bladzijde is definitief omgeslagen", aldus premier Felipe Gonzalez, die uiteraard ingenomen moet zijn met het feit, dat burger rechters het leger hun vuist hebben laten zien: ingrijpen in de politiek kan van nu af niet meer ongestraft. De terughoudende reacties worden zeker ingegeven door angst. Het leger volgt met aangeboren wantrouwen de daden van een socialistische regering. En al zei de vice- premier Alfonso Guerra on langs dat het woord coup uit het Spaanse woordenboek verdwenen lijkt, de regering voelt er niets voor de „sla pende leeuwen van Spanje" - zoals de mensen in de strijd krachten vol respect ge noemd worden - al te bruusk te alarmeren. Opvallend is, dat de huidi ge linkse regering in Spanje goed overweg kan met de le gertop. Het maakte in leger- kringen bijvoorbeeld een ge weldige indruk, dat Felipe Gonzalez enkele dagen na zijn ambtsaanvaarding al een bezoek bracht aan de vol Francogetrouwen zittende Eerste Pantserdivisie van Brunete. De legertop bleek ook onder indruk van de nieuwe minister van defen sie: de 39-jarige Catalaan Nareis-Serra. Een- koele en zakelijke man, een dienst weigeraar onder Franco en in zijn jeugd lid van de anti- Franco beweging Frente Obrero Catalan. „Moet zo'n man de slapende leeuwen temmen?", schamperden de Spanjaarden een paar maan den geleden nog. Serra kreeg echter van de legertop snel de gunst van de twijfel, hij houdt steeds een" deugdelijk verhaal, de militairen kun nen op hem aan en hij trapt de soldaten niet onnodig voor de schenen. Toch wil Narcis Serra gro te veranderingen binnen het leger. Hij wil uiteindelijk, dat het Spaanse leger met opge heven hoofd de twintigste eeuw kan binnenmarcheren. Om dat te bereiken moeten nogal wat archaïsche toe standen binnen de goudgega- lonneerde rijen opgeruimd worden. De Spaanse regering hoopt de aandacht van de militai ren meer naar een eventuele buitenlandse vijand te rich ten dan op binnenlandse be dreigers van God en vader land. Het leger moet weg ujt de steden en het moet geleerd worden.dat het zijn taak is de vijand té verjagen in plaats van staatsgreepscenario's op te stellen en te oefenen. Serra wil bovendien het le ger met 90.000 soldaten te rugbrengen tot 140.000 man. Ook de topechelons moeten uitgedund worden. Spanje telt momenteel 565 generaals met een gemiddelde leeftijd van 73 jaar. De jongste gene raal is 58 jaar. Narcis Serra ontziet deze gerontologische kaste zoveel mogelijk, maar „natuurlijke afvloeiing" brengt voor dit probleem waarschijnlijk de oplossing. Voorts wil Serra het aantal „winterkoninkjes" - zoals de bijna almachtige militaire gouverneurs in Spanje ge noemd worden - terugbren gen. Een zeer gevoelige zaak, maar Serra denkt deze man nen binnen de bevelsstruc tuur van de NAVO te kunnen schuiven, als zijn regering beslist niet uit het Atlanti sche bondgenoot te stappen. Alles bij elkaar: een ware revolutie binnen de strijd krachten, maar het opmerke lijke is?, dat de „slapende leeuwen", waar de vorige rechtse regering met een gro te boog omheen liepen, deze keer niet gealarmeerd raken en het lijkt erop, dat de strijdkrachten - met een en kele uitzondering - zich heb ben neergelegd bij de demo cratische ontwikkelingen in het land. Het moet gezegd: de socia listen doen geen gekke din gen en voeren een uiterst ge matigd beleid. Geen ideologi sche stokpaardjes, maar no- nonsense. De Spaanse mili taire kaste schijnt er uitein delijk mee te kunnen leven. FELIPE Gonzalez coup nu afgedaan - FOTO ANP Forel PRIZREN (Joegoslavië) - Een nauwe brug over een on diepe kloof in een zuidelijke uitloper van het Balkange bergte vormt de scheidslijn tussen twee staten die el- kaars tegenpolen zijn in de communistische wereld. Aan de ene kant ligt Joegoslavië dat vaak wordt omschreven als het meest liberale land in de communistische wereld, en aan de andere kant Alba nië, dat zonder twijfel het meest dogmatisch is. De grens tussen beide landen is waarschijnlijk de minst overschreden grens in heel Europa. De weg naar de grenspost die is gelegen op ruim twin tig kilometer afstand van het stadje Prizren in de provincie Kosovo, vormt de inleiding op een onbedorven landschap met steile rotsachtige berg- partijen, lieflijke heuvels en imponerende eikebomen die de zachtglooiende heuvels overheersen met hun enorme stammen en grote roestbrui ne bladeren. Aan de Albanese kant van de grens stapt een geünifor meerde douanier met auto matisch geweer over de schouder en gehuld in een lange jas, Mao-petje en hoge laarzen, langzaam heen en weer over de brug. Geregeld kijkt hij door zijn verrekij ker en zijn handen zitten dicht bij de trekkker van zijn geweer, hoewel hij doet alsof Joegoslavië niet bestaat. De grenswachten aan de Joegoslavische kant - drie man - lijken zich meer op hun gemak te voelen en pra ten over de afwezigheid van verkeer hier. „Tegenwoordig gaat hier niemand de grens meer over. Zij komen niet naar ons en wij praten niet eens met de andere kant, laat staan dat we wel eens bij el kaar zitten", zei de comman dant van de Joegoslavische grenspost. Ogenschijnlijk wijst niets in dit ongerepte natuurge bied op spanning of verhoog de waakzaamheid ondanks de bij tijd en wijle oplaaiende rellen in de Joegoslavische provincie Kosovo, waar drie kwart van de bevolking van Albanese afkomst is. Maar op weg naar de grens zag ik wel her en der langs de weg Joe goslavische grenswachten ENVER Hoxha ...dogmatisch partijlei der. - FOTOARCHIEF DE STEM liggen, hun geweren gericht op de asfaltweg die naar de grens leidt. De laatste dui zend meter voor de grens zijn afgesloten voor alle verkeer. De verschillen tussen beide landen zijn groot. Toen presi dent Tito in 1948 brak met het Sovjetblok om een onafhan kelijker koers te gaan varen in de binnen- en buitenland se politiek, bleef Albanië Moskou trouw totdat Stalin vijf jaar daarna stierf. Maar toen het Kremlin in het mid den van de jaren vijftig vre de sloot met Joegoslavië, be sloot Albanië trouw te blij ven aan het Stalinistische communisme en zocht het zijn heil bij China. Na de dood van voorzitter Mao in 1976 kreeg Albanië ook met China ruzie en werd als gevolg daarvan een van de meest geïsoleerde landen ter wereld. Er worden maar weinig buitenlanders toege laten en ook de bewegings vrijheid in het land zelf is be perkt. Godsdienst is verbo den en alle kerken en mos keeën zijn verwoest of wor den nu voor andere doelein den gebruikt. Maar Albanië zegt dat het waarschijnlijk het enige land ter wereld is dat geen schul den heeft in het buitenland, niet in het Oosten en niet in het Westen, en dat het geen verplichtingen heeft aan welk machtsblok dan ook en dus volkomen ongebonden is. Daar staat echter wel tegen over dat de levensstandaard de laagste van heel Europa is. Ondanks de ideologische verschillen zijn de economi sche betrekkingen tussen Joegeslavië en Albanië nooit onderbroken en de twee lan den werken momenteel aan een spoorlijn tussen de Alba nese stad Kkodra en de Joe goslavische stad Titograd in de provincie Montenegro. Dit wordt de eerste spoorlijn tus sen Albanië en de rest van Europa. Maar politiek gezien staan de betrekkingen al lange tijd op een heel laag pitje. Bel grado beschuldigt Tirana er van de hand te hebben in de van tijd tot tijd oplaaiende nationalistische rellen in de provincie Kosovo. Bij de rel len in Kosovo twee jaar gele den zijn er een flink aantal slachtoffers gevallen en Bel grado is ervan overtuigd dat Albanië de provincie Kosovo maar wat graag zou inlijven. Maar Albanië heeft dit ont kend en beschuldigt Belgra do ervan de Albanezen in het gebied te vervolgen en de Al banese economie te saboteren door het werk aan de spoor lijn te traineren. Officiële functionarissen in Joegoslavië geven toe dat er weinig kans is op verbete ring van de betrekkingen zo lang Enver Hoxha, aartsvij and van Joegoslavië, in Al banië aan de macht is. Hij is de enige leider uit de Tweede Wereldoorlog die nog de scepter zwaait, maar hij is nu 75 en heeft een zwakke ge zondheid, aldus welingelichte kringen in Belgrado. Ondanks onvoorspelbare stappen van Hoxha in het verleden lijken de Joegosla- ven zich meer zorgen te ma ken over wat er gaat gebeu ren als Hoxha dood is. Van de Albanese leider zelf valt niet veel opzienbarends meer te verwachten. Hij volhardt in het zijn onafhankelijke koers en heeft zelfs geweigerd deel te nemen aan een conferentie over multilaterale samen werking in de Balkanlanden die wordt bijgewoond door landen van de NAVO en het Warschau-pact. Maar Bel grado verwacht dat hierin verandering komt na de dood van de veteraan in Tirana. Met het oog op de toekomst houden de Joegoslaven alle Russische en Chinese toena deringspogingen tot Albanië nauwlettend in de gaten. Toen Andropov een half jaar geleden Breznjev opvolgde, bood hij aan om met Albanië samen te werken, maar zijn aanbod werd van de hand gewezen. China stuurde on langs een delegatie naar Al banië om voor het eerst sinds de handelsbetrekkingen vijf jaar geleden werden afge broken, weer besprekingen te gaan voeren over economi sche samenwerking. Verder doen er geruchten de ronde dat ook Europa en de Vere nigde Staten geïnteresseerd zouden zijn in contacten met Albanië. Deze ontwikkelingen ver ontrusten Joegoslavië dat bang is dat Albanië een twistappel wordt tussen de drie grootmachten. De Joego slavische minister van de fensie, Admir Branko Ma- mula, zei onlangs in het par lement dat het Albanese be leid buitenlandse bemoeienis uitlokt. Hij zei dat Joegosla vië waakzaam moest blijven, maar weidde er niet verder over uit. Door dr. J. Hulshof TOEN in de zestiger jaren de muren rond de kerk wer den afgebroken, kregen ka tholieken ook een ander zicht op het humanisme dat een lange, door de kerken vaak miskende traditie in de Nederlandse samenleving vertegenwoordigt. De Nieu we Katechismus stelde dat humanisten er vaak in sla gen christelijke elementen op boeiende wijze te bele ven. Op het Pastoraal Conci lie van Noordwijkerhout werden vertegenwoordigers van het Humanistisch Ver bond uitgenodigd. Nadien koelde de prille liefde weer af. Zo eenvoudig lag het allemaal ook weer niet. Dat bleek bij de discus sies over abortus en eutha nasie, over de individualise ring van de samenleving, over huwelijk en gezin, over de wet tegen de discrimina tie en bij tal van andere ge legenheden. Kerken be klemtoonden herhaaldelijk andere waarden dan de waarden die bij de humanis ten voorop stonden. De laatste jaren spreekt het Humanistisch Verbond steeds vaker over de bevoor rechting van de kerken in Nederland. Voorzitter dr. R. Tielman had het in een pers conferentie van 1 maart j.l. zelfs over een schandalige situatie, waarbij hij doelde op het geringe subsidie-aan deel van de humanisten in de geestelijke verzorging van de krijgsmacht. Tiel man vindt dat de Neder landse kerken in de samen leving méér invloed hebben dan hun op grond van de slinkende aantallen echte kerkeleden toekomt. Die in vloed wordt door een on rechtvaardig subsidiesys teem in stand gehouden. Er van uitgaande dat de helft van buitenkerkelijk Neder land humanistisch denkt, wijst staman op' een stefkë" ondervertegenwoordiging van het Humanistisch Ver bond in de geestelijke ver zorging van militairen en gevangenen. De juridisch adviseur van de kerkprovincie, mr. Van Spaendonck, heeft in het In formatiebulletin 1-2-1 op de persconferentie van Tiel man gereageerd. Van Spaendonck acht het een goede zaak dat kerken in Nederland hun werk zelf moeten betalen. Ze doen dat ook voor 90%. De kerkelijke betrokkenheid van de Ne derlanders is nog steeds zo groot dat alleen al de leden van de drie grote kerken jaarlijks zo'n 600 miljoen aan vrijwillige bijdragen bijeenbrengen. Daaruit - en niet uit de overheidspot - worden de salarissen van méér dan 7000 pastores en enkele duizenden medewer kers betaald, niet alleen voor het parochiewerk, maar ook voor het pastoraat onder jongeren, studenten, vreemdelingen, woonwa genbewoners enz. Alleen de leger-aalmoezeniers en de gevangenispastores worden door het rijk betaald, we gens de bijzondere positie van de rijksoverheid in deze instellingen. Van Spaen donck vindt het blijkbaar bedenkelijk wanneer le vensbeschouwelijke organi saties te veel naar de subsi- diepot van de overheid lon ken. Het steekt hem dat het Humanistisch Verbond zo vaak afwezig is in de „vrije sector" van de geestelijke verzorging, maar onevenre dig veel plaatsen opeist, zo dra de overheid betaalt. Bo vendien vraagt van Spaen donck zich af, waar het Hu manistisch Verbond het recht vandaan haalt, met zijn 16.000 leden de helft van buitenkerkelijk Nederland te vertegenwoordigen. Het zojuist verschenen In formatiebulletin 1-2-1 van 22 april bevat weer de re pliek van Tielman, die de kwantitatieve criteria van Van Spaendonck (eigen bij drage van de kerkeleden en zelfwerkzaamheid van de kerken in de „vrije sector") uit oogpunt van de democra tie gevaarlijk vindt als uit gangspunten voor het subsi diebeleid van de overheid Eerlijk gezegd ontgaat mij de logica varVTielrtians re denering geheel en al. Echt gevaarlijk wordt het pas wanneer de overheid haar subsidiebeleid gaat baseren op een inhoudelijk oordeel over de waarde van kerke lijke genootschappen of le vensbeschouwelijke organi satie. Ik neem aan dat het Humanistisch Verbond dat ook niet wil en wacht dus vol belangstelling op betere criteria. [WASHINGTON - President; Reagan heeft de voormalige [senator Richard Stone, een [conservatieve Democraat en [maker van Amerikaans bui tenlands beleid, benoemd als Lijn speciale afgezant voor jiidden- Amerika. Zijn taak is te helpen vredel |in het gebied te brengen. Hij J [moet trachten de huidige con-j [troverse binnen het Ameri-J Itaanse Congres over het rege-j ringsbeleid inzake Midden- Rmerika te sussen. Tot de benoeming van de 54- Ijarige Stone, advocaat en mil-1 Lnair, werd pas donderdag overgegaan omdat zijn vroe- rentepercentages NAAM BANK bet. wijze rente vast ged. afsl.- prov. in% met gemeentegar. zonder gemeentegar. opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten hypotheken ABN KW/A KW/A KW/A 1 ir. 3 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1,5 7.5 8.0 8,5 7,88 8,41 8,95 7,7 8,2 8,7 8,09 8,63 9,17 AMR0 M/A HJ/A HJ/A var. 2 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,5 8,0 8,5 7,93 8,33 8,85 7,7 8,2 8,7 8,15 8,54 9,06 Bondsspaarb. Breda M/A HJ/A var/5j. var/5j. 1 1 8,25 8,5 8,69 8,80 8,25 8.5 8,69 8,80 Centr. Volksb. KW/A 5 jr. 1 8,0 8,36 8,2 8,57 Grenswissel- kant. CDK M/A M/A 1 jr. 5 jr. 1,5 1,5 8,0 8,2 8,47 8,69 8,0 8,2 8,47 8,69 Hypoth.tonds N.-Br. Gem. M/A M/A M/A 5). 10 jr. Renter. 1,25 1.25 1.5 9,0 9,125 8,9 9,63 9,76 9,55 9,0 9,125 8,9 9,63 9,76 9,55 v. Lanschot KW/A HJ/A HJ/A var. 2 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 8,5 8.85 7,5 8,0 8,7 7,88 8,33 9,06 Ned. Credietb. KW/A KW/A KW/A 1jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,5 8,0 8,5 7,96 8,49 9,03 7,7 8,2 8,7 8,17 8,71 9,25 Ned. Middenst. bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 7,6 7,9 8,5 7,98 8,31 8,96 7,8 8,1 8,7 8,20 8,52 9,18 Postg./RPS M/A 5 jr. 1 8,2 8,63 8,2 8,63 RABO (adv.) M/A var. 1.25 7,7 8,12 7,9 8,34 RABO (hypo) M/A 5 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 Westl. Utr. st. M/V M/V M/V 2 jr. 5-10 jr. 11-15 jr. 2 2 2 8,0 8,5 8,7 8,71 9,27 9,49 8,2 8,7 8.9 8,93 9,49 9,71 Leven- hypoiheken (metverpl. afsl. levensverz.) Centr. Beheer KW/A 5/10j. - 8,5 8,77 Levensverz aangesl. bij NVL KW/A 5/10j. - 8,5 8,77 8,5 8,77 M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf |4He ver. Von ome redactie l Het rapport is opgesteld ancien en de presidenten; ze week in Washington 1 lering van het ontwikkelt ank en het IMF. De vooruitzichten zijn nog an de bescheiden kant, maar vijzen wel op een aanzienlijke erbetering in het economi se klimaat. De verminde- hng van de inflatie en de da ling van de rente die zich in 82 hebben voorgedaan lijken Ie basis te hebben gelegd voor |e terugkeer van het vertou- en en een groei van de pro- lliktie, zo staat in het rapport. Het IMF voorziet voor dit aar een econnmiSchë groei Jan 3 in de industrielanden. 1980 en 1981 was er een goei Iran één procent, terwijl er vo- )SKOU - Ter gelegenheid 11 mei zijn in Moskou affi les verschenen met de beel- lissen van de Russische lei- Iers. Op een van die affiches lond Tsjernenko afgebeeld en leruit kan afgeleid worden lat ziekte de oorzaak Is ge feest dat hij de laatste tijd let in het openbaar is ver henen. Tsjernenko ontbrak op drie htereenvolgende bijeen- usten van de communisti- he partij. Zijn afwezigheid dde tot speculaties dat hij kk was of politiek uit de gra- - Nu zijn beeltenis op straat verschenen geloven wester- Je waarnemers dat zijn afwe- Wheid te wijten was aan pOl'osfl |E ZWITSERSE regering »ft besloten het bureau van ft Sowjetpersbureau Novosti T Bern te sluiten wegens in- 'enging in de binnenlandse iken van Zwitserland, met ne „in de Zwitserse vredes- «eging". De dreiging van een verhoging van de rente over de gehele linie zif nog steeds in de lucht. Tot nu toe verhoogden alleen de levenmaat schappijen en de typische hypotheekbanken de rente. Voor lenin gen met een 10 jaar vaste rente werd door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten het tarief met maar liefst 0,6% verhoogd. De handelsbanken en de meeste spaarbanken aarzelen nog. Op korte termijn is de situatie onrustig. Copyright „Vereniging Eigen Huis"

de Stem | 1983 | | pagina 4