„Kerstdag '44 in Kaufbeuren was bloedbad" Ontvoerde vrouw blijkt gewurgd door echtgenoot Wim Kok's theater voor de achterban CAONooit van 99 fan der Reijden: paniek van CDA KERK IN DE AS Micky Mouse in Tokio Mies op één kaart Op eigen kracht T5 PAGINA J 4TERDAG 30 APRIL 1983 PAGINA 3 BINNENLAND Onderzoek afdeling Werkende Jongeren CNV Weer minder vakantie- boekingen voorwaarden DEN HAAG - Staatssecretaris drs. Joop van der Reijden (Volksgezondheid) houdt vast aan zijn plan om het stelsel van ziektekostenverze kering op de helling te zetten. DE STEM COMMENTAAR Studie naar toekomst van KMS en Stork PROCES ALBERT T. Twee jongens keken toe Bezoek paus vrijwel zeker Nog geen spoor in moordzaak Wendy Willems m Evelien haalt41 I JeTelHd Extra korting in 1984 EO overtreedt opnieuw de wet v f» en had haar later voortge zet in Berlijn en Wenen. In hamburg zong hij tussen 1946 en 1969 talrijke rollen voor zijn stemsoort. Tot het laatste toe was hij verbon den aan de opera van Bre men. Woensdagavond nog zou hij de Medizinalrat in Arno Wuestenhoefers en scenering van Alban Bergs Lulu hebben gezongen. DIANNS FEINSTEIN is als burge meester van San Francisco zegevierend tevoorschijn gekomen uit een referen dum door middel waarvan radikalen en homofielen haar uit dat ambt hoopten te verdrijven. De radikalen wilden haar kwijt omdat ze het wapenbezit had verbo den en de homofielen wa ren woedend op haar om dat ze een wet torpedeerde die voorzag in een wettelij ke regeling van vergoeding van ziektekosten voor ho mofielen. ■omans in te luiden met een 'e geest van James Thurber \m een schotschrift te schrij- ten die hun best-sellers aan die man eerst te vemeu- Izin die niks blijkt in te lei- dleiding bij voor vodscbrij- lacht hebben, en om hen wat ■r ook nog wat van die 'pak- nde vijf. in walm in de neusgaten van ners ten paleize worden niet pe geur verfoeide knoflook) erna een vuurtje van ouwe xik van zijn ezel omdat het le een poot te verzetten kreeg ok met de dames van de de lepels levertraan de kok- :ei mijn Friese grootmoeder Solleskit en Kowedonge lizze ik pas een kwarteeuw later ow's dung heb leren verstaan ont liggen niet luchtig in de even weinig zeggen als Ulla 0nogblivek0n". ader Moeder Overste op zijn aar het klooster was dezelfde laarvoor haar eerste rit buiten ken op haar nieuwe driewie- het eind van de tunnel niet :hterbij komt, loopt de tunnel met waterhoofden beter om- te zitten met hun grote kop- ior Onze Bejaarde Intellektue- koersdaling van de Japanse ir vijf pakkende openingszin- 122 Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Meer dan de helft van de werkende jon geren weet niet wat een CAO is, terwijl werkgevers t an jongeren zich vaak niet houden aan overheidsvoor schriften en afspraken met ie vakbonden. Dat heeft de afdeling Werkende Jonge ren van het CNV bekendge maakt. De jongerenafdeling heeft een onderzoek verricht in de districten Brabant en Limburg. Uit het onderzoek blijkt dat bijna de helft van de werkende jongeren regel matig moet overwerken. Een kwart van de werkende jon geren werkt met gevaarlijke stoffen, maar een derde daarvan weet niet hoe dit veilig moet gebeuren. Voorts blijkt 35% van de jongeren al één of meerdere malen te zijn ontslagen. De misstan den blijken in de detailhan del het grootst. De CNV-jongerenaf deling pleit voor betere voorlich ting, scherpere controle op zwart werk en een vergun ningenstelsel om overwerk te regelen. Van een onzer verslaggevers iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii maanden van 1982 (ook al geen vette periode) is het aantal boekingen voor een vakantie deze zomer verder teruggelo pen. „Toerkoop Holland", de or ganisatie waarbij de meeste reisbureau's zijn aangesloten, constateert dat het aantal zo- merboekingen tot nu toe met liefst 20 procent is afgenomen. In de sector van de vliegreizen bedraagt de achterstand zelfs 26 procent; voor busreizen 12 procent. Bij grote tour-operators als Holland International, Nec- kermann en Arke zijn bijna gelijkluidende cijfers te horen. DEN HAAG - De Nederlander is uiterst voorzichtig als het gaat om het uitgeven van zijn vakantiegeld. Dat is duidelijk te merken aan de boekingscijfers bij de reisbureau's de eerste maan den van dit jaar. In vergelij king met de overeenkomstige liinmiiiiimiu V olks verzekering niet van de baan Door onze elementaire redacteur De keizer, die vrijdag zjj/ 82ste verjaardag vierde, nan i »i J 1 op het balkon van zijn palen )CIlllClCrWCr.K de gelukwensen van duizen den mensen in ontvangst, toer de jongen de hamer wierp. De hamer stuitte af op een schemi OCh aftrekbaar van kogelvrij glas, dat roixr het balkon is geplaatst. De jongen had ook een mes bij zich en zijn zakken zater vol met stenen, aldus de poli ®N HAAG - Het kabinet is tie. Bereid goede voorstellen uit de weede Kamer om ook bui- inschilderwerk tijdelijk af- lekbaar voor de belasting te oen zijn, in overweging te ne- len. Maar het kabinet stelt aan uitbreiding van de tijdelij- regeling aftrekbaarheid root onderhoud wel twee arde voorwaarden: 1. tegen- ver de extra kosten moeten oldoende extra inkomsten oor de schatkist staan en de orm van de kostendekkende aaatregel moet voor het kabi- let aanvaardbaar zijn; 2. de egeling moet voldoende laarborgen bieden tegen raude en betrekking hebben ip schilderwerk van enige wang. „i iü;,... Van onze Haagse redactie Het kabinet geeft echter voorrang aan enkele pro blemen die op korte termijn moeten worden opgelost, zoals het dreigende „faillissement" van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Ook voor het verkleinen van het ziekenfondspakket is ad vies gevraagd aan SER, Zie kenfondsraad en Nationale Raad voor de Volksgezond heid. Maar daarmee is volgens de staatssecretaris, de funda mentele wijziging van het stelsel niet van de baan, zoals CDA en PvdA vrezen. „Ook de volksverzekering staat in de advies-aanvragen. En dat door een kabinet met de WD erin", aldus Van der Reijden, die vindt dat het CDA „iets te vlug" negatief heeft gerea geerd. De CDA-fractie was boos op het kabinet, omdat men bang is dat de „volksver zekering" in de studie-ijskast is.verdy/epen. Van dgr Reijden Om een bezoek aan Dis neyland te brengen hoe ven Japanners niet meer naar de Verenigde Staten. Vorige week is in Tokio de eerste Disneyland bui ten Amerika geopend en het belooft een goud mijntje te worden. Nu al zijn er 2,5 miljoen kaartjes verkocht en het park verwacht 10 miljoen bezoekers per jaar. Walt Disney Productions heeft het park ontworpen en de benodigde technologie geleverd, maar de kosten van het project - bijna 1,8 miljard gulden - zijn door Japanse investeer ders opgebracht. Derhalve blijft ook de winst gro tendeels in Japanse han den. Walt Disney Produc tions krijgt slechts 10 pro cent van de inkomsten uit entreegelden en 5 procent van de verkoop van Mic key Mouse-souvenirs. )E PRESIDENTEN van Mexico en Brazilië, de twee landen met le zwaarste schuldenlast ter wereld (gezamenlijk 175 miljard dol- hebben met elkaar overlegd hoe zij hun financiële proble- nen het prettigst kunnen oplossen. Zonder suikeroom Amerika «kt die sanering niet. Maar dat belette de Mexicaan en Braziliaan iet om in zeer scherpe bewoordingen stelling te nemen tegen et Midden-Amerika-beleid van president Reagan. De Amerikaanse president heeft deze week zijn nek gevaarlijk (er uitgestoken. In een toespraak tot beide Kamers van het Con- (es, op zichzelf al ongebruikelijk, en - over de hoofden van de ifgevaardigden heen - tot het Amerikaanse volk, vroeg hij geld 500 miljoen dollar) en politieke steun voor zijn pogingen Mid- len-Amerika af te schermen tegen linkse bewegingen. Dat beleid luit, ook in de Verenigde Staten zelf, op steeds meer weerstand, let links verzet is een reactie op het terreurregiem van rechtse lictators. Voortgezette steun aan die lieden lijkt velen niet de leest aangewezen weg om de oorzaak van linkse rebellie weg te emen. Door zo nadrukkelijk, tegen de publieke opinie en de adviezen an Westeuropese bondgenoten in, toch voor Midden-Amerika »n soort Vietnam-beleid te blijven propageren, stelt Reagan zijn igen positie en die van zijn republikeinse partij in de waag- thaal. De man moet dus wel erg overtuigd zijn van zijn eigen ge- ik. Of hij is zo bezeten van linkse samenzweringstheorieën, dat if het zicht op de ware aard van de Middenamerikaanse proble- ien volledig is kwijtgeraakt. De voorbereiding van de Amerikaanse presidentsverkiezing an volgend jaar is al in volle gang. Reagan en de zijnen moeten Is een berg tegen die verkiezingen opzien. Tijdens zijn presi- sntschap is het Midden-Oosten een heksenketel gebleven en «in de relaties met China en de Atlantische bondgenoten be- peld. Met Rusland staat Amerika ongeveer op „koude oorlog"- Reagan's defensiebeleid vindt alleen steun in de militair-in- tetriële belangenwereld en als gevolg van zijn sociaal beleid le en in het rijkste land ter wereld honderdduizenden in bittere ar- 'oe. Het lijkt er op alsof Reagan, na al die mislukkingen, de poli- eke toekomst van hemzelf en zijn partij nu geheel op de kaart an Midden-Amerika heeft gezet. I0NDAG 1 MEI: Dag van de Arbeid, dag waarop we met com- 'eet lege handen staan voor één miljoen Nederlandse en tiental- in miljoenen werklozen elders. De onmacht om met elkaar iets an de werkloosheid te doen werd deze week nog eens bescha- tend duidelijk gemaakt door het Europees Parlement. De Euro- arlementariërs bleven steken in een brij van woorden. Toch zit- hwe alleen al in de Europese Gemeenschap met ruim 13 mil ten werklozen. Wij staan wat de werkloosheidsbestrijding betreft niet alleen at lege handen; er is zelfs nog geen begin van overeenstem- 'mg over de wijze waarop we de werkloosheid zouden moeten inpakken. Arbeidstijdverkorting, stimulerend beleid, nationale anpak of internationaal, belastingverlaging? Politiek en weten- thap ontwikkelen de ene theorie na de andere, maar een deug- felijk plan de campagne is nog in geen velden of wegen te ont- kkken. Hebben we dan, vooral de jongeren, op de Dag van de Arbeid alemaal niets aan te bieden? Toch wel; het voorbeeld van vorige fneraties. Schrijnende armoe hebben die gekend, honger en Weling. Maar zij hebben zich daaraan weten te ontworstelen. Wrtgedreven door het heilig geloof in het vermogen van de "ens om zelf zijn lot te verbeteren hebben onze ouders en groot- Wers door persoonlijke inzet, hun persoonlijke bereidheid alles an te pakken en' een groot stuk onderlinge solidariteit, op eigen 'acht de weg gebaand naar een nieuwe maatschappij. Onze ge- fc'atie plukt daar de vruchten van; de ellende van de werkloos- gaat in ieder geval nu niet gepaard met de armoe van toen. Het minste wat we op 1 mei kunnen doen is een saluut brengen 9n ons voorgeslacht en ons afvragen wat voor lessen zij ons °g te leren hebben. ontkent dat. Ook snapt hij niet de boos heid van de PvdA, die hem volgende week op het matje roept in de Tweede Kamer. De Kamer wil weten waar een vorige maand toegezegde nota blijft over de gevolgen van ko mende bezuingingen (ruim 3 miljard) in de Volksgezond heid. Van der Reijden vindt het niet logisch zo'n nota (voor de jaren vanaf 1984) nu te schrijven, omdat nog niet be kend is wat er in de zieken fondsen gaat gebeuren. Hij wil eerst het antwoord op de ge vraagde adviezen aan de SER en de medische wereld af wachten. Van der Reijden zei een en ander gisteren op Schiphol, waar hij terugkwam van een studiereis naar de VS. Daar heeft hij met enkele top-amb- tenaren bekeken hoe patiënten en medici meer kostenbewust gemaakt kunnen worden met het invoeren van eigen risico's. Steun Volvo HET KABINET steekt enkele honderden miljoenen guldens in het ontwikkelen van de nieuwe Volvo voor de jaren tachtig, de G-l, die in Hel mond ontwikkelt wordt. Dat heeft premier Lubbers giste ren bekend gemaakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Za ken) wil enkele deskundigen laten onderzoeken of de ketel bouwbedrijven van De Schel de in Vlissingen en Stork in Hengelo samen toekomst heb ben, of dat een van de bedrij ven op langere termijn geslo ten moet worden. De deskun digen krijgen een maand de tijd voor die studie, waarbij ook de lokale overheden be trokken worden. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Kerstdag 1944 was de appèlplaats van het kamp Kaufbeuren doordrenkt met bloed. De Duitsers, de kamp-oudste en de kapo's hadden de joodse dwangarbeiders 'getrakteerd' op zweep- en stokslagen. Drie dagen later dwarrelde op de SS-burelen in het 'hoofd'-kamp Dachau een lijst neer met 64 namen van gevan genen die in Kaufbeuren de kerstdagen niet hadden over leefd. „Wat toen is gebeurd, ver geet ik nooit meer", zei ex-ge- vangene Isaak Nittenberg (55) uit San Francisco gisteren in het proces tegen de van oor logsmisdaden verdachte ex- kamp-oudste van Kaufbeuren, Bert T. (63). „Kerstavond speelde een Tsjech 'Heilige Nacht' op zijn mondharmonica. De blokoud ste kondigde een kerstcadeau aan. Om half vier 's ochtends moesten we opstaan. De Duit sers, de kapo's en de kamp oudste stonden in rijen. Daar moesten wij door heen lopen. We werden geslagen. Er lagen ongeveer tweeëndertig do den", vertelde hij gisteren via een tolk de rechters van de Bijzondere Strafkamer van de Maastrichtse rechtbank waar T. zich moet verantwoorden. De Bijzondere Strafkamer begon gistermiddag met het horen van getuigen a déchar ge. Een van hen was J. Planjer (68) uit Den Haag. Hij had T. alleen in het kamp Natzweiler ontmoet. „Daar was hij een onopvallende gevangene. Zelfs iets verlegen." „Voor mij was het een harde Groninger. Een beetje 'rück sichtslos', militair man", zei W. de Jonge (64) uit Den Haag gisteren. Hij had ook met T. in Natzweiler gezeten en samen met hem in oktober 1943 in Den Haag voor het Kriegsma- rinegericht gestaan. „Ik heb in de tijd dat hij in de kampen zat waar ik zat, niets slechts van hem gehoord." Maandag wordt het proces, dat zeker nog een week gaat duren, voortgezet Van een onze verslaggevers MAASTRICHT - De 34-jarige Marjo Otten is door haar eigen man ontvoerd en gewurgd. Het stoffelijk overschot werd donderdagavond in een bos in het Bel gische As gevonden. De echtgenoot, de 36-jarige Marcel N„ heeft vrijdagmor gen tegenover officier van jus titie mr. J. Fransen een beken tenis afgelegd. Bij zijn daad hebben twee Maastrichtse Van onze redctie binnenland HILVERSUM/DEN HAAG - De paus heeft de uitnodiging om in het voorjaar van 1985 naar Nederland te komen nog - niet aanvaard. De kans dat hij dit doet is echter wel groot. Dit heeft kardinaal Willebrands verklaard voor de KRO-radio. Premier Lubbers wees er gisteren op dat het voorgeno men bezoek niet het karakter zal hebben van een officieel staatsbezoek, zolang de Ne derlandse regering geen uit nodiging heeft verzonden naar Rome. Kardinaal Willebrands heeft de premier per brief ver zocht om een gesprek over het eventuele bezoek. De uitnodi ging aan de paus is overigens gedaan door de gezamelijke bisschoppen van de Benelux- landen. IN DEN HAAG is gis termiddag door nog on bekende oorzaak de St. Agneskerk afgebrand. De brandweer rukte met groot materieel uit, maar kon niet voorko men dat de kerk groten deels verloren ging. De schade wordt geschat op anderhalf miljoen gul den. -foto anp Van een onzer verslaggevers TURNHOUT ROTTERDAM - Huiszoekingen in Antwer pen, speurwerk in chauffeurs kringen in Belgie èn Neder land en gedegen familiescree- ning hebben nog geen spoor opgeleverd naar de dader van de moord op het Belgische meisje Wendy Willems (8) uit Stabroek. schooljongens geholpen en toegekeken: de 18-jarige P. van R. en de even bdde R. van D. Ook zij hebben een volledi ge bekentenis afgelegd. Een motief voor de moord ontbreekt nog. Marjo Otten werd op 28 maart door het drietal ont voerd toen zij haar fysiothera- peutische praktijk aan de Sterlingruwe in Maastricht verliet. Zij werd met ether be dwelmd. Met een in Hasselt gehuurde bestelwagen reden de daders met hun slachtoffer naar As. Daar droegen ze Marjo Otten uit de wagen. Zij werd ter plekke door haar echtgenoot gewurgd, terwijl de beide jongens toekeken. Vervolgens werd het stoffelijk overschot in een kuil gegooid die het drietal al twee weken eerder had gegraven. SPANNING in de Rotter damse dierentuin Blijdorp: giraffe Evelien heeft net een operatie aan de hoeven on dergaan en ontwaakt uit de narcose. Al meermalen zijn giraffen, die vanwege hun lange nek een bijzondere bliedsomloop, na een opera tie overleden. Maar Evelien was al spoedig weer op de been. - fotoanp Door Ido Broersma DEN HAAG - FNV-voorzit- ter Wim Kok heeft in de ont moeting met de werkgevers en het kabinet theater ge maakt, zonder daarvoor ap plaus te krijgen. Zijn gekun stelde optreden had louter de bedoeling de achterban te laten zien dat de FNV nog wil knokken voor de belan gen van werknemers en uit keringstrekkers. De werkne mer van vandaag kan im mers de werkloze van mor gen zijn. Kok liet duidelijk blijken het volstrekt niet eens te zijn met de plannen van het ka binet. Maar tegelijkertijd demonstreerde hij de on macht van de vakbeweging. Want wat schiet de werkne mer en de FNV ermee op dat de voorzitter niet meer met het kabinet wil praten? De kabinetsplannen liegen er niet om. Per 1 juli gaat het minimumloon er al op achteruit. Per 1 oktober wordt er nog eens 2 procent gekort en de uitkeringen gaan hetzelfde achteruit. De korting op het minimumloon moet volgens minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) worden gezien als een voorschot op het plan om het minimum loon jaarlijks te beperken. Door de koppeling van de uitkeringen aan het mini mumloon gaan ook de uitke ringen omlaag. Maar er is meer dat Kok - en overigens ook het CNV en de VMHP - dwars zit. Het kabinet wil de rijksbij dragen aan de sociale fond sen, waaruit de uitkeringen worden betaald, verder ver minderen. Omdat de fondsen toch gevuld moeten blijven, heeft het kabinet een verho ging van de sociale premies in petto. Dat is regelrechte diefstal, zegt de FNV da- rover verongelijkt. Op zich zou dat allemaal nog niet zo erg zijn - de poli tiek wil bezuinigen - ware het niet dat de vakbeweging zijn zinnen heeft gezet op ar beidstijdverkorting om meer werkgelegenheid te schep pen en werknemers uit de WW te houden. Daar zijn eind vorig jaar principe-af spraken over gemaakt met de werkgevers. De CAO-on- derhandelingen hebben er toe geleid dat voor de helft van de werknemers die on der een CAO vallen een be gin is gemaakt met arbeids tijdverkorting. De bedoeling is echter dat de werknemers meer moeten inleveren voor verdere af spraken over korter werken. Het kabinet geeft daarvoor onvoldoende mogelijkheden. Men verzwaart de lasten verder door de premieverho ging en de korting op het mi nimumloon. Dat staat haaks op wat de vakbeweging wil. Die praat al jaren tegen do vemansoren. Kok ziet het akkoord van vorig jaar al uiteenspatten. Daaruit moet het theater van Kok worden verklaard. Minister De Ko ning verwacht dat de stam pij van de FNV in de tijd wel zal slinken. De FNV kan weinig meer doen. De uitke ringen en premies worden door de politiek vastgesteld. Een vooraanstaand eco noom als de Tilburgse hoog leraar Schouten noemt het huidige kabinet een typisch werkgeverskabinet. Hij meent dat de werkgevers hebben begrepen dat ze bui ten de Sociaal Economische Raad om meer binnen kun nen halen dan met een SER- advies, waar iedereen achter staat. De SER heeft immers al jaren weinig meer in de melk te brokkelen. De werk gevers beïnvloeden de poli tiek direct en de vakbewe ging doet dat niet of onvol doende. De onmacht van de vak beweging die Kok demon streerde, is veel meer dan een plotselinge oprisping. De bonden hebben ook nog eens met een forse ledendaling te maken, terwijl de invloed van de werkgevers almaar toeneemt. Kok heeft nu inge zien dat er meer contacten met de politiek moeten ko men. Hij wil dat meer vak bondsleden zich met de poli tiek gaan bemoeien. y i? Nederland houdt zich alleen nog maar met tv bezig. Als je even niet kijkt, is er alweer een omroep gepromoveerd tot B of zelfs tot A. Nu eens horen we dat de jong ste wint, dan weer dat de gelo- vigste aan het langste eind trekt. En de minister maar le den tellen. Dat kan toch zo niet doorgaan? De omroepen hebben onder hand meer leden dan er Neder landers zijn. De tv puilt uit, wordt een gigantisch water hoofd op de romp van Holland. C-omroepen zijn er straks niet meer. Alleen nog B-omroepen. Het woord zegt het al. Bom- roepen worden in Hilversum geplaatst. Wanneer ze ontplof fen weten we nog niet, maar het gaat gebeuren. Veronica groeit als kool. Maar hoe lang duurt hetJe bent jong en je wint wat. Maar de VOO-mensen worden ook ouder! Die kunnen niet hun hele leven in een t-shirtje blij ven lopen. Wat moet de paus hier wel niet van denken als hij straks even over wipt om Limburg te kussen? Als hij overeind komt houden ze hem nog een inte kenlijst van een omroep voor. Zover komt het nog eens. Prins Willem-Alexander heeft het al bekeken. Hij heeft een brommer op zijn verjaardag gekregen en gaat na de zomer lekker in Wales op school. Daar gaan ze hem aan een interes sant Engels accent helpen. Veel plezier in het weekend. En denk eraan: af en toe even uw tv-toestel leegschudden. Anders raakt het overvol. MERIJN Vervolg van pagina 1 De SER wordt gevraagd deze methode verder uit te werken en bepaalde 'veiligheidsgren- zen' in te bouwen. Het nieuwe systeem moet al op 1 januari van kracht worden. Van de nü gevoerde cao-onderhandelin gen komt het af te hangen met hoeveel procent de Aiitkerin- gen dan omlaag gaan. De ver wachting is 2,5 procent. Premier Lubbers zei giste ren dat deze verlaging op 1 ja nuari aansluit bij de verlaging van de uitkeringen die per 1 oktober is aangekondigd. Als men dan zou besluiten de uit keringen met 2 procent te ver lagen, hoeft er op 1 januari niet veel extra meer af (die 2% is dan al 'binnen'). Als de ambtenaren echter niet bereid zijn om dit jaar in te leveren voor een kortere werkweek, gaan de uitkerin gen op 1 oktober niet met 2 procent omlaag, maar samen met de ambtenaren-salarissen met 0,7 procent. Dat is dan tij delijk, want op 1 januari gaan ze dan toch nog met zo'n twee procent extra omlaag omdat de werknemers in het be drijfsleven korter gaan wer ken. Er blijft overigens nog ver schil van mening in het kabi net over de 1 oktober maatre gel. Minister De Koning zegt dat als de ambtenaren geen 2% inleveren dit jaar, ze samen met de uitkeringen op 1 okto ber 0,7 procent in moeten leve ren. Een VVD-bewindsman, die dat percentage wel onge veer correct noemt, wijst er echter op dat het nog lager zou kunnen zijn als óók de werk nemers in de bedrijven een in komensoffer wordt gevraagd op 1 oktober. De Voorjaarsno-' ta laat beide mogelijkheden open om zo op 1 oktober 225 miljoen te bezuinigen. Uit het kabinetsbelsuit van gisteren blijkt dat er echter, wat er ook gebeurt op 1 okto ber, niet te ontkomen valt aan de verlaging van de uitkerin gen, omdat ook alle werkne mers evenredig inleveren. DEN HAAG - De VPRO en de EO hebben hun aanvraag voor de B-status respectievelijk donderdag en vrijdag inge diend. De omroepen zeggen beiden het vereiste ledenaan tal van 300.000 te zijn gepas seerd. Het ministerie van WVC zal op zijn vroegst per 1 oktober 1984 de zendtijd van de twee uitbreiden. De EO kreeg vrijdag meteen een reprimande van minister Brinkman, omdat deze omroep opnieuw teveel zendtijd had .benut voor ledenwerving. Het was de tweede maal binnen korte tijd dat de EO de om roepwet overtrad. De VPRO zegt nu 335.158 le den te hebben, de EO 311.581. Minister Brinkman moet voor I april 1984 een beslissing ne men over de aanvragen.

de Stem | 1983 | | pagina 3