.sVO, beetje •ter heeft I altijd in luis. „Hij heeft nog steeds diezelf de blik ONDANKS LOONMATIGING Oorzaak neerstorten F-16's nog onduidelijk iesreiud Werkgevers bouw: 5 loonmatiging voor korter werken „Ik kan mijn RSV-aandelen maar beter met 't oud papier meegeven" Niet elegant Koninginnedag Idzaam fijne •oudewnisky Goudroof van 40 kilo DE STEM COMMENTAAR Onaanvaardbaar op termijn Chaos rond winkelsluiting BINNENLAND DEN HAAG - De uitvoer is vorig jaar met 1 procent verslechterd, ondanks de forse loon matiging die ons land een betere concurrentie positie bood. De oorzaak van de uitvoerdaling is de opwaardering van de gulden, die ten op zichte van veel landen harder werd. Afwezig Tegenvallers T5 PAGINA? nONDERD AG 28 APRIL 1983 T22 PAGINA 3 - rdeeld teruggebracht He jaar. Kubasiewicz, Jerkte op het instituut fynia waar koopvaar- 'ficieren worden op- was veroordeeld It zij deel had geno- l aan het organiseren fen staking uit protest de afkondiging van Maat van beleg in de- ^er 1981. Zij kreeg de st mogelijke straf die Je wet stelt op het 'en van decreten die luitgevaardigd fcrach- Ide staat van beleg. De 1 van Ewa Kubasiewicz, V CZACHOR, wiens fami- oor een deel in Frank- Iwoont, raas in februari Idoor de militaire rech te t drie jaar gevange- Iraf veroordeeld omdat Yot na het afkondigen fde noodtoestand actief gebleven in de onaf- kelijke unie van sta len, een organisatie die Ij december 1981 buiten let werd gesteld. li th people living in other puntries is quite important »r me. This way I can learn fcmething too. I would very Juch like to have a pen-pal Holland. Male or female |nd age doesn't matter. I can rite in English and I can nderstand fairly much |utch. My interests are wi- but mostly: painting, rea- Ing, languages, outdoorlife, la and other. Here are my ptails: iktor Charkiewicz lalborska 84/27 2300 Elblag oland zelf) van 60/70 cm per sM' gerslag is ruim voldoeiw- Voor het vissen op het sOT™ is een hoge inhaalsnelw® wel gemakkelijk als het tuU- je telkens van zeer ver wM worden teruggevist. Bij êe" molentje bedoeld voor spinnen is een perfecte WP van het grootste belang, spoel moet klein zijn en molentje mag een hoge haalsnelheid hebben, maakt het namelijk mogeUj de lepel of de spinner, tvtëW mag ook, zo snel of langzaam als men wenst aw het water te voeren. langzamer men kunstaas Van een onzer verslaggevers VERHOOR VAN JOODSE GETUIGEN BEGONNEN 1 MAASTRICHT - Achtender tig jaar na zijn gevangenis- «hap in het kamp Kaufbeu ren stond Dolf Stoll (54) uit Tel 4viv gisteren voor het eerst weer oog in oog met zijn voor malige kamp-oudste, Bert T. ,Ik herken hem onmiddel lijk Hij heeft nog steeds die zelfde blik in zijn ogen. De blik van Eichmann", herinnerde I hij zich. Dolf Stoll overleefde de ver schrikkingen van Kaufbeuren, I evenals Michael Blajman (66) K uit Tel Aviv, Simon Kom (54) I uit het Israëlische Ramat I Chen, Moris Glass (56) uit het Amerikaanse Randolph en Isaak Nittenberg (55) uit Cali fornia Zij zijn de 'kroongetui gen' in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Bert T. dat gisteren voor de Bijzondere Strafkamer van de Maastrichtse rechtbank zijn derde dag beleefde. Samen hadden de vijf man nen in het joodse ghetto van het Poolse Lotz gezeten voor dat ze naar de Duitse concen tratiekampen gingen. In 1944 kwamen ze in het kamp Kauf beuren terecht. In de rechts zaal zaten ze gisteren na jaren naast elkaar, zonder elkaar te kennen. Gespannen keken ze naar de deur waardoor ex-kampoud ste Bert T. naar binnenkwam. Blajam begon te snikken. Mo ris Glass slaakte een diepe zucht. T. keek de vijf ex-ge vangenen van Kaufbeuren doordringend aan. Een kleine drie dagen duurt het horen van de 'kroongetui gen'. Twee van hen vertelden gisteren over Kaufbeuren en het optreden van kamp-oudste BertT. Als gevangene met het nummer 11263 kwam Dolf Stoll op 9 november in het kamp Kaufbeuren. Op diezelfde dag werden zijn vader en broer daarnaar toe overgebracht. Hij overleefde, maar zijn broer en vele anderen niet. „Talens was kamp-oudste. Hij liep mank. Had altijd een stok bij zich. De eerste keer dat ik op de appèlplaats stond, moesten twee mannen him bo- venkleren uittrekken. Hij sloeg ze tot ze in de sneeuw vielen. Ze huilden. Als dood bleven ze liggen. We hebben hen nooit meer teruggezien. Ze hadden iets tegen de kamp oudste gezegd", vertelde hij. Zelf kreeg hij ook vijfentwin tig stokslagen van T. omdat hij onder de dunne blouse die hij aan had een lege papieren cementzak had gestoken om zich tegen de winterse kou te beschermen. Dolf Stoll, die in het kamp een oog verloor, was pas zes tien toen hij in de wasruimte vijf zieke gevangenen met een borstel moest wassen. Ze gil den omdat luizen in hun won den zaten. „De kamp-oudste kwam binnen. Hij sloeg ze om hen het zwijgen op te leggen. Zij huilden. Ik bleef in een hoek staan. Later heb ik van mijn vader gehoord dat die ge vangenen dood waren. Mijn vader heeft hen begraven. De kamp-oudste heeft hem toen toegesnauwd: 'Jij bent de vol gende'." Bert Talens zweeg gisteren. Hij had de getuigen niets te vragen. Hij luisterde aandach tig naar de wederwaardighe den van de twee ex-gevange nen alsof ze daarbij over iemand anders dan over hem spraken. Vandaag wordt het proces voortgezet met het horen van getuigen. Planbureau: export omlaag vilt WIJCHEN - Uit een vrachtauto van een transportbedrijf in het Gelderse Wijchen is in de nacht van dinsdag op woens dag voor een bedrag van 1,6 miljoen gulden aan baar goud gestolen. Volgens de rijkspolitie gaat het om een hoeveelheid van 40 kilo. Het goud was afkomstig van een firma in Frankfort en bestemd voor een bedrijf in Amsterdam. De vermissing van de kostbare lading werd gisteren pas bij aankomst in Am sterdam ontdekt. EIGENLIJK hebben alleen de Amerikaanse bisschoppen publie kelijk inzicht verschaft over het verloop van hun meningsvorming i inzake de atoombewapening. Hun volstrekte afwijzing van het j atoomwapen-gebruik- én bezit die vervat was in hun eerste ont- werp-brief, riep niet alleen een krachtige campagne op van de I Reagan-regering, maar had ook een unieke bijeenkomst ten Vati- cane begin dit jaar van een aantal westerse bischoppenconferen- lies tot gevolg. Op die vergadering in Rome zouden onder meer de Amerikaanse, Duitse, Franse en Nederlandse bisschoppen onder leiding van een zeer zware Vaticaanse delegatie de klok ken gelijk zetten ten aanzien van een kernwapenstandpunt, zo werd toen algemeen aangenomen. Want vooral de Duitse bis schoppen zouden heel wat positiever tegen de kernbewapening aankijken dan de Amerikaanse. Inmiddels hebben de Amerikaanse bisschoppen hun definitieve ontwerp-nota gepubliceerd en daarin zijn enkele scherpe kantjes van eerdere stellingnames afgeslepen. In elk geval zoveel, dat de regering-Reagan zegt zich niet meer in de rug aangevallen te voelen. De Duitse bisschoppen hebben gisteren hun officiële stand punt gepubliceerd. Een standpunt dat gekarakteriseerd kan wor den als een onaanvaardbaar-op-termijn. Uiteraard zeggen de bis schoppen er niet bij op welke termijn, om maar niet het onaan vaardbaar van zijn angel te ontdoen. De Duitse bisschoppen zeg- gen in feite alleen dat ze op dit moment geen bruikbaar alternatief zien voor de nucleaire afschrikking. Maar onomwonden wijzen ze de noodzaak en onontkoombaarheid van een andere weg aan: I „Nucleaire afschrikking is op de duur geen betrouwbaar middel j om oorlog te voorkomen". Niemand kan dus zeggen dat de atoomwapens een noodzakelijk kwaad zijn en het daar vervol gens bij laten. De tijdelijke aanvaarding van de atoombewapening binden de Duitse bisschoppen aan drie normen, waarvan één zeer concre te: bestaande en/of nieuw te ontwikkelen militaire middelen mo gen een oorlog noch waarschijnlijker noch voerbaarder maken. De Duitse bisschoppen veroordelen daarmee de droom van Ro nald Reagan om zijn land door middel van een ruimteparaplu on kwetsbaar te maken voor elke raket en dus de absolute heer schappij te veroveren, hetgeen een oorlog voeren in elk geval makkelijker maakt. Al met al een stellingname van de Duitse bisschoppen die een duidelijk route bevat naar 'de kernwapens de wereld uit'. j DE CENTRUMPARTIJ krijgt van de NOS alsnog de zendtijd toe bedeeld, die voor deze extreem rechtse, op z'n zachtst gezegd j vreemdeling-onvriendelijke groepering onlangs verloren ging als gevolg van een aktie van tegenstanders. In plaats van een 'poli tieke visie' van de Centrumpartij, kregen de radioluisteraars op 116 april een anti-Centrumpartij-reportage te horen, waarvan de samenstellers tot nu toe onbekend zijn gebleven. Iemand had in i ieder geval de banden verwisseld, zo bleek uit een verklaring van de NOS. De Centrumpartij eiste onmiddellijk van de NOS dat de origine le band alsnog in het kader van de zendtijd voor politieke partijen zou worden uitgezonden. Aan die claim heeft de NOS nu gehoor gegeven, omdat het hier om een in de omroepwet verankerd recht gaat. Maar het is toch wel pijnlijk, dat die uitzending - vrij dagmiddag - onmiddellijk volgt op een overheidsprogramma over minderheidsgroepen, „Meer over minder" geheten. Erger nog: i om de uitzending van de Centrumpartij mogelijk te maken, moet bet minderheden-programma worden ingekort. Had de NOS niet een wat elegantere oplossing kunnen bedenken? des te beter. Bovendien fa men de snelheid verander l zonder contact met het k«"r aas te verliezen, hetgeen 'I een langzame molen metL grote spoel wel kan Se^et\t.. f Voor het vissen op baars, maar ook bij het w® met de matchlxengel ,i wel zo gemakkelijk een I len met overkapte spoel te II bruiken. Men kan dan zon» a problemen losse lijn °P I men, hetgeen bij een,°mi molen niet zo best lukt- I slotte is het bij werpmole, I zeer zeker zo dat goedkoop I tijd duurkoop is, of zoa Lil derlands bekendste he7lv,l sportauteur Kees KettinS .1 eens formuleerde: een miljonair kan hettfA veroorloven rotzooi te vet^j pen...". En denkt u daar f even over na. VAN HET standpunt uit van de winkeliers, heeft de Officier van 1 Justitie te Breda natuurlijk een mooi gebaar gemaakt: de politie ™ag geen proces-verbaal opmaken tegen winkeliers die op zater dag 30 april a.s., op Koninginnedag, de winkelsluitingswet over- «eden. Sterker nog: hij heeft de politiemensen gevraagd deze op dracht ter kennis te brengen van de winkeliers. Die hoeven dus, ajtnans in het zuiden van het land, niet bang te zijn dat de inkom sten van deze belangrijke zaterdagse koopdag (1 mei is in vele gemeenten Eerste Comunniedag), geschat op enkele tientallen miyoenen, aan hun neus voorbij gaan. De dienstenbond FNV kijkt heel anders aan tegen de justitiële 'iterventie. De bond wil dat haar leden vrij hebben op Koningin nedag en heeft deswege aan de burgemeesters van 113 Zeeuw- sa. Brabantse en Limburgse gemeenten gevraagd scherp toe te op de naleving van de winkelsluitingswet. De bond heeft zelfs aangekondigd dat iedere wetsovertreding bij de politie zal worden aangemeld. °e betrokken Officieren van Justitie hebben vooroverleg ge legd met de ministers van Justitie en Economische Zaken, /laar dan nog. „Lex dura, sed lex", zeiden de Romeinen al, het geen vrij vertaald wil zeggen: de wet is hard maar sorry, het is wel °e wet. Waarmee we maar de vraag op tafel willen leggen, of we I "jar te maken hebben met een door de overheid bevorderde ™rm van burgerlijke ongehoorzaamheid. Het is een academi- l T^e kwestie. Wat ons betreft mogen de kassa's op Koninginne- i °ag blijmoedig rinkelen. Wij hebben ons althans verzoend met ®V9e9even, dat de viering van nationale feestdagen in Neder- i ano altijd tot geruzie en problemen leidt. EEN dood kalf op het erf van een boerderij die door wrakstukken werd getroffen ARNHEM - Een maanden du rend technisch onderzoek zal de oorzaak van het neerstor ten afgelopen dinsdagavond van twee F-16's van de vlieg basis Leeuwarden bi] Hooge- veen moeten uitwijzen, maar de discussie daarover is al een dag erna losgebarsten. Zeker nu voor het eerst sprake was een bijna-crash op een woonwijk. Ooggetuigen beweren dat de ene straalja ger de andere, waarvan de neus in brand zou hebben ge staan, nog net heeft kunnen wegdrukken boven de be bouwde kom van Hoogeveen. De luchtmacht-voorlichting op het ministerie van Defensie hecht weinig geloof aan die le zing: „Absoluut onwaar schijnlijk. De F-16's moeten op drie tot vijf kilometer hoogte hebben gevlogen. Zelfs bij zeer helder weer, en dat was het dinsdag geenszins, is dat niet waar te nemen". Voorlopig MILITAIREN bewaakten gisteren de plaats waar de twee straaljagers in de bodem sloegen - fotosanp houdt men het erop dat er sprake is geweest van een bot sing tussen de twee toestellen in de lucht tijdens een schijn gevecht. Overigens is 1983 voor de Luchtmacht nu al een ramp jaar. Was vorig jaar geen en kel vliegtuig bij een ongeval betrokken, dit jaar zijn al vier vliegers en 3 F-16's, 1 F-104G Starfighter en 1 Northrop NF- 5 verongelukt. Geen reden om in paniek te raken, vindt de voorlichter in Den Haag. Sinds de ingebruikneming van de F-16 in '79 zijn er aï in totaal zeven F-16's naar beneden ge komen, Met de zesde en zeven de van dinsdag is het aantal geschatte 'vredesverliezen' met F-16-toestellen met 1 overschreden. De lichamen van de de 32- jarige kapitein Hulsman en de 23-jarige luitenant Van Win kel - „volledig gekwalificeerde vliegers, de jongste was zelfs een 'bright guy' die al op erg jonge leeftijd vloog" - zijn in middels geborgen. B. van Win kel raakte in juni '81 ook al be trokken bij een ongeval met een F-16. Toen wist hij zich nog met zijn schietstoel in vei ligheid te stellen. Van een onzer verslaggevers Dit blijkt uit het Cen traal Economisch Plan, een tussenstand van het economisch gebeuren in ons land, dat het Centraal Planbureau volgende week dinsdag laat ver schijnen. CPB-directeur prof. C. van den Beid zei gisteren dat de ontwikkeling genuanceerd moet worden bekeken. De loonkosten - de kosten die werkgevers maken voor het in dienst hebben van werkne mers - bleven 5,5 procent ach ter bij het buitenland. Maar de opwaardering van de gulden geeft ongeveer eenzelfde per centage te zien. In het verle den heeft Van den Beid op het gevaar van zo'n ontwikkeling gewezen. Voor dit jaar verwacht het Planbureau een nog hardere gulden, die de concurrentiepo sitie niet zal verbeteren, maar er misschien voor zal zorgen dat er geen terreinverlies op de buitenlandse markt op treedt. Vooral door de aanpas singen van de gulden aan het Europees valutasysteem zal de gulden 6 procent meer waard worden. Het Planbureau verwacht dat de prijscompensatie per 1 juli over de periode oktober vorig jaar tot april dit jaar on der de 1 procent zal uitkomen. Verwacht wordt een koop krachtdaling van gemiddeld 1,5 procent. Eén van de grootste zorgen waar ons land voor staat is volgens de CPB-directeur het - ondanks de bezuinigingen - nog steeds oplopende financie ringstekort. Aan geleidelijke nieuwe bezuinigingen valt dan ook niet te ontkomen, maar, zegt het Planbureau, aan de andere kant krijg je ook last van vraaguitval en inverdie neffecten. Door de loonmatiging zullen de particuliere bestedingen blijven dalen. Daar staat te genover dat de materiële - dus niet aan salarissen opgaande - bestedingen van de overheid sterk - met 7 procent - zullen stijgen. Dit komt door om vangrijke aflevering van mili tair materiëel. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor de econo mie dit jaar onzeker. Het CPB wijst op de grote financiële problemen van enkele landen, de ongewisse oliemarkt en moelij k voorspelbare ontwik kelingen met de wisselkoer sen. Toch kan er enige indus triële groei optreden. De in vesteringen blijven achter, maar in een aantal sectoren - zoals de chemie, aardolie, delf stofwinning en de luchtvaart - komt een stijging voor. Shell-cao DE Industriebond FNV blijft vasthouden aan het handha ven van het systeem van prijs compensatie in de cao voor de vierduizend personeelsleden van Shell Chemie in Moerdijk en Shell raffinaderij in Pernis. J €7 15 Merijn slankt verder af in zijn ziekbed. Vervolg van pagina 1 De winkeliers in Zevenbergen overwegen zaterdag normaal open te gaan. De winkeliers van het Overdekte Winkelcen trum Etten-Leur gaan van daag (donderdag) rond de tafel zitten om te bekijken of ook zij zaterdag open gaan. „Als we open gaan, moeten we dat wel allemaal doen, want anders heeft het in een cen trum als dit geen enkele zin", aldus A. Oomen van de winke liersvereniging Winkelcen trum. Evenals andere bestuurders van winkeliersverenigingen overvalt het bericht ook B. Viel, voorzitter van de winke liersvereniging Passage. „Die officier kopnt er wel erg laat mee. Het wordt natuurlijk wel een puinhoop zo. Ik denk dat het voor een hoop mensen met personeel problemen geeft. Voor de grootwinkelbedrijven zie ik het helemaal niet zitten. Maar hoe dan ook, het is nog steeds verboden. Je blijft de wet overtreden als je je zaak opent. En personeel mag vol gens mij niet werken. Het is immers een nationale feest dag", aldus Viel, die vandaag wel denkt te horen wat zijn achterban gaat doen. J. de Bruin van de winke liersvereniging Bergen op Zoom vermoedt dat in elk ge val de grootwinkelbedrijven dicht zullen blijven. „Ik denk dat de meeste winkels toch dicht blijven omdat de perso neelsleden plannen hebben ge maakt voor een lang weekein de. Bovendien verwacht ik geen publiek. De zaken hebben bekend gemaakt dat ze geslo ten zijn en het publiek is daar op afgestemd", aldus De Bruin. Voor het Roosendaals Oran- jecomitê komt de brief van het Openbaar Ministerie als mos terd na de maaltijd. Dit comité had de organistie op papier helemaal rond van een brade rie met kraampjes op de Kade en op de Markt in Roosendaal. DEN HAAG - Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de werkge- versorganiatie in de bouw, heeft de bouwbonden voorgesteld vanaf 1 mei 1985 een arbeidstijdverkorting van 5 procent per jaar in te voeren. Daarvoor moet dan ook 5 procent van het loon worden ingeleverd. Met dit voorstel willen de bouwwerkgevers het stukge lopen overleg over de bouwcao weer op gang krijgen. Maar onderhandelaar Jan maat, van de Bouw- en Hout bond FNV, noemt het voorstel onaanvaardbaar. In het cao- overleg hebben we gezegd dat we wel afspraken over ar beidstijdverkorting willen maken, maar niet met zoveel loon inleveren, aldus Janmaat. De bond verwijt de bouw werkgevers dat ze misbruik maken van de problemen in de bedrijfstak, waar 150.000 werklozen zijn. Ze willen de lasten eenzijdig op de werkne mers afwentelen, zegt de bond. De nieuwe cao moet volgens de werkgevers een looptijd van 2 jaar krijgen. Tot 1 mei 1985 moet er geen prijscom pensatie of andere loonsverbe tering worden uitbetaald. Het korter werken, in de vorm van extra vrije dage, waarvan de helft in december en januari moet vallen - de maanden dat de bouwwerknemers meestal in het vorstverlet zitten - moet over een heel jaar als stan daard jaarlijkse arbeidsduur worden bekeken. Voor dit jaar denkt men aan 1848 uur. Voor jongeren stelt het AVBB een arbeidsovereen komst voor die op 80 procent ligt van die standaard ar beidsduur. Om jongeren aan werk te helpen moeten 62-ja- rige werknemers vervroegd uit kunnen treden. Van onze Haagse redactie ROTTERDAM - „Hoe kunnen zoveel slimme mensen zó dom zijn, dat ze een bedrijf als RSV naar de afgrond hebben ge leid. Dat er duizenden werk nemers als knikkers de straat op worden gegooid. Dat is grof mls-management. Ik vind het een schandaal dat de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen hier toch nog achter de tafel zitten. Ze had den op moeten stappen." Het luidde applaus maakt* duidelijk dat de ruim honderd RSV-aandeelhouders, die zich in een Rotterdams zaaltje zit ten op te winden, het helemaal met de spreker eens zijn. Ze hebben de nodige centen in RSV gestoken en wat is er van overgebleven? „Ik kan het be ter met het oud papier meege ven." Het financiële ongeluk is af te lezen van de gezichten in de zaai. En de RSV-top gunt de aandeelhouders blijkbaar ook .niet het „genoegen" van een chaotisch verlopende vergade ring, zoals destijds bij OGEM, waar Lakeman namens de OGEM-aandeelhouders de top van het bedrijf het vuur na aan de schenen legde. Hier bij RSV neemt zijn maatje Dub beldam de rol van Lakeman op zich. Maar omdat de RSV- top van te voren heeft verbo- den dat er camera's, foto-toe stellen of band-recorders tij dens de jaarvergadering wor den gebruikt, maakt hij er geen kritisch-clownesk optre den van. Eén keer wordt hij toch boos, als blijkt dat een „stiekem" gemaakte band-op name van een journalist in be slag wordt genomen. „Beknot ting van de pers-vrijheid", zegt Dubbeldam, terwijl ach ter zijn rug een fotograaf de zaal uitgestuurd wordt. De vergadering leek pittig te starten, toen Dubbeldam de afwezigheid van ex-topman Stikker en ex-regeringswaar nemer Molkenboer aan de or de stelde. Die hadden „de mo rele verplichting om de aan deelhouders verantwoording over hun beleid af te leggen. Ook al zijn ze dan niet meer in dienst sinds 1 april." De voorzitter van de verga dering, tevens voorzitter van de Raad van Commissarissen, ir. L. Kretzers, kon dat pro bleem echter formeel afdoen: „Ze zijn niet meer in dienst, maar we zullen ze voor de vol gende keer uitnodigen." Hij maakte gelijk van de ge legenheid gebruik om een net ontvangen brief van premier Lubbers voor te lezen. Die had zich laten ontvallen dat de boekhouding bij RSV „groeze lig" is. Uit protest hadden Raad van Commissarissen en Raad van Bestuur een boze brief aan de premier gestuurd. Met gepaste trots las Kretzers het antwoord van Lubbers voor: „Het spijt me dat ik door mijn formulering een verkeer de suggestie heb gewekt. Ik had misschien beter kunnen spreken over een Gordiaanse knoop, moeilijk ontwarbare problemen." Achter de bestuurstafel wordt instemmend geknikt. Daar zitten overigens geen mensen die het zich kunnen veroorloven van „groezelig" werk te worden beticht. De le den van de Raad van Commis sarissen zijn bekende mensen: SER-voorzitter De Pous en top-managers als Van den Brink (AMRO), Maas (Hema), Van Lennep, Bogaers en nog wat kopstukken uit het vader landse bedrijfsleven. Ook de „opvolger" van ir. Stikker. J. van Rijn, wordt zelfs door ver lieslijdende aandeelhouders nog op de schouders geklopt, als een van de beste boekhou ders van Nederland. Oud-PvdA-burgemeester van Rotterdam, Thomassen, doet dat het duidelijkst. De RSV-top heeft het helemaal zo slecht niet gedaan, afgezien van wat lelijke tegenvallers (de flops in Algerije en het ko-' lengraafproject) zat RSV toch maar opgescheept met een concern dat was samengesteld uit bedrijven die de politiek zo ,nodig wilde bundelen. „Ik ben verontwaardigd over de openbare aanvallen op RSV en over de paniekerige handelswijze van het ministe rie van Economische Zaken. Er was op het moment voor surséance-aanvrage een or derportefeuille van zes mil jard gulden. En er kan veel meer van RSV behouden blij ven, ook veel meer banen, dan soms wel voorgesteld wordt", aldus de oud-burgemeester in een pleidooi voor de RSV-top. Ook hij kreeg, net als de bo ze aandeelhouder die het ver trek van de top eiste, een warm applaus. Eigenlijk was er geen peil te trekken op de mening van de aandeelhou ders. Dan moest de top weg, dan had de top het zo slecht nog niet gedaan. Zelf vinden Raad van Com missarissen en Raad van Be stuur dat ze RSV in deze cru ciale dagen niet in de steek kunnen laten. „We ontlopen die verantwoordelijkheid niet". Maar over een half jaar, als de afloop van de RSV-af- faire geregeld is en er een jaarverslag bp tafel komt dat gisteren nog niet gepresen teerd kon worden, zullen de top-mensen zich nog eens over het voortzetten van hun ver antwoordelijkheid beraden en dan zullen de aandeelhouders daar ook over stemmen. Een „leegloop" lijkt dan waar schijnlijk. Gisteren kon dat niet, want de zaken bij RSV, waar aller lei bedrijven van de ene op de andere dag zelfstandig kun nen worden, zijn nog zo ondui delijk dat er nog geen verstan dig woord gezegd kon worden over winst- verlies of werkge legenheidscijfers. Omdat de vragen van de aandeelhouders hierover ook niet bevredigend beantwoord konden worden, verzandde de jaarvergadering tot vreemde discussies. „Mijnheer de voorzitter, ik hoorde dat er in Amerika een man in een kolengraver is ge vallen en zijn been heeft ver loren. En dat die man nu een proces tegen RSV is begonnen. Hoe groot is daardoor de scha de?" „Nou, van een been is geen sprake. Zijn voet is klem ge raakt. En het proces dat loopt nog." „Die man dus ook" En zo konden de aandeel houders toch nog even lachen.

de Stem | 1983 | | pagina 3