:aal nd trainen kan het verschil in kracht aardig weggewerkt worden" ennsylvania Avenue wordt opgekalefaterd ex: :em LdERDAG 28 APRIL 1983 BEÊ 'RA oe ver is, anno 1983, de integratie van vrouw opgerukt in de krijgsmacht? Men als België, Engeland, Frankrijk, horwegen en Denemarken dulden op Ijoorhand geen vrouw in de voorste 1 lederen. Nederland daarentegen wil ft ft et naadje van de kous weten over de hwaarte van gevechtsfuncties voor I gouwen. Vandaar het nu lopende \erzoek van de Maatschappelijke Raad r de Krijgsmacht (MRK) naar de vraag tje een vrouw kunt laten meevechten Ij de infanterie, in een Leopard-tank, met een F-16 squadron en op een oorlogsschip. Even hard Venijnig Sneuvelen Kameleon werken. T43 l, verbouwen anders dvertentie- *'ën op en m- ook het voor gewezen adres. de krant. a staat ichzelf ïan Msdub, van ieréén ndaar :n 1. naak tijd kan dat je kon- aandoen. tig en je hebt. t, sturen gegevens avolgen. 2t in huis. door HansToonen KORPORAAL TANJA Bakker, een vederlichte Maastrichtse, geneert zich allang niet meer voor het gespierde jargon van Jan Soldaat. .en toen zei ik tegen de instructeur: als Bakkertje niet gauw die berelul afgooit dan knapt Bakkertje boven d'r en kels af.." Als de 19-jarige Tanja zo haar terugblik op een zware strandmars afsluit, grinnikt alleen haar vriend, zelf dienstplichting en 'ouwe stomp'. Tanja's ouders kijken me scheef aan. Ja, dochterlief bij de lucht macht, net als hun enige zoon. Vader Bakker: „Van mijn zoon- accepteer ik die vlezige termen ook niet zo makkelijk, maar eerder dan van mijn jongste dochter. Gelukkig is het nu een stuk minder, maar in het begin hoorde ik Tanja tot in het café dit soort dienst- taal uitkramen. Dat geeft toch geen pas. Buiten de kazerne poort moet je weer vrouw we zen." Twee jaar geleden ruilde Tanja haar baantje in een boe tiek voor vier jaar vrijwillig dienen bij de Koninklijke Luchtmacht. Gewoon omdat dit legeronderdeel haar wel aantrok. Op deze keuze is verschil lend gereageerd. Haar vrien dinnen vonden 'het wel sjiek'. Haar ouders aarzelden. Vooral papa. Hij mompelde iets over 'matrassen van de heren offi cieren'. Maar mama heeft een zwak voor keurige uniformen. Bovendien kon broer lief zijn zus altijd goede tips geven. Tanja's vrienden wisten abso luut zeker dat meisjes niet op gewassen zijn tegen het zware soldatenleven. Goed, de 7-weekse kaderop leiding is Schaarsbergen wa ren vaak om te huilen. „Maar Bakkertje laat zich niet ken nen. Ze noemden me welis waar 'kleintje', maar klein krijgen liet ik me niet." Ofschoon een vrouwelijke recruut even hard moet wor den aangepakt als haar man nelijke lotgenoot, pakt deze dienstorder in bos en hei toch anders uit. Korporaal Bakker: „Af en toe hielpen de jongens ons met het graven van een schutter sputje. Maar bij veldmarsen was er voor niemand pardon. Ook niet bij de 2,5 km. veld loop. Op die hoge kistjes en met de binn^npot op, plus ge weer, moegtén wij er ook aan geloven. Alléén bij het gra naat-gooien was 30 meter ver genoeg. Jongens moesten ech ter 20 meter verder gooien." „Sommige instructeurs toonden zelfs begrip voor ty pisch vrouwelijke ongemak ken", lacht de korporaal. „Want op die dag in de hei, waarop ik te vroeg men strueerde, mocht ik onmidde- lijk ophouden met tijgeren. Want, zo baste de sergeant, anders laat je een bloedspoor achter voor de vijand." Toch is korporaal Bakker, ondanks de wat bonkige rid derlijkheid vna van de be roepsmilitair, weinig te spre ken over de voorgeschreven gelijkwaardige behandeling van de vrouw in de krijgs macht. „Soms heb ik spijt van mijn keuze. Want in die twee jaar ben ik niet" alleen wereldwijs, maar ook veel harder gewor den. Ik probeer in die mannen wereld toch zo vrouwelijk mo gelijk te blijven. Maar dan maak je het er voor jezelf niet gemakkelijker op. Al snel overheerst er een hanig sfeertje in een gemenge groep militairen. Het is net alsof ik in een volière woon, waar elk mannetje naar je fluit. Negeer je die lokfluitjes dan heb je haar op je tanden. Maar zodra je met een stel jongens van je eigen peleton een avondje gaat stappen, ben je meteen de bor deelsiet. Als je weigert een wipje te maken met de ser geant van de week dan is de Deze opname is van Fort Sherman bij het Panamaka naal, waar een van de vrou wen deelneemt aan een jungle-training: ruggelings door de modder onder laag gespannen prikkeldraad. En de karabijn droog houden - FOTOAUDET kans niet gering dat je op de eerstkomende veldoefening extra wordt afgeknepen." Het overgrote deel van de beroepsmilitairen reageert ge lukkig heel gewoon. „Vooral de wat ouderen willen graag voor zorgzame papa spelen. Zoals die ene keer dat ik bij de cc (compagnie-commandant) moest komen, omdat hij mij een paar keer had uit zien gaan met een iets andere be roepsmilitair. Kijk uit, Tanja, waarschuwde mijn cc, want die vent is wel degelijk ge trouwd, ook al bezweert hij je van niet. Als dank voor de tip heb ik toen de cc een bloemetje bezorgd." Anno 1983 telt de Neder landse krijgsmacht pakweg 1460 'Amazones'. Gelukkig met twee borsten en zonder pijl en boog. Het merendeel is werk zaam bij de marine (550) en de landmacht (540). Bij de lucht macht werkten 370 vrouwelij ke beroepsmilitairen. Daarnaast zijn er hooguit 200 vrouwen in opleiding voor officier, onderofficier, tech nisch specialist of marechaus see. Op papier hebben zij stuk voor stuk dezelfde kansen op op weg naar het oorlogsfront een voorspoedige militaire carrière als hun mannelijke krijgsgenoten. Dat papier dateert van 31 maart 1953, dat dag waarop ook Nederland resoluut het Verdrag van New York teken de. Toch duurde het nog tot be gin 1979 voordat de vrouwelij ke militair, tot dan onderge bracht mij Milva, Marva en Luva, dezelfde rechten kree- gals de mannelijke collega. Ondanks dat nobele Ver drag van New York is de vrouw in 's konings wapenrok (nog) lang niet overal even welkom. De ervaringen van korporaal Tanja Bakker vor men geen uitzondering. Okee, bij de luchtmacht vliegt sinds kort ook een vrou welijke helikopter-piloot. Maar of vrouwen ook geschikt zijn als gevechtsvlieger is nog een open vraag. Bij de marine is nog knap veel deining over de proef met een gemengde be manning aan boord van de Hr. Ms. Zuiderkruis. En bij de landmacht vindt menigeen de stormbaan al te zwaar voor vrouwen. De kern van de weerstanden tegen de emancipatie te land, ter zee en in de lucht, heeft al les te maken met de twist vraag of de vrouw fysiek is op gewassen tegen het zware sol- datenvak. Drs. W. Hoekzema, na jok kebrok Schwietert vanuit zijn burgemeesterszetel in Coevor- den geparachuteerd als staats secretaris van defensie, moet het antwoord schuldig blijven. Uiteraard weet hij dat zelfs in die landen, waar men kan bo gen op jarenlange oorlogser varing, vrouwelijke militairen absoluut niet worden ingezet voor zogeheten 'direct combat'. Heel nuchter: „Maar toch hecht ik waarde aan een gede gen onderzoek naar de vraag of het waar is dat de vrouw niet voor de volle honder pro cent inzetbaar is." Sinds kort trekt de Maat schappelijke Raad voor de Krijgsmacht aan een dergelijk onderzoek. Sportorganisaties en het bedrijfsleven, aange vuld met ervaringen van be vriende krijgsmachten, wor den benaderd om een brede in druk te krijgen van de (totale) inzetbaarheid van de vrouw. Ofschoon staatssecretaris Hoekzema liever niet op de klok kijkt, hoopt hij tegen het einde van dit jaar van de MRK te vernemen wat de vrouw in haar mars heeft. Toch vreemd: eerst .de vrouw op gelijke voet plaatsen met Jan Soldaat. En dan een onderzoek instellen of ze ge harnast is tegen 'sneuvel-rijpe' situaties aan het front. In zijn werkkamer in het Haagse 'Pentagon' knikt de staatssecretaris instemmend. „Maar ja, we moesten ineens dat besluit van 1979 uitvoeren. Ik had de volgorde ook liever andersom gezien. Toch past dit onderzoek in mijn uitgangs punt om ook de vrouwelijke militair volstrekte eerlijke kansen te geven binnen onze krijgsmacht." Vandaar dat de bewindsman zeer nauw be trokken wil zijn bij de proef met de 'Zuiderkruis'. Dat het varen met een ge mengde bemanning zowel aan boord als vanaf de wal venij nige kritiek heeft opgeleverd, verbaast Hoekzema aller minst. „Integratie op een schip dat wekenlang weg is, waar de bemanning ook na de dag dienst aan boord moet blijven, roept zondermeer spanningen op. Vandaar die aangescherpte gedragsregels, opdat dit expe riment een eerlijke kans van slagen krijgt." Over het dansverbod en die kuise lampen: „Vergeet niet dat de 'Zuiderkruis' een pro- duktiebedrijf is, continu func tionerend op volle zee. Op de fabriek wordt toch ook niet ge danst. En wat die lampen be treft: dat is stevig opgeblazen door de pers. Halverwege maart ben ik aan boord van dit bevoorradingsschip geweest. Nee, het is allesbehalve een drijvende kerstboom. Alleen in de kantine is de verlichting za kelijk aangepast." Voor de rest is deze staatsse cretaris van mening dat elk experiment recht heeft op fou ten. Aan de politici de plicht om ervan te leren. In de Haagse werkkamer van overste A. Wind, het op 1 mei afzwaaiende hoofd sectie vrouwelijke militairen bij de Koninklijke Landmacht, ge ven zowel de kolonel als de Korporaal Tanja Bakker, in burger op de fiets, over haar ervaringen als vrouw in de krijgsmacht: „Niet al leen ben ik razendsnel we reldwijs, maar ook veel har der geworden." - FOTOAUDET overste hun mening over de opmars van de vrouw in onze krijgsmacht. Dat de vrouw daar gelijkbe rechtigd thuishoort, staat voor beiden buiten kijf. Maar de vraag of je haar mag laten op rukken, splijt dit tweemans front. Overste Wind die op- en on dergang van de vrouwenkorp sen van dichtbij heeft meege maakt (als luitenant-kolonel speldde zij in 1979 een gouden Tudorroos op bij de 2500ste en tevens laatste Milva), vindt dat er weliswaar geen ethisch ver schil mag zijn of er nu een man of een vrouw sneuvelt. „Maar zodra de bajonet op het geweer moet, heb ik er toch de grootste moeite mee, dat vrouwel gelijk oplopen met de mannelijke militairen. Ja, fysiek heeft de vrouw in zo'n lijf aan lijf ge vecht geen gelijke kansen." Kolonel Beekhof: „Op een schip is iedereen even kwets baar. Dus moet een vrouw vol ledig inzetbaar zijn. Anders verminder je de gevechts kracht." Dat is tegen het zere been van overste Wind. „Menigeen roept maar dat de gevechts kracht achteruit holt als de vrouw meevecht. Ik zeg: be wijs dat maar eerst! Dat roep ik ook naar hen die beweren dat de vrouw psychologisch niet tegen een oorlogssituatie is opgewassen. Ik geef toe dat de spierkracht van de vrouwe lijke militair achter ligt bij die van de man. Maar met trainen kan dit verschil aardig worden weggewerkt." Kolonel: „De integratie van de vrouw in de krijgsmacht gebeurt met vallen en op staan." Overste, vinnig: „Ik vind al leen dat we de vrouw niet te vaak moeten laten vallen." Emancipatie moet van twee kanten komen. In onze krijgs macht blijft de man nog te veel, al dan niet grinnikend, langs de kant toekijken. Overste Wind verhaalt van haar nicht bij de Verbindings troepen: „Als pelotonscom mandant moet ze zich voor 200 procent geven om serieus ge nomen te worden. Bij een in spectie neemt men nog altijd klakkeloos aan dat een pelo tonscommandant weet wat ie behoort te weten. Maar in haar geval moet ze die kennis voort durend paraat hebben. Altijd maar op de tenen lopen. Zelfs tot na diensttijd moet elke vrouwelijke militair ka meleon zijn. Want ze wordt in die mannengemeenschap voortdurend aangevallen. Dat houdt pas op als de vrouw geen minderheid meer vormt. So ciologen leggen de grens van aanvaarding als gelijke bij 35 procent." Inclusief de dienstplichtigen vormen vrouwen momenteel zelfs geen een procent van on ze krijgsmacht. Ook bij de ka zernepoort staan de meisjes niet te dringen voor een mili taire loopbaan. De echte opmars van Truus Soldaat moet nog beginnen. bus 259,1000 AG Amsterdatn-| boekje "Straks met pensioen it blad, in samenwerking met ,IRE). ('onze redactie buitenland JGTON - Pennsylvania Avenue TOton, ontworpen als 'hoofd- I» de natie', wordt grondig ge- f'd na in de laatste halve eeuw j verval te zijn geraakt dat het 'tnen in verlegenheid begon te l;ng van de renovatie is de ver- peid aan monumenten, hotels, [tri restaurants te doen herleven [We boulevard, gebruikt bij pre- jt intochten, in de vorige eeuw [tot het middelpunt van de pal begon in het begin van de F'ig met het geleidelijk uitwij- commerciële bedrijvigheid van het hart van de stad naar de buiten wijken en het voltrok zich versneld na de rassenonlusten van 1908, toen omlig gende zakenwijken werden gebrand schat. Het verval werd zo groot dat meer dan eens de suggestie werd gedaan om het belangrijkste evenement op de boule vard, de installatie-optocht van de nieu we president, te verleggen naar een an dere straat. Henry Berliner, voorzitter van de plancommissie die door het Congres is ingesteld om de aanblik van Pennsylva nia Avenue te verbeteren, zei over de si tuatie in het begin van de jaren zeventig: „Het was gênant. Ik vond het de plicht van de Verenigde Staten er wat aan te doen. Het inspireerde niet erg om gecon fronteerd te worden met een bonte men geling aan winkels, afgeschreven gebou wen en saai landschap". Pennsylvania Avenue is in 1791 ont worpen door de Franse stadsontwerper Pierre l'Enfant. Ham stond een statige, twee kilometer lange laan tussen het Congres op een heuvel en het Witte Huis voor ogen. Volgens PADC, Berliners 'Pennsylva nia Avenue Development corporation', zal het meeste herstelwerk aan de boule vard klaar zijn voor de volgende presi- dents-inhuldiging in 1985 en zal de reno vatie van de omliggende gebouwen haar beslag hebben voor de inhuldiging daar na, in 1989. De gerestaureerde boulevard zal wor den begrensd (foor een aantal hoog- bouwkantoren en hotels, maar veel van wat schilderachtig en karakteristiek was zal behouden blijven. Pennsylvania Avenue was in de ne gentiende eeuw een zeer drukke boule vard met hotels, pensions, restaurants, winkels, cafes, revuetheaters en speelza len. Stedelijk verval in de volgende eeuw bracht de bouw tot stilstand en tussen het begin van de jaren vijftig en 1978 verrezen slechts twee nieuwe gebouwen. Een ervan was het massieve blok van de FBI, de Amerikaanse rijksrecherche. Behalve het geven van de 'facelift', hoopt PADC ook toeristen weg te lokken uit de met musea omzoomde en met gras verluchte 'Mali' ten zuiden van de boule vard naar de wijk noordwaarts. Deze winkelwijk is na de onlusten van 1968 (veroorzaakt door de moord op Martin Luther King) grotendeels door toeristen gemeden. Het renovatieproject voorziet in het aantrekken van modieuze hotels, restau rants, kunstgalerijen, theaters en ver- t maaksgelegenheden. Onder de hotelge- bouwen zal het te vernieuwen barokke hotel Willard van omstreeks de eeuw wisseling zijn. Het is het decor geweest voor een aantal presidentiële inaugura tiebals. Het oude postkantoor van Washing ton, dat voor de sloop was bestemd, is ge restaureerd en in het interieur komen toeristenrestaurants en souvenirwin keltjes. De toerist zal in zijn toren in Italiaan se renaissancestijl van 95 meter hoog een panoramische blik op de hoofdstad kun nen werpen. Het nationaal theater, voor het eerst herbouwd in 1835, wordt van binnen ge heel opnieuw gedecoreerd en eind dit jaar opengesteld. De vijf parken aan weerzijden van de boulevard zijn opnieuw ingedeeld en be vatten nu schaatsbanen, caféterrassen en muziektenten. Het renovatieproject heeft al een be langrijke firma naar Pennsylvania Ave nue gelokt: Sears, het grote warenhuis. Het herstelt een karakteristiek gebouw met tweelingtorens tot het hoofdkantoor voor zijn internationale operaties. I

de Stem | 1983 | | pagina 21