de4in1krant" I Gouden Delta dreigt te verdwijnen Hoechst uit rode cijfers >ZEM: Welvaart en welzijn aangetast door afwijzing kernenergie Zuidzandse zoekt oplossing voor zwerfkat-probleem PZEM-experiment in multifunctioneel centrum van Oostburg DE SIEM. )ESTEM Motorrijder zwaar gewond DONDERDAG 28 APRIL 1983 Wideo )nenigheid ,over anti- ternenergie- iemonstratie EINDHOVEN BORSELE - De anti-kerne nergiebeweging in België gaat ervan uit dat een Frans-Belgische samenwerking voor de bouw van nieuwe kerncentrales in Frankrijk (Chooz) en België (Doel) niet doorgaat. Hoechst haalt fosfaat uit water Verzet PZEM Poezenbelasting Verbijsterend Registratieplicht eerste stap" mm ■■hbhbi B en W Hulst: vraagtekens bij busdienst NA TIEN JAAR MILIEUNIEUWS HOLLANDSE DIVISIE HAALT BROEKRIEM AAN Paradepaardje "DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 snheid Kindercrèche 3ld meer dan waard is lkaart VAKS vreest Nederlandse inbreng in Doel 5 en 6 Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - De Neder landse organisaties doen onder een ander vaandel |dan de Belgen mee aan de anti -kernenergiebetoging van 14 mei in Antwerpen. |De Nederlanders vinden de [leuzen van de Belgen lang niet ver genoeg gaan en [zijn met een eigen „mani fest gekomen". Om zoveel mogelijk Belgi- Jsche groeperingen op de been (tekrijgen hebben de Belgische [organisatoren een „compro mis-tekst" opgesteld waarin [het protest voornamelijk wordt gericht tegen de bouw |van nieuwe kerncentrales. Het tot nu toe in België gevoerde [kernenergiebeleid wordt [daarbij buiten beschouwing gelaten. De Nederlandse actiegroe- len vinden dat hun deelname [alleen zin heeft wanneer daar »k tegen wordt geprotesteerd. Ze eisen onder meer ook slui ting van de bestaande kern- tentrales, geen opslag van ra- idio-aktief afval in de Kempi- [sche kleilagen en geen dum ping in de oceaan. Woordvoerder Toine Huis- Bans van de Zuid-Nederland- energiecomité's lichtte dit [gisteren toe tijdens een pers conferentie in Eindhoven. Hij fei: „Het is niet de bedoeling jpm de Belgische beweging ■voor de voeten te lopen, maar om duidelijk te maken dat het lok voor Nederlanders zin jjieeft om aan de demonstratie pee te doen". Woordvoerder Homme Jansma van de Belgi sche actiegroepen maakte dui- lelijk dat de zuiderburen vre- de kunnen hebben met de Ne derlandse houding. Bij de demonstratie zijn meer Belgische groeperingen wokken dan ooit tevoren. Zo Hoen vele tientallen groepe ringen mee, waaronder ook lolitieke partijen als de Socia- istische Partij, de Volksunie I en Agalev. Ook afdelingen van |de socialistische vakbond BW en enkele geledingen [dit de christelijke vakbond f*CV nemen deel. Het Nederlands manifest is pdertekend door 20 landelijke irganisaties waaronder de po- peke partijen PvdA, D'66, SP, EVP, PPR, CPN, de Her- jormde Jeugdraad, de voe- mngsbond FNV en een groot lantal milieu- en actiegroe- jen. Verder hebben enkele gentallen regionale en plaat selijke organisaties uit Zuid- graerland hun steun toege- "0 VOOR ZUCWEST NEDERLAND intoren Terneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum- op pagina 2. ig 258135 te Middelburg. iels, trappen, deuren enz. I BREDA Kijkhuis: Crogtdijk 58. ipfc Industrieterrein: De Crog Tel. (076) 87 92 39. Telex 54241. anderdag 14 april: koopavond gesloten. ■'neuzen: Rein van der slm (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de *r Ton Koomen port). Hulst: Eugène Ver ben. Goes: Gé van Ber- 1 middelburg: Henk Post- w- Oostburg: Co Meertens. "leepunten oosterzande: mevr. Neve, ;5(Alexanderstr. 4, 01148- [pecteur Zeeland: C. Me- TS1" Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers Men houdt er echter rekening mee dat andere wegen gezocht worden om de centrales toch te bouwen. Zo vreest men dat een Bel gisch-Nederlandse samenwer king op gang komt om de vijf de en zes kerncentrale bij Doel te realiseren. Men verwacht verder dat Frankrijk de plan nen voor vier nieuwe super kerncentrales langs de Maas bij Chooz (vlakbij de Belgische grens) nu zelf of met een ande re partner gaat uitvoeren. Woordvoerder Homme Jansma van de doorgaans zeer goed ingelichte Verenigde Ak- tiegroepen voor Kernstop in België (VAKS) zei dat gisteren tijdens een perconferentie in Eindhoven waarop de leuzen van de anti-kernenergiede- monstratie te Antwerpen (14 mei) werden toegelicht. Jansma wees op de positieve houding van de Nederlandse minister Van Aardenne tegen over kernenergie en op dient contacten met Belgische be windslieden over de eventuele levering van Belgische kern energie aan Nederland in ruil voor aardgas. België - dat geen aardgas- contract met Rusland gete kend heeft - zou nog behoefte hebben aan een hoeveelheid aardgas die te vergelijken is met de helft van wat een grote kerncentrale produceert (700 Van onze correspondent SLUISKIL - Ten gevolge van een verkeersongeval werd de motorrijder P.V. uit Hoek zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde woensdagmiddag om kwart over twaalf aan de oostelijke zijde van de brug te Sluiskil. V. kwam in botsing met de vrachtauto bestuurd door J.H.A. uit Roesselaere (B). De ze stond in een file voor de ge opende brug te wachten, be merkte dat hij verkeerd was gereden en verliet de file om te keren. De motorrijder werd per ambulance naar het Julia- naziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De beide voer tuigen liepen geringe schade op. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Hoechst is niet tegen fosfaat in wasmiddelen. De techniek maakt het nu mogelijk fos faat uit afvalwater te ont trekken, zonder dat er een slibprobleem ontstaat. Met financiële steun van het Riza en Hoechst is het defosfateren van water uit de laboratoriumfase ge haald en op vier plaatsen in het land bij wijze van proef in gebruik gesteld. Hoe zwaar het fosfaatge halte van het water ook was; het werd tot bijna nul gereduceerd. Hoechst heeft er belang bij, dat met het reinigen van afvalwater aan fos faatwinning wordt ge daan. Gebleken is name lijk, dat de herwonnen kristallen een goede grondstof vormen voor de fosfor-oven van de Hoechstfabriek in Vlissin- gen. megawatt). Jansma citeerde verder een topfunctionaris van Belgisch grootste elektri citeitsmaatschappij EBES, die kortgeleden heeft meegedeeld dat Nederland nieuwe Belgi sche kerncentrales zou kun nen meef inancieren. Bedrijven uit beide landen zouden dan bij de bouw be trokken moeten zijn net zoals dat bij een Belgisch-Franse samenwerking het geval zou zijn (geweest). In de Belgische senaat is een toenemend verzet ontstaan te gen een Frans-Belgische sa menwerking. Jansma weet dat aan protesten vanuit de mijn werkersbonden in Wallonië die nauwe bindingen hebben met de Belgische christen-de mocraten en aan een lobby van de Amerikaanse kerncen trale-leverancier Westinghou- se. Dit bedrijf heeft tot nu toe alle Belgische kerncentrales geleverd en komt bij uitvoe ring van de Belgisch-Franse plannen buitenspel te staan. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij laat zich in een gisteren versche nen jaarverslag opvallend ne gatief uit over het uitblijven van meer kernenergie in Ne derland. „De Brede Maat schappelijke Discussie Ener giebeleid kabbelt rustig door alsof er aan de energiehemel geen wolklje te zien is. Waar het Nederlandse schip in dat opzicht zal belanden weten wij niet, doch het zal naar ons gevoel zeker niet gaan beho ren bij de koplopers in de race naar economische wederople ving. Men kan de achterstand met de nabuurlanden alleen maar groter zien worden". Volgens het PZEM-stuk zijn welvaart en welzijn het afge lopen jaar in Nederland aan getast door een afwijzende houding tegenover de „relatief goedkope energiebron die kernenergie is". „Vooral die bedrijven die grote hoeveelhe den energie gebruiken on dervinden daarvan grote moeilijkheden in hun concur rentie op de wereldmarkt met producenten uit de ons omrin gende landen, waar hetzij door geologische omstandigheden goedkope waterkracht- of bruinkoolenergie voor hen be schikbaar is, hetzij door tijdig genomen innoverende maat regelen op het terrein van de elektriciteitsproductie aan zienlijk meer kernenergie te gen aantrekkelijke prijzen aan hen geleverd kan worden dan in ons land het geval is." Van een onzer verslaggevers ZUIDZANDE - Het pro bleem van de zwerfkatten begint zich uit te breiden van de stad naar het platte land. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen gaan steeds meer mensen er toe over om „overbodig" geworden poe zen maar simpelweg ergens uit de auto t^zetten. „Soms hele nesten jongen tegelijk", zegt Emmy Ver- sluys uit Zuidzande, die zich al jarenlang het lot van de zwerfkatten aantrekt. „Daarom moet er snel een oplossing worden gevonden, want katten zijn tot nu toe nog steeds vogelvrij". De Zuidzandse huisvrouw denkt in dit verband dat het invoeren van een registra tieplicht voor katten, net zo als die ook geldt voor hon den, een eerste stap in de goede richting zou zijn. „Op die manier wordt het ge makkelijker om de eigenaar van een zwerfkat op te spo ren", meent Emmy Versluys. Gemeenten moeten, zo licht ze haar plan verder toe, ook over gaan tot het heffen van een poezenbelasting. „Veel eigenaars zouden daardoor min of meer wor den gedwongen hun dieren te laten steriliseren, zodat de wildgroei van het kattenbe- stand een halt wordt toege roepen". Volgens Emmy Versluys gaan de meeste mensen er veel te lichtvaardig toe over een kat in huis te nemen. „Meestal komt het door de kinderen, die zeuren om een poesje, dat wordt beschouwd als een stuk speelgoed. Maar wanneer het katje groter wordt verliezen de kinderen al vlug hun belangstelling en komen de ouders tot de ontdekking dat ze zitten op gescheept met een dier dat ze eigenlijk niet willen". De Zuidzandse weet waar ze het over heeft. Omdat ze in haar omgeving bekend staat als iemand die veel voor katten doet (in huize Versluys lopen dan ook zes exemplaren rond), denken veel mensen dat ze hun niet langer gewenste dieren wel even kunnen komen afge ven. „Ronduit verbijsterend", noemt Emmy Versluys het gemak waarmee velen be reid zijn hun huisdier zo maar ergens achter te laten. Daarom vindt ze dat er maatregelen genomen moe ten worden. „In de eerste plaats om de kat zelf te be schermen, maar ook om het aantal zwervers terug te dringen. Want die richten op hun beurt ware slachtingen aan onder andere dieren in bossen en polders". J ,0- ■■>-/* 'j Emmy Versluys met haar katten: oplossing worden gevonden, want toe nog steeds vogelvrij" „Er moet snel een katten zijn tot nu Een registratieplicht voor katten kan enkel mogelijk worden gemaakt door een wetswijziging en Emmy Versluys beseft ook wel dat ze zoiets niet in haar eentje voor elkaar krijgt. „Maar als een grote en invloedrijke or ganisatie als de Dierenbe scherming er werk van zou maken, dan moet het vol gens mij toch lukken", zegt ze. Veel kans dat deze vereni ging op korte termijn een -dergelijk initiatief gaat ne- - FOTO DE STEM/C0RJ.DE BOER men, is er echter niet. „Een verplichte registratie zou het belangrijkste probleem, namelijk dat er in Neder land veel te veel katten rondlopen, niet oplossen", reageert een landelijk woordvoerder van de Die renbescherming. „Zo'n maatregel zou veel te laat komen, want er zijn al mil joenen zwerfkatten die niet meer geregistreerd kunnen worden, maar zich wel ge woon voortplanten". HHK Van een onzer verslaggevers Hulst-St. Niklaas HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst hebben de nodige vraagtekens bij de plannen van de ZWN om een bus te laten rijden tussen Hulst en St. Niklaas. „Op zich vinden we dit een goede zaak", schrijft het college in een brief aan de ZWN, „doch wij vragen ons af of deze uitbreiding niet overbodig is". Momenteel vindt iedere dag reeds een geregeld vervoer vervoer tussen Hulst en St. Niklaas plaats, dat door een Belgische busonderneming wordt verzorgd. „Om te voor komen dat u elkaar onnodige concurrentie aan zult doen", aldus B en W, „is het naar onze mening beter dat op dit punt wordt samengewerkt, om zo doende de service aan het pu bliek te verbeteren". Verder is men van mening dat de belgi- sche busonderneming op dit punt de oudste rechten heeft en niet verdrongen mag wor den. Zoals bekend zijn de ZWN- plannen inmiddels een jaar vertraagd, omdat de belgische autoriteiten nog geen toestem ming gegeven voor de nieuwe busverbinding, die in het ZWN-bedrijfsplan is gerela teerd met een mogelijke op heffing van de Bredabus. In de brief aan de ZWN ver zoeken B en W de Bredabus te handhaven, „een eventueel opheffen van deze directe ver binding zal vooral voor pa tiënten en bezoekers van de in Breda staande ziekenhuizen en voor personen die in Breda en omgeving studeren een be hoorlijke achteruitgang bete kenen". Het college vindt het alternatief Hulst-St. Niklaas- Antwerpen-Roosendaal-Bre- da veel omslachtiger en ver wacht ook dat die veel duur der zal zijn. Dat klopt want bij hante ring van de huidige tarieven blijkt men er met de alterna tieve verbinding op zijn snelst 33 minuten langer over te doen, terwijl men bijna 13 gul den meer moet betalen. In de brief scharen B en W zich achter een eerder schrij ven van de Hulster Stichting Gemeenschapswerk, die zijn verontrusting omtrent de Bre dabus al eerder bij de ZWN kenbaar maakte. Van een ozer verslaggevers OOSTBURG MIDDELBURG - Dit jaar moet de PZEM beslis sen over een advies van een werkgroep van het energiebedrijf in het in aanbouw zijnde multifunctioneel gebouw in Oostburg een z.g. warmte-krachtinstallatie te plaatsen. Gebruik van een dergelijke installatie betekent dat behalve warmte ook elektriciteit wordt geleverd. Deze warmte-kracht- koppeling wordt in de industrie al regelmatig toegepast maar ervaring in kleinere eenheden ontbreekt. Sinds de stijging van de gas- en olieprijzen is voor deze ma nier van energie-opwekking in de niet-industriële sfeer veel be langstelling ontstaan. De PZEM krijgt hieromtrent veel vragen voorgelegd en men wil met het Oostburgse experiment meer er varing opdoen. Bedoeling is een kleine warmtekrachtinstallatie met enkele ketels te plaatsen, waarmee warmte aan de diverse gebruikers van het centrum (bibliotheek, ZIKV, Arbeidsbureau, etc.) wordt geleverd. Hierbij wordt dan tevens elektriciteit geproduceerd die aan deze verbruikers en (bij een te veel) via het openbare net aan andere gebruikers wordt geleverd. „Verwacht wordt dat hiermee een beparing op primaire energie (gas, olie) van 35 pro cent wordt bereikt. Dit jaar moet ook beslist worden of een dergelijke installatie als PZEM Energieproject (PEP) wordt geplaatst in de nieuw bouw van het PZEM-hoofdkantoor in Middelburg. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Gouden Delta, het milieublad van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, dreigt per 1 januari '84 na een periode van precies tien jaar te verdwijnen. Hans Bannink, voorzitter van het bestuur van VMZ dat optreedt als uitgever, beves tigde gisteravond dat alleen nog zekerheid bestaat over de drie nummers die dit jaar nog moeten verschijnen. Al eerder bracht het bestuur in overleg met de redactie de verschij ningsfrequentie terug van zes- naar viermaal per jaar. Het blad, dat in 1973 het driemaandelijks bulletin van de VMZ verving, heeft een op lage van ruim 3.000 exempla ren. In de loop van zijn tienja- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Hoechst Hol land is uit de rode cijfers. Vo rig jaar maakte het bedrijf een winst van bijna 15 miljoen gulden, een procent van de omzet. De raad van bestuur vindt een winst van een proeent echter niet voldoende om over een bevredigend resultaat te spreken. Vanwege een goede bedrijfsvoering acht de raad een rendement van veertien procent noodzakelijk. Om zo snel mogelijk een ge-- zonde Nederlandse divisie te krijgen heeft de raad van be stuur een aantal maatregelen genomen. Er zal een efficiën ter beleid en een zuiniger be drijfsvoering worden doorge voerd. Een groep van twintig man uit het personeel kreeg opdracht op genoemde punten de divisie door te lichten. Daarnaast werkt onderzoek- bureau McKinsey aan een soortgelijk onderzoek. Uit gelederen van het perso neel zijn inmiddels, het zelfon derzoek begon in januari, 250 ideeën aangedragen tot min der luxueuze bedrijfsvoering. Ruim honderd van deze sug gesties zullen op korte termijn worden onderzocht en uitge voerd. Het aanhalen van de broek riem wordt in het bedrijf te Breda het hardst gevoeld. Daar zijn vorig jaar 100 man afgevloeid, door overplaat sing, vervroegde uittreding en enkele gedwongen ontslagen. Dit jaar zullen nogeens vijftig man afvloeien en volgend jaar ook vijftig. Met inkrimping en bezuiniging hoopt de raad van bestuur het Bredase bedrijf over enkele jaren, gedacht wordt aan 1985, weer rende rend te krijgen. De fabriek in Breda draaide tot 1982 met tientallen miljoe nen guldens per jaar verlies. Inkrimping en andere maatre gelen bracht het verlies vorig jaar terug tot zo'n tien miljoen gulden. Er bestaat goede hoop dat het negatieve getal dit jaar verder omlaag wordt ge bracht. Het paradepaardje van de Nederlandse divisie is de ves tiging in Vlissingen. Daar wordt een flinke winst ge maakt. Over de omvang van de winst hult men zich overi gens in stilzwijgen, omdat -zo zegt de voorzitter van het be stuur- anders de concurrent er munt uit zou kunnen slaan. De produktie van Hoechst Holland wordt voor tweederde afgenomen door het buiten land en voor eenderde in het binnenland. Afzet van die pro duktie stemt niet tot ontevre denheid, maar de voorzitter van de raad ziet toch bepaalde ontwikkelingen die zijn goed keuring niet wegdragen. Zo kan Hoechst geen begrip op brengen voor de overheid- maatregel om medicijnen op een zwarte lijst te plaatsen. Deze maatregel zal tot ge volg hebben, dat de industrie bij de ontwikkeling van medi cijnen delen gaat kappen en ontwikkelingen stopt, omdat er toch geen afzet voor is. De voorzitter van de raad acht een dergelijke ontwikkeling niet bevordelijk voor de volks gezondheid. Daarnaast gaat de Nederlandse geneesmiddelen industrie achterlopen op bij voorbeeld de Verenigde Staten en Japan. Een deel van de markt raakt zo verloren. rig bestaan heeft het in tal van gemeenteraden en pronvincia- le staten van Zeeland tot uit gebreide politieke discussies geleid, zowel door zijn hinder lijk volgen van plaatselijke en provinciale autoriteiten als door zijn uitvoerige milieu- achtergrondnieuws. Verschillende malen ver speelde het VMZ-bestuur daardoor ook subsidies van de provinciale en gemeentelijke overheden, en één keer kwam de Nederlandse Vereniging van Journalisten tussenbeide om tegen die beknotting van de persvrijheid te protesteren. Volgens VMZ-voorzitter Hans Bannink wordt het steeds moeilijker de uitgave voort te zetten, omdat ver schillende redactieleden voor het blad steeds minder tijd hebben. „Na tien jaar hard werken wil een deel van de re dactie wat anders. Dat is erg jammer, maar als bestuur kun je daar heel weinig aan veran deren." De laatste jaren werd de Gouden Delta behalve in Zee land ook afgezet onder de le den van Benegora Leefmilieu in West Brabant en de Belgi sche grensstreek. Het bestuur van VMZ heeft overigens nog geen definitieve beslissing ge nomen. De komende maanden zal nader worden bekeken of en in welke vorm er nog toe komst is voor de Gouden Del ta.

de Stem | 1983 | | pagina 13