Op de nieuwe school van de kroonprins is de hele wereld vertegenwoordigd u Dag van de koningin STAATSSEi ABN Bi De Koi DE STEM 0 0 0 Vsssg. "HOE VANGEN :PAGINA TWEE I LONDEN - „Wij proberen onze jongens en I meisjes ervan te doordringen dat zij ieder- I een moeten helpen en voor niets uit de weg 1 mogen gaan", zegt directeur Andrew C. I Stuart van het Atlantic College, de toekom- stige nieuwe school van prins Willem Alex- I ander (16). Ursula (16) uit Almelo gaat met prins mee Basisinkomen papier' voor uw pen De twee ff11 n 12 r6 mime n n J E HEBT moederdag, vader dag, dierendag. Dan worden moeder, vader of de hond ver wend. Thee op bed, een nieu we stropdas en een vette kluif in 't bakje. Er is echter meer aan de hand. Degenen om wie het te doen is, hoeven één hele dag lang niet aan een bepaald patroon te beantwoorden. Fikkie hoeft niet in de bij keuken, krijgt een maaltijd van een paar kwartjes duur der dan normaal, mag zomaar opeens mee naar 't bos en „nou, vooruit, omdat het die rendag is vandaag" wordt niet weggejaagd van dat heerlijke plekje op de hoek van de bank. Fikkie wordt zo'n dag juist niet behandeld als een beest. van eijsden WOENSDAG 27 APRIL MAARSSEN - Staatssec tra ruimte voor de over dringen daartoe vanuit b terugkerende uitga zoals de verzekerir vangen moeten wc zoals het ABN Plan voor rente en aflo; zorgt u dan steeds de nodige reserve Om doordacht te DIT JAAR WOENSDAG 27 APRIL 1983 MlËïSXMMl DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.112 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 per jaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingenH rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/ffïvr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Van onze correspondent Roger Simons Directeur Stuart is erg blij dat. hij de Nederlandse kroonprins vanaf september voor twee jaar tot zijn leer- 1 Iingen mag rekenen. Een be- E tere reclame voor het Atlan- tic College kan hij zich na il tuurlijk niet voorstellen. S Deze 21 jaar oude particu- liere school van United 2 World Colleges, een interna- tionale opvoedkundige orga- 2 nisatie met nog vijf andere E onderwijsinrichtingen in Ca- nada, Singapore, Swaziland, Italië en de Verenigde Staten is in het Welse graafschap 5 Glamorgan ondergebracht in E het ommuurde middel- S eeuwse kasteel van St. Do- s nat. Dit slot werd in 1300 ge- bouwd op de schilderachtige 2 streek van Zuidwest-Wales. 2 In 1925 werd St. Donat's 2 Castle aangekocht door de S Amerikaanse krantenmiljo- S nair William Randolph E Hearst, die een indrukwek- E kende verzameling oude 3 kunstvoorwerpen aanlegde, 2 waaronder zilverwerk, schil- 2 derijen, beeldhouwwerk en 2 porselein. Uit andere euwe- 2 noude gebouwen werden 2 fraai versierde plafonds, im- posante deuren en machtige open haarden overgebracht E en in het kasteel geplaatst. De Duitse pedagoog dr. S Kurt Hahn was een van de 2 oprichters van het Britse At- 5 lantic College, dat beheerd 2 wordt door United World 2 Colleges, de internationale E stichting van een humanitai- E re beweging, die de opvoe- ding van de jeugd probeert te E gebruiken als middel om E landen en volkeren dichter 2 bij elkaar te brengen. Zij 2 doet dit op een manier die 2 volgens haar volledig oog E heeft voor de noden van de E wereld waarin wij leven. Vier leden van de Britse koninklijke familie, onder wie prins Philip en kroon- prins Charles, zijn oud-leer- lingen van dr. Hahn's 'Gor- E donstoun', een school die hij E eerder in Schotland had. E Wijlen Lord Mountbatten, 2 die enkele jaren geleden ver- moord werd door de IRA, E was president van de Inter- E nationale Raad van de Uni- E ted World Colleges. Zijn E neef, kroonprins Charles, volgde hem in die functie op. En als internationale op- voedkundige organisatie S heeft United World Colleges geen enkel winstoogmerk. 2 Om van St. Donat's Castle 2 een internationaal college te 2 kunnen maken, werden bui- 3 ten de muren van het kasteel 3 allerlei discrete bijgebouwen 3 opgericht. Daarin werden kamers en studeervertrek- 1 ken van de leerlingen onder- gebracht. De nieuwe inter- nationale kostschool werd in 2 1962 geopend. Eerst was ze alleen bestemd voor jongens, 3 maar vandaag de dag zijn er 3 ook meisjes ingeschreven. 3 Dit schooljaar telt het At- E lantic College 364 leerlingen van 16 tot 19 jaar, afkomstig uit zes landen. Ze komen uit Oost-Europa, Japan, Hong kong, Singapore, Maleisië en China. Ze blijven twee jaar en bereiden zich voor op het internationale eindexamen, dat door veel (maar niet alle) universiteiten geaccepteerd wordt om toeglaten te wor den. Doorgaans legt 95 pro cent van de leerlingen met succes de eindexamens van het Atlantic College af. Medestichter dr. Kurt Hahn was van oordeel, dat opvoeding 'een totale beleve nis' moet zijn, waarin hulp verlening aan de gemeen schap niet over het hoofd wordt gezien. Een uitspraak van hem: „Jongeren kunje Van een onzer verslaggevers ALMELO - De 16-jarige Ur sula Klumpers uit Almelo gaat in september naar de dezelfde internattionale schoool als prins Willem Alexander. Ursula vindt het „best leuk" dat ze in dezelfde jaargang komt te zitten als de prins, maar is nuchter genoeg om er niet ondersteboven van te zijn. Veel belangrijker vindt ze het dat ze na een strenge se lectieprocedure tot het 'Uni ted World College of the At lantic' aan de kust van Zuid- Wales is toegelaten. „Want iedereen mag zichzelf aan- URSULA Klumpers. - FOTO TWENTSCHE COURANT melden, mits hij of zij een ze ven gemiddeld voor het meest recente rapport heeft gehaald". (Ursula had overi gens het gemiddelde van 8,2, met als laagste cijfer een 7 voor..Engels. „Ik heb in mijn aanmel- dingsbrief geschreven dat ik de school een uitdaging vond en dat het me erg goed leek om met zoveel verschillende culturen in aanraking te ko men". Ursula heeft plannen voor een medicijnen- of bestuurs- kunde-opleiding na haar ex amen, „maar ik kan nog best veranderen. Straks ken je mensen over de hele wereld en wie weet wat voor conse quenties dat heeft voor je uiteindelijke beroepskeuze". „Toen ik de folders voor de school doornam, dacht ik al: eigenlijk wel iets voor het koningshuis. Maar dat er een Nederlandse prins met ons mee zal gaan had ik toch nooit verwacht", stelt Ursula. op drie manieren aanpak ken: je kan in hun aanwezig heid preken, maar dat is een vishaak zonder worm; of je kan hen dwingen en zeggen dat ze zich als vrijwilligers moeten aanbieden. Mijn ma nier, de derde, is een oproep die, naar ik heb kunnen er varen, nooit onbeantwoord blijft. Daarvoor moet je al leen zeggen: de mensen heb ben je nodig." In het Atlantic College mogen de meisjes en jongens zelf een groot deel van de lessen kiezen, die zij wensen te volgen, maar er is ook een aantal verplichte vakken, waaronder wetenschappen, wiskunde en talen. Economie wordt door bijna alle leerlin gen gevolgd. Het college besteedt echter ook grote aandacht aan sterk uiteenlopende dingen, die de jongeren belangstelling en liefde voor hun medemensen bij kunnen brengen. Opvoe ders zijn het eens, dat rond die leeftijd bijna alle kinde ren erg vatbaar zijn voor goede voorbeelden op het terrein van hulpverlening aan zieken, bejaarden en ge handicapten. Hun latere ge dragingen kunnen er sterk PRINS Willem Alexander wordt vandaag 16 jaar. - FOTO ANP door beïnvloed worden. De leerlingen van het At lantic College geven zelf les aan gehandicapte kinderen. Zij bezoeken en helpen zie ken en bejaarden en werken part-time in plaatselijke zie kenhuizen. In het college or ganiseren ze kampen voor arme kinderen. Het Atlantic College werkt ook nauw samen met het Britse Koninklijke Nationale Instituut van Reddingsboten. Leerlingen van de school be mannen de plaatselijke red dingsboot, die geregeld uit vaart om bij storm en ontij hulp te bieden in het Kanaal van Bristol, een zeearm waar het kan spoken. Deze dienst bestaat nu twintig jaar. In die periode hebben jongens van het Atlantic College al 120 mensenlevens gered. Twee jaar studeren aan het Britse Atlantic College kost 10.000 pond. Ruim 70 procent van de leerlingen be taalt alles met een studie beurs, die zij in hun land ge kregen hebben via hun rege ring. De jongens en meisjes worden uitgekozen door een speciale commissie. De kandidaten vertegen woordigen alle rassen, huidskleuren, godsdiensten en nationaliteiten. Na hun twee jaar Atlantic College worden de meisjes en jon gens aangespoord in eigen land naar een universiteit te gaan. De meesten schijnen dat wel te doen. Directeur Stuart zegt: „Zijn vinden hun weg door het leven van nu". Directeur Stuart is voor malig ambassadeur van Groot-Brittannië in Finland. Hij en de ongeveer veertig leerkrachten, die eveneens uit verschillende naties ko men (de leraar tekenen is een LUCHTFOTO van Atlan tic College in Llantwit Ma jor in Wales, waar prins Willem Alexander vanaf september zijn tweejarige opleiding gaat volgen. - FOTO'S ANP Nederlander) worden be taald uit een internationaal fonds, dat de nodige geld middelen bij elkaar krijgt dankzij internationale rege ringssubsidies en giften af komstig uit de privésector of van officiële organisaties. Omdat het college en de In ternationale Raad van Uni ted World Colleges geen winstoogmerken hebben, zijn zij in Groot-Brittannië vrijgesteld van belasting. Is de opvoeding, die de leerlingen van het Atlantic College gegeven wordt, wer kelijk doeltreffend? „Wij moeten de hele tijd hard doorzetten", zegt een van de jongens. Hij komt uit Noor wegen. Het leven in St. Do nat's schijnt hem best te be vallen. „Onze inspanningen zijn zowel van geestelijke als fysieke aard", zegt hij. „Ik help erg graag zieken en be jaarden. En niemand van ons denkt dat hij of zij de wereld kan veranderen, maar als wij iets mogen doen voor het welzijn van de mensheid, dan winden wij dat reuze fijn". Zoals ieder Brits kasteel dat zijn naam waardig is, heeft het St. Donat's Castle een eigen spook. Verteld wordt dat 's nachts in het At lantic College soms een spookachtig gekreun te ho ren is dat akelig weergalmt door de gangen van het uit de 13e eeuw daterend slot. St. Donat's Castle is bij zonder goed bewaard geble ven, omdat het doorlopend bewoond is geweest. Het res tauratiewerk, uitgevoerd in opdracht van Willem Ran dolph Hearst, had tot gevolg dat het concentrisch ge bouwde kasteel dat vermoe delijk van Normandische oorsprong is, beter dan ooit bewaard bleef voor het na geslacht. SAMANTHA SMITH een 10 jarig meisje uit Manchester in de Amerikaanse staat Maine, is door de Russische partij leider JOERI ANDROPOV uitge nodigd door een bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij heeft gereageerd op een brief waarin zij vroeg waarom de Sowjet-Unie de hele we reld, of in elk geval de Ver enigde Staten, wil verove ren. In zijn amtwoordbrief aan Samantha schrijft hij: „Dan kun je zien dat in de Sowjet-Unie iedereen voor vrede en vriendschap tus sen de volkeren is", aldus Andropov. Andropov wijst erop dat de Sowjet-Unie en de VS allebei over vreselij ke wapens beschikken waarmee ze miljoenen mensen tegelijk kunnen doden. Met een verwijzing naar de gruwelen die de nazi's de Sowjet-Unie in de oorlog hebben aangedaan wijst Andropov erop dat Moskou plechtig heeft be- zworen dat de Sowjet-Unie nooit, herhaal nooit, als eerste deze wapens zal ge. bruiken. „Niemand in ons uitgestrekte en schitteren de land wil oorlog", aldus Andropov, die zijn brief besluit met de beste loensen aan het schoolkind dat „nog een heel leven voor zich heeft". BEENE DUBBELBOER (vorig jaar overleden) heeft van een Duitse kinderjury een pos- thume bekroning gekregen voor zijn boek 'Joël en de veenheks'. Het boek is in het Duits vertaald als 'Die Angst wirft lange Schatten' en gaat over een Neder landse joodse familie tij. dens de jodenvervolging. aïllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllHlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII>>llllllfflllll»»lllllllll'IIHIIIIillIII<ll||||l||l|H|l|||lllll|IIIH»l||l|ll||I||l|||||||||||||||||||||l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||Hm""ni Zaterdagmorgen 23 april was ik met stomheid gesla gen toen mij het verslag van het PvdA-congres onder ogen kwam. Hoe durft de PvdA zich nog progressief te noemen na zulke uitspraken. Werken is recht en plicht - ieder mens die daartoe in staat is, behoort arbeid te verrichten. Ik ben er niet bij geweest bij dit congres, maar ik meen te weten dat Ien Dales, toen zij nog in de regering zat, zo tussen neus en lippen ook al sprak over een zeker basisinkomen. Ik zou het waarschijnlijk wel gevraagd hebben! Wat versta ik onder een basisinkomen? Met de H. Augustinus zeg ik: een inko men naar ieders behoefte om echt menswaardig te le ven, dit betekent dus niet een minimumloon, maar over zoveel kunnen beschik ken dat men zonder dub beltjes te tellen, zonder overdadige luxe door het le ven kan komen. Wie zou* daar niet voor willen teke nen? Persoonlijk ken ik heel wat arbeiders, vooral bouw vakkers, die zo leven zonder eigen huis met AOW en een pensioen. Wat zou het gevolg zijn van zulk een inkomen dat iedereen krijgt of hij of zij wil werken of niet.? Er zijn geen echte werklo zen meer, want men behoeft geen betaalde baan meer te hebben. De etiketten van AOW'ers, van WAO'ers, van bijstandstrekkers, van ge nieters van huursubsidies, van kinderbijslag etc. ver dwijnen en niemand wordt nog met de nek aangekeken of parasiet genoemd. Wat een opluchting en verade ming zou dat voor vele men sen zijn. Waar haalt het con gres de argumentatie van daan dat werken recht en plicht is? Uit de Bijbel soms? Vorige week waren enkele dominees bijeen om hun preek voor zondag 1 mei voor te bereiden. Een van hen zei: Laten we in vredes naam eens af van het calvi nistisch denken over het zweet Uws aanschijns of de uitspraak van de H. Paulus uit zijn verband gerukt: Die niet werkt, krijgt geen eten. Heeft het Partijbestuur 13, 20 en 27 april gekeken naar een programma van de VPRO, getiteld: Vooruit- aC.«e.AGt<*N gang. Ik wel en ik durf er voor 100% achter te gaan staan. Tot slot zou ik de PvdA ij zijn geheel aanraden om eens te neuzen in twee boa ken: a) Gewaarborgd inkomen in een vrije maatschappij. Dit is van een econoom Robert Theobald. b) De stad van de mens, dit is van een theoloog Harvey Cox. Zo zij het naast zich neerleg gen dan hoop ik dat andere partijen het wel doen en er voordeel uit trekken. PvdA progressief, vergeet het maar. Ouderwets en conser vatief. Ja. W. Oostendorp oud- bedrijf sa almoezenier Zevenbergen In De Stem van dinsdag 1! april, liet de minister van Justitie weten, dat de „twee van Breda" niet vrijkomen, daarbij de nadruk leggen! op het „vermoedelijke" leed dat vrijlating hun slachtof fers zou berokkenen. Eer. mens gevangen houden tot de laatste snik, zonder een grein hoop is „Barbarisme' Dit barbarisme druist in te gen recht en menselijkheid Ik neem aan dat de woord voerders van de verzets- slachtoffers het goed bedoe len, maar dat is nog niet goed gedaan. Want ik wei ger te geloven, dat menser die leven en goed hebben in gezet tegen het nazi-barba risme, nu het omgekeerde zouden wensen. Misschien is er niet genoeg naar de me ning geïnformeerd van de groep als geheel. Wat is ons het meeste waard: vergel ding tot het einde, of hand having van het herwonnet Nederlandse recht. Breda M. Elzas-Groot Scheve zijde Ieder in te vullen woord be vat dezelfde letters als het voorgaande woord, vermin derd met één letter. De over blijvende letters die in de cirkeltjes dienen te worden ingevuld - vormen de naam van een beroep. 1. laten zien, 2. middag, 3. bijbelse figuur, 4. schande, 5. loven, 6. snelle loop, 7. zijn glas verliezen, 8. vierkante kantzuil, 9. onheilsgodin, 10. krijgsmacht, 11. scheve zijde, 12. klein hert, 13. werkelijk, 14. stelsel, 15. opstandje, 16. kleur, 17. wreed keizer, 18. Engels telwoord. n cm n n -lafifiajuau -uoj, :st dacuaq }3H '3uo gr 'o-iajy LI 'uaoxB gi jax qi Uaaj 'fl 'jaaa-i gr 'aai gr 'xaaB rr Uaöaj or '3jn g '3}ud g "uaunj l 'uax ■9 'uaza q Uaauo f 'aoy 'uaou g 'uauO) r 'DNlSSOTdO Met vader ligt het eigenlijk hetzelfde. Alles wat ie in z'n hart zo graag wil maar waar die man op een normale zon dag nooit aan toe komt, dat mag. Heeft ie geen zin om naar het bos te gaan en daar te voetballen op de speelwei? Dan blijf je toch op vaderdag lekker thuis, hè Pap. Zitten de jongens ingespannen met lego te spelen en heeft hun vader opeens vreselijke zin om er even uit te zijn„U mag vandaag zeggen wat we doen", en als jonge hondjes staan ze al bij de voordeur: „Dag Mam, we gaan even Pa pa uitlaten in 't bos". Bij moeders is het allemaal nóg duidelijker. Daarom zit ten zij meestal op hun specia le zondag in mei werkelijk op rozen. Alles, maar dan ook werkelijk alles, waarvan hun omgeving 364 dagen van het jaar denkt er een moeder voor nodig te hebben, wordt haar uit handen genomen. Het vereist grote levenskunst zo'n dag met ongeschonden per soonlijkheid door te komen. Niet alleen thee op bed, maaar ook het hele ontbijt. Een op geruimde keuken met geu rende koffie en taart erbij: „moeder, ga lekker zitten, wij dóen alles vandaag". En moeder zit, en zit nog meer, ze drinkt, eet, snoept, breit wat, leest wat, praat wat, drinkt, eet, snoept op nieuw, voelt zich opgeblazen, opgelaten, staat op. „Hé, mam, wat ga je doen? Oh, naar de w.c., da's goed". Om aan dat verlaten en onnutte c gevoel te kunnen ontkomen, gaan steeds meer moeders hun dag zélf invullen. „Op moederdag ga ik eens fijn alle dozen met foto's inplakken, dan heb ik er mooi tijd voor", of: „op moederdag wil ik graag eens helemaal alleen bij oma op visitie, bijpraten, komen we samen op etenstijd thuis". Of: „op moederdag ga ik eindelijk eens de zolderka mer behangen, dan hoef ik er voor niks en niemand af en alles wordt me aangedragen, ideaal". Vul het moederdag, vaderdag, dierendag aan met koninginnedag en opeens weet je niet wat je je daarbij moet voorstellen. Wat voor dag zou een koningin zich ntt wensen? Je weet 't absoluut niet, dat komt omdat je er nauwelijks enig besef van hebt, hoe een gewone dag van zo'n vrouw er uit ziet. Maar ik kan me niet voorstellen, dat Beatrix de nachtjes telt in af wachting van dé dag van het volksdansen in Vaassen, van de schetterende harmonieën en de vlaggetjes-zwaaiende kleuters in Lochem of het zaklopen en ringsteken in Barchem. Als heel klein kind dacht ik - als ieder ander heel klein kind - dat een koningin met een gouden lepel van een gouden bord mocht eten. Als wat groter kind leek het ko- ninginneschap me erg aan trekkelijk, omdat je elke dag schone lakens en schone - liefst nieuwe - kleren zou kunnen eisen plus ijs en cho coladepudding met slagroom, onbeperkt. Nu prijs ik de he mel, dat ik niet op Soestdijk geboren ben. Laat me dan maar 's avonds tussen de la kens kruipen en denken Jj moet morgen nodig de l den weer 'ns verschonen" Het is niet eerlijk, dat n der, vader en de hond één tvan de baan gaat per jaar gedwongen wor» „Voor het kabir uit hun rol te stappen, ten» je als vorstin op jouw et#' koninginnedag juist t* vroeg tot laat overal W dan niet anders? Zo misschien: Een beet1 won] Volgens Brokx zullen dergelijke investeringen de financieringsbehoefte van de overheid doen toe nemen, waardoor een op waartse druk op de rente ontstaat. „En eventuele verhoging van de rente is het allerslecht ste wat de economie en de werkgelegenheid en de bouw in het bijzonder kan overko men", aldus Brokx gistermid dag bij de opening van een hieuw bedrijfskantoor in Maarssen. De staatssecretaris ver klaarde zijn beleid niet te wil len wijzigen ten voordeel van *993 door Mick Salet DEN HAAG - „Ik denk dat de lucht straks wel weer opklaart". Minister drs. Jan de Koning (Sociale Zaken) is niet al te somber over het resultaat van het „vast gelopen" gesprek tussen kabinet, werkgevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid. FNV-voorzitter Wim Kok denkt daar anders over, want die heeft geen zin om nog ver der met het kabinet te praten a's de „eenzijdige korting van de sociale uitkeringen" met twee procent op 1 oktober niet kabinet is het niet het einde van het gesprek. Ik denk dat dg lucht ook wel zal tti „im °P aren als de uitwerking vroeg tot laat overal m van de 1 oktober-maatregel op sleept wordt. Waarom W tefel ligt," zegt minister De Koning. doezelig wakker ivorden fcl^-TOor^itter Harrn ^r^ripr r jfli »jj( voorzitter Jricirm vsn der ■eringen gaan alleen met twee 'rocent omlaag, als ook de hrbtenarenbonden dit jaar 'e'eid zijn om salaris in te le- eren voor arbeidstijdverkor- Thg- Het gaat dus om een in- omensverlaging in de hele •oiiectieve sector. Dn als de ambtenaren niet reid zijn in te leveren en er ardoor een gat van f 225 mil- VVn de bezuingingsplannen nhet kabinet valt? De Koning: „Dan komt er ^Hkomensmaatregel voor mbtenaren en sociale uitke- F gen- Ik denk dat we dan op Wtkomen^ng van 0,7 procent Als de ambtenarenbonden tendjas thee en ontbijt W* beren. Geen personeel in helemaal totaal niemand H] ter eigenhandig koffiezet in oud filterpotje van grootmoeder. Als man kinderen weg zijn - trim' hockeyen, studeren bij vriend, koffie-concert - hard een plaats op: „Fame' „Let's dance van Swingend en zingend doof kamer, voor mijn part een volksdansje, als je je kan uitleven. Daarna pad: gezellig met een W metje en een eigengebak' appeltaart naar je die pas sinds ze géén gin meer is en haar eigen ninginnedag echt zélf r

de Stem | 1983 | | pagina 2