149 11.50 im 5.98 40 jaar oude Amerikaanse stoomloc in Terneuzen Minister wil praten over tekorten veren de 4in1 krant" lESTEM I Grote schade 1 aan milieu Modernste voorziening van Nederland in Goes ,id' 5^3.98 i^l.49 Zeeland krijgt nieuw opinieblad CDA waarschuwt Smit-Kroes voor gevolgen lanbieding, I uitstel dammen Sluiskils meisje gedood bij ongeluk TS- 55 1, sinaasappel, of banaan, nu 2 liter >Pel, frzachter, O Cö liter 73 69 I Gallien,Q QC 38 1038 1238 1238 Rundervinken, 100 gram WOENSDAG 27 APRIL 1983 Halt toeroepen aan stijging GOES - Het mooiste geschenk dat het be stuur van het psy chiatrisch zieken huis Zeeland op 26 mei a.s. aangeboden zou kunnen worden is de rijksgoedkeu ring voor de uitbrei ding met zestig bed den. Want in juli van dit jaar zullen alle 200 bedden, waarover het zie- kénhuis kan be schikken bezet zijn. Afspraken GS verdeeld over tekort Jeugd en Muziek I Onhertelbare schade aan [het milieu in Zeeland zal van jdat uitstel wel eens het gevolg [kunnen zijn. Zoals bekend [heeft de minister de Raad van de Waterstaat advies over uit- [stel gevraagd. I Zij informeerde hoe de Bel- [gen tegenover uitstel staan. [Met België is namelijk afge sproken dat de Oesterdam zo [snel mogelijk aangelegd [wordt, om tot een getij vrije [Schelde-Rijn-verbinding te [komen. Feestdag Boetes voor stelen stoepranden nten' r\r ;n „3.95 inaas- 3 kilo is, kilo r stuk 239 C.Xj$ 1.7 1 43S O.CAJ T20 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondente MIDDELBURG - Tijdens de 1 mei-vieringen in Zee land wordt een nieuw Zeeuws opinieblad gepre senteerd. Vanaf december wordt dit blad onder de naam „Nieuw Zeeland" maandelijks uitgegeven door de gelijknamige stichting. De initiafnemers, een groep onafhankelijke jour nalisten, fotografen, dich ters, beeldende kunste naars en administratieve medewerkers, vinden dat het bestaande Zeeuwse media een te eenzijdig beeld geven, proberen daar middels een nieuwe impuls iets aan te veranderen. De inhoud zal bestaan uit verhalen, foto's, inter views en tekening met be trekking tot de provincie. In de redactieformule van de stichting is te lezen, dat het maandblad ruime aan dacht geeft aan vernieu wende en creatieve denk- beelden en uitingen op het terrein van de kunst, poli tiek en van het sociaal eco nomisch culturele en reli gieuze leven in Zeeland. Verder voelt „Nieuw Zeeland" zich kritisch ver bonden met mensen en groepen die in hun moge lijkheden en mondigheid worden belemmerd. De faktoren die die belemme ring teweeg brengen zijn er volgens „Nieuw Zee land" vooral de ongelijke verdeling in kennis, macht en inkomen. Om te kunnen starten is het voor de stichting zaak, om voor december min stens 1.000 abonnees bij el kaar te krijgen. Een abon nement kost 25,- voor een jaar. VAN ZEELAND Door Gé van Berkel De aanvraag bij het mi nisterie voor de broodnodige zestig extra bedden - kosten zeven a acht miljoen - loopt al geruime tijd. „Wij zien echt reikhalzend naar deze goedkeuring uit. In elk geval hopen we komend voorjaar over die extra zestig bedden te kunnen beschikken zegt voorzitter J.P. Balkenende van de stichting Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ). Wanneer gedeputeerde W. Don op 26 mei de officiële opening van het eigentijds ingerichte - men mag zeggen voor ons land unieke - psychiatrisch ziekenhuis zal hebben geopend is daar mee voor het stichtingsbe stuur een voorbereidingspe riode van twaalf jaar (voor lopig) afgesloten. Het oorspronkelijke plan voorzag in 300 bedden, maar na veel touwtrekken met ambtelijk Den Haag werden het er uiteindelijk 200, zij het met de afspraak dat de cen trale voorzieningen van het ziekenhuis berekend moch ten zijn voor 300 bedden. De ontwikkeling van het patientenbestand sinds het ziekenhuis in oktober 1981 gedeeltelijk in gebruik werd genomen maakt deze moge lijke beddencapaciteit bin nen niet al te lange tijd al leszins reëel. Op het ogen blik zijn in het bijzonder fraaie op 20 hectare grond gesitueerde complex onge veer 175 patiënten gehuis vest. Zoals gezegd komen daar deze zomer nog 25 bij. Directeur econoom M.A. Bierens: „Een voordeel van het nog even uitblijven van die 60 extra bedden is dat we straks de uitbreiding beter kunnen aanpassen aan de huidige eisen en ervaringen die we tot dusver in de prak tijk hebben opgedaan." Overigens is Bierens al lesbehalve te spreken over de busverbinding naar en van het nieuwe ziekenhuis aan de Oostmolenweg, de bewegwijzering en de ver keerssituatie op de afslag 's- Gravenpolderseweg- Oost molenweg. „Op de provin ciale 's-Gravenpolderseweg ontbreekt bovendien iedere Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gaat op korte termijn met Zeeland over de tekorten op de Westerschel- de-veren praten. Dat deelde de minister gisteren mee tijdens de be handeling van de begroting van haar departement in de senaat. De PvdA deed gisteren in de Eerste Kamer een drin gend beroep op haar om met Zeeland te gaan overleggen. De minister vindt dat er snel een einde aan de stij ging van de tekorten moet komen. Zij wil de rijksbij drage tot maximaal 70 pro cent van de goedgekeurde exploitatiekosten aan een grens van 36 miljoen binden. Smit-Kroes heeft dat Zee land op 29 maart laten we ten. Het provinciaal bestuur heeft daartegen al geprotes teerd. De Zeeuwse PvdA-sena- tor Jan Mijnsbergen zei gis teren dat de minister niet al leen de VOW van tafel heeft geveegd (ondanks het feit dat aan eerder overeen ge komen voorwaarden werd voldaan) maar ook de over eenkomst over de veren. „Men zou mogen ver wachten, dat, nu er van een VOW geen sprake meer is, de minister zich zonder meer houdt aan de afspra ken over de dekking van de DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND II Van een i onzer verslaggevers PEN HAAG - Het CDA heeft gisteren in de Eerste Kamer minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gewaarschuwd je voltooiing van de Oester- dam en de Philipsdam -de tvvee compartimenterings- dammen achter in de Ooster- jchelde- niet uit te stellen ter- I wille van kasdrukverlichting in de eerstkomende jaren. De 200 miljoen gulden die [uitstel oplevert heeft zij drin kend voor andere werken no- fdig. Mevrouw A. Groensmit- [Van der Kallen (CDA) zei gis- [teren bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de senaat, dat er [uiteindelijk geen sprake van [lastenverlichting is. I Zolang de Oesterdam er niet Istaat de Schelde-Rijn-ver- iding, een van de drukste arwegen van West-Europa, ot aan de werking van eb vloed. De minister wilde gisteren it diep op de kwestie ingaan. zei met de discussies te llen wachten tot het advies de Raad van de Waterstaat men is. Wel wilde ze kwijt te ver- ichten, dat de zaak met de lgen bespreekbaar is. Psychiatrisch ziekenhuis nu al te klein Het restaurant van het psychiatrisch ziekenhuis in Goes - FOTO WILLEM MIERAS markering of voorsignale ring voor het afslaande ver keer naar het psychiatrisch ziekenhuis. Hier hebben we provinciale waterstaat al bij herhaling op geattendeerd. Moeten er dan eerst slacht offers vallen voordat er maatregelen worden geno men?" Directeur psychiater A.R. Amir, opvolger van dokter L.J. Straathof, vindt een van de aantrekkelijkste kanten van het werken in het nieu we psychiatrisch ziekenhuis het ontbreken van gevestig de tradities op het gebied van het psychiatrisch on derzoek en de behandeling. „We streven er naar hier een natuurlijke en zo vrij mogelijke gemeenschapssi tuatie te scheppen. Voorop staat dat we onze patiënten perspectief voor de toekomst willen blijven geven. Deze uitgangspunten zijn voor heel wat Zeeuwen die buiten de provincie in de psychia trie werkzaam waren aan leiding geweest om in dit nieuwe ziekenhuis te komen werken." Het personeelsbestand van het PZZ omvat 220 vrouwen en mannen die een volledige dagtaak hebben. Hiervan zijn er ongeveer 60 gediplomeerd verpleegkun dige en evenveel in oplei ding. Voor de dag van de offi ciële opening is een uitge breid feestprogramma opge zet waarbij vooral de pa tiënten een centrale plaats zullen innemen. „Een soort koninginnedagachtig gebeu ren", omschrijft de heer Bie rens. Na het officieel gedeel te, waarbij afscheid wordt genomen van dokter Straat hof, kunnen de bezoekers het complex bezichtigen en zijn er foto-, schilderijen- en beeldententoonstellingen. Huifkarren zorgen voor het vervoer op het terrein. Ver der is er een expositie van werkstukken die leerlingen van de hoogste klassen van de plaatselijke lagere scho len over het nieuwe psychia trische ziekenhuis hebben gemaakt. Van onze correspondent TERNEUZEN - Zij het met enkele uren vertraging kon giste ren de HF Enter, een uit 1943 daterende stoomlocomotief, tij delijk door een deputatie van de personeelsvereniging van Dow Chemical te Terneuzen, in ontvangst worden genomen. Op initiatief van deze vereniging werd deze oude Ameri kaanse loc naar Terneuzen gehaald vanuit Goes, om op ko ninginnedag en 1 mei op beide dagen een drietal ritten te maken tussen Terneuzen en Sas van gent. Het gevaarte van 46 ton was in Goes opgeladen op een vrachtwagen van de fa. Stoof te Breda, die voor het transport naar Terneuzen zorg droeg. Dat liep niet overal gesmeerd. Zo strandde het gevaarte bij het viaduct tussen Terneuzen en Sluiskil enkele kilometers voor het eindpunt, omdat het er niet onderdoor kon. Via een andere weg werd de uiteinde lijke bestemming toch bereikt. Daar werd de loc met vereen de krachten op de rails geplaatst, een karwei dat 3 kwartier tijd vergt. Een dezer dagen zullen ook de wagons, waarin de toekom stige passagiers plaats zullen nemen, vanuit België worden overgebracht. Voor de ritten op beide dagen bestaat, getuige de gehouden voorverkoop van plaatskaarten, een zeer grote belangstelling. Problemen met de loc bij het te lage viaduct. tekorten in de exploitatie kosten van de veren, maar niets is minder waar", aldus Mijnsbergen, die gisteren zijn madenspeache hield. Waar de minister onder meer had voorgesteld om de tarieven te verhogen, wees Mijnsbergen er nadrukke lijk op, dat de veren sinds 1950 regelmatig duurder zijn geworden. Maar een extra verhoging -voor een bepaal de groep gebruikers zelfs meer dan 200 procent- noemde hij al te gek. Vol gens hem zal de Economi sche Controle Dienst hier mee grote bezwaren hebben. Het vragen van een pro vinciale bijdrage in de ex ploitatie van de Wester- schelde-veren is een kritisch voorbeeld van dubbel pak ken. De provincie levert al haar bijdrage aan de sane ring van de rijksfinanciën door middel van de kortin gen op de uitkeringen uit het provinciefonds", zo merkte de Zeeuwse PvdA-senator op. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 5I-jarige J. van T. uit Sluiskil stond dinsdag voor de politierechter in Middelburg terecht, omdat hij samen met de (niet ver schenen) 36-jarige F.K. uit Sas van Gent in de nacht van 10 op II april van het vorig jaar 23 betonnen stoepranden had ge stolen. Mevrouw van E. (53) bij wie K. inwoont, had hiertoe haar aanhangwagen beschikbaar gesteld. De stoepranden had zij nodig voor de aanleg van een tuintje. Officier van justitie mr. van Marion achtte het eerste be wezen en eiste een boete van 150 gulden tegen haar. Politie rechter mr. Verstegen was van oordeel dat heling niet bewe zen kon worden, en sprak me vrouw Van E. dan ook vrij. K. Werd veroordeeld tot een boe te van 250 gulden, en T. die, al dus zijn raadsman sterk onder invloed had gestaan van K. en mevrouw Van E. kreeg een boete opgelegd van 150 gulden. Van een onzer verslaggevers - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben zich gisteren gebogen over het tekort van ongeveer 185.000,- van de Stichting Jeugd en Mu ziek en over de vraag wie voor dit tekort verantwoordelijk moet worden gesteld. Binnen het college liepen de meningen over deze aangele genheid aanvankelijk sterk uiteen. Uiteindelijk werd be sloten de kwestie aan de hand van een nieuwe ambtelijk stuk nader te bezien. Daarbij zal ook worden be keken, hoe het verder met de provinciale subsidiëring van Jeugd en Muziek moet gaan. Vim onze correspondent 'SLUISKIL - De 16-jarige Ma- ryli Giorgi uit Sluiskil, leer linge van de Petrus Hondius scholengemeenschap, is gis- [termorgen om kwart voor acht ten gevolge van een verkeers ongeluk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt rijksweg 252/ westelijke oprit brug Sluiskil. Het meisje reed op de fiets vanaf haar woonplaats rich- iting brug en stak de rijksweg over toen de auto naderde, be stuurd door R.A.V. uit West- dorpe. De bestuurder kon een aanrijding niet voorkomen. |Het zwaar gewonde slachtof fer werd per ambulance over gebracht naar het Elisabeth- iziekenhuis te Sluiskil, waar zij oij anakomst bleek te zijn [overleden. LAP VOOR ZUCWEST NEDERLAND .Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Frank Dey, haul de Schipper, Cor de ™er (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- Ffctei. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- a- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, 2250AleXanderstr 4' 01148" Rdvertentie-expl. Npecteur Zeeland: C. Me- "5 Pnvé 01150-95839. eze advertentie kunt urn en, behalve de artikelen bij staan, int u alleen kopen in n van die cijfertjes op de gelden van woensdag ril a.s. orraad strekt.

de Stem | 1983 | | pagina 13