de 4 in 1 krant" Zeeuws onderwijs krijgt consulent muzikale vorming Zes nieuwe banen voor beleid gezondheidszorg W.Z.-Vlaanderen en Terneuzen nog oneens over theaterbeleid DES1EM. lissingen beëindigt subsidieonzekerheid over bijdrage KMS Scholleren Zeeland op televisie ERTEM Verboden voor gehandicapten VERVOERSBOND PLEIT VOOR NEGEN PARKEERPLEKJES VOOR VRACHTWAGENS HULST tzendbureau Ontslagen bij Van Rietschoten Vlissingen DINSDAG 26 APRIL 1983 PAGINA ZEELAND 1 STATENCOMMISSIE VERDEELD Oogst in beeld MIDDELBURG - De Technische Bibliotheek Zeeland wordt in haar voortbestaan bedreigd. Door de problemen bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde bestaat onzekerheid over een bijdrage van 140.000 gulden die jaarlijks door dit bedrijf wordt verstrekt. Verder heeft de gemeente Vlissingen laten weten dat haar jaarlijkse bijdrage van 50.000 gulden wordt beëindigd, Matroos komt om op veerboot Bewaking van Elderschans is opgeheven Weggeschrapt Uitvoering nieuwe wetten Andere gemeenten doen niet mee In plaats van één groot terrein Geen overleg "nAGBlAD VOOS ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T18 Pfwungaardstraat 62 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zeeland krijgt één of twee consu lentien) toegewezen die on derwijsgevenden in het kleuter- en lager wegwijs gaan maken in het geven van lessen muzikale vor ming. Maar het is nog niet zeker welke organisatie de supervisie over de consu lentien) krijgt. Gedeputeerde staten wil len de functie onderbrengen I bij het provinciaal steun- I punt voor kunstzinnige vor ming (en volwassenenedu- I catie). Vooral de confessio- nele statenfracties echter voelen erg veel voor aanha king bij de schoolbegelei dingsdienst RPCZ en bij de VVD leeft enige angst voor concurrentieverhoudingen met de muziekscholen. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de staten commissie voor welzijn. Het benodigde geld (70.000 gulden per arbeidsplaats) wordt beschikbaar gesteld door het rijk. Het is de be doeling dat in het hele land in totaal vijftig consulenten worden aangesteld. De con sulenten worden momenteel opgeleid en studeren dit jaar af. Cultuur-gedeputeerde P. Boersma (PvdA) verdedigde gisteren aanhaking van de consulent(en) bij het provin ciaal steunpunt. Dat past volgens hem in het beleid dat al eerder door de staten is vastgesteld. Bij dat steun punt werden eerder al via eenzelfde rijksregeling con sulenten (2,5 arbeidsplaat sen) op het gebied van de beeldende vorming beelden de vorming aangesteld. Door toevoeging van de consu lenten) muzikale vorming onstaat volgens de gedepu teerde een logisch en vol waardig geheel. De gedepu teerde noemde de realties van het steunpunt met het RPCZ en de muziekscholen goed. H. Remijn-de Badts (CDA) plaatste daar vraag tekens bij: „Ik betwijfel of met dezelfde middelen zo ef ficiënt gewerkt kan worden als bij het RPCZ." J. van Zwieten (VVD) wees erop dat het RPCZ niet op alle scholen werkt. Hij vroeg zich echter af of muzikale vorming op de scholen niet nadelig is voor de cursussen algemene muzikale vorming van de Zeeuwse Muziek school en dus voor de werk gelegenheid bij deze instel ling. De Zeeuwse staten hakken de knoop door op 27 mei. SSEKRETARÉSSl 25 jaar, in bezit van s en eventueel Eng. d, voor één van onze donksveer. KCHAUFFEURS 'Breda en omgeving echnische Bibliotheek eeland loopt gevaar Van een onzer verslaggevers GOES - Het NOS- televisieprogramma „Oogst in beeld" be steedt komende zon dag aandacht aan het Zeeuws scholen project „de boer op". Het gaat om een sa menwerkingspro ject van de land bouworganisatie ZLM en de Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland. Kinderen uit de hoog- ste klassen van de lagere school doen er aan mee. De NOS heeft van enkele j klassikale boerderij be zoeken filmopnamen ge maakt. Zo zijn leerlingen van de Internationale Schakelklas van de Scho- lengemeenschap De Leeuwtjes uit Terneuzen te zien tijdens een bezoek J aan kaasmakerij De Pint I te Sint Jansteen. Deze schakelklas vormt een uitzondering want ze wordt gevormd door jongeren van 12 tot 22 jaar afkomstig uitlan- den als Turkije, marok- ko, Spanje, Vietnam en j Venezuela. Deze school is ook verschillende malen j op bezoek geweest bij de boerderij van Dieleman te Hoek. 0°k werden opnames gemaakt tijdens een I landbouwles in de Prins [beuritsschool te Goes en I tijdens een bezoek van Jeze school aan „hun" 1 boer, A de Vrieze te Kloe- bnge. chappij 's-hertogenboseh iet volgende bekend: en in het kader van de door ramwezen verlangde veiH9' nveiligheden van Amercer^ len zoveel mogelijk ur) worden uitgevoerd. i van de veiligheden is een geluidsproduktie van de en. Wij vragen u om begnp eze werkzaamheden. r&AD MOOR ZUOWESr AEOERLAND tantoren Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. «factie ''neuzen: Rein van der e|m (editie-chef), Jan Jan- *n (plv. chef), Frank Dey, 'ui de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen [Port). Hulst: Eugène Ver weten. Goes: Gé van Ber- ei. Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. •rvlcepunten eosterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4. 01148- "wrtentle-exp!. ^specteur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers Het bestuur van de biblio theek heeft dit aan het provin ciebestuur laten weten. Men kan dit jaar nog met een af wachtende houding volstaan, maar vreest volgend jaar in de problemen te komen. De technische bibliotheek wordt vooral gebruikt door het bedrijfsleven en het hoger technisch onderwijs. Ook nu al is van een minder gezonde si tuatie sprake. De grootste sub sidiegever, de provincie Zee land moet over de jaren 1982 en 1983 aanvullende bijdragen verstrekken om de begrotin gen van de bibliotheek slui tend te krijgen. Tot de oorza ken behoren „tegenvallende bijdragen van de gemeente PERKPOLDER - De vieren- vijftigjarige matroos J. van Burg uit Kruiningen is gister ochtend dodelijk verongelukt tijdens een ongeval op de veerboot Prins Willem Alex ander. Het ongeval gebeurde om tien uur, terwijl de veerboot in de haven van Perkpolder lag. De heer Van Burg was op de brug bezig de stuurhut schoon te maken, toen hij om on verklaarbare redenen over de negentig centimeter hoge re ling sloeg en drieënhalve me ter lager terecht kwam op het passagiersdek. Het slachtoffer was op slag dood. De rijkspolitie te water en de technische recherche heb ben een onderzoek naar de omstandigheden waaronder het ongeluk plaats vond uitge- voert. Zij achten misdrijf uitgeslo ten. De veerboor bleef uit de vaart tot even voor half één. De heer Van Burg was ge huwd. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De politie bewaking van het kasteel De Elderschans te Aardenburg is gisteren opgeheven. Ook zijn de toegangen tot het kasteel park, dat openbaar wandelge bied is, weer vrijgemaakt. De bewaking werd vrijdag ingesteld nadat zigeunerko ning Koko Petaio in De Stem had laten weten zich met en kele honderden „onderdanen" op en rond de Elderschans te willen vestigen. Hoewel Petaio zich niet hield aan zijn toezegging dat hij afgelopen weekend in Aar denburg zou arriveren, houdt het gemeentebestuur er reke ning mee dat de zigeunerko ning alsnog kan opduiken. De Brabantse politie is dan ook gevraagd Petaio's karavaan, die vrijdagmiddag in de buurt van Moergestel tot stilstand is gekomen, nauwlettend in de gaten te houden. Vlissingen en het bedrijfsle ven". PvdA-gedeputeerde P. Boersma (tevens voorzitter van het bibliotheekbestuur) gaf gisteren in de statencom missie voor welzijn uitleg. Hij zei: „Als Vlissingen stopt kan worden gedacht aan een nave nante vermindering van dienstverlening. Als ook De Schelde wegvalt dan is de bi bliotheek voor haar voortbe- staaan afhankelijk van de provincie". In dat geval kan volgens hem overwogen worden de technische bilbiotheek (nu ge huisvest in Vlissingen) onder te brengen in het gebouw van de Zeeuwse bibliiotheek dat momenteel te Middelburg in aanbouw is. Dat zou dan vol gens hem neerkomen op een liquidatie, waarbij de de boe ken overgedragen zouden worden en slechts 1 tot 2 ge specialiseerde medewerkers in dienst kunnen blijven. Met de exploitatie van de technische bibliotheek was vo rig jaar ruim 684.000 gulden gemoeid, voor dit jaar is ruim 729.000 gulden begroot nadat al het een en ander was wegge schrapt. Om de zaak sluitend te krijgen moet de provinciale bijdrage voor 1982 met bijna 9.000 gulden worden verhoogd tot ruim 409.000 gulden. Dit jaar zou de bijdrage met ruim 23.000 gulden verhoogd moeten worden tot ruim 441.000 gul den. Aan de staten is voorge steld daarmee akkoord te gaan. Het statenlid J. van Zwieten (WD) pleitte gisteren voor het invoeren van contributierege lingen. Die zouden dan met name moeten gaan gelden voor het bedrijfsleven, want voor studenten zou in de ogen van het statenlid een uitzon dering gemaakt kunnen wor den. „Je kunt daar rustig met een boek van enkele honder den guldens onder de arm ver trekken zonder dat je er een cent voor hoeft te betalen". J. Roose (CDA) liet weten er niet veel voor te voelen om uit de provinciekas aan te vullen wat niet door het bedrijfsleven wordt hertaald. Gehandicapten die voor hun voortplaatsing afhankelijk zijn van een rolstoel hebben het in de smalle Sluise winkelstraten toch al niet gemakkelijk. Maar in de Oude Kerkstraat worden ze sinds kort geconfronteerd met een niet te nemen obstakel. Het gaat om enkele door de gemeente aangelegde parkeerhavens die, eenmaal bezet door auto's, het voetpad zo smal maken dat invaliden in rolstoelen, maar ook moeders met kinder wagens, simpelweg niet meer kunnen passeren. Een onhoudbare situatie, vindt de Sluise winkelier Van de Vijver, die zijn zaak in de Oude Kerkstraat heeft en wiens gehandicapte vrouw gebruik moet maken van een rolstoel. Hij heeft dan ook een brief gestuurd naar het gemeentebestuur en de voorzitters van de di verse raadsfracties met het verzoek zich maar eens ter plaatse op de hoogte te komen stellen. Nadat dit is gebeurd verwacht de winkelier de nodige maatregelen, zodat ook de gehandicapte medemens weer ongehinderd in Sluis kan winkelen. - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat zes nieu we banen creëren, nodig om het beleid ten aanzien van ziekenhuisvoorzieningen en gezondheidszorg in goede banen te leiden. De provincie wordt daartoe in staat gesteld via een jaarlijkse rijksbijdrage van 420.000 gulden. Eén en ander heeft te maken met het toenemende werk dat de uitvoering van nieuwe wet ten met zich meebrengt. Het gaat daarbij om de wet zie kenhuisvoorzieningen en de wet voorzieningen gezond heidszorg. Deze wetten geven meer taken en bevoegdheden in handen van provincie en gemeenten. De provincie mag zelf bepa len hoe de rijksbijdrage te ge bruiken. Men wil dit dankbaar aangrijpen om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te creëren. Zo is in de rijksbijdrage 20 pro cent begrepen voor zogenaam de „overheadkosten". Ook dat geld wil de provincie in het aantrekken van personeel ste ken. Om de „overheadkosten" te betalen zal de provincie in de eigen beurs tasten. De rijks bijdrage is verder gebaseerd op het aantrekken van mede- werk(st)ers op academisch ni veau. Om meerdere mede- werk(st)ers aan te kunnen trekken wil de provincie ge bruik maken van de mogelijk heid om met wat lager gekwa lificeerd personeel genoegen te nemen. Het is de bedoeling dat bij de provinciale griffie voor een jaarlijks bedrag van 204.000 gulden en bij de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid voor een jaarlijks bedrag van 216.000 gulden aan menskracht wordt gestationeerd. De nieuwe banen zijn nodig voor de voorbereiding van be- stuurs-organisatorische maat regelen en voor de uitvoering van aanwijzingen in de secto ren van de verpleeghuizen, zwakzinningenzorg en psy chiatrie. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse cultuur-gedeputeerde P. Boersma (PvdA) ziet in Zeeuwsch Vlaanderen al leen nog mogelijkheden voor provinciale steun aan de theaterprogrammering van de gemeente Terneuzen en de gemeenten in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Dan zullen die gemeenten het echter wel met elkaar eens moeten worden over de instelling waarbij de provinciale steun (geld voor de aanstelling van een mana ger) wordt aangehaakt, die overeenstemming is er nu nog niet. Dat deelde de gedeputeerde gisteren mee toen het statenlid J. van Zwieten (VVD) de kwestie aanroerde in de sta tencommissie voor welzijn. Zoals bekend bleef Zeeuws- Vlaanderen bij de oprichting van een nieuw Zeeuws inter gemeentelijk theaterbureau aan de kant staan. Men vond dat men er teveel geld in moest steken. Zolang de Zeeuwsvlaamse gemeenten niet toehappen kunnen ze echter ook niet pro fiteren van een jaarlijks be drag van 300.000 gulden dat de provincie de eerstkomende tien jaar in het intergemeente lijk bureau steekt. Na aan drang vanuit de staten is de gedeputeerde echter toch weer met Zeeuwsch-Vlaanderen gaan praten. Hulst, Sas van Gent en Axel lieten daarbij volgens de gede puteerde weten geen enkele behoefte te hebben aan een nieuw aanbod van de provin cie terwijl Hontenisse hele maal niet op kwam dagen. Terneuzen wilde uitsluitend praten over aanstelling van de functionaris bij de eigen schouwburg, waarbij aan an dere gemeenten diensten ver leend zouden kunnen worden. Zo hoopt Terneuzen alsnog een provinciale subsidie bin nen te halen voor de schouw burgfunctionaris, afgekort als „haas", die men aan wil stel len. De Westzeeuwsvlaamse ge meenten daarentegen voelen veel meer voor aanhanking van de functionaris bij het in- tergemeentenlijk theaterbu reau. Boersma„Ik wil probe ren om met Terneuzen en West-Zeeuwsch-Vlaanderen tot zaken te komen. Die ge meenten moeten maar eens aan tafel om te kijken of we tot een oplossing kunnen ko men. ROTTERDAM - Als gevolg van de slechte economische si tuatie heeft Van Rietschoten en Houwens Elektrotechni sche Maatschappij onvoldoen de werk voor de aanwezige montagebezetting. Voor 120 mensen, verdeeld over de ves tigingen Rotterdam, Vlissin gen, Ede en Amsterdam bete kent dit gedwongen ontslag. Het grootste deel van de ont slagen zal plaatsvinden in Vlissingen, waar de bouw van marineschepen op een lager niveau dan voorheen wordt voortgezet. Het bedrijf heeft nu 1800 mensen in dienst. Het juiste aantal ontslagen moet nog worden vastgesteld na overleg met de bonden en de onderne mingsraad, die inmiddels over de plannen zijn ingelicht. Van een onzer verslaggevers HULST - De Vervoersbond FNV heeft burgemeester en wethouders van Hulst gead viseerd om de vrachtwagens in Hulst niet naar één groot parkeerterrein aan de Hoge- weg te dirigeren, maar een negental verspreide par keerplaatsen aan te wijzen. In een brief aan B en W oppert districtsvoorzitter Chr. Hollebek de volgende lokaties: parkeerterrein aan de Zandstraat, parkeerter rein bij de sportvelden aan de Zandstraat, laatste stuk Willem de Zwijgerlaan, Truffinoweg, Carmelweg, Poorterslaan, Europaplein, Stationsplein en de Verre kijker. De genoemde lokaties zijn overigens geen strijdpunt, want de vrachtwagenchauf feurs willen in principe over elke parkeerplaats in Hulst van gedachten wisselen. Echter niet over het geplan de parkeerterrein aan de Hogeweg. „Dat is voor onze onaanvaardbaar", schrijft de vervoersbond, „omdat daar geen enkele chauffeur in de buurt woont". Het merendeel woont in het nieuwe gedeelte van Hulst, dus als er dan per se een speciale parkeerplaats moet komen, dan vindt men dat het in die buurt moet zijn. Overigens zijn de chauffeurs er helemaal niet van overtuigd dat er zo'n terrein moet komen. Van daar dat men naar alterna tieven heeft gezocht, met bo vengenoemd resultaat. Het heeft de vervoers bond, zo blijkt uit de brief, ook gestoken dat er over de gemeentelijke plannen geen enkel overleg is geweest met de bond. „Dat wil zeggen dat wij in geen enkel opzicht in staat zijn geweest om onze leden (vrachtwagenchauf feurs) hierover de informe ren en dit betekent dat de meesten hiervan totaal on wetend waren. Een slechte zaak". Hoewel het raadsbesluit al lang en breed gevallen is, donderdag komt nog een voorstelletje aan de orde om het terrein wat op te schui ven, verzoekt de vervoers bond het college om alsnog samen om de tafel te gaan zitten en naar alternatieven te zoeken. „Omdat wij pra ten over het parkeren van vrachtwagens van maandag tot en met vrijdag, tussen 18 en 6 uur", aldus de bond, „zullen er vrijwel nooit ver keersproblemen ontstaan en de overlast van de omwo nenden zal op deze wijze worden teruggebracht tot nul".

de Stem | 1983 | | pagina 9