maar loos EDEN REDDINGSBRIGADE REGEN EHBO-DI Bank ND GS Zeeland tegen temporisering zuiveringswerken Sint Sebastiaan loopt punt uit WMZ voorziet flinke daling watergebruik I Jan van de Voorde (59 jaar) overleden rverhuur ansemus terk in cholen- oernooi Gedeputeerde Boersma teleurgesteld over ministerie van onderwijs: Wij kunnen bijna alles en iedereen van containers voorzien! 1 krant. 25 APRIL 1983 T6 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND provincie geeft 190 mille voor vestingwal Yeere HEINKENSZAND - Gedeputeerde mr. J. P. Boersma herin nerde de staatssecre taris van onderwijs en wetschappen, drs. G. van Leijenhorst, er aan dat provinciale staten van Zeeland al in 1979 een nota Een perspectief voor de kleine basisschool in Zeeland vastgesteld hadden. Officiële Volvo-dealer H.F. VAN OOSTERHOUT buties en abonne- Detalen. En je kunt jaarrekening die op nodig hebt (en meer je krijgt als je de cantoor in je buurt om ig* in orde te maken. SUPERSTAR WEDSTRIJD Klachten over pamfletten Centrumpartij in Middelburg Extra-afschrijvingen nodig Uitgaan in Zeeland H150-13881 Terneuzen likkelingen lir naar voren pwn van de hendvoudig \fzwan- Zuid- West ItVOfdt lew gezien. Nooii verliezen: (e ABN Juniorpas. Waar je zelf geld I mee kunt opnemen. Vaneen onzer verslaggevers middelburg - gs van Zeeland willen 190.000 tuiden uit het fonds 'bij- 'ondere voorzieningen' beschikbaar stellen voor hoognodige restauratie werken aan de vesting wal van Veere. Daarbij stelt het college wel de voorwaarde dat de ge meente Veere zelf 100.000 tulden bijdraagt. Wegens geldgebrek kan Monu mentenzorg niet aan dit project deelnemen. Het bovengenoemde fonds wordt ook aange sproken als uitvoering wordt gegeven aan een voorstel van GS 65.000 gulden beschikbaar te stellen voor een leerlin genbouwplaats in de ge meente Goes. Het gaat hierbij om verbetering en uitbreiding van het dorpshuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Zes jeugdige bouwvakkers zouden op dit project, een voortzetting van een leerlingbouwplaats in Yerseke, voor 9 maanden aan de slag kunnen. GS wijzen erop dat hierdoor een continuïteit van de opleiding voor deze jeug digen wordt verkregen. Zeeland had in 1979 al nota herbezinning AXEL - Afgelopen zaterdag eerste de Jansenius-school it Hulst in twee groepen tij- •ns het scholentoernooi, dat :rd georganiseerd door de itie Jeugdzaken van de Ne- ibo. Het toernooi verliep erg ot en kende enkele spannen- wedstrijden. Na afloop ver- rgden Pierre Verstraeten en ia Everaert de prljsuitrei- ng. De uitslagen in de ver- hillende groepen waren: ingens aspiranten: poule A; Jansenius 1, 2. Clemens Ma li Hulst, 2. Jansenius 2 Hulst, elsjes aspiranten: poule A: 1. msenius 1 Hulst, 2. Christe- k Lyceum Goes B: 1. Nijver- lidsschool Sas van Gent, 2. L Jozef Mavo Hulst. Na de nisfinales werd de eind- and: 1, Jansenius 1, 2. Nij- erheidsschool, 3. Christelijk fceum, 4. St. Jozef Mavo. De lisjes junioren waren met Ier teams met als eindstand: Zeldenrust-coliege Terneu- in, 2. Christelijk Lyceum, 3. insenius, 4. De Welle. Vervolg var» pagina 1 Hij noemde, tijdens de za terdag in Heinkenszand ge houden landelijke manifesta tie van de belanggroepering De kleine en kleiner wordende school, het teleurstellend dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen daarna on voldoende financiële middelen beschikbaar kon stellen voor de volledige uitvoering van het provinciale plan. Desondanks is thans het provinciale plan volop in uit voering. Op 1 augustus 1982 zijn in Zeeland zes integratie- projekten kleine basisschool gestart voor een periode van vier jaar. In totaal werken 39 kleine kleuterscholen en lage re scholen binnen deze projek- ten aan de totstandkoming van basisscholen. Door deze projekten vinden 26 jeugdige werkloze onderwijsgevenden een baan met een volledige on- derwijsrechtspositie. Volgens Boersma is het voor alles no dig dat kleine basisscholen in kwaliteit niet onder doen voor grotere basisscholen. Verder adviseerde hij de belangen groepering een goede aanslui ting te vinden bij regionale en provinciale overlegorganen voor het onderwijs. Leefbaarheid Voorzitter Cor Gersen van de belangengroepering De kleine en kleiner wordende school (KKS) betoogde dat bij het functioneren van de kleine school in zijn specifieke omge ving het budgettaire facet slechts een enkel aspect is. Op de manifestatie kleine scholen in Heinkenszand was geen gebrek aan informatiemateriaal. - FOTO WILLEM MIERAS Men moet daarnaast ook over wegen wat de kosten zijn bij opheffing van een school. De lokale overheid zal met een niet afgeschreven schoolge bouw blijven zitten. Het ver voer van leerlingen naar na dere scholen moet geregeld worden. De rijksoverheid zit met wachtgeld- of andere uitekeringen, vervoerskosten en extra faciliteiten van de op vangende school. Overigens zou ophhefing van scholen duidelijk de leefbaarheid van gemeenschappen aantasten. „Het moet maar eens uit zijn met het simpel gepraat het het goedkope geredeneer over de kleien school als een school die er weliswaar is, maar die je nauwelijks serieus moet ne men. De kleine school is er en die school verdient het ook duidelijk om te blijven", aldus Gersen. De manifestatie in het ont moetingscentrum De Stenge trok een groot aantal belang stellenden. Zij konden bij in formatiestands volop inlich tingen krijgen over de kleine school. Verder werden films vertoond en luistereden de volksmuziekgroep Wannes Raps en het cabaret Marius Prein de manifestatie op. (ADVERTENTIE) Stationsweg 6 HULST tel. 01140-13191-11489 I VOLVO I ■ode Kruis-voorzitter W. Kapsenberg reikte de diploma's uit aan de jeugdige leden van de reddingsbrigade West Zeeuws •Tcand eren Van onze correspondent OOSTBURG - Afgelopen |®rdag zijn in sporthal De irnoek te Oostburg de di toa's uitgereikt van de cur- jeugd-EHBO; die gegeven door het Rode Kruis. Al- celnemers waren leden de Reddingsbrigade West ■uwsch-Vlaanderen. De 'Os werd gegeven onder leiding van de heer J. van de Plassche, die werd geassis teerd door mevrouw J. Spaans, beiden uit Oostburg. De heer W.H. Kapsenberg, voorzitter van het Rode Kruis, overhan digde aan de 26 geslaagden het dikverdiende diploma. In totaal hadden 28 perso nen aan deze cursus meege daan, maar helaas wisten twee deelnemers het diploma niet te behalen. De heer J. van de Plassche sprak de aanwezigen toe: „Ik wil jullie allen bedan ken voor jullie medewerking", zei hij, „als je nu straks op het strand bent en er zijn kleine verwondingen, schroom dan niet te helpen. Jullie weten nu wat je moet doen in zulke ge vallen". Als men aan de opleiding Strandwacht wil deelnemen, is een jeugd-EHBO-diploma verplicht. Niet alleen deze cur sus zal door het Rode Kruis verder worden begeleid. Vol- - FOTO WIM K00IJMAN gend seizoen, begin oktober, zal men starten met een cur sus apart voor de Reddings brigade. Het verlenen van eer ste hulp bij een drenkeling zal dan ook in de normale instruc tie worden verwerkt, een zo genaamd reddingsgedeelte sa men met een EHBO-gedeelte. Zowel de heer Kapsenberg, Van de Plassche als mevrouw Spaans waren tevreden over het aantal deelnemers van de ze zojuist besloten cursus. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - GS van Zeeland zijn tegen een tem porisering van zuiveringstechnische werken in deze provincie. Hierop is o.m. aangedrongen door diverse waterschappen en gemeenten die vrezen dat bij hand having van het thans opgelegde schema financiële problemen gaan optreden. Temporisering betekent volgens het Zeeuwse college slechts een gering financieel voordeel. Daar staat tegenover dat de huidige bouwmarkt la ge aanbestedingssommen tot gevolg heeft. Gewezen wordt ook op de huidige lage rente. Dat, gevoegd bij de onzeker heid omtrent de heffingen die het rijk straks gaat opleggen (voor lozen op de Wsterschelde b.v.) en de onzekerheid m.b.t. de stijging van de kostprijzen, brengen GS tot de conclusie dat onverminderd moet wor den vastgehouden aan vastge stelde schema. GS vinden voorts dat een verregaande versoepeling van de lozingseisen voor de Wes terschelde, zoals gevraagd door de Zeeuwse Kamers van Koophandel, afgewezen moet worden. „Hetzelfde geldt voor een versoepeling van de eisen die gesteld worden aan riool stelsels", zo staat in een brief van het college te lezen. Overi gens wordt erop gewezen dat de Westerschelde een water is dat in beheer is bij het rijk. „Het is het Rijk ook dat de hoogte van de heffingen en de lozingseisen vastelt. De pro vincie kan hierop geen directe invloed uitoefenen", zo staat te lezen. Ten aanzien van één lo- zingspunt kan wel een versoe peling worden doorgevoerd. Het betreft de te bouwen rioolzuivering op Walcheren die niet op de Westerschelde maar op de z.g. spuikom loost. Hier zou de eis tot stikstofver wijdering kunnen komen te vervallen waardoor 15 procent wordt bespaard op de te bou wen zuiveringsinstallatie. Ten aanzien van de andere op de Westerschelde lozende instal laties moet bekeken worden wat het gevolg van loslating van deze els is op de hoogte van de rijksheffing. „De ont wikkeling van de rijksheffing en eventuele systeemwijzigin gen van het heffingenstelsel zullen bepalend zijn voor de alsdan te trekken conclusies", aldus GS. Het is met name de techno logische dienst van de Zeeuw se waterschappen die ervoor pleit deze eis open te laten. Desgewenst kan dan volstaan worden met het bouwen van (goédkopere) biologische zui veringen waarbij eventueel in de plannen rekening kan wor den gehouden met een latere uitbreiding als blijkt dat stik stofverwijdering noodzakelijk is. SAS VAN GENT - Opnieuw is de boogschuttersvereniging Sint Sebastiaan uit Westdorpe een punt uitgelopen op naaste ri vaal de bowlingclubs Sint Albert in de Sasse superstarwedstrij den. Dat Sint Sebastiaan meer afstand zou nemen was te ver wachten, omdat het onderdeel boogschieten staande wip op het programma stond. Sint Sebastiaan pakte in de eigen specialiteit de eerste plaats en zag de bowlingclub Sint Albert op de tweede plaats eindigen. Het onderling verschil tussen beide ploegen bedraagt nu vier punten. Hoogstwaarschijnlijk vol doende om Sint Sebastiaan de titel te bezorgen. Vrijdag 29 april vanaf acht uur staan de laatste onderdelen op het pro gramma in het verenigingsge bouw Sint Albert te Sas van Gent. Het hoofdonderdeel van de avond is dan gaaibollen en tevens wordt de vogelpiek- competitie afgewerkt. Alleen indien de bowlingclub Sint Al- bert die beide onderdelen weet te winnen en Sint Sebastiaan in beide spelsoorten in de ach terhoede beland dan kan de bowlingclub nog aanspraak maken op het kampioenschap. De uitslagen van het boogschieten waren: Per ploeg: 1. Sint Sebastiaans, 2. Bowlingclub Sint Albert, 3. Het Groene Laken, 4. gelijk: Corn Boys en Moustache, 6. karabijnclub Sint Albert. In dividueel: 1. Koen van Waes, 2. Staf Delmotte, 3. Jo Brugge- man, 4. gelijk: Remy van Hec- ke, Nico Sou wen en Johnny Willemsen. Tussenstanden: Per ploeg: 1. Sint Sebastiaan 14 punten, 2. bowlingclub Sint Albert 18 punten, 3. Moustache 25 punten, 4. gelijk: Corn Boys en Het Groene Laken 27 pun ten, 6. karabijnclub Sint Al- bert 36 punten. Individueel: 1. Koen van Waes 39 punten, 2. Walter de Vrieze 46 punten, 3. Joop van der Vliet 80 punten, 4. Emiel van Eetveldt 82 pun ten, 5. Remy van Hecke 86 punten. Van onze correspondente MIDDELBURG - Naar aan leiding van het verspreiden van pamfletten door aanhan gers van de rechtse Centrum partij, zijn op vrijdagavond een aantal klachten bij de po litie gedeponeerd van bewo ners van flats in Middelburg- Zuid. Een bewonersgroep heeft die pamfletten, waarin onom wonden wordt meegedeeld dat buitenlanders maar het beste naar hun vaderland kunnen terugkeren, dezelfde avond met een tweede pamflet be antwoord. Volgens de verontruste be woners geeft de centrumpartij van ieder probleem van de Ne derlandse samenleving de schuld aan buitenlanders. „De Centrumpartij schildert an ders dan Nederlands uitziende mensen af als Unturmenchen, een woord dat sinds '40-'45 als definitief besmet kan worden beschouwd, en dat tevens de ideeën van de Centrumpartij afschildert", aldus de bewo ners. De politie zal een onderzoek instellen naar de herkomst van de pamfletten. Van een onzer verslaggevers GOES - De Watermaatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ) voorziet komende jaren een aanzienlijke da ling in het watergebruik. „Dit noodzaakt tot extra-af schrijving op die werken die blijvend een duidelijke overcapaciteit hebben", zo meldt het jaarverslag 1982. In tegenstelling tot deze voorspelling steeg het water verbruik in 1982 met 2,5 pro cent tot 40,5 miljoen m3, een miljoen meer dan in 1981. „De mooie zomer deed het recrea tief en bevolkingsverbruik toenemen terwijl in het voor afgaande verslagjaar nog een daling van 3,6 procent was ge constateerd." In die stijging van het ver bruik zit ook de 350.000 m3 die in Zeeuwsch-Vlaanderen „zoek" zijn geraakt. „Uit ver schillende metingen kan wor den afgeleid dat een echt lek verlies onwaarschijnlijk lijkt. De aandacht richt zich nu op iyimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijL Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Op 59-jarige e leeftijd is zaterdag overle- E den de heer Jan van de 1 Voorde. Jarenlang was Jan e van de Voorde steun en e toeverlaat van de leden e van achtereenvolgens KAB, NKV en FNV, waar- van hij in april 1980 offi- cieel afscheid nam. Nadat hij in 1947 in dienst van de Katholieke Arbeiders Beweging (KAB) was getreden ver- huisde hij (na in 1951 in Breda te zijn getrouwd) in 1953 naar Sluiskil waar hij districtsbestuurder van de KAB werd. Bij de naams- H verandering in 1964 werd hij juridisch medewerker van het toen gevormde Ne- e derlands Katholiek Vak- e verbond (NKV). Dat duur- e de tot 1976 waarna hij in dezelfde fucntie werkzaam e was voor de Federatie Ne- derlandse Vakverenigin- gen (FNV). In april 1980 nam hij afscheid van het vakbondswerk. 1 Op maatschappelijk ter- rein manifesteerde de heer e Van de Voorde zich in Zee- e land in talrijke organisa- ties en nooit deed men een e vergeefs beroep op hem zijn wanneer zijn specifie- ke kennis nodig was. Jarenlang was de heer e Van de Voorde lid van e Provinciale Staten, eerst e voor de KVP en van 1970- 1976 voor de PPR. Tot aan zijn overlijden was hij o.m. dagelijks bestuurslid van liiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Jan van de Voorde - F0TÖ ARCHIEF DE STEM de Regionale woning- bouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen en e het sociaal werkvoorzie- ningschap Dethon. De heer Van de Voorde, die ook lid §j is geweest van de Zeeuwse Redactieraad van Dagblad s De Stem, werd op Konin- ginnedag 1981 benoemd tot e Ridder in de Orde van Oranje-nassau. Woensdagmiddag begint om 14.00 een eucharistie in jg de Sluiskilse parochiekerk, waarna de begrafenis volgt op de begraafplaats e aldaar. de nauwkeurigheid van de meting", wordt opgemerkt. De onverwachte hogere af zet van water deed WMZ ook op een beter bedrijfsresultaat uitkomen. Het nadelig exploi tatieresultaat daalde drastisch en per saldo resteert een be drag van 419.000,-. De bouwactiviteiten van de WMZ hebben een dalend ka rakter. Werd in 1981 nog voor zo'n 10 miljoen gebouwd, in het verslagjaar beliepen deze investeringen nog maar 6,6 miljoen. Komende jaren zullen de investeringen weer aan trekken mede omdat de in 1988 wegvallende produktie van de waterfabriek in Terneuzen moet worden opgevangen. Dit zal tot hogere kosten leiden. Hoewel de WMZ realiseert dat het „moeilijke jaren" zijn meent men dat aan enige ta riefsverhoging in de toekomst niet valt te ontkomen. Voor 1 januari 1983 was die verhoging gesteld op 4,4 procent. AXEL Galerie Bellemans, Oosterstr. 11- Expositie van Annie Blewanus met textielobjecten. Kindergalerie- Il lustraties van Annemiek Bors- boom. Qeop. dag, 10-18 u. (t/m 2 mei.). Streekmuseum Het Land van Axel- Expositie van werken van cursisten van de Zeeuwse Volksuniversiteit getiteld „Met pa let en tekenstift". Geop. woe. t/m zat. 13.30-17 u„ vrijd. ook 19-21 u. (t/m30apr.) GOES Grandtheater - 20 u. Aas der azen, a.I. HULST De Koning van Engeland - 20 u. E.T. a.I. 20 u. Trail of the pink pan- ther, a.I. 20 u. Aas der azen, a.I. 20 u. Intieme momenten van Madame Claude, 16 j. 14.30 u. Society affairs, 18 j. W. Blommaert» 14.30 u. schie ting. DE KLlNGE De Herleving-15 u. schieting. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. De Vierde man, 16 jZeeuws Kunstenaarscentrum- Expositie van werken van Hans Lücken. Geop. di. en do. 12-17.30 u. Woe. én vrij. 13.30-17.30 u. en 19-21 u. zat. 10-16 u. (tot 28 apr.). OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. E.T. a.I. TERNEUZEN Luxor-20 u. Firefox, 12 j. 20 u. Aas der azen, a.I. Artikof- Expositie van aquarellen. Geop. op werkd. 9-18 u. (t/m 29 apr.) VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. First blood, 16 j. Alhambra 2 - 20 u. Trail of the pink panther, a.I. Galerie Marquis, Nieuwendijk 15- Expositie van Antonio Segui met schilderijen en pastels. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u. zond. 14-17 u. IJZENDIJKE Streekmuseum West- -Zeeuwsch-Vlaanderen- Zome- rexpositie van bodebussen en kantklossen. Geop. werkd. 10-12 en 13.30-17 u. zat. en zond. 14-17 u. (tot 15aug.).

de Stem | 1983 | | pagina 7