LEVEN IN DE SOVJET- UNIE: Dode vissen in kanaal bij Sluis t weken •PI Paardrijden voor gehandicapten van start in Axel Philippine en Sas van Gent winnen brandweerwedstrijd Bijeenkomst van bouwers van de Krammersluizen de 4in1 krant DE STEM. Woor toetsing controle-intensiteit: Oorzaak onbekend m1 .If* s I Garnalenpelcentrum 26 korpsen streden in Kloosterzande Reünie met een lach en een traan politierapport Yrouw ernstig gewond bij brand in caravan T43 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND MAANDAG 25 APRIL 1983 VAN ZEELAND Van onze correspondent LylS - Medewerkers van liikswaterstaat hebben afge- iiooen weken dode vissen aan getroffen in het kanaal Sluis- Damme, in de nabijheid van m openbare zwembad dat in het kanaal is ondergebracht. De vissen zijn kennelijk door [zuurstofgebrek om het leven Isekomen. i De veldpolitie heeft de zaak tin onderzoek en is van mening jat het nogal meevalt. „Het tanaal heeft geen doorstro mend water. Door rioolozing of van het land door regen af gespoelde kunstmest kunnen bepaalde stoffen wat te lang op dezelfde plaats in het water hebben gezeten met het gevolg dat de vissen het niet hebben overleefd", zei de heer DAvid- se van de veldpolitie. Volgens hem is er geen sprake van chloorvervuiling, het naspoe len van sproeitanks of het lo zen van landbouwgif. „Ik blijf de zaak wel in de peiling hou den", zo zei hij. Thijs Kramer van natuur beschermingsvereniging 't Duumpje zei dat het aantref fen van dode vissen een slecht teken is voor de kwaliteit van het water. „Toen ik daar ging kijken was het water bruin van kleur". Kramer wees erop dat de vindplaats nogal dicht bij het gemeentelijk zwembad ligt. „Ik kan de gemeente Sluis alleen maar aanraden de kwa liteit van het kanaalwater nauwlettend in de gaten te houden", zo meende hij. pilllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIi Ramen van Moskou", it het onderschrift dat hei ssische persbureau Toss eg af aan deze foto tje" Logboek voor ie man hoe hij de Russische ju karakteriseren. „We zijn ch", zegt hij. Vindt hij dat echt", zegt hij met een twij- „maar daarom kritiseren jering. We maken niet vol- j •uitgang, omdat we anderen Jen. Wij vinden de Polen lui. :n voedsel. We weten dat de ret beter hebben dan wij, len wij hun defensie, zodat re dingen kunnen veroorlo- ,at hij geen aanbidder is van iropaganda komt van boven- 1 geloof je erin, maar later aar hij zegt dat er wel spon- irieus wordt gediscussieerd imunisme. Hij zou niet an- t communisme willen, maar at hij er wel anders over zo hij vergelijkingen kon trek- :ht: „Wereldrevolutie. Com- eral, dat zou mooi zijn. Al- we één hoekje van de we- listisch houden, zodat we nnen gaan als we eens echt in maken." dat hij in een politiestaat zegt hij. „Dat is allemaal i. We zien hoe in Europa vre- ;raties wordn beëindigd door iat is een politiestaat." ing ide dag hield ik zo maar wat i in een park. Ik vroeg hun -rrlogservaringen. [waalf die ik sprak hadden er jeleden verloren in de oorlog, mensen in Europa dat Rus- ireiging vormt?", vroeg een middelbare leeftijd. „Nou, i, waarom zouden wij iemand vallen?" raag waarom Russiche bruid- trouwdag naar het Graf van ande Soldaat gaan, legt een dat ze dat als een plicht be- jegens de gevallenen. „Als je >ent, moet je de mensen gaan die dat geluk hebben mogelijk Een vrouw van in de veertig dat haar moeder is omgeko- it beleg van Leningrad. „Denk >egt ze eraan toe, „we zaten srdediging toen de Duitsers Dat kunnen we niet nog eens yright The Guardian/De Stem) He vissers Vervolg van pagina 1 ;IERIKZEE - De Nederlandse zeevisserij joet rekening houden met een toenemende jontrole-intensiteit, niet alleen in de Neder- andse havens en visserij zone maar ook in de isserij zones van andere EEG-lidstaten. Daar- oe zal een logboek worden ingevoerd en vis- ers die menen dat ze zo'n logboek overboord moeten gooien zullen ongetwijfeld onplezieri- ;e ervaringen opdoen. Deze ernstige waarschu ring van minister ir. G. Braks lel te beluisteren op de zater- ag in Zierikzee gehouden aarvergadering van de Vere- Iging Zeeuwse Visserljbelan- en (Zevibel). Overigens werd e vermaning niet door de be- itndsman zelf uitgesproken aar door drs. H. J. Tankink, iaatsvervangend directeur- eneraal voor landinrichting, rond- en bosbeheer van het nlnisterie van landbouw en isserij. De minister was na- nelijk wegens het overlijden an zijn moeder verhinderd de ergadering bij te wonen. Namens deminister wees len er op dat binnen de Euro- ese gemeenschap een ge- ïeenschappelijk visserij be- lid is bepaald. „Er zijn regels (gesproken en de route naar en gereguleerde visserij in de rateren van de lidstaten is itgezet. Het is een illusie te open of te veronderstellen at de Nederlanders buiten die oeienroute zullen kunnen 'issen. Vissers doen er zeer nverstandig aan als zij zich iten verleiden de regels te vertreden. Dat zou bijzonder ortzichtig en nadelig zijn". oe er over de EG- maatrege- a ook gedacht mag worden, eigens Braks staat het abso luut vast dat zonder een EEG ie visserijmogelijkheden in de ens de 1 mei-viering in er op het bord te lezen. - foto's archief de stem sen dan ook geen flauw be nul wat een kernoorlog in houdt. Angst dat hierover meer informatie naar buiten komt is de voornaamste reden dat de „Groep om Vertrouwen te Scheppen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie" een doorn in het oog van de Russische autoritei ten. De Partij heeft alles onder controle en elke groep die moeilijke vragen stelt wordt gezien als een bedreiging, met name als die vragen betrekking hebben op defensie en buitenlandse politiek en de verdeling van de schaarse middelen. Men kan zich daarom moeilijk voorstellen dat deze groep kan winnen. Maar mis schien kan ze met steun van de Europese vredesbewe ging overleven. Copyright The Guardio.nl De Stem. S s 8, «2 [•8 2ï 1 f CF Is Ie® ï"i 01 igs t - f is<° a I O i - i I" O -O 9 <5 c g S 18 c 5 OJ jx. Oï s 3 15 S 200 mijlszones van onze buur landen al drastisch beperkt waren geweest. Met betrekking tot de Zeeuwse schelpdiercultures en visserij liet de minister mee delen de vrees in deze sector dat door uitstel van de bouw van de compartimenterings- dammen in de Oosterschelde aanzienlijke schade aan de scheldiercultures toegebracht kan worden. Hij heeft zijn be zorgdheid hierover nadrukke lijk onder de aandacht van de minister van Verkeer en Wa terstaat gebracht. „U kunt er van verzekerd zijn dat ik bij de verdediging van uw belang in dat overleg net zo vasthou dend zal zijn als een zich dichtklemmende schelp". Zevibel-voorzitter J. van den Bos stelde vast dat 1982 voor de Zeeuwse visserij over het algemeen een redelijk tot goed jaar was. „De Zeeuwse vissers hebben door eigen be drijvigheid en door investe ringen in nieuwbouw en mo dernisering van schepen een belangrijke bijdrage verleend aan de werkgelegenheid in de ze provincie". Minder te spre ken was Van den Bos over de overeengekomen vangstbe perkingen voor de kottervisse- rij. „Bij de vissers heerst de opvatting dat Nederland in Brussel te snel akkoord is ge gaan. De verscherpte controle op de naleving van de vangst quota en vooral het logboek wekken bittere weerstand op. Dat bijhouden van het logboek maakt van de vissersman een administrateur. Wij moeten in Nederland er scherp op letten dat onze vissers niet in een na deliger positie tercht komen dan hun collega's in de andere lidstaten. Inlevering van vangsthoeveelheden en een niet gelijke controleaanpak in de diverse lidstaten zijn voor de vissers ten enenmale ver werpelijk", aldus de Zevibel- voorzitter. Met betrekking tot de gar nalenvisserij beklemtoonde Van den Bos dat Zeeland in aanmerking dient te komen voor de vestiging van een pel- centrum met het oog op de re gionale werkgelegenheid. Ver der hekelde hij het om bezui nigingsredenen uitstellen van de aanleg van de Oester- en Philipsdam. Het risico voor het mosselbedrijf van een der gelijk uitstel is bijzonder groot omdat er met name sprake is van een extra gereduceerd ge tij. Zevibel heeft minister Smit-Kroes er op gewezen dat deze extra verlaging funest voor het mosselbnedrijf zou zijn. Na de vergadering bereidde B en W van Zierikzee de aanwe zigen een officiële ontvangst in het stadhuis waar burge meester De Meester hen na mens het gemeentebestuur verwelkomde. Illlillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een instructrice legt de gehandicapten uit hoe ze met paarden moeten omgaan. - foto wim kooijman van onze correspondent AXEL - Met een openbare les ln manege Magrette is za terdag in Axel de stichting Paardrijden Gehandicapten Zeeuwsch-Vlaanderen van start gegaan. Voor stichtings voorzitter Hans de Kruljk was het daarmee tevens de eerste maal dat zijn sportstichting naar buiten trad. De introductie van de Stich ting werd verzorgd door vice- voorzitter Jan van Hoeve die naast een veertigtal „pupillen" eveneens diverse notabelen mocht verwelkomen. Provin ciaal gedeputeerde Ron Barbé zei in zijn openingswoord: „Het paardrijden hoort in Zee land thuis", waarna hij de opening verrichtte door eeri paard met berijder aan de leidsel door de manege te lei den. Aardenburgse burgemees ter Lockefeer deed namens de gemeentes het woord. Petaio is nog niet in Aardenbburg, an ders was ik hier niet. „Dat we in Axel met het paard en po ny-rijden van start gaan, vind ik logisch. Axel is nu eenmaal het Walhalla van de Zeeuws- vlaamse paardesport", zei hij. De Axelse wethouder Piet Apers, tevens voorzitter van de stichting dagverblijven, sloot zich gaarne aan bij de woorden van Lockefeer. Na mens de ouders en verzorgers van de toekomstige leerlingen zei hij„Blij te zijn met de tot standkoming van de stich ting". Ad Doornebos, die de Zeeuwse Sportraad vertegen woordigde, liet weten: „Het is een trieste constatering dat de gehandicapte sport nu pas enorm groeit. De valide sport heeft een explosieve groei doorgemaakt en daardoor is de gehandicapte sport moge lijk wat in de vergeethoek te recht gekomen. Waar we nu aan werken is de integratie van de gehandicapten in de samenleving". Na de ceremoniële plicht pleging gaven twee gehandi- - capten een demonstratie paardrijden, waarna de toe komstige leerling paard- en pony-rijders zich op een aan gespannen wagen lieten rond rijden. Op 1 mei gaan de eerste lessen van start in een drietal Zeeuws vlaamse manege's: Margrette, Absdale en Rie- mens. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Za terdag werden in Klooster zande brandweerwedstrij- den gehouden voor de klasse IIP (brandwacht tweede klasse perslucht). Deze wedstrijden stonden onder auspiciën van de ver eniging van de Weivoeren den met de heer Vesseur als regionaal commandant. Aan de wedstrijden namen 26 Zeeuwsch-Vlaamse korpsen deel van zowel gemeente als bedrijfsbrandweer. Na een welkom door commandant W. Broekhoven van de orga niserende spuitgasten, wer den de deelnemers ontvan gen door burgemeester M. Somers van Hontenisse. De heer C. Schout van de Schel de uit Vlissingen, trad deze dag op als algemeen wed strijdleider. De wedstrijdsi tuaties waren onderge bracht in het gebouw van de IZV (de vroegere melkfa briek) waar twee ploegen gelijkertijd hun wedstrijd onderdeel afwerkten. De twee juryteams stonden on der leiding van P. Boogaard uit Zoutelande en B. West stra te uit Kattendijke. Na de wedstrijden volgde het nakaarten en de prijs uitreiking in de sfeervol in gerichte hal van transport bedrijf Tieleman, waarbij onder andere ook burge meester C. Ockeloen van Terneuzen aanwezig was als hoofd van de regionale brandweer. Na enkele alge mene indrukken door de ju ryvoorzitters, waarbij uit drukkelijk naar voren kwam dat de wedstrijden op hoog peil stonden, was het aan burgemeester Somers om de prijzen bekend te ma ken. Doordat er in twee ba nen gestreden was waren er tweemaal 13 prijzen. De eer ste prijzen werden gewon nen door de brandweer korpsen van Phillipine (469 punten) en Sas van Gent (453,5 punt). De tweede prij zen gingen naar korps ACZ (457,5 punt) en Vogelwaarde (448 punten). Deze vier korp sen zullen binnenkort mo gen deelnemen aan de ge westelijke wedstrijden. Op de derde plaats eindigden de korpsen uit Sluiskil (456,5 punt) en van de NSM met Moment uit de brandweerwedstrijden in Kloosterzande 442,5 punt. Het thuisspelende korps uit Kloosterzande ein digde op de achtste plaats met 426,5 punt. De organisatoren mochten veel complimenten in ont vangst nemen betreffende de uitstekende verzorging van het geheel. De wed strijddag werd afgesloten met een gezellig bijeenzijn met dans en muziek van het orkest Guy Mayer. De wed strijden werden georgani seerd ter ere van de vroege re commandant de heer A. Duerinck uit Vogelwaare, die na 20 jaar net op 13 mei - foto wim kooijman aanstaande afscheid zal ne men van de brandweer. Het feit dat het korps uit Vogel waare op de tweede plaats is geëindigd, vormt voor hem de kroon op zijn werk. iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Door Piet de Bont ST. PHILIPSLAND - De ont moeting van de oude kamera den, een soort reUnie: dat was de druk bezochte bijeenkomst zaterdag op het Krammerslui- zencomplex (Philipsdam), waarvoor iedereen die ook maar iets te maken heeft ge had met de bouw van dit mil joenenproject op de grens van Zeeland, Brabant en Zuid- Holland was uitgenodigd. Zeventienhonderd man uit alle delen van het land gaf ge hoor aan de invitatie, die het gezamenlijke organisatieco mité van Bouwcombinatie De Krammer en van Sluizen en Stuwen 'in zee' had gestuurd. Stortbazen, timmerlieden, vlechters, opzichters, sjouwers en witte-boorden-jongens, al len waren zaterdag present, van wie de meesten met part- Van onze correspondent SLUIS - Op camping De Mei doorn te Sluis is de 70-jarige mevrouw A. V. uit Antwerpen met tweedegraads brandwon den naar het ziekenhuis in Knokke overgebracht. Me vrouw A. V. liep deze brand wonden op bij een brand in een caravan. De brand is ontstaan toen S. M. uit Antwerpen, haar echt genoot, de kachel aanstak waarna een geweldige steek- vlam ontstond. De kachel ont plofte en in een minimum van tijd stond de caravan in lich terlaaie. De vrouw, die nog in bed lag, wist toch nog de cara van te verlaten, doch in de voortent, die ook al in brand stond, kwam zij te vallen. Zij liep hierbij de brandwonden op. De eigenaar van de camping heeft de vrouw nog uit de voortent kunnen halen. De heer M. liep brandwonden op aan zijn hoofd doordat zijn haar verschroeide, alsmede aan zijn handen. Dokter Meij er uit Sluis verleende eerste hulp. De caravan werd geheel vernield nadat nog een ont ploffing had plaatsgevonden. ner. Hoog en laag vonden el kaar bij het ophalen van her inneringen. Jaren timmerden zij samen aan deze sluizen, een van de grootste waterbouw kundige projecten van ons land. Jan van Gorp van de afde ling voorlichting van de Del tadienst vertoonde een film over de ramp van '53, die dui delijk maakt hoe nodig het is dat Zuidwest-Nederland afge grendeld wordt. Er bestond gelegenheid om het sluizen- complex, dat dinsdag 3 mei heel officieel wordt geïnun deerd, te bezichtigen en tot be sluit van de dag was er in de spiksplinternieuwe schuiven- gebouwen een samenzijn, met hapje, borreltje en muziek, waar bleek dat iedereen ieder een nog kende. Een ontmoeting met een lach en een traan. Van de hon derden die zaterdag naar hun levenswerk kwamen kijken, zijn er heel wat werkloos ge worden en voor menigeen wa ren de „Krammersluizen" het laatste project. Zij gingen met pensioen, al dan niet ver vroegd. De onzekerheid over de toe komst van het sluizencomplex overschaduwde de bijeen komst wel wat. Wordt de Phi lipsdam, waarvan de Kram mersluizen het pièce de résis- tance zijn, nu wel of niet aan gelegd? Die vraag kwam in schier ieder gesprek aan de orde. Men bleek verbluffend goed op de hoogte. Het wordt óf Philipsdam óf Hansweertse sluis, vertelde men elkaar. HULST - Materiële schade ontstond zaterdagmiddag om 15.15 uur bij een aanrijding op de Zoetevaart in Hulst, waar bij drie personenauto's waren betrokken. Bestuurder B. H. uit Hulst botste tegen de flank van de auto van W. van D. uit Wille broek, die linksaf draaide naar het terrein van de Torro. Door de schok van de aanrij ding schoof de auto van Van D. tegen de stilstaande aauto van P. B. uit Hulst, die aan de uitrit van de Torro stond. KAPELLE - Op de Zuidstraat reed een personenauto, be stuurd door de 19-jarige P. D. woonachtig te Wissekerke, door een wegafzetting en kwam 200 meter verderop tot stilstand tegen een graafma chine. De bestuurder en beide in zittenden werden zodanig ge wond dat zij overgebracht dienden te worden naar het Bethesdaziekenhuis te Vlis singen. De personenauto werd geheel vernield. ST. JANSTEEN - Zaterdag middag om 15.30 uur vond op de Hoofdstraat in St. Jansteen een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Be stuurder F. V. uit Heikant wil de de Wilhelminastraat inrij den, en op dat moment reed F. T. uit St. Jansteen achter op zijn auto. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft in het afgelopen weekeinde weer tal van aangiften ont vangen, betreffende - voor het merendeel kleine - inbraakjes en vernielingen, zowel van particuliere eigendommen als van vernielingen van ver keersborden. Mevrouw Van de L. te Ter- neuzen deed aangifte van ver nieling van alle vier de banden van haar personenauto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Peter van Anrooijlaan. Eenzelfde lot overkwam me vrouw V., die haar personen auto had geparkeerd aan de Arsenaalstraat. TERNEUZEtö - De Terneu- zenaar J.M.G.-A. deed zon dagmorgen bij de gemeente politie in zijn woonplaats aan gifte van inbraak in zijn per sonenauto. Deze stond gepar keerd aan de Peter van An rooijlaan. Behalve deel drie van het kentekenbewijs miste hij ook een mapje met papie ren bescheiden zowel toebeho rende aan hemzelf alsmede een mapje met .bescheiden van zijn vriend. Verder was schade toegebracht aan enkele instru menten in de auto. Men had zich toegang verschaft door het vernielen van een ruit van de auto. TERNEUZEN - De Terneu- zenaar R.W. van de V. werd door de politie aangehouden op verdenking van diefstal van een zonnewering. Deze was bevestigd aan de achter zijde van de personenauto van W., die stond geparkeerd aan de Van der Waalsstraat. Deze zag zaterdag een andere auto, waarop zijn zonnewering reeds was aangebracht. V., die bekende, werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - De Terneu- zense brandweer werd zater dagavond te hulp geroepen voor een keukenbrandje in het pand Langekerkstraat 54. Vermoedelijk door overver hitting was brand ontstaan. Bij aankomst hoefde de brandweer echter niet meer in te grijpen, daar het vuur reeds was geblust door de bewoner. TERNEUZEN - Vermoede lijk doordat spelende kinderen met vuur speelden ontstond zaterdagavond een begin van een brand op een houten vloer in een lokaal aan de voormali ge kleuterschool aan de Jozi- nastraat. De brandweer had het smeulende vuur spoedig onder controle, zodat de scha de meeviel.

de Stem | 1983 | | pagina 5