IN DE SOVJET- DESTE] de4in1kr Russische vredesbeweging is doorn in het oog van Moskou t weken op E STEM Voor toetsi u* m& i jipSrw MAANDAG 25 APRIL 1983 In contact komen met 'gewone' burgers is in de Sovjet-Unie geen eenvoudige zaak. De officiële instanties zullen je er in ieder geval niet bij helpen. Toch wist Jill Tweedie, een van de vijftien journalisten die namens The Guardian een week in Moskou is geweest, de officiële kanalen te omzeilen. Hieronder volgt een verslag van haar ervaringen. EXTRA MOSKOU - Als je officiële Russen vraagt om een ont moeting met niet officiële Russen - gewone mannen en vrouwen met gewone ver wachtingen, gedachten en angsten - krijg je het gevoel dat je vraagt naar het onmo gelijke. Uniek Defensie Zwarte markt Bedreiging ZIERIKZEE - De Ne| moet rekening houden controle-intensiteit, niet andse havens en visser visserij zones van andere ;oe zal een logboek wor gers die menen dat ze moeten gooien zullen on »e ervaringen opdoen. Licht Doel Geen benul lifflT IK dagblad voor zuidwest ne de „Ramen van Mos/ca'I luidt het onderschrift dathi] Russische persbureau TaJ meegaf aan deze foto Van onze correspondent SLUIS - Medewerkers van Rijkswaterstaat hebben afge lopen weken dode vissen aan getroffen in het kanaal Sluis- >amme, in de nabijheid van ,et openbare zwembad dat in het kanaal is ondergebracht. De vissen zijn kennelijk door zuurstofgebrek om het leven gekomen. De veldpolitie heeft de zaak in onderzoek en is van mening at het nogal meevalt. „Het anaal heeft geen doorstro end water. Door rioolozing llllllllllll||||lllllllllll"»l»IIHII»lll"lllllllllilllll „Als je niet wilt wachten geef je de dokter een cadeautje'|Log 11e „Ja, natuurlijk", zeggen ze, maar daarna komen ze er gewoon nooit meer op terug. Als je blijft aandringen, komen ze uit eindelijk met een officiële niet officiële Rus aanzetten die je met behulp van of ficiële tolken alleen vertelt wat de auto riteiten willen horen. Dus moest ik de contacten zelf leggen. Met een Engelssprekende Rus wiens adres ik had gekregen van vrienden, reisde ik kriskras door de stad met het openbaar vervoer. De ritten voerden me door eindeloze moddervlaktes met smel tende sneeuw naar de uitgestrekte woonkazernes aan de rand van de stad. En daar ontmoette ik de 'gewone Rus'. De grote betonnen flatgebouwen waarin zij wonen, zijn zo groot en staan zo ver uit elkaar dat gordijnen voor de ramen niet nodig zijn. Een fel contrast daarmee vormen de afmetingen van de afzonderlijke flatjes die erg klein en ar moedig zijn, maar wel warm en goed koop. Een gezin betaalt ongeveer vijftig gulden huur per maand plus ongeveer vier gulden voor centrale verwarming. Ook kopen is niet duur. Een gemiddeld flatje kost 32.000 gulden. Maandelijkse rente en aflossing liggen in de buurt van de 100 gulden. Igor en Ludmilla, het eerste echtpaar bij wie ik thuis ben geweest, hebben twee kinderen, een jongetje en een meis je. De kinderen slapen in de enige slaap kamer, terwijl de ouders de slaapbank in de huiskamer gebruiken. De kinderen, zes en acht, zijn naar onze normen uniek. Ze zijn rustig, evenwichtig, intelligent en blij met de kleinste dingen. Uit alles blijkt dat ze nog niet zo verwend zijn als In een ijltempo zijn in de hoofdstad Moskou de afgelopen jaren talloze flats gebouwd om de snel groieiende bevolking on derdak te kunnen bieden. onze jeugd. Hun ouders daarentegen maken een vermoeide, afgetobde indruk en zien er veel ouder uit dan ze zijn. Maar ook zij zijn onschuldig en scheppen plezier in onnozele genoegens. Ludmilla zou haar kinderen het liefst thuis onderwijs willen geven. Ze vindt de scholen te disciplinair en de lesboeken te oud. Bovendien leren ze 'verkeerde dingen'. Bij deze laatste opmerking loopt Igor rood aan en zegt hij geagiteerd dat ze haar mond moet houden. Maar dat is ze niet van plan. Ze zou graag op het platteland willen wonen, weg uit deze omgeving, weg van de buren met wie ze nooit contact heeft. De tsaar bracht tenminste nog wat schoonheid in het levèn en wat kleur, zegt ze uitdagend. „Maar het lijden, denk eens aan alle ellende onder de tsaar", zegt Igor ang stig. Ze haalt haar schouders op en zegt dat ze Sacharov benijdt. „Hij heeft geluk gehad", zegt ze. „Hij is naar Novgorod gestuurd. Novgorod is prachtig." Als de dissidenten aan de orde komen, weet Igor niet hoe snel hij op een ander on derwerp over moet gaan. Na een ogen blik stilte zegt hij„Onze regering heeft absolute macht, er is niets dat wij kun nen doen. Helemaal niets." We praten, over reizen en Ludmilla zegt dat Europa een invasie van Russen te verwerken zou krijgen als de reisbe perkingen werden opgeheven. Maar de autoriteiten zouden volgens haar niet bang hoeven te zijn dat ze niet meer te rugkwamen. „Natuurlijk komen we te rug. Dit is ons thuis." Zonder nadere inleiding zegt Igor plotseling: „Klein is mooi." „Schuma cher", zeg ik, terwijl hij blij verrast knikt. „Rusland moet weer Rusland worden. Alles is veel te groot." Vervol gens beginnen ze grapjes te vertellen over Andropov. Het enige goede aan hem is dat hij zich tot dusver op de achter grond heeft gehouden. „Weet U, we ge loofden dat Stalin onze vader was totdat we hoorden wat hij allemaal gedaan had. Toen geloofden we dat Chroetsjev onze vader was en toen vertelden ze dat ook hij fout was geweest. Nu geloven we niet meer in onze leiders. Ons geloof is verdwenen." Na Igor en Ludmilla belandde ik bij een pasgetrouwd stel, trotse bezitters van een nieuw gebouwde flat. Maar nu al lieten de plinten los en hingen de keukenkastjes scheef. De bruid komt net thuis van haar werk. Haar man, een student, komt enkele mi nuten later. Hij was wezen informeren of er kans was om aan de dienstplicht te ontkomen. Kom later nog maar eens terug, hadden ze gezegd. We komen op het onderwerp defensie. „Ja", zegt het meisje, „we wor den geïnformeerd over een kernoorlog, we zien beelden van Hiroshima op tele visie. Kinderen worden meegenomen naar schuilkelders waar ze moeten oefe nen met gasmaskers die beschermingen bieden tegen chemische wapens en ra dioactieve neerslag. „Dat zeggen ze in ieder geval", voegt ze er met een lachje aan toe. Beiden hebben geen groot vertrouwen in hun leiders. Ze vertrouwen hen maar wat een ding betreft. Ze weten, zeggen ze, dat niemand oorlog wil. Ik vraag hun wat de prioriteiten zijn van de gewone Russen. Het hangt er van af, zeggen ze. Jonge mensen willen een huis, meubels, misschien een auto. Studenten maken zich zorgen wat voor werk ze zullen krij - gen. De vrouw zegt dat haar werk ver schrikkelijk saai is. Op het kantoor waar zij werkt, staan de meisjes de hele dag voor de spiegel. Ze leest veel om de tijd te verdrijven. Een boek wordt in vijf dagen tijd door vijf mensen gelezen. Je blijft de hele nacht op om het uit te krijgen. Ze praat over de 'zwarte markt'. Als er geen vlees is, vraag je het de slager. Hij zegt dat je om vijf uur nog maar eens te rug moet komen. In de ruimte achter de winkel liggen stapels vlees. Je moet wel vier keer de officiële prijs betalen. Als je niet een dag wil wachten bij de dokter of de tandarts, moet je de dag ervoor een mooi ca deautje gaan brengen. Je moet iedereen cadeautjes geven." Ik vraag de man hoe hij de I volksaard zou karakteriseren. „We zjil nationalistisch", zegt hij. Vindt hij 4; goed? „Niet echt", zegt hij met een tw| felende blik, „maar daarom kritii we onze regering. We maken niet vol doende vooruitgang, omdat we anders te veel helpen. Wij vinden de Polen lui Ze hamsteren voedsel. We weten dat 4 Hongaren het beter hebben dan wij daarom betalen wij hun defensie, zodat zij zich andere dingen kunnen veroort. ven." Hij zegt dat hij geen aanbidder is vit Lenin. Die propaganda komt van bover,. af. „Op school geloof je erin, maar late niet meer. Maar hij zegt dat er wel spot. taan en serieus wordt gediscussieerd over het communisme. Hij zou niet an ders dan het communisme willen, man misschien dat hij er wel anders over» denken, als hij vergelijkingen kon trot ken. Hij lacht: „Wereldrevolutie. Cot munisme overal, dat zou mooi zijn. Al. leen moeten we één hoekje van de m reld kapitalistisch houden, zodat daarheen kunnen gaan als we eens echt plezier willen maken." Vindt hij dat hij in een politiestal leeft. „Nee", zegt hij. „Dat is allemaal propaganda. We zien hoe in Europa m desdemonstraties wordn beëindigd do» de politie. Dat is een politiestaat." De volgende dag hield ik zo maarrni mensen aan in een park. Ik vroeg hts naar hun oorlogservaringen. Van de twaalf die ik sprak hadden e: acht familieleden verloren in de oorlof „Denken de mensen in Europa dat Rus land een bedreiging vormt?", vroeg vrouw van middelbare leeftijd. „Nou dat is onzin, waarom zouden wij ienwrt willen aanvallen?" Als ik vraag waarom Russiche bruid jes op hun trouwdag naar het Graf vit de Onbekende Soldaat gaan, legt vrouw uit dat ze dat als een plicht In- schouwen jegens de gevallenen. „Als ji gelukkig bent, moet je de mensen gaï bedanken die dat geluk hebben mogell gemaakt." Een vrouw van in de veert vertelt me dat haar moeder is omgeko men bij het beleg van Leningrad. „Da4| eraan", voegt ze eraan toe, „we zonder verdediging toen de Duits®| kwamen. Dat kunnen we niet nog riskeren." (Copyright The Guardian/DcS»! Vervolg van Door Jonathan Steele MOSKOU - De twee Russische burgers die mij in Moskou ontvin gen in de flat van een vriend, liepen nog steeds wat stijfjes en konden hun handen nog maar moeilijk stil hou den, verzwakt als ze waren van de maande- lange hongerstaking die ze de dag daarvoor had den beëindigd. Sergei Batovrin en Sergei Rozenoer waren in honger staking gegaan om te pro testeren tegen de aanhou dende onderdrukking van de vredesgroep die ze vorig jaar samen met enkele vrienden hadden opgericht. De naam van hun beweging luidt: „Groep om Vertrou wen te Scheppen tussen de Sovjet-Unie en-de Verenigde Staten". In de tien maanden van haar bestaan zijn de leden van de groep herhaaldelijk lastig gevallen en onder vraagd door de KGB en de gewone politie. Vaak op een heel schijnheilige manier, want het Kremlin houdt graag de schijn hoog dat het niet aan repressie doet. Zo kent de Russische wet bij voorbeeld geen huisarrest. Dit had tot gevolg dat Ba- trovin vorig jaar op een ge geven moment vier politie-' mannen op de stoep voor zijn huisdeur aantrof die hem beletten zijn huis te verlaten. De groep zei dat dit huisarrest was. De politie ontkende: „Hoe kon dat nou? Zoiets bestaat toch he lemaal niet in de Sovjet- Unie". Iets dergelijks gebeurde toen de groep vorig jaar wat vrienden had uitgenodigd om foto's te laten zien van een demonstratie van de Amerikaanse vredesbewe ging. Bij gebrek aan een wet die het tonen van foto's verbiedt schakelde de politie gewoon het licht in het hele flatge bouw uit. Een van de leden van de groep werd bij het verlaten van het flatgebouw gearresteerd, zogenaamd omdat hij een paar dagen daarvoor een politieagent had uitgescholden. Hij werd veroordeeld tot vijftien da gen gevangenisstraf. Toen vorig jaar zomer de vredesmars van Scandina vische vrouwen met officiële toestemming van het Krem lin naar Moskou kwam, werd de voornaamste woordvoerder van de groep, Yuri Medvedkov, en een an der lid tijdens een ritje in de bus lastig gevallen door een dronken vrouw. Toen ze de vrouw beleefd vroegen hen met rust te laten, werden ze gearresteerd omdat ze haar zouden hebben geslagen. Een vonnis van vijftien da gen zorgde ervoor dat zij in de gevangenis zaten toen de Scandinavische vrouwen in Moskou arriveerden. De officiële verklaringen dat acties tegen hen voort vloeiden uit hun 'geweldda dig gedrag* heeft groepen als het IKV en de Europese Vredesbeweging niet om de tuin kunnen leiden. Zij hebben officiéél tegen de behandeling van de groep geprotesteerd. Professor Medvedkov, ;een geograaf die enkele jaren voor de We reldgezondheidsorganisatie in Genève gewerkt heeft, is ervan overtuigd dat dit soort protesten heeft geholpen. Volgens hem is de repressie de laatste tijd iets minder geworden. Toch kan men de groep nauwelijks revolutionair noemen. Ze benadrukt dat ze achter de ontwapenings voorstellen staat van de of ficiële Russische vredesbe weging en de Russische re gering, en dat ze afwijzend staat tegenover de strategie van de regering-Reagan die erop lijkt gericht om de Rus sische economie te ruïneren door een versnelling van de wapenrace uit te lokken. De groep is geen voorstander van eenzijdige Russische ontwapening omdat we, zo als professor Medvedkov zegt „de wens respecteren om 's lands defensie op peil te houden zodat Rusland nooit meer wordt binnenge vallen en de Sovjet-Unie wordt behouden als een hei lig fort. Dat is ook de reden dat de Russen bereid zijn de broekriem nog wat strakker aan te trekken voor herbe wapening". Het belangrijkste doel van de groep is een vermin dering van het politieke wantrouwen en de achter- -docht die aan de wapenrace ten grondslag ligt. Om dit te bereiken heeft ze een aantal voorstellen op gesteld. Bij deze voorstellen spelen de gewone mensen uit beide supermachten een belangrijke rol. Zo wil de groep een televisieprogram ma organiseren waarin Russische en Amerikaanse deskundigen vragen van kijkers beantwoorden, wil len ze een gezamelijk vre- desprogramma als verplicht Deze ernstige waarschu- ving van minister ir. G. Braks del te beluisteren op de zater- lag in Zierlkzee gehouden aarvergadering van de Vere- ilglng Zeeuwse Visserljbelan- [en (Zevibel). Overigens werd de vermaning niet door de be windsman zelf uitgesproken maar door drs. H. J. Tankink, ïlaatsvervangend directeur- leneraal voor landinrichting, irond- en bosbeheer van het nlnlsterle van landbouw en -lsserij. De minister was na- nelijk wegens het overlijden an zijn moeder verhinderd de 'ergadering bij te wonen. Namens de minister wees ten er op dat binnen de Euro- lese gemeenschap een ge- ïeenschappelijk visserijbe leid is bepaald. „Er zijn regels 'gesproken en de route naar m gereguleerde visserij in de «teren van de lidstaten is litgezet. Het is een illusie te jopen of te veronderstellen dat de Nederlanders buiten die denroute zullen kunnen 'issen. Vissers doen er zeer Onverstandig aan als zij zich laten verleiden de regels te ertreden. Dat zou bijzonder lortziehtig en nadelig zijn". oe er over de EG- maatrege- m ook gedacht mag worden, yolgens Braks staat het abso- luuut vast dat zonder een EEG de visserij mogelijkheden in de Een officiële demonstratie tegen de kernwapenwedloop tijdens de 1 mei-viering in Moskou; „Geen middellange-afstandraketten in Europa" staat er op het bord te lezen. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM I onderdeel op de Amerikaan se en Russische scholen en denken ze aan pen-vrienden en gezamelijk ruimte-on derzoek. Professor- Medvedkov noemt de voorstellen van de groep nogal bescheiden. „Voorstellen van onschuldi- gen die de feiten niet ken nen". Maar dat is precies de reden dat de autoriteiten zich zo slecht op hun gemak voelen met deze groep. Spontaan georganiseerd en niet bereid zich helemaal naar de officiële lijn te voe gen zou deze groep op den duur wel eens de sluier kun nen lichten van een aantal taboes. Want op het moment weet de Russische bevolking eigenlijk maar heel weinig van kernwapens en de ge volgen voor de mensheid. Ze weten niet dat de wereld met het bestaande aantal kernwapens al vele malen vernietigd kan worden, ze weten niets van de afschu- welij k hoge kosten en ze we ten niets van de gevolgen. Het Kremlin wil dat graag zo houden. Weliswaar is er een toenemende activi teit waar te nemen van de officiële Russische vredes beweging, maar die bewe ging steunt alleen die initia tieven die de Russische re gering reeds heeft ontplooid. Over de werkelijke kosten van kernwapens en de gru welijke gevolgen van een kernoorlog wordt door de beweging met geen woord gerept. Ook in de media worden die onderwerpen nauwelijks aangeroerd. Te oordelen naar gesprekken met gewone Russische bur gers hebben de meeste Rus sen dan ook geen flauw be nul wat een kernoorlog in houdt. Angst dat hierover mee' informatie naar buiten kom' is de voornaamste reden dat de „Groep om Vertrouwend Scheppen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie" een doorn in het oog van de Russische autoritei ten. De Partij heeft graai alles onder controle en elke groep die moeilijke vrage» stelt wordt gezien als eef bedreiging, met name alsd" vragen betrekking hebber op defensie en buitenlandse politiek en de verdeling van de schaarse middelen. Me' kan zich daarom moe® voorstellen dat deze groef kan winnen. Maar rnis- schien kan ze met steun va» de Europese vredesbewe ging overleven. Copyright The Guard iff" De S(e" WGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND s E co -ca SÏ8 o es "5

de Stem | 1983 | | pagina 4