Kreisky wil absolute meerderheid „Positie Andropov nog niet onom streden" Armoe troef, ook bij de PvdA ten ed ijst Plan De Koning: op hoop van zegen Laatste zuiverin in China voltooi OOSTENRIJK MORGEN NAAR STEMBUS INDRIESSEN: n ZATERDAG 23 APRIL 1983 ;BINNEN-BUITENLAND: Schaduw Corruptie Machtig Mooi weer EX-SOVJET-FILOSOOFMICHAEL VOSLENSKY: Corruptie ITERPAG 23 APRIL 19g L 0me redactie buitenland ,ech Walesa reer terug >p Leninwerf si st» (ioxme nog bteeds zoek PROVINCIES SCHOO -r- - T11 Door Gerard Kessels NOG één keer is de oude man de ring in gegaan. Bru no Kreisky. 72 inmiddels, wil nog vier jaar bijtekenen als bondskanselier van Oosten rijk. De bejaarde socialist hoopt morgen (zondag 24 april) de absolute meerder heid te behalen bij de parle mentsverkiezingen. Dat zou dan voor de vierde keer op rij zijn. Kreisky en Oostenrijk. Beide woorden zijn bijna sy noniem geworden. Kreisky, die zelden een blad voor de mond neemt, is al 13 jaar bondskanselier. De actieve neutraliteitspolitiek die hij bedrijft heeft hem tot ver buiten de grenzen van de 7,5 miljoen inwoners tellende republiek tot een gerespec teerd, maar ook een gerucht makend figuur gemaakt. Hij heeft hard uitgehaald naar de Amerikaanse presi dent Reagan en zijn voor ganger Carter. Tegelijk was hij ook de eerste westerse re geringsleider die de Libische lastpost Gadaffi voor een of ficieel bezoek uitnodigde. „Landen als de Verenigde Staten, Engeland en Italië doen volop zaken met Libië, maar politiek doen ze net of hun neus bloedt. Daar houd ik niet van. Een land moet beide doen en daar ook voor durven uitkomen", zegt Kreisky. De rimpels tussen Wenen en Washington, onder ande re ontstaan door het Gadaf- fi-bezoek, zijn inmiddels gladgestreken. Na zijn suc cesvol bezoek aan Washing ton heeft Kreisky de Oosten rijkse oppositie beroofd van de verkiezingsslogan dat hij anti-Amerikaans zou zijn. De christen-democratische oppositie heeft het toch al moeilijk om zich te profile ren. In de schaduw van Kreisky is het immers niet gemakkelijk enig gezag te winnen. Iedere politicus in Oostenrijk wordt gemeten aan de krachtfiguur Kreis ky- Oppositieleider dr. Alois Mock van de christen-demo cratische VPO doet veel moeite uit de schaduw van Kreisky te kruipen. In een Kreisky ..met Sadat en Peres (foto rechts) ..maar ook met Ara fat..(foto links) - FOTO'S AP, UPI poging zich als staatsman in de schijnwerpers te plaatsen, heeft Mock in januari naar Amerikaans voorbeeld een 'State of the Union'-toe- spraak gehouden, waarin hij zijn visie gaf op Oostenrijk en de wereld. In het parle ment, de Nationalrat, heeft Mock momenteel 77 zetels, tegenover 95 van de socialis tische SPO van Kreisky. De derde partij is de liberale FPO van dr. Norbert Steger met 11 zetels. Voor de christen-demo craten lijkt het zoet van de macht ook ditmaal niet weg gelegd. Dat Kreisky de ver kiezingen wint is vrijwel ze ker. De vraag is hoe groot het verschil met de christen democraten zal zijn. Dat is ditmaal van extra belang omdat Kreisky de verkiezin gen heeft opgevijzeld tot een volksraadpleging omtrent zijn persoon. Hij heeft aan gekondigd alleen te blijven als hij weer de absolute meerderheid krijgt. Daar is hij later enigszins van terug gekomen. Als de socialisten een of twee zetels van de absolute meerderheid verwijderd blijven, is hij be reid een minderheidsrege ring te leiden. Een minder heidsregering die waar schijnlijk snel nieuwe ver kiezingen uit zal schrijven. Zo deed hij het ook al in 1971, toen zijn 1,5 jaar oude min derheidsregering van de SPO door de kiezers naar de absolute meerderheid werd «etild. Kreisky: „De laatste opi niepeilingen en ook mijn eigen gevoel zeggen mij dat wij op het moment net onder of boven de 50% zitten". Of de socialisten de volledige buit binnenhalen zal ook af hangen van het aantal stem men dat de milieu-partij van de Groenen zal krijgen. Deze partij, geformeerd rond de geoloog prof. dr. Tollman, put vooral uit het rechtse kiezersbestand. De alterna tieve lijst is meer vergelijk baar met de linkse groenen in Duitsland. De alternatie ven worden trouwens nau welijks kansen toegedacht. Wat zich de laatste weken in Oostenrijk afspeelt kan slechts met grote moeite als verkiezingsstrijd bestempeld worden. Grote strijdpunten zijn er nauwelijks. De libe ralen hameren op de corrup tie die bij enkele grote bouwprojecten heeft plaats gevonden. De christen-de mocraten lopen vooral te hoop tegen het gigantische congrescentrum dat in We nen gebouwd wordt. In arren moede hebben ze ook de gezondheid van Kreisky op de korrel geno men. De bejaarde politicus moet weliswaar twee maal per week zijn nieren laten spoelen, maar verder is hij in behoorlijke conditie. Kreisky ergert zich verschrikkelijk aan opmerkingen dat hij oud en ziek is. „Wilt U mij soms de pols voelen?", zo viel hij onlangs uit tegen een jour nalist. De christen-democraten willen in de buitenlandse politiek een meer terughou dende opstelling. De actieve neutraliteitspolitiek van Kreisky gaat Mock veel te ver. „Wij overschatten de betekenis van Oostenrijk", zegt hij. „De grootmachten kunnen het conflict in het Midden-Oosten niet eens op lossen. Dan moeten wij niet net doen of zij op Oostenrijk zitten te wachten". Kreisky wuift die bezwa ren weg. Hij noemt de kern van zijn politiek niet om streden. De neutraliteit van het land ligt trouwens in de grondwet vast. „Ons uit gangspunt is: Zoveel ver trouwen in het Westen te winnen als mogelijk is en zo weinig mogelijk wantrou wen te wekken in het Oos ten", zo vat hij de buiten landse politiek samen. Jaloers Anno 1983 is het eigenlijk ongelooflijk, maar sociaal- economische problemen spe len geen rol in de verkie zingsstrijd. Menig met hoge werkloosheid, inflatie en staatsschulden opgezadeld regeringsleider kijkt jaloers naar Oostenrijk. Een werk loosheid van 5%, een inflatie van rond de 4%, een reële groei vorig jaar van één pro cent. Kreisky: „De werkloos heid is bij ons in februari te ruggelopen. Noem me een ander Europees land waar de werkloosheid in die win termaand achteruit is ge gaan! Vorig jaar hadden we een gemiddelde werkloos heid van 3,7%. Dat zijn feiten waar de oppositie hier in Oostenrijk het moeilijk mee heeft". Er is nog een reden dat kreten over werkloosheid en inflatie niet op de verkie- zingsplakaten te zien zijn. Besluiten over sociaal-eco nomische vraagstukken worden buiten het parle ment om genomen. Oosten rijk zweert bij zijn systeem van sociale 'Partnerschaft'. Werkgevers, werknemers en regering nemen in kleine commissies alle beslissingen over lonen en prijzen. Overeenstemming wordt in Oostenrijk met hoofdlet ters geschreven. „Hier kan ongelooflijk gemakkelijk ge regeerd worden", zegt voor zitter dr. Johan Fahrnleitner van de overkoepelende Ka mer van Koophandel in We nen. „Onze frustratie is dat wij steeds consensus moeten bereiken. Een flink conflict zou wel eens mooi zijn", lacht hij. De man die de enge ban den tussen politiek en sociale partners bij uitstek beli chaamd is Anton Benya. De 70-jarige Benya is na gene ratiegenoot Kreisky waar schijnlijk de machtigste man van het land. Niet alleen is hij voorzitter van Oosten rijks enige, grote vakbond de OGB, hij is ook al tien jaar lang voorzitter van het par lement voor de socialistische partij. Hij verdedigt de Part nerschaft met hartstocht. „De generatie van Kreisky en van mij heeft in de jaren '30 aan den lijve gevoeld wat werkloosheid betekent. Me de dankzij het systeem van sociale Partnerschaft heb ben wij na de oorlog iets der gelijks kunnen voorkomen". De vraag is of het systeem stand zal houden als de tij den moeilijker worden. Ver geleken met de meeste ande re landen is de situatie nu nog paradijselijk. Maar de wereldcrisis zal Oostenrijk de komende ja ren ook gaan treffen. Hoe zal het met de Partnerschaft gaan als er niets meer te verdelen valt en er ingele verd moet worden? Fahrnleitner is optimis tisch: „Er zijn sociologen die zeggen dat het een mooi weer-instrument is. Dat is niet waar. Het is een instru ment dat bij uitstek geschikt is voor het oplossen van cri ses. Wij hebben in de Part nerschaft altijd de grootste problemen gehad in tijden van groei. Toen we zeer sterk groeiden wilden we aan de loonrem trekken, maar in de bedrijven werd uitbetaald boven het vastge stelde loon". Tegen deze achtergrond is het niet zo verwonderlijk dat de verkiezingsstrijd weinig emoties oproept. Veel veran dert er niet na de 24ste april. Wie er ook wint. Fahrnleit- npr: „Hier in 'Oostenrijk wordt de "soep nooit zo heet gegeten". Door Pieter Eggen „DE POSITIE van de Russi sche partijleider Andropov is niet onomstreden. Binnen de partijtop zijn de tegen stellingen nog steeds zo dui delijk aanwezig dat Andro pov niet op eigen houtje het beleid kan vaststellen. Er is een groep rond Tsjernenko (de oude Brezjnev-clan) die sterk genoeg is om Andropov te beteugelen. Een duidelijk bewijs daarvoor is dat deze groep in maart een zitting van het Centrale Comité kon tegenhouden." Die conclusie trekt profes sor Michael Voslensky, de beroemde Russische schrij- ver-filosoof die tien jaar ge leden zijn vaderland inruil de voor München. Voslensky meent dat de kennelijke verschillen bin nen de partij-top weinig ruimte latei} voor erg defini tieve uitspraken over de koers van de Sovjet-Unie op korte termijn. Belangrijk is volgens hem wel dat tijdens de zitting van de partijtop over de problemen in de landbouw, begin deze week, uitgerekend Tsjernenko ont brak. Voor zijn afwezigheid is geen reden opgegeven. Vos lensky: „Het kan best zijn dat de man gewoon ziek is..hij is per slot van reke ning al in de zeventig, maar in het verleden is de afwe zigheid van dergelijke men sen vaak wel het bewijs ge weest voor het feit dat ze uitgerangeerd zijn. Dat ge beurde verleden jaar ook met Kirilenko (die ook als serieuze kandidaat voor de opvolging van Brezjnev werd genoemd), die eerst ziek was en later bleek te zijn afgevoerd." Professor Voslensky was deze week in Amsterdam waar hij een informatiecen trum over de Sovjet-Unie opende. Dat centrum is een initiatief van de Boekovsky- Stichting, een club die zich vooral bezighoudt met vor men van psychiatrische ter reur in de Sovjet-Unie. Vos lensky benadrukte in zijn openingswoord het belang van goede informatie over de Sovjet-Unie. „We moeten met open ogen het 'reeël bestaande so cialisme' proberen te zien en te begrijpen. Het is belang rijk voor het westen te weten dat de Sovjet-Unie geen ar beidersparadijs is, maar ook geen hel. Het bijzondere van de Russische machtsstruc- Yuri Andropov FOTO AP tuur is dat het gebaseerd is op een nieuw soort klassete genstelling, waarbij de poli tieke bureaucratie de macht in handen heeft en die ver dedigt tegen iedere kritiek. Het is een klasse, van een vorm die uniek te noemen is in de wereld", aldus Voslens ky. Daarmee raakte hij zijn geliefde thema aan. Enkele jaren geleden schreef hij een opzienbarend boek („No menklatura, de heersende macht") over de handel en wandel van de machtselite in zijn vroegere vaderland. Hij heeft als gerenommeerde wetenschapsman zelf lang genoeg in de circuits van de macht gezeten om een helder licht te kunnen werpen op het functioneren van de par tijtop in de Sovjet-Unie. Sinds hij in het westen zit reist hij stad en land af om met tomeloze energie de ont wikkelingen in de Sovjet- Unie toe te lichten en van commentaar te voorzien. Tijdens zijn bezoek aan Am sterdam hadden wij de gele genheid voor een kort ge sprek met hem. Voslensky meent dat de Sovjet-Unie een campagne voor orde en discipline door maakt, sinds Andropov aan de macht is. Economische motieven liggen op de eerste plaats ten grondslag aan de ze campagne, aangezien zeer veel produktiviteit in de Russische industrie verloren gaat aan leegloop en corrup tie. Uit recente publikaties blijkt dat door mismanag- ment en allerlei soorten van corruptie bijna een derde van de totale industrie voortdurend stilstaat. Gebrekkige transporten, produktie-programma's waarin geen rekening wordt gehouden met tekorten aan goederen, diefstallen op gro te schaal uit fabrieken en massaal drankgebruik en ziekteverzuim; het zijn alle maal elementen van een gi gantische kapitaalsvernieti ging en een stagnerende in dustriële ontwikkeling. De partijtop heeft de strijd aan gebonden met deze vormen van verloedering van de Sovj et-economie. Voslensky daarover: „In de eerste plaats baart de ka pitaalsvernietiging de par tijtop grote zorgen. Maar ze ker zo belangrijk is het ideo logische bezwaar. Het is be langrijk te weten dat Andro pov sterk steunt op de KGB (de geheime dienst) en het 'militair-industriële com plex'. Die twee lobby's zijn zeer geïnteresseerd in een geoliëd lopende industrie. Daarvoor zijn een strakke ordening en discipline onontbeerlijk. U moet niet vergeten dat in de ogen van de partijtop wan orde en de neiging van men sen om dingen voor eigen re kening te doen als corruptie gezien worden. Immers in beide gevallen wordt het col lectief opgeofferd aan per soonlijke doelstellingen en dat is in strijd met de ideolo gie." Volgens Voslensky bete kent de fel ingezette cam pagne voor 'law and order' een voorzichtige breuk met het tijdvak Brezjnev. „Zon der te willen stellen dat An dropov een neo-Stalinist is kan je wel zeggen dat de nieuwe machtselite enkele stappen terug in de richting van de stalinistische orde ning gaan.", aldus Voslens ky. Volgens hem is het grote verschil evenwel met Stalins methoden dat „Andropov degenen aanpakt die zich schuldig maken aan econo misch misbruik, terwijl Sta lins methoden veeleer uit gingen van intimidatie van volstrekt onschuldigen." 01 BLIN - De Hoge Raad van Ierland acht een wet, die ho- nosexuele handelingen straf bar stelt ook indien ze in de rlvésfeer plaats hebben, niet i strijd met de Ierse grond- et. De raad is tot die uit maak met de kleinst mogelij- s meerderheid gekomen. Volgens voorzitter O'Hig- rings van de raad is homose- lualiteit moreel verkeerd en •oet het morele welzijn van de wc vé ge Door Loek Leijendekker VRIEND en vijand zijn het er over eens: de voorjaars nota van het kabinet-Lub- bers luidt niet de lente in van een nieuw actief werk gelegenheidsbeleid. De be weringen daaromtrent van minster De Koning (Sociale Zaken) zijn erg gekleurd dan wel berusten, om in de taal van de oppositie te spreken, op „pure misleiding". Wie zulke krachtige taal bezigt lokt de vraag uit: en wat hebt gij dan aan alter natieve banenplannen te bieden? De grootste opposi tiepartij, de Partij van de Arbeid, zou die vraag van daag, bij de afsluiting van een driedaags congres over arbeid, crisis en werkgele genheid, moeten kunnen be antwoorden. De verwachtingen op dit punt Zijn evenwel niet hoog gespannen. Gelet op de ont- werp-resolutie van het par tijbestuur werd reeds aan de vooravond van het congres van bevriende zijde (prof. Degenkamp) voorspeld dat de PvdA niet veel verder zal komen dan „quasi-filoso- fisch gebabbel" over de ar beid in „niets zeggend wollig taalgebruik". Ook hier dus armoe troef. Dat geldt tevens voor het ontbreken van enig socialis tisch initiatief voor een in ternationale aanpak van de werkgelegenheidsproblema- tiek, tenzij men als zodanig het populistische ideetje van de herkozen PvdA-voorzit- ter Max van den Berg zou willen aanmerken, om het Nederlandse defensiebudget met vijf procent te korten als eerste aanzet voor een inter nationaal fonds ter bevorde ring van een wereldwijd werkgelegenheidsbeleid. De beperkte visie van de huidige PvdA op de crisisbe- strijding valt des te meer op omdat de Nederlandse socia listen in het verleden op dit gebied baanbrekend werk hebben verricht. Mensen als Tinbergen, Pronk ,en Den Uijl, hebben bij herhaling ternationale coördinatie, m een samenwerkingsver^»" ook tussen de industries den en de Derde Wereld. li nu toe zijn ze wat dit betref roependen in de woestijn J bleven. Maar is dit dan^i reden om de handdoek d maar in de ring te gooien? De socialisten hebben zic)| na het échec (1977) van fcJ Sturm-und-Drangperiode bekeerd tot het Nieuw-Rf lisme, tot een koersbepali op basis van hetgeen op kor' te termijn haalbaar is. jjJ beleid is verantwoord zo' doelstelling op langere mijn niet uit het oog wotij verloren. Ten aanzien van interna tionale ontwikkelingsstraif.1 gieën lijkt dit nu bij de Pró wel te gaan gebeuren. V verklaring hiervoor kan J legen zijn in het feit dat j; veelgeroemde Socialistisch Internationale op het og«.' blik weinig voorstelt. Duitse Engelse, Franse, Italiaans,! en Nederlandse socialist? hebben met elkaar niet vd meer gemeen dan hun naam' Hun ideeën liggen dikwijl mijlenver uiteen. De helft van de wereldt volking gaat iedere hongerig naar bed. In de tij!' ke landen zijn ruim 30 nil joen werklozen, waarvd 12,3 miljoen in de tien EG- landen; van hen is 42% j» ger van 25, jaar. Het intern, tionale monetaire kraakt door de gigantisch schuldenlast van de arm landen in al zijn voegen, de Reagans, Thatchers a Van onze redactie buitenland 'ARSCHAU - Lech Walesa aeft zijn baan als electricien de Leninscheepswerf In dansk weer terug. De ex- orzitter van het verboden llidaritelt kreeg gisteren te »ren dat hij zich maandag eer moet melden om aan de centrum-rechtse regering» lg 8aan- Al die 'W heeft r van rlc-, WCIT voor de oplossing van .te problemen weinig te hebben wisten we al. Dat i PvdA, in de lijn van de So- cialistische Internationale! nu ook met de rug naar te lijkt te gaan staan in intriest In Nederland kunnen beter ophouden met elkai vliegen te vangen rond werkgelegenheid. We zulle; moeten durven erkennen® niemand daarvoor paskb oplossingen btj dé hut heeft. Pas dan kunnen «i hem overigens oon salaris betaald. aangetoond dat eerj deygde-,j|-.weer creatief gajrn wertai ste" van Solidariteit" staat. lijk werkgelegenheidsbeleid gebaseerd dient te zijn op in- nationaal band. en in beter w Door Pieter-Jan Dekkers HET lijkt wel uitverkoop. CDA-minister De Koning wil de arbeidstijd de komen de vier jaar verkorten tot 36 uur per week en tot 1990 tot 32 uur per week. De PvdA biedt, zoals zo vaak, over en mikt op een werkweek van 25 uur, oftewel een vijf-uri- ge werkdag. Jongeren kun nen van het CDA direct al voor 32 uur aan de slag, ter wijl de VVD zich ook wel uitspreekt voor korter wer ken, maar dat beperkt wil houden tot een uurtje of zo. De plannen van CDA-mi- nister De Koning zijn met name bij de VVD hard aan gekomen. Immers, deze coa litie-partner heeft zich slechts met grote moeite ge schikt in het regeer-ak- koord, waarin de wens wordt uitgesproken dat er tegen 1986 36 uur per week zou moeten worden gewerkt. Maar ook bij de sociale partners zal het enthousias me niet groot zijn, hoewel het uiteindelijke doel - 32- urige werkweek - aardig aansluit bij de vakbonds verlangens. De reden daar voor is dat de bewindsman al bij voorbaat de uitkomst van het overleg tussen de so ciale partners bepaalt en te- ge- Bi De voorzitter van de com- issie voor buitenlandse za- in van het Poolse parlement, rezard Wojna, heeft vrijdag de Spaanse krant El Pais •zegd dat de Poolse regering reid is tot het vervolgen van dialoog met de oppositie, ojna verklaarde dat het (olse rooms-katholieke epis- paat een wapenstilstand 'Ide en niet achter de „extre- gelijkertijd de rekening pre senteert: een inkomensda ling van minstens 10 procent tot 1986 en van 20 procent tot- 1990. Bij de werkgevers is men voorzichtig bereid over korter werken te praten, maar zeker niet als minister De Koning het mes op tafel legt. In enkele bedrijfstakken zijn voor de korte termijn aardige resultaten geboekt, maar in te veel bedrijfstak ken stagneert dat overleg. Als er dit jaar geen defini tieve afspraken tussen werkgevers en vakcentrales voor de komende jaren wor den gemaakt, resteert de mi nister niets anders dan in te grijpen. Of door middel van een soort loonmaatregel of door verdere verhoging van belastingen en sociale pre mies. Bovendien denkt hij er aan ook weigerachtige werkgevers te straffen met premieverhoging. Omdat hij niet wil tornen aan de solidariteit tussen ac tieven en niet-actieven, zou den de uitkeringstrekkers er tot 1986 ook minstens 10 pro cent in inkomen op achteruit moeten gaan, wil men de toch al geringe afstand tus sen de uitkeringen en de laagste lonen niet nog klei ner maken. Wat de gevolgen zijn van een dergelijk fors koopkrachtverlies, voor de mensen zelf, maar ook voor de ondernemingen, laat zich raden. Met name de binnen landse afzet van het be drijfsleven zou een enorme klap krijgen. De Koning rept met geen woord over het aantal ba nen, dat zijn plan de komen de drie jaar oplevert. Hij volstaat met de mededeling dat zo wèl kan worden voor komen, dat het aantal werk lozen het miljoen over schrijdt. Dat is trouwens bij elk plan voor arbeidstijdver korting een grote gok. In de tot nu toe afgesloten cao's worden wel streefgetall(i| genoemd, maar er is enkele garantie, dat korter werken nieuwe banen ople vert. Ondernemers zullen i eerste instantie probew hetzelfde werk met minds werknemers te verrichten Bovendien speelt de auto» tisering ook een grote rolt; het al dan niet aantrekks van extra personeel. De praktijk tot nu heeft uitgewezen, dat *'j beidstijdverkorting nau»| lijks tot nieuwe banen geleid. Het heeft er hoogij toe geleid, dat er minder bij nen zijn afgestoten. Concluderend kan wor gesteld, dat arbeidstijd*! korting één van de middéej kan zijn de werkloosheid 1 te tomen. Maar er is te vffl nig bekend over de moge» ke gevolgen ervan voor c-J economie en de uitkomst* zijn te vaag, om nu al te palen, hoe het in 1986. n» Of in 1990. te houding die Walesa de itste dagen inneemt, is strij- g met de taktiek van kardi- ial Glemp", aldus Wojna. Van onze redactie buitenland IEL - Functionarissen van P Zwitserse chemieconcern iffman-La Roche hebben >r een Franse rechter ver- iard niet te weten waar de B vaten dioxine uit het Ita- |uaanse Seveso zijn. Het concern heeft gisteren Tzegd de vaten te willen op- lan als blijkt dat ze ergens ■egaal zijn gestort. pet linl Iulklands groep Argentijnen blijft Bt besloten naar de Falklan- nlanden te reizen om het pf van gesneuvelde verwan- p te bezoeken. Engeland Jeft hen de tocht ten sterkste [traden. Engelsen in Buenos p zijn met de dood be- Jeigd als de Argentijnen de cht wordt verhinderd. Door onze redactie buitenland DE Chinese communistische partij heeft de afgelopen we ken een ongekend grote zui vering doorgevoerd in de provincies. Een groot aantal eerste-secretarissen in de provincies zijn vervangen. Het betroffen vaak leiders, die nog in de post maoïsti sche tijd waren benoemd. In 11 van de 29 provincies en autonome gebieden wer den nieuwe partijleiders aangesteld. In enkele pro vincies gingen die politieke veranderingen gepaard met nogal wat moeilijkheden. Het meest in het oog lopend waren deze in Hunan, de provincie waar Mao Zedong (Mao Tse-Toeng), een linkse provincie en door veel Chi nezen nog steeds beschouwd als het erfgoed van de cultu rele revolutie. Mao Zhiyong, de eerste- secretaris daar, kon zijn post slechts op het nippertje be houden na akkoord te zijn gegaan met een verplicht nummertje 'uitoefenen zelf kritiek'. Ziyong was nog be noemd door de voormalige partijleider Hua Guofeng. Voor 50 andere functionaris sen volstond de zelfkritiek niet, ze werden de laan uit gestuurd. Ze moeten nu te rug naar de schoolbanken voor een studie van enkele jaren om hun politiek inzicht wat bij te spijkeren en het meer in overeenstemming te brengen met dat van de hui dige machthebbers in China. In de provincie Hubei moest partijleider Hu Yao- bang er een maand geleden zelf aan te pas komen om de zuivering in goede banen te leiden. Toen Yaobang weer naar Peking was terugge keerd, liet hij ontslagbrieven achter voor vier provinciale topfunctionarissen. De nieuwe leiders zijn in het algemeen een stuk jon ger daahun voorgangers - is de gemiddelde leeftijd* het partij comité in de rijkste provincie Sichusj gedaald van 63 naar 52j*| Ze hebben volgens het ps* bureau Nieuw China ook een veel betere oplei" genoten. Met deze zuiverirw heeft het bewind in P^fj bewezen dat het stevig i»j zadel zit en dat alle res, van het post-maoisme uit politiek is verdwenen. Van onze correspondent Mare de Koninck SHINGTON - Het debat (n Amerikaanse Huis van levaardjgden ("Tweede Ka- f jover de 'bevriezingsreso- »edie van president Rea- elst aan de Sovjet-Unie i onmiddellijke, controleer- en wederzijdse bevrie- K van alle aanmaak en in- kij van kernwapens' aan 'eden, blijft zich voortsle- En naarmate de definitie- mming (thans voor eind setide week voorzien) uit- groeit de kans, dat de te standers van de 'freeze' a!?endementen de motie «niijk weten af te zwak- is deze week door Repu- C'nse; Partijgenoten van oi Reagan een wijzi- igsvoor^ei ingediend, dat [installatie van Kruis- en "■sningraketten in West- ?a wilde uitzonderen van «'gehele nucleaire bevrie- C. a* amendement werd Eoïfnmet enkele stemmen 1 fill yerworPen. Vooral echter, dat ook enkele ■«leden van de Democrati- v,,,°ppositiepartij er vóór Lt, tekende de 'terrein- lakt ^e,.President Reagan Kom f Png'ngen om het l'ement ervan te weerhou den reeze"res°lutie aan te O dig sch v - c.

de Stem | 1983 | | pagina 4