Fransen: Is Juliana niet meer koningin? Meeste Italianen hebben nog nooit van Claus gehoord Amerikanen kennen maar één koningin: Elizabeth Engelsen hebben handen vol aan Charles en Diana Duitse kiosken vol prinselijke namaakfeiten Belgen gewend aan de „lichte ongesteldheid" van koning Boudewijn 5e gezondheidstoestand van prins Claus houdt onze kranten en vooral de populaire weekbladen al maandenlang bezig. Verdiepen de buitenlanders zich netzo gretig als de Nederlanders in de problemen van Oranje? Onze correspondenten in Amerika, Engeland, Frankrijk, België en West-Duitsland hebben de bekendheid van onze pninklijke familie over de grens gepeild. Bernhard kreeg door Lockheed enige bekendheid in Frankrijk. - fotoanp door Jan Drummen EEN DEEL van de Franse bevolking en met name het vrouwelijke heeft zoals veelal in republikeinse landen een soort nostalgische verering voor de ro mantiek van het koningschap. Enkele geïllustreerde bladen wijden dan ook geregeld en zelfs hoofdzakelijk een deel van hun inhoud aan de voor vallen in diverse koningshui zen en uiteraard is het Britse, dat met name de laatste tijd voor de nodige overbodige kruiding zorgdraagt, de hoofd schotel. Deze bladen zijn ongeveer de enige die ook aandacht be steed hebben aan het Neder landse koningshuis, maar een kleine opiniepeiling wijst uit dat 9 van de 10 Fransen weinig of niets weten van het Neder landse koningshuis. Ongeveer 40 procent blijkt niet eens te weten dat Juliana geen konin gin meer is en de naam van prins Bernhard is enkele lie den alleen bijgebleven door het Lockheed-schandaal. Prins Claus is maar bij een kleine minderheid bekend en hoewel een aantal bladen in enkele regels van zijn verblijf in een Zwitserse kliniek gewag gemaakt hebben, heeft de zaak hier alleen aandacht gekregen in het sensatieweekblad 'Fran ce Dimanche'. Het blad publi ceert regelmatig over echt scheidingen, huwelijks- of liefdesdrama's van konings huizen en filmsterren. Het wordt niet hoog aangeslagen omdat het nagenoeg steeds de indruk wekt, dat de verhalen voor een aanzienlijk deel ver zonnen zijn. Men heeft hier de overtui ging dat 'France Dimanche' het geval van prins Claus erg opgeblazen heeft. Er zijn nogal wat hypotheses gelanceerd, sommige daarvan zijn min of meer als feiten opgediend. On der meer is er gewag gemaakt van een zelfmoordpoging. Sinds weken is de naam van prins Claus echter niet meer in de Franse pers verschenen. door Cees Manders ROME - Claus von Amsberg moest het in de Zwitserse anti-depres- siekliniek stellen zonder de belangstelling en het medeleven van het Ita liaanse volk. Dat ligt niet aan de zieke ge maal uit het verre polderland Nederland zelf, maar meer aan het feit dat de wetenswaardig heden over zijn ziekte aan de Italianen zijn onthouden. De Italiaanse publiciteits- middelen die gespecialiseerd zijn in verhalen over monar chieën en andere sprookjes achtige staatsvormen hebben het ziekteverloop van Claus slechts routinematig gevolgd, zonder de hartstocht en op winding die koninklijke aan doeningen normaal wekken. Maar de grote bladen en tv- stations laten het geheel afwe ten. Het is best eigenaardig dat er in Italië niet meer aandacht bestaat voor een geval als dat van Claus, want in de regel reageren de Italianen nogal emotioneel op het wel en wee van Europese vorstenhuizen, vooral die van Engeland, Spanje, Griekenland, België en Monaco. Zelf hebben de Italia nen hun monarchie afgeschaft, maar het overlijden van de verbannen vorst Umberto vo rige maand wekte enorm veel verdriet bij zowel monarchis ten als republikeinen, terwijl bovendien de huidige presi dent van de Italiaanse repu bliek Pertini als een waar vorst wordt aanbeden en ver eerd. Beatrix: wel met vakantie in Italië, maar nooit op staatsbezoek. - fotoanp Maar wellicht is dit gebrek aan belangstelling voor Claus te verklaren door het gebrek aan kennis over het Neder landse vorstenhuis in het alge meen. Gevreesd moet worden dat voor de overweldigende meerderheid van de Italianen Claus nog steeds achter zijn bureau zit op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, en nooit het huwelijk met Beatrix is ingegaan. Tijdens het zeer recente be zoek van de Italiaanse premier en mevrouw Fanfani aan 'La Regina Beatrice' in Den Haag is in de Italiaanse verslagen met geen woord gerept over het bestaan van ene Claus die in normalere omstandigheden toch aan de thee op het paleis zou hebben deelgenomen. „Jullie koningin is toch Julia na?", zo beginnen de Italianen een conversatie met een Ne derlander. Dat Beatrix al ja ren regeert is onbekend. Het Nederlands koninklijk huis kan in deze onbekendheid zelf ook best iets doen door i.n Italië wat meer aan de weg te timmeren. Het Italiaanse land is wel goed voor een buiten huis (zowel Juliana als Beatrix hebben er een), maar niet goed genoeg voor een officieel staatsbezoek. Oranje mijdt Rome al jaren omdat een be zoek aan Rome ook een bezoek aan de paus impliceert. En de paus is wel de spiritueel leider van de helft van het Neder landse volk, maar een bezoek aan hem in het Vaticaan heeft het protestantse Oranje tot nog toe niet opportuun geacht. De ironie wil dat het juist d'.it jaar van een bezoek aan Rome' (en het Vaticaan) gekomen zou zijn als Claus niet door ziekte was géveld. Reden temeer voor de Italianen om te hopen op een spoedig herstel van Claus, als ze maar wisten wie Claus door Mare de Koninck HET VERHAAL dat Amerikanen zo wild zou den zijn van koningshuizen, is niet waar. De publieke belangstelling voor bijvoorbeeld de twee be-' zoeken die Beatrix en Claus vorig jaar aan de Verenigde Staten hebben gebracht, was buiten de van oudsher Hol landse immigrantenkolonies onder het Amerikaanse pu- bliek maar heel gering. Er wa ren, veel plichtmatige berich ten over het koninklijk bezoek uit het verre Holland in de Amerikaanse kranten, maar in geen van de publicaties zijn de persoonlijkheden van de ko ningin en de prins nader door gelicht of heeft men de moeite genomen om betekenis en functioneren van de monar chie in Nederland diepgaander te beschouwen. Er is trouwens voor de Ame rikaan maar één koningin en dat is Elizabeth van Engeland. Toen die vorige maand in Cali- fornië op bezoek was, werd al leen maar over 'de koningin' gesproken, die geen verdere aanduiding nodig had. En toen was er ook van alles aan de hand rond dat bezoek. Er was oproer van Amerikaanse Ieren en verder werd de vorstelijke visite door zulk woedend noodweer in het honderd ge jaagd, dat veel commentatoren zich lieten verleiden tot toe spelingen op de opstand - 200 jaar geleden - waarbij de Brit se kolonialisten in Amerika de Londense autoriteiten de Nieuwe Wereld uitjoegen en de onafhankelijke Verenigde Staten uitriepen. De psychologische verhou ding tussen de Amerikanen en het Britse koningshuis is nog altijd heel tweeslachtig en daarom hoe dan ook sterk. En geland blijft het moederland, waaruit het nu oppermachtige kind is voortgekomen. Maar het kind ziet nog altijd op te gen de moeder, want het is nog maar heel kort zo sterk. Tot in de dertiger jaren van deze eeuw was de enige wereld macht Engeland. De Britse troon strekte zich uit over half Azië, Afrika en Noord-Ameri- ka, tot in Australië en delen van Zuid-Amerika. Bucking ham Palace was het venster op het wereldrijk, waarin de zon letterlijk nooit onderging. Dat alles maakt dat een ko ningshuis voor de Amerikaan bepaald niet iets exotisch is, maar een vertrouwde staats vorm, die alleen in eigen land wat anders geregeld is. Dat al les maakt ook dat het kleine Nederland bepaald geen verte dering opwekt vanwege Oran je, maar gewoon in de belang stelling komt vanwege krakers en vredesbewegingen. Zeld zaam zijn de Amerikanen die de naam van de Nederlandse vorstin weten te noemen. Laat staan dat iemand weet heeft van de moeilijke periode die prins Claus doormaakt. Er is in de Amerikaanse media met geen woord over gerept, behal ve dan in bladen als 'Holland Elizabeth: „de" koningin in Amerika. - fotoanp News' en 'The Windmill He rald', die in voor zichzelf spre kende stadjes als Holland (in Michigan) verschijnen. Als daarentegen prins Philip van Engeland in de problemen was gekomen, was dat wel anders geweest. door Roger Simons DE DOORNSEE Brit is niet of nauwelijks op de hoogte van de ziekte van prins Claus. Sinds het Nederlandse staatsbezoek aan Engeland in november van het afgelopen jaar hebben de Britse media praktisch geen melding meer gemaakt van enige verande ring in zijn gezondheidstoe stand. Alleen het populaire dag blad Daily Mirror bezondigde door Gerard Kessels BONN - Het Duitse vrouwenblad 'Zeven Dagen' laat er geen twijfel over bestaan. Koningin Beatrix treedt af. Ze begint met haar zieke man Claus in Suriname een nieuw leven. Want alleen daar kan de prins weer beter worden, weet een (Nederlandse) psychiater. Een foto van het Victoriaanse landhuis in Suriname comple teert het verhaal. Wie in de Duitse kiosken tussen de vrouwen- en roddel bladen neust, kan in een week tijds gemakkelijk tien van dergelijke verhalen bijeen- sprokkelen. Het ontbreken van een eigen koningshuis moet voor de Duitsers een smarte lijk gemis zijn. Met een presi dent als staatshoofd blijft het kennelijk toch maar behelpen. Maar met des te meer gretig heid wordt het wel en vooral het wee van de Nederlandse koninklijke familie op de kor rel genomen. De laatste weken zijn koningin Beatrix en haar zieke man Claus niet van de omslagen weg te branden. Dat er over de gezondheids toestand van de prins nauwe lijks feiten naar buitenkomen, vermag de schrijf drift niet te remmen. Integendeel. Met een dikke duim is in deze branche meer te verdienen dan met eerbied voor de feiten. De zeventiende huwelijks dag van Beatrix en Claus is goed voor grote koppen. Onder een verhaal over de dood van de hond van de zanger Heino („Hij spitste altijd de oren als hij de stem van zijn baas hoor de"), meldt het 'Nieuwe Blad' dat Claus een eenzame huwe lijksdag had. „Claus wachtte op het bezoek van zijn vrouw, maar ze kwam niet. Dat kan alleen maar betekenen dat prof. Kielholz op het laatste moment het bezoek verboden had, omdat de toestand van de prins het niet toeliet," aldus het 'Nieuwe Blad'. De concurrerende 'Nieuwe Post' heeft een geheel andere mening. „Prins Claus wilde Beatrix niet zien - uitgere kend op de huwelijksdag! Hij weigerde hardnekkig. Pas toen Claus enkele dagen later ge kalmeerd was, kon de konin gin voor de geplande ontmoe ting naar Basel komen." Nee, nee, weet 'Vrouw Actu eel'. Veel Nederlanders vragen zich af, zo meldt het blad, of Beatrix vergeten is dat ze haar man op 10 maart 1966 liefde en trouw gezworen heeft. „Dat is kennelijk zo. Want op haar hu welijksdag ging de koningin niet naar haar ernstig zieke man in Basel. Eerst een dag la ter maakte ze zich vrij, en dan nog maar voor een uur." Dat de bekende Duitse grap- jas Harald Juhnke, die niet van de fles af kan blijven, voor een slaapkuur is opgenomen in de kliniek van Kielholz in Ba sel is opgelegd pandoer voor de Duitse sensatiepers. Juhnke ligt, uiteraard, naast de kamer van Claus. Juhnke wilde de prins graag opvrolijken, maar, ocharm, dat mocht niet van Kielholz, meldt 'Zeven Dagen'. Maar volgens 'Vrouw met Hart' is de kans op een ont moeting tussen beide zeker nog niet verkeken. „Claus ver heugt er zich op.Hij heeft Juhnke vaak op de televisie bewonderd." De Duitse boulevardbladen roddelen er op los over Beatrix en Claus. -fotoanp Met Claus gaat het steeds slechter, meent 'Vrouw in de Spiegel' te weten. Medepatiën ten berichten dat de prins 's nachts om zijn moeder roept. „Zijn stem klinkt huile rig. De 56-jarige zakt steeds dieper weg in absolute som berheid." Op advies van prinses Julia na heeft de vertwijfelde Bea trix zich nu tot een 'wonderge- nezer' gewend. Daar is 'De Ac tuele' van overtuigd. De man, ene Tiberius Jenne uit Düssel- dorf, laat er geen twijfel over bestaan: „Door mijn therapie kan de prins weer volledig ge zond worden. De koningin wil een afspraak maken om de de tails te bespreken." Jenne werkt met huidcontact. „Alles wat ik verder nodig heb zijn mijn kruis en mijn stok met de zilveren knop." Met de Nederlandse stralen- genezer Mierement heeft Ju liana goede ervaringen opge daan, weet het blad. „Jaren lang had Juliana gesukkeld. Toen begroef de wondergene- zer geheimzinnige kisten in de slottuin. Die moesten de ge vaarlijke aardstralen stoppen. Al spoedig voelde de moeder van Beatrix zich weer hele maal gezond." Diana, Charles en baby William, meer wensen de Engelsen niet. - foto ap zich ooit in zijn roddelrubriek aan een grapje over prins Claus. De Britse media hebben het gezondheidsprobleem van prins Claus altijd op kleine schaal aangepakt, enerzijds omdat het volk van Groot- Brittannië niet bijster veel be langstelling koestert voor bui tenlandse koningshuizen, en anderzijds omdat zij voor zijn kwaal wel enig begrip kunnen opbrengen. In de geschiedenis van de Britse monarchie zijn namelijk talrijke voorbeelden voorhanden van aangeboren of door de omstandigheden veroorzaakte neurotische aan doeningen. De Britten zijn dan ook geneigd het standpunt in te nemen, dat dergelijke pro blemen zich in de beste fami lies kunnen voordoen. Dat prins Claus tot nu toe in Groot-Brittannië vrij behoor lijk behandeld wordt, is echter veel minder het gevolg van zo geheten fair play dan van het feit, dat de Britse media tegen woordig hun lezers, luisteraars en kijkers kunnen overstelpen met leuke verhalen over hun eigen koninklijke huis. Enorm veel aandacht wordt besteed aan de rondreis van kroon prins Charles, prinses Diana en hun zoon prins William, in Australië en Nieuw-Zeeland. Het ziet er dan ook naar uit, dat voor de Britse media de ziekte van prins Claus als rod- delkluif nog veel te onbelang rijk is. v door Aad Jongbloed DE KONING der Belgen is het symbool van de eenheid van België en het noodlot wil dat Walen noch Vlamingen erg veel met die eenheid opheb ben. Het is vandaar dat koning Boudewijn en zijn vrouw Fa- biola zich nauwelijks kunnen verheugen in een bovenmatige belangstelling van de zijde der onderdanen. Boudewijn heeft, evenals zijn vrouw eigenlijk, bovendien een wat houterig karakter, wat hem niet direct de aangewezen persoon maakt om bij feestelijkheden de foto van het j aar op te leveren. Het resultaat is dat de Belgi sche koninklijke familie maar zelden een rol speelt in de me dia. Geen vrolijke plaatjes dus, geen geruchtmakende praatjes en daardoor lijkt het alsof Boudewijn en Fabiola een kloosterachtig leven leiden achter de muren van een pa leis, dat op de route staat van misschien tien toeristen per dag. Als de koning zich wel eens in het openbaar moet vertonen dan wordt dat in de kranten aangekondigd, zoals in een ver verleden de Nederlandse dag bladen gewag maakten van de agenda van bijvoorbeeld ko ningin Wilhelmina. Plechtig, zonder enige poespas en vaak moeten de kranten 's anderen daags weer melden dat de ko ning op de plechtigheid niet aanwezig kan zijn 'vanwege een lichte ongesteldheid'. Als er ooit in een geïllustreerd Bel gisch blad de aanzet tot roddel wordt gegeven, dan gaat het om de suggestie, dat Boude wijn misschien wel eens zou kunnen aftreden vanwege zijn eeuwige rugkwaal, die hem het bewegen bemoeilijkt. De koninklijke roddel ging in het verleden veelal om prins Albert en zijn nog steeds schit terend ogende gade Paola, maar ook deze spraakmakers van het koninklijk hof hebben zich in Luik in de anonimiteit teruggetrokken sinds de oud ste zoon Philippe (23 jaar) klaargestoomd wordt om eens de kroon van oom Boudewijn over te nemen. Slechts één lid van het huis Saksen-Coburg- Gotha, oom Karei, wil nog wel eens overdadig de pers halen, maar dat is dan omdat deze op een wat querulantachtige wij ze zijn gelijk probeert te halen bij de burgelij ke rechter over eigendomsrechten. Er heerst dus eigenlijk een grote stilte rond de Belgische troon. En het is die stilte, die de nieuwsgie righeid naar royalty verstomd heeft. Als er hier al roddelbla den in de sfeer van de Neder landse pulpindustrie waren, dan zou er weinig omzet te verwachten zijn vanwege 'ont hullende reportages'. Dat gebrek aan nieuwsgie righeid is er ook ten aanzien van andere vorstenhuizen. Het is alsof men, met op de achter grond het gebrek aan glamour thuis, ook niet verwacht dat elders koningen of koningin nen de belangstelling kunnen opwekken. Over het Neder landse vorstenhuis leest men dan ook zelden iets in België. Zelfs de ziekte van prins Claus kreeg niet meer dan een paar regels in de kranten en als het aan die kranten - met uitzon dering van het serieuze blad De Belgische koning pre fereert een vrij droge pre sentatie. - fotoanp De Standaard - ligt is Claus indertijd naar Basel vertrok ken en is er sedertdien niets meer van hem vernomen. Om aan de weet te komen hoe de Belgische kennis over ons vorstenhuis is, heb ik me als enquêteur opgesteld bij de uitgang van een warenhuis. Aan vijfentwintig winkelende Belgische mannen en vrouwen vroeg ik of ze wisten met wie koningin Beatrix getrouwd was. Slechts elf wisten het juiste antwoord te geven en van die elf waren zeven Franssprekenden. Anderen noemden prins Bernard, som migen hadden het over Pieter en een noemde de naam van prins Willem-Alexander. Zes wisten in het geheel geen ant woord te bedenken. Misschien zou een Engels man meer succes hebben ge had met de vraag met wie prins Charles getrouwd is. Want Lady Diana heeft voor en na haar huwelijk de voor pagina's van kranten en week bladen gehaald, maar inmid dels is zij, wat België betreft, in de vergetelheid geraakt. De Nederlandstalige Belgen be kommeren zich meer om Lies- beth List, Renée Soutendijk, Herman van Veen of Rijk de Gooyer die hier zeer populair zijn, en de Franstaligen keren na het drama in Monaco terug naar Franse sterretjes, die het nog moeten gaan maken. En in dit geval: meer plaat dan praat.

de Stem | 1983 | | pagina 21