„Misschien dat we onszelf kietelen" Mi „Alles hebben kan niet meer" Franser niet me Duitse k prinselij namaak CHAOS THEO POTMA VECHT VOOR 'GROENE' ECONOMIE HANNOVER MESSE VAN DE HOOP ZATERDAG 23 APRIL 1983 Ho annover Messe 1983. De heurs van de hoop. De 6000 deelnemers aan deze grootste industriebeurs ter wereld zijn de zwaarste economische crisis van na de oorlog zo spuugzat dat ze snakken naar een herstel. En als iedereen maar zegt dat het de goede kant uitgaatwie weet, gebeurt het dan ook. .inister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) verwacht eind dit jaar de miljoenste werkloze. Niet nodig, zegt ir. Theo Potma uit Delft. Als stafmedewerker van het Centrum voor Energiebesparing ontwikkelde hij een alternatief voor het gangbare beleid of-zoals hij zegt - 'de economische theorie van het zelfrijzend bakmeel'. Zijn model komt uit op 200.000 werklozen. Is zijn 'groene economie' de redding van Nederland? m Voorschot Derde Wereld ZATERDAG 23 APRIL 1983 e gezondheidstoestan houdt onze kranten populaire weekbladen bezig. Verdiepen de bu net zo gretig als de Nee problemen van Or correspondenten in Am Frankrijk, België en hebben de bekendh koninklijke familie ovei W2 door Gerard Kessels OOK TIJDENS de Hannover Messe in 1981 en '82 meende menig ondernemer licht aan het einde van de tunnel te bespeuren. Mis. De crisis tikte beide jaren gewoon door. Wordt het dan nu inderdaad wat beter of praten de vertwij felde ondernemers elkaar ge woon maar wat na? „Nee, wij zijn dik tevreden. Deze beurs is duidelijk beter dan die van vorig jaar", zegt C. Blomeyer van Nagron Premetaal uit Gennep. „Het gaat de komende tijd beslist beter. Wij leveren veel aan de automobielindus trie en daar trekt het duidelijk aan." Nederland is dit jaar met 115 deelnemers in Hannover van de partij. Naast groten als Phi lips, DAF en Océ zijn het over het algemeen kleine en mid delgrote bedrijven die het sterk van de export moeten hebben. De 'Nijmeegsche Ijzergieterij' (75 man) bijvoor beeld. Directeur J. Thoonsen: „Wij zoeken onze groei vooral in de export. Vier jaar geleden zetten we alles af in Neder land, nu exporteren we al 20 procent van onze omzet." Thoonsen moet ook wel. Be langrijke Nederlandse afne mers als de Nijmeegse vork- heftruckfabriek Hyster gaan inkrimpen. Zodoende heeft hij nogal wat capaciteit over in zijn Nijmeegse gieterij. Een probleem waar ook de Neder landse Instrumenten Compag nie 'Nedinsco' in Venlo mee te maken heeft. De Nederlandse markt wordt voor het Venlose toeleveringsbedrijf (150 man) steeds kleiner nu enkele be langrijke klanten als Fokker en Akzo minder zijn gaan af nemen. Nedinsco exporteert bijna 80 procent van zijn produktie, vooral naar Duitsland. G. Ti- tulaer van Nedinsco noemt de beurs duidelijk beter dan ver leden jaar. „Wij moeten het vooral van de inkopers heb ben, maar vorig jaar was er nauwelijks een te zien." Titu- laer durft nog niet van een herstel te spreken, evenals Thoonsen. „Iedereen praat er wel over, maar ik merk er nog niets van", zegt de Nijmeegse ondernemer. HEibberink van Noordned in Winschoten ziet de Neder landse markt (40 procent van de omzet) steeds verder ineen schrompelen. De Nederlandse Spoorwegen, een zeer belang rijke klant, bezuinigt 50 mil joen. Noordned (145 man) heeft in de eerste drie maanden van dit jaar minder geproduceerd dan in dezelfde periode vorig jaar. De Federatie voor de Me taal- en Electro-industrie De Messe van Hannover in vroeger jaren: de grootste in dustriebeurs ter wereld. - FOTO ARCHIEF DE STEM (FME) ziet echter duidelijk en kele lentezwaluwen voor de geteisterde branche. Boelhou wers van de FME: „Er worden veel meer offertes gevraagd dan verleden jaar. De Duitsers hebben echt het gevoel dat we in de lift zitten. Het kan na tuurlijk dat we onszelf kiete len, maar een feit is dat we hier op onze Nederlandse stand niet voldoende telefoon aansluitingen konden krijgen. Iedereen wilde contact met de zaak om de offertes door te spreken." De FME heeft samen met de Nederlandse toeleveringsin dustrie een groepstentoonstel ling georganiseerd. Iedere deelnemer aan de groepsin- zending is getooid met de na tionale driekleur. De onderne mingen, met fraaie namen als Alufa, Mifa en Adex houden zich bezig met het leveren van aluminium onderdelen aan grote bedrijven. Vorig jaar haalde Aalberts met zijn 100 man een omzet van 14 miljoen. Dit jaar gaat het naar 18 mil joen. Er is een tendens om samen te exposeren. Neem het trans port. Rond de Eindhovense truckfabrikant DAF hebben zich 12 Nederlandse bedrijven verzameld, die zich allemaal bewegen op het terrein van de carrosserie- en aanhanger- bouw. Roelofs uit Dalfsen is er met zijn kippers, laadbakken en containers. Leebur uit Bla- del met zijn containersyste men en Theo Mulder uit Rijns burg met zijn speciale carros- sieën voor het vervoeren van bloemen en planten. De titel van de inzending: „Holland, for total Road transport." Di recteur L. Lamerikx van Bu- ca Fabriek, fabriek van weg transportmiddelen in Born: „Het is uniek dat deze bedrij ven, die voor een deel eikaars concurrenten zijn, zich op deze manier presenteren. Er zijn veel kleinere bedrijven bij voor wie het financieel alleen zo mogelijk is om aan een der gelijke wereldbeurs mee te doen." De Nederlandse vervoer- stand kan complete oplossin gen aanbieden. Lamerikx: „Wist u dat ze in Egypte bloe men kweken? Nou, wij ook niet. Maar de Egyptenaren zijn hier geweest om te bekijken hoe ze die bloemen het beste kunnen vervoeren, want daar hebben ze totaal geen kaas van gegeten. En wij lopen daarmee voorop." Bundeling ook bij de Maas havens. Drie Brabantse Maas havens, Cuyk, Oss en Waal wijk pogen gezamenlijk bui tenlandse investeerders naar hun dreven te lokken. Storm loopt het nog niet. Maar ook hier is weer het uitgangspunt: je moet toch je gezicht laten zien. Van de gemeente Oss is er AGreve, die 36 hectaren „nat en droog" industrieterrein heeft aan te bieden. En verder nog een aantal fabrieksgebou wen, die. door faillissement of andere calamiteiten zijn leeg komen te staan. Het zijn niet de slechtste be drijven die in Hannover van de partij zijn. de crisis heeft de zwakkere bedrijven er al voor een groot deel uitgezeefd. Boelhouwers van de FME: „Veel ondernemingen zijn de laatste jaren de fles op gegaan omdat het 25 jaar geleden zo gemakkelijk was. Toen moes ten de klanten een nummertje trekken om wat geleverd te krijgen. Nu moeten de bedrij ven er zelf weer op uit om or ders binnen te halen. Dat is heel andere koek. Dan blijkt dat niet iedereen ondernemer kan zijn." door Lidy Nicolasen en Frans Boogaard DE SAMENLEVING moet door de bocht. Ik ben ervan overtuigd dat ze door de bocht moet. Niet omdat wij het zeggen, maar omdat de omstandig heden dat noodzakelijk maken." Ir. Theo Potma, geestelijk vader van de blauwdruk voor een 'groene' economie, ziet de nieuwe wereld al voor zich. Maar de weg er naartoe is ge plaveid met obstakels: de star re ideeën van overheid en on dernemers, de discussiemoe heid van werkers en werklo zen. Een prachtige taak, zou men denken, voor de discussie leiders van de Brede Maat schappelijke Discussie over het Energiebeleid om de weg te effenen. „Maar juist De Brauw begrijpt nog steeds niet waar zijn discussie werkelijk over gaat." Theo Potma heeft als geen ander uitgesproken ideeën over de inrichting van onze economie en samenleving. Als staflid van het Centrum voor Energiebesparing, het inge nieursbureau van de Neder landse milieubeweging, pleit hij voor energiebesparing en hergebruik. Het resultaat: een schoner milieu, geen nieuwe kern- en kolencentrales, da lende werkloosheid (tot 200.000) en toch nog 4% groei van het besteedbaar inkomen. „Op zoveel vrolijkheid is Nederland niet berekend," concludeerde prompt het weekblad De Tijd. Dat bleken profetische woorden. De ener gielobby, de EZ-lobby en de werkgeverslobby (of zijn dat dezelfde?) veroordelen de groene economie. Veel liever kiezen zij voor het Industrieel Herstel-scenario, voor herstel van de bestaande economische orde. Het publiek is daarmee vertrouwd. Potma laconiek: „Als wij deze excercitie niet hadden gemaakt, had het zelfs niet geweten dat het ook an ders kan. En als je de einduit komsten van ons scenario aan trekkelijk vindt en erin ge looft, dan kies je ervoor mèt de gevolgen die we zeker niet hebben willen verbloemen." Professor Beek, lid van de I adviescommissie die de stuur groep van De Brauw adviseert, l heeft gezegd dat de bevolking massaal voor uw scenario zal Ir. Potma: Energiebe sparing en hergebruik. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP wordt op hoog niveau gelezen, dat merken we donders goed. Maar echt steun vinden we bij de basis. Terecht, want we mo gen best even stilstaan bij de groeiende energieconsumptie, de toenemende milieu-aansla gen. Bij de burger neemt het milieu nu al een derde plaats in, bij de beleidsmakers niet. Het grote publiek waardeert het milieu dus veel hoger." Zetten de mensen hun auto aan de kant? „Nee, maar ook in ons ver haal zitten op een bevolking van 15 miljoen mensen nog steeds 4,5 miljoen auto's, je breekt er nog steeds je poot over. En elke auto meer gaat ten koste van een stukje open baar vervoer, omdat dat onbe taalbaar wordt. Ik heb het idee dat eenvoudige mensen dit van ons willen aannemen, maar als het Centraal Planbureau het autobezit wil terugdringen, stuit men onmiddellijk op pro blemen. De machthebbers hebben geen belang bij ener giebesparing." Begin maart is aan het Pot- ma-scenario een congres ge wijd. Viel het niet tegen dat Kok van de FNV en Donia van Konsumenten Kontakt alleen hun sympathie uitspraken, kiezen, maar dat zij er even massaal voor zal terug schrik ken als ze ziet dat haar inko men daalt. „De effecten zijn aangege ven. We laten zien dat de inko mens minder stijgen dan bij het Industrieel Herstel-scena rio, dat reizen en wonen duur der maar beter worden. Wij manipuleren daar niet mee. Ieder moet maar zien wat het hem waard is. Maar het is wel gelijk oversteken. Je kunt niet zeggen: die premievrije voet verhogen we wel, maar die energietoeslag willen we niet." En toch zullen de mensen voor uw scenario kiezen? „Ik vertrouw erop dat de mensen de juiste keus maken, zeker als de informatie correct is en de informatieleverancier betrouwbaar. Maar iedere keer als de zaak gemanipu leerd en geflest wordt, merk ik dat het de beleidsinstanties zijn. Dat was zo bij de stuur groep BMD, dat was ook zo bij de adviescommissie die de stuurgroep begeleidt. Ons sce nario zou minder plausibel zijn omdat wij een voorschot nemen op de toekomst. Maar het is veel waarschijnlijker dat de veranderingen die wij voorstaan zullen plaatsgrij pen, dan dat de afgelopen der tig jaar zich zullen herhalen. Dat gebeurt zeker niet. En dan toch daarvan uitgaan, dat slaat nergens op." Maar tegenstand had u toch mogen verwachten?. „Als je oppositie voert tegen de zittende macht, mag je niet verwachten dat je in de watten wordt gelegd. Je mag al blij zijn dat je op kosten van de overheid een alternatief hebt mogen maken. Maar ons geld is op, twee en een halve ton. De Kema gaat wel door, net als het Centraal Planbureau.je ziet hoe de zittende macht door alle gaten en kieren van het circus-De Brauw heenkruipt. Ons enige wapen is onze over tuigingskracht." Is die voldoende? „Als je nieuw beleid wilt moet je zorgen voor een over waarde, moetje alles driemaal controleren. Een kwestie van je huiswerk goed doen. Dat heeft de PvdA in het vorige kabinet de kraag gekost. Ze hadden hun huiswerk niet ge daan. Kijk naar Den Uyl. Hij kwam met zijn ziektegeld, zijn banenplan, maar niet met een integrale economische visie." „Ik troost me met de gedcht dat de maatschappij steeds meer in verzet komt, dat de oppositie in omvang en kwali teit toeneemt. De alternatieve beweging is uit de sfeer van de folklore gekomen. Ons werk II» maar geen steun toezegden? „Kok is zeer ver gegaan, hij heeft alleen gezegd dat de la gere inkomens er niet onder mogen lijden. Daarmee hebben we ook rekening gehouden. Voor gas en stroom willen we boven een bepaalde afname progressieve tarieven. Dat be tekent dat de minima er wel licht op vooruitgaan, nog afge zien van investeringen in de woningbouw. Toch zullen wij nooit zeggen: als het harder gaat regenen worden we min der nat. Als de economie over de hele linie verslechtert, krij gen ook de lagere inkomens tikken mee. Maar als er garan tie voor werk komt, kun je met de FNV zeer ver gaan. De po ging van Donia en Kok achter ons aan te lopen is heel duide lijk, maar op zo'n congres mo gen ze niet de indruk wekken voor hogere tarieven te plei ten. Dat heeft tijd nodig. Groe- neveld had het twee jaar gele den al over inleveren voor ar beidstijdverkorting. Nu wordt er pas op grote schaal over ge sproken." „Ons wordt verweten dat we de industrie een kwaad hart toedragen. Onzin, maar wij hebben minder hoge verwach tingen van de groei van de in dustrie dan de makers van het Industrieel Herstel-scenario. Hun model gaat teveel uit van de economische theorie van het zelfrijzend bakmeel: je stop er geld in en het gaat van zelf groeien. Zo werkte het vroeger ook, zegt men dan. Dat is nog maar de vraag. Als je aanneemt dat de rest van de wereld precies hetzelfde doet, en we allemaal kleine Japan nertjes worden, zakt de hele wereldhandel in." „Persoonlijk zou ik nog veel verder willen gaan door risico dragend kapitaal in de Derde Wereld te steken. Maar die stap is nog veel te groot. Als we even afwijken van het uit gangspunt dat er zoveel moge lijk winst gemaakt moet wor den, roepen de werkgevers al: dat gaat veel te ver. Maar aan de basis begint het te werken. Gemeenten, en ook het Mid den- en Kleinbedrijf, zoeken al steeds meer contact met ons." De BMD dreigt vast te lopen, van een brede discussie is al lang geen sprake meer. Sleurt de BMD ook. Potma en de zij nen mee het graf van de verge telheid in? „Nee, de BMD is een inci dent voor ons, een mogelijk heid geld te krijgen en infor matie te geven. Maar dat de BMD is mislukt heeft de stuurgroep aan zichzelf te danken. De Brauw heeft zelf de troef uit de discussie ge trokken, door de suggestie hoog te houden dat het alleen over kernenergie of de gasprijs zou gaan. De stuurgroep heeft te laat ingezien dat het een economen-discussie is. De Al gemene Energie Raad heeft van het begin af gepleit voor beleids- in plaats van energie modellen. Daaruit sprak meer inzicht dan de stuurgroep zelfs op dit moment toont. Als men gezegd had: mensen we moe ten eens gaan praten over wel vaart en werkgelegenheid, over onze toekomst, dan waren de zalen te klein geweest." Door Bert van Velzen Ik had het niet moeten doen Het is nu de zestiende keer fa, ik tian huis ben veranderde, er staan dozen van de vorigt verhuizing die nog niet zijn uitgepakt. Ik slaap in een bomkrater, een bouwput, on, ringd door een luizenmarkh van kleren, boeken, schoeni, handdoeken en half uitgegr- ven dozen en koffers, die gele, delijk aan een betongrijze kleur krijgen, de kleur vanfa renovatie. Die betongrijze kleur krijg ik zelf ook, inner. lijk zowel als uiterlijk. Ik ftÜj het nooit moeten doen. Ilcftjj moeten weten dat een vertin, zing een zee is, waarin je niet moet gaan zoeken. Je moet wachten totdat de spulleng,. woon aanspoelen en je moetP vrede mee hebben om gedn. rende enkele seizoenen, een jaar wellicht, als strandjutte te leven. Maar neen, ik moest zo no- dig gaan zoeken naar de pre- cieze formulering van de W(| van Murphy, die ik, vergen', van een reeks voorbeelden tij de praktijk, ergens onder fa mantel van het betongrijze stof wist te liggen. Het kan misschien uit een muisgrijs verhuisneurose worden ver. klaard dat ik de geannoteerd Murphy wilde opgraven met dezelfde doelgerichte passu waarmee een hond graaft de knekel die hem heeft doet kwijlen van genot. Na vele uren heb ik me op gericht uit de chaos. Geen Murphy. Wel de geschriften van Bobby Sands, die twee jaar geleden in de gevangens van Long Kesh bezig wasm de achtste week van zijn ft» gerstaking, die op 5 mei uit mondde in zijn dood. Ik kwt, een telegram tegen uit mei 1968 en een boeket stokoude Amerikaanse gemeenteveror deningen, die nimmer uit h krakende kreupelhout tandt regels van het gezag zijn wei- gesnoeid. Ze zijn ingegeven door optimisme, zoals in Poet- tello, in de staat Idaho, waar het bij de wet verboden isme! een teleurgesteld of kwaad uiterlijk in het openbaar te verschijnen; soms door preutsheid, zoals in Minnest waar de onderkleding van mannen en vrouwen nietrn dezelfde waslijn mag hang/r en ook wel door dankbaarhe» zoals in Pine Island, uraar mannen volgens een anaclw- nistisch wetje de hoed moeiet afnemen als er een koe voor- bijkomt. Het motief kan zindelijk heid zijn, zoals in de Ameri kaanse hoofdstad Washingtm waar een vrijwel vergeten Ix- paling de taxichauffeurs ver plicht om stoffer en blik (rijdt hand te hebben. Maar meesiii is het domme bedilzucht: een wet in Florida gebiedt dan men, ook binnenshuis, zijn kleren aanhoudt; in Detroitit het een overtreding als menit de badkuip in slaap valt; in Waterville in Maine is het ie1 boden om in het openbaarde neus te snuiten; in Natchs, Mississippi, mag je een oli/ani geen biertje geven (vermoeit- lijkzijn daar ooit ongelukkn van gekomen) en in Oxfordit de staat Ohio mag een vrm zich niet uitkleden in de buurt van het portret van een ma» Merkwaardig. Ik heb, op zoek naar Mur phy, een dieper inzicht gekre gen in het Amerikaanse (ton den- en kattenbestand, het wonderlijke leven van de Amish-sekte in lieflijke dor pen in Pennsylvania met na men als Bird in Hand, Inter course en Blueballs en, dan te: een verkreukeld vouwblaafa- lust gekregen in een georga» seerde wandeling door het Londen van Jack the Hippel langs de verblijfplaatsen w» roemruchte spoken, ofgewX maar door Chelsea om te zie» wie er allemaal gewoond hei ben na Thomas Moore en Car lisle, welke laatste de pati# heilige zou kunnen zijn tan mensen die moeten proberen te floreren in huiselijke chaos Een dienstbode van CarW heeft op een kwade dag zij» levenswerk, tien jaar ploete ren en wroeten, in ongerew ordedrang in het haardvuur gecremeerd. Daar was niets meer van te redden. Ik ben® leen de Wet van Murphy e# kwijt. Maar die spoelt wel weer aan. Ik ben inmiddels wel vergeten wat ik met die rotwet wilde aanvangen. Bernhard kreeg d Frankrijk. EEN DEEL van d< het vrouwelijke he landen een soort nt mantiek van het ko Enkele geïllustreerde wijden dan ook gereg zelfs hoofdzakelijk eet van hun inhoud aan de vallen in diverse konin zen en uiteraard is het dat met name de laats voor de nodige over kruiding zorgdraagt, de schotel. Deze bladen zijn onj de enige die ook aandac steed hebben aan het I landse koningshuis, ma; kleine opiniepeiling wi; dat 9 van de 10 Fransen i of niets weten van het I landse koningshuis. Oni 40 procent blijkt niet e weten dat Juliana geen 1 gin meer is en de naar prins Bernhard is enke den alleen bijgebleven het Lockheed-schandaal. Prins Claus is maar fc kleine minderheid beke hoewel een aantal blac BONN - Het Duits laat er geen twijfel treedt af. Ze begint Suriname een nieuw Want alleen daar prins weer beter worden, een (Nederlandse) psych Een foto van het Victori; landhuis in Suriname cor teert het verhaal. Wie in de Duitse kic tussen de vrouwen- en ro< bladen neust, kan in een tijds gemakkelijk tien dergelijke verhalen bi; sprokkelen. Het ontbreker een eigen koningshuis voor de Duitsers een sm lijk gemis zijn. Met een p dent als staatshoofd blijf kennelijk toch maar behe Maar met des te meer gr heid wordt het wel en vi het wee van de Nederla koninklijke familie op de rel genomen. De laatste w zijn koningin Beatrix en zieke man Claus niet va omslagen weg te branden. Dat er over de gezondh toestand van de prins nai lijks feiten naar buitenko vermag de schrijfdrift ni remmen. Integendeel. Me' dikke duim is in deze bra meer te verdienen dan eerbied voor de feiten. De zeventiende huwel dag van Beatrix en Clai goed voor grote koppen. O een verhaal over de dood de hond van de zanger H („Hij spitste altijd de orei hij de stem van zijn baas h de"), meldt het 'Nieuwe 1 dat Claus een eenzame hl lijksdag had. „Claus wa< op het bezoek van zijn vr maar ze kwam niet. Dat alleen maar betekenen

de Stem | 1983 | | pagina 20