a bv B en W Hulst zijn brieven over kernenergie beu GEMEENTE HEEFT ER DIT JAAR GEEN GELD VOOR fTivoliweg verplicht tot kopen tuingrond Streekmuseum Hulst opent met expo 'Zeeuwse mutsen Samenwerking gemeenten nu meer dan ooit noodzakelijk Geen oranje strepen bij school in Hulst Straatlantaarns ook 's morgens op lager pitje Onzekerheid over subsidies duurt nog een maandje leadlines Burgemeester heropende bank in Kloosterzande Raad Hulst vergadert VAN ZEELAND NKKUUR leter uit! staat beter! VZG- VOORZITTER TH. WEST IN GOES: 99 99 Verschuiven parkeerterrein vrachtwagens voordeliger B EN W WIJZEN VERZOEK VVN AF VOORSTEL B EN W HULST B EN W HULST ZIJN NOG NIET KLAAR Plaatselijk nieuws Hulst Ai2 P ZATERDAG 23 APRIL 1983 T16 PAGINA ZEELAND 2 zoenenl [ibileum. receptie, ng. overwinning mag best eens de pagina dat niet en duur 6 regels kosten 'n tekst op, belt |\ze bijkantoren of de balie. fculieren Èen grote regel fiplaatsen van een - toeslag. Bi| met I 2,50 adm kosten fantoren Hulst, J140-13751 I tel 01150-17920 101100-28030 [orgen 24 april 1963 et JAN DE KORT ABRAHAM wensen hem mor- fen een prettige dag en j vele jaren. ÏIGING |an medeleven en bij het overlijden en oom STRAETEN hte dank en voor en kennissen en toren Eysinck en rsoneel St. Lidui- t. En directie en aeten-Beugels kaarten gelijk is ieder per nor de overweldi- an medeleven tij- het overlijden van JTTER :e onze oprechte ns goed gedaan. In eist voor de goede Zdunczyk kleinkinderen JIGING door de stroom van ondoleances, bloe- nde belangstelling eer hebben bewe- onze vader en al- S VAN DOMMELE dankbaarheid zijn uit te drukken. Hej zeer gewaardeerd ons grote verdriet. lommele-Jaspers :n en kleinkinderen bruine teint if per keer 11 .- Hulst-01140-14133 Vaneen onzer verslaggevers W£ HOEVEN ONS NIET ALS TREKPAARD TE LATEN GEBRUIKEN fltLST - Burgemeester en wethouders van Hulst zijn het beu steeds maar brieven in de bus te krijgen, waarin allerlei groeperingen steun vragen in hun strijd tegen kernenergie. Naar aanleiding van weer een nieuwe brief van een ne- *irental verenigingen stellen ze gemeenteraad voor derge- I lijke soort verzoeken voortaan meteen in de prullemand te I smijten. jeleden dat de ist trad van de 'fabriek te e Kloosterzande iwerk gesteld als ng ag 4 mei 1983 jubilaris een in „Hotel van 9 te .,Het gemeentebestuur wordt voor dit doel geregeld om steun gevraagd. Wij me nen dat we, als bestuursor gaan, daarmede, wat dit on derwerp betref, moeten stop pen", schrijft het college. „Het lokale bestuur heeft hier geen taak en behoeft zich als zoda nig ook niet als 'trekpaard' te doen gebruiken". In de meest recente brief wordt de raad verzocht zich uit te spreken tegen de bouw van meer kerncentrales in het Belgische Doel. Als het zou gaan om kerncentrales in eigen land, zo menen B en W, dan behoort dit onderwerp tot de uitsluitende verantwoorde lijkheid van de rijksoverheid. „De 'bemoeienis' van ons ge meentebestuur met deze zaak in een ander land lijkt ons he lemaal duidelijk te zijn. Het overleg met dat landsbestuur dient door de regering te ge schieden". Zij stellen de raad voor niet aan het verzoek van de anti- kernenergiebeweging te vol doen en de adressanten voorts te berichten dat voortaan op dit gebied geen verzoeken meer worden behandeld. Hulst vraagt uitstel voor plan binnenstad Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst heeft Gedepu teerde Staten verzocht om de termijn waar binnen men met een bestemmingsplan voor de binnenstad op de proppen moet komen met een jaar te verlengen. Eigenlijk zou dat plan binnen nu en een jaar noeten worden vastge- jsteld, maar de gemeente heeft geen geld om dat voor elkaar te krijgen. De hele kwestie is in een [versnelling gekomen, toen de gemeente vorig jaar de be roepszaak verloor tegen de laanwijzing van de binnenstad jen naaste omgeving tot be schermd stadsgezicht. Dat be tekent dat er verplicht een be stemmingsplan moet komen, binnen een jaar nadat de aan wijzing tot beschermd stads gezicht officieel is ingeschre ven. Die inschrijving wordt Ideze maand verwacht. De aanwijzing tot be schermd stadsgezicht heeft, zo blijkt uit een nota aan de ge meenteraad, nogal wat gevol- Igen voor de bouwactiviteit. Zo |moeten alle bouwplannen ter goedkeuring naar de Rijks dienst voor de Monumenten zorg worden gestuurd. Voor panden die al op de monumen- Jtenlijst stonden, bestaat zo'n regeling al jaren, maar de [aanwijzing tot beschermd ■stadsgezicht betekent dat alle [gebouwen en bouwwerken [over dezelfde kam worden ge- [schoren. Ter geruststelling heeft Mo numentenzorg al laten weten dat het in de praktijk allemaal zo'n vaart niet loopt, zoadat niemand ongerust hoeft te zijn. Verbouwinkjes binnens huis hoeven niet bij Monu mentenzorg worden gemeld, evenmin als niet-ingrij pende veranderingen aan de buiten kant die niet vanaf de openba re weg te zien zijn. Daaronder vallen zaken als wijzingingen van raam en deurpartijen en andere gevelonderdelen, ten minste als dat zodanig gebeurt dat het totaalbeeld niet we zenlijk wordt veranderd. De aanwijzing tot be schermd stadsgezicht biedt de gemeente verschillende moge lijkheden om een uitvoerings plan op te stellen. Het meest ingrijpend is een compleet stadsvernieuwingsplan, maar dat vinden b en w niet nodig. Andere mogelijkheden zijn sa neringsplannen (waarbij krot ten worden afgebroken), reha bilitatieplannen (behoud van bestaande woningen) en in standhoudingsplannen. Deze laatste zijn bedoeld als voorlo pige maatregel, als er voor in grijpende verbetering nog geen gelegenheid is. Mettertijd zal bekeken worden in hoe verre er in Hulst behoefte be staat aan één of meer van ge noemde plannen. Dit alles af hankelijk natuurlijk van het geld dat men voorhanden heeft. Van onze correspondente KLOOSTERZANDE - De geheel verbouwde Rabobank In de 'Cloosterstraat te Kloosterzande Is gisteren officieel heropend. f Aan de heropeningsceremonie ging een ontvangst voor geno digden vooraf in 'Disco-Love'. Daarna verrichtte burgemeester |mr. M. Somers om klokslag half vier de openingshandeling: hij tonthulde een schilderij. Daarop staat het nieuwe bankgebouw {afgebeeld, plus de vroegere gebouwen uit 1933,1958 en 1968. Het [kunstwerk is vervaardigd door J. Goossen uit Kloosterzande. bank bedacht overigens ook de gemeente Kloosterzande. [Tijdens de openingsplechtigheid ontving de burgemeester een geschilderde verklaring (achter glas) van een gift, bestemd voor Ide aanleg van de vijver in het toekomstig wandelplantsoen, i Aansluitend op de officiële opening werd van 17 tot 21 uur •den drukbezocht open huis gehouden. De bezoekers kregen ter herinnering een verjaardagskalender met tekeningen van de heer Goossen, waarop de verschillende bankgebouwen, de mo- jlen van Groenendijk en het NH kerkje. Tijdens de openings week kan men meedoen aan een prijsvraag, met als inzet een weekeind Parijs of Londen voor twee personen. ÏOnaangename verrassing voor bewoners Van een onzer verslaggevers UST- De 25 bewoners van de Hulster Tivoliweg (aan de kant J_an de Dullaertpolder) zijn onaangenaam verrast door een ge meentelijke brief in hun bus, waarin hen wordt gewezen op een Mak die de meesten wellicht al waren vergeten. I In het koopcontract dat ze I jaren geleden sloten toen ze van de gemeente bouwgrond lm„ t!n' is namelijk opgeno- 1« i ze verplicht zijn de [stukjes voortuin er ook bij te ldoPen zodra die grond in han- n z°u komen van de ge- Lfnte. Ten tijde van de koop va" d'e stukjes eigendom IhT rUk' maar mochten de |„,2*"°"ers er zolang vrijelijk lover beschikken.- I ^Hmiddels is de grond al- |aaner,een Paar jaar geleden I o„v, gemeente overgedra- I m, en daar wil men er nu toe Lfgaan om de clausule in koopcontract ten uitvoer te brengen. De bewoners zullen dus binnenkort onverwacht in de beurs moeten tasten, maar volgens de gemeente heeft iedereen zich al akkoord ver klaard. Ook vijftien bewoners aan de andere kant van de Tivoli weg tuinieren al jaren gratis op stukjes grond die eigenlijk niet van hen zijn, maar van de gemeente. Zij hebben echter geen koopverplichting. Wel heeft de gemeente hen d stukjes tuingrond te koop aan geboden. Bewoners, die niet op het aanbod ingaan, zullen waarschijnlijk een vergoeding moeten gaan betalen voor het gebruik. AAN DE inrichting van de tentoonstellingsruimte wordt momenteel hard gewerkt FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente HULST - Het Hulster museum De Vier Ambachten opent op 7 mei haar deuren met een ten toonstelling van Zeeuwse mutsen. De expositie loopt tot 30 juli. De mutsen zijn eigen dom van mevrouw Eva de Kam-de Feyter, echtgenote van de voormalige Axelse burgemeester. Mevrouw de Kam maakte een jaar of vijf tien geleden een begin met een verzameling klederdrachten. De Zeeuwse mutsen zijn daar een onderdeel van. Zij expo seert er regelmatig mee. Het bestuur van het Hul- sters museum heeft elk jaar een tentoonstelling met een wat wetenschappelijk karak ter, en daar ditmaal de kleder drachtmutsen voor uitgeko zen. Mevrouw Thérèse Stal- laert, lid van de commissie Streekmuseum met als specia- le opdracht de conservering van klederdrachten en textie- len, heeft de organisatie van de tentoonstelling op zich ge nomen. Om informatie te kun nen verlenen tijdens de ten toonstelling heeft ze zich ver diept in de manier waarop de mutsen werden gemaakt. Mevrouw Stallaert heeft na veel gezoek en gepluis de knippatronen van tot nog toe 12 verschillende mutsen weten samen te stellen, die eventueel tijdens de tentoonstelling ver kocht kunnen worden. Er zijn op de tentoonstelling de vol gende mutsen te bewonderen: Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord en Zuid-Beveland (zo wel katholiek, protestant als kindermutsen), Cadzand, Axel en Hulst. Er zijn exemplaren aanwezig die door burger vrouwen werden gedragen en anderen die de echtgenoten van de boeren ophadden. Mevrouw Stallaert is van mening dat de knippatronen van de mutsen wellicht in een behoefte voorzien. „In deze tijd worden vaak zelf poppen gemaakt in klederdracht. Er zijn trouwens overal lapjes te vinden die overeen komen met het materiaal dat vroeger werd gebruikt. Dat was veel linnen, kantstoffen, zowel echt als Valensiënne of Broderie. In een van de vitrines wordt speciale aandacht besteed aan de zogenaamde Rijsselse of Beverse kant. Mevrouw Stal laert is vaak zelf aanwezig op de tentoonstelling om infor matie te geven. Er zal trou wens ook een brochure met gegevens aanwezig zijn. De openingstijden van de ten toonstelling zijn van 14.00- 17.00 uur op alle weekdagen. GOES- Meer dan ooit is het noodzakelijk dat de gemeen ten gezamenlijk opereren. Het is fout als gemeenten denken hun eigen boontjes wel te kunnen doppen om dat ze hun eigen kanalen hebben om in Den Haag hun doel te bereiken. Dat zei drs. Th. Wester hout, voorzitter van de Ver eniging van Zeeuwse ge meenten, gisteren op de al gemene ledenvergadering van de VZG in de Prins van Oranje in Goes. Hij had de indruk dat vooral de grotere gemeenten het lidmaatschap van de Vereniging Neder landse Gemeenten niet meer zo zien zitten omdat ze daar om verschillende redenen weinig effect van verwach ten. Westerhout sprak er zijn teleurstelling over uit dat de rijksoverheid geen begrip heeft getoond voor de aandrang van de gemeenten om een bezuinigingsbeleid op langere termijn in te voe ren inplaats van steeds weer met onverwachte tussen tijdse en ingrijpende bezui nigingsmaatregelen te ko men. Beter te spreken is de VZG over het periodiek overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland. „We derzijds wordt gestreefd naar een inhoudsvol overleg en tot dusver zijn wezenlijke stappen gezet die naar dit doel leiden. Er is groeiend begrip bij GS voor het nut van dit periodiek overleg", aldus de VZG-voorzitter. Als voorbeeld noemde hij het overeengekomen stand punt dat in gevallen waarin GS hun goedkeuring aan een raadsbesluit menen te moeten onthouden, eerst contact wordt opgenomen met het desbetreffende ge meentebestuur. Nauwe samenwerking van gemeenten was ook het hoofdthema van de inleiding van prof. E. L. Berg, hoofd directeur van de VNG. „Nu er geen nieuwe provincies komen, dienen de gemeenten de bovengemeentelijke ta ken gezamenlijk te blijven aanpakken. Op de gemeen ten rust nu ook de plicht waar te maken dat zij vrij willige samenwerking vèr verkiezen boven opgelegde regelingen. De uitgroei van samenwerkingsverbanden tot de zogeheten vierde be stuurslaag is tijdens de hui dige barre omstandigheden weinig waarschijnlijk. Bij zo'n bestuurslaag past im mers ook een sterk ambte lijk apparaat en daarvoor ontbreken de middelen". Prof. Berg meende verder dat de gemeenten op de weg naar bundeling en integratie van gemeenschappelijke re gelingen het initiatief die nen te nemen voor het vor men van samenwerkingsge bieden. Die indeling van sa menwerkingsgebieden dient gebaseerd te worden op maatschappelijk samenhan gen, niet op provinciegren zen. Volstrekt essentieel is volgens prof. Berg de vast stelling van de financiële re geling van het samenwer kingsverband. „Samenwer king tijdens zwaar weer vergt veel van de bestuur ders. Het ontbreken van sa menwerking leidt in elk ge val tot averij". HULST - Het opschuiven van het geplande parkeerterrein voor vrachtwagens van de hoek Hogeweg/Afrikaweg naar de grond van de voorma lige boerderij Borm betekent voor het exploitatieplan van het industrieterrein Hogeweg een meeropbrengst van 203.500 gulden. Burgemeester en wethou ders van Hulst melden dat aan de gemeenteraad, nadat ze zich nog eens over de plaats van het parkeerterrein hebben beraden. Door het terrein te ver schuiven, zo stelt het college, zal een doelmatiger gebruik van de ter plaatse op het be drijfsterrein beschikbare grond mogelijk zijn. Daarbij gaat men ervan uit dat de be staande gas- en waterleidin gen zodanig worden omgelegd, dat hierdoor te verkopen ka vels ontstaan waarvoor met betrekking tot het stichten van gebouwen geen beperken de maatregelen gelden. De grond van de voormalige boerderij dacht men te kunnen verkopen voor tvyee ton. Door het omleggen van de leidingen (kosten anderhalve ton), kun nen kavels bouwgrond ver kocht worden voor 553.500 gul den. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst voelen er niets voor om nabij oversteekplaatsen voor schoolkinderen oranjekleurige reflecterende diagonaalstrepen aan te brengen. De afdeling Hulst van Veilig Verkeer Nederland had daar om gevraagd, naar aanleiding van een soortgelijk experi ment dat in de gemeente Yer- seke aan de gang is. VVN opperde met de stre pen een proef te nemen bij de lagere school aan de Linie straat en als dat succes zou hebben, ook bij de lagere scho len van Clinge en Sint-Jan steen dit soort markering aan te brengen. B en W, zo blijkt uit een brief aan de raad, heb ben echter zo hun twijfels over het veiligheidsverhogend ef fect van zo'n voorziening. „Het lijkt ons gevaarlijk om door middel van strepen een grens te stellen waarvoor wel of niet overgestoken mag worden, ze ker wanneer die grens op de erg korte afstand van 32 meter van de overstekkplaats is aan gebracht". Die afstand is gebaseerd op de remweg van een auto, maar volgens het college is die sterk afhankelijk van zaken als op lettendheid van'de bestuurder, conditie van remsysteem en banden en de weersgesteld heid. Voorts vindt men het ge vaar aanwezig dat kinderen nog vlug oversteken, wanneer een auto al over de eerste stre pen rijdt, omdat het toch nog wel kan. Omdat bovendien dergelijke oranjestrepen op betonklin- kers minder goed opvallen en op een keibestrating snel weg gereden worden, acht het col lege het aanbrengen van der gelijke strepen niet gewenst. In plaats daarvan heeft men, zoals bekend, inmiddels in de Hulsternieuwlandweg en in de Liniestraat bij wijze van proef een eigen ontwerp zig-zag-lij- nen op de weg gekalkt en het woord 'school' laten schilde ren. Maar ook over deze al veelbesproken markering lo pen in Hulst de meningen uit een. De rijschoolhouders zien er alvast geen brood in. „Men sen rijden niet graag op witte strepen", aldus een rijschool houder, doelend op de Hulster nieuwlandweg, „met het ge volg dat ze uitwijken naar de andere kant van de weg. Een tegenligger doet echter het zelfde en dan kun je erg ge vaarlijke situaties krijgen". Ook de strepen in de Linie straat halen volgens hem wei nig uit, omdat het effect verlo ren gaat door bewoners die hun auto's erop parkeren. HULST - De Hulster raadsleden krijgen komende donderdag niet alleen een voorstel om de straatverlichting 's avonds eerder op een laag pitje te zetten, maar nu is daar ook nog een voorstel bijgekomen om de lampen in de ochtenduren een uur later aan te doen. Dit op advies van het raad- lid P. Stevens, geopperd tij dens de vergadering van de fi nanciële commissie. Momenteel wordt de och tendverlichting om 5.30 uur ingeschakeld. Een uur verla ten naar 6.30 levert een bespa ring van bijna 8.300 gulden op. Als de raad akkoord gaat met het voorstel om uit 617 licht masten een van de twee tl- buizen te halen gaat daar 830 gulden af. Op een ander tijdstip uit schakelen van de verlichting de invalswegen, als in de woonwijken, zoals W. de Brouwer opperde, is volgens B en W om technische redenen niet mogelijk. De enige man nier om daar te bezuinigen is er lampen met lager vermogen indraaien. De PZEM heeft al in 1979 voorstellen gedaan om versleten armaturen te ver vangen door armaturen met lampen, die minder verbrui ken, maar evenveel licht ge ven. In de Clingse Graven straat zijn op die wijze 49 mas ten omgebouwd. Er komen nog 143 andere' versleten armatu ren in aanmerking, maar tot nu toe is men daar door geld gebrek nog niet aan toegeko men. Van een onzer verslaggevers HULST - Hulster verenigingen, instellingen en organisaties, die subsidie krijgen uit de welzijnspot, moeten voorlopig nog een maand in onzekerheid leven omtrent de hoogte van het bedrag dat ze dit jaar ontvangen. Met name gaat het om de tien indieners van bezwaar schriften tegen het voor-ont werp welzij nsprogramma, want de rest weet dat ze zeker niet meer krijgen dan vorig jaar. Ook deze maand is men er op het stadhuis niet geslaagd de adviezen met betrekking tot de bezwaarschriften rond te krijgen, zodat B en W het plan om het welzij nsprogram ma komende raadsvergade ring te behandelen hebben moeten laten varen. „Er is hard aan getrokken", zegt Wethouder E. de Rechter, „maar bij sommige bezwaar schriften liggen de zaken nog al ingewikkeld". Hij hoopt nu het welzij nsprogramma in mei in de raad te brengen. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster gemeen teraadsleden komen donder dag 28 april bijeen voor de maandelijkse raadsvergade ring. De vroede vaderen buigen zich onder meer over de om bouw van 617 lichtmasten en een bezuiniging op de openba re verlichting, het beschikbaar stellen van hekken, masten en vlaggen, bestratingswerken in plan Roskamstraat, grondver- koop nabij de Merelstraat, de reparatie van het dak van Malpertuus en de plaatsing van speelwerktuigen op het H. Geestplein in het plan Ros kamstraat. De vergadering word ge houden in de raadzaal van het Hulster stadhuis en begint zo als gewoonlijk om 19.00 uur. Bridge - Uitslagen bridgeclub Hulst van donderdag 21 april. A-groep: 1. Dames Mast-Kint 57,41 »/o, 2. de heer van Geel yi mevrouw Bruijns 54,17 3. Dames Aronson-Vroome 52,11 4. echtpaar Kint 51,33 5. heren Biesbroeck-Beusenberg 50,93%. B-groep: 1. heren Van Leeu wen-De Nijs 54,63 2. en 3. mevrouw Biesbroeck en de heer Reunis en de heren Heyndriks-Teuling, beide pa ren met 52,31 4. en 5. me vrouw De Kort en de heer At kins en de heren De Feijter en Rademakers met 50,93 C-groep: 1. dames Wendels-De Booij 70,74 2. dames Voet- Van Hooteghem 53/70 3. me vrouw Stolte en de heer Wen- dels 53,33 4. echtpaar De Kerf 52,59 5. dames Van Es- broeck-Seydlitz 51,11 Alle groepen speelden een Howell 8 met 10 paren.

de Stem | 1983 | | pagina 15