even UITBLAZEN OOI] DE STEM Aasnaald centrales we v. Vrouwen DONDERDAG 21 APRIL 1983 MfflM :PAGINA TWEE T5 PAQIN« nONDERDAG 21 APRIL WIMKOCK Onontdekt Niet perfect 'Bunny HENGELEN Brinkman ma{ Vrouw en Geloof DEN HAAG - De kans is| in de salarissen van de ar aer zal ingrijpen, wat oj ting van 2 procent neerkc VANMAAREN EVEN PIEKEREN) Briljante wisseltruc DAGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20107 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Tifsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag ,12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vllsslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Dertig jaar na het verschij- nen van het legendarische 1 eerste nummer van het Ame- rikaanse magazine 'Play- boy', met Marilyn Monroe op de cover, is deze week op een speciale party in Am- sterdam de eerste Neder- I landse versie van dit maand- blad gepresenteerd. Met de gebruikelijke champagne I werd het blad feestelijk ten doop gehouden. Verslagge- ver Jo Cortenraedt was erbij en sprak met diverse beken- de gasten. Moderne mannen, globaal tus- sen de 20 en de 40, gekleed in snelle pakken en zich voortbewe- 1 gend in dito auto's. Dat is de doel- groep waar 'Playboy' zich op richt. I Het Amerikaanse blad heeft hier 1 in Nederland een oplage van dik 10.000. Uitgeverij VNU streeft met de Nederlandse versie naar een i oplage van zo'n 65.000 aan het einde van dit jaar. Als dat niet ge- haald wordt verdwijnt het blad weer. In het recente verleden heeft VNU, verreweg de grootste uitge- ver van tijdschriften in Nederland, al vaker bewezen daar niet zo'n i moeite mee te hebben. Het optimisme was op de cock- 1 tailparty in het Amsterdamse Lido niettemin groot. Na twee testnum- mers vorig jaar is volgens de uitge- 5 ver de leefbaarheid van de Neder- 1 landse versie gebleken. Gestart wordt met een oplage van maar liefst 125.000 exemplaren. De ad- 1 vertenties (6.000 gulden per pagi- na) stromen al binnen. Voor de ge- 1 tegenheid waren speciaal uit Ame- 1 rika overgevlogen de directeur-bui- tenland van het inmiddels giganti- 1 sche Playboy-concern Lee Hall en de bekendste 'bunny' (met de tra- ditionele konijne= oren) Jackie 1 Williams. De formule van 'mooi bloot', inter- 1 views en modieuze wetenswaardi- I geheden voor de man is dus dertig 1 jaar lang een enorm succes geble- i ken in Amerika waar stichter Hugh 1 Hefner een leven leidt als een zon- nekoning. Zijn bedoeling is dat niet 1 de professionele fotomodellen op de cover komen, maar mooie, nog 1 niet ontdekte meisjes van onbe- 1 sproken gedrag. In de Nederlandse versie, de tiende, is dat niet hele- maal het geval. 'Playmate' Ellen Soeters werkt al tien jaar als foto- model. Dus toch niet helemaal het idee van de huisvrouw als pin-up. De Nederlandse redactie bestaat slechts uit zes man, en daarmee i wordt al een hoop geld uitge- 1 spaard. Contractueel is vastgelegd dat niet mag worden afgeweken van de 1 geldende Playboy-normen en prin- cipes. Uitvoering en smaak moeten dezelfde zijn als de Amerikaanse. I Zoniet, dan wordt de licensie met- een ingetrokken. Een deel van de Amerikaanse versie wordt gewoon overgenomen en aangevuld met Nederlandse bijdragen. Zo'n vier |j keer dit jaar komt er een Neder- s landse 'playmate' in te staan, de dame die de eer te beurt valt bloot op de uitklapper te mogen. Hoofdredacteur Hans Auer: „wij hebben vrijwilligsters genoeg maar het kost al gauw zo'n 20 mille met een eigen playmate te komen. Dus af en toe nemen we de Amerikaan- se. Het is wel fijn dat je niet achter de meisjes aan hoeft te lopen. Ve st ten beschouwen het gelukkig als 1 een hele eer in de Playboy te mo- De politie van Göppingen in de Westduitse deel staat Baden-Würt- temberg heeft een zeer ongewoon verkeersongeluk te behandelen ge- had. Een automo- i biliste zag een motorrijdster over het hoofd en een botsing was het gevolg. De dame stapte uit, maar vergat daarbij het i pookje van de automatische schakeling om te zetten, zodat de auto zelfstandig ging rijden en op nieuw tegen de motor botste. Geschrokken sprong de vrouw meteen weer in haar wagen, maar in plaats van op de rem te trappen - u raadt het al - trapte ze op het gaspedaal en schoof ze met haar auto de mo tor met motorrijd ster en al voor zich uit. Tot op dat moment was de laatste nog onge deerd gebleven, maar na deze der- de aanslag moest ze toch even naar het ziekenhuis. Ook de automobi liste werd lichtge wond. 'Bunny' Jackie Williams (links) en de Nederlandse playmate Ellen Soeters met het eerste Nederlandse nummer van Playboy. gen staan, en waarom ook niet? Als je mooi bent mag je dat toch ook laten zien. Adjunct-hoofdredacteur Jan Heemskerk (ex-Panorama): „Het klinkt ais een cliché maar wij gelo ven echt dat we een gat in de markt gaan opvullen. Een blad met veel lezenswaardige artikelen en verha len, opgesmukt met mooie blote meisjes. Dat is toch van een heel ander niveau dan een of ander por noblaadje. Hans Auer verontschuldigt zich al meteen als hij zegt dat het eerste nummer nog niet helemaal perfect is. Gelijk heeft hij. Behalve een aar dig maar niet opzienbarend inter view met Kamervoorzitter Dick Dol man en een niet realistisch maar wel leuk geschreven verhaal over het geweld in de grote stad is er weinig plezier aan te beleven. Goed verzorgd, dat wel, maar in houdelijk toch in de schaduw bij het Amerikaanse moederblad. En wat de foto's betreft: smaken ver schillen maar Ellen Soeters (96-66- 96) doet als eerste Nederlandse playmate de mond niet openvallen, ook al was zij dan zeer nadrukkelijk aanwezig op de party. Opzienbarender zijn eigenlijk de naaktfoto's van zangeres Jerney Kaagman van de popgroep Earth Fire. Hoewel, voor haar zelf is dat niks bijzonders. „Ik ben al jaren een fervent nudiste", zegt ze. „Dus ik heb er geen enkele moeite mee uit de kleren te gaan. Meteen toen ze me belden heb ik ja gezegd, al leen over de centen hebben we nog wat gehakketakt." Hoeveel? „Nee, dat zeg ik niet", maar op de suggestie van een paar duizend reageert ze niet ontkennend. De enige echt bunny op de party is Jackie Williams, een negerin die als dienstertje in een klein en nauwsluitend pakje de grote trek pleister is geworden van de be kendste Playboy-club, die in Chica go. Voor haar is het de eerste keer dat ze in een Europa is. „Ik ben nu al 9 jaar bunny en ik beleef er veel plezier aan zegt ze. Ik moet erbij zeggen dat ik niet zo gauw iets anders weet waar ik ruim een ton per jaar mee kan verdie- nen. Vernederend vind ik het hele-1 maal niet. Ik ben toch niet obsceen gekleed. Op het strand hebben de meisjes toch veel minder aan. Ze ziet de Playboy (zowel het blad als de clubs in Amerika) dan ook niet meer als zuiver een man- 1 nenzaak. „De laatste jaren is de vrouw in Amerika in zekere zin geëmancipeerd. Die mag nou ook haar verlangens uiten. De seksuele revolutie is er gelukkig niet alleen voor de man geweest. In onze 1 clubs komen dan ook zeker zoveel vrouwen dan mannen. Dertig procent van de Neder-1 landse lezers zijn eveneens vrou- 5 wen, beweert Hans Auer. Op poli- 1 tiek gebied wil hij het karakter van 1 het Amerikaanse blad niet direct 1 overnemen. „Daar wordt het als 1 progressief beschouwd omdat Amerika zo conservatief is. Hier 1 zullen wij politiek blanco zijn, ook al komen er politici aan het woord. 5 Nee, onze doelstelling gaat niet uit 1 van het doemdenken. Integendeel, het leven heeft nog wat moois te i bieden en in Playboy moet dat te lezen en te zien zijn. met Rien van Nunen E iEN VAN DE aardigste vin dingen op het gebied van de zeevisserij, is wel het gebruik van de aasnaald of aaspen. Veel zeehengelaars hebben de gewoonte hun aas op de haak te zetten door middel van het bekende rijgen. Voordeel daarvan is dat het aasopzetten betrekkelijk snel kan ge schieden, nadeel is dat men het aas er minder gemakke lijk onbeschadigd mee op de haak zet. De aaspen maakt het opa zen van alle soorten aas op al lerlei haakgrootten gemakke lijker al is het werken ermee een kwestie van een handig heidje dat snel is geleerd. Het duidelijkst komen de voorde len van de aaspen naar voren in twee geheel verschillende takken van zeehengelsport namelijk het vissen op kabel jauw e.d. en het vissen op platvis. Bij het vissen op ka beljauw is het gebruikelijk de haak van meerdere pieren of stukken zager te voorzien. Daarvoor kan een grote aas pen prima dienst doen, want het is ook gebruik het aas tot op de lijn te schijven. Tevo ren heeft men de aaspen vol- gezet met pieren. Men doet dat liefst van de kop naar de staart en men laat daarbij een gedeelte van het staartje on gemoeid. Wil men nu snel een grote gulhaak volzetten dan zet men de uitsparing in de naald op de haakpunt, brengt wat spanning op de lijn en schuift de hele zwik in een keer op de haak en over de lijn erachter. Voorbeeld: het aas zit keurig op de haak en het gaat snel. Vooral wed strijdvissers doen daar hun voordeel mee. Bij het vissen op platvis, met ruime bij het vissen op bot wordt het steeds meer gebrui kelijk dat men met zo klein mogelijke zagertjes vist. Liefst slikzagers of strandza- gertjes, maar ook halfwas za gers van de normale soort. Ook dat aas wordt in flinke hoeveelheden op een (zeer) kleine haak gezet. Dat wordt in het geval van slikzagertjes een heel priegelwerk waar voor men voor elke haak een aanzienlijke tijd moet uit trekken. Dat wordt nu onder vangen door de aaspen (een hele dunne in dit geval) vol met kleine zagertjes te zetten en deze op dezelfde wijze als bij de pieren op de haak te schijven. Ook nu steken de losse eindjes buiten de haak. Dat maakt het voor de vis een stuk aantrekkelijker, vooral bot en paling zijn er verzot op. Ook tong doet het op klei ne zagertjes (en dan mogen ze gerust een paar dagen oud zijn) prima. Let er bij het aanschaffen van een aasnaald op dat men alleen dunne aasnaalden goed kan gebruiken, te dikke vernielen het aas. De aller dunste naalden zijn ook ge schikt om een bosje gewone wormen op de haak te zetten bij het vissen op karper of baars. Vooral mestpiertjes kunnen beter en netter op de haak worden gezet met be hulp van een aasnaald. De zeevisvangsten trekken naarmate het voorjaar iets verbetert weer wat aan. Tong en paling worden nu regel matig in de vangsten gemeld. Vooral tong laat zich redelijk zien. De schol blijft aan de grote kant al zijn de aantal len niet zo groot als in voor gaande jaren. De botvangsten steken met kop en schouders boven die van vorig jaar uit. Ook de schar is eventjes terug van weggeweest, vooral in het Oosterscheldegebied en langs de Zeeuwse stranden. Geep werd al wel geconstateerd in de vangsten van de beroeps vissers maar werden voor zover bekend nog niet door hengelaars buitgemaakt. Wel werden vanaf de stranden van Dishoek en Renesse nog enkele gulletjes gesignaleerd. Kenmerkend voor de visserij op de Oosterschelde de laatste weken is wel dat de vangsten van dag tot dag, onafhanke lijk van het getij, verschillen. Vangt men de ene dag zeer matig de volgende dag wordt er volop vis buitgemaakt... M.J.DE VISSER is als lid van de Tweede Kamer geïnstal leerd. Hij vervult in de PvdA-fractie de vacature ontstaan door de benoe ming van ANDRÉ VAN DER LOUW tot voorzitter van de Rijn- mondraad. De Visser was eerder lid van de Tweede Kamer van 15 september 1981 tot 8 september 1982. Voordien was hij onder meer hoofd van de centrale afdeling organisatie en in formatie van het departe ment van sociale zakep. THOMAS L. FRIEDMAN van de New York Times en LOREN JENKINS van de Washington Post hebben de Pulitzer- prijs gewonnen in de afde ling internationale repor tage voor hun verslagen over de Israëlische inval in Libanon. In de categorie lo kale reportage werd LORETTA T0FANI van de Post onder scheiden voor een serie ar tikelen over de slechte om standigheden in een ge vangenis in Maryland. Haar collega van de NYT NAN ROBERTSON ontving een prijs voor haar dramatisch per soonlijk verslag over haar strijd tegen de zogenoemde tamponziekte. RUSSELL BAKER van de New York Times, die in 1979 een Pulitzer-prijs voor commentaar kreeg, ontving nu de onderschei ding voor de beste biografie voor zijn autobiografisch werk 'Growing Up'. De fo tograaf BILL FOLEY van het persbureau Associated Press werd met de prijs voor nieuwsfoto's bekroond voor een reportage over het bloedbad in het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra bij Beiroet, terwijl JAMES DICKMAN van de Dallas Ti mes Herald de onderschei ding voor de beste illustre- L rende foto's ontving opnamen over El Salvador I De romanprijs werd voor] het eerst toegekend aaneen I zwarte schrijfster, ALICE K|[. I KER, voor haar derde oiert I 'The Color Purple'. In des roman beschrijft zij het k ven van een bruid van tioj geen 20 op het platteland in het zuiden van de VS. Hu was de 67ste maal dat ji I prijzen werden toegekeA die zijn ingesteld door it I oorspronkelijk uit Hongj.l rije afkomstige krantenI magnaat JOSEPH PULIJS; I (1847-1911). RAMON SALUP CANTO en JOAOUI PENT0N CEJAS, twee leder, I van de Cubaanse missie ij; de Verenigde Naties in Wet I York, zijn dinsdag uitge- wezen, aldus een mededi l ling van het Amerikaan I ministerie van buitenland-1 se zaken. De woordvoerdc I van het ministerie zei dat I de twee Cubanen zich had den beziggehouden mtt| „vijandige, tegen de VSge f richte spionage-activitei- ten in flagrante tegen spraak met hun VN-stt- i tus". De Cubaanse ambo» deur bij de VN, RAUL ROAM I Rl, weigerde commentwt op de uitwijzing. Van onze Haag DEN HAAG - Bij een uitglijdt leen voor de open haard aan he ter mr. drs. Elco Brinkman een Omdat het genezingsproces l op kantoor heeft hij besloten zijn ministerie van Welzijn, Vo Na gisteren het ziekenhuis Brinkman met gebroken rib ment. Achter zijn bureau zittei doen zeer, maar pijnverwekke gesloten. Of de afwezigheid vt Reijden (in de VS op studie-re of niet, was niet te achterha WVC. Met stijgende verbazing heb ik kennisgenomen van de denkbeelden van de da mes L. Troch en M. van der Meer. Vooropgesteld, dat ik de emancipatie op zich 'n warm hart toedraag mits dit niet escaleert in overdreven feminisme, kerk en maat schappij zijn totaal verschil lende begrippen en kunnen onmogelijk op één lijn ge steld worden. Zou men mo gen spreken van frustraties bij het lezen van „pijn aan het geloven, pijn aan de be handeling van de vrouw in de kerk?" Het geloof zou men moeten ervaren als 'n groot goed en dat doet geen pijn doch is weldadig, alleen geloven, is niet voldoende, men. ri&bét er ook naar hart-~|i delen en bidden. Dat laatste nu is in de vergetelheid ge raakt, er wordt meer ge praat dan gebeden! Voor beide dames de misschien wat simpel gestelde vraag, doch het gaat om de strek king: Hoeveel vrouwen heeft Christus bij het stich ten van Zijn kerk tot apostel geroepen??? Mevrouw M. van der Meer verkondigt: „Mannen vin den 'n kerkkoor niet meer interessant, omdat ze er geen status meer aan kun nen ontlenen". De mannen koren zijn praktisch uit de kerk verdwenen. Dat laatste is helaas juist, het eerste gaat mij toch wel te ver en wijs ik met kracht van de hand. Na de drastische her vormingen in de Nederland se kerkprovincie zijn de kerkkoren door hervormde pastores de kerk uitgejaagd, voorbeelden te over. Man nen vinden 'n kerkkoor niet meer interessant, niet, om dat ze er geen status aan kunnen ontlenen, dat heb ben zij nooit gedaan, maar omdat geen gelegenheid meer geboden werd zich muzikaal te uiten in de schitterende meerstemmj-l muziek of het gregoriaaa 'n Rechtgeaarde kerkzang;: kan zich niet geven in he zingen van simpele rael',1 dieën in de landstaal. Ge lukkig zijn er ook nog ecb| pastoors geweest, die hel kerkkoor hebben behoudt: ter opluistering van de 1M gie-vieringetiy daar zijn ooi| voorbeelden van. C. van Gurp Breda mb ich Op de sociale uitkeringen s korting worden toegepast. F 225 miljoen aan bezuiniging De kans op een korting is gisteren toegenomen omdat de ambtenarencentrales weiger- den met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) verder te praten. Eerst moet er een geschillenregeling komen vaar mogelijke conflicten met de bewindsman in worden ge regeld. De centrales van mid delbare en hogere ambtenaren hadden in hun reactie op de kabinetsplannen, die in de Voorjaarsnota zijn aangekon- l IRrifi Gaat u een auto- of fietstocht maken! veel kilometer is 't nog rijden? Me! to| Gnvi-meter, oftewel landkaartmetei dat exakt berekenen. Uitgevoerd ine vernikkeld hoogglans. Schaal is vetJ Schaalindelinglop 200,300 en490fc Andere zijde 1 op 250,550 en 750# en 1 miljoen. Is daardoor ook gesd* de FaÜdandkaart in lederen ai Van Maaren kadotip prijs: f TOP-OPITEK Kenners van kontakflenzea Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 0 's maandags va. 13.00 uur ge Prul In ieder vakje komt een letter te staan. Sommige woorden dienen achterstevo ren te worden ingevuld. Welke woorden dat zijn, is niet gegeven. Horizontaal: 1. belemme ring, 3. zeehond, 5. insekt, 7. en personne, 9. reeds, 10. kiem, 11. ingenieur, 12. ad- ministmtietroepen, 14. slee, 16. ontkenning, 18. voorzet sel, 19. vreemde munt Verticaal: 1. strafwerk tuig, 2. milligram, 3. rijks- merk, 4. koeiemaag, 6. klein Dl 4 HAAG - Een groot deel vaj kabinet de komende twee jaar I legenheid te bevorderen blijkt pende projecten. Het geld is elget Meuwe activiteiten komen er i - Dat blijkt uit een rondvraag bij de departementen, waar- I over het bedrag is verdeeld. Het ministerie van land ouw heeft 175 miljoen gekre gen ter besteding in de bos- ouw, landinrichting en na- turbehoud. Daarbij gaat het grotendeels om bestaande pro jecten, waar nu extra werkge legenheid komt. Bij voorkeur zullen hiervoor langdurig werkloze jongeren worden in- jezet. Maar de eerder aange kondigde bezuinigingen op de ruilverkaveling gaan gewoon zoor aldus een woordvoerder ran het landbouwministerie. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur Ontvangt een bedrag van 100 kind, 8. hoofddeksel 9. popn gaai, 12. wagenspoor, 13. est, 15. prul 18. bijbeldeel, 1' en volgende. ■ad 'III (10 U hu '9i 'jox si 'at ei hxv Zl 'oiv 6 'J3d g rifn 9 'jaq p 'uu E Z 'sou 1 3A 7*1 611 oj gi ïau '9f Uo 7» zl 'M TI?' '01 7® '6 'dz i 'vunB g 'qoi g huax 7 jBojuozuoit :Buissoi<I0 Amsterdam Een 47- jarige diamantair uit Mijdrecht is slachtoffer geworden van enkele op lichters die kans zagen met 350.000 gulden aan briljanten te verdwijnen door twee enveloppen te verwisselen. Volgens een politie woordvoerder had de dia mantair op 15 april in het Hutonhotel in Amster dam een ontmoeting met een man die zich uitgaf voor juwelier en een par- «3 briljanten zou willen kopen. De ongeveer 38-ja- oL man noemde zich (xoldstein en was afkom- ten Uit de Vereni9de Sta- t-Re briljanten werden ijdens de bespreking in i .en envelop gedaan. De Amerikaan verklaarde over de transactie te willen nadenken en ver- J°, °e diamantair ont dekte toen dat er in de achtergelaten envelop nM stukies glas zaten, j de politiewoord voerder. -

de Stem | 1983 | | pagina 2