Schilderwerk toch fiscaal aftrekbaar Bezuinigingen werken door in y FCUC begroting 1984\ Onvrede overheerst grootse deel reacties Midden-inkomens leveren dit jaar 5 procent in maar hoge inkomens niets „Het is niet spectaculair Gevechtei Thaise gr< laaien wei ABN Bar At- Ruding: Financieringstekort naar 7,4procent" Alleen CDA en VVD tevreden WOENSDAG 20 APRIL 1983 T11 BINNEN-BUITENLAND: DEN HAAG - Minister Ruding (Financiën) vindt dat er de komende jaren extra bezuinigd moet worden. Niet eens Nieuwe banen Scholing Volgend jaar pas subsidie bij huur van 755 en meer WOENSDAG 20 APRIL 1983 Vandaag nieuw l 15.000 huizen minder bouwen Huren volgend jaar vier procent hoger Lubbers: Slecht nieuws voor het huishoudboekje Ambtenaren Kinderbijslag Ook AOW Mimimumloon Hoge inkomens De Voorjaarsnota: Reagan stemt in met plaats MX-raketten BOG tenia zuelc groer mala in Pa einde Ame China waarschuwt VU "HOE BETAAL IK meestal voor 'n heel jt Daarom deelt de ABN maar ook van uw inb Alle verzekeringen wo handig en overzichte uw maandpremie kar Betaal gemakkelijk p< „Extra bezuinigen in komende jaren' Van onze Haagse redactie In de Voorjaarsnota staat een bezuiniging van twee miljard gulden, terwijl er dit jaar al 3,5 miljard aan tegenvallers zijn. De rest, minimaal anderhalf mil jard gulden, wil Ruding niet vergeten en in de volgen de begrotingen alsnog weghalen. Minister Ruding zei gisteren vast te houden aan het terug dringen van het financierings tekort tot 7,4 procent in 1986. Het kabinet had in het regeer akkoord vastgelegd dat het fi nancieringstekort (het geld dat de overheid moet lenen om alle uitgaven te kunnen beta len en dat wordt dan uitge drukt in een percentage van het nationale inkomen) dit jaar 11,9 procent zou moeten zijn. Door daar jaarlijks an derhalf procent van af te ha len met bezuinigingen, zou het in 1986 op 7,4 procent moeten uitkomen. Nu het kabinet van de ƒ3,5 miljard tegenvallers er „slechts" twee miljard in de schatkist terughaalt door nieuwe bezuinigingen, blijft er dit jaar, zonder niéuwe tegen vallers, een financieringste kort van ongeveer 12,4 pro cent. In het kabinet is men het daar echter nog niet over eens, met name niet in welke jaren (1984 of later) die extra be- zuingingen dan zouden moe ten worden getrofffen. Daar bij spelen vooral de tegenval lende aardgas-opbrengsten een rol. Dit jaar komt er 1,8 miljard minder in de schatkist door lagere opbrengst van het aardgas. Door de milde winter hebben de Nederlanders voor een half miljard gulden min der verstookt dan werd ver wacht, maar de grootste „te genvaller", die ook de komen de jaren doorwerkt, is de da ling van de energie-prijzen. Daardoor brengt het Neder landse aardgas volgend jaar ƒ3,7 miljard minder op dan verwacht en die tegenvaller loopt op tot zes miljard gulden in 1986. Bij de afspraken in het re- geer-akkoord over het verla gen van het financieringste kort waren zulke grote tegen vallers niet voorzien en het kabinet is het nog niets eens over de vraag of deze „miljar den-gaten" helemaal met nieuwe bezuinigingen moeten worden „gevuld". Gebeurt dat niet, dan is een financierings tekort van 7,4 in 1986 niet haalbaar. In de gisteren gepubliceerde Voorjaarsnota worden wel maatregelen aangekondigd om de werkgelegenheid te sti muleren. De daarvoor be schikbare bedragen zijn lager dan in het regeer-akkoord was aangekondigd en bovendien staan er op de lijst veel projec ten die al eerder beloofd wa ren. In 1984 trekt het kabinet 925 miljoen uit voor werkge legenheidsprojecten. De groot ste posten: 150 miljoen voor dijkverzwaring, 175 miljoen voor werk in de bosbouw en landinrichting en 200 miljoen voor stadsvernieuwing en mo numentenzorg. Daarnaast wordt geld besteed voor het uitvoeren van marine-orders voor RSV en bouw van politie- bureau's en scholen. Om dergelijke projecten ook in 1985 voort te kunnen zetten, moet het kabinbet nog een miljard gulden vinden. DE PRESENTATIE van de voorjaarsnota op het Minis terie van Financiën. Minis ter Ruding geèft uitleg tij dens de persconferentie. Naast hem de heer Leblanc, Dir. Gen. Rijksbegroting en de heer Schoenmaker, Dir. Gen. Financiële Zaken. - FOTO ANP Van de opbrengst uit het verlagen van de minimum- jeugd-lonen op 1 juli, wordt het grootste deel gebruikt om de scholing voor jongeren (kort middelbaar beroepson derwijs) met leer-contracten in bedrijven nieuwe leven in te blazen. In 1984 is daarvoor 150 miljoen beschikbaar, in 1985: ƒ400 miljoen en in 1986: 550 miljoen. Een ander deel, de verlaging van de wedde voor soldaten, wordt helemaal gebruikt om de marine sche pen te laten bouwen bij de werven van De Schelde en Wilton-Feijenoord, die bin nenkort los van RSV komen te staan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Winsemius en staatsse cretaris Brokx (Volks huisvesting) hebben gis teren laten weten dat op 1 juli 1984 opnieuw bezui nigd zal worden op de in dividuele huursubsidie. Zij zijn bezig met een nieuw systeem, waarbij de huursubsidie sterk af loopt naarmate de huur van het huis oploopt. De achterliggende gedachte daarbij is, dat de rege ring niet bereid is dure woningen met extra com fort te subsidiëren. Na 1 juli 1984 grijpen nieuwe aanvragers van huursubsidie volledig mis als de huur hoger ligt dan 600 gulden. Nu lig die grens bij 735 gulden. DEN HAAG - Het kabinet zal uitvoering geven aan een wijzigingsvoorstel van de regeringsfracties CDA en VVD om het schilderwerk aan de eigen woning voor een deel fiscaal aftrekbaar te maken. Aanvankelijk wilde minis ter Ruding (Financiën) geen enkele medwerking geven aan een wijziging van zijn ont werp om bij het aftrekbaar maken van het groot onder houd Ook het buiten-schilder werk te betrekken, omdat naar zijn mening met de reke ningen voor het schilderwerk gefraudeerd kan worden en omdat de schatkist een extra aderlating niet kan verdragen. Op aandrang van de VVD- fractie in de Tweede Kamer is tenslotte de fractie van het CDA akkoord gegaan met een voorstel, dat door de regering zal worden overgenomen. In het wijzigingsvoorstel van de regeringsfracties wordt de aftrek beperkt tot zestig procent van de totale kosten van binnen- en buiten schilderwerk. Dat deel is voor de aftrek weer gekoppeld aan het huurwaardeforfait. Dat is het bedrag dat bij het inkomen moet worden geteld en waar voor vastgestelde bedragen gelden. Tegelijk met het fiscaal af trekbaar maken van het on derhoud worden de huur waarde-bedragen verhoogd. Zij zullen niet 1,5 maar 1,6 pro cent van de waarde van het huis in bewoonde staat bedra gen. De aftrekbaarheid van het schilderwerk gaat pas gelden als 60 procent van die kosten meer is dan 1,6 procent van de waarde van het huis in be woonde staat. Met deze rege ling kunnen naar verhouding eigenaren van goedkopere wo ningen een groter deel aftrek ken dan eigenaars van dure huizen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De bezuini gingen in de Voorjaarsnota brengen dit jaar twee mil jard gulden op, maar wer ken door in de begrotingen voor de komende jaren. Vol gend jaar leveren de bezui nigingen al 3,5 miljard op. Het grootste deel daarvan (ƒ2,1 miljard) komt via een verlaging van de inkomens, waarvan de uitkeringsge rechtigden het leeuwendeel opbrengen. Een verlaging van de sociale uitkering met twee procent op 1 oktober le vert dit jaar 225 miljoen op, maar volgend jaar vier keer zoveel: 900 miljoen. Het dubbeltje extra ac cijns op de benzine, dat dit jaar ƒ225 oplevert, brengt volgend jaar ƒ450 miljoen extra in de schatkist. Alle premie-operaties in de sociale verzekeringen le veren volgend jaar drie kwart miljard gulden op en door nu al te besluiten om de ambtenaren en sociale uit keringen volgend jaar niet meer dan 7,5 procent aan va- kantie-uitkering te betalen, heeft het kabinet voor vol gend jaar al bijna een half miljard gulden „winst" in geboekt. De be2uingiging in de be grotingen van verschillende ministers (ƒ900 miljoen) le vert volgend jaar hetzelfde bedrag op. Het kabinet heeft ook be sloten dat de postzegels die de ministeries op uitgaande post plakken over enige tijd niet meer met het gratis stempel „frankering dienst- stukken" mogen worden verstuurd, want daardoor draaien de ministeries niet zelf op voor de porti- maar alleen het minister] I van Verkeer en Waterstaai I (PTT). De eerste poststuk. I ken die onder deze maatre-l gel vallen zijn de aangekI kende stukken en de exprej, I se-post. Later moeten allj ministeries zelf él hun eigen I postzegels betalen. Di scheelt dan 100 miljoen op I de PTT-begroting en het ka. I binet hoopt zo ook te berei-f ken dat er wat zuiniger etl doelmatiger met post-ver. f zendingen wordt omge-l sprongen, want als een mi-f nister zelf iedere moet betalen. Conta groep Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De oppositie in de Tweede Kamer, de werkge vers en de vakcentrales zijn ontevreden over de maatrege len, die het kabinet in de Voor jaarsnota voorstelt. Alleen de regeringsfracties CDA en VVD zijn redelijk tevreden. Oppositieleider Den Uyl noemt het beleid, dat het kabi net wil voeren, a-sociaal. De plannen met de inkomens - de laagste achteruit en de hoogste vooruit - vindt hij onvoorstel baar. De kabinetsvoorstellen zullen het financieringstekort niet verminderen. De maatre gelen zullen leiden tot een ver dere afbrokkeling van de werkgelegenheid, aldus Den Uyl. D'66 vindt dat in het kabi netsbeleid de boekhoudkundi ge benadering overheerst. De fractie zal zich verzetten tegen de korting op de sociale uitke ringen. CDA-fractieleider De Vries is tevreden met de voorstellen. De plannen tot bestrijding van de werkloosheid wil hij nader bekijken. FNV-voorzitter Wim Kok stelt dat de premieverhogin gen levensgevaarlijk zijn voor de onderhandelingen met de werkgevers over inleveren van loon voor arbeidstijdver korting. De mogelijkheden daartoe worden geweldig be perkt, zo meent Kok. De FNV stelt dat het kabi netsbeleid moedeloos is. Fel kant deze grootste vakcentrale zich tegen de korting op de so ciale uitkeringen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft zich nu al vastgelegd op een huurverhoging van niet meer dan vier procent per 1 juli 1984. Over ruim twee maanden stijgen de huren nog vijf procent. Ook dit laatste percentage van vijf is al een neerwaartse bijstelling van de zogenaamde meerjarenramingen. Hierin was nog een jaarlijkse huur- stijging van zes procent opge nomen. Staatssecretaris Brokx, die de huurstijging per 1 juli vol gend jaar gisteren bekend maakte zei, dat de regering de komende jaren blijft uitgaan van 4 procent. Zoals al eerder was uitge lekt zal de regering volgend jaar flink snijden in het bouw programma. In plaats van 33.000 woningwet-woningen mogen er nog maar 20.000 worden gebouwd. Ook ligt een vermindering met enkele dui zenden van het aantal premie- huur-woningen in het ver schiet. Dit ten gunste van de premie A- en B-sectoren. Daarnaast mogen particu lieren volgend jaar tiendui zend gepremieerde vrije-sec- tor-woningen bouwen. Zij krijgen een bedrag ineens on geacht de hoogte van hun in komen. De woning mag echter niet duurder zijn dan onge veer 180.000 gulden. In latere jaren wil de regering de bouw van 15.000 van deze premie- C-woningen mogelijk maken. Minister Winsemius en zijn staatssecretaris Brokx deel den gisteren verder mee, dat op 1 juli 1984 opnieuw bezui nigd zal worden op de indivi duele huursubsidie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Voorjaars nota van het kabinet-Lub- bers staat vol slecht nieuws voor de portemonnee van de meeste Nederlanders. Het zijn niet de ministers die het meest bezuinigen op hun be groting, maar vooral de in komens die omlaag gaan om dit jaar twee miljard gulden te besparen. De eerste 'slag' wil het ka binet op 1 juli slaan. De benzine-accijns gaat dan met een dubbeltje om hoog. Die prijsverhoging blijft ook volgend jaar en la ter van kracht. Pas als de benzine-prijs weer dicht bij de twee gulden per liter komt, is het kabinet bereid om te overwegen dat extra dubbeltje af te schaffen. Premies hoger De sociale premies gaan omhoog. De overheid betaalt minder aan de kassen van de AAW, de WAO en het kinderbijslagfonds. Dat 'gat' moet worden opgevuld door de werknemers, want de werkgevers worden ontzien bij deze lasten-verzwaring. De exacte percentages staan nog niet vast, maar de volgende stijgingen zijn waarschijnlijk. De premie AAW (nu 1,35% van het bru- to-inkomen, betaald door werknemer) wordt ruim an derhalf procent. De premie AOW (nu 11,45% van het bruto-loon, die de werkne mer betaald) wordt bijna twaalf procent. En de WAO- premie gaat omhoog met ge middeld 0,35 Door de premie-vrije voet (nu betaalt een werknemer pas premie boven een inko men van ƒ94 per werkdag) kost dat de laagste inkomens nauwelijks wat extra, maar voor de inkomens tot zestig mille kan dat een half pro cent in koopkracht schelen. Verder gaan ook de (werkgevers-)premies voor het kinderbijslagfonds iets omhoog en is er, door belas- tingheffing over het werk geversaandeel van de pre mie voor de ziektewet, ook hier sprake van een lichte stijging. Al deze verhogin gen werken door in de amb tenaren-salarissen en de uitkeringen (die ook premies afdragen) en dus lager wor den. De vakantie-uitkeringen voor ambtenaren blijven be vroren op 7,5 procent (van het bruto jaarinkomen) met een maximum van ƒ5200. Deze maatregel ligt nu ook al voor volgend jaar vast en betekent dat vooral de beter betaalde ambtenaren er flink op achteruit gaan in vergelijking met werkne mers met hetzelfde salaris die meestal acht procent va kantie-geld krijgen zonder maximum. Deze voortzetting van de verlaagde vakantie-gelden geldt ook voor de sociale uit keringen, die hierdoor ook extra achter komen te lopen bij de lonen in de bedrijven. De kinderbijslagen voor het tweede en derde kind blijven gelijk (in plaats van een lichte stijging), terwijl die voor de eerste twee kin deren nog een half procent omlaag gaan. Deze maatre gel valt eigenlijk buiten de Voorjaarsnota, evenals de verlaging van de minimum jeugdlonen per 1 juli met ge middeld tien procent. Naast deze maatregelen die op 1 juli van kracht moe ten worden, is er de bezuini ging die op 1 oktober moet worden uitgevoerd. Omdat de ambtenaren korter gaan werken en daarvoor (2%) loon inleveren, moeten vol gens het kabinet op 1 okto ber de sociale uitkeringen ook twee procent omlaag. Omdat de hoogte van de uitkeringen zijn gekoppeld aan het minimum-loon, be tekent dit een verlaging van het minimum-loon op 1 ok tober met twee procent. Nu is dat 2048,80 bruto per maand en daar gaat dan bij na 41 gulden per maand van af, zodat er krap 2008 over blijft. Het kabinet liet er giste ren geen twijfel over be staan dat ook de AOW-uit- keringen op 1 oktober twee procent achteruit zullen gaan. Een ongehuwde AOW-er (per maand 1.091,13 bruto) scheelt dat dan ruim twintig gulden, terwijl gehuwden 1.566,45) er dik dertig gulden bruto op achteruit gaan. Ook de 'be vroren' vakantie-uitkerin gen gaan omlaag. Hoeveel het netto-verlies zal zijn, is nog niet precies te bereke nen, onder meer door ondui delijkheid over de premie verhogingen. Hoewel er een 'politieke koppeling' is gelegd, waar door de korting van de uit keringen afhangt van de be reidheid van de ambtenaren om in te leveren voor ar beidstijdverkorting, staat de verlaging van de uitkerin gen globaal toch wel vast. Want ook bij de inkomens maatregelen (per se geen BTW-verhoging) die wor den genomen als de ambte naren dwars liggen, worden de uitkeringen gekort. Dan alleen tegelijkertijd met de ambtenaren. Deze maatregel op 1 okto ber kan overigens extra on gunstig uitpakken voor werknemers die het mini mumloon verdienen. Omdat de sociale uitkeringen, als voorschot op de arbeidstijd verkorting door ambtena ren, er met twee procent op achteruit moeten gaan, ver liezen ze 41 van hun bruto loon. Als ze daarna zélf in het bedrijfsleven korter gaan werken, moeten ze daar nog een keer voor inle veren. Het kabinet ontkent niet dat hier sprake is van 'dubbel pakken', maar dat zou niet te voorkomen zijn. Al deze maatregelen bij elkaar hebben tot gevolg dat de koopkracht van werkne mers met een minimumloon er dit jaar zo'n drie procent op achteruit gaat. Werkne mers met een inkomen tus sen de ƒ27.000 en ƒ35.000 kunnen twee tot 2,5 procent minder met hun geld doen, terwijl de midden-inkomens er tussen de 3,5 tot vijf pro cent in koopkracht op ach teruit gaan. Pas boven de premie- grens van dik zestig mille klaart het beeld wat op en de hoogste inkomens ('vier keer modaal') gaat er dit jaar niet of nauwelijks in koopkracht op achteruit. Voor ambtena ren en uitkeringsgerechtig den zijn die percentages (be rekend voor gehuwde werk nemer met twee kinderen, zonder subsidie en met stan daard-consumptie) steeds wat slechter. De échte minima (dat zijn huishoudens waar men van één minimum-uitkering moet rond komen, dus ook ongehuwde AOW-ers zon der aavullend pensioen) krijgen dit jaar weer een koopkracht-garantie, die hen zo'n drie procent koop kracht 'schenkt'. In guldens omgerekend verschilt dat per geval. Naast deze algemene in komensdalingen, kunnen er individueel nog grote ver schillen optreden door de veranderingen per 1 juli in de huursubsidie, verlaging van RWW en studiebeurzen voor thuiswonende kinderen enzovoorts. Maar deze alge mene inkomensverlaging en lastenverhoging voor de meeste Nederlanders vindt het kabinet acceptabel, want de prijzen zijn dit jaar min der gestegen dan verwacht. Het CNV zegt dat de ont koppeling van de lonen en uit keringen met de nieuwe maat regelen een feit is. Het voorge stelde beleid is gericht op de korte termijn, aldus het CNV. De centrale werkgeversor ganisaties VNO en NCW heb ben kritiek op de verdergaan de lastenverzwaring. De pro blemen, en met name de be zuinigingen, worden doorge schoven naar 1984, stelt het VNO. Wel is men tevreden over de invulling van de eerste ƒ2 miljard van de aangekon digde ƒ6 miljard aan lasten verlichting voor het bedrijfs leven. Maar het NCW vindt de Voorjaarsnota over de lasten verlichting te vaag. Het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond noemt de daling van de koopkracht zorgwekkend voor het mid den- en kleinbedrijf. De klei nere ondernemers in deze branche krijgen door de maat regelen een inkomensderving van 1200 per jaar, verwacht het NCOV. In een gezamenlijke vei( ring hekelen het Algen: Verbond Bouwbedrijf er Bouwbonden FNV en CNï bezuinigingsplannen op woningbouw. Het kabinetsl leid is onvoldoende gerich: investeringen. AVBB-voos ter Tiemstra verwacht eeni grotere afbraak van de gelegenheid in de bouw. De ambtenarenbonden woedend. Ze keren zich feil gen verdere aantasting ambtenarensalarissen, neer we niet willen inleva voor korter werken wil de gering zowel de ambtenare salarissen als de uitkering korten. Dat is regelreé chantage, zeggen de bondea De Voorjaarsnota is vrijbrief om via de portenu nee van de ambtenaren tege vallers in de begroting li weg te werken. We willen:, over de oneerlijke voorstel; praten, zo stellen het Ami narencentrum en de C voor Middelbare en Hop Ambtenaren. 5! Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Het is mis schien niet zo veel spectacu lairs wat we te melden heb ben", zei minister Van Aar- denne (Economische Zaken) bij de presentatie van de Voorjaarsnota. De inhoud van de „nota van twee miljard" was immers grotendeels al be kend. Vooral dankzij WD- minister Rietkerk, die dwars lag om de ambtenaren zijn goede wil te tonen, en de frac tie-voorzitters Nijpels en De Vries, die hun politieke huwe lijksproblemen met wellust in het openbaar uitvochten, wist zo'n beetje heel Nederland wat er in de Voorjaarsnota zou ko men te staan. En toch. Toch blijkt zo'n Voorjaarsnota nog altijd weer een postzak vol verrassingen. Kijk alleen al naar de waslijst van projecten die de werkge legenheid moeten bevorderen: de bouw van eerder beloofde politie-bureau's, dijkverzwa ringen die alle politieke par tijen al lang en breed geëist hadden of de vervroegde bouw van marine-schepen bij be drijven, die hopen zich snel „ex-RSV" te kunnen noemen. Het is allemaal wel werkgele genheid. Maar nieuwe projec ten? En wat gebeurt er na 1984 met diezelfde projecten? Waar is dat miljard? Of neem het financierings tekort. Ruding heeft maar een half woord nodig om vast te stellen dat het een must blijft om dit tekort te verlagen. Tot 7,4 procent in 1986. Wat riepen al die andere ministers van Financiën die met hun volle politieke gewicht op de deksel van de schatkist zaten? En wat doet Ruding straks als zijn collega's vinden dat die miljarden tegevalllers toch moeilijk kunnen worden op gevangen met evenveel nieu we bezuingingen? Of werp een blik op het koopkracht-plaatje. „Vier keer modaal", een weinig voorkomend en des te meer te benijden werknemer met een Inkomen van krap anderhalve ton, gaat er in het nieuwste koopkracht-plaatje van het kabinet een half procent op achteruit. Hé, dat kan eigen lijk niet volgens eerdere be re- mensbeeld „toch scheef is gebleven". Man wel worden „bevroren" t) procent vakantie-L maximaal 5200, k< daarover mee praten. En dan de verlaging vaal minimum-loon om de uitkeringen (de „kopl van die maatregel aan reidheid van ambtenani in te leveren mag ondti bekend worden voorschot op arbeidstl korting op 1 oktober procent te laten inlever» voorschot? En als de wer mers in het bedrijf straks korter gaan werl inleveren? Ja, dan ga daar rond de minimum- nog eens naar beneden. Zo zijn er nog beef kanttekeningen te mak<]| deze Voorjaarsnota, tragi-komedie over de uitkeringen tot de boef" kundige stunts om precies tot een fraaie nul ter de komma, op paf' krijgen. Er zal de komende (met 1 juli als einddatum] wel het nodige politieke bertje over deze Voorjaf ta gevochten worden, schien meldt de Voorjaai daarom (toch nog iets culairs?) dat het ml van Financiën dit miljoen gulden extra Voor het opruimen vi plofbare stoffen. Het „puinruimen" Wiegel kom terug", Bert de Vries tijde) nachtmerries te schre gebeurt dan in de bei voor 1984, waar binnen» eerste gevechten over nen. Niet de Voorji maar die begroting w® eerste echte krachtmeting het kabinet, onderling de Kamerfracties. Het akkoord is dan als 1» versleten. Dan wordt echt no nonsense. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Ronald Reagan heeft dinsdag de aanbevelingen van een commissie van deskundigen aanvaard en het Congres ge vraagd om fondsen voor sta tionering van 100 MX-kernra- ketten in bestaande Minute- man-siio's. Hij zei dat de MX, die 10 kernkoppen heeft, nood zakelijk is voor de toekomst van de wapenbeheersing. Ook steunde hij een voorstel van de commissie voor de bouw van een kleinere raket die één kernkop heeft en die tegen de jaren negentig gereed zou kunnen zijn. Het Congres heeft nu 45 da gen de tijd om zijn standpunt te bepalen. Dit gistei Det wijs te sie Vc kennel pagne gerich alle b in Mi Ameri nen. inmidt van Bc Rica, en de bliek. Van onze redactie buitenlar BANGKOK - Thailandse artilleri zwaar mortier- en artillerievuur bardementen door Vietnamese trö grondgebied langs de grens met zijn volgens Thailandse militaire zeker 20 Vietnamezen omgekomen China en Vietnam meldden Het beide dinsdag uitbarsting van bureai nieuwe gevechten langs de ge zamenlijke grens en Peking gaf een scherpe waarschu wing uit aan Hanoi op te hou den met „gewapende provoca ties". Volgens Thailandse officie ren en guerrillastrijders van de Rode Khmer openden Viet namese troepen dinsdagoch tend met artillerie het vuur op posities van de Khmer bij keningen, dat zou een ii koopkracht-verbetering ten zijn. ,Er circuleren ini daad verschillende cljli geeft minister De Koninf om er aan toe te voegen wat hem betreft bet Phnöm Phïa, ongev^riM Ion oostelijk van Bangkok. De - bombardementen door Viet- zonder aftopping van (k nam van de afgelopen dagen kantle-toeslag op ƒ5200 'vormen blijkbaar de voorbe- zoiets gebeuren. Ambten .reiding van een grote Vietna- dle dit jaar (en voor het g» ;meSe aanval op de vluchtelin- gelijk al voor volgend genkampen Nong Samet en Ban Sa-Ngae van de Rode ^mer langs de Thailands/ 'Cambodjaanse grens, de laat ste bolwerken van de Khmer in het land. Daar leven onge veer 100.000 Cambodjaanse vluchtelingen. Het Thailandse ingrijpen Van dinsdagmiddag deed de Vietnamese beschietingen 'toppen, zo werd in Thailand se militaire kringen verno men. dag in artiller school, scheidf len hee xi, een vincies grenst. In radio-I dag werd werdei Chines grens, menen botsing commu 1981, to een sla De lr jaanse rillagrc dom S: Peking aan Thailai maar v hebben volgent zei Sih mezen den dui

de Stem | 1983 | | pagina 4