st af „Wij zijn niet te stoppen' Nieuwe NAC-trainer Henk de Jonge: [pische ;ctie blok ïlike jft madrid voor :M op tv Organisators ronde Amerika: Sremise Ambitie Hokje Failliet Aan het handje LSPAG 19 APRIL 1983 T43 mmHH* WORST IN AMfRIKA ITS SAST" om ons stand. .1 het sectiebe. inderdag W(K!r doorstroming, jestuur is no» i zowel Emmej laten. Emmen ;eval donderdag 'net Jan Huy. zal de Drentse en definitief be. fcrd in 1977 met JEFa-bekerwin- net Italië Euro- In en 1982 met ampioen. Gisteren Jeen zekerheid |en of het EC- Waterschei en vanavond luur in Genk) |IT wordt uitge- |e kans daarop ilein aangezien ln bij lange na jrkocht is. Wa- elt vanavond Incurrentie van It, dat morgen (imt, te ontlopen, knderlecht- Bo- Praag, morgen- 20.00 uur, zal fcnlijk wel door Live worden uit- dertiende partij in ip voor de kwar! het kandidaten- hooi in Velden tui- itduitse grootmeei- Iuebner en de Sov- assili Smislov, die |1 zetten werd afge- naandag in Velden feeindigd. is thans 6 1/2 - S her heeft maandag [gepoogd het lichte voordeel dat list om te zetten. Na |tten in de tweede 1 tot deling van het t>ten. Indien ook de en laatste partij remise eindigt zal eten uitmaken of de er, dan wel de oud-r .npioen overgaat I Lalve finales van del fnstrijd om het we-| B oenschap. lonze sportredactie Bondscoach Ger Blok andag zestien spelen _srd voor de wedstrijd dag in Kerkrade te- i JC. Het in een du« lerlagenreeks van® rhe ploeg. I jen spelers zijn: Van I .'bo, Adelaar en W°IJ' j in FC Utrecht), Storrh r), Drost (PEC Zwol-| Dord (AFC), Maesse»! (rmans (beiden Fort»' n Gaal, Van de Be gelen en Holverda ta), Hoekstra (Fey®'| l/oudsma (Go Ahea in Van der Hooft (Hel-1 lort). Van onze correspondent WASHINGTON - De organisato ren van de eerste 'Tour of Ameri ca' volgden de sporen, die de eerste emigranten een kleine 20 jaar ge leden hadden nagelaten. Eregast Berhard Hinault vuurde vrijdag met een antiek kanon het start schot af bij de oudste vuurtoren van de Verenigde Staten. De eind strepen van de tweede en derde etappe waren getrokken bij mo numenten uit de Burgeroorlog. De finish van de slotrit voerde naar de achtertuin van president Rea gan's Witte Huis in de Ameri kaanse hoofdstad Washington. Voor wielrenners en begeleiders uit het oude Europa was de entou rage van de driedaagse wielerron de zo Amerikaans als maar moge lijk. Op verzoek was een gedeelte van de technische staf van de Tour de France over de Atlantische Oceaan gevlogen om de Amerikanen noodzakelijke kunstgrepen bij te brengen. De Franse slag naast de Amerikaanse efficiëntie. De ene hand wist soms niet wat de andere deed en dat leidde tot kortsluitingen. De start van de tijdrit werd bijna een uur vertraagd. De renners stonden keurig op tijd aan de start, terwijl de officials nog tien mijl verderop zaten te lunchen. Voor hen stond er wel eten klaar, voor de coureurs niet Opperhoofd Ro bert J. Arrix zei zich zo snel moge lijk van de Fransen te willen ont doen. „Ik heb nu gezien hoe het moet en nu weten we het wel." Ar rix is de voorzitter van World Tour Cycling, dat de Ronde van Amerika organiseerde. WTC is een onderdeel van Capitol Sports. Arrix is de eigenaar van Capitol Sports. Als zodanig nam hij ook LEO van Vliet ,op de foto als winnaar van een etappe, was in Amerika ook bijzonder suicces- vol. - FOTOUPI BERT Oosterbosch laat als overwinnaar van de ronde van Amerika de Champagne spuiten die hem door de Nederlandse ambassassadeur werd aangebo den. - FOTO ANP'UPI bezit van de Olympische Winter spelen van 1980, de tenniswed strijden om de open Amerikaanse kampioenschappen in Flushing Meadow, de marathon van New York met 16.000 deelnemers en de Grand Prix Formule-1 van New York. Dit jaar verliest Arrix' organisatie minstens 200.000 aan de 'Tour of America'. Hij bood de tv-rechten gratis aan in de verwachting grote Ameri kaanse sponsors aan te trekken en de wielersport bij de massa be kend te maken. Arrix verklaarde dat zo'n dertig miljoen Amerika nen de rechtstreekse reportage van een half uur hadden gevolgd. Arrix: „Volgend jaar spelen we quitte en over twee jaar gaan we geld verdienen aan het wielren nen. Het is een goede sport, die spectaculair is, maar ook appel leert aan het Amerikaanse idee van lichamelijk fitheid. Ik geloof zelfs dat de wielerrage groter zal zijn dan de huidige hardlooprage." Arrix vond Bert Oosterbosch een schitterende win naar van zijn eersteling in de wie lersport. Dat zou hij van ieder an der ook hebben gevonden. „Zeker in het begin hebben we geen ve detten nodig. Op het ogenblik kunnen de Amerikanen het ver schil in klasse tussen onze Eustice en wereldkampioen Saronni toch niet onderscheiden." Volgens Jack Si- mes, een oud-baanrenner, ooit winnaar van zilver op het wereld kampioenschap 1 kilometer in 1968, tegenwoordig voorzitter van de Amerikaanse profwielerbond, zullen de Europese kampioenen de komende jaren in grote getale naar de Verenigde Staten komen om voor de vette prijzen te fietsen. „Op startgeld hoeft niemand te re kenen. Dat zullen wij nooit beta len. Wie hier iets wil verdienen moet er hard voor werken. Dat is nu eenmaal onze mentaliteit. Greg Lemond, onze beste renner aller tijden, vroeg een startgeld voor deze 'Tour of America'. Het is hem geweigerd en hij bleef in Europa." Simes kondigde aan te zullen vechten voor riante plaatsen voor Amerikaanse wed strijden op de kalender, zodat ook de sterren uit Europa aan de start kunnen komen en niet, zoals deze keer, verplicht worden in Parijs- Roubaix te starten vanwege hun A-status. „De officials in Europa zullen zich verweren, maar wij zijn niet te stoppen. Wat is Europa eigenlijk. Frankrijk is een groot land. Plak Frankrijk op de kaart van de Verenigde Staten, en alleen Pennsylvania is bedekt. Mogen onze vijftig staten dan niet een paar wielerwedstrijden organise ren? Tenslotte zit hier ook het geld. Op 5 juni is in Baltimore een criterium van 100 km met 100.000 aan prijzen." In de ogen van Simes gaat het wielrennen dezelf de ontwikkeling doormaken als het proftennis. „Twintig jaar gele den speelden de eerste tennisprofs voor een horloge als eerste prijs. Tegenwoordig verdient zelfs een matig talent een vermogen. Ten nis werd een miljoenenzaak." Van Bert Ooster bosch, Leo van Vliet, Henk Lub- berding en Ad Wijnands mag dit best. De vier verdienden onder lei ding van mecanicien Jan le Grand in drie Amerikaanse dagen even veel aan prijzengelden als in een succesvolle Tour de France. Bui ten het financiële gewin vonden ze het wel een bijzondere ronde. Lubberding: „Vanaf het moment dat hier sprake van was, wilde ik er graag heen. Net als mijn eerste Tour de France was dit een avon tuur." De Nederlanders lieten alles over zich heen gaan en maakten intussen een kleine ba lans op: Een slordige 25.000 dollar verdiend in drie dagen, zo'n 70.000. Frits Pirard uit Dorst, de vijfde Nederlandse deelnemer, kwam in een Italiaanse ploeg lang niet tot dat bedrag. Voor deze Bra bander, die voor de zesde keer in Amerika was, mag het peloton voortaan in Europa blijven. „Ik ben hierheen gestuurd omdat ik Engels sprak. Ik was echter veel liever in Parijs-Roubaix gestart." Zijn vier landgenoten waren dat niet met hem eens. Bert Ooster bosch, de eerste winnaar van de Ronde van Amerika, maakte de kas op en stelde tevreden vast: „Ais dit nog maar een begin is van iets groots, wil ik hier graag te rugkomen." D (ANP) - De West- i - n... (ondscoach JupP l 1 voor de kwalifl®»* I jden voor het Eur®1^ kampioenschap i en Oostenrijk beschikken over Vestduitse middenvel lienst van Real J lerwall maandag laten weten nog 20 ,,l hebben van zij" essure dat hij niet verige geselec^* ,A chumacher (Köln)» lormund), Briegel f itern), Rummenigg* nier (beiden BagJ itm u( "en Karl-Heinz Fors -i Stuttgart), LittWjJ ZWOLLE - Voor Henk de Jonge moe ten het spannende weken zijn. Met SC Cambuur vertoeft de vooral in Brabant bekende trainer dermate hoog op de ranglijst, dat rechtstreek se promotie naar de eredivisie tot de mogelijkheden behoort. De Friese club heeft echter ook nog een perio- detitel achter de hand, waardoor het in ieder geval verzekerd is van een aantrekkelijke nacompetitie. Ten minste, als de Leeüwarder ploeg naast de hoofdprijzen in de eerste di visie grijpt. Vanuit het hoge Noorden tuurt Henk de Jonge echter regelmatig naar het zuiden. Daar huist immers NAC, de toekomstige werkgever van de'trainer die komend seizoen aan zijn vierde vereniging in het betaald voetbal begint. De span ning is in die contreien eveneens te snijden. In het degradatiegevecht is immers ook NAC vertegenwoordigd. Henk de Jonge wil er niet over pra len, maar het zou een ramp zijn. Met SC Cambuur promoveren naar de eredivisie om vervolgens met NAC te gaan werken in de eerste divisie. Vooraf is echter afgesproken het onderwerp NAC te laten rusten. Terecht meent Henk de Jonge dat het in deze situatie niet verstandig is uitvoerig in te gaan op het reilen en zeilen bij zijn nieuwe werkkring. Henk de Jonge zit inmiddels alweer vijtien jaar in het trainingsvak. Naar alle waarschijn lijkheid is de van origine Amster dammer de jongste zelfstandig wer kende trainer in het betaald voetbal geweest. Dat was in Tilburg waar Henk de Jonge met zijn 21 jaar plot seling voor de selectie van Willem II kwam te staan. Als vervanger van Jaap van der Leek. „Van der Leek was drie.maanden ziek", diept Henk de Jonge die herinnering nog eens op, >,dat was in de eerste divisie. Toen Was er trouwens nog een tweede divi sie. Met mijn 21 jaar heb ik destijds gewerkt met spelers die heel wat ouder waren. Dat klikte goed. We hebben heel wat punten gehaald en hieven in de eerste divisie". Henk de Jonge haalt dan wat namen op: ■.Timmermans, Bertus van de Oever ®n Chris van der Heyden; de keeper. Die was ontzettend enthousiast. Het ging tussen hem en Bravenboer. Van der Heyden keepte het meest. Die was ambitieus. Toen heb ik al ervaren dat „IK VOLB CONSEQUENT EEN EENMAAL UITGESTIPPELDE LIJN" HENK de Jonge: „Ik kan ook best met oudere spelers werken". - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP door R0MAIN VAN DAMME je met een stuk ambitie ver kan ko men". Dat woord ambitie keert regelmatig terug. Henk de Jon ge, die het vijftien jaar trainer zijn, verdeelde over drie jaar Willem II, zeven jaar PSV, twee jaar Willem II en drie jaar SC Cambuur, verpakt het als volgt: „Als trainer stippel ik een lijn uit en volg die consequent. Van de mensen met wie ik werk, verwacht ik minimaal enthousiasme en inzet. Dat moet van binnenuit komen. Er moet een stuk ambitie zijn, weten waar je mee bezig bent. Dat moet bij iedereen die met de club bezig is, aanwezig zijn. Moet er zijn, is eigenlijk al ver keerd. Dat hóórt er te zijn. Het is een van de voornaamste basisprincipes. En die ambities reiken verder dan die negentig minuten op het veld. Het se- mi-prof zijn op de trainingen, buiten het veld, is even belangrijk. Leeftijd speelt dan in feite geen rol". Met dat laatste roert Henk de Jonge een punt aan dat in zijn trainersloopbaan al vaker als onderwerp van discussie diende. Ne derlanders zijn er immers sterk in de 'hokjesgeest' levendig te houden. Een paar uitspraken zijn meestal vol doende om iemand onmiddellijk in een hokje te duwen. Van Henk de Jonge wordt bijvoorbeeld regelmatig gezegd dat hij alleen maar kan wer ken met jonge spelers. Dat werd na de promotie van Willem II, onder, zijn leiding, nog eens aangesterkt toen Leo Maas de trainer tevergeefs pro beerde warm te maken met namen als Haan en Van Hanegem. Als dat ter sprake komt gaat Henk de Jonge, naar later blijkt met succes overigens, in de te genaanval. „Ik word trouwens niet door iedereen in een hokje geduwd", zwakt hij allereerst de stelling wat af, „het gevaar is dat je gaat generalise ren. Maar er is inderdaad wel eens gezegd dat ik alleen met jonge spelers kan werken". En Henk de Jonge somt dan op: „Bij Willem II heb ik met Henk van Rooy en Frans Roemgens gewerkt. Met Henk van Rooy, 33 jaar toen, vanaf nul begonnen. Roemgens was met zijn 35,36 jaar een uitsteken de vrije verdediger. Destijds ben ik weg gezet als de man die Van Hane gem niet wilde. Dat is onzin. Haan en Van Hanegem kan voetbalambitie niet ontzegd worden. Dat weet ik ook wel. Maar de groep die gepromoveerd was, moest minimaal twee a drie maanden de tijd hebben om te bewij zen wat er bereikt kon worden in de eredivisie. Ik heb toen gezegd dat na drie maanden de zaak opnieuw beke ken kon worden. Het is goed uitge pakt. En natuurlijk heb ik mijn ogen niet gesloten voor versterkingen. Door mijn goede relatie met Rijvers destijds zijn Van Mierlo en Hoyer naar Tilburg gekomen. Dat zijn twee zeer gewaardeerde krachten gewor den. Van Mierlo, ik heb hem bij PSV vanaf de jeugd opgeleid, zelfs inter nationaal". „Ik denk", wijst Henk de Jonge dan naar een andere invalshoek, „dat het niet aantrekken van Haan, Van Hanegem of Jansen voor Willem II geen slechte zaak is geweest. Niet uit voetbaltechnisch oogpunt, maar Willem II was dan misschien wel al failliet geweest. Maar ja, dat is koffiedik kijken". Het huwelijk Wil lem II-Henk de Jonge liep echter spaak. Inzet was Henk van Rooy, die in feite door de toenmalige clublei ding terzijde geschoven werd. Dat leidde uiteindelijk tot het vertrek van Henk de Jonge die niet veel later door SC Cambuur gecontracteerd werd. En vanuit Leeuwarden kan hetzelfde verhaal verteld worden: „Ik heb twee jaar geijverd voor de komst van Koko Hoekstra, toch ook ruim in de dertig. Die is er nu. Misschien is hij wel een jaar te laat gekomen. Jan Verheyen dan. Ik haalde hem als een tonnetje uit Tirol. Met hem ben ik keihard gaan werken. Hij is in Leeuwarden populair geworden. Overigens, dat ging niet altijd even vriendelijk. Ik zeg dingen recht voor zijn raap. Voor hem is interesse gekomen. Ik heb hem gezegd, blijf nog een jaartje, dan kun je in de nationale top terecht komen. Dat durfde hij niet aan". In al die voorbeel den duikt het woord ambitie op. Henk de Jonge blijft er op hameren. „Daar zit het knelpunt", meent Henk de Jonge die Leeuwarden de rug toe keert omdat een adviesraad de tech nische staf aan het handje wil mee voeren door voetballand, „de mensen willen voetbalenthousiasme zien. Ik heb zeven jaar bij PSV gewerkt. De jeugd die geen echte ambitie heeft, valt af. Dat is een natuurlijke selectie. Als die basis er niet is, kun je niet tot goed voetbal komen. Ik heb in die ze ven jaar bij PSV fantastische voet ballertjes gezien. Voor mij was het onbegrijpelijk dat die er niet geko men zijn. Weer die ambitie. Neem Cruyff, ik weet het, een afgezaagd voorbeeld, maar wel de waarheid. Cruyff toont inzet. Die heeft de wil om de bal te veroveren. Daarom is het een wereld topper geworden. Want hij deed en doet dat niet alleen in grote wedstrij den. Ik heb het hem ook zien doen in Drachten tegen amateurs. Zelf het vuile werk opknappen. Hij blijft een voorbeeld voor veel jonge spelers, die overigens ook moeten ontdekken wat binnen hun mogelijkheden ligt. Ik ben opgegroeid in een Amsterdamse volksbuurt. En daar wordt gezegd, als je met capsones voetbalt, zit je goed mis". en Engels (allen - f.| (Hamburg), Otte» (beiden Bremen). i i

de Stem | 1983 | | pagina 7