'Concentreer ketelbouw in Hengelo' 610 pet inleveren voor korter werk' Elektriciteitsprij s kleinverbruikers 4 procent gedaald pabrikanten: gemeenten schuld Blijven hopen PAGINA 2 I niNSDAG 19 APRIL 1983 BINNENLAND PAGINA 3 P Ex-directeur Slavenburg gearresteerd Voeding zwangere vrouwen Van der Louw voorzitter van Rijnmond DE STEM COMMENTAAR Vereniging van Electriciteitsbedrijven 'Geen gratis heroïne aan verslaafden' 'Spuiten kan niet meer Moordzaak Delft Standpunt CDA-fractie: BINNENLAND DAF: voor behoud werk Oorzaak motelbrand nog niet duidelijk Bende licht giro op voor vier miljoen ZIEKENFONDS Levens gevaarlijk gif gestolen T22 Lamb te wil len. ANK is door de tóe Duitse Evan- nerse kerk in poemd tot hoofd libische predi- \L andespropstj. in de vierde ^e huidige 'Lan- PAUL GERHARD De stemming ikelijk gewor- \de Evangelische juitsland bezwa ren de manier huffenstein aan estalte heeft ge- <LD had bij een ng van Kauf- ireigd de finan- aan de Namibi- Ip te schorten en iikanten meer knden. Wilfried Ivan 1964 tot 1972 |an de Christelij- lie van Zuidelijk lohannesburg. PPOLSKY, die om hééft ge- Sowjet-Unie te In vorige maand |uden, is in de ge- van Kharkov in hongersta- lan. De 46-jarige \ky, die vier jaar pm toestemming ft zijn gezin de riie te verlaten, is tart gearresteerd, tnlijk op verden- l'anti-Sowjet-pro- 1 Bij een huiszoe- Ide politie brieven herwanten en pu iuren in het bui- 7orig jaar is Tar- I 40 dagen in hon ig geweest. Lfrikaanse metho- fdikant CEDRIC MAY- |ar het buitenland Hij zou gisteren .moeten staan in op beschuldiging \verraad en het in rengen van de vei- [an de staat. Hij zou 1 van de verboden se bevrijdingsbe- \)NC. lerzoek gebeurt aan van röntgenfoto's |t skelet. Bepalend (skelet)leeftijd is de roei en de ontwikke- de botten. Daarbij zogenaamde groei- zichtbaar die naar het kind ouder is Inaar het bot toe ge- lijn. lie jongere is uiWe' (zitten deze schijven li het bot. De eerste ja- [ma blijft de afteke- in deze schijven nog ir en dat duidt er dan j dat de jongere nog lang is uitgegroeid [t geval van het Turk ije Sahziye bleek Stoe- (at het meisje in iede' lichter bij de jongste (20 jaar) moest zitten Ij de leeftijd van (meest duidelijk is <|e 'af te lezen' aan de \hijf op het bekken \roeit namelijk licht. Ook wordt ge- gemaakt van een zoge- Je handfoto en van bepaling. '.eftijd is eigenlijk af' aar vrij nauwkeurig ilen zo lang een kf /roei is. Voor een j°n' dat tot gemiddeld n jaar, voor een rneis- gemiddeld zestien joA- ij wordt vastgehoude •t feit dat de skeletteer ter het algemeen oy' 11 met de kalender Plaatsing windmolens stagneert Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In Nederland zijn alle facto ren aanwezig om duizenden banen te scheppen in de windmolenindustrie. Toch is de huidige afzet van windturbines op de Nederlandse markt niet groot en stagneert. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Windmo lenfabrikanten maandag gezegd tijdens een perscon ferentie in Amsterdam. Volgens de vereniging is het de schuld van de lagere over heden en de elektriciteitsbe drijven dat er nog niet meer dan ongeveer 100 commerciële windturbines in Nederland geplaatst zijn. „De gemeenten nemen het beleid van de regering niet over en zijn conservatief. Bouw- en hinderwetvergun ningen zijn hierdoor moeilijk te krijgen. De elektriciteits maatschappijen werken niet altijd mee doordat zij niet- realistische eisen stellen aan windturbines, die aan het net gekoppeld worden", aldus de VNW. Vooral een beter vergunnin genbeleid zou in belangrijke mate bijdragen aan ruimere toepassing van windenergie. Volgens de ombudsman voor windenergie, R. de Bruij- ne, zijn er vooral problemen met de afzet van de kleine tot middelgrote windturbines. „De overheid stimuleert de ontwikkeling van windener gie. De grootschalige toepas singen die zij noemt zullen wel gerealiseerd worden. Met de aanleg van 15.000 kleine mo lens die de overheid wil, ligt dat anders. Dit is een zaak die op gemeentelijk niveau gere geld moet worden. En daar liggen de problemen", aldus DeBruijne. Hij denkt dat de gemeenten wachten op informatie over veiligheid en geluidshinder. Door de sterk gestegen olie prijzen wordt windenergie, volgens de zes Nederlandse windmolenbedrijven binnen de VNW, steeds populairder. Vooral in het buitenland - Australië en Zuid-Amerika - liggen grote markten open. „Voordat wij ons echter goed op de export gaan richten, moet de afzet in Nederland zelf goed zijn", aldus de VNW. De bijeenkomst van de VNW werd gehouden aan de vooravond van de beurs 'Ener gie plus zon en wind '83', die vanaf vandaag in de Amster damse Rai wordt gehouden. Ter gelegenheid daarvan is er vandaag een symposium over energieprijzen en de Neder landse industrie. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In het onder zoek naar zwart-geld-activi- telten van Slavenburg's Bank heeft de politie maandagmor gen een arrestatie verricht. Een justitiewoordvoerder in Rotterdam liet weten dat het speciale opsporingsteam de 42- jarige F.L.B. heeft aangehou den, die in de periode 1979-1982 directeur was van het kantoor in Dordrecht. De arrestatie werd verricht op grond van het administra tieve materiaal, dat justitie op 18 februari bij invallen in kantoren van de bank in Rot terdam, Dordrecht en Den Haag in beslag nam. B wordt verdacht van vals heid in geschrifte en van be lastingontduiking. UTRECHT - De voeding van een gezonde zwange re vrouw heeft geen in vloed op het geboortege wicht van het kind. Hoewel de voedings raad aan vrouwen advi seert om tijdens de twee de helft van de zwanger schap meer te eten, is dit meestal niet nodig omdat juist in de eerste maan den al flink gehamsterd is, waardoor ruime reser ves in het lichaam zijn opgebouwd. Wel zouden zwangere vrouwen meer verse bladgroenten en vlees kunnen eten, om het te kort in het eigen lichaam aan ijzer, foliumzuur en vitamine-b6 dat na de zwangerschap vaak voorkomt te voorkomen. Dit zijn enkele bevin dingen uit een studie over de rol van voeding bij de zwangerschap, verricht door Drs H. W. Bruinse van het voedingsinsituut van het TNO en Drs H. Van den berg van de ver loskundige afdeling van het Academisch zieken huis in Utrecht. De voeding van aanko mende moeders is over het algemeen in orde, zo blijkt uit het onderzoek. Het rookgedrag en het bloedvolume blijken de factoren te zijn die een verband vertonen met het geboortegewicht, en niet het voedingsgedrag van gezonde vrouwen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllHIIIIIHIIIIIIIIlllllllllIlllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In een bui tengewone vergadering van de Rijnmondraad is André van der Louw gisteren geïnstal leerd als voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Van der louw is de opvolger van dr. A. Oele, die commissa ris van de koningin in Drenthe is geworden. De installatieplechtigheid vond plaats in de raadszaal van het Rotterdamse stadhuis, waar Van der Louw 16 novem ber 1974 als burgemeester van Rotterdam werd geïnstalleerd. Tot september 1979 was hij daar burgemeester. Van der Louw was vervolgens minister van CRM in het kabinet Van Agt/Den Uyl. Na de val van dit kabinet was hij lid van de Tweede Kamer. Behalve met zware sociaal- economische problemen zal Van der Louwoorzltter van het openbaar lichaam rijn mond te maken krijgen met het beleidsplan van het Rijn- mondbestuur „op weg naar een provincie". In een toe spraak zei vice-voorzitter De Jong maandagmiddag dat Rijnmond onder leiding van Van der Louw zo snel moge lijk de status van provincie moet krijgen. EEN BODE van het stadhuis assisteert waarnemend voor zitter De Jong bij het omhangen van ambtsketen tijdens de installatie van Van der Louw. - FOTO ANP iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TOCH WAS de Amerikaanse ambassade in Beiroet een van de scherpst bewaakte gebouwen ter wereld. Dat de ambassade des ondanks kon worden opgeblazen bewijst eens te meer dat er te gen een zorgvuldig geraamde aanslag van fanatieke terroristen, nog steeds geen afdoende bescherming mogelijk is. Een hoogst verontrustende gedachte. H°ewe| een anti-Amerikaanse Iran-vriendelijke islamgroepe- nng de verantwoordelijkheid voor de aanslag heeft opgeëist, mag Mogelijkheid niet worden uitgesloten dat het hier in wezen j, om een doelbewuste poging om een hervatting van de on- gernandelingen over het Amerikaanse vredesplan voor het Mid- oen-oosten onmogelijk te maken. Die onderhandelingen zijn on- 9s afgebroken omdat koning Hoessein van Jordanië met de gnaerling sterk verdeelde PLO niet tot overeenstemming kon ko en over een (beperkt) zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen 'e°eratief verband met Jordanië onder gelijktijdige erkenning p net bestaansrecht van Israel. De Amerikaanse regering heeft ««gelopen dagen hemel en aarde bewogen om de partijen in h fa.n.'a,el te krijgen, om de kleine kans op - eindelijk - vrede et Midden-Oosten, niet weer voor jaren verloren te laten «pan. Die vredeswil heeft nu tientallen mensen het leven gekost, uit nn Palestijnen en Israeli's kijken halsreikend naar de dag dat zij weer vreedzaam naast elkaar kunnen le- w f haadvo1 fanatiekelingen aan beide zijden verhindert dat. ïehoi na iffhet Miriden-Oosten een kruitvat, dat niet alleen het tneie Midden-Oosten in vuur en vlam kan zetten, maar ook een P eiging blijft voor de wereldvrede. w.za' van alle betrokken partijen de uiterste zelfbeheersing ikS worden gevraagd om te voorkomen dat deze nieuwe, tan f n ,erreurdaad de toch al zo gespannen situatie in Liba- wnv° '®di9 oncontroleerbaar maakt. Wie echt vrede wil heeft Bron t hiere keus dan ondanks talloze blijken van het tegendeel, Wil ph'® blijven hopen dat de redelijkheid van mensen van goede dan eens zal winnen van de machten van het kwaad. Wat een Da9zal dat zijn. Van onze redactie binnenland ARNHEM - Het energieprijsniveau in Nederland ver toont al enige tijd een dalende lijn. Deze ontwikkeling komt tot uitdrukking in dalende kilo watt-uur (kwh) prijzen: het kwh-tarief voor de gemiddel de kleinverbruiker lag bij voorbeeld in het eerste kwar taal van 1983 circa vier pro cent lager dan een jaar gele den. Dat blijkt uit een medede ling van de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN). Volgens de VÉEN is elektri citeit in nederland voor de ge middelde kleinverbruiker (circa 3000 kwh per jaar) goed koper dan in West-Duitsland en België. De elektriciteitstarieven voor de grote industrie staken vorig jaar aanvankelijk on gunstig af bij die in de ons om ringende landen, maar die si tuatie is rechtgetrokken door een regeling van de overheid, die sinds midden vorig jaar van kracht is. Volgens die regeling krijgen de elektriciteitsbedrijven ge durende een aantal jaren ex tra aardgas tegen een lage prijs, waarmee zij even goed koop stroom kunnen opwek ken als kolencentrales. De re geling blijft van kracht tot een aantal oliegestookte centrales voor kolen is omgebouwd. Het is de bedoeling dat de voorde len van deze zogenoemde res titutieregeling ten goede ko men aan grootverbruikers. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet ziet niets in voorstellen om ver slaafden gratis heroïne te ver strekken, om daarmee proble men van criminaliteit te be strijden. Dat schrijven de voor het drugsbeleid verantwoordelij ke bewindslieden van justitie, volksgezondheid en buiten landse zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Het kabinetsbeleid is vooral gericht op een goede opvang en begeleiding van junks en „ten aanzien van de gebrui kers en verslaafden ligt het niet in de rede de repressie te verscherpen", aldus de be windslieden. Wel is het kabinet van plan „de opsporing en vervolging van handelaren in drugs met onaanvaardbaar risico te in tensiveren." IN HET Amsterdamse stadhuis vond gisteren de start plaats van de actie 'Spuiten kan niet meer', een landelijke actieweek tegen het ge bruik van giftige be strijdingsmiddelen in gemeentelijke groen voorzieningen. Er is ook een gelijknamig boekje uitgegeven. Een van de schrijvers daarvan, Freek Loos, bood de Huizer wethouder Rebel (rechts) een bloeiende plant aan omdat zijn gemeente geen gif ge bruikt bij de onkruid- bestijding. - FOTO ANP DELFT - De Delftse politie heeft maandagmorgen een 41- jarige inwoner van deze stad aangehouden in verband met de schietpartij waarbij zes mensen om het leven kwamen. De man staat volgens de po litie in een bepaalde relatie tot de schietpartij. De politie wil de verder geen informatie ge ven. Van onze redactie binnenland HENGELO - De Tweede-Kamerfractie van het CDA handhaaft haar standpunt dat de zware ketelbouw bij Stork Ketels in Hengelo moet worden geconcentreerd, als dat tenminste technisch, financieel en economisch verantwoord is. Een delegatie van de fractie heeft dit maandag verklaard tijdens een bijeenkomst met het personeel van het Henge lose bedrijf. Het CDA zal zijn uiteinde lijke opstelling over de ketel bouw bepalen aan de hand van de notitie die minister Van Aardenne (economische zaken) over enkele weken uit brengt. Delegatieleider Van Iersel merkte op dat de markt voor ketelbouw aanzienlijk is ver slechterd. Hij wees erop dat bij het oplossen van de proble men in de ketelbouw de belan gen in het oog moeten worden gehouden van de KMS in Vlis- singen, de grote Concurrent van Stork in de strijd om het voortbestaan. „We staan voor een operatie die zo min mogelijk sociale en financiële pijn moet doen en daarbij komt onder meer dat het energievraagstuk voor een reeks van jaren in het geding is, aldus Van Iersel. Gif Dordrecht BEWONERS van de Dordtse gifwijk Merwedepolder heb ben zondag giftig chemisch af val gevonden op een stuk land buiten de bij de wijk gelegen dijk. Het gebied is vermoede lijk nooit door de overheid on derzocht omdat het buiten de dijk ligt die steeds als grens is beschouwd van de vroegere stortplaats van de Chemische Industrie Rijnmond. Vermiste zeiler DE ZOEKACTIE op het Velu- wemeer naar een 19-jarige sinds zondagavond vermiste zeiler uit Nunspeet had tot maandagmiddag nog niets op geleverd. De boot sloeg zon dagavond om, waarna een van de beide opvarenden een eilandje wist te bereiken. On derweg raakte hij zijn mede- opvarende kwijt. Tilburgsche Hypotheekbank DE VERENIGING van Effec tenbescherming (VEB) heeft samen met diverse belangheb benden een commissie inge steld die zich zal verdiepen in de gang van zaken bij de Til burgsche Hypotheekbank. Duidelijk moet worden wie verantwoordelijk is geweest voor het gevoerde beheer en voor de verstrekte informatie over de hypotheekbank in verband met de mogelijke aansprakelijkheid voor de schade. Playboy IN AMSTERDAM is maandag het eerste nummer van de Ne derlandse editie van hét maandblad Playboy versche nen. Dat is precies dertig jaar nadat in Amerika het eerste nummer van dit blad van de persen liep. De Nederlandse uitgave is de tiende editie in de wereld. De startoplage is 125.000. IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllliilillllllllllllllllllllllliiilUllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De raad van bestuur van DAF-trucks in Eindhoven vindt dat de werk nemers 10 procent van het bruto-inkomen moeten inleveren in ruil voor een verkorting van de werkweek tot 36 uur. Op die wijze kan gedwongen ontslag voor achthonderd van de ruim zesduizend werkne mers van DAF in Nederland worden voorko men. Dat deelde een woordvoerder van het be drijf maandag mee. De arbeidstijdverkorting houdt tevens in dat de produktiecapaciteit wordt terugge bracht van 15.000 naar 13.500 vrachtauto's per jaar. Als de produktie en dus ook de verkopen op dat niveau gehandhaafd kunnen blijven is DAF-trucks bereid voor dit jaar en het vol gend jaar te garanderen dat er geen gedwon- iiiiiiiiumiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimimiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiu gen ontslagen zullen vallen. De arbeidstijdver korting zou op 15 augustus moeten ingaan. De bonden en de centrale ondernemingsraad zul len respectievelijk vandaag en morgen worden ingelicht De verwachting voor 1983 wijst uit dat door het overschot aan personeel en een aantal an dere tegenvallers een onaanvaardbaar tekort op de begroting zal ontstaan als er niets ge beurt. De raad van bestuur wil de 10 procent inko menskorting realiseren door een inhouding van de 2,6 pet prijscompensatie, een inhouding van een half procent op de wettelijke vakan tieuitkering van 8 procent en een inhouding van 5 procent gratificatie welke jaarlijks voor de zomervakantie wordt uitgekeerd aan de werknemers. Van onze redactie binnenland NULAND - Het is nog steeds niet bekend waardoor de brand is ontstaan die afgelo pen vrijdag motel Nuland ge deeltelijk in as legde. Het afgelopen weekeinde is een tactisch en technisch on derzoek ingesteld. De resulta ten worden pas in de loop van de week verwacht. Verder heeft de politie zoveel moge lijk getuigen gehoord. „Zolang de oorzaak niet be kend is sluiten we brandstich ting niet uit maar er is niets dat in die richting wijst", al dus een politiewoordvoerder. Er bestaat volgens de politie ook geen enkele aanwijzing dat de brand verband houdt met de ontvoering van me vrouw Van der Valk eind vo rig jaar. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Haagse poli tie heeft de afgelopen maand In samenwerking met diverse andere korpsen een omvang rijke fraude met giro- en bankcheques aan het licht ge bracht. De schade zal tenminste vier miljoen gulden bedragen. Tot dusver zijn in verband met de zaak 16 mensen aange houden, voor het merendeel in Den Haag. Hoofdverdachte is de 45-ja- rige N.J.B. uit Den Haag. Vol gens de politie zat hij als een spin in het web. Van diverse zijden ontving hij gestolen cheques en pasjes. Na de handtekeningen te hebben vervalst, liet hij de betaalbe wijzen door anderen verzilve ren. De bende had twee plaatsen in Nederland als werkterrein uitgekozen: Noord-Brabant en de omgeving van Den Haag. (Nap Als ze ergens in Afrika met zand gooien, krijgen wij het de volgende dag op ons ruiten en onze autodaken. Daar sta je toch wel even van te kijken. Zondag werd hier een wolk geel poeder afgele verd (afzender onbekend). Het is volgens de geleerden zand uit Spanje of zelfs Afrika. Of is het gewoon kerrie uit de platgebrande keuken van mo tel Van der Valk in Nuland? Dit moet in ieder geval tot op de bodem uitgezocht worden. We moeten onze kop niet in het zand steken. En vooral niet te snel zeggen: Laten we het vergeten, zand erover. Soms denk ik wel eens dat we hier te maken hebben met ex perimenten in het kader van de moderne oorlogvoering. Zand in het raderwerk van de tegenstander. Die Adelman krijgt het er nog moeilijk mee. Hij gaat met de Russen verder onderhandelen over oorlogswapens. Adelman is de nieuwe Amerikaanse ontwapenhandelaar, zullen we maar zeggen. Reagan heeft echt moeten be delen en smeken om zijn be noeming erdoor te krijgen. Adelman, bedelmanTe genstanders zijn bevreesd voor zijn ontwapenende onwetend heid. Adelman zou eens op de in vloed van zand op de interna tionale politiek moeten gaan letten. We moeten in ieder ge val zandrijke landen te vriend houden, dat is duidelijk. Voor we het weten hebben we de hele Sahara over ons heen MERIJN Vervolg van pagina 1 Maar daarbij ligt niet alleen zijn plan ter beoordeling, maar ook het plan dat is ge noemd naar zijn top-ambte- naar Eisen. Volgens dit con cept komt er niet één ziekte kosten-verzekering voor alle Nederlanders, maar blijven de wijzigingern beperkt tot de verzekerden beneden de loon grens. In feite betekent dit het voortbestaan van de ambtena ren-verzekering en de parti- culliere verzekering in be staande vorm en wordt alleen het ziekenfonds veranderd door invoering van eigen risi co's (bijbetaling in procenten van de kosten door de patiënt). De top van het kabinet had op bestudering van het „plan-Ei sen" aangedrongen. Wel kan nu direct de Zie kenfondsraad om advies wor den gevraagd over de proble men bij de vrijwillige verze kering. De Raad wordt ge vraagd hoe de vrijwillig ver zekerden (grote en 'dure' risi co-groepen) het beste kunnen worden opgevangen door de particuliere verzekeraars. Als dat is gebeurd (tegen een vaste premie en standaard-polis) kan de vrijwillige zieken fondsverzekering per 1 janua ri op houden te bestaan. An ders dreigt deze verzekering „failliet" te gaan, omdat de verzekerden ongeveer drie keer zoveel kosten als ze aan premie betalen. Door de kabinetsbesluiten, die deze week bekend worden gemaakt, worden de proble men bij de ziekenfondsen op korte termijn (tot 1985) opge lost en de „volksverzekering" in de ijskast gezet. Het kleiner maken van het ziekenfonds pakket, zorgt dat de beoogde bezuinigingen (zo'n 1 miljard voor 1986) kunnen worden binnengehaald. Van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Een emmer ge vuld met levensgevaarlijk verdelgingsmiddel, dat in de fruitteelt wordt gebruikt, is in de nacht van zondag op maan dag uit een fruitgroothandel in Beneden-Leeuwen (Betu we) gestolen. Het gif met de naam Pli- stran-25 W, een meelachtige stof tussen wit en crème in, is bij inademing levensgevaar lijk. Ook aanraking kan geva ren voor de gezondheid ople veren. Dit heeft de rijkspolitie van Nijmegen maandag mee gedeeld. De politie raadt de inbre kers) aan zich onder behan deling van een arts te stellen. Ook mensen met wie de inbre- ker(s) in contact is (zijn) ge weest moeten zich zo snel mo gelijk in verbinding met een arts stellen.

de Stem | 1983 | | pagina 3