Sectiebestuur reageert geschokt op motie van afkeuring Wim Hofkens debuteert in Oranje L en B LEATHERS eiding staat u kerker. Zelfs PSV kan Johan Cruyff niet betalen =?e mode is DE zaak met j)llektie. ■kerkstraat |winkelcentru|| tooi Jeeri I Wij hebben een I modieuze collectie I lederen en suède 1 kleding o.a. broekpakken blazers jacks Igen VOOR tNSCHAPPEN )VEN [tarten in mei. I Daarvoor zal het sec- I tiebestuur ook nog van I gedachten wisselen [met het FBO-bestuur. LUIK - Met de zekerheid van een contract op zak durfde Steven Rooks voor Luik-Bastena ken-Luik te voorspellen dat hij bij de eerste vijf zou eindigen. Dat hij kon winnen verraste hem nog meer dan de volgers. „Ik heb Luik- Bastenaken-Luik uiteraard nog nooit gere den aldus Rooks. >;^ijes wat yj van die koers wist Auto verkopen Terugkeer Uitslag Saronni en Rooks naar top super prestige LIEBREGTS STAPT OP 3 steeds gratis) )ooi weer [en aan lie prijzen en seivitii; I Kom eens vrijblijvend langs bij Vij geven i graag een goed advies!— r VAN LEDING lUDENBOSCH iiewoud) en 2- jarige In het IBW 1 land volgen. Ikenhuizen liddenkader Int kunde geven voor geven voor ekenhuizen ponoom kg Manager |Nima-A /erkoper f I780044 B03LK lop zonder rt, studeert praktijk, kunt toepassen en waar n gaat profiteren. üaaNPAG 18 APRIL 1983 DE STEM T14 PAGINA SPORT 1 jan Raas volgend seizoen naar door Rob van Doursen BREDA - De geruchten worden steeds sterker dat Jan Raas, dit seizoen win naar van de ronde van Vlaanderen, volgend seizoen in Italiaanse dienst zal rij den. De Zeeuw schijnt ai een principe-akkoord met een Italiaanse sponsor getekend te hebben. Met Raas verdwijnt waarschijnlijk ook Johan van de Velde uit de 'stal' van Peter Post. Daarnaast heeft Raas aan Frits Pirard, dit seizoen in Italiaanse dienst, toegezegd dat hij een plaats zal krijgen in de nieuwe ploeg van de Zeeuw. Het feit dat Raas de ploeg van Post'wil verlaten komt voort uit het meningsver schil dat tussen beiden ont stond in het voorseizoen. Tijdens de zesdaagse van Rotterdam zegde Post zijn klassieker-specialist toe dat hij dit keer niet in de Tour de France hoefde te vertrek ken. Een toiezegging die Raas veel vreugde deed om dat hij van mening was dat hij - gezien de opbouw van de Raleigh-ploeg na de komst van Winnen, De Rooy, Adrie van Houwelin- gen en Oosterbosch - niets meer te zoeken had in het 'circus' van de heren Levi- tan en Goddet. Peter Post kwam echter een paar we ken later, vlak voor de start van het wegseizoen, terug op zijn toezegging en wil Raas alsnog verplichten in de Tour te starten. Dit in ver band met de lange aanloop van het etappe-schema naar de Pyreneeën. Tijdens die vlakke etappes zou Raas voor dagsuccessen kunnen zorgen. Jan Raas heeft inmiddels overleg gepleegd met Frits Pirard, de prof uit Dorst, die door Peter Post tijdens de afgelopen winter aan de kant werd geschoven. Raas benaderde Pirard zelf voor een gesprek dat een restau rant in Dorst plaatsvond. Raas werd daarbij vergezeld door zijn echtgenote Anja. Raas' vertrek naar Italië zou inhouden dat hij volgend seizoen alleen in klassiekers hoeft uit te komen en dat hij de grote rondes links kan la ten liggen. Een opbouw van het seizoen, die Raas (inmid dels ook al weer dertig jaar) ambieert. De contacten van Raas met een Italiaanse sponsor werden gelegd via ex-coureur Piet Rentmees ter, die via zijn zaak over veel relaties in de Italiaanse zakenwereld beschikt. Jan Raas zelf ontkende gisteravond zijn eventuele Italiaanse plannen. Lachend stelde hij: „Italië is wat te ver weg. Zeker op mijn leef tijd". Raas zal naar zijn zeg gen volgende week of vlak na de Amstel Gold Race een gesprek hebben met Peter Post over zijn toekomst. Mochten de geruchten ech ter op waarheid berusten dan is het logisch dat Raas op dit tijdstip van het sei zoen alles ontkent. Immers, de Zeeuw zal het seizoen nog bij Post moeten uitdienen en daarnaast mag er pas na I oktober officieel onderhan deld worden over contracten met een andere sponsor. Met Raas schijnt ook Jo han van de Velde Italiaanse plannen te hebben. De ren ner uit Rijsbergen voelt zo langzamerhand aan dat het voor hem tijd wordt ergens anders zijn geluk te beproe ven nu met de komst van Peter Winnen in de ploeg Peter Post bewees niet vol ledig in de capaciteiten als ronde-renner van Van de Velde te geloven. Voor de start van dit seizoen zei Van de Velde al over een eventu eel Italiaans avontuur: „Ik zou wel willen, maar ik ga niet alleen. Slechts als een paar jongens van Post in één en dezelfde ploeg in Italië terecht kunnen, heb ik er eventueel wel trek in". Van Van de Velde is overigens bekend dat hij de laatste ja ren contacten heeft met de Italiaanse ploeg van Dino Zandegu, die al sinds Van de Velde's overwinning in de Dauphiné Libéré pogingen onderneemt om de Westbra bander naar Italië te krij gen. Jan Raas: in belangstelling Italiaanse ploeg? - foto an p leven Rooks verpast wielerelite door Romein ven Dimme (BREDA - Donderdag avond zal het sectiebe stuur betaald voetbal zich beraden over de motie van afkeuring I die een grote meerder- I heid van de clubs (27) I tijdens de onlangs ge houden FBO-vergade- ring op papier zette. De motie van afkeuring, [na een lange vergadering I aangenomen omdat de clubs I vinden dat het sectiebestuur Imeer geluisterd heeft naar |de externe geldgevers dan [naar de eigen achterban, I heeft overigens voor de no- [dige beroering gezorgd. Ze- I her in het sectiebestuur dat [geschokt reageerde op het [nieuws uit Utrecht. Er zit uiteraard meer Imeer achter de motie dan ontevredenheid over het i Wreveningsfonds. Een groot I aantal clubs is het namelijk beu te moeten dansen naar Jde pijpen van het BBI dat fan dik boekwerk nodig [heeft om alle voorwaarden waaraan voldaan moet wor gden voor het verkrijgen van [subsidie op papier te krij- |gen. Een eigen beleid is in feite [met meer mogelijk. Boven- Iflien is de overheidssteun [niet dermate hoog dat het I betaald voetbal fluitend de I toekomst tegemoet kan zien. integendeel. De berekenin- ■gn leren zelfs dat de over luid de komende vier jaar Kr» e*tra's doet. De ruil, I, dwingende voorwaar- juen en weinig steun, vindt [net merendeel van de clubs |uaarom niet terecht. -Nu het sectiebestuur te lH°r®n hoeft gekregen beter Ifi k en te hunnen pakken ItJ-j later geconfron- I worden met een ande- ire zienswijze. Het ligt echter iniet voor de hand dat het IS, t" overheid dan plotse- i«h* betaald voetbal de |«and zal reiken. ..Vrijdagavond waren er in sw? zes clubs die tegen «wden. Dat waren FC Den I Bosch, Telstar, SW, Eind- I hoven, Wageningen en He racles. Zes minder draag krachtige clubs uit de eerste divisie die bang zijn dat het wegvallen van de overheids steun tal van clubs in de problemen zal brengen. „Bo vendien", vindt penning meester Bechtold van FC Den Bosch, „is het BBI-rap- port oneigenlijk gebruikt. Het is gebruikt om het sec tiebestuur te wippen. Zeg dan gewoon dat Eric Vilé weg moet. Duidelijk is in ieder geval dat de motie de weg vrij moet maken naar de al lang in de maak zijnde profliga. Ten koste van de financieel minder sterke clubs die dan mogen uitkomen in de klas se voor non-amateurs. Dit sectiebestuur zal dat niet meer mee maken. Al zal er wel hevig verzet zijn. Voor zitter Eric Vilé: „We moeten ons intern nog beraden. Het heeft me wel verrast. De laatste dagen wist ik wel wat er leefde. Ik kan nog niet op de zaken vooruit lo pen, maar ik ben benieuwd naar de alternatieven". Overigens is er in het be taald voetbal wel een stro ming om Eric Vilé, die al meerdere malen als per soonlijke mening uitgedra gen heeft dat er in Neder land slechts plaats is voor hooguit 22 profclubs, te be houden. Het ligt echter niet voor de hand het sectiebe stuur te wippen om vervol gens de voorzitter via een zijdeur weer vrolijk op te voeren. Kandidaten voor het sectiebestuur, dat 25 april ook nog geconfronteerd wordt met een 'afkeurende VVON-delegatie', zijn er volgens de FBO nog niet. Ajax-praeses Ton Harmsen, Fortuna-voorzitter Boels en de sterke man van FC Gro ningen, Renze de Vries staan echter hoog genoteerd. Frans Bayings, voorzitter van NAC, die in het verleden al meerdere malen gevraagd is, is naar eigen zeggen te druk bezet om een baantje in Zeist aan te kunnen ne men. Maandag 25 april kan daarom een leuke avond op leveren. Want als het sectie bestuur de motie niet serieus neemt zullen de clubs die voor de motie stemden de al gemene vergadering verla ten. Duidelijker kan het niet. door JOHN HOOFS had ik van horen zeggen en eigen indrukken van de televisie. Ik had voor mezelf uitge maakt dat op de Cote des For ges vrijwel ieder jaar een be slissing werd geforceerd. Van daar dat ik daar hoe dan ook erbij wilde zitten". Rooks sprong dan mee in het wiel van zijn bijna naamge noot Stephen Roche, die de beide koplopers Wilmann en Clere ging inhalen direct ach ter de top van La Redoute. „We waren met 14 renners", wist Ad Wijnands, die in het wiel van Hinault klom na bin nenkomst te vertellen, „er werd weer naar elkaar geke ken en Roche en Rooks waren weg". Met Roche op kop van het viertal demarreerde Ste ven Rooks op Les Forges, keek nog een keer om, en begon aan de indrukwekkende afdaling naar Luik. „Op de Cote des Forges kwam ik in een ideale uitgangspositie", aldus Rooks, „mooier had ik het me niet kunnen wensen. Ik wist ge woon dat als ik alleen weg wilde komen daar de laatste kans lag. Ik ben gedemar reerd, heb een keer omgeke ken en zag dat niemand volg de. Een kilometer later kwam iemand naast me rijden met een bord waarop 35 seconden stond. Weer even later stond er al 30 seconden op geschre ven. Ik heb toen maar niet meer gekeken en heb gewoon alles gegeven wat ik had. Ik heb ook niet meer omgekeken. Toen ik eenmaal op aankwam op de Boulevard de la Sauve- niere voor de slotkilometers wist ik dat ik gewonnen had. „Nu halen ze me nooit meer in", dacht ik en het is uitgeko men". Nadat hij Joop Zoetemelk heel vroeg dit jaar op de Zuid franse Mont Faron al had ge lost, in Parijs-Nice derde was geworden in het eindklasse ment, nu dus de definitieve doorbraak met een overwin ning in een van de topklassie- kers. Eddy Merckx, die zelf vijf keer de Ardense wedstrijd won, sprak vol bewondering over Steven Rooks. „Ik heb ge zien hoe hard er achter die jongen is gereden", aldus Merckx, „dat hij alleen is aan gekomen is een fantastische prestatie". Steven Rooks, die man die nog niet zo lang gele den zijn auto moest verkopen om een treinkaartje voor een trainingskamp te kunnen be talen, lijkt gearriveerd. Na af loop viel de internationale pers letterlijk over hem heen. „Ik werd bijna in mekaar ge duwd", constateerde Rooks op zijn hotelkamer, op het mo ment dat op de televisie - o ironie - een potje tennis werd uitgezonden. Na Rooks was Peter Post gisteren in Luik de meest ge zochte persoon. Iedereen wilde weten hoe het mogelijk was geweest dat Post de winnaar van Luik-Bastenaken-Luik geen contract meer had aan geboden. Maar Post was on vindbaar. Tegen de weinige mensen die hij sprak zei hij slechts: „Ik heb Rooks altijd een hele goeie coureur gevon den". Woorden die veel zeggen. De als eigenzinnig bestempel de Rooks botste met zijn in stelling met de ploegdiscipline binnen Raleigh. Na zijn impo nerende voorseizoen heeft Ste ven Rooks zijn verhaal over zijn vertrek bij Post al vaak genoeg uit de doeken mogen doen, gisteren in Luik ver zuchtte Rooks voor de zoveel ste keer: „Het heeft eigenlijk weinig zin om er verder over te praten. Achteraf zeg ik dat ik misschien nog een half jaar amateur had moeten blijven. Echter welke amateur zegt nee, ais Peter Post hem tijdens het seizoen een contract aan biedt? Het is allemaal napra ten. Ik weet wel dat bepaalde mensen het met mijn overwin ning in Luik moeilijk zullen hebben". Bij SEM wordt Rooks naar eigen zeggen helemaal vrij ge laten. „Ik mag doen en laten wat ik wil", aldus Rooks giste ren, „er wordt niks afgespro ken. In de koers zien we wat er gebeurd. Feit is dat de druk om te presteren er heel anders is dan bij Post. Dat is mis schien een verklaring". Eddy Merckx wilde zijn mening over het 'geval Rooks' best kwijt: „Post heeft gewoon een fout gemaakt die jongen geen contract meer te geven", vond Merckx. De tijd heelt echter alle wonden en aan een moge lijke terugkeer van Rooks bij Raleigh lijkt al te worden ge werkt. Rooks: „In Gent-We- velgem kwam Jan Raas naast me rijden en vroeg: je hebt toch maar een contract tot het einde van het seizoen getekend bij SEM? Wat hij daarmee be doelde weet ik ook niet Steven Rooks heeft er zijn eerste klassieke zege opzitten. Hij heeft de internationale wielerelite verslagen - fotoap Van onze sportredactie AMSTERDAM - Na de kort- stondige flirt met PSV ziet het er naar uit dat Johan Cruyff volgend jaar weer in het bui tenland voetbalt. De voorkeur van de Amsterdammer gaat uit naar Frankrijk waar Paris Saint Germain, de club van Kees Kist wel wat franken over heeft om de spectaculaire transfer rond te krijgen. Johan Cruyff, die een der mate hoog salaris verlangt dat ook PSV op slag kansloos was, wil zo spoedig mogelijk van Ajax weten waar hij aan toe is. Weliswaar is al duidelijk dat het bestuur van de Am sterdamse club de veteraan wil lozen, maar officieel weet Cruyff nog niets. Vandaar dat Cruyff een snelle beslissing wil forceren. De beste voetbal ler aller tijden kan namelijk kiezen uit tal van aanbiedin gen. Vooral in Italië zijn er heel wat clubs die Cruyff op de loonlijst willen plaatsen. Cruyff voelt er echter niet zo veel voor om naar dat land, waar op het veld niet zo nauw gekeken wordt, uit te wijken. Ook Spanje trekt niet meer. Cruyff neigt daarom naar Frankrijk dat zijn supporters verwend met verfijnd voetbal. Cruyff, bijna 36, verwacht in dat voetbal nog een jaar mee te kunnen. De uitslag van de 69e Luik - Bastenaken - Luik is: 1. Steven Rooks (Ned) 247 km in 6 uur 44 min 12 sec 2. Giuseppe Sa- ronni (Ita) op 10 sec 3. Pascal Jules (Fra) z.t. 4. Phil Anderson (Aus) z.t. 5. Henk Lubberding (Ned) z.t. 6. Hennie Kuiper (Ned) op 12 sec 7. Adri van der Poel (Ned) op 27 sec 8. Fons de Wolf (Bel) z.t. 9. Rene Bit- tinger (Fra) z.t. 10. Guido van Cal- ster (Bel) 11. Hans Langerijs (Ned), 12. Hubert Seiz (Zwi)., 13. Mare Sergeant (Bel)., 14. Ad Wijnands (Ned), 15. Pierre Bazzo (Fra)., 16. Pascal Simon (FRa)., 17. Godi Schmutz (Zwi)., 18. Paul Haghe- dooren (Bel)., 19. Jean-Rene Ber- naudeau (Fra)., 20. Daniel Willems (Bel) allen in dezelfde tijd als Van der Poel Van onze sportredactie ZEIST - Wim Hofkens debu teert volgende week woensdag in het Nederlands team dat in Utrecht aantreedt tegen Zwe den. De enige Nederlander in dienst van Anderlecht werd door Kees Rijvers in Kortrijk uitgenodigd voor de selectie van het A-team. Kees Rijvers kwam overi gens voor niets naar de West- vlaamse stad. Hofkens, die zijn ploeg simpel met 1-5 zag winnen, stond met een pas ge zette neusbeenbreuk langs de kant. Woensdag, als Ander lecht tegen over de rug van het Tsjechische Bohemians Praag de UEFA-cupfinale kan bin nenstappen, zal Rijvers Wim Hofkens wel aan het werk kunnen zien. Wim Hofkens speelt mo menteel rechtsachter. „Het liefst", laat de via Willem II en SK Beveren bij Anderlecht te recht gekomen Madenaar zijn voetbalhart spreken, „speel ik op het middenveld. Als meest verdedigende pion. Daar heb ik met Rijvers over gesproken. Ik neem aan dat ik speel. Ik vermoed dat ik in zal vallen. Rijvers zei tenslotte tegen een verslaggever dat hij spelers uit het buitenland niet laat overkomen om alleen maar op de bank te zitten. Dit is een kans die ik wil aangrijpen. Met Anderlecht draait het goed. Maar ik besef dat ik het zelf zal moeten afdwingen". In de selectie van Rijvers is ook een plaatsje ingeruimd voor de twee Koemannetjes. Ronald zal tegen Zweden als libero ingezet worden. Eerder lieten Ruud Krol (AC Napoli) en Johnny Metgod (Real Ma drid) de bondscoach weten niet van de partij te kunnen zijn. Dat had ook Michel van de Korput (AC Torino) al ge daan. Zij laten de clubbelan gen prevaleren boven het vriendschappelijk potje tegen de Scandinaviërs. Daarnaast voelt Jan Peters (Genua) zich nog niet voldoende fit voor een rentree in het internationale voetbal. Hans van Breukelen die de interland tegen Spanje wegens een knieoperatie moest laten schieten, keert weer terug in de selectie. Ten koste van Piet Schrijvers die er absoluut niets voor voelt op de bank plaats te nemen. De selectie: Hans van Breukelen (Nottingham Forest), Edward Met god (Haarlem), Ronald Spelbos (Club Brugge), Wim Hofkens (An derlecht), René van der Gijp (SK Lokeren), Ronald Koeman (FC Groningen), Erwin Koeman (FC Groningen), Bennie Wijnstekers (Feyenoordj, Ruud Gullit (Feyen- oord), Pierre Vermeulen (Feyen oordj, Kees van Kooten (PEC Zwolle), Frank Rijkaard (Ajax), Peter Boeve (Ajax), Dick Schoena ker (Ajax), Edo Ophof (Ajax), Ge rald Vanenburg (Ajax). LUIK - Na Luik-Baste naken-Luik is Gouseppe Saronni de voornaamste belagergeworden voor Jan Raas in het super prestige klassement. De wereldkampioen ver diende met zijn 2e plaats 40 punten en verhoogde zijn totaal tot 100. Steven Rooks voegde aan zijn in Parijs-Nice (3e) verza melde totaal van 25 pun ten 60 punten toe. Hij staat nu derde. De stand na Luik-Baste naken-Luik is: 1. Raas130 punten 2. Saronni100 3. Rooks85 4. Kuiper75 5. Kelly70 6. Hinault60 Bittinger60 8. Moser50 De Wolf50 10. Visentini (Ita)45 Duclos-Lasalle45 12. Bontempi (Ita)40 Peeters (Bel)40 Van Vliet (Ned)40 15. Grezet (Zwi)35 16. Sergeant (Bel)30 Colijn(Bel)30 Zoetemelk30 Seiz30 Jules30 21. De Meyer25 Knetemann (Ned)25 Anderson25 24. Van der Poel23 25. Madiot20 Vanderaerden (Bel)..20 Schepers20 28. Pollentier16 29. Laurent (Fra)15 Haghedooren (Bel) ...15 Nulens (Bel)15 Boyer15 Lubberding15 34. Van Brabant10 Lang (Pol)10 J. Fernandez (Spa)....10 Hoste (Bel)10 Van Calster10 39. Chioccioli (Ita)8 40. Planckaert6 Van de Velde (Ned) .,..6 Dejonckheere (Bel)6 43. Le Guilloux5 Bondue5 A. Fernandez (Spa)5 46. Bogaert (Bel)4 Landoni (Ita)4 Van een onzer verslaggevers ALMELO - Piet Liebregts heeft zijn ontslag ingediend als technisch manager van de Profronde van Nederland die van 25 tot en met 27 augustus in een verkorte uitgave wordt gehouden. Piet Liebregts zegt zich niet langer te kunnen verenigen met het gevoerde beleid rond de profwielerron de. Te verwachten is dat Peter Bonthuis de functie van Piet Liebregts binnen de Profronde van Nederland zal voortzetten.

de Stem | 1983 | | pagina 9