Yuri Andropov: achter de schermen naar hervormingen streven Yu pvda-be: de4in1kr; inister Ri ezocht osterschel - MAANDAG 18 APRIL 1983 EXTRA DESTEl rt Bikkelhard Aandeel Werelds Bizar Verdraagzaamheid Oppervlakkig URI ANDROPOV: De man die achter de scher men streeft naar hervormin gen. Jonathan Steele, een van de vijftien Guarian-versiag- gevers die een week op be zoek zijn geweest in Mos kou, laat in onderstaand ar tikel zijn licht schijnen over de regeerstijl van de nieu we man in het Kremlin, Yuri Andropov. Praktisch Werk Achterdocht Terneuzense school Zeeuws schaakkampioen China spaart kosten noch moeite om westers toerisme te bevorderen DAGRAD VOOR ZUIDWEST NEDER!) CHINA, met ruim een miljard in woners het dichtstbevolkte land ter wereld, wil zijn graantje mee gaan pikken van de internationa le toeristenindustrie. Met man en macht wordt momenteel gewerkt aan uitbreiding en modernisering van de toeristische faciliteiten. Mao's erfgenamen lijken daarbij vol vertrouwen dat de problemen waarop andere ontwikkelings landen zijn gestuit, hun deur voorbij zullen gaan. Een paar weken geleden stond ik op een droge, heldere dag in het rond draaiende restaurant op de bovenste verdieping van China's nieuwste en grootste hotel uit de grond gestampt in Nanking. Van 36 hoog neerblikkend op de stad luisterde ik naar de lof trompet die werd gestoken door de manager. Het Jinling Hotel was een project dat was uitgevoerd met steun van zakenlui uit Singapore die twee derde van het kapitaal hadden ver strekt. Ze zouden hun geld in negen a tien jaar terughebben. Ik stond ver steld. Was dit het land van Mao? Het torenhoge gebouw in het hartje van de stad vormde een fel contrast met de omgeving. De 35 verdiepingen onder het draaiende restaurant telden in totaal 804 kamers en suites en nog twee andere weelderig ingerichte res taurants. Het hotel beschikte verder over een winkelcentrum, een trim baan, een zwembad dat in de winter overdekt is en een Chinese tuin vcoor ontspanning en rust. In alle opzichten een eersteklashotel dus. Het Jinling Hotel gaat volgende maand open. De bezichtiging vooraf was speciaal georganiseerd voor een groep mensen uit de internationale reiswereld die China's eerste confe rentie over toerisme in Peking had bijgewoond. Reis- en verblijfkosten, zakgeld, ja zelfs de wasserij werden betaald door China's internationale Reisdienst (CITS) en de Chinese luchtvaartmaatschappij CAAC. De conferentie was de eerste in haar soort voor China en werd bijge woond door officiële en officieuze des kundigen op toeristisch gebied uit de hele wereld. Een leger touroperators - zonder uitzondering bikkelharde za kenlui slechts geïnteresseerd in dol lars en kritische vergelijkingen van de verschillende 'bestemmingen' - zorgden ervoor dat de discussies niet ontaardden in eindeloos gepraat. Men kan er gevoeglijk vanuit gaan dat de Chinezen zelfs nu nog steeds de details aan het doorkauwen zijn van de zaken die tijdens de conferentie ter tafel zijn gebracht. Deze conferentie over toerisme was een signaal - zo er al meer signalen nodig waren - dat Deng Xiaoping en zijn collega's fundamentele verande ringen aan het doorvoeren zijn. De re toriek is o zo voorzichtig, maar de be wijzen zijn duidelijk genoeg. China moet zich weer met de wereld gaan bemoeien. Natuurlijk kleven hieraan verschrikkelijk grote risico's - op po litiek, sociaal en economisch gebied - maar het is een nog veel groter risico om de deuren gesloten te houden. China's aandeel op de toeristen- markt is op het moment niet erg groot. Het merendeel van de 7,92 miljoen toeristen van vorig jaar waren 'land genoten' of overzeese Chinezen, va wie velen afkomstig zijn uit Honf kong of Macau en een paar keer pe jaar op bezoek komen. Vorig jaai brachten 320.000 buitenlandse toeris ten een bezoek aan China. Ongeveer de helft van hen was afkomstig uit Japan. De inkomsten uit toerisme be droegen het voor zo'n groot land nogal luttele bedrag van 840 miljoen dollar. Vergeleken bij vier jaar geleden toen slechts 260 miljoen dollar aan het toe risme werd verdiend, was het echter een aanzienlijke verbetering. China is vol vertrouwen en erg am bitieus. Het doel is een miljoen buiten landse toeristen omstreeks 1990, over zeese Chinezen niet meegeteld. Het is een enorm aantal en de autoriteiten in Peking en de provincie beseffen dan ook heel goed dat zo'n enorme invasie alleen maar mogelijk is als er op grote schaal wordt geïnvesteerd. En dat ge beurt ook. „Sla bronnen voordat je dorst krijgt", zei de directeur van een plaatselijk VVV-kantoor. „Dat is ons motto." Toen ik informeerde naar de kosten van de bronnen en het risico dat er misschien te veel zouden wor den aangeboord, luidde het antwoord: „Dat geeft niet." Tijdens de conferentie lieten de Chinese afgevaardigden - nog steeds allemaal uniform gekleed in hoogslui- tende donkere pakken en zich gedra gend als een leger vriendelijke jezuï- ten die voortdurend lachen maar niet altijd jouw taal spreken - van tijd tot tijd doorschemeren dat er nog meer hervormingen op stapel stonden. Als hun werd gevraagd of zou worden toegelaten wat tot dusver altijd ver boden was geweest antwoordden ze: „Niet dit jaar.maar misschien vol gend jaar" of woorden van gelijke strekking. Als de autoriteiten van Peking de ruimte geven, zou het plaatselijk en thousiasme 's lands hele toeristenin dustrie een nieuw aanzien kunnen ge ven. Ik bezocht verschillende beziens waardigheden zoals Wuxi aan het meer Taihu in Oost-China, waar de ambities groot waren, maar het aan toeristen ontbrak. De ondernemings zin was er echter springlevend, hoe wel de plaatselijke functionarissen hun enthousiasme om de concurren tiestrijd aan te gaan verhulden met woorden als „vooropgesteld dat het overkoepelende programma van Pe king toestemming geeft." Het Jinling Hotel in Nanking is slechts een van de dertien nieuwe ho tels die in 1983 geopend zullen worden. Nog eens 35 hotels staan in de steigers en 14 anderen staan op het program ma. Omstreeks 1985 zal het aantal ho telbedden in Peking zijn verdubbeld. China heeft niet voldoende opgeleide hotelmanagers, dus worden er leraren aangetrokken uit Hongkong en Singa pore. Er is een school voor toerisme opgericht en universiteiten en techni sche scholen in het hele land organise ren momenteel praktische cursussen die de jonge mensen moeten opleiden voor de nieuwe industrie. De nationale luchtvaartmaatschap pij CAAC gaat nieuwe Boeings kopen en peperdure, airconditioned bussen worden momenteel met tientallen te gelijk besteld. In het hele land worden oude hotels opgeknapt en er is onge veer vier miljoen uitgetrokken voor de aanleg van broodnodige toiletten bij toeristische trekpleisters. Buiten landse munten lijkt geen probleem te zijn. Een nieuwe lift? Natuurlijk. Een schitterende roestvrij stalen Ameri kaanse keuken? Waarom niet. Al deze aankopen, zo wordt de Chinese fune- v tionarissen voorgehouden, zullen zichzelf snel terugverdienen. Het is inderdaad een redelijke ver onderstelling hoewel er andere risico's zijn die niet zo grif worden toegege ven. De grote toeristenkooien met 1000 bedden zijn in andere landen het symbool geworden van een rijke, ont wikkelde, wereldse levensstijl die met name jongeren aantrekt die de nadeli ge kanten van het westerse toerisme, de opvallende verspilling en de ver trapping van plaatselijke tradities nog niet doorzien. Kan China immuun blijven? in Hangzhou kost een tamelijk eenvou dige hotelkamer 15 dollar per nacht, iets minder dan een gemiddeld maandsalaris. Voor het bedrag dat moet worden neergeteld voor een nachtje in het nieuwe Jiangua Hotel in Peking zou een pas getrouwd stel achttien maanden in een flatje kun nen wonen. De gevaren van deze ongelijkheid worden ingezien door enkele tourope rators die zaken doen met China. „Nergens ter wereld maak je zoiets mee", zei een Amerikaan tijdens de conferentie in Peking. „We praten over miljoenenovereenkomsten met mensen die minder dan 50 dollar per maand verdienen. Het is bizar. Hoe lang zal het duren?" De Chinese leiders lijken echter niet bang voor een aantasting van de eeu wenoude cultuur. Met een bevolking van een miljard ligt dat vertrouwen in het sociale beste(l ook voor de hand. De Chinezen geloven niet dat ze zo ge makkelijk op sleeptouw kunnen wor den genomen door de cultuur van an deren als dat ze dat al ooit hebben ge loofd. Voor hen is de rest van de we reld waarschijnlijk niet veel meer dan een etnisch minderheid. [AN WRIGHT (Copyright The Guardian/De Stem) 5 MOSKOU- Tegenover het stadhuis van Moskou in de Gorkystraat staat een standbeeld van een Middeleeuws krijger te paard. Het is de stichter van Moskou, Yuri Dolgoruki, beter bekend als Yuri met de Lange Handen. Er is niet veel fantasie voor nodig om te raden dat dit binnen een mum van tijd de bijnaam was van de nieuwe leider van de Sovjet- Unie, Yuri Andropov. Zowel de Russen zelf als de buitenwereld kennen hem im mers het best van zijn vijftien jaar als hoofd van de KGB, de Russische inlich tingendienst. Vijf maanden na de dood van Breznjev heeft Andropov nog steeds geen eigen stempel gezet op het beleid. Na de aan vankelijke speculaties over dramatische ver anderingen en een veelbewogen 'Eerste Hon derd Dagen' bleek de werkelijkheid tegen te vallen. Het lijkt wel alsof de Sovjet-Unie zich in een rustfase bevindt. In de kranten staan meer artikelen over mogelijke economische hervormingen dan lange tijd het geval is ge weest, maar tot op heden zijn er nog geen be sluiten genomen. Enkele ministers zijn ontsla gen wegens corruptie en een inefficiënt beleid, maar de veranderingen in het Politbureau, het werkelijke machtscentrum, zijn beperkt gebleven tot één man eruit en één erin. men sen die Andropov vijf maanden geleden nog zagen als de nieuwe bezem, benadrukken nu de grenzen van de macht en de daarmee ver bonden starheid van het Russische systeem. Maar om te spreken van alge mene teleurstelling onder het volk zou niet in overeenstemming zijn met de feiten, want de Russische verdraagzaamheid jegens het sys teem is groter dan in het algemeen in het Wes ten wordt gedacht. „Wat gaat er nu gebeu ren?", vroeg een gretige Westerse verslagge ver aan een Moskoviet kort nadat bekend was geworden dat Breznjev was overleden. „Ze zullen iemand anders uit het Politburo tot partijleider kiezen", luidde het laconieke com mentaar van de onbewogen voorbijganger. Met dit typisch Russische antwoord toonde hij aan hoever de gewone Russen af staan van wat 'zij' in het Kremlin doen. Andropov heeft bij de man in de straat enkele puntjes gewonnen door alles wat lijkt op persoonsverheerlijking uit de weg te gaan. Er zijn geen aanplakborden met zijn afbeelding en zelfs citaten uit recente toespra ken worden maar zelden afgedrukt. In de kranten ziet men nauwelijks foto's van hem en officiële bekendmakingen worden gewoon lijk ondertekend door het politburo als geheel en niet door Andropov persoonlijk. Het gevolg hiervan is echter wel dat hij in de schaduw is gebleven, een man zonder gezicht voor het volk. De verhalen van de paar Wes- terse diplomaten die hem de afgelopen maan den hebben bezig gezien komen overeen met de oppervlakkige karakterschetsen die Russi sche functionarissen toespelen aan Westerse journalisten. Dat Andropov graag tennis speelt en een liefhebber is van- jazzmuziek - een verhaal dat waarschijnlijk in omloop is gebracht door de KGB - is vermoedelijk onzin, bedoeld om hem een wat menselijker gezicht te geven. Wel heerst er alom overeenstem ming dat Andropov intelligenter is dan Breznjev. „Hij weet waar hij het over heeft, spreekt energiek en kan bijna niet wachten tot de tolken zijn uitgesproken. Hij is duidelijk een man die thuis is in de wereld van ideeën", aldus een diplomaat. Wijlen president Breznjev wordt door Russische bronnen afgeschilderd als een vriendelijke brompot die besluiten uit de weg ging en zich in toenemende mate bezig hield met de buitenlandse politiek, waardoor hij geneigd was een oogje dicht te knijpen bij onbekwaamheid en ondoelmatigheid. Andropov daarentegen wordt beschreven als een praktisch man die graag spijkers met koppen slaat en met beide benen op de grond staat. Zijn vrienden proberen af stand te scheppen tussen hem en de begin vo rig jaar overleden Mikhail Suslov, de partiji- deoloog wiens koude, intellectuele image op het eerste gezicht overeenkomsten lijkt te ver tonen met dat van Andropov. „Suslov was een verdroogde vis", zei Sasha Bovin, politiek co lumnist van Izvestia en een oude geestver want van Andropov. De nieuwe leider is vol gens hem warm, realistisch en ondogmatisch. Bovins recente artikel ter gele genheid van de 100e sterfdag van Marx dat werd afgedrukt in het orgaan van de Commu nistische Partij, kan worden gezien als een openbare toespraak van Andropov waarin hij zijn beleidsvoornemens uiteenzet. Het artikel waarschuwde overheidsfunctionarissen tegen „de magische macht van citaten" en herinner de eraan dat Marx geen dogma was, maar slechts een richtsnoer. Het artikel zei verder dat de partij niet kon regeren bij decreet maar alleen bij „zorgvuldig voorbereide en realisti sche maatregelen." Het was niet nodig om „naar voren te schieten." Een slechte leider (Breznjev misschien?) was een leider die bui tensporig vertrouwde op „administratieve methoden, onnodige drukte en veel gepraat in plaats van werken." De belangrijkste boodschap uit het artikel was dat werk de maatstaf is van 's lands toekomst en het individuele prestige. Hij sprak zich tegen een gelijkschakeling van de lonen uit en wees loonsverhogingen van de hand omdat ze „in het begin misschien wel gunstig waren, maar op lange termijn de eco nomie zouden schaden." Maar hoe ondogmatisch dit op het eerste gezicht ook allemaal klinkt, het ar tikel is nog steeds niet veel meer dan een cata logus van verwachtingen en doelstellingen in plaats van een lijst van concrete hervormin gen. Het geeft geen antwoord op de vraag: Kan Andropov de Sovjet-Unie weer aan het werk krijgen? Aan het politieke front zijn er een aantal obstakels die hervormingen in de weg staan. Dit betreft in de eerste plaats An dropovs lichamelijke gesteldheid. De recente geruchten over zijn gezondheidstoestand wa ren een directe herinnering aan het feit dat hij pas op 68-jarige leeftijd partijleider is gewor den, hetgeen aanmerkelijk ouder is dan zijn voorgangers. Hij heeft dus minder tijd om het centrale en plaatselijke apparaat dat is ge vormd door Breznjev bij te schaven naar eigen inzicht. Functionarissen op sleutelpo sities worden niet automatisch vervangen als er een nieuwe partijleider wordt benoemd en elk ontslag of overplaatsing die Andropov wenst moet dus worden bevochten. Zijn bij de KGB vergaarde kennis betreffende geheimen uit het privéleven van zijn mensen maakt hem sterk en tegelijkertijd zwak, omdat het ach terdocht en angst kan aanwakkeren waardoor collega's en ondergeschikten gaan samen spannen om hem fouten te laten maken of uit zijn ambt te verdrijven. Maar het voornaamste pro bleem voor Andropov blijft de economie met haar teruglopende groei- en produktiecijfers en de toenemende kosten van ruwe grondstof fen en energie. Andropovs campagne voor meer discipline op het werk lijkt instemming van het volk te krijgen al was het alleen maar omdat de mensen inzien dat anderen (niet zij zelf natuurlijk) niet hard genoeg werken. „Het werd tijd", is een veelgehoorde reactie als de mensen horen welke strafmaatregelen Andro pov in petto heeft voor mensen die niet harder willen gaan werken. Lag tari han Van onze schaakmedewerker B— I KRUININGEN - De Prins Willem van Oranjeschool uit Terneuzen is zaterdag in Kruiningen Zeeuws schaak kampioen geworden bij de schoolteams. De school uit Terneuzen versloeg in de fina lepoule de winnaar van vorig jaar, De Voorhoutse uit Krui- ningen. De Prins Willem Ale- xanderschool uit Terneuzen wist beslag te leggen op de derde plaats. De Van Daeleschool uit Sluis wist zich door een knappe prestatie te plaatsen voor de j finalepoule en werd vierde. De Prins Willem van Oranje- school uit Terneuzen heeft zeer overtuigend de Zeeuwse eindronde om het school- schaakkampioenschap gewon- nen. In het team speelden Zeeuws kampioen Johnny Dieleman, Zeeuws kampioen in de C-groep Marco Diele man, Jelle Jurry, Bert Nijhuis en René den Engelsman. Het toernooi kende drie spelers die '100% speelden. Het waren Johnny Dieleman, Bert Nij huis en René den Engelsman, die zodoende de basis legden voor de eindoverwinning. Voor de overige Zeeuwsch- Vlaamse scholen was het een succesvolle happening. De fi nalepoule was, op De Voor houtse uit Kruiningen na, een Zeeuws-Vlaamse aangelegen heid. Het toernooi met 91 jeug dige schakers is zonder noe menswaardige incidenten ver lopen. Alleen het team van Koudekerke had de sterkste spelers in het tweede team ge plaatst, om zodoende een aan tal sterkere teams te ontlopen in de eerste poules. Deze „tac- .'sche" zet van de Emanuel- >chool heeft toch niet voor het reoogde effect gezorgd. De rvan Daeleschool uit Sluis wip- de Koudekerkers. De vele 'geleiders van de jonge scha kers waren enthousiast over ie opzet om in vier lokalen te 'Pelen in plaats van in een jote ruimte. Na afloop reikte ,i ,efr Kooiman, school- 'Chaaklmder van de Zeeuwse 'cnaakbond de prijzen uit. Het iÜ? aVan de Oranjeschool nJL r deze overwinning aan de landelijke fi nalewedstrijden die op 28 mei, en 18 juni gehouden worden. Wat het economische beleid betreft borduurt Andropov voort op twee trends, beide in gang gezet onder zijn voor ganger. Enerzijds wil hij meer sociologen in schakelen om uit te vinden wat de problemen zijn waarmee de plaatselijke gemeenschappen en ondernemingen te maken hebben. Ander zijds toont hij zich bereid te leren van de erva ringen van andere socialistische landen in Oost-Europa. Het idee van een onschendbaar Sovjet-model wordt langzaam maar zeker verlaten. De partij begint toe te geven dat naarmate een maatschappij ingewikkelder wordt, de problemen toenemen, niet afnemen. De passiviteit van het Russi sche publiek is misschien een voordeel voor het Kremlin, maar economisch gezien is het beslist een nadeel. In het artikel in Izvestia benadrukte Andropov herhaaldelijk de nood zaak om jonge mensen tot meer creativiteit te bewegen. Op het moment zijn er echter nog geen aanwijzingen dat hij een serieus plan heeft om dat te bereiken. De intellectuelen in de partij putten ondertussen hoop uit het feit dat met een intelligent man aan het roer er wat meer kans is op verbetering. Intellectuelen buiten de partij zijn daar minder zeker van. 'De grote massa' heeft zoals altijd geen mening. JONATHAN STEELE (copyright The Guardian/De Stem) Van een onzer verslaggevers if1Mintser Ruding i„!J anclën beeft gisteren «««lag) met enkele familiele- an eÜn P?"ivé-bezoek gebracht de Oosterscheldewerken. ^Morgens bezocht de minis- êt k „?erd rondgeleid door et hoofd van de Deltadienst, liii?' geI' bet pas voltooide "wncomplex in de Philips- 'S middags een "Ürb - bezichtiging van em «?.en n* de Oosterschel- rijkten Dg °P he' programma llof81»/!6611 samenzijn op het /erri °ermond te Renesse ezr»'ir°mstreeks zes uur' bet p vvaaraan behalve door I inrti ook door andere 5 &arissen van Rijskwa- esloten n6rd Ogenomen, eze mmister, die al ad Jt en n°g niet eerder :rwf n' bet zich door ir. lijn de, voerig voorlichten.' departement is nauw be-

de Stem | 1983 | | pagina 4