Economische malaise in Chili ernstig gevaar voor Pinochet Sterren binnenskamers 5? Engelse taaltelefoon helpt Engelsen praten cle4in1krai »«Sï,a5"|39C desiebl «ESTEM Medewerking BS EXTRA Volmaakt Voorbeeld Paradox IJzeren greep Nederlagen .4 Planetarium Amsterdam bestaat 1 jaar Tijdmachine sssl Betrouwbaar Vakbond Inequivalent MIDDELBURG - De KNVB inderzoekt momenteel de nidweekvoetbal(competitie oepen. Hiertoe is de hulp [eeuwse voetbalvereniging en. Subsidies W eekenddienst Stemredactie ZATERDAG 16 APRIL 1983 De Chileense economie - tien jaar geleden ook al geen toonbeeld van gezondheid, maar in ieder geval nog vol mogelijkheden - staat op instorten. Oorzaak is het economisch recept van de School van Chicago, waarmee generaal Pinochet in de jaren zeventig enthousiast begon te experimente ren. Door Chili zonder enige bescherming over te leveren aan de krachten van de vrije markt heeft Pinochet echter de hele economie ten gronde la ten gaan en zijn eigen positie ernstig ondergra ven. Een verslag van Guardian-correspondent Ri chard Gott. door Richard Gott SANTIAGO - „Het was gewoon Sisyfusarbeid", zei een van Chili's be langrijkste economen, een man die oppositie voert tegen het huidige regime. „Wij hebben de nationale economie naar de top van de berg gerold om toe te kijken hoe het leger haar de afgelopen tien jaar weer naar bene den heeft laten glijden." De econoom vertolkte de algemene somberheid die van Chili bezit heeft geno men na tien jaar rampzalig economisch beleid gebaseerd op de School van Chicago. „Neem bijvoorbeeld de sui kerindustrie. Tien jaar gele den produceerden we vol doende suiker voor eigen ge bruik. Nu moeten we het im porteren. De fabrieken zijn niet gewoon gesloten, ze zijn helemaal ontmanteld." Door Chili tien jaar lang zonder enige overheidsbe scherming over te leveren aan de krachten van de vrije markt heeft het leger 's lands nationale industrie die in veertig jaar zorgvuldig was opgebouwd, langzaam in elkaar laten storten. Hon derdduizenden mensen zit ten momenteel zonder werk. Toen het economisch recept van economen als Milton Friedman voor het eerst werd geïntroduceerd, leek het goedkoper om noodzake lijke en luxe artikelen op de internationale markt te ko pen. Maar nu zijn de dollars om in het buitenland te ko pen op en moet Chili weer van voor af aan beginnen met de strijd om in de eigen behoeften te kunnen voor zien. Niet alleen in Chili, maar ook in Argentinië, Bolivia en Uruguay is het strakke mo netaire beleid zoals dat door de School van Chicago werd gepropageerd, uitgelopen op een mislukking. Toch werd het experiment dat een grote mate van economische vrij heid propageerde waarbij slechts de geldhoeveelheid moest worden gemanipu leerd, uitgevoerd onder bij na volmaakte omstandighe den met makke, volgzame arbeiders, een gestage stroom kapitaal van buiten en regeringen die vrij hun gang konden gaan. De al jaren sluimerende onvrede in de vier landen is nu naar de oppervlakte ge komen. Een ondernemende Argentijnse journalist ging zelfs zover dat hij een be zoek bracht aan de economi sche faculteit van de univer siteit van Chicago waar Friedman zijn ideeën heeft ontwikkeld, en de professo ren aldaar op de man af vroeg: „Waarom hebben jul lie de economie van mijn land geruïneerd?" In Chili is de minachting voor „de jon gens uit Chicago" zo moge lijk nog groter dan in Ar gentinië of Uruguay, waar schijnlijk omdat de econo- Pinochet: kwetsbare positie mische iiicctiotui .ing Santiago zoveel dramati scher is. Twee jaar geleden leek al les nog schitterend te gaan. Het monetaire beleid van Chili strekte de wereld tot voorbeeld. Buitenlandse bankiers wisten niet hoe snel ze Chili geld moesten lenen. De middenklasse en het leger werden overladen met luxe artikelen uit alle delen van de wereld en ke ken blij verbaasd toe hoe hun spaarcentjes op de als paddestoelen uit de grond schietende banken aanzwel den tot enorme bedragen door de hoge rente. Niets wijst er overigens op dat de officieren werkelijk de won deren van het marktmecha nisme begrepen. Er is zelfs reden om aan te nemen dat vele officieren nationalisti- scher waren ingesteld en slechts onder druk van ge neraal Pinochet met het li berale model van Chicago akkoord zijn gegaan. Maar zolang het model van economisch liberalisme leek te werken, stelde nie mand vragen. Pas nu vraagt men om verklaringen, al hoewel een bevredigende uitleg lang niet voor ieder een is weggelegd. Een grote groep Chilenen die hun geld hadden staan op een bank die begin dit jaar failliet is gegaan, mocht zelfs niet eens een bijeenkomst hou den om over hun grieven te praten. De bijeenkomst werd door de politie verhin derd alsof het om proteste rende boeren of arbeiders ging. Paradoxaal genoeg heeft de hoofdstad Santiago er nog nooit zo mooi uitgezien. Oude gebouwen zijn op nieuw in de verf gestoken, werken zijn gerestaureerd, er zijn autovrije winkelcen tra gebouwd en de gemeen telijke parken zijn in hun 19e eeuwse glorie hersteld. Op het moment steekt San tiago bijna alle andere ste den in Latijns-Amerika naar de kroon. Het feit dat de stad er zo mooi uitziet is een aange naam bijverschijnsel van een verder irrelevant ba nenplan op grond waarvan werklozen een paar dollar per maand krijgen om de stad schoon te houden. Het banenplan is irrelevant om dat met een werkloosheid van 25 procent een handje vol mensen dat bloembed den staat te harken niemand kan overtuigen dat de rege ring werkelijk een econo misch programma heeft ge vonden dat het land weer aan werk kan helpen. De omvang van de Chi leense problemen en de fa lende reactie van de rege ring is een van de redenen dat de mensen voor het eerst in tien jaar beginnen te pra ten over het einde van het regime-Pinochet. Dit bete kent overigens niet dat Pi nochet ook werkelijk zal vertrekken. De kans daarop is maar erg klein. Maar het feit dat de mensen het regi me nu openlijk durven kriti seren is een belangrijk ver schil met voorafgaande ja ren. Het betekent dat de mensen ondanks het effec tieve onderdrukkingsappa raat hun angst beginnen kwijt te raken. De sterkste troef van ge neraal Pinochet is zijn per soonlijkheid, het feit dat hij het land tien jaar lang zon der oppositie heeft bestuurd en een ijzeren greep heeft over het leger. Vaak doen er geruchten de ronde over on vrede bij de luchtmacht, de marine of de politie, maar zolang Pinochet zijn greep over de landmacht behoudt, blijft de kans op een staats greep erg klein. De andere leden van de vier man ster ke junta doen precies wat hij wil en van potentiële tegen standers onder de officieren heeft hij zich al lang geleden ontdaan. De burgeroppositie is al evenmin in een positie om een alternatief te bieden. Iedereen is ervan overtuigd dat een radicale politieke en economische koerswijziging alleen tot stand kan komen als de militaire leiding wordt gewijzigd en in ver sneld tempo wordt toege werkt naar een democratie. De burgerpolitie van het centrum en rechts hebben de afgelopen maanden koorts achtig nagedacht over een manier om de ontwikkelin gen te versnellen, maar daar politieke activiteiten voor een deel zijn verboden, moe ten ze zeer omslachtig te werk gaan. Hun doel is om onvrede te zaaien in het le ger, maar tot dusver lijken ze daarin niet erg te slagen. Wat links betreft, zij gaan nog steeds gebukt onder bal lingschap eh nederlagen. Maar er zijn interessante ontwikkelingen zoals bij voorbeeld de oprichting van de Convergencia Socialista, een socialistische beweging. Verder zouden er nog steeds contacten bestaan tussen linkse groeperingen in Chili en ballingen in het buiten land. Hoewel de grondwet in theorie voorziet in een te rugkeer naar democratie aan het eind van de jaren tachtig piekert Pinochet er niet over om af te treden. Hij wil president voor het leven zijn. Dit heeft wel als nadeel dat hij niet kan terugkeren naar de barakken en de ver antwoordelijkheid voor de economische malaise kan te rugspelen naar burgerpoli tici zoals wel in andere La- tijnsamerikaanse landen zo als bijvoorbeeld in Bolivia is gebeurd. Hij staat er hele maal alleen voor. Met een failliete economie en geen politieke steun ver keert hij in een uiterst kwetsbare positie, slechts beschermd door zijn leger en geheime politie. Het is geen recept dat eeuwig kan over leven. Het Planetarium Amsterdam in het Gaasperpark: sterrenhemel binnenskamers. door Piet Smolders Sinds en jaar staat in het Amsterdamse Gaasper park, vlakbij de metro halte Gaasperplans, een maagdelijk witte halve bol met een doorsnee van twintig meter. Bij het begin van de Flo- riade, in april vorig jaar, werden die koepel en de be lendende gebouwen officieel geopend door prinses Julia na. Omdat het merkwaardi ge bouwwerk opgetrokken was binnen de Floriade lag de veronderstelling voor de hand dat het iets met plan ten te maken had en er werd door het argeloze publiek dan ook al snel gesproken over het Plantenarium, hoe wel niemand een precies idee had van wat daarbin nen te beleven viel. Intussen weten velen door persoonlij ke ervaring wel beter: het gaat hier om een Planeta rium en dat heeft alles met planeten en niets met plan ten van doen. Het planeta rium is de enige plek in Ne derland waar je binnenska mers een reis door het heelal kunt maken. In Amerika en Rusland leren de ruimt- vaarders in zo'n planeta rium hun weg te vinden in de kosmos. In Amsterdam is die mogelijkheid voor ieder een open. Een modern planetarium, zoals in het Gaasperpark, is in feite een zeer nauwkeuri ge kopie van het hemelge welf, bijna beter dan de werkelijkheid. Het stelt ons in staat sterren en sterren beelden te bewonderen, die we ook buiten aan de hemel zien, inclusief de planeten die tegen die sterren-achter- grond hun weg lijken te zoe ken - en niet te vergeten zon en maan. Nu zult U mis schien zeggen: waarom gaan we dan niet gewoon op een heldere avond buiten staan? Dat is zeker zo fris en bo vendien goedkoper. Want een voorstelling in het pla netarium kost nog altijd zo'n acht gulden. Maar het planetarium biedt in een aantal opzichten meer dan de natuur zelf. Ten eerste laat het liefst 8900 sterren zien. Met het blote oog komen we buiten niet verder dan ééntiende deel hiervan. Dat komt omdat het nooit helemaal helder is en omdat aan de horizon sterren en sterrenbeelden teloor gaan in neven, strooi- licht en wat dies meer zijEn in de grote stad kunnen we het kijken naar de sterren door een overmaat aan kunstlicht langzamerhand wel helemaal vergeten. Waar het planetarium zich vooral bij uitstek toe leent is het populariseren van de sterrenkunde. Binnen lutte le minuten kan men er de zon laten opkomen en on dergaan. Hetzelfde geldt voor maan en planeten die in snel tempo hun loop tus sen de sterren demonstre ren. In korte tijd kunnen we in hte planetarium dingen zien gebeuren, waar we ons hele leven of langer voor no dig zouden hebben. Vergele ken met het tempo van de grote kosmos zijn wij men sen immers maar eendags vliegen. Ook het kennismaken met sterren en sterrenbeelden is in een planetarium veel een voudiger dan buiten. Met een pijlaanwijzer kom je on der het blote hemelgewef niet erg ver. En zelfs is het in het Gaasperpark moge lij kde van veel fantasie ge tuigende tekeningen op de koepel te projecteren, die te maken hebben met de bena mingen van de sterrenbeel den: de Grote Beer, de Wa terman, de Schorpioen, de Ram, de Maagd, noem maar op. We kunnen er ook de sterrenhemel aanschouwen zoals die er bij de eskimo's of de bosnegers uitziet. We kunnen er een totale zons verduistering bekijken, die in werkelijkheid pas in 2135 in ons land zal plaatsvinden. In die zin is het planeta rium een unieke tijdmachi ne. We kunnen er reizen door tijd en ruimte maken en bijvoorbeeld de recente verkenningen van de plane ten zelf meebeleven. Het hart van het planetarium is een reusachtige en zeer in gewikkelde Zeiss-projector, een waar wonder van tech niek. Hij heeft twee lampen $S3§SI De reusachtige Zeiss-projector kan de meest uiteenlopende hemelverschijnselen ■\r\toaan rr\tt bootsen. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Wie twijfelt aan het verstaan of de betekenis van een be paald Engels woord, wie zekerheid wenst over een klemtoon, de oorsprong van een gezegde of infor matie over de ervaring waarop een oud spreek woord berust, kan telefo nisch terecht bij de Ox ford Word and Language Service, nummer 56767 in Oxford. Deze nieuwe ser vice wordt naar zijn voorletters OWLS ge noemd. Het Engelse owl betekent uil, maar de da mes en heren van OWLS in Oxford zijn geen dom me uilen. Als attribuut van de Griekse godin Athene is de uil trouwens ook het zinnebeeld van de wijsheid. De OWLS van Oxford hebben een indrukwekkende kennis van de Engelse taal. Alles wat ze niet ervan weten, staat in zorgvuldig bijge houden dossiers of wordt door computers voor hen uitgezocht. OWLS werd opgericht door de uitgeverij van de universiteit van Oxford, die geregeld de befaamde Ox ford woordenboeken van de Engelse taal publiceert. In tegenstelling met Frankrijk heeft Groot-Brittannië geen taaiacademie, die lexicologi- sche uitspraken doet. De woordenboeken van Oxford worden echter algemeen be schouwd als de betrouw-, baarste bijbels van de onge meen rijke Engelse taal. Dr. Robert Burchfield, hoofdredacteur van de En gelse woordenboeken van Oxford, zegt dat OWLS in zekere zin een soort sociale dienst is. „Tegenwoordig is onze taal vaak een bron van grote onzekerheid", ver klaart hij. „Ons zelfvertrou wen wordt er door bedreigd. Goed Engels spreken is niet eenvoudig. Neem bijvoor beeld de correcte uitspraak van het woord 'forehead' (voorhoofd) Die is niet 'for- head' maar wel 'forred'.met de klemtoon op de korte 'for'. Er zijn duizenden Engelse woorden, die zelfs door de Engelsen verkeerd uitge sproken worden. Radio en tv geven vaak slechte voor beelden. Berucht zijn de Britse vakbondsleiders, die geregeld nieuwe woorden uitvinden, (vooral in ver band met looneisen en ak- ties) of bestaande woorden verkeerd gebruiken. Als le xicograaf heeft dr. Burch field dan ook een grondige hekel aan de leiders van de Britse vakbeweging. „Maar" zegt hij, „als hun nieuwe produkten, zoals 'annualise' (ongeveer: er een jaarlijkse gewoonte van ma ken) vaak genoeg gebruikt en na verloop van tijd wer kelijk opgenomen worden in de algemene omgangstaal, dan komen ze uiteindelijk toch in onze woordenboe ken." 'Annualise' werd door de vakbondsleiders uitgevon den tijdens de recente sta king in de Britse waterlei dingsbedrijven en rioolsys temen. Het nieuwe woord (dr. Burchfield vindt het een hoogst onaantrekkelijk pro- dukt) zit al in het netjes ge klasseerde archief van de Oxford University Press. Hulp Dr. Burchfield zegt, dat zijn redactie geregeld zes tot achtmaal per dag opgebeld wordt door mensen, die taal kundige hulp nodig hebben. Dat is al jaren het geval. Omdat de frequentie van dergelijke telefonische ver zoeken om informatie voort durend schijnt te stijgen, is hij ertoe gekomen OWLS in te richten. Voorlopig wordt de nieuwe service bemand door twee lexicografen; is de vraag bijzonder groot dan zullen nog vier extra taai- specialisten in dienst geno men worden. Wie telefone ren te duur vindt, mag schrijven, per adres: The Oxford University Press, Oxford Engeland. De service die door OWLS geboden wordt, is gratis. Be halve voor notarissen. Die komen namelijk geregeld af met lastige vragen in ver band met ingewikkelde En gelse juridische termen. OWLS heeft zich ook voor genomen scholieren geen helpende hand toe te steken als ze Engels huiswerk ge kregen hebben. Scrabble- spelers die voorlichting no dig hebben, kunnen daaren tegen wèl bij OWLS terecht. Dr. Burchfields nieuwe service helpt mensen die bij voorbeeld graag zouden we ten of 'inequivalent' bestaat. OWLS heeft daarop dit ant woord: „Inequivalent staat onder E in het Oxford- woordenboek met twaalf delen. Evenwel met de ver melding dat het gebruik'! werd in 1568 en 1618, maar j sedertdien in onbruik raakt is. Moderne logici heb-1 ben het evenwel opnieu» voor de dag gehaald omdal J zij een woord nodig hebben dat 'niet van gelijke waarde betekent." Afgelopen week werd dr Burchfield opgebeld door een Engelse tv-kijker, die in de nieuwe BBC-reeks over para-commando's en hj?j opleiding het vreemde woord 'wattocks' gehoord had. In de context van dij programma betekende h® ongeveer: 'die gekken' of 'd" vervelende lui'. Maar dr Burchfield gaf toe, dat M 'wattock' nog nooit eerde' tegengekomen was. „Voor mij is dat een volkoiWj nieuw woord", zei hij, neem er nota van voor on* archief." -(TAGaAP VOOR ZUIDWEST NEDERLAND^ Van een onzer verslaggevers GOES - De Goesenaar F.A. de Kaart heeft de officier van justitie te Middelburg ver zocht een onderzoek in te stel len en zo nodig tot vervolging over te gaan naar aanleiding van uitlatingen die groeps commandant J.H. Verhoef van de rijkspolitie in Reimerswaal tegenover de Provinciale Zeeuwse Courant heeft ge daan met betrekking tot een minderheidsgroep. Volgens het bewuste kran teartikel zou de politieman over zigeuners hebben ver- kla; deli ners ome een hee ui tli bevi disc stri, Km van elk duizend watt die een temperatuur bereiken 4000 graden Celcius en i fel wit licht produceren. Via ontelbare kleine projectoren komt dat licht op de binnen kant van de kunstmatige hemel terecht. In de daaronder kunnen 350 men sen zich even losmaken van het aardse en zich in dt diepten van de kosmos nen. Het Planetarium Amster dam bestaat nu een jaar. Aanvankelijk was het nau welijks bekend, maar de be langstelling is duidelijk groeiende. De betekenis van zo'n uniek instrument voor het grote publiek - in i tijdperk van ruimteverken ningen - is nauwelijks overschatten. Dat gel: trouwens niet alleen voor het eigenlijke planetarium, maar ook voor de tentoon stellingsruimte; die deze maand helemaal gewijd is aan de bestudering van dt aarde vanuit de ruimte. Van een onzer verslt „Door recessie en verande ringen in het arbeidsproces uitstaat thans een dosis aan Tije tijd op doordeweekse da- ;en. De maatschappij is daar- >p niet ingespeeld. Als sport- irganisatie, maar vooral de erenigingen (als basis), zal nen zich op korte termijn noeten beraden hoe daarop ngespeeld kan worden. Sport- leoefening behoeft niet meer ot de weekeinden en avonden leperkt te blijven. Sport )verdag dus", zo staat in de irief aan de verenigingen te èzen. Het afdelingsbestuur vindt lat in Zeeland niet passief oegekeken moet worden hoe Iders deze activiteiten van de rond komen. „Als ook in Zee and die belangstelling blijkt tal onze afdeling voorwaarden mogelijkheden moeten cheppen". gen ma; mo) voe tenr mer D vra; lang Ove den ove' ged; terii en reel Door lage (financiële) drem- )els kan Sport Overdag gesti- nuleerd worden. De Zeeuwse emeentebesturen wordt dan jok gevraagd direct en indi- 'ect subsidies te geven, terrei- len en kleedgelegenheid be- chikbaar te stellen voor deze ilternatieve en recreatieve ac- iviteiten. Daarbij zouden ook je plaatselijke sport- en ande- e buurt- en jongerenvereni- mgen betrokken moeten rorden. ..Wij denken niet dat vanaf eerste dag een competitie - FOTOZ0S VOOR redactionele za ken kunt u dit weekeinde contact opnemen met Jan Jansen 01153-1554. B.g.g. 01153-1534 of 01150-12535. Kantoren irilfneuzen' Hulst en Goes. fcOP„ssen en telefoonnum- ers °P Pagina 2. Jactie Hf.],, IZ6n: Rein van der ■e'm (editie-chef), jan Jan- 'aui rt £he,)' Frank Dey. Joer Sch'PPer. Cor de ksDom u°?' Ton K°oaien EP. P' Holst: Eugène Ver- il iur!LGoes: Gé van Ber- la On 1 urg: Henk Post" j üostt)org: Co Meertens. trvlcepunten WC ASLer2ande: mevr- Neve, !50^ tr- 4- 01148- hertentle.expi DAG

de Stem | 1983 | | pagina 6