BIJLMER RAAKT ONTVOLKT: Onbetaalbare flats, CRIMINALITEIT en te weinig vertier LENTE Eigen werk FOL Boy Edgar Pmb ZATERDAG 16 APRIL 1983 _JM EXTRA MERDAG 16 APRIL 1983 Eind september '69 kwam ik in de Bijl mermeer te wonen. Ik schat dat ik een van de eerste drie-, vier honderd Bijlmerbe woners was. Enthou siast waren we. Stereodouches Leefklimaat Nachtmerrie Enorm gelachen Aanrandingen Missers Geen zwembad da ma te iske en Wiske: Het Brei }Pïe Happie Als Aerobi Hemel1 Uw een onweer? NlNö VOCf? Door Wim Kuipers We bouwden aan iets unieks. Had burgemeester Van Hall zelf niet gezegd: „Nergens in de wereld is tot nu toe een mooiere en modernere stad van een dergelijke om vang tot uitvoering geko men"? Honderden vaderlandse burgervaders en wethouders werden in luxe touringcars naar dit wonder van stede- bouw ontboden: om met eigen ogen te aanschouwen hoe het moest. De folder 'Toekomst te huur' beloofde nachtegalen tussen het weelderige groen, tjiftjaf, fitis en kanovijvers alom. Zandstormen zag je daarom maar als een exotisch natuur verschijnsel. Er waren slechts enkele winkels, twee kilome ter verderop voor veel bewo ners. Maar we brachten bood schappen mee uit de stad. Dé stad. Amsterdam: het Magisch Centrum. Het was de tijd van Kabouters, Dolle Mina's, Dam- en Vondelparkslapers. Mokum zinderde, en de Bijl mer kreeg daar een vleugje van mee. Wat maakte het uit of je een kwartiertje in de lift opgesloten zat: Ajax verover de drie keer de Europacup. Ik heb er zes jaar plezierig ge woond. Ben zelfs verhuisd binnen het door anderen zo vermaledijde beton. Nu, een tijdje, een oiie- en een voetbalcrisis later, lijkt de Bijlmer met de totale onder gang bedreigd. Gestudeerde onverlaten willen die immense woonklonter vernietigen. Op blazen die hap, klinkt het ri goureus. Je struikelt over woorden als huisvestingsramp en verloedering. De misdaad zou welig tieren tussen de nachtegalen. En: steeds min der mensen willen er wonen. Momenteel staan bijna 1400 flats leeg. Wat is er aan de hand met mijn Bijlmer? Ik moest erheen. De Bijlmermeer heeft slechts één levensgroot pro bleem, zo is me na een dag dwalen en luisteren duidelijk: de veel te hoge huren. Een vierkamerflat kost inclusief servicekosten 740. Daar komt dan nog de verplichte huur voor de (onveilige, smerige) parkeergarage bij. Voor min der geld heeft men in Almere, maar momenteel ook al in Amsterdam, een echt huis. Een koopwoning kan vanwege be lastingvoordeel zelfs goedko per uitkomen. Onafwendbaar gevolg: de hoofdstedelijke trots is niet meer in trek. Het verloop is immer groot geweest, tot meer dan 30% per jaar. De Bijlmer was een doorgangshuis, maar er waren voldoende liefheb bers. Nu niet meer. Flats staan maanden leeg. Ruim 10% mo menteel; En dat in een stad waar dé woningnood hemel tergend genoemd wordt. Deze leegstand kost de wo ningbouwverenigingen dit jaar zo'n tien miljoen. Gel- d - redeneert een huismeester - waarvoor je honderd huizen kunt bouwen. Zo eenvoudig schijnt de econo mie niet te zijn, maar feit is dat enkele van de woning bouwverenigingen failliet dreigen te gaan. Ze hebben dan ook de stormvlag gehesen, de corpo raties die de 13.000 flats behe ren. Dat zijn er liefst 18! In het tweede flatgebouw waar ik woonde, Kralenbeek, opereer den er drie. Niet erg handig: als je het algemeen belang wilde dienen, diende je bij Jan en alleman aan te kloppen. De woningbouwverenigin gen leken dan ook niet voor het belang van de bewoners op te komen. Huurinners waren het. Meer niet. Wie iets wilde, moest door stroop. En toch kwam er veel van de opgespo ten grond. „De woningbouw verenigingen beseffen nog steeds niet" meent Evert Ver hagen, lid dagelijks bestuur Stichting Wijkopbouw Or gaan Bijlmermeer (SWOB), „dat ze al die bewoners die ja renlang actief zijn geweest om het woonklimaat te verbete ren, eigenlijk op hun blote knieën moeten bedanken. Zonder deze bewoners waren veel corporaties al lang. failliet geweest." Duidelijke taal. Bijlmerbewoners strijden nu al jaren voor huurverla- ging. Komende vergaderingen - meldt een bord bij het sub centrum Ganzenhoef - hebben De troosteloze steenmassa van de Amsterdamse Bijlmer. Weinig mensen houden het er lang vol. De doorstroming is groot. Gezelligheid wil er maar nier groeien. - fotos ronaldsweering tot thema: Huurverlaging Leefbaarheidsverhoging. De nood wordt steeds hoger. Struikelblok is niet de kale huurprijs. Die is voor de zeer behoorlijke tot uitstekende flats niet opvallend hoog. Maar - zo deelde staatssecre taris Brokx (VROM) onlangs mee: de service- en stookkos ten "maken een te groot deel uit van de totale woonlasten". Plus het verplichte parkeren. Hierdoor kan de Bijlmer niet langer concurreren. Volgens Brokx moeten de woning bouwverenigingen deze kosten terugbrengen. Dat kan. In de Bijlmer keek men niet op een kubieke meter gas. Isolatie was er nauwelijks (daar is inmiddels mee ge start), er is blokverwarmlng en warm water stroomt koste loos uit de kraan. Er wordt dan ook royaal mee omge sprongen. Heel wat mensen hebben stereodouches: twee of drie douchekoppen die keiharde stralen spuiten. Door het sys teem van blokverwarming moet iedereen even veel beta len: een vrijgezel of een gezin met vijf kinderen. Resultaat is dat de stookkosten een vijfde hoger zijn dan in vergelijkba re flats met individuele instal laties. Dat scheelt snel vier, vijf tientjes in de maand. Om bouw is echter duur. Het schoonhouden van de zogeheten binnenstraten vreet eveneens geld. In de Bijlmer heb je verder de natuur voor de deur. Maar ook dat moeten de bewoners betalen. Hier ligt een taak voor de woning bouwverenigingen en de ge meente,, die - zo formuleerde Brokx - „zich nu in alle ernst moet gaan bezighouden met het verbeteren van het leefkli maat." Zelf beloofde hij geen wonderen: „Ik wil vermijden dat half Nederland om lagere huren komt vragen." Lagere huren kunnen ech ter toch. Heel éénvoudig door vier- en vijf kamerflats te splitsen. De huur wordt lager, maar de vraag is of er zoveel alleenstaanden naar de Bijl mer willen. De cijfers zeggen ja, want het aantal alleen staanden is voortdurend ge stegen, en bedraagt nu iets meer dan 30%. In het beruchte blok Gli- phoeve is al begonnen met de splitsing. Het eerste resultaat was verrassend: juist bewo ners van vierkamerflats wil den kleiner wonen. Vanwege de kosten. De flats die ze ach terlaten, zijn onverhuurbaar, zodat de leegstand in Gliphoe- ve (situatie februari) 23% is. Toch gaat het experiment door. De verbouwing van Gli- phoeve was min of meer nood gedwongen, omdat intensieve bewoning van vooral Surina- mers het complex voor een deel reeds onttakelde. Aan op knappen heeft CRM een be drag van twintig miljoen be steed. Meer dan de bouwkos ten van het hele blok bedroe gen. Gliphoeve wordt daarom meewarig het duurste flatge bouw ter wereld genoemd. Dat is dan nog netjes in ver gelijking wat de FNV-Vak- bondskrant zich drie jaar ge leden liet ontglippen: „Gli phoeve biedt een afschrikwek kende aanblik, doemt uit de motregen op als de nacht merrie van een krankzinnig geworden architect." Het was er echter ook leuk. Historisch is het verhaal van de ponstypiste die na een tijd je Gliphoeve weer terug ging naar Paramaribo. „Ik heb er enorm gelachen" vertelde ze: „we gooiden onze vuilniszak ken van het balkon, en de vol gende dag kwamen stoere blanke mannen die oprui men." Overigens worden de Suri- namers niet nagewezeh van wege Gliphoeve. Je woont niet voor de lol met drie gezinnen in één flat. Een mevrouw: „Wat denk je als er twintig Denen of Japanners in vier kamers zouden wonen? Dan krijg je toch ook rommel?" Medebewoners hebben het nu nog over de uitbundige tropi sche feesten waarvoor ze gast vrij uitgenodigd werden. Met de 11.000 niet-Nederlanders heeft de Bijlmer weinig moei lijkheden. Feit is wel dat de criminali teit flink toeneemt. Het afge lopen jaar steeg het aantal aangiften met 30%. Hoofdcom missaris Valken legt een dui- Een discussiepunt is daarom of het fraaie groen gevaarlijk is, en moet sneuvelen. Een krantebericht als het volgende "'•-jT.'r TU delijk verband met de komst van veel heroïneverslaafden naar Gliphoeve en omgeving. „Ik acht niet uitgesloten dat hier nog bijzondere maatrege len nodig zullen zijn" zo zei hij. Verslaafden (ze worden op zo'n zeshonderd geschat) en dealers zijn naar de Bijlmer uitgeweken nadat de Zeedijk compleet en naar het lijkt de finitief schoongeveegd is. „Op de Zeedijk en de Wallen ko men duizenden toeristen, hier niet" merkt een winkelier op. Er heerst inmiddels een dui delijk gevoel van onveiligheid in de Bijlmer. Een citaat uit een welzij nsboekje over de Bijlmer: „Hier is een sfeer ontstaan die ik ook in New York geproefd heb. Mensen creëren een sfeer van angst. Het klimaat is doorslagge vend, niet de feitelijke situa tie." geeft voedsel aan het 1(W onveiligheid. Vorige werd een zeventienjarige gehouden die drie verk tingen en tien aanrandL, bekende. „Volgens de pojjS] schrijft Het Parool, „volgoj zijn slachtoffers vanai metrostation Bijlmer, trok hij ze de bosjes In." Landelijke opschudt veroorzaakte de vrouw di(fl nachts in de binnenstraat a tasjesrover neerschoot. Rovj komen overigens uit de omtrek naar de Bijlmer,! heeft de politie geconstatt Reden: de pakkans is kjtj door de alom aanwezige^ jes, openstaande kelder!*^ en parkeergarages met rian schuilmogelij kheden. De meeste mensen weiger,, echter elk greintje groen aiJ staan. Bosjes en waterpartij zijn vooral voor oudere kirufcr ren eindeloos. Ze kunnen J uren dwalen, mogen bijna tl les. 5 De parkaanleg flats, de verkeersvrije del- en fietspaden en de worden verreweg het vat genoemd als reden om in Bijlmer te blijven. Mevrot Knop, moeder van jongens negen en tien: „Ze zijn vi uren weg, en niet alleen in buurt: ze struinen kilometi ver. Ik weet weinig van onvi ligheid, ik weet wel dat er de Bijlmer nog nooit eenfc overreden is. Welke wijlt dat zeggen?" Conclusie van hondera bewoners: de Bijlmer is uitsï kend om er te wonen en wandelen. Maar wil je mee vergeet dat dan maar. Dat is hoofdgrief nun® twee. Een kleine opsomm: wat een leefgemeenschap ti net geen 40.000 inwonen vergelijken met Roermond i Doetinchem) mist. Er weinig winkels. Drie bakte en één fietsenmaker. Watt: huizen ontbreken. Buurthe zen zijn er maar enkele. En geen commerciële biosco (wel filmhuizen). Wat mots al die alleenstaanden avonds? Daarom kiezen zei het even kan voor de binaa stad. Ook met cafés en discotht ken is het tobben. Oorspw kelijk zouden die aan dezofr heten binnenstraten komt Prima, maar erboven wont ménsen. Dat levert dus oevti loze discussies op. Waan geen disco's in laagbouw ti sen de flats? En theehuizen: terrasjes. Badmin tonveld) Nutstuintjes tussen de meentelij ke gazons. Ge kijk- maar gebruiksgra Leefbaarheidsverhoging. Sport en recreatie zijnalli belabberdst bedeeld. Alls een vrijwel versleten, sled gesitueerde opblaasspoitl dient de voor een veronir tend deel werkloze jeugd. Een zwembad ontbr» nog. De enige voetbalcluk uit de Bijlmer verdreven, E: een ontstellend gebrek gekt aan sportvelden. Tenni: Naar Duivendrecht of Ai veen. Almere heeft nu inwoner dubbel zoveel rees tieve en sportieve mogelijl den als de Bijlmer. peze week weer eens een Kleine Stem vol met jullie eieen tekeningen en ge dichtjes. Hartelijk bedankt voor al jullie inzendingen, vooral voor alle tekeningen, er komen er veel meer bin nen dan we in de krant kwijt kunnen. Verhaaltjes of gedichtjes of brieven ko men er weinig. Kunnen jul lie daar wat aan doen? Veel tekeningen die we van jullie krijgen, zijn nagetekend. I soms wel heel knap, maar eigenlijk vinden we de teke ningen die je helemaal zelf maakt het leukst om in de Kleine Stem af te drukken. probeer het eens! Marijke en Muriel brlsvtn naar apin In de v staat dat Oostersch len blijvi Dat moet Lente is het al, alleen sneeuw ligt nog in het dal. De narcissen komen weer open, in de winkeltjes zie je veel mensen ze kop Ze hebben een mooie kleur, ze zijn fris en fleur. De bomen krijgen weer bladeren, zo zie je weer, de lente is aan het naderen. In elke tuin zie jewel een bloem staan, en ook wel in een boslaan. Tulpen zijn ook heel mooi, vaak zijn zeals kleur: rooi. De lente is weer aan het naderen, want aan de loofbomen komen weer blad SUvle Adams, 9 jaar, uit Chaam. Getekend door Kristel Koreman, 7 jac f'Zeni) loemst '.«ie h raai Fvu.de Getekend door Danielle Thijssen, 5 ji De twee jaar geleden leden huisarts (in de BI en jazzmusicus Boy jammerde in het begin al het uitstellen, steeds maar stellen van beloofde vi ningen. „Het is net zoiets mensen een huis met een aanbieden en dan zegger. de vijver eerst over vijfi' wordt aangelegd" zei een interview. Die wool zijn nog steeds geldig, vader Amsterdam zijn ee: zo gekoesterde kind in de gelaten? Ja, zeggen de bewoners de Bijlmer. „Op het stad' begrijpen ze niets van noden en situatie. Er daar nog steeds naar die tastische maquettes gesti Maar er wonen MENS®1 die flats." Misschien wordt het maal anders als een oude» merbewoner burgemeê wordt. Ed van Thijn h het begin van de jaren tig een klein jaar in een*1 kamerflat in de K-zone woond. Hij kent de Bij' „Ik heb er een uitstekende gehad" herinnert hij ziel1 tijd dat de wijk opgei werd. Ik had veel en insi rende contacten. Er h< een enorme pioniers# Fascinerend." Er is derW] nieuwe hoop voor de Bij' met zo'n burgemeester ho, ik ben slechts een vi sollicitanten" waarschuw ernstig. friu.toiue.t (rammtl mi

de Stem | 1983 | | pagina 18