I w?-ém leven Natuur wetenschapper les Zonneveld: Op naar status Nationaal Park i sz it h [)e BIESBOSCH is in vele opzichten een (uniek gebied. Nog steeds. Ondanks het feit dat de griendwerkers verdwenen zijn en de getij de werking bijna geheel is verdwenen. En ondanks de kolossale spaarbekkens en de duizenden watersporters die in het seizoen hun vrije tijd in De Biesbosch doorbrengen. Maar welke kant moeten we uit met wat we straks het Nationaal Park De Biesbosch gaan noemen 1 LO tp4§' Praten helpt n Brandnetels Evenwicht Kwak zand Centen vangen ilNA ZEELAND 5 k\ J jf - MÊm eskens foto de stem/cor j de boer kt het ook anders kan |ezen Clinge en HVV'24 plkaar een klasje lager kampioenschap betwis- Ook zij stonden deze tegenover elkaar maar fotograaf mocht gerust Jwerk doen. Zelfs Steen, |en met Breskens in de liet het toe. Maar ja, £n verloor, en Clinge en /'24 speelden gelijk, luntenverlies vanwege T krantefoto zou je kun- denken. Misschien had [Winde dus toch gelijk. dan ook, wij hopen van Ite dat Breskens de zo be rde titel binnensleept. Of Ie fotograaf de feestelij le ien komt vastleggen? Hij wel eens te gespannen hnen zijn. iet was even stil gebleven de andere kant van de toen onze medewerker kneer Goethals belde. „Ha begon deze vervolgens In voor de redactie bescha- pnde uitleg. „Bewaren jul- alles zo lang? Dat pa tertje zal ongeveer een jaar |d zijn. Het ging over een Irkiezingsforum in het fildehuis". Om het nog erger te ma- fen doorbrak de correspon- pnt de stilte onzerzijds: >fu staat dat verkiezings- brd er natuurlijk niet teer". Het krabbeltje be- |ndde prompt waar het al el eerder had moeten lig- jbn: in de prullebak. Aardenburg - 10.45 uur ds. A I Lunshof, Axel. p I Breskens - 9.30 en 17.00 uur asr Suurmond, Brandwijk. Schoondljke - 9.30 en 14.30 uur® L. de Nood, Gent. Oostburg - 9.30 uur ds. A. Lure» Axel - 10.00 en 17.00 uur ds. Geerds. Hoek -10.00 en 15.00 uur ds. W.1 Boer, Harderwijk. i Terneuzen - OpstandingskerK% I en 10.30 uur ds. D. Koelman; W? Herderkerk 10.00 uur ds. E. I veld; Grote Kerk Noordstr. I uur ds. D. de Best, gez.die" ger./herv. kerken. u i Zaamslag -10.00 en 15.00 uur ds. Voet. GEREFORMEERDE KERK VR" GEMAAKT Axel -10.00 en 15.00 uur ds. J- Ver' I kade. VJ Hoek - 10.00 en 15.00 uur ds. v I Terneuzen - 9.00 en 15.00 uur ds 11 Mewe. j I Zaamslag - 9,30 en 15.00 uur as de Feijter, Hasselt. CHRISTELIJKE GEBEf°® MEERDE KERK Zaamslag -10.00 en 15.00 uur ds v.d. Meij. DOOPSGEZINDE KERK Aardenburg - 10.30 uur h?eVr Taalman-de Ruiter, Biervliet. LEGER DES HEILS Terneuzen - 10.00 uur heilig'"®w, I menkomst; 11.45 uur zondagss len; 18.30 uur korpsbidstond. I uur verlossingssamenkomst. ding LT. en mevr. H. Jager. ren. Maar als blijkt dat de recreatie schade gaat geven, als de gemiddelde natuurliefhebber vanwege de recrea tie gaat zeggen: dat gebied hoeft voor mij niet meer, dan voldoe je niet meer aan de doelstellingen van het natio naal park en moet je zorgen dat de re creatie beter gereguleerd wordt. De watersportliefhebber zal voor beper kende bepalingen begrip moeten heb ben. Die zijn er om De Biesbosch niet te laten verloederen." Door Ton Roks Over het toekomstige natio naal park De Biesbosch zijn de meningen zeer verdeeld. Om de uitersten te schetsen: er zijn natuurbeschermers, die menen dat de recreanten het gebied niets dan schade doen, en dat het het beste is hen zo veel mogelijk te weren. Aan de andere kant staan wa tersporters die De Biesbosch claimen als recreatiegebied. Zij stellen dat ze helemaal niet veel schade veroorzaken en dat de natuurbeschermers flink overdrijven. De visie van professor les Zonne veld maakt beide uiterste standpun ten onhoudbaar en dwingt zowel re creant als natuurbeschermer zijn eigen mening aan een kritisch onder zoek te onderwerpen. Zonneveld zet het begrip „schade" op de helling, vindt dat menselijk ingrijpen in de natuur onder bepaalde omstandighe den kan, dat recreanten zeker moge lijkheden moeten hebben om van het gebied kennis te nemen en gelooft, in tegenstelling tot sommige natuurbe schermers, dat niet met De Biesbosch hoeft te worden omgesprongen alsof het om zesduizend hectaren kas plantjes gaat. „De Biesbosch is onverslijtbaar en kan behoorlijk wat hebben. Doordat het een delta is, komt zowat alle troep van West-Europa er door. Daardoor is De Biesbosch een troep, een ruige verzamelplaats van van alles en nog wat. Alles wat er groeit kan tegen troep, anders zou het er niet groeien. Afbraak, afslag en aanslibbing horen erbij. Mensen klagen daar ten on rechte over. Als ze het over schade aan het gebied hebben, wijzen ze op kale, beschadigde oevers, met dode bomen en wilgen, waarvan het wor telstelsel uitgespoeld is. Ik kan dat niet als schade zien, eerder als een elementair onderdeel van het karak ter van het gebied.", aldus Zonneveld, die er aan toevoegt het zelfs mooi te vinden. Uit het feit dat er veel brandnetels groeien trekken velen de conclusie dat het er slecht voorstaat met het ge bied. Zonneveld: „Er staan er inder daad wel erg veel. Maar dat gaat be slist wel weer over. De plant komt al leen voor als er een storing in het eco- systeem is, als de boel een beetje in de war is. Maar er wordt vergeten dat de I brandnetel een karakteristieke plant is voor De Biesbosch! Toen er nog eb I en vloed was, was de brandnetel er j ook al. Waar de mens het gebied on derhield, groeiden geen brandnetels. I Nu de griend- en rietcultuur gestaakt DE BIESBOSCH, op weg naar een nieuw evenwicht. - foto gerard kusters. is geen verzameling kasplantjes is, staat het er vanzelf vol mee." Zonneveld gelooft dat De Biesbosch hoe dan ook een mooi natuurgebied zal worden. „Ik heb dat meteen na de afsluiting van het Haringvliet al ge zegd en ik houd dat vol. Laat de na tuur maar zijn gang gaan. Ik heb toen voorspeld dat er veel brandnetels zouden komen en dat de lage gebie den door biezen overwoekerd zouden worden. Die eerste voorspelling is uitgekomen. De tweede niet. Daarin heb ik me vergist. Een (lacht en heft een waarschuwende vinger) héél in teressante vergissing overigens!" De Enschedese natuurwetenschap per wijst er op dat De Biesbosch nog steeds aan het evoluëren is van cul tuurgebied naar natuurgebied. „De Biesbosch is op zoek naar een nieuw evenwicht na een aantal flinke ver anderingen. Maar dat proces kan nog wel een halve eeuw duren. Na het staken van griend- en rietcultuur kwam de toename van de recreatie en als klap op de vuurpijl volgde de ver andering van het waterregiem: geen eb en vloed meer. Daardoor zijn ge bieden die eeuwenlang geregeld on der water stonden, drooggevallen. Het gevolg daarvan was dat er in die grond stikstof en fosfaten vrijkwa men. Dat heeft hetzelfde effect als zware overbemesting." De Biesbosch vervult voor bepaal de dieren en planten een belangrijke functie. Vandaar dat er gepleit wordt voor sommige soorten een gebied af te sluiten, zodat de plant of het dier zich kan ontplooien. Zonneveld vindt dat in het algemeen te ver gaan. „De mens is de rentmeester van de natuur. Hij heeft de plicht bedreigde soorten te beschermen. Zelf kunnen ze dat niet. Maar hoever moet je gaan? Moet je een paar hectaren af sluiten, opdat de Noordse Woelmuis er kan gedijen? Ik geloof van niet. Natuurgenot krijg je niet door de Noordse Woelmuis. Maar als deze Woelmuis alleen in De Biesbosch zou NAAR ALLE waarschijnlijkheid wordt De Blesbosch binnen twee, misschien drie Jaar aangewezen tot Nationaal Park. Een commis sie, Ingesteld door de regering, onderzoekt momenteel of De Blesbosch daarvoor geschikt Is. Dat het antwoord daarop „Ja" luidt, staat voor ledereen wel vast. De eigenlijke vraag waar voor de commissie Nationale Parken dan ook staat, Is hoe De Blesbosch Ingericht en beheerd moet worden om als nationaal park te kunnen functioneren. Zo dra daarop een goed antwoord gevonden Is zal de commissie de minister van Landbouw en Visse rij adviseren tot aanwijzing over te gaan. Deze commissie werkt vanuit de filosofie dat de nadruk moet Hg- voorkomen, wordt het meteen een an dere zaak. Dan moetje naar mijn idee nog niet tot afsluiting besluiten, maar overwegen het dier over te brengen naar een rustgebied elders in De Biesbosch. Waar bijvoorbeeld ook de bever en de visotter kunnen vertoe ven." Een groot probleem in De Bies bosch was vroeger de verlanding. De aanslibbing is nu gestopt. Maar de af slag, het wegslaan van stukken oever door de golfslag, gaat door. Op de kopeinder van eilanden als de Boe renplaat en de Zuider Jonge Deen verdwijnen steeds stukken grond. Dat is voor velen een reden om de noodklok te luiden. Zonneveld vindt dat overdreven. „Die afslag is een mooi gezicht en bovendien een natuurlijk proces. Uit eindelijk zullen daardoor de Boeren plaat en de Zuider Jonge Deen ver- gen op behoud en ontwikkeling van de aanwezige natuur- en landschapswaarden, maar dat dat alles geen zin heeft als de burgerij geen ruime gelegenheid krijgt van die natuur te genieten. De meeste eigendommen In De Blesbosch hebben Staatsbosbe heer (Ministerie van Landbouw en Visserij) en Domeinen (Minis terie van Financiën). Vanwege de daar aanwezige deskundigheid heeft de commissie onlangs aan Staatsbosbeheer gevraagd te be kijken wat er In en rond De Bles bosch gedaan moet worden om dwijnen. uok van 't Rietplaatje slaan geregeld delen weg. Op een keer heb ben wij gezegd: spuit er toch een kwak zand voor. Een maatregel waarvan sommige natuurbescher mers gruwden. Uiteindelijk is dat zand ervoor gespoten en het ziet er mooi en natuurlijk uit. Het lijkt op een strandje en trekt veel recreanten. Maar dat kan ik niet als een bezwaar zien. Dat zand spoelt op den duur weer weg, maar dan spuit je er toch gewoon weer een kwak voor?" Zonneveld wil daarmee niet zeggen dat wat hem betreft de Boerenplaat en Deen mogen verdwijnen, alleen omdat het om een natuurlijk proces gaat. „Nee, dat niet. Maar je moet niet te vlug van schade spreken als je er gens afslag constateert. Op sommige plaatsen is er geen enkele reden om dat proces te stoppen. De natuur is bovendien in een bepaalde mate in staat zichzelf tegen afslag te becher- men. Steile oevers worden door afslag aan de doelstellingen van een Nationaal Park te beantwoorden. Het resultaat Is een lijvig rapport, waarin een groot aantal beletse len wordt opgesomd, waarvoor echter allemaal oplossingen te vinden zijn. Een van de moeilijkste proble men Is het besturen van het toe komstige Nationaal Park. In De Blesbosch hebben namelijk vijf gemeenten belangen, twee pro vincies (Zuid-Holland en Noord- Brabant), het rijk, twee water schappen, twee Recreatieschap pen, Staatsbosbeheer, Domeinen en particuliere eigenaren. Die zullen allemaal In een over legorgaan samen moeten werken om het Park tot een succes te maken. Sommigen pleiten ervoor het overlegorgaan een wettelijke grondslag te geven, zodat het eigen bevoegdheden heeft en niet afhankelijk Is van de bereid willigheid van de eigenaren en belanghebbenden om mee te werken. Maar de kans dat dat lukt Is, zo heeft de geschiedenis uitgewezen, niet groot omdat ge meenten en provincies er erg weinig voor voelen bevoegdhe den In te leveren. Daarom zal het overlegorgaan waarschijnlijk moeten „draalen" op basis van vrijwilligheid en de wil van het Nationaal Park Iets te maken. Omdat te bereiken geeft de commissie Nationale Parken alle belanghebbenden en betrok kenen zeer ruime mogelijkheden tot Inspraak, zodat ze zich uitein delijk allemaal kunnen vinden In de definitieve Inrlchtlngs- en be- heersvlsle. Als dat bereikt Is, zul len zij er niet onderuit kunnen zich In te spannen voor het Natio naal Park. vlakke oevers en zijn dan niet meer kwetsbaar voor afslag. Pas als de na tuur er niet voldoende in slaagt zich te beschermen, moet je je afvragen of er ingegrepen moet worden. Een vraag die we ons nu stellen is of je de Boerenplaat moet laten gaan.-Mis schien moeten we er een laag mijn- steen omheen gooien. Tenslotte is het bestaan van vrijwel heel Nederland te danken aan menselijk ingrijpen." Op topdagen vertoeven er veel wa tersporters in De Biesbosch. Te veel. Daarmee is Zonneveld het eens. Hij is er tegenstander van de recreanten te weren. „Een nationaal park is er voor de mens, niet om zo min mogelijk be zoekers te trekken. Natuur moet je beschermen terwille van de mens, niet terwille van zichzelf. Daarom moet je de recreant niet op voorhand al beperkingen willen opleggen. De mens moet van het gebied kunnen ge nieten, van de stilte, van het natuur schoon, van de planten en van de die- Er is weinig controle op het doen en laten van de watersporters en na tuurbeschermers in De Biesbosch. Het recreatieschap Nationaal Park De Biesbosch beschikt over maar één vaartuig, dat bovendien aan vervan ging toe is. Zonneveld gelooft dat de recreant van goede wil is en bereid is zorgvuldig met het gebied om te springen, als hij maar op de waarden van het gebied gewezen wordt. „Ik voorzie een gunstig effect door betere controle. De mensen moeten wat ber waking zien, een duidelijk herkenba re en imponerende boot. Je moet niet verbaliseren, maar met de mensen praten. Dat helpt. Ik denk, trouwens ik weet wel zeker, dat het bezoekers centrum voor De Biesbosch een be langrijk instrument zal zijn op om educatieve wijze een bijdrage tot het behoud van het gebied te geven." Hamvraag in vrijwel alle discus sies is hoeveel recreatie De Biesbosch kan hebben. En vrijwel steeds loopt het uit op een twist over een maxi maal aantal recreanten per hectare. Een heilloze weg, volgens les Zonne veld. „Je kunt niet spreken van een aan tal recreanten per hectare. Alles hangt namelijk zo sterk van het ge drag van de recreant af. Het percen tage schadeveroorzakers onder de waterrecreanten is volgens mij klein. Ik zie vaak van die grote jachten in De Biesbosch liggen. Met televisie en- zo aan boord. Verschrikkelijke din- PROFESSOR dr. ir. J. S. Zonne veld is hoogleraar aan het ITC (een instituut voor aardbodemkunde) in Enschede. les Zonneveld is in Ne derland DE deskundige als het gaat om De Biesbosch. Tijdens de Twee de Wereldoorlog dook hij met hulp van enkele Werkendammers onder in De Biesbosch. Voor de Stichting Bodemkartering bracht hij aan het eind van de vijftiger jaren bodem en vegetatie van De Biesbosch in ;i kaart. Uiteraard zit Zonneveld ook in de commissie, die het Recreatie schap Nationaal Park De Biesbosch moet adviseren en bijstaan. Met de hulp van Zonneveld, die een veel voud van publicaties over De Bies bosch op zijn naam heeft staan, kwam het basisplan voor De Bies bosch tot stand, waarin getracht wordt de recreatie in het gebied te reguleren. - fotokareltibbe gen, voor sommigen een doorn in het oog. Maar die watersporters doen het gebied vaak maar weinig schade. Die mensen leggen ergens aan en genie ten van de rust, kijken naar de televi sie en naar eikaars boten. Op het eer ste gezicht lijken kleine bootjes met een paar eenzame roeiers meer in overstemming met het karakter van' De Biesbosch, maar soms zitten juist in die hoek de mensen die veel schade doen. Op zoek naar de natuur gaan ze aan land, zoeken nesten van kwakken op, laten die dieren bedoeld of onbe doeld schrikken en richten grote schade aan. Ik wil daarmee alleen maar zeggen dat je niet moet trachten aan de boot af te meten of iemand wel of geen schade doet." Een van de belangrijkste hinder nissen die genomen moet worden om De Biesbosch een nationaal park te kunnen maken is het in het leven roe pen van een overlegorgaan. Zonne veld ziet een mogelijk probleem in de opstelling van Domeinen, de beheer der van veel gronden in De Biesbosch. „Als Domeinen zich zo blijft opstellen als in het verleden is gebeurd, dan zal het moeizaam verlopen met dat over legorgaan. Domeinen heeft altijd ge werkt vanuit de instelling dat het na tionale goed centen moet opbrengen. Domeinen laat al jarenlang toe dat er woonarken liggen op plaatsen waar dat niet mag, met generatoren die 's nachts voortdurend draaien opdat er naar de televisie gekeken kan wor den. Domeinen heeft er in het verle den herhaalde malen blijk van gege ven geen rekening te houden met na tuurbehoud, alleen met het vangen van centen. Er zijn overigens voor beelden van dat Domeinen zich an ders gedraagt. Op Schiermonnikoog stelt Domeinen zich heel constructief op. Daar gaat het fantastisch. Als het in De Biesbosch ook zo kan gaan, vrees ik niet voor het functioneren van het overlegorgaan", aldus Zonne veld.

de Stem | 1983 | | pagina 13