N T J E S MS ROUTE me eusop Starlet Saab en Volvo verhogen prijzen Saab KORT NIEUWS 'Redbag': reddend zakje Goedkoper tanken Peugeot vierwiel-aandrijving Custom Car-show Lin AG 15 APRIL 1983 OP WEG 'UITSLAND 2 Verval Onderdelen Hèhè, Kaartjes Ouwehand Fong Leng Huishoudbeurs Horror Keesachtigen Wegen Prettig weekeinde die gelooft II Gerrlt Komrlj T4 EINDREDAKTIE LEON KRIJNEN T2 |d ik een kind". fotoaudet. 1 fpsamstraat word ik een Ian krijg ik iets hori-1 B. Zo van'jongens, ga je nn de bel trekken?' iü »en scènetje doen, fy' fen komen naar Sesam- i In krijgen te horen wat I ten doen en laten. Maar imanderende toon heb Ik ben niet de oom dje eet. En ik ga met mijn I naar de kantine en hé- Jffie en limonade en ik Ingens, ik heb hier een: j jjfelkleed. Zou ik hem pien? Maar we kunnen een tent van maken. bet dat, ik weet het niet j pegt er een, 'dan leg je jed ergens op en daar zet |r iets bovenop zodat-le l'egglijdt'..Zo gaat dat: Prima. Ik ga naar boven I zeg: 'gelijk opnemen.' j pas het vechten wie voor nera mocht. We gaan haar beneden en ik zeg: Ks, jullie hebben me fijn en. Ik ben blij dat ik er- jochie zegt tegen me: Ie een pen, Piet?' En hij ft naam en adres en tele- ummer op en geeft me |riefje. 'Mocht je weer moeilijkheden hebben,je [raar, Piet.' En hij ging de uit met een houding leb jij geluk dat ik er fijn landgoed in Pom- verdreven en komt lluchtellng bij zijn neef Lüneburger Heide te- Daar reageert hij zijn tocht voor de Jacht af itropen. Het toeval wil, zijn dochter verliefd it op de boswachter, die gevoelens beant- dt. Dochter Helga be ft haar vader het stro- laten. De boswachter fckt echter, dat de man ie hij jaagt, Helga's va- Special Branch |n de zin van comman- Fletcher in worden Jferty en Craven van (lal Branch ingescha- 1 om een mysterieuze fo- aaf te schaduwen. Hag s' vindt de fotograaf best oathlek en nog beter be- Ihem zijn attractieve as- pnte. Hij beseft echter hoe fataal deze zaak r hem zal worden. 3.15 De laatste uitgave tweede Duitse net ngt de Franse speelfilm 1978 'Judith Therpauve' Patrice Chereau onder titel 'De laatste uitgave' iet scherm. De dagelijkse blemen van de Franse ionale krant 'La Libre lublique' vormen het on- werp in deze prent. De int verliest zijn hoofdre- iteur, die wegens ziekte rdt afgekeurd. Wie moet beleid voortzetten, n<j it de concurrentiestrijd eds harder gaat worden, niet meer zo jonge we* tve (Simone Signoret) rdt voor de verantwoor- ijke post gekozen, een is waar niet ledereen sn gelukkig mee is. Met i door haar aangetrokken ige redacteur met frisse «ën lijkt de krant er weer ven op te komen. Man' huis-aan-huisblad irdt de economische gena- slag. Een duurzame auto is op de lange duur goedkoper Door Ton Roks I velen voorzien zich van ge- j regeld vervoer door om de I .aar jaar een nieuwe auto of IL wagen van enkele jaren I oud te kopen. Een gewoonte i <jie uitermate bevredigend is voor de auto-industrie en de banken. Maar het kan an- ders. Op een wijze die de lief- I hebbers van oudere of zelfs I unieke auto's als muziek in de oren zal klinken. Het is I namelijk heel goed mogelijk 0m een oude auto, een aanko- mende klassieker, te gebrui- i ken als dagelijks transport- i middel. Uiteraard geen Bugattis ien Bentley's. En ook geen I doodgewone auto's, die na I enkele jaren gebruik al rijp j zijn om bij een serieus defect I bij een sloperij gedumpt te worden. Alleen maar ge- I schikt zijn solide, betrouw- I bare auto's. Je hoeft maar op straat rond te kijken om de I overlevers, de duurzame auto's eruit te halen. En on- i der de auto's, die nog maar I kort op de markt zijn, vallen de solide merken en typen j ook al vrij snel aan te wijzen. Een dergelijke auto, die voortdurend wordt onder- 1 houden met het doel er veel I langer dan normaal mee te I doen, kost op de lange ter- j mijn veel minder per kilome- ter dan de doorsnee nieuwe, j Iedereen weet dat de af- I schrijving op een beetje auto j tussen de vier- en zesduizend j gulden per jaar ligt. Je moet I nogal veel pech hebben met DE FIAT 500, zoals die in 1957 werd geïntroduceerd. Weegt bijna niets, ver bruikt bijna niets en is sim pel te onderhouden. - fotoaudet je aankomende klassieker om dat bedrag te overschrij den. De filosofie achter deze uiteenzetting is dat een oude, tamelijk zwaar gebouwde auto, geconstrueerd uit sim pele en dikke plaatstalen de len en gebouwd op een tradi tionele wijze en met onge compliceerde onderdelen, vrij gemakkelijk in goede staat te houden is. Door het ding goed in de lak en de tec- tyl te houden en op tijd on derdelen te vervangen. Daar hoeft beslist niet altijd een garage aan te pas te komen; veel valt er zelf te doen. Het beste is een 'overle vingsplan' uit te voeren met een nieuwe auto, zorgvuldig gekozen met de in de boven staande alinea genoemde eigenschappen in gedachten. Maar een gebruikte, in nog goede staat natuurlijk, is ook heel geschikt. Al het werk dat aan de auto besteed wordt moet van hoge kwali teit zijn en uitgevoerd zijn met het oogmerk dat het een lange tijd moet uithouden. Dat is veel beter dan het kor te termijn opknapwerk, dat in veel garages dagelijkse praktijk is. Vaak slagen deze bedrijven er in een schitte rende uitziende auto af te le veren, maar meteen na het vertrek begint het verval al weer. Goed werk is arbeidsin tensief en kost uiteraard meer. Maar de eigenaar van een duurzame auto laat dat graag doen. Zijn auto wordt niet snel veel minder geld waard en behoudt zijn waar de als gebruiksvoorwerp. Hij betaalt voor belangrijke on derdelen en reparaties in de blijde zekerheid dat de auto het goed zal blijven doen en dat zijn uitgaven op de lange termijn voordeel zullen ople veren. De garagebedrijven valt overigens niet veel te verwij ten. Om zaken te kunnen blijven doen, hebben ze hun normen moet wijzigen. Dat ligt gewoon aan het feit dat de gemiddelde automobilist niet meer voor kwaliteits werk wil betalen. De auto's worden zo snel minder waard dat het al heel snel niet meer loont, zo redeneren velen, om er nog geld in te steken. Wagens als bijvoorbeeld een Volvo Amazone (gemid delde leeftijd 14 jaar) of een Morris Minor hebben al be wezen een lang leven aan te kunnen. Legndarisch zijn de verhalen die taxi-chauffeurs nog weten te vertellen over de oude 180 en 190 Mercedes diesels (de zogenaamde „bol hoedjes" en de „vleugeltjes"), 700.000 kilometer met dezelf de motor was voor een 180-D geen uitzondering. Ook de Fiatjes 500 en 600 was altijd een lang leven be schoren. Ze zitten technisch nauwelijks moeilijker in el kaar dan een brommer, ter wijl ook qua gewicht en ben- zineverbuik meer op een brommer dan op een auto lij ken. Onder recentere typen zijn BMW's uit de 02 serie, be paalde Opeis en Fords, Ke vers, onze eigen DAF's, Rovers en Mini's geschikt. Uitstekend zijn wagens met een chassis in plaats van een zelfdragende carrosserie, bij voorbeeld de sportmodellen van Triumph en MG of een Reliant Robin. Uiteraard is deze lijst onvolledig. Natuurlijk zullen niet al tijd onderdelen even vlot te krijgen zijn, maar de meeste fabrikanten houden ze tien jaar in voorraad. Soms zijn er clubs die ze speciaal laten maken, particulieren kunnen dat ook, en er zijn altijd nog sloperijen. Wie zijn auto op den duur een beetje begint te kennen, kan bovendien tijdig voorspellen wat er stuk zal gaan zodat hij of zij op tijd op zoek kan gaan. MIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllfltfilflIllllfflllllllfIflIlllllilllllllllllflIM DE TERCEL 4WD houdt het midden tussen een terreinwa- len en een gewone personenau to. - foto auoet alast" op Duitsland 3 - foto cbs ÖYOTA heeft de laatste tijd »n een aantal modellen wat ïrnieuwingen gebracht. De Starlet, het kleinste mo il in het ruime programma, sft een nieuw front, andere impers, betere stoelen en een «tere achterklep gekregen, e prijzen, van deze nog op de ihterwielen aangedreven Ja- mner, liggen tussen 12.895.- if 16.495,-. Een diesel uitvoering is in Corolla-serie verschenen. De rustig lopende 1.9 liter die- i is afkomstig uit de Carina, oorgloeibougies zorgen er- (w dat ook bij een koude tart de motor direct soepel loopt. De wagen beschikt over vijf versnellingsbak. Af- Wkelijk van de uitvoering deze diesel 18.995.- of 19.520 voor de vierdeurs. Erg kort na de introduktie «ft de Camry (met prijzen ssen ƒ22.995.- en ƒ24.995.-) een vaste plaats verovert üsen de Carina en de Cressi- da. De wagen, met een 1,8 liter motor welke gekoppeld is aan een vijf versnellingsbak, kan tot de vlotte jongens gerekend worden: topsnelheid 175 km/u, acceleratie van 0 naar 100 km/u in amper 12 seconden. Belangrijk is de zescilinder tweeliter motor voor de Cres- sida. De motor is voorzien van elektronische ontsteking en EFI brandstofinspuiting, waardoor het brandstofver bruik gunstig wordt beïn vloed. De starre achteras van de Supra 2,8i is onder deze wagen te vinden. Rondom ge ventileerde schijfremmen treft men eveneens bij deze wagen aan, welke tussen ƒ32.995.- en ƒ35.495.- is ge prijsd. Tenslotte de Tercel 4WD 1.5; een model dat het midden houdt tussen een terreinwa gen en een gewone personen auto. Wanneer men in moei lijk terrein rijdt of op b.v. gladde wegen, kan men de aandrijving op alle vier de wielen laten plaats vinden. De Tercel heeft een speciale lage overbrengingsverhouding voor het zware werk op moei lijk begaanbare wegen. Prijs 24.995.-. VOLVO heeft voor de 300-se- rie een prijsverhoging van 1,7 tot 2 procent moeten doorvoe ren. De goedkoopste Volvo, de 340 Winner 1.4, kost thans 14.788,-; de 340 Luxe 15.635,- de 340 DL 16.822,- en de 340 GL 18.466,-. De prijzen voor de 240- en 760-serie zijn on veranderd gebleven. Bij Saab bedraagt de gemid delde prijsverhoging 1,8 pro cent; de grootste stijging ligt bij het type 99: namelijk 3 pro cent. De tweedeurs Saab 99 met handgeschakelde 4-bak kost nu ƒ28.800,-; de vierdeurs 99 met vijf-bak 30.000,-. De 900 modellen beginnen met de driedeurs 900 GL 31.250,- en eindigt met de 900 Turbo SE voor 58.500,-. Snelheid, maximaal toeren tal en de mate van acceleratie, zijn regelbaar met de 'Kilo King' van Kouwenberg Excel lent Cars b.v. te Boesinghelie- de. Met dit apparaat kan men het eigen rijgedrag beïnvloe den. Wanneer een afgestelde waarde wordt overschreden, klinkt er een acoustisch sig naal in de wagen. Een teller re gistreert ook nog het aantal fouten dat door de bestuurder is gemaakt. Een nieuwe mistlampenset voor alle typen Ford Escorts, Opel Kadett's en VW Golfs, is door Bosch op de markt ge bracht. De mistlamp-unit kan worden gemonteerd op de spoiler onder de bumper. NOG niet zo lang geleden heb ben verschillende politiekorp sen hun nood geklaagd over het feit, dat identificatie van verkeersslachtoffers soms zo moeilijk is, omdat de betrok kenen of helemaal geen of te weinig gegevens over zichzelf bij zich hebben. Daardoor moet de politie soms zeer langdurig aan de slag om er achter te komen om wie het gaat. De firma Recla-Ad (postbus 249, 3400 AE IJsselstein) heeft daar iets op gevonden. Zij heeft de zogenaamde 'redbag' op de markt gebracht. Het gaat om een vierkant roodkleurig zakje van 7,5 cen timeter in het vierkant, waar in een strookje papier zit, waarop alle mogelijke per soonlijke gegevens (ook medi sche) kunnen worden ver meld. Automobilisten kunnen het al heel gemakkelijk aan de binnenkant van hun auto be vestigen, maar omdat het 'reddend zakje' waterbesten dig is en voorzien van stevige plakstrippen kunnen ook fiet sers en motorrijders het zeer eenvoudig aan hun voertuig bevestigen. Het is overigens zo klein, dat iedereen het zonder enig probleem bij zich kan steken. Met energieverstandig auto rijden kan een besparing aan brandstof van 5 tot 10 procent worden bereikt. „Omgerekend komt dat neer", zegt Rob Quint van de Stichting Voor lichting Energiebesparing Ne derland (SVEN), „op zo'n 8 tot bijna 15 cent 'korting' per li ter". De SVEN heeft rond ener gieverstandig autorijden een aantal tips in de folder „Auto- tips" bijeen gebracht. Zoals: rustig optrekken, zo snel mo gelijk naar een hogere ver snelling schakelen, niet 'spe len' met het gaspedaal, ban den op de juiste spanning, choke zo weinig mogelijk ge bruiken en na het starten niet wachten tot de motor warm is, maar direct wegrijden. „Als men een aantal van de ze zaken doet, komt men tot een aanzienlijke besparing. Bij een auto in de midden klasse", zegt Rob Quint, „bete kent het dat 25 tot 50 kilome ter méér kan worden gereden met één tankinhoud". Bij de Sven (Postbus 503, 7300 AM, Apeldoorn) kan men de folder gratis aanvragen. Voor degenen die overwegen een andere wagen te kopen, is het handig om de nieuwe brandstofverbruikscijfers van personenauto's (uitgave ja nuari 1983) gelijktijdig aan te vragen. DE EERSTE Peugeot met vier aangedreven wielen rolde afgelopen week in het Franse Sochaux van de lopende band. Het nieuwe model, dat wel wat weg heeft van de Mercedes terreinwagens, heeft een top van 115 kilometer per uur. Het mechanische gedeelte is afkomstig uit bestaande auto's; zo is de motor afkomstig uit de Peugeot 505, terwijl de versnel lingsbak van de 604 gebruikt wordt. De Franse automobiel fabriek zal zich in ieder geval geen buil vallen aan de „P-14", want het Franse leger heeft er al 15.000 besteld. - fotoap In mei wordt weer een Custom Car-show gehouden. Op donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 mei vindt deze show in de Veenstra Hallen in Enschede plaats. Auto's, busjes en o.a. motoren, welke door eigen bouw een andere carrosserie- vorm hebben gekregen en op technisch gebied ook nogal wat veranderingen hebben ondergaan, staan centraal op deze tentoonstelling. Op deze foto ziet U een van de pronkstukken van de tenstoonstelling. - foto stichting custom car De weersvoorspellers beloven ons eindelijk weer eens een behoorlijk weekeinde. Zaterdag volop zon, zondag wat meer kans op regen maar in ieder geval met temperatu ren rond de 15 graden. Dan liever de lucht in Op vliegveld Lelystad wordt zater dag en zondag een tly-in gehou den met alle in Europa nog vlie gende Fokker FL-toestellen. Deze manifestatie moet uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend spekta kel en wordt georganiseerd door de stichting Fokker Four. Er wor den afhankelijk van het weer tus sen de 10.000 en 20.000 bezoe kers verwacht. De herdenking van de histori sche vliegdemonstratie in 1911 van Anthony Fokker met 'De Spin' in Haarlem gaf de aanzet tot de oprichting van het enige histori sche demonstratieteam in Neder land. Dit uit tien beroepspiloten bestaande team is ondergebracht in de stichting Fokker Four. Het doel van het demonstratie team is het promoten van de Ne derlandse luchthavens in binnen- en buitenland en het voorvliegen met FL-toestellen. De stichting heeft vier vliegtuigen in eigendom en wordt gesponsord door Fokker. Tijdens de tly-in op 16 en 17 april zal ook de vriendenkring Fok ker gelanceerd worden. Een jaar contributie van 35 gulden moet de stichting aan extra inkomsten hel pen. Het operationeel houden van de historische toestellen kost per toestel ongeveer 250 275 gulden per vlieguur. door de bollenstreek... MOOIE BLOEMBOLLENROUTE TMooieroutelangs bollenvelden- Rijrichting *Uihzicht grgm DOOR HANS LUTZ In Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen op de Grebbeberg worden drie creatieve zondagen gehou den voor de jeugd. De eerste daar van is aanstaande zondag Dan wordt in samenwerking met Bruynzeel Nederland en de Aca demie voor Beeldende Kunst in Arnhem aan kinderen van 6 tot 12 jaar de gelegenheid gegeven om onder deskundige leiding dieren te tekenen, te kleuren, te boetse ren of op een andere manier uit te beelden. Als het minder mooi weer is gebeurt dan in de dierenverblij ven. Na drie zondagen wordt een tentoonstelling gehouden en wor den prijswinnaars aangewezen. Overigens is deelnemen aan die 'wedstrijd' mooi te combineren aan dit gezellige dierenpark, waar in onder meer vier welpen te zien zijn van een leeuwin, die twee jaar geleden op een camping in Zee land in beslag is genomen en in het dierenpark terecht is geko men. Efteling Nu eens geen aandacht voor de oogverblindende en adembene mende attracties van De Efteling, maar voor een evenement, dat een heel seizoen zal duren. Het gaat om het 'debutantenfestijn': een kleine honderd amateur-muziek gezelschappen zullen in De Efte ling optreden. Zondag om 11 uur begint de muziekvereniging Con cordia uit Loon op Zand met de serie optredens. Dat wordt dan ge volgd door het optreden van Jim my Holliday, een Belgische artiest. aan de hand van dit kaartje kunt u een b0l- ienroute kiezen of zelf een route maken. De komende weken zullen in deze rubriek regelmatig kaartjes ver schijnen met daarop aantrekkelij ke routes door bezienswaardige streken. Vandaag is dat de bloem bollenroute in Holland. De bollen velden zijn momenteel op hun mooist. Spectrum-kaart Deze kleine kaartjes zijn eigenlijk meer een route-aanduiding, dan een echte beschrijving. Het is met andere woorden verstandig om er een goede wegenkaart bij te heb ben. Zo'n wegenkaart, die daar voor uitstekend in aanmerking komt is de zojuist verschenen Spectrum Atlas van de Weg. Voor nagenoeg vijftig gulden krijgt men een zeer handig kaartenboek, waarin kaarten van Nederland, België en Luxemburg op een schaal van 1:250.000, détailkaar- ten van Europa, agglomeratiekaar- ten, stadsplattegronden van de belangrijkste grote steden in Euro pa, en nog veel meer. Aantrekke lijk is de toeristische en culturele informatie over landen en steden. Het allermooiste van deze atlas van de weg is, dat de kaarten, die over één pagina heen lopen niet meer uitgevouwen hoeven te wor den: op ingenieuze wijze lopen de kaarten ononderbroken wijze door naar de volgende pagina. Een pri ma uitgave van Het Spectrum BV in Utrecht/Antwerpen, in samen werking met de KNAC, de Vlaamse Automobilistenbond en de Bo- vag/RAI. Zo'n regenachtige lente als we thans beleven biedt een uitsteken de gelegenheid om eens 'over dekt' te gaan stappen. Dat kan vanaf vandaag tot en met 24 april dagelijks tussen 10 en 17 uur en op werkdagen ook nog van 19 tot 22.30 uur in de RAI iri Amsterdam. Daar wordt de 38ste Huishoud beurs gehouden. In feite is de Huishoudbeurs '83 een overkoe peling van een aantal gespeciali seerde beurzen op het gebied van interieurverzorging, huishoudelij ke artikelen en apparaten, culina- ria (lekker eten en drinken, dus), mode en verzorging, toerisme en recreatie en vrijetijdsbesteding. Wie wil genieten van schitterende kunstzinnige mode kan terecht in het Historisch Kostuummuseum in Utrecht,waar tot en met 19 juni een selectie mode-ontwerpen die Fong Leng de afgelopen tien jaar maakte wordt tentoongesteld. (Woensdags tot en met zondags van 13 tot 17 uur). Amateurfilmers maken niet alleen vakantiefilmpjes, maar ook speel films. Zeldzamer zijn de amateurs, die horror- of science fictionfilms maken. Voor hen wordt zaterdag in Tiel het Benelux Horro- en Science fiction Filmfestival gehou den. Het festival, dat natuurlijk ook voor niet-filmende liefhebbers toe gankelijk is, wordt gehouden in gebouw Gustaaf Adolf aan de Ko- nijnenwal in Tiel. Driehonderd honden uit heel West-Europa zijn zondag in de Hanzehal in Zutphen bij elkaar. Het bijzondere er van is, dat het gaat om zogeheten 'keesachtigen' en 'malamoeten' (poolhonden). Bovendien zijn er honden te zien, waarvan in Nederland maar één exemplaar leeft zoals de Akita Inu (Japanse keeshond), de Kanaan- hond en de Noorse Lundehund. Verder zijn er samojeden en hus kies te zien. Iets heel aparts. Gaffelschoeners Maar liefst 35 gaffelschoeners, klippers en tjalken liggen zondag afgemeerd in de haven van Enk huizen. Dat is in het kader van de open dag van Zeilvaart Enkhuizen, een club van schippers en eigena ren van traditionele zeilschepen. De belangstellenden kunnen vanaf 12 uur de schepen bezichtigen. Bovendien kan aan boord van een aantal schepen een tocht van an derhalf uur over het IJsselmeer maken. Het gedonder op de weg naar Zeeland (verleggingen en versmal lingen bij Etten-Leur en Rilland Bath) blijft tot aan de zomer duren. Na dit weekeinde zijn er proble men op de weg Tilburg-Den Bosch: omleidingen zijn aangege ven. Tot 6 mei zijn er asfalterings- werken op de weg Breda-Moer- dijk, waardoor afwisselend een rij baan is afgesloten. En wie naar het zuiden wil moet er rekening mee houden, dat er bij Eindhoven, Beek en Maastricht zodanige werkzaamheden zijn, dat er be hoorlijke vertragingen kunnen ont staan.

de Stem | 1983 | | pagina 15