Stichting wil Willem li aan Arie Haan helpen „Lief en leed liggen dicht bij eikaap" Nederland blijft steken op 0-0 Kuiper stond voor de start twintig tegen één: Wilander aan de top Contract voor Rooks Supporter beschadigt zichzelf dinsdag Van Vliet blijft leider Neder saksen door Jean Nelissen Hofman morgen op reservebank Olympisch team Toonen alleen aan de leiding Smislov-Hübner blijft spannend René van de Kerkhof bijna weg bij PSV: Waalse Pijl rechtstreeks op televisie Tops toch naar Wene 12 APRIL van onze sportredactie TILBURG - De Stichting Behoud Betaald Voetbal Regio Tilburg heeft zich, weliswaar voorzichtig, ge mengd in de jacht op de transfervrije Arie Haan. Onlangs toog een delegatie van de stichting naar Maas tricht om daar met de 34-ja rige middenvelder van ge dachten te wisselen. Volgens Arie Haan had de Tilburgse delegatie wel het een en ander te bieden. „Willem II ziet een toekom stig coach in me", sprak Arie Haan wel aan, „daar zou dan een of twee jaar voetballen aan vooraf moe ten gaan. Als ik in Neder land ga voetballen, zal ik in ieder geval de trainerscur sus afmaken". De kans dat Arie Haan volgend seizoen daadwerke lijk in Tilburg speelt, is ech ter niet zo groot. Op de be groting van de nog altijd te gen een drie miljoen schuld aanhikkende club is abso luut geen ruimte voor een salaris a la Arie Jjjaan. De 34-jarige Nederlander, die van Standard transfervrij mag vertrekken, zou dan op de loonlijst van derden gezet moeten worden. Frank Menheere, secretaris van de stichting, ontkent overigens Arie Haan concrete aanbie dingen gedaan te hebben. Het bestuur van Willem II wist in ieder geval alleen dat de stichting, die eerder een grootscheepse actie voor het behoud van Willem II op touw zette, een gesprek met Arie Haan had. Secretaris Miel Maessen: „Meer weten we niet. Nou kan er in twee jaar veel gebeuren, maar we zijn momenteel bezig om trainer Jan Brouwer voor Willem II te behouden. Het kan best zijn dat de stich ting straks met een voorstel komt. In principe is alles be spreekbaar". Over belangstelling heeft Arie Haan overigens niet te klagen. Maar liefst zes Ne derlandse clubs klopten bij hem aan. Groningen, AZ'67, Willem II, Feyenoord, For- tuna en PSV hebben zich gemeld bij de voormalige Ajax-vedette. Van die clubs is inmiddels Fortuna afge vallen. Te duur, oordeelde manager Joop Castenmiller. Haan heeft verder nog Bel gische aanbiedingen, er is zelfs een club die hem als trainer wil, een aanbod uit Hong Kong en van de franse club FC Metz. „En toch weet ik nog niet waar ik ga voet ballen", vertelde Arie Haan gisteren, „PSV spreekt me aan. AZ'67 heeft me een goed bod gedaan en Thijs Libregts wil als Feyenoord- trainer nog eens met me praten. Ik wil zo snel moge lijk een beslissing nemen". Arie Haan zal in ieder ge val morgenavond nog con tact hebben met PSV-ma- nager Ploegsma. PSV wil Arie Haan echter slechts een eenjarig contract offre ren. AZ wil hem twee jaar op de loonlijst plaatsen. En ook dat houdt Haan, die het liefst nog twee jaar op het hoogste nivau wil voetbal len, bezig. Arie Haan: over belangstelling niet te klagen. - foto archief de stem van een speciale anp-verslaggever KOEALA LOEMPOER - Even gingen de gedachten terug naai Vancouver. Daar stuitte de Nederlandse dameshockeyploeg 1979 op een wilskrachtig Schotland, dat tijdens het wereldtoti. nooi pas in de verlenging voor Oranje boog. In Koeala Loerapot, bleek Schotland voor Nederland maandag opnieuw moeilijk j bestrijden. De wanhoop van de bookmakers Een enorm veldoverwicht en een handvol kansen waren niet genoeg voor de overwin ning. Daar Monique Broere in het doel vrijwel niets te doen kreeg bleef het 0-0. Een resul taat, dat extra teleurstellend was omdat concurrent Vere nigde Staten even eerder tegen Wales ook niet verder was ge komen dan een gelijkspel, 1-1. De Nederlandse superiori teit was zo groot dat Monique Broere voor rust geen enkele bal te verwerken kreeg. Ook de donderslagen en bliksem flitsen, die een naderende tro pische regenbui inleidden, konden Oranje niet het vleug je extra inspiratie geven om de rond Joan Dobie gegroe peerde Schotse defensie te overwinnen. Uitslagen Groep A: Nederland - Schotland 0-0, Verenigde Staten - Wales 1-1 (1-1), 7. Marilyn Pugh 0-1, 30. Beth Anders 1-1. Nederland speelde in de volgende opstel ling: Monique Broere, Fieke Boekhorst, Aletta van Manen, Margriet Zegers, Ire ne Hendriks, Lisette Sevens, Elsemieke PARIJS - De Zweed Mats Wi lander heeft door zijn over winning in het toernooi te Lis sabon voor de eerste keer in zijn nog korte loopbaan als tennisprof de eerste plaats op de Grand Prix-ranglijst be reikt. Wilander verdrong de Tsje- choslowaak Ivan Lendl van de eerste plaats en heeft 839 pun ten. Lendl was zondag succes vol in het toernooi te Houston, dat evenwel in het WCT-cir- cuit is opgenomen en zodoende geen punten oplevert voor de Grand Prix-lijst. De Ameri kaan Gene Mayer, enkele we ken geleden winnaar in Rot terdam, staat derde. Ivan Lendl sloot het WCT- toernooi van Houston winnend af. De Tsjech kreeg in de finale punt na punt toegeschoven van de falende forehand van de Australiër Paul McNamee en won met 6-2,6-0,6-3. Martina Navratilova heeft haar zevende tennistoernooi op rij gewonnen. In de finale van het toernooi in Hilton Head versloeg de Amerikaanse haar landgenote Tracy Austin in drie sets. De setstanden waren 5-7,6-1,6-0. OLDENBURG - Teun van Vliet heeft op de derde dag van de Ronde van Nedersak- sen zijn eerste plaats in het al gemeen klassement behouden. De ploegentijdrit over 25 kilo meter in de ochtenduren, waarin Nederland ruim twee minuten moest toegeven aan de winnende Oostduitsers, tel de niet mee voor het indivi duele klassement. De middagrit over 153 kilo meter van Nienburg naar Ol denburg eindigde in een mas sale eindsprint. De Oostduit ser Olaf Ludwig, vorig jaar winnaar van de vredeskoers, was daarin veruit de snelste sprinter. De uitslag van het eerste gedeelte van de derde etappe (ploegentijdrit) is: 1. Oost- Duitsland 25,4 km in 30,17 sec., 2. Sovjet- Unie op 7 sec., 3. Tsjechoslowakije op 1.11., 4. Polen op 1.34., 5. Nederland op 2.06., 6. Oostenrijk op 2.07. De uitslag van het tweede gedeelte van de derde etappe is: 1. Ludwig (Odl) 153 km van Nienburg naar Oldenburg in 3 uur 20 minuten en 3 seconden, met tijds- vergoeding 3.19.48,2. Becker (Wdl) 3.20.03, met tijdsvergoeding 3.19.53,3. Schlaphoff (Wdl) 3.20.03, met tijdsvergoeding 3.19.58, 4. Hald (Lux) 3.20.03. 5. Raab (Odl). 6. Trott (Wdl), 7. Liepinsj (Sov), 8. Procef (Bel), 9. Kloucek (Tsj), 10. Jörgensen (Den) zelfde tijd als Hald. 11. Verhoeven (Ned), 18. Van Weers (Ned). 38. Hoondert (Ned), 66. Hofland (Ned), 75. Van Asten (Ned), 76. Van Vliet. Het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. Van Vliet (Ned) 10 uur 8 mi nuten en 49 seconden, 2. Nawolokin (Sov) op 4 seconden, 3. Felse (Sov) op 0.06, 4. Liepinsj (Sov) op 0.15, 5. Barth (Odl) op 0.21, 6. Jarosjenko (Sov) op 0.22, 7. Logvin (Sov) op 0.31, 8. Raab (Odl), 9. Voronin (Sov), 10. Romascanu (Roe) zelfde tijd als Logvin. 13. Verhoeven op 0.31, 18. Van Weers op 1 minuut en 38 seconden, 21. Hoondert op 6.11, 22. Hofland op 7.25, 58. Van Asten op 11.00. PUTTE. Gisterochtend vroeg stapte Hennie Kuiper alweer op zijn fiets. Hij was om half zeven wakker geworden en ging daarom maar snel twee uur trainen om de spieren na Parijs-Roubaix weer wat soepeler te maken. „Ik heb heel ontspannen gefietst, want don derdag wacht de zware Ardennenklassieker, de Waal se Pijl". In de middaguren kwamen fotografen om hem met zijn trofee uit Roubaix te vereeuwigen. En de hele dag stond de telefoon niet stil. Kuiper won met zijn ploeg in Parijs-Roubaix 4675 gulden, hijzelf voor de eerste prijs 3400, Adrie van der Poel voor zijn 6e plaats 900, Eric Van- deraerden kreeg als 17e 225 en debutant Henri Manders 150 voor zijn 22e plaats. De prijzen worden in de ploeg van Aernoudt verdeeld en de sponsor overweegt nog of hij aan Kuiper en zijn ploeggenoten een extra premie ter beschikking zal stellen. In vergelijking met de drie daagse Ronde van Amerika, waar voor 75 deelnemers ƒ273000 was te verdienen, is het prijzengeld van Parijs- Roubaix 18000 voor 193 ren ners) niet groot. Bovendien legden de organisatoren de ploegleiders ongeveer 25.000 gulden boete op, omdat ze col lectief weigerden een „com missaris" in hun auto plaats te laten nemen. Het „geheim" van Parijs- Roubaix is echter dat de over winning meestal doortikt in het startgeld dat de winnaar ontvangt in de criteriums. Kuiper heeft er 11 jaar over gedaan om op de keien 2over te komen dat hij de Europese wielerelite kon verslaan. In 1973 startte hij voor de eerste keer en winnaar Eddy Merckx was al onder de dou che vandaan, toen Kuiper met meer dan 27 minuten achter stand op de vrijwel verlaten wielerbaan arriveerde. In 1974 was het niet veel beter, toen telde Kuiper meer dan 23 mi nuten achterstand op Roger de Vlaeminck. „Ik wist toen al heel goed wat ik wilde", ver telt Kuiper, „ik wist dat ik Roubaix moest halen, om een idee te vormen over wat die klassieker precies inhoudt. In die eerste jaren was ik zo stuk gereden dat ik in de Hel alle idee van tijd verloor. Maar ik zette door, voor later, en het heeft de moeite geloond". In 's Heerenhoek was Jan Raas gistermiddag vol lof over de prestatie van Kuiper. „Een groots winnaar" zei Raas, „klasse wat Kuiper heeft ge daan. De Belgen zullen er wel niet goed van zijn. Als wij er een keer niet zijn, komt Kui per. Ik vind dat erg goed /oor onze sport". Tot vlak voor de stenen dacht Jan Raas zondag dat hij weer een topprestatie kon le veren. „Ik voelde mij prima, er was niks aan de hand. Maar ik geloof dat ik een grote fout heb gemaakt. Omdat je op de stenen bijna geen tijd meer krijgt om te eten, had ik mijn maag vol gepropt. Maar wij reden in de eerste uren zo hard, dat we erg snel de stenen bereikten. Het eten was nog niet verteerd. En toen ik 500 meter over de keien had gere den werd ik misselijk. Ik heb verschillende keren moeten overgeven, alles kwam eruit, ik had ineens geen macht meer. Dan doe je er verstandig aan de koers te verlaten. Ik heb daarna 5 uur niets meer gegeten of gedronken. Nu gaat het weer goed, ik merk niets meer van een maag- of darm stoornis". Tegen zijn gewoonte in, want hij heeft eigenlijk een hekel aan de klassiekers in de Ardennen, start Raas donder dag in de Waalse Pijl, die elf lastige hellingen telt, waarvan de laatste op 16 km voor het eindpunt Huy gelegen is. Intussen betekent de over winning van Hennie Kuiper in Parijs-Roubaix een financiële strop voor de Belgische book makers. Omdat hij tot zondag nog geen rol van betekenis had gespeeld in de klassiekers en hij in Parijs-Nice in twee etappes op meer dan tien mi nuten achterstand finishte, hadden de bookmakers wed denschappen op Kuiper 20 te gen 1 aanvaard. Wie dus 1000 francs inzette, kreeg zondag avond 20000 francs terug. Bij deze „supporters" zal de popu lariteit van Hennie zeker ook gestegen zijn Hillen, Marieke van Doorn, Annelit Kaptein (Yvonne Hoogcwegen), Sandra le Poole (Eveline Kuik) en Marjolein Eysvogel Scheidsrechters: Cambal en Adams (Aus). Toeschouwers: 800. Stand in poule A: 1. Verenigde Staten2 1 1 0 3 4-1 2. Nederland2 1 1 0 3 2-1 3. Australië1 1 0 0 2 5-1 4. Schotland2 0 1110-3 5. Wales2 0 1112-6 6. India1 0 0 10 1-2 Uitslagen Groep B: Engeland - Canada 1-1 (0-1), 34. Shelley Winter 0-1, 60. Jane Swinnerton 1-1. Nieuw-Zeeland - Sov jet-Unie 1-1 (1-0), 10. Lesley Monk 1-0,68. Natalja Boezoenova 1-1. De stand in groep B is: 1. ArgentiniëI 1 0 0 2 1-0 2. Canada1 0 10 11-1 3. Engeland1 0 10 11-1 4. Nieuw-Zeeland10 10 11-1 5. Sovjet-Unie1 0 10 11-1 6. West-Duitsland1 0 0 1 0 0-1 „Kuipertje" en zijn gezin genieten na van de overwinning van de kostwinner in Parijs- Roubaix. Op tafel de kassei van de wielerclub van Roubaix. - foto de stem dick de boer van onze sportredactie DEN HAAG - Steven Rooks rijdt de rest van het wielersei- zoen voor de Franse proffor matie van ploegleider Jean de Gribaldy. Rooks heeft tot zon dag moeten wachten op een vaste verbintenis met de ploeg waar hij tot nu toe een proef- contract had. De resultaten van de 22-ja- rige Noordhollander in de ron de van de Middellandse Zee (derde) en Parijs - Nice (derde) vormden voor De Gribaldy aanleiding Rooks voor de rest van het seizoen in te lijven. Met het oog op de toekomst wil Rooks graag de Ronde van Frankrijk rijden. „Het is nog niet zeker, dat ik in de ploeg zit. Ik zou graag meedoen in de Tour, omdat ik mij daarin kan waarmaken. van onze sportredactie KERKRADE - Roda JC-fe ner Piet de Visser zal boni coach Ger Blok van het Olyn pisch voetbalelftal vragen: René Hofman morgen in b oefenduel van de 'Olympic tegen hoofdklasser Elinlmi niet te laten spelen. De Visser is nogal ontevn den over het optreden van zij rechterspits in het duel nv Haarlem. van onze sportredactie AMSTELVEEN - Lenie T» nen heeft het topduei in de» vende ronde van het toers om het Nederlandse damk: pioenschap tegen Karen r Lith maandag in Amstelv: gewonnen. Daardoor kwam zij alle aan de leiding met te punten. Van Lith staat twee: met tien punten. Iepie Poep; verzuimde te profiteren w de nederlaag van Van Lith.7. werd van het bord geve, door Barbara Graas en bfc derde. De uitslagen van de partijen inde vende ronde zijn: Schouten - Nieuwe huizen 2-0, Heitmeier - Veenboer';- Graas - Poepjes 2-0, Van Lith - 0-2, Van Geemen - Buist 1-1 De 1 Toonen 12 punten, 2. Van Lith ld Graas en Poepjes 9,5. Heitmeier 8,6- Geemen en Veenboer 6, 8. Schoute^ Buist en Nieuwenhuizen 3. GENUA - Het voetbalfaniü me schijnt geen grenzen kennen en zeker niet in It"1 De 33-jarige Giuseppe 1 no, die geen kaartje had te bemachtigen voor dedd tussen Sampdoria en (2-2) in het uitverkochte rassi-stadion, sneed uit teles stelling met een scheer: zijn polsen door. De suppoi raakte buiten bewustzijn moest met spoed naar het» kenhuis worden vervoerd. VELDEN - De tiende partij uit de schaaktweekamp tussen Wassili Smislov (Sov) en Ro bert Hübner (Wdl) is maandag in Velden (Oostenrijk) na 41 zetten afgebroken. De stand in de tweekamp is 4Vï-4MiAls de tiende partij, dinsdag in tweede zitting in remise zou eindigen, zullen de grootmeesters beginnen aan een „verlengstuk" van vier partijen om uit te maken wie overgaat naar de halve finales van de kandidatentweekam- pen. Viktor Kortsjnoi, die in de tweekamp met Lajos Portisch (Hon) in Bad Kissingen een voorsprong van 5-2 bezit, heeft maandag gebruik gemaakt van zijn recht op rust en uit stel gevraagd voor de achtste partij. De twee grootmeesters zul len woensdag weer achter het bord gaan zitten. De voor Zwitserland uitkomende Kortsjnoi behoeft nog een half punt uit drie partijen om de halve finales van de kandida ten tweekampen te bereiken. De grootmeesters Zoltan Ri- bli (Hon) en Eugene Torre (Phi) hebben ook in de vierde partij van de kwartfinales in het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap tot remise besloten. De stand is 2-2. EINDHOVEN - Juist op het moment dat het rond René van de Kerkhof erg rustig was, de vleugelspits met geen enkele belangstellende club schermde en op een meerjarig contract bij PSV aasde, is sinds kort duidelijk geworden dat René van de Kerkhof aan zijn laatste seizoen bij de Eindhovense club bezig is. On langs maakte manager Kees Ploegsma hem duidelijk dat het beter is naar een andere werkkring uit te kijken. Dat moet bij René van de Kerkhof toch redelijk hard aangekomen zijn, maar enige teleurstelling is er bij hem tot nu toe nauwelijks te ontdek ken. „Ik zie het wel", schuift René van de Kerkhof dat pro bleem voor zich uit, „PSV zal me nog een contract aanbie den. Dan kan ik bekijken wat me te doen staat". Manager Kees Ploegsma is in ieder geval wat duidelijker. „We hebben een gesprek ge had met René", geeft hij open heid van zaken, „er is niet over cijfers gesproken. We hadden met René afgesproken na dit seizoen over een tweejarig contract te willen spreken als zijn prestaties dit jaar opti maal waren. Nou, wij vinden dat hij niet aan de door ons ge stelde voorwaarden heeft vol daan. Daarom bieden we hem maar een eenjarig contract aan. René wil een tweejarig contract. Ik heb begrepen dat door domain van Damme René op zoek gaat naar een andere club". Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Immers, René van de Kerkhof kwam meer dan eens met geïnteres seerde clubs op de proppen. Telkens kwam er echter een kink in de kabel, waarna René van de Kerkhof weer keurig in het PSV-gelid liep. Het PSV- bestuur raakte al die mislukte transfers uiteindelijk dermate beu dat René van de Kerkhof in de zomer van '81 te verstaan gegeven werd niet meer te zeuren over clubs die bij hem op de stoep stonden. René van de Kerkhof beloofde met geen woord meer te zullen reppen over belangstelling en werd alsnog toegelaten tot de A-se lectie. Het is frappant hoe vaak René van de Kerkhof naast het 'grote geld' pakte. Nou was dat niet altijd de schuld van de inmiddels 31-jarige Helmon der die overigens bij PSV voor zijn bekende sprints vorstelijk beloond werd. René van de Kerkhof, met broer Willy in '73 van FC Twente over stap pend naar PSV, nam in '79 pas goed plaats in de transfermo len. Toen dacht René van de Kerkhof rond te zijn met het Spaanse Atletico Madrid waar hij naar eigen zeggen een drie jarig contract getekend had. Het Madrileense publiek heeft in het 'Vicente Calderon'-sta- dion de Nederlandse ex-inter national echter nooit bejubeld. Vervolgens meende René van de Kerkhof de bankrekening te kunnen spekken met kei harde Duitse marken. Overge maakt door FC Köln dat ech ter in laatste instantie afhaak te toen PSV de vergoedings- som (meer dan een miljoen) niet liet zakken. Nog in dat zelfde jaar was er een flirt met het Italiaanse Perugia, maar ook dat bleef in het eerste sta dium steken. Lazio Roma was in juli '80 de volgende club die René van de Kerkhof naar Italië lokte. Lange tijd zag het er naar uit dat hij eindelijk beet had. Hij meldde zich in het trainings kamp van Lazio, maar ont dekte toen dat juist die club wel heel erg veel wist van het toen spelende omkoopschan daal. Lazio werd teruggezet naar de tweede divisie en René van de Kerkhof moest weer het PSV-shirt aan. Een jaar later werd René van de Kerk hof bij Standard Luik gesig naleerd. Serieuzer waren ech ter de contacten met het En gelse Wolverhampton Wande rers. Maar ook dat liep mis. Na de medische keuring vernam de René van de Kerkhof niets meer van de club uit de Mid lands. Toen was PSV het beu, som meerde hem niet meer te pra ten over verhuizen en consta teerde vervolgens dat het in derdaad rustig bleef. Ook dit seizoen dus. Maar volgens PSV werd dat nu wat te ver doorgevoerd. Vandaar dat be sloten werd René van de Kerkhof duidelijk te maken dat hij mag vertrekken. Voor 50.000 gulden, een contractueel vastgelegd bedrag. René van de Kerkhof wekt echter niet de indruk geschrokken te zijn van de overigens keurig ver pakte boodschap. „Dit hoort bij het voetbal", klinkt het be paald niet opstandig, „ik wil een meerjarig contract maar dat krijg ik niet. Het bestuur beslist dat. En daar heb ik me maar bij neer te leggen. In het voetbal liggen lief en leed nou eenmaal dicht bij elkaar. Het bestuur vindt dat ik niet opti maal gepresteerd heb, te vaak geblesseerd was. Dat zal dan wel. Ik ben twee maanden) de roulatie geweest wegens- knieblessure. Nee, ik heb nog niet zo verdiept in zaak. Met andere clubs t nog niet gesproken. Ik dat er wel een club komt. 5 kan ik voorlopig ook doen". HILVERSUM. De NOS zal donderdag a.s. de wielerklas sieker Waalse Pijl recht streeks uitzenden. De reporta ge begint via Nederland 2 om 15.10 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Commentatoren zijn Heinze Bakker en Jean Nelis sen. van onze sportredactil DEN HAAG - Nederland tijdens de wereldbekerfi springen in Wenen, die vat tot en met 24 april wordt houden, met twee ruiters, vertegenwoordigd. Naast- Ehrens, die zich als veert'1 reglementair kwaiifief' komt ook Jan Tops in actie Tops bezette in het klassement van de kwak1 tiewedstrijden de negenti- plaats. Dat was in eerste stantie ontoereikend, ®- slechts de eerste zestien ters recht hebben op plaats in de eindstrijd- - aantal ruiters maakt eve'; geen gebruik van het sta1 wijs, zodat tops alsnog aa; start mag verschijnen. heeft dat maandag aan de derlandse Hippische bond (NHS) medegedeeld r\ V -

de Stem | 1983 | | pagina 6