I Hl 120 Belangstellenden voor werklozenproject PvdA wil snel duidelijkheid over ketelbouw Recreatieraad geeft voorrang aan windsurfcentrum langs Veerse Meer 6 Concentratie ketelbouw catastrofaal' de 4 in 1 krant" itburg; 'Opknapbeurt Terneuzense sluis weggegooid geld' Terneuzense dames vangen bot bij de Raad van State J2E.SIEM- Slager beklaagt zich over politle-optreden blnnestad Hulst Uit gegeven Geneeskundige Hoofdinspectie blijkt: ®Stem Zilveren Schor en Hedenesse in de slag over subsidie In West- Zeeuwsch- Vlaanderen DINSDAG 12 APRIL 1983 T20 PAGINA ZEELAND 1 Tankdop ins I de show- idealer in het lat betekent \n) 3 ster- achten. Renault 9, «zen tot Auto ijka. En [18 uitvoering boordevol [ijzondere jitgerust met ai re-pakket, jjtische auto's lan bekijken, nu tegen een ^nbod in weg- Het is een ..op is op!) ELASTIEKEN KOUSEN SUPP HOSE v.d. Walle Blommaert EVERSDUK IN KAMER VRAGEN: rtULST - De provincie Zeeland heeft nog teeds een grote achterstand op het gebied van nedische specialisten. Vergeleken met de ove- ige provincies is Zeeland met één specialist op 1423 inwoners hekkesluiter. Dat blijkt uit ge- [evens per 1 januari 1982 van de Geneeskundi- ;e Hoofdinspectie te Leidschendam. msawksm mevr- Neve- Inwoner St.Maartensdijk komt om bij ongeluk Oplossing voor surfplaag rWïBlAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VAN ZEELAND Tevens Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 Hulst Tel.nr. 13093. Van een onzer verslaggevers MULST - Slager D. Bies- broeek aan de Hulster Vis markt is boos ln de pen ge klommen en heeft zich bij burgemeester en wethou ders beklaagd over de voort varendheid waarmee de Hulster politie bekeuringen uit deelt ln het voetgangers gebied Bierkaaistraat Vis markt Bonte Hondstraat. De Hulster slager par keerde gisterochtend zijn auto bij de zaak om vlees te lossen. Na gedane arbeid hapte hij snel even een bo terham weg, maar toen hij na vijf minuten zijn auto op nieuw wilde laden, bleek er een bon tussen zijn ruiten wisser geschoven. Er was op dat moment geen sprake van laden en lossen, wel van fout parkeren, zo meende de politie tot groot ongenoegen van de slager. De Hulster politie-agen- ten hebben overigens op dracht gekregen op plaatsen waar een stopverbod geldt en bij verkeersknooppunten resoluut op te treden. Zo ook in het genoemde voetgan gersgebied, waar de door gang de laatste tijd nogal eens wordt verspert door ge parkeerde auto's. Dat men de promenade in de gaten houdt, „daar ben ik het mee eens", aldus de Hulster sla ger in zijn brief aan B en W, „maar niet om 8.45 in de morgen het zakenleven be lemmeren". Volgens Bies- broeck zijn de afgelopen we ken ook al verscheidene col lega-middenstanders op de bon geslingerd. In zijn brief vraagt hij het gemeentebestuur eens met de politie te overleggen of er wellicht wat toleranter kan worden opgetreden ten op zichte van de middenstan ders. IuiiiHWiiIiMIMiii i i i'imihiim Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) dreigt met haar recon structie van de Mlddensluis in Terneuzen flink wat geld in het water te gooien. Dat is de ondertoon van een reeks schrif telijke vragen, die het CDA-Kamerlid Eversdijk bij de bewindsvrouwe heeft inge diend. De reconstructie, aanvankelijk be groot op 30 miljoen, dreigt nu al het dubbele te gaan kosten, maar omdat het geld ont breekt voor bedieningsapparatuur (die kost nog zo'n 3 miljoen extra), zal de sluis ook pas in '86/87 operationeel zijn, in plaats van in '81 zoals was voorzien. Daarmee wordt het geïnvesteerde kapitaal jarenlang 'ren teloos' gelaten, aldus de klacht van Evers- dijk. Volgens de informatie van het CDA-Ka- merlid wordt nu voor zeven ton provisori sche bedieningsapparatuur geïnstalleerd, maar daarover is Eversdijk ook slecht te spreken: als de totale afbouw 'maar' 3 mil joen kost, vindt hij het onzin voor die paar jaar nog voor zeven ton bij te spijkeren. In Zeeland te weinig medische specialisten Van een onzer verslaggevers gisteren desgevraagd mee dat zijn uitspraken niet zozeer be trekking hadden op het aantal specialisten, maar meer op de verschillende soorten specia lismen. En wat dat betreft zit het in Zeeland volgens hem redelijk goed. De heer Lampe was gisteren onbereikbaar. Uit de cijfers van de Ge neeskundige Hoofdinspectie blijkt overigens dat Zeeuwsch-Vlaanderen met 1 specialist op 2363 inwoners niet achterloopt op de rest van Zeeland. Volgens Blok is dat een paar jaar geleden wel an ders geweest, maar werden in 1980 zes specialisten aan de toen aanwezige 44 toegevoegd. „Dat is op zich niet opzienba rend", meent hij, „want tussen 1 januari 1981 en heden zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen maar twee deeltijd-specialis ten (een anesthesist en een oogarts) bii gekomen". Volgens deze cijfers be taagt de 'specialistendicht- .eid' in geheêl Nederland ge- niddeld één medische specia- Ist op 1468 inwoners. Boven- ian de ranglijst staan Utrecht net 1 op 963 en Noord-Holland net 1 op 1142 inwoners. De taart van het lijstje wordt ge- ormd door de provincie Mesland met 1 op 2351, ter wijl Zeeland de rij sluit met 1 pecialist op 2423 inwoners. De genoemde cijfers staan n schrille tegenstelling met titspraken, vorige week ge- laan door directeur C. Lampe an de Stichting Oosterschel- eziekenhuis te Goes en direc- iur-geneesheer C. Kostense in de Stichting Streekzie- inhuis Walcheren in Middel- «rg. Ze beweerden dat Zee- ind de langdurige achter- ad op het gebied van medi ae specialismen zou hebben «ggewerkt en dat er thans «rake zou zijn van een situa- die op het normale Neder- «dse niveau ligt. Verkeerd Deze uitspraken zijn in het [Verkeerde keelgat geschoten tfan onderzoeksmedewerker Blok van de Werkgroep izondheidszorg Zeeuwsch- laanderen. De door hem op- ïvraagde cijfers bij de Ge- ^skundige Hoofinspectie jzen volgens hem juist op1 JC» 1 ff tegendeel. Blok zal deze lgevel?s var«daag (dinsdag) iiih'i/iif&BBBÈ ICJ "te* ter sprake brengen, vT>? de Presentatie van een «or hem gehouden onderzoek de kwaliteit van de ge- jndheidszorg in Zeeuwsch- aanderen. „Ik daag beide ■ren uit om met bewijzen te j en voor hun stelling", zegt I De heer Kostense deelde —knloren ffTèrneuzen, Hulst en Goes. Hessen en telefoonnum- «ers op pagina 2. Wactie l["e"zen: Rein van der (editie-chef). Jan Jan- JJW. chef), Frank Dey, EL' d.® Schipper, Cor de knrtN Ton Koomen Cf Rulst: Eugène Ver- LT"-Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post ij' Qs,t3urg: Co Meertens. "'cepunten W&&&&Ifeso^,exanderstr. 4, 01148- LuSf Zeeland: C. Me- rW- PHvé Oi 150-95839. i Van onze correspondente ST. MAARTENSDIJK - De 20- jarige D. Weggemans uit St. Maartensdijk is in het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis aan de gevolgen van een ver keersongeluk overleden. Het slachtoffer botste zondag avond met zijn auto op de pro vinciale weg in St. Maartens- dlj k tegen een boom. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het werklo zenproject West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tot nu toe 120 po sitieve reacties gekre gen van mensen die er wel iets voor voelen op een of andere wijze iets omhanden te heb ben. Na het begin van de aan leg van een fietscrossbaan in Sluis en het recreatief spor ten in sporthal De Veerhoek, begon gistermorgen het der de project: een opknapbeurt van het Streeklandbouw- museum in Heille. Projectleider Huub de Vilder besprak gisteren met een viertal vrijwillig(st)ers de werkzaamheden. Bedoe ling is dat houten en meta len landbouwerktuigen van het museum een grondige opknapbeurt krijgen. Voorts wil men de bij het museum behorende kruidentuin op orde brengen. „Als het ware de grond ontginnen, de hele zomer bijhouden en in het najaar de kruiden oogsten, drogen en in het museum opslaan", aldus De Vilder. Aanvankelijk zou een vijftal mensen zich met het mu seum bezighouden. „Een vrijwilliger heeft echter in middels tijdelijk werk ge vonden, dus die valt af". Het viertal dat onder toe ziend oog van conservator Herman Bakker aan de slag gaat, bestaat uit broer en zus De Hon, G. Goethals en G. Dhondt, allen afkomstig uit Aardenburg. Het idee om de opknapbeurt van het ,mu- seum als project aan te mei- - Conservator Herman Bakker (midden) van het Streeklandbouwmuseum wijst de deel nemers aan het werklozenproject de op te knappen museumstukken aan. - TOTO DE STEM/CORJ.DE BOER den, is van de voorzitter van het Streeklandbouwmu- seum burgemeester mr. J. Asselbergs van Sluis. Naast het Werklozen-pro ject West-Zeeuwsch-Vlaan- deren houdt ook de Stichting Het Baken in Breskens zich met deze materie bezig. „Er is een goede coördinatie", al dus De Vilder, die namens het project West-Zeeuwsch- Vlaanderen zitting heeft in het stichtingsbestuur in Breskens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-Kamerlid drs. Arie van der Hek zal minister Van Aardenne (Economische Zaken) van daag aan de tand voelen over diens plannen met de ketelbouw in ons land. Minister Van Aardenne zal nog deze maand de knopen doorhakken. Hij vindt dat er in ons land, gezien de slechte markt-vooruitzichten, eigen lijk nauwelijks meer sprake kan zijn van grote ketelbouw (voor electriciteitscentrales) en lijkt een keuze te moeten maken tussen sluiting van De Schelde-ketelbouw of Stork Hengelo, Op het ministerie lijken de kaarten het best te liggen voor De Schelde, waar men alleen al met vervangend werk voor lopig druk aan de slag is. Daarom zou er bij de beslis sing van de minister ook kans bestaan op het voorlopig voortbestaan van beide be drijven, wellicht in afgeslank te vorm. Dat zei Van der Hek giste ren op het Haagse Binnenhof, waar zo'n duizend werkne mers van Stork in Hengelo de monstreerden voor het behoud van de ketelbouw in Twente. Ze vrezen dat Van Aardennne hun bedrijf wil sluiten om de ketelbouw te concentreren bij de enige Nederlandse concur rent, De Schelde in Vlissingen. Er tekent zich een Kamer meerderheid (CDA en PvdA) af om de ketelbouw bij Stork in Hengelo te behouden, overi gens zonder dat dit nadelige consequenties mag hebben voor de ketelbouw bij de Schelde in Vlissingen. Ook voor het behoud van dit be drijf is een Kamermeerder heid aanwezig. Van ome correspondent MIDDELBURG - De Pro vinciale Raad voor de Re creatie, die gisteren ln Mid delburg vergaderde; heeft prioriteiten aangegeven ln de subsidieaanvragen voor rijksgelden op het terrein van de openlucht recreatie. De hoogste prioriteit van de bijna 40 subsidieverzoe ken kreeg het Windsurfcen- trum langs het Veerse Meer. „Dat centrum moet een op lossing bieden voor wat al gemeen wordt betiteld als de surfplaag op het Veerse Meer", aldus de voorzitter, gedeputeerde Ventevogel. Daarnaast wordt hoge' prioriteit gegeven aan de aanleg van een fietspad in de gemeente Westerschou- weh. De derde plaats op de lijst wordt ingenomen door een duinovergang bij Vrou wenpolder, vervolgens vindt de recreatie daar, dat rijks- geld beschikbaar moet wor den gesteld voor een vis- plaats voor gehandicapten langs het Veerse Meer. En ook geeft de Raad prioritei ten aan een passantentoilet in Zierikzee en twee douches met toiletten op het strand van de gemeente Wester- schouwen. De heer Harreveld, verte genwoordiger van het Mi nisterie van Recreatie wees de commissie in verband met de toiletten op Schou wen op het teruglopen van de rijkssubsidie. Daaruit zou kunnen worden geconclu deerd, dat het ministerie daar geen rijksgelden voor beschikbaar zal stellen. De Recreatieraad liet het aan een delegatie over, om prioritieten in de overige subsidieaanvragen aan te brengen. De lijst zoals die nu door de raad is vastgesteld, wordt in de vorm van een advies aan het college van Gedputeerde Staten voorge legd. Deze stelt de prioritei ten uiteindelijk vast en biedt het geheel aan aan het mi-' nisterie, dat uiteindelijk rijksgelden beschikbaar stelt. Voorzitter Ventevogel kondigde ter vergadering aan, dat zeer binnenkort een onderzoek over de water stand in het Veerse Meer wereldkundig wordt ge maakt. Vroeg in het seizoen wordt het waterpeil in het meer verlaagd, waardoor grote pleziervaartuigen het meer niet meer ten volle kunnen benutten. De re creatiesector dringt aan ja ren aan op verandering van die situatie. VLISSINGEN(ANP) - Het wegtrekken van de ketel bouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen ten gunste van de ketelbouw bij Stork Hengelo (Mesk) gaat in Zeeland net zoveel arbeids plaatsen kosten als in Hengelo. En niet zoals enkele dagen geleden tijdens een protestbij eenkomst in Hengelo werd ge steld door drs. G. Bernelot Moens, directeur van Stork in Hengelo, dat vijfduizend ar beidsplaatsen in Hengelo en maar enkele honderden in Vlissingen zouden verdwijnen. Dat vindt de ondernemings raad van de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen. De OR gaf gister avond een persconferentie. OR-voorzitter D. de Leeuw protesteerde tegen de, wat hij noemde, zeer onjuiste voor stelling van zaken vanuit Hengelo. De ketelbouwbedrij ven in Hengelo en Vlissingen hebben in de afgelopen jaren ieder vijftig procent van het in Nederland geïnstalleerde elektrische vermogen gereali seerd. Met volgens De Leeuw dezelfde aantallen personeel. In 1982 hebben de drie ketel bouwbedrijven, VMF, Stork en KMS, een gezamenlijke overeenkomst gesloten, waar bij werd bepaald dat de op drachten voor de ketelbouw op fifty-fifty-basis tussen de be drijven in Hengelo en Vlissin gen verdeeld zouden worden. Die zaak is door het debacle van RSV in het slop gek omen. „Maar", zegt De Leeuw, „de overeenkomst tussen de be drijven staat nog steeds over eind. Het wachten is nu op de beslissing van de regering. Wij zijn als Schelde absoluut niet uit op verdwijning van de ke telbouw uit Hengelo. Concen tratie van deze zware tak van energie bij een bedrijf zou een zeer slechte zaak zijn, die de concurrentiepositie van ne- derland ten opzichte van het buitenland ernstig aantast." Er is volgens Dé Leeuw plaats voor twee ketelbouwbe drijven in Nederland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Vormings centrum Hedenesse te Cad- zand en Het Zilveren Schor te Arnemuiden hebben weinig succes geboekt met hun beroe pen tegen de subsidiebedragen die ze over 1980 van het rijk ontvingen. Dat blijkt uit uit spraken van de Raad van Sta te. Beide vormingsinstituten vochten de maximum subsi diebedragen aan die het mi nisterie van CRM hen be schikbaar stelde, en die altijd in twee rondes worden vastge legd: eerst voorlopig, daarna definitief. Uiteindelijk ontving het Vormingscentrum Hède- nesse een bedrag van 1.133.358,-, Het Zilveren Schor een bedrag van ƒ922.175,-. Volgens de afdeling Recht spraak van de Raad van State dienden de beroepszaken van de beide instituten alleen om ongenoegen af te reageren over de voorlopige subsidie toezeggingen. Het Zilveren Schor slaagde er overigens wel in de Raad van State tot de uitspraak te brengen dat ook de bewinds lieden op het toenmalige CRM niet altijd even handig hebben geopereerd met hun subsidie toezeggingen. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - De dames van de VOS-werkgroep Terneuzen hebben van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State een gra tis lesje oriëntatie op de samenleving gehad. De VOS-werkgroep was samen met de redactie van de Vrouwenkrant, de werkgroep Vrouwencafé, de werkgroep Schakelcur sus en de Rooie Vrouwen van de PvdA in beroep ge gaan tegen het besluit van de Terneuzense raad al de ze werkgroepen geen sub sidie te geven, tenzij de le den zich bereid toonden de subsidie-aanvragen verge zeld te doen gaan van een deelnemerslijst. B en W en de raad wilden op die ma nier nagaan of niet steeds hetzelfde clubje vrouwen onder een andere naam ge subsidieerd vormingsacti viteiten ondernam. Voor de betrokken Ter neuzense dames was het zeer de vraag of deze ver gaande controle wel door de beugel kon, maar het antwoord op die interes sante vraag heeft de de af deling Rechtspraak van de Raad van State niet kun nen geven. Haar stond niet anders te doen dan de vijf werkgroepen niet ontvan kelijk te verklaren, omdat de dames onvoldoende de rechtspersoonlijkheid van hun werkgroepen aan toonden. Het omstreden raadsbe sluit zorgde destijds voor nogal wat opschudding, onder andere doordat de vrouwen-TV-rubriek 'Kijk Haar' uitgebreid aandacht besteedde aan de problemen rond de subsi dieverlening in Terneuzen.

de Stem | 1983 | | pagina 11