4 weken op I de 4 in 1 krant Vrachtwagen vol voor Polen DERDE OUDERENDAG IN HEINKENSZAND Straks meer dan 100 banen erbij Afval-expo te Westdorpe geopend Redelijk jaar voor visserij DESTEM MAANDAG 11 APRIL 1983 T15 PAGINA ZEELAND 1 komst Shaken tm pakket- rtorolie enhout bv (khaken ïne- unt iie op meer de Uurt om naken. Gewonde bij steek partij politierapport van [Recherche *oes lost 16 inbraken op Taac Goes en 1 in Den >^Sbureau.ingeSl0ten GOES - De commerciële kweek van vis in Zee land biedt voor deze provincie 'geweldige per spectieven'. Op langere termijn kan een derge lijke aqua-industrie meer dan 100 arbeids plaatsen opleveren. Dit schrijft de FNV-Zee- land in de discussienota 'Tegenstroom'. De no ta behandelt een 'groen scenario' voor Zeeland. DE STEM GS Zeeland tegen Brabant wil één groot waterschap Jaarverslag Zevibel: |4, b.j_ 1962 li 0,-. Tel. 016j3; type '74, km If 850,, |r i.z.g.st. tyno teel. Pr. 25ff P 35634. rwiHLAD VÓÓR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND loor uw sloopau. %ijs. Rijsbergse] 3/225507 16-712306. bntagevoorschrift 14.-. Montage mo- V134790. lf ik De binnengekomen kleding wordt gesorteerdfotowim kooyman Van onze correspondent AARDENBURG - De inzameling van goederen (kleding en schoeisel) voor Polen, die afgelo pen zaterdag in de gemeente Aardenburg plaats vond, is een voledig succes geworden: „Bui ten verwachting, we hebben wel een vrachtauto vol. Bovendien werd er bij een plaatselijke dominee nog een bedrag afgegeven van 1500,-. Ook in de kerk stond een collectebus, waarin men zijn of haar giften kon deponeren. Verder hadden we in een interkerkelijke dienst on langs al een behoorlijk bedrag aan geld bijeen gekregen, zodat we zo'n 2000,- hebben", aldus mevrouw Puijenbroek, die de actie Hulp aan Polen in Aardenburg coördineerde: „Ze zeiden onlangs, je gaatje gang maar. Dus deed ik het en gelukkig heb ik hulp gehad". Zo kon men zaterdag terecht met zijn gaven in de Sint Baafskerk te Aardenburg (zie foto), maar ook in de dorpshuizen van de kernen Sint Kruis en Eede was in de middag een paar uur daarvoor de gelegenheid. Ook elders in Zeeyiws-Vlaanderen waren in verschillende plaatsen acties voor steun aan de Poolse bevolking. Van onze correspondente GOES - In Goes Is in de nacht van zaterdag op aondag, na een woorde wisseling, S.M. met een ■nes gestoken door B.V. belde woonachtig te Goes, M. is met een steek wond in zijn zij overge bracht naar het Berg- zlchtziekenhuis. V. is aangehouden en opgesloten in het politie bureau. Over de juiste °°rzaak van deze steek partij is tot op heden nog niets bekend. Van onze correspondente 0ES - Vrijdag JJ. heeft de «se recherche drie personen „"gehouden °P verdenking jn Inbraken. Het betreft de jarige S.B., de 20-jarige en de 25-jarige F.D.K. n woonachtig te Goes. fcfe ®anhou<Jing heeft ge- oplossing van 15 in- law en E-w-G. zijn na Fhoor weer in vrijheid ge- librawdacht?n Ploegden de ren P,™ 'n de behoefte J"*1 42 oSf te voorzien' De BRESKENS - Bij het verlaten van de veerboot verleende een Fransman M. G. B. uit Aulney sur Bois te weinig ruimte aan een andere personenauto, be stuurd door J. C. V. uit Bres- kens, die beiden de veerboot verlieten. Materiële schade was het gevolg. BRESKENS - Op een parkeer plaats nabij de veerhaven is een personenauto van de heer H. J. W. uit Sint Pietersleeuw door tot nu toe onbekenden bekrast. Er is veel materiële schade aan de auto. GROEDE - Uit een auto van mevrouw P. is een handtasje gestolen, waarin zich een pas poort, rijbewijs en een porte feuille met 2000 Belgische franken bevond. De auto, die op een parkeerplaats nabij de Zeedijk stond, is open gebro ken door een achterraampje te forseren. HOEK - Bij een aanrijding aan de Langestraat te Hoek onstond vrijdagavond schade aan twee personenauto's. N.B. te Hoek wilde in genoemde straat met zijn voertuig keren en raakte daarbij de perso nenauto van L.B. HULST - Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag ingebroken in de woning van de familie S. aan het Europa plein in Hulst. Men verschafte zich toegang door het forceren van de voordeur en haalde in de woning zowat alles over hoop. Vermist wordt een aan zienlijk geldbedrag en een groot aantal sieraden. De technische recherche stelt in samenwerking met de rijkspo litie een onderzoek in. HULST - Zaterdagmorgen werd de Hulsterse brandweer te hulp geroepen voor een brandje op het woonwagen kamp aan de Rape. Bij aan komst bleek de brand door omwonenden te zijn geblust. De brand, in een aangebouwd schuurtje, was vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een schakelkast die evenals een douche en een toilet in het schuurtje was. De schade was aanzienlijk. OOSTBURG - Aan de rk lage re Sint Bavoschool zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee ruiten vernield. Men heeft deze ruiten met stenen bekogeld. Van de daders ont breekt nog elk spoor. OOSTBURG - Op de Poolster heeft een personenauto, be stuurd door A. A. J. C. uit Oostburg, bij het achteruit rij den van een parkeerhaven een andere personenauto, be stuurd door J. J. C. uit Cad- zand een aanrijding veroor zaakt. De auto van C. werd zo danig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. SAS VAN GENT - Zater dagavond omstreeks halfelf werd de aan de Kloosterstraat te Sas van Gent geparkeerd staande personenauto van de familie H. aangereden. De da der reed echter door maar kon in de loop van de nacht wor den aangehouden. Dat gebeur de nabij de buurtschap Axel- Sassing. Het betrof een zekere J.W. uit Sas van Gent, die bij aanhouding onder invloed verkeerde. Beide auto's wer den bij de aanrijding aanzien lijk beschadigd. SAS VAN GENT - Zater dagavond om kwart voor ze ven werd het 6-jarig jongetje S.A. te Sas van Gent bij een aanrijding in zijn woonplaats gewond. Het kind werd ter ob servatie overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. Het ongeval gebeurde toen het jongetje met zijn fietsje plotseling de kruising Beneluxstraat-Hoge Sas over stak en een personenauto be stuurd door F.Y. uit Gent na derde. Of het kind door de auto is geraakt staat niet vast, daar noch aan het voertuig noch aan het fietsje enige schade viel te bespeuren. Zo dat het jongetje mogelijk van de schrik is komen te vallen. I HEINKENSZAND - De Stich ting Welzijn Ouderen Borsele hield zaterdag in „de Stenge" in Heinkenszand voor de der de keer een ouderendag. Hier aan werd deelgenomen door circa 500 peronen uit de ge meente Borsele, terwijl in het kader van een uitwisseling 200 Belgische gasten uit Diksmui- den de sporthal bevolkten. Zij werden aangenaam be zig gehouden door onder ande re het majorettenpeleton uit 's Heerenhoek en een dansgroep uit Wissenkerke. Mevrouw Boonman las een verhaal voor in Zeeuws dialect. Dr. Zwartelé uit 's Heeren hoek, die voorzitter is van ge noemde Stichting, die de drie ouderenbonden in de gemeen te en de sociëteiten overkoe peld, nam tijdens zijn ope ningswoord geen blad voor de mond. Zwartelé betreurde het, dat in een kort geleden gehouden raadsvergadering enkele poli- ticie hebben getracht het werk van de Stichting te ondrmij- nen. Voor een kraampje met handwerkspullen was veel belangstelling. - foto willem mieras FNV: Viskweek biedt geweldig perspectief Van een onzer verslaggevers I Het kweken van vis In Zee land is het meest uitgewerkte idee in dit scenario. De FNV onderscheidt het kweken van regenboogforel en Atlantische zalm in onverwarmd water zoals dat nu ai op kleine schaal in Breskens en op de Ooster- schelde gebeurt en in ver warmd water. Een produktie van vijftig ton gekweekte zalm levert twee arbeidsplaat sen. Dergelijke kwekerijen vergen volgens de FNV be trekkelijk geringe investerin gen. Verwarmd water kan aldus de FNV gebruikt worden voor de kweek van aal, tarbot, zee baars, tong en heilbot. Ver- wamrd water is in Zeeland voor handen bij de kerncen trale Borsele en in de indus- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST - NEDERLAND triegebieden van de het Sloe en de Zeeuwsvlaamse kanaal zone. Bij eeri centrale kan een produktie van 2000 ton per jaar bereikt worden, ter illu stratie: het Nederlands ver bruik van aal is 4000 ton per jaar. De FNV onderkent overi gens direct dat een dergelijke grote kweekproduktie afzet- problemen en prijsdaling met zich mee kan brengen. Daar toe dienen echter de export mogelijkheden nader onder zocht te worden, zo vindt men. Wat betreft het groene sce nario in het algemeen pleit de FNV voor kleinschalig opere rende bedrijven en voor een economische beleid, waarbij gemeenten aktiever op de voorgrond treden. Dit in sa menwerking met het plaatse lijk bedrijfsleven, de banken en de werkgevers-, en werk nemersorganisaties Ook suggereert de de FNV om binnen de bedrijven zoge naamde werknemersplannen op te stelen naar Engels voor beeld. Deze plannen voorzien doorgaans in het produceren van maatschappelijk nuttige artikelen. „Werknemersplan nen fungeren als de speurneus van de kapitalist, die van een hoop researchkosten af is", al dus de vakbond. <D i_ i N ra CD ra r^. DEN BOSCH - GS van Bra bant vinden, dat er in het ge bied ten oosten van de Schel- de-Rijnverbinding één inter provinciaal waterschap moet komen. Zij willen daarvoor zonodig de medewerking vra gen van de minister van Ver keer en Waterstaat. GS van Zeeland zijn tegen de vorming van zo'n water schap. Daaraan bestaat, vol gens het Zeeuwse college, geen behoefte. Van Zeeuwse zijde is daarbij ondermeer gewezen op financiële consequenties van recente investeringen door het waterschap Noord- en Zuid- Beveland in het betrokken Zeeuwse gebied. Met het sorteren van afval openen burgemeester Dusarduijn en de heer Vioen de afvalexpo - foto wim kooyman Van onze correspondent WESTDORPE - In het vereni gingsgebouw Concordia heb ben burgemeester W. Dusar duijn van Sas van Gent en de heer J. Vioen, voorzitter van de woningbouwvereniging Sas van Gent-Vooruit, zaterdag middag een tentoonstelling over afval geopend. De organisatie van deze ex positie, die ook in de andere kernen van de gemeente zal worden gehouden, is in han den van de welzij nsraad, de woningbouwvereniging en de gemeente. Bij de opening wa ren afgevaardigden van de heemkundige kring, van Sas Promotion en enkele raadsle den aanwezig. In zijn welkomswoord zei de heer G. Verbeke van de wel zij nsraad dat de expositie op een goed moment wordt ge houden: „Afval is een duur een belangrijk probleem. Wij willen het publiek door goede voorlichting er op wijzen het afval te beperken". Door scheiding van de in de zaal geplaatste afvalproduk- ten en het deponeren ervan in dozen werd de tentoonstelling geopend. Burgemeester Du sarduijn en de heer Vioen de poneerden plastic, papieren voorwerpen en ander afval in dozen. De welzijnsraad heeft vol gens de burgemeester een be langrijke taak. Heel voornaam is de voorlichting aan het pu bliek en het centraliseren van het afval. Hij bracht dank aan allen die aan de tentoonstel ling hun medewerking ver leenden. De heer Vioen gaf een toelichting over het afvalpro bleem: „We moeten er aan meewerken dat het publiek meer milieubewust wordt. Door de overheid wordt dat reeds gedaan". In Concordia kunnen be langstellenden nog terecht voor deze expositie tot en met woensdag 13 april. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Zeeuwse vis serij heeft in 1982 een redelijk goed jaar gehad. Dit meldt Ze vibel, de organisatie van Zeeuwse vissers, in het afgelo pen week verschenen jaarver slag. Vooral in de mosselbranche ging het goed. Volgens Zevi- bel-secretaris P.J. de Baare uit Breskens kan hier gesproken worden van een topjaar. De vooruitzichten voor het ko mend seizoen zijn eveneens goed. Op langere termijn kan uitstel van de aanleg van de compartimenteringsdammen wel nadelig en mogelijk zelfs funest zijn voor de Zeeuwse mosselcultuur. In de platvissektor boekte de vissers tegenvallende re sultaten. Wegens de hoge brandstofkosten kon in de zo mer van '82 zelfs niet meer rendabel gevist worden. Toch ten naar visgronden in de noordelijke Noordzee leverden een wisselend succes op. Later in het jaar liepen de besom mingen weer wat op. Als garnalenjaar was 1982 volgens Zevibel uitstekend. 'Typerend was', aldus het jaarverslag, 'dat het alleen in de regio zuid goed ging omdat in de noord en de Waddenzee de garnalenvisserij is tegenge vallen. Het jaarverslag en andere aktuele visserij-zaken komen op zaterdag 23 april aan de or de tijdens de jaarvergadering van Zevibel. Deze vindt plaats in het Huis van Nassau te Zie- rikzee. Belangrijkste gast die dag is minister Gerrit Braks van Landbouw en Visserij

de Stem | 1983 | | pagina 5